Dr. Ir. Smedi Zuster Meeuwsen werkt op IJsland Stad en OmgeuUu} AGENDA VOLVET ««P! Klaverjas-drive van „De Doormars werd succes 's Avonds Economische rechter deelde zware straffen aan vleesbonnenhandelaars uit Zuidoostpolder droo MENTHO-REX Het ziekenhuis in Reykjavik had haar nodig Psychometrische avond van „Harmonia" Covoto brengt „Onze stad" Een viool-recital van groot formaat a pak vol' })- Het alarmeren van Brandweer en G.G.D. Burgerlijke Stand Militaire plechtigheid op komst Motorschepen van de Alkmaar Packet onder de hamer Feestavond Julianaschool „Brengt bonnenhandel vleespositie in gevaar?" Economische delicten Bergen Li mm en Koedijk Voorkom GRIEP Een stuivertje kan soms eigenaardig rollen in de wereld. Ook het leven van een mens wordt soms in een grillige lijn voortgestuwd. Sommige mensen vinden hun levensdoel dicht bij de plaats waar eens hun wieg stond, andere worden soms plotseling opgeroepen voor een levenstaak op een plaats, waar zij voor heen nooit aan hadden gedacht. Ver van huis, ver van hun vrienden- en familie kring. En dat zeker niet altijd, omdat zij het avontuur zoeken, omdat ze de eigen omgeving beu zijn, maar wel omdat zij niet alleen werken om te leven, maar hun arbeid zien ais een roeping. Het is die roeping, het is dat hoge doel, waar aan zij willen en moeten gevolg geven, waar dan ook het terrein van die arbeid ligt. „Soms een beetje heimwee" Zuster R. Meeuwsen uit de Eikelen bergstraat volgde die roeping. Het zie kenhuis in 'Reykjavik op IJsland had haar hulp nodig en zij ging. Nadat zuster Meeuwsen tijdens de gevechtshandelingen in 1944 in Tiel had gewerkt, kwam zij in het Wilhei minagasthuis te Amsterdam, waar zij o.a. haar diploma als kraamverpleeg ster haalde. In het Amsterdamse Gast huis vertelde een ziekenhuis-predikant dat hij van een vriend in Amsterdam gehoord had, dat er in IJsland ver pleegsters werden gevraagd. Zuster Meeuwsen en haar collega zuster R. Postumes uit Hillegom stelden zich met deze persoon in verbinding, die op zijn beurt schreef naar de directeur van het ziekenhuis uit Reykjavik. Na heel veel gecorrespondeer zouden de dames in Augustus 1948 vertrekken. De passage bij de KLM was besteld, doch de visa kwam een week te laat in Holland. Tenslotte stapten zij in September 1948 in het KLM-toestel voor Kopenhagen. Twee dagen later vlogen zij» via Schot land in tien uur naar de hoofdstad van IJsland. De directeur van het zieken huis haalde hen af op het vliegveld. Natuurlijk spreken de meisjes niet de moeilijke taal van het eiland, maar de Engelse taal, die ook gesproken wordt door de directeur en de hoofdverpleeg ster van het ziekenhuis. De IJsIanders zijn vriendelijk en gastvrij. Dr. Max Euwe, onze reizende schaak meester, ontmoette de Hollandse meis jes op IJsland. In een reisbrief in „Het Vrije Volk", dat hen ten onrechte „Amsterdamse" meisjes noemt, schrijft hij van deze ontmoeting. „Nederlanders op IJsland zijn als spelden in een hooiberg. Maar zij zijn er! In een tehuis voor ouden van dagen in Reykjavik werken twee Amster damse meisjes als verpleegsters. In het Wilhelminagasthuis hebben zij hun di ploma's verzameld en daarna wilden zij iets van de wereld zien. Nu, dan is een jaar op IJsland geen slecht begin. Ik sprak de directeur en die was bijzonder tevreden. De Ne derlandse meisjes werken stimulerend op de anderen, zei hij. Zij zijn ijverig, toegewijd en vol plichtsbesef. Hij wilde er best nog meer zo hebben. Maar ik zeg: „Verpleegsters zijn bij ons heel erg schaars; wij kunnen ze niet mis sen". Waarop hij weer: „Uw land zou zich er anders een prachtige reputatie mee veroveren." De verpleegsters zelf waren een en al lof over IJsland en de IJsIanders. „Zij zijn vriendelijk, gastvrij, ze heb ben alles voor een ander over. Maar wie geen zin heeft in zijn werk, gaat in de keuken een sigaret roken. Dat moest bij ons in het W.G. eens gebeuren!" Dus alles oké? „Eerlijk gezegd, we hebben wel eens een beetje heimwee. Maar de zomer komt gauw en die is hier heel mooi. En dan is ons contract meteen ongeveer om." En dan? „We hopen dan naar Denemarken te kun nen, maar elk ander land is ook goed!" Wat zegt u van zo'n ondernemingslust? Ik was er trots op!" In de bovenzaal van hotel Centraal, werd gisteravond door de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" een open bare psychometrische avond gegeven. De voorzitter, de heer Rivière, zette in zijn openingswoord uiteen dat de bedoeling van dergelijke avonden is, het propageren van de mening dat er geen dood bestaat. Spreker hoopte dat in de loop van de avond bewijzen zouden worden gegeven van een leven na de dood. Hierna gaf de spreker van de avond, de heer Vaan der Laan, enkele be schouwingen en ervaringen uit zijn loopbaan als psychometrist. Spreker laakte de houding van mensen, die zich voor medium uitgeven, doch die het met de waarheid niet zo nauw ne men. Ook was hem opgevallen dat een deel van het publiek vaak niet begrijpt waar het om gaat. Hun ontgaat het doel en de strekking van de psycho metrie. Over de werkwijze van een psycho metrist zei de heer Van der Laan, dat deze zijn gedachten geheel moet uit schakelen, om de uitstraling van het te behandelen voorwerp op te kunnen vangen. Dan moet men zijn gedachten weer inschakelen om hetgeen men ge waar werd onder woorden te kunnen brengen. Ook een goed psy chometrist moet lang oefenen eer hij zijn geest en lichaam volkomen in be dwang heeft. Na de pauze gaf de heer Van der Laan aan de hand van enkele voorwer pen en foto's beschrijvingen van over gegane personen en vertelde daarbij allerlei bijzonderheden. Ook als dege nen die de voorwerpen hadden ingele verd onbewust het onderzoek bemoei lijkten, rustte de heer Van der Laan niet, aleer bi; een bevredigend resul taat had be' eikt. Vrijwel iedere intel ligentie die hij beschreef kon ■yyorden herkend. De bezoekers kunnen op een geslaagde avond terugzien. Als derde abonnementsvoorstelling in de Covoto-serie wordt Maandag 24 Januari 8 uur (inplaats van 25 Jan.) door de Haagse Comedie (Cees Laseur) in 't Gulden Vlies de voorstelling van „Onze Stad" (Our Town) van Thorn ton Wilder ten tonele gebracht. Zoals bekend verondersteld mag worden is dit dezelfde schrijver van ..Met de hakken over de sloot". In „Onze Stad" werken niet minder dan 25 personen mee, waaronder de hier zo geliefde actrice Fie Carelsen. De Alkmaarse kamermuziekvereni ging heeft met de keuze van de Ne derlandse violist Win:. Noske een in artistiek opzicht uitnemende daad ge steld. Met deze viool-avond werd weer eens gedemonstreerd dat de gaven van de muze niet aan nationaliteit gebon den zijn, en dat we er verheugd over kunnen zün in deze violist een kunste naar van groot formaat to bezitten. Het had er de schijn van dat Noske wat de samenstelling van het program ma betrof, over alle artistieke bezwa ren heen stapte en de bedoeling had, om alle mogelijkheden van zijn violis- tische prestaties te tonen. Dat hij hier door tot een heterogeen programma kwam, was natuurlijk het logisch ge volg. Maar laten we hem dit enige zwakke punt in deze vioolavond niet aanrekenen, want hij heeft hiertegen over zeer veel waardevols gesteld. Het Prelude en Allegro van een onbekend Nederlands componist uit de 18e eeuw, vormde reeds een uitnemende inleiding. Hierna speelde de violist op meester lijke wijze de Chaconne van Bach voor viool alleen. Enthousiaste bijval van hc'. publiek. Beethovens sonate in G gr. t. werd magnifiek gerealiseerd. Het tweede gedeelte van het pro gramma was meer effectief en brillant, het vioolconcert van Wieniawski kan gevoegelijk een technisch phenomenale prestatie worden genoemd. Toen volg de een serie kleine stukken waarvan we speciaal willen-vermelden de sublie me Roemeense volksdansen van Béla Bartok. De pianist Henk te Straten toonde zich een intensief muzikaal be geleider en speelde de pianopartij van de Beethoven sonate prachtig. Zonder toegift konden de kunstenaars geen af scheid nemen, want het publiek was buitengewoon opgetogen, omdat op deze avond weer eens muzikaal iets bijzonders viel te ervaren. Ms. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bambi (tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Bloed en zand (18 jaar) Cinema Americain, 8 uur: De avon turen van Robin Hood (14 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Odeon met „De klokken van Cörneville". Wapen v. Heemskerk, 8 uur: G.B.-cabaret (feest avond E.V.C.) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Vliegende tij gers (18 jaar). BONNEN HALEN Egmond-Binnen: Zelfverzorgers. Esmond aan Zee: Alle inwoners. 12-jarig meisje maakte „grappen" Het is de politie gelukt de verwek kers van de opschudding die verleden week brandweer en G. G. D. deed uit rukken te achterhalen. Zoals men weet werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de Schermerweg. De brandweer, die zich onmiddellijk derwaarts spoedde kwam tot de ontdekking dat alle moeite te vergeefs was geweest. Later op de avond trachtte men bovendien de zie kenauto te laten uitrukken. In de loop van de volgende dag werden verschei dene Alkmaarse ingezetenen opgebeld met allerlei verontrustende medede lingen. Thans is het raadsel opgelost. Het blijkt een 12-jarig meisje te zijn ge weest dat zich, tezamen met een vrien din, deze „grappen" permitteerde. Zij heeft nu aan de politie verklaart, dat het haar erg spijt. Of men met de ze verklaring genoegen neemt, staat nog te bezien. EENDENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Het is de Alkmaarse politie, in samenwerking met de Rijkspolitie te Egmond-Binnen, gelukt de dader van de eendendiefstallen aan het Hoever- pad, een Alkmaarder, aan te houden. De tweede man, die bij de diefstal tegenwoordig was, blijkt weinig met de zaak te maken te hebben. Geboren: Johannes, z. van J. Noo- tebos en E. Th. Hulskamp. Johannes A., z. van J. A. Dekker en A. Jongsma. Getrouwd: Petrus J. Lockx en Elisabeth C. Norder. Hendrik W. Swertz en .Johanna C. Lakeman. Overleden: Jansje A. Keijsper, wed. van Th. Messelaar, 78 jaar. De Klaverjas-drive, waarvoor het be stuur van „De Doormars'» dagen lang in de weer is geweest en in hotel London georganiseerd werdf is een succes ge worden Een groot aantal klaverjassers had voor deze drive ingeschreven en „De Doormars" kan dezer dagen een belang rijke som aan de Alkmaarse vereniging ter bestrijding der tuberculose afdragen Dat deze avond zo geslaagd is, is niet alleen te danken aan het actieve bestuur van ,,De Doormars" Een belangrijke aan deel had ook een groot aantal midden standers, die spontaan prijzen voor de wedstrijd en de verloting beschikbaar stelden De opkomst van de klaverjassers had echter nog groter kunnen zijn, doch wij zijn er van overtuigd dat bij het organise ren van een soortgelijke avond de zalen van hctel London te klein zullen zijn om alle belangstellenden te kunnen bergen daar de enthousiaste deelnemers zéker goede propagandisten zullen zijn De voorzitter van de Doormars de heer S Kopjes, opende de wedstrijd en sprak een woord van welkom tot de aanwezi gen en in het bijzonder tot dr Degenaajj ala afgevaardigde van de Vereniging tot Bestrijding der TELC. Vopjrts .dankte de voorzitter allen, die hun medewerking tot het slagen van deze avond hadden gegeven, in het bijzonder de heren 'C Gij zen/ N Pater eri Van Ingen Schenau en de middenstanders die zo bereidwillig .waren geweest prijzen ter beschikkingtg stellen Ook was de voorzitter van de Neder^ landse Klaverjasbond aanwezig de heer: Leydeckers uit Haarlem Deze sprak zijn verwondering er-over uit? dat de drie we-; ken oude vereniging nu reeds in staat was een dergelijke drive te organiseren Hij wenste de deelnemers aan de wed strijd een genoegelijkè avond, en de ver eniging de kracht om op dé ingeslagen weg voort te gaan De wedstrijd zelf was zeer geanimeerd Er waren geroutineerde klaverjassers dié met echte poker-gezichten een döormars speelden, maar toch meer dan eens „beet" gingen tegen een paar groentjes, omdat hun kaart niet „liep" Een oude geroutineerde klaverjasser, die rotabene bij de laagst geplaatsten behoor- det vertrouwde ons toe dat je een kaart moet krijgen en als die weg blljftf dat je dan niets klaar kunt maken Zo is het ook een ieder aan deze soort wedstrijden deelnemen Bij „De Doormars" bestaan nu reeds plannen een wedstrijd voor een ander liefdadig doel te organiseren Bij voorbaat wensen wij de vereniging veel succes toe De prijswinnaars zijn: Schermer— Schreuder 3865 pnt; SinnigeZonneveld 3802 pnt; BoogaardBremer 3741 pnt; De Boer—De Haan 3721 pnt; Klomp—mevr Pater 3712 pnt; Visser—Hoebe 3983 pnt; Somers—Pieterse 3585 pnt; Oom—Oom 3526 pnt; Piquard—Heynis 3475 pnt; Bijl —Blom 3450 pnt De troostprijs voor het minst aantal punten werd behaald door het koppel Schram—Boot met 1766 pnt Vrijdagmorgen 28 Januari, om II uur, zal op het Waagplein een niet alle daags schouwspel plaats vinden. Op dat uur zal er de beëdiging plaats vinden van eën aantal officieren: Een 1ste lui tenant, negen res. 2de luitenants van de Territoriale Afd. Luchtdoelartillerie der Kon. Artillerie en een res. 2e lui tenant der Militaire Administratie. De beëdiging zal geschieden door de luit.- Kolonel der Kon. Artillerie Portheine. Vooraf wordt door de aah deze plechtigheid deelnemende onderdelen, n.l. de 5de en 6de Comp. 2 T.B., waar bij ingedeeld zijn de muziek met tam boers en pijpers van de T.B., de dub- belbatterij van de Territoriale Lucht doelartillerie, gevestigd te Alkmaar en de Brigade Alkmaar van de Kon. Ma rechaussee, een mars door de stad ge maakt. Na afloop défileren de troepen voor de autoriteiten, welke voor het stadhuis zullen staan opgesteld. De motorschepen van de Alkmaar Packet, die gisteren voor de wal aan de Voormeer lagen, trokken heel wat kijklustigen. Het was echter niet louter nieuws gierigheid, die de kijkers dwong de schepen te beklimmen, in de ruimen af te dalen en de motoren te bekijken. De acht schepen, die daar aan de Voormeer lagen, komen vandaag na melijk onder de hamer, want zoals be kend heeft de Alkmaar Packet beslo ten zijn vrachtdienst op te' heffen. Ten overstaan van de notarissen E. Th. Scheltinga Koopman, W. W. Ruth- gers en Mr. F. A. de Gelder worden vandaag de Helder Express, 36 ton; de Amsterdam Express, 49 ton; de Velsen Express, 70 ton; de Nieuwediep Ex press, 35 ton; de Wormerveer Express, 40 ton; de Alkmaar Express, 69 ton; de Zaandam Express, 75 ton en het motor- dekschip de Alkmaar Packet no. 1, 63 ton, in Krasnapolsky te Amsterdam publiek geveild. Gezien de belangstelling op de kijkdag zal het op de veiling zeker niet aan kooplustigen ontbreken, te meer daar er gebrek aan tonnage bij de binnenscheepvaart bestaat. Woensdagavond gaf de schoolvereni ging tot Leeringhe ende Vermaeck van de Julianaschool voor Chr. Ulo een feestavond in het Wapen van Heems- kerek. Een avond zoals velen'zich nog wel zullen herinneren uit eigen school tijd. Zo'n avond waar de leraar Engels moppen tapt en de schoolcommissie ronddraaft om de uitgelaten bende van de noodzakelijke orde en rust te over tuigen. Het was alleszins de moeite ■waard; zang, declamatie, schetsjes enz. wisselden in bonte rij. Fris en vrolijk gebracht door jonge mensen die niet weten en willen weten van expressie, rhythme en mimiek doch alleen de vele aanwezigen voor enkele uren terug willen voeren naar de schoolbanken. En daarin zijn zij, dank zij hun onver moeid werken, volledig geslaagd. Dit was de derde feestavond die deze school bracht èn van alle was de opbrengst be stemd voor een liefdadige instelling. Deze keer was de opbrengst 300!) voor Simavi, de instelling die zich be ijvert de ziekten onder de inheemsen in Oost en West te bestrijden. AANRIJDING. Gisteravond vond bij- de Heilooër- brug een aanrijding plaats tussen een auto en een 17-jarige wielrijdster. Het meisje, dat van de Nieuwlandersingel kwam, probeerde nog vóór een auto langs te fietsen, die op de Kennemer- straatweg in de richting van het Rit sevoort reed. Hoewel de autobestuurder krachtig remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De wielrijdster werd aart'het linker been verwond, terwijl de fiets bescha digd werd. Na overleg met de G.G.D. werd het meisje door de automobilist naar haar woning vervoerd. GESLAAGD. Onze stadgenote, mej. M. E. van der Laan ontving bericht dat ze geslaagd was voor het diploma Ned. Associatie voor Practijkexamen boekhouden. UITGESTELD. Naar wij vernemen zal de feestavond van de Bond van Arbeiders in de Voe- dings- en Genotmiddelen Bedrijven, die was bepaald op 22 Januari, thans plaats hebben in het Wapen v. Heems kerk op 26 Maart. voor gezonde tanden »AMA TANDPASTA-INDUSTRIE HILVERSUM „Het is bewerkstelligen van LAATSTE NIEUWS OVER DE GRIEP-EPIDEM1E Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. een verplaatsing" aldus Mr. Dr. Berkhouwer Het was gistermiddag op de zitting san de Economische rechter, mr. Stof fels, bijzonder druk! De tribune was overbevolkt met slagers uit de Streelt, die met intense belangstelling beluis terden, welke straffen werden opge legd aan een 14-tal personen, meest slagers, die in de na-oorlogse jaren zich aan bonnenhandel hadden schul dig gemaakt. Met deze transacties wa ren ongeveer 150.000 vleesboimen ge moeid. De straffen, die aan de ver dachten werden opgelegd waren lang niet mals. De gedetineerde slagers Nicolaas K en zijn knecht Petrus S., beiden woon achtig te Hoogkarspel, hadden in '47 en '48 allerwegen bonnen opgekocht en volgens de tenlastelegging in to taal 40.000 bonnen verhandeld. Vol gens verdachte K. verkócht hij 15000 bonnen aan zekere slager Noordwest te Amsterdam. Zijn knecht had on geveer 8000 bonnen opgekocht. K. verklaarde tot déze handel te zijn ge komen, omdat het in de slagerij slecht ging en hij voor een groot gezin te zorgen had. S. had een vrij hoge som aan belas ting te betalen en probeerde zo deze „strop" te ondervangen. Mr. Stoffels merkte op, dat wie veel belasting' moet betalen, ook veel verdiend moet heb ben Mr. dr. Vellinga, offcier van justi tie, releveerde hoe een klein pakje vlees grote gevolgen gehad heeft. De verkeerspolitie hield iemand in Dec. aan, die enkele ponden clandestien vlees vervoerde en dit is aanleiding geworden voor het oprollen van een grote bonnenhandel en praktijken rond clandestiene slachtingen. De afdeling „clandestiene slachting" zal over veertien dagen berecht wor den. De officier was de mening toege daan, dat door clandestiene slachtin gen, vleesbonnen worden gefokt. Verdachte K. moest, als combina tieleider .van de P.T.C., weten, aldus requirant, dat hij voor dë herkomst dezer bonnen op zijn qui vive had moe ten zijn. Voorts nam de officier het verdachte kwalijk, dat hij ondanks deze bonnenhandel een functie bij de P.T.C. accepteerde. Hij achtte een ge voelige straf op zijn plaats en vorder de een gevangenisstraf van 5 maan den voor K. en 3 maanden voor diens knecht. De verdediger, mr. Berkhouwer, meende, dat bonnenhandel als zodanig nimmer de vleespositie in gevaar kan brengen. Deze bonnenhandel is eigen lijk alleen het bewerkstelligen van 'n verplaatsing. Pleiter vond het niet prettig, dat de officier de nadruk had gelegd op het semi-ambtelijke element bij ver dachte. In zijn ambt heeft hij nimmer geknoeid, zijn superieuren gaven dan ook een testimonium van de zuivere uitoefening' van zijn taak. Voorts wees spr. op het feit, dat het slagersbedrijf noodlijdend is en K. goed bekend staat. Mr. Berkhouwer drong primair op een gedeeltelijke voorwaardelijke straf aan, secundair om S. in vrijheid te stellen teneinde het bedrijf van K. in werking te kunnen houden. In de repliek van de officier, waarbij deze o.m. zinspeelde op het grote aan tal slagers op de tribune gaf hij hun de raad solidair te zijn in het goede, hetgeen veel belangrijker is dan ter terechtzitting aanwezig te zijn. Do rechter achtte boruicahandol equivalent aan zwarte slachtingen en veroordeelde K. conform de eis tot 5 maanden met aftrek van voorarrest; ontslag uit de voorlopige hechtenis voor-S. (om K. in diens zaak te ver vangen) en daarna 2 maanden ge vangenisstraf. De grossiers. Vervolgens stonden respectievelijk terecht de gedetineerde Enkhuizer Jacobus de B. en Jan K., die zich op vrije voeten bevond. Beiden waren in '47 samen op route geweest om de „klanten" te bezoeken en bonnen te kopen. De B. kocht, terwijl K. in Am sterdam 'aan zekere v. d. Stam ver kocht. Eind '47 hield deze laatste met de handel op, terwijl De B. er zich in Oct. '48 nog aan bezondigd had. Meineed Vader en zoon W. te Grootebroek hadden voor de opsporingsambtenaren indertijd verklaard, dat zij aan K. ook in Oct. '48 nog bonnen verkocht had den. Ter terechtzitting, als getuigen gehoord, trokken zij deze verklaring in en verklaarden nu abuis geweest te zijn; dit moest '47 zijn. De rechter wees beide getuigen op het feit, dat zij onder ede stonden, doch beiden ble ven bij hetgeen zij nu hadden meege deeld. Een schriftelijke vex-klaring werd af gelegd en nader onderzoek zal volgen. Mr. Winkel, de raadsman van de heer K., verzocht in verband met dit inci dent de zaak tegen deze aan te hou den, waartegen de officier geen be zwaar had, mits dan K. ter zitting in arrest zou worden gesteld. Toen ging de officier over tot het nemen van zijn requisitoir. Requirant wees er op dat verdachte weinig sportiviteit bij het onderzoek had getoond en schoorvoe tend verklaringen had afgelegd. Een man van een dergelijke statuur ver diende, volgens hem, een gevoelige straf. De winst, die f 400 heeft bedra gen, zette de officier in boete om, be nevens vroeg hij 4 maanden gevange nisstraf. Ten aanzien van J. de B. die gedetineerd is, zei de officier het han delen in vleesbonnen voor een rente nier een verfoeilijk tijdverdrijf to vin den. Mr. Berkhouwer, die de B. ver dedigde, wees er op dat de combina tie K. de B. eind 1947 was beëindigd, doch de reminicenties waren verdachte bijgebleven en zo had de man in '48 r.og eens 600 bonnen gekocht. Spr. wees op de minder gunstige gezondheidstoestand van verdachte op heffing van het arrest, want de B. „tucht zwaar" zoals de vakterm luidt. „Zie eens hoe slecht de man .ér uit ziet" riep verdediger uit, waarop de officier repliceerde dat hij er beter uit zag dan toen hij voor enige weken te rug in arrest gesteld werd. Ook de. B. werd tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van voorarrest De leveranciers. Daarna kwamen de diverse, verko pers op het matje. Anton Gr. te Lut jebroek had een bonnenoverschot ge had en deze verkocht. Totaal een 1500 bonnen. Mr. Buiskool, zijn verdediger, wees op de moeilijkheid voor een sla ger dat een overschot in de bonnen boekhouding ook niet toegestaan is. Daarom had de man de bonnen ver kocht. G. werd veroordeeld tot f 600 of 3 maanden. Na G. kwamen diverse „economische misdadigers" zoals mr. dr. Vellinga ze noemde voor, die bonnai verkocht hadden aan N. K. te Hoogkarspel, J. de B., J. K. te Enkhuizen en J. de W. te Enkhuizen, die op een nader te be palen tijdstip berecht zal worden. Waar het hier steeds hetzelfde ver haal gold, volstaan we verder met het vermelden van de uitspraken. Thijs S. te Grootebroek f 600 of 3 maanden. Martinus O. te Grootebroek 1 maand gevangenisstraf; Piet S. te Hoogkarspel f 350 of 2 maanden; Jan C. B. te Venhuizen f 275 of 50 dagen; Jan vd P. eveneens te Venhuizen f 350 of 2 maanden; Hendrik de H., Groo tebroek, f 250 of 1 maand; Pieter O. te Venhuizen f 125 of 30 dagen; Sipke B (bij verstek) f 350 of 2 maanden; Ja cob W. te 'Gijootebroek f 350 of 2 maanden. Het was half zeven toen de zit ting ten einde was en een treurende schare d« rechtsza»!-verliet...;'' Overtreding textielbeschikking In de zitting van de Economische Rechter van gistermiddag bleek het verdachtenbankje te klein te zijn voor het aantal verdachten, dat tegelijk er in moest komen. Allen verdachten die er van beschuldigd waren de textiel beschikking te hebben overtreden. De zaak waarin als verdachten voor kwamen J K en P R uit Velsen, O P R uit Beverwijk, H J L uit IJmuiden- Ocst, F S uit Velsen en W F uit Wor merveer was een vrij ingewikkelde. Het bleek dat J R, bedrijfsleider van de te Velsen gevestigde coöperatie „Aurora", de andere verdachten be stuursleden en dat F textielventer was geweest. De gemeenschappelijke be schuldiging luidde, dat na de bevrij ding, tóen een opgave werd gevraagd vsh de' textielvoOrraden, dit niet eer lijk was geschied en dat enige voor raden Waren verzwegen. J B had de opgave gedaan. De officier van Justitie, mr. Wiarda, oordeelde dat het verzwijgen van voor raden een heel ernstig feit is en dat er ook aansprakelijk voor is bij de bestuurders; Opzettelijk is nagelaten een juiste opgaaf te doen. Er werd te gen' elk der verdachten gevraagd f 75 of 25 dagen plus verbeurdverklaring, behalve tegen F, tegen wie werd gere- quireerd f 500 of een maand hechte nis plus verbeurdverklaring van het in beslaggenomene. Verdediger mr. van Löben Seis Jr. betoogde dat een coöperatie is een rechts-persoon en dat enige der ver dachten in kwaliteit van bestuursleden hadden moeten worden gedagvaard. F. was niet verplicht een opgave te doen daar hij geen ónderneming heeft maar meer een bediende in dienst der coöpe ratie was, die met haar goederen vent te. Ten slotte betoogde pleiter dat niet olie verdachten voor het doen van een onjuiste opgave verantwoordelijk zijn. De officier repliceerde dat van het medeplegen werd gesproken. Feitelijk was het eën vijfmans zaak. W. F. is veroordeeld tot f 500 boete en ver beurdverklaring van het in beslag ge- nomene, J. R. kreeg f 75 of 25 dagen en verbeurdverklaring. De andere ver dachten werden vrijgesproken. „DIK TROM" IN ZAAL NIEUWENDIJK. Gisteren, Woensdag 19 Januari, werd 's middags en 's avonds in zaal „Nieuwendijk" op veler verzoek nog maals gedraaid de veelbesproken kin derfilm „Dik Trom en zijn Dorpsgeno ten", naar het gelijknamige boek van C. Joh. Kievit. De ouders, die. misschien paedagogi- sche- bezwaren tegen dit boek moch ten hebben, zouden zich, wanneer zij (met hun kinderen) naar de film waren geweest, over hetgeen zij zagen, slechts goedkeurend hebben uitgelaten. Het begin vertoonde wel te weinig actie, het spel der kinderen was hier en daar wat te stijf, maar overigens wekten de goedaardige kwajongens streken van Dik Trom en zijn makkers de lachlust op "van jong en oud. Evenwel, Dik Trom was geenzïns een jongen van enkel kattekwaad, hij had ook een hart van .goud. Dat bleek wel uit zijn medelijden met het blin de buurmeisje, dat door zijn toedoen beter gemaakt werd en uit zijn af schuw van Bruin Boon, die. een jong hondje wilde verdrinkenEen bij zonder kind Dik Trom., en dat was-ie BEVOLKINGSAANTAL NAM AF Op 1 Jan. 1948 bedroeg het aantal in woners van onze gemeente: 2901. Door vertrek en overlijden verminderde dit en was het op 1 Januari 1949 nog slechts 2789. BENOEMD Benoemd tot kommies der directe be lastingen in vaste dienst: de heer Th. Aafjes alhier (post Langedijk). Woensdagmiddag heeft dr. ir. Smc directeur van de Wieringermeer e Noordoostpolder, in een vergadi van Kring IV der H. M. v. L. en Jonge Landbouwer" te Hoorn een eenzetting gegeven over de opbouw de Noordoostpolder. Spr. vertelde dat nien rijkelijk bruik heeft gemaakt van ervaringe de Wieringermeer opgedaan. Het spronkelijk indijkingsplan werd g( rigeerd toen bleek, dat bij Gaaster de grond slecht was en bij de I. goed. De dijk werd naar Lemmer legd en aan de Zuidkant meer lichting van Kampen, waardoor te een betere verbinding met Zwolle reikt werd. De vaarten werden, eve in de Wieringermeer, vóór de dr legging gebaggerd, maar men spooi zand meteen op grote depóts, waai ter plaatse gebruikt kon worden wegenaanleg. De verkaveling werd gevoerd in stukken van 24 hectare dat het mogelijk is bedrijven te m van 12, 24 en 36 ha. In de kavels den voor de afwatering greppels maakt, maar na enige jaren kom draineerbuizen, zodat men pra vlakke stukken land krijgt, uitst geschikt voor mechanische be we In de Wieringermeer heeft men d begaan drie even grote dorpen t( jecteren, welke fout men in de me polder heeft voorkomen door in centrum een groot dorp, Emmeloori stichten. Dit zal ook het eerst tot wikkeling worden gebracht. De aanleg van de polders is maar men moet niet van de vraaj gaan: wat kost een hectare want er dient bedacht te worden niet alleen de landbouw van zo der profiteert, maar ook direct aantal neringdoenden en andere ners dat gelijk staat met het getal bouwers. De polder is circa 480 groot, waarvan thans 37000 ha on nen is. Het overblijvende get denkt men dit jaar in cultuur te gen. 7000 ha is in andere handen gedragen, zodat voor exploitatie de polderdirectie resteren 30.000 h Men sukkelt nog hevig met het brek aan bedrijfsgebouwen en daa: wordt vooralsnog niet meer grond particulieren uitgegeven. Bovendien men, dat de gronden eerst de „kir ziekten" te boven zijn. Débacles de boeren worden aldus vermeden De reeds uitgegeven gronden wor gehuurd door 103 pachters, die al het primitief op hun bedrijven nen. Na lang en moeizaam overle eén verdeling naar bedrijfstypen maakt. Totaal zullen er 1670 boerdei komen, en wel 471 van 12 ha, 180 18 ha, 730 van 24 ha, 100 van 30 van 36 ha, 9 van 42 ha en 128 Veru aarloo* uw verkoudheid VERKOUDHEIDSZALF zuivert uw ademhaling VIJF DODEN BIJ ONLUSTEN CALCUTTA Vijf personen werden gedooc zestig andere, waaronder vijftien tieagenten, gewond, tijdens b< tussen een groot aantal jonge en de politie. De politie heeft getracht de door middel van traangasbommen verspreiden, doch dit mislukte, na zij tot twee maal toe het cpende. Na het invallen van de werd de orde hersteld, doch de bleef patrouilleren. Ongeveer 20 sonen werden gearresteerd. SOFOELIS VORMT COALITIE REGERING In Griekenland is Sofoelis er slaagd een regering samen te De vijf leiders die zich bereid verklaard aan een coalitieregering d te nemen, zijn het eens geworden hun program en over de verdehn portefeuilles. Sofoelis is premier, Diomedes premier zonder portefeuille. Tsal minister van Buitenlandse Zaken nizelos minister van Oorlog en Kaneloepoelos minister van landse Zaken en Markenzinis zonder portefeuille. Het opperbevel over de strijc ten zal worden overgedragen neraal Papagos, die ook tijdens leg opperbevelhebber was. ZEVEN JAAR VOOR JODENVERRADER. De procureur-fiscaal bij de dere Raad van Cassatie concli gistermorgen tot 7 jaar gevange met aftrek in de zaak tegen di malige rechercheur van politie sterdam H. Blonk. Blonk, die gedurende de drie en een halve maand was bij het bureau Joodse zal welke functie hij een vrij groot slachtoffers onder Joodse one kers en de zogenaamde „Joden stigers" maakte was door het damse Bijzondere Hof veroorc 8 jqar gevangenisstraf met af' DOUANE-OVEREENKOMST BENELUX EN ZWITSERLAND Belgie, Nederland en Luxemb hebben een douane-overeenkomst Zwitserland gesloten, zo is te medegedeeld. DE BENOEMING VAN PR1 BERNHARD TOT COMMISSI VAN DE KLM. De KLM persdienst deelt K. H. de wens te kennen he ven van alle eventuele emolume' verbonden aan dit commissariaat

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2