ouóe WAAG Stad en Omg&uwg, AGENDA Industrieterrein kan beneden de waarde verkocht worden Prijs per Liter f 5.50 Ouderavond Berger schoolvereniging Gemeentebegroting voor 1949 Onze gemeentebegroting is thans zoals wij reeds mededeelden slui tend, wat, betrekkelijk, kort na de financiële chaos van de oorlogsjaren en de gevolgen daarvan, tot grote vol doening kan stemmen. B. en W. spreken in de aanbiedings brief er hun tevredenheid over uit, dat het gemeentelijk electriciteitsbedrijt tot dusver voor de gemeente behouden bleef en het voortbestaan van dit be drijf thans afhangt van een naderq beslissing der regering, welke geen besluit zal nemen dan na daarover een commissie te hebben gehoord. Een gunstig voorteken is, dat de minister van Binnenlandse Zaken in de Staten- Generaal heeft ve\rklaard, dat de elec- triciteitsdistributiebedrijven in de gro tere gemeenten reden van bestaan zouden kunnen hebben. Van de belastingen is voor de ge meente thans de ondernemersbelasting de voornaamste. In de opbrengst hier van weerspiegelt zich de conimerciële en industriële bedrijvigheid in de ge meente. Wanneer deze toeneemt, stij gen de inkomsten en vermeerdert de werkgelegenheid in de gemeente. De vestiging van nieuwe bedrijven moet dan ook zoveel mogelijk begunstigd worden. De betrekkelijke duurte van liet gem. industrie- en handelsterrein kan soms een remmende factor zijn, waardoor volgens B. en W. de mogelijkheid moet worden geopend de terreinen beneden de kostprijs te ver kopen, waarvoor een bearag van 50.000 op de ontwerpbegroting is uit getrokken tot dekking van eventuele verliezen. De begrotingscijfers De ramingen benaderen zoveel mo gelijk de te verwachten werkelijke uitkomsten. De ramingen der Inkom sten zijn, waar mogelijk, opgevoerd tot de bedragen welke gezien de vorige begroting kunnen worden verwacht. De ramingen der uitgaven zijn ruim gesteld en kunnen de in de laatste jaren opgetreden verhogingen van lonen en prijzen opvangen. Een ver dere uitzetting der uitgaven zal echter slechts door nieuwe bronnen van in komsten bestreden kunnen worden. Een voorzichtig beleid zal nog nodig Zijn. De voornaamste Inkomstenbron nen der gemeente zijn thans gekoppeld aan de Rijksheffingen en ondergaan irt sterke mate onmiddellijk de schom melingen in de conjunctuur. Vergeten mag ook niet worden, dat de nood voorziening voor de gemeentefinanciën slechts voor de jaren 1948, 1949 en 1950 geldt, terwijl nog niet te voorzien is hoe de mogelijkheden tot financiering van de overheidshuishoudingen daar na komen te liggen. De ruimte in het gemeentelijk budget mag niet leiden tot niet strikt noodzakelijke voorzie ningen, welke de gemeente voor een reeks van jaren lasten aan rente en afschrijving opleggen. Een voorzichtig beleid is reeds geboden als men be denkt aan de komende grote voorzie ningen inzake scholenbouw, centrale riolering en tunnelbouw. B. en W. onderschrijven te dien op zichte de mening van de minister van Binnenlandse Zaken, die zich als volgt heeft uitgelaten: „Indien een gemeen tebestuur alle mogelijkheden, welke de huidige gunstige begrotingspositie biedt, zou aanwenden om uitbreiding te geven aan het bestaande verzor- gingspeil, is het gevaar niet denkbeel dig, dat hierop bij een eventuele teruggang der inkomsten van het ge meentefonds zou moeten worden teruggekomen". De verschillende onderdelen van overheidszorg kosten netto voor de dienst 1949 een bedrag van 2.554.367,19 tegen 2.292.877,30 in 1948. De middelen tot dekking worden gevonden in een bron van inkomsten van 2.554,367,19 tegen 2.292.877.90 in 1948. A.V.A. vergaderde Maandagavond hield de Alkmaarse athletiek- en handbalvereniging „AVA" in het ABB-gebouw een algemene le denvergadering, welke goed bezocht was. In de plaats van de heer J. van Beekum, die wegens drukke werk zaamheden de voorzittersfunctie niet langer kon vervullen, werd gekozen de heer A. Mijer. Tot de scheidende voorzitter werden waarderende woor den gesproken voor het vele werk, dat hij in het belang van AVA had ver richt en namens de vereniging werd hem een boekwerk aangeboden. Tot penningmeester voor de afdeling ath letiek werd gekozen de heer M. van Ammers. Besloten werd o.m. propa ganda te gaan voeren om de prachtige athletiek- en handbalsport meer in gang te doen vinden bij het Alkmaar- se publiek en het ledental op te voe ren. Het bestuur zal bezien met welke middelen dit doel het beste bereikt kan worden. Na een geanimeerde rond vraag kon de voorzitter de vergade ring sluiten. DENKT OM DE HONDENBELASTING Burgemeester en wethouders van Alkmaar brengen onder de aandacht van de belanghebbenden, dat houders van honden, die tot heden nog niet voldaan hebben aan de verplichting tot aangifte voor de hondenbelasting, nog in de gelegenheid worden gesteld daarvan aangifte te doen. Deze aangifte behoort te geschieden ter gemeentesecretarie, afd. Financiën (Geopend van 912.30 uur). Mocht hieraan vóór 15 Februari a.s. geen gevolg zijn gegeven, dat wordt de aanslag in de hondenbelasting met het tweevoud verhoogd. Voorlichtingsrapport viel niet gunstig uit Gister werd voor de politierechter in Alkmaar, mr. Peereboom een zaak be handeld, die gezien de betrekkelijk geringe overtreding ernstig uitviel. Johannes Cornelis B. uit Alkmaar, die in de zaak van zijn vader werkte, had een hoeveelheid versnaperingen in voorraad, die nodig verkocht moest worden, daar het oud begon te wor den. Als enige oplossing zag B. het verkopen van de versnaperingen tegen een zwarte prijs en van de overwinst dan weer vier bonnen terug kopen. Deze hele zaak had met een sisser kun nen aflopen, als er geen voorlichtings rapport was geweest, dat het verleden van verdachte nauwkeurig beschreef en dat tenslotte tot de conclusie kwam dat de gevangenis wel de enige op lossing zou zijn. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, vond een zeer gevoelige correctie noodzakelijk. Gezien de persoon van B. eiste mr. Vellinga 2 maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming. Het spreekt vanzelf, dat de verdedi ger, mr. C. Smal het hier in het geheel niet mee eens was. De overtreding als zodanig vond pleiter niet zo ernstig. Evenals de reclasseringsambtenaar dat had gedaan, ging mr. Smal op zijn beurt het verleden van zijn cliënt na en wees op de achtergrond van de ge pleegde overtredingen. Pleiter verzet te zich hevig tegen de geëiste gevange nisstraf en vroeg tenslotte alleen een geldboete. Na een repliek van de offi cier en een dupliek van de advocaat veroordeelde mr. Peereboom B. tot 250.subs. 2 maanden. Uitspraken Theodorus Johannes K. uit Alkmaar die bij een te Rozendaal gehouden grenscontrole te veel geld bij zich had, werd bij verstek conform de eis tot 20.subs. 5 dagen veroordeeld. Zijn vrouw, Johanna T., die zich aan een zelfde overtreding had schuldig ge maakt, werd eveneens bij verstek con form de eis tot 30.subs. 10 dagen veroordeeld. Cornelis Jozefus Z. uit Egmond a. d. Hoef had 2;^ kg boter clandestien gekocht. Hiervoor werd hij conform de eis tot 75.subs. 40 dagen veroordeeld. De C.P.N. en Indonesië Gisteravond zou de heer H. Gortzak in het Wapen van Heemskerk voor de afdeling Alkmaar van de Communisti sche Partij Nederland een lezing hou den over Indonesië. Daar de heer Gortzak door ziekte verhinderd was naar Alkmaar te komen en ook de he ren G Wagenaar en P de Groot juist ziek waren geworden, nam de jeugdige Marcus Bakker de lezing voor zijn rekening. Na een openingswoord van het raadslid de heer Knuistingh Neven, die zich hevig verzette tegen verho ging van het gastarief, was het woord aan de heer Bakker. Spreker herdacht I.enin, die juist 25 jaar geleden stierf. Lenin's leven beschreef de heer Bak ker als een leven, waarin de arbei dersklasse de eerste schreden deed op de weg naar de vrijheid. Dit tijdperk is een lichtend voorbeeld voor de Indonesische volkeren, die al meer dan twintig jaar geleden het juk van de slavernij wilden afwerpen, al- cus spreker. Vervolgens wees de heer Bakker op alle beloften die de Indo nesiërs in de loop van de tijden zijn gedaan en die nog steeds niet zijn in gelost. De CPN heeft zich nu tot doel gesteld de beloften tot werkelijkheid te maken. Thans is het ogenblik geko men waarop de uitbuiters zullen mer ken, dat hun vijanden niet alleen in Indonesië, maar ook hier zijn, riep de heer Bakker uit. De stakingen in Amsterdam achtte spreker van groot belang. Door hogere lonen te eisen, wordt de werkgevers geld onthouden, dat anders ten goede zou komen aan de strijd in Indonesië. Hulp aan de Indonesische arbeiders vond spreker een ereplicht. Na de pauze was gelegenheid tot debat en het stellen van vraagen. Van het debat werd geen gebruik gemaakt, doch er was wel een viertal vragen, cke de heer Bakker beantwoordde Op een vraag over de houding van Amerika antwoorddè spreker, dat dit land de Nederlanders en de Indone siërs tegen elkaar uitspeelt, om ten slotte zelf met de winst te gaan st-ijken. De heer Knuistingh Neven dankte de spreker voor zijn uiteenzettingen; de stakingen in Nederland zag het raads lid als voorpostengevechten, die onder steund moesten worden. A. L. CONSTANDSE VOOR „DAGERAAD" De heer A. L. Constandse is een be kende figuur in de Dageraadbeweging en zijn geschriften en lezingen worden d.aar altijd met aandacht gevolgd. Het bestuur van de Dageraad, afd. Alkmaar, heeft de heer Constandse bereid gevonden een lezing in Alk maar te komen houden, en wel a.s. Zondagmorgen in Valk's Lunchroom in het kader van dè Zondagmorgen- bijeenkomsten. De bijeenkomst vangt aan om 10 uur en de bezoekers wordt dringend aan geraden tijdig aanwezig te zijn. I?e zaal gaat open om halftien. BENOEMD. De electro-techniscb hoofdambtenaar bij de P. T. T. de heer W. A. Groenen dijk alhier is op verzoek eervol ont slagen. GESLAAGD. Voor het candidaatsexamen Neder landse landbouw aan de Landbouw hogeschool te Wageningen slaagde de zer dagen onze plaatsgenoot de heer P. D. Krijger. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Vliegende tij gers (18 jaar). 2 uur n.m. Vergade ring van de gemeenteraad. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar) (geprolongeerd); Victoria Theater, 8 uur: Verwoeste Ie- vens (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Crossfire (18 jaar). Waagplein, 10.50 uur v.m.: Beëdiging officieren. BONNEN HALEN Öudkarspel, Kogerpolder en West- Graftdijk: Alle inwoners. th. kRAAkman zoon PLATTE steenenbrug ALKMAAR Godfried Bomans sprak voor „Het Nut" Belangwekkend, leerzaam en ge mengd met fijne humor, zo schetste de heer J. J. Feringa, voorzitter van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in zijn slotwoord de lezing, die de heer Godfried Bomans gisteravond voor bovengenoemde vereniging in de klei ne zaal van de Harmonie hield. Met deze woorden was de voordracht van de zo sterk in de belangstelling getreden jonge auteur volkomen juist uitgedrukt. Op rustige, verteltoon liet de spreker ons de wereld zien „door het oog van een meikever". Hij be handelde vóór de pauze de vraag „Hoe ontstaan boeken" en gaf daarop een verklaring van de wonderlijke wijze, waarop zijn eigen werk „Erik of het Klein Insectenboek" werd geïnspi reerd. Vader liet voor zijn kinderen in de tuin een zandbak maken, die wel dra in een modderpoel veranderde. Daarin ontstond een rijk insectenleven, waarmede de gebroeders Bomans zich zeer vermaakten. Daar deed dë twaalf-1 jarige Godfried een belangrijke ont dekking. Hij ontdekte er „het leven". Dit insectenleven in de zandbak werd de oorzaak van het ontstaan van het boek, een allegorie op de mensen maatschappij. Erik ligt in zijn bed, daarboven hangt een schilderij, waar op insecten staan afgebeeld. Hij zou graag in die wereld worden opgeno men, want daar moet het zo mooi zijn. Dit gebeurt, maar de ervaringen zijn tegengesteld aan de verwachtigen. Koe dikwijls bemerken wij dat ook in het gewone leven, aldus de spreker. Men wil een ander leven beginnen en trekt naar verj;e landen. Helaas de décors zijn veranderd, maar de mens bleef dezelfde.... Na de pauze las de heer Bomans fragmenten voor uit eigen werk als een interview met Jo NielandBraat, de schrijfster van trilogieën, een ge sprek met een brandmeester en een voe'halkenner alsmede een zijner sprookjes „Een eendagsvlieg". Opmer kelijke levenswijsheid en fijne spot liggen in dit proza verborgen. Met een hartelijk applaus beloonde het auditorium de heer Bomans voor zijn zeer gewaardeerde voordracht. AGENT BRACHT HOLLEND PAARD TOT STILSTAND Gistermiddag om half drie zag een agent van politie, dat over de Kenne- merstraatweg uit de richting van Hei- ioo een hollend paard naderde. Het paard, dat wel voorzien was van tuig, doch niet aangespannen was, rende de Heilooërdijk op. De agent reed per fiets vlug de Brouwerstraat in en sneed het paard bij het kruispunt Rip pingstraatHeilooërdijk de weg af. Hij greep de leidsels en slaagde er in het dier tot stilstand te brengen. De fiets liep hierbij enige schade op. Het bleek, dat het paard lange tijd op stal had gestaan. Bij het naar bui ten brengen om aangespannen te wor den was het van een erf aan de Ken nemerstraatweg weggerend. FINALE PERSOONLIJK-KAMPIOEN SCHAP DERDE KLAS Gisteren werden de wedstrijden in café Hecker voortgezet D Weissenborn wist twee overwinningen te behalen, n 1 op Poetskoke en De Ruiter In de tweede partij speelde hij met een gemiddelde van 4,76 Kamp speelde weer een partij re mise Schouten noteerde een winst- en een verlies-partij De gedetailleerde uitslagen waren: De Ruiter 100 30 13 3,33 Schouten 92 30 11 3,00 Kamp 100 25 12 4,— Bellekom 100 25 16 4,— Weissenborn 100 27 17 3,70 Poetskoke 89 27 19 3,33 Schouten 100 25 16 4 Verwer 72 25 13 2,88 Weissenborn 100 21 19 4,76 De Ruiter 74 21 14 3,52 Hedenavond spelen: Verwer—De Rui ter Dekker—Bellekom. Weissenborn— Schouten, Poetskoke—Bellekom en Kamp —Schouten Stoor geen militaire colonne Naar aanleiding van de morgen te houden mars door de stad en voor den vervolge stelt de garnizoenscomman dant het op prijs langs deze weg er op te wijzen, dat militaire colonnes niet door het publiek doorschreden mogen worden. Ogenschijnlijke hiaten in de troep zijn in feite voorgeschreven afstanden tussen organieke onderdelen. Liever dan te verwijzen naar arti kel 3 van de Wegenverkeersregeling, roept hij de welwillende medewerking in om deze ordeverstoringen uit eigen beweging na te laten. Concert H.O.V. Aan het concert, dat de HOV op Vrijdag 4 Februari a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar geeft, zullen twee solisten uit het orkest hun medewer king verlenen, n.l. de eerste concert meester Jan Hesmerg, viool en Eduard Biele, solo-cellist. Tezamen met het orkest, dat dit keer onder leiding zal staan van Marinus Adam, brengen zij een uitvoering van het Dubbelconcert voor viool en cello van Brahms. Als omlijsting hie -van zal nog wor den uitgevdferd de Variaties over een thema van Jos. Haydn („St. Antoni Chorale") van Brahmz en tenslotte Schuberts Zevende symphonie. „Soli Deo Gloria" en „De Lofstem" gaan concerteren Maandag 31 Januari a.s. zal de Chris telijke Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" in samenwerking met het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" van Broek op Langendijk een concert geven in 't „Wapen van Heemskerk". Het muziekkorps o.l.v. de heer J. Schoen zal vóór de pauze vijf num mers brengen, het Mannenkoor vier o.l.v. de heer Paul Kok. Na de pauze zingt het koor nog twee liederen, dan is het „woord" weer aan Soli. Het programma is aantrekkelijk sa mengesteld en zal zeker vele muzieK- liefhebbers naar „Het Wapen" trekken. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf, zoon van B Slik kerveer en A J Stenvers Claslria C, dochter van A Nieuwenhoff en C M Hal man Jantje dochter van R de Vries en A C Smit Anja M dochter van D D Maars en A G Denijs Getrouwd: Johannes de Goede en Henderica Hoekstra Jan van der Scheer en Gerritdina Walter Jan Bak ker en Aaltje Gelder BOTSING Gistermorgen om half elf vond op de Kanaalkade ter hoogte van de auto centrale een botsing plaats tussen twee autobussen van de NACO. Toen een luxe wagen onverwacht rechtsaf sloeg, moest een autobus, die de wagen ach terop reed, plotseling remmen. Een andere bus, die weer vlak achter de voorgaande bus reed, slipte bij het remmen, waardoor de twee voertuigen tegen elkaar opbotsten. Beide wagens liepen enige schade óp. WIE MIST EEN FIETS? Dezer dagen is een in prima staat verkerend herenrijwiel uit een sloot opgevist. De fiets kan nog maar kort ir. het water gelegen hebben. Tot dus verre heeft zich nog geen eigenaar gemeld. Heiloo Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna, d. v. Wil helmus J. Wessel en Jacoba Schouten. Petrus Cornelis Johannes, z. v. Corne- 1;- Druijven en lohahna A. Leijen. Jo hanna Apolonia, d. v. Martinus G. van Zaal en Anna M. Kaandorp. Ondertrouwd: Johannes F. A. Delij .en Aaltje Tamis. Nicolaas van Eist en Margaretha van der Laan. Overleden: Cornelia Roouhart, 86 jaar, echtgenote van Gerardus P. Nolraans. Jan Reik, 76 jaar, weduw naar van Maartje Stam. Bergen CONCERT IN DE „RUS" Vrijdag 28 Januari wordt onder auspi ciën van het KCB in de „Rustende Jager'1 een concert gegeven door ds E Rebilng, piano, en Haakon Stotijn^ hobo Het pro gramma gqeft modern werk o a van De bussy Ravel, Prokofieff, Hindemith, Te- lemann, Mihalovivi en Grovlez BENOEMD Benoemd tot commies der directe be lastingen in vaste dienst de heer H Hoo- gebcom, alhier Geen beeldromans Op de in „Het Wapen van Bergen" gehouden ouderavond voor de lagere schooi en de meisjesschool van de Berger Schoolvereniging hield de heer D. L. Daalder een inleiding over een zeer actueel onderwerp: „Wat mogen en wat willen onze kinderen lezen?" Spreker begon met er op te wijzen, dat de moderne opvoeding allereerst vraagt, waar gaat de belangstelling van onze kinderen naar uit, wat wil len ze lezen, om pas daarna te over wegen of dit in overeenstemming is met de wensen van de opvoeder, de belangen van het kind. Interessant wa ren de resultaten van het door de Weenso psychologe Charlotte Bühler ingestelde onderzoek bij 8000 kinderen van 8 tot 20 jaar. Bij het beantwoorden van de vraag „Wat mogen onze kinde ren lezen?" bleek de heer Daalder niet de mening te delen van Montessori. die afwijzend stond tegenover het sprookje. Spreker vond het sprookje geheel in overeenstemming met de mentaliteit van het kind. dat hongert r.aar emotie, dat vergelding vanzelf sprekend vindt; het goede moet be loond, het kwade gestraft. Een kind, aldus drukte spreker het uit, heeft lecht od straf. Verschillende boeken passeerden vervolgens de revue, het ene kon wor den aanbevolen, een ander werd min der goed genoemd. Het oordeel over de strips, de z.g. beeldromans, was: pik ze in en stop ze in de kachel! Met het oog op de grote betekenis van lectuur voor het leven, wekte spr. zijn hoorders op tot waakzaamheid: door eerst zelf de boeken te lezen weet men wat het kind leest. Bij het kopert van boeken zij men voorzichtig; een goede gids hierbij is het bij Ver- sïuys verschijnende blaadje van Hen- riette Klügt, directrice van de Kinder- leeszaal te Rotterdam. Nadat ten slotte nog verschillende vragen waren beantwoord, maakte de voorzitter, de heer A M de Lange, zich tot tolk van de aanwezigen door de heer Daalder hartelijk dank te zeggen J oor zijn interessante en hoogst be langrijke uiteenzettingen. Zware autobotsing Amsterdammer gewond. Dinsdagmorgen is de heer J. K. uit Bergen nabij de Basculebrug te Stol pen met zijn luxe wagen op een daar stilstaande auto gereden, toen hij via de Rijksweg op weg naar zijn kantoor te Schagen was. De bestuur der van de aan de rechterzijde gepar keerde wagen liep een zware hoofd wonde op; beide wagens werden flink beschadigd,! Evenals op andere dagen reed de heer J. K. naar zijn kantoor te Scha gen. Nabij de Basculebrug te Stolpen gekomen, was het noodzakelijk, dat hij met zijn hand de voorruit van de wa gen ijsvrij maakte. Plotseling bemerk te hij vóór zich aan de rechter zijde van de Rijksweg een gepar keerde wagen. De afstand bedroeg toen nog 25 meter, hetwelk voldoende moet worden geacht om te stoppen of uit te wijken. Een ongeluk zou nu ook niet hebben plaats gevonden, wanneer de weg niet spiegelglad was. De heer K. remde onmiddellijk, maar raakte met één hand aan het stuur de macht over zijn wagen kwijt, die slip te. Met een harde klap sloeg de wa gen tegen de geparkeerde luxe auto op, die óverzij in de berm kantelde. De bestuurder van deze auto, de heer P. J. Posthumus uit Amsterdam, had panne gehad en was in afwachting van de komst van een monteur, in zijn wagen gaan zitten. Door de schok der aanrijding liep de heer P. een zware wonde aan het achterhoofd op. Dr. Verheul van 't Zand, die de eerste hulp verleende, oordeelde overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Beide wagens waren zwaar beschadigd; de ene aan de voorzijde; de andere aan de achterzijde. Zij moesten naar een garage worden opgesleept. De politie maakte proces-verbaal van het gebeurde op. Egmond aan Zee BENOEMING GENEESHEER Ter benoeming tot gemeente-genees heer hebben B. en W. aan de raad voorgesteld dokter C. J. E. Helle. GAS WORDT DUURDER Vanaf 1 Januari 1949 zal de gasprijs verhoogd worden van 14 tot 16 cent per M3 en boven 30 M3 van 10 tot 12 cent. Voor industrie-gas wordt de prijs verhoogd van 7 tot 8 cent per M3. - - V i v lip pfl iSi - J 1 ij Dinsdagmorgen zijn tengevolge van de mist op de Westerschelde het Poolse s.s. „Pulaski" en het Nederlandse s.s. „Lissekerk'' met elkaar in aanvaring geweest. De „Pulaski" kreeg een groot gat aan de kop en aan stuurboordzijde en is door een sleepboot aan de grond gezet. Het zwaar beschadigde s.s. „Pulaski'j, Gemeente won proces De Raad van Beroep te Amsterdam heeft de gemeente in het gelijk gesteld in het proces tegen de Rijksverzeke ringsbank. Deze had de gemeente aan gesproken voor betaling van ruim f 1900 als wiskundige reserve, verschul digd voor een vroegere directeur der gemeente-bedrijven. De gemeente was hiertegen in be roep gegaan, aanvoerende dat de direc teur een publiekrechtelijke functie be kleedde en dus geen arbeider in de zin der Invaliditeitswet was, omdat hij zelfstandig te beslissen had over aan- en afsluiting van gebruikers aan de gasleiding. De raad van beroep besliste, dat de directeur inderdaad een publiekrechte lijke functie bekleedde en dus geen ar beider in de zin d#r Invaliditeitswet was, vernietigde de beslissing der Rijksverzekeringsbank en stelde de gemeente vrjj van de betaling van f 1900. SALARISVERORDENING Gedeputeerde Staten hebben de ge meente bericht, dat zij, behoudens en kele ondergeschikte wijzigingen, geen bezwaar hebben tegen de nieuwe sala- lisverordening. Ingevolge deze verordening worden nu de salarissen, gerekend vanaf I Oc tober 1947, nogmaals met 10 pet. ver hoogd en worden alle verhogingen 'tijd. toeslagen enz.) als definitief sa laris toegekend. BENOEMING DIRECTEUR Ter benoeming tot directeur der ge meentebedrijven dragen B. en W. de gemeenteraad voor de heer G. Herman te Hilversum, thans waarnemend di recteur, op een jaarwedde van f 5800. Nieuwe Niedorp Beschamend De Stichting 1940—'45 had op Zater dag j.l. een muzikale avond belegd in zaai Hees. Het keurig verzorgde programma kondigde aan een Accordeon-Concert door de Accordeonvereniging „Aals meer", directeur G E. de Boer. Een orkest, dat op internationale muziek concoursen verschillende prijzen wist te behalen. Geheel belangeloos zou deze vereni ging optreden voor de Stichting 1940- 45, die de nagelaten betrekkingen ver zorgt van de gevallen verzetslieden. Van optreden is niets gekomen, daar er maar, schrikt niet lezer, vier be zoekers aanwezig waren. Het is een bedroevend verschijnsel, dat niet meer animo werd getoond voor deze avond en dus voor het werk van de Stichting 1940-1945 Het is een teken des tijds. Een droevig teken. Dat dit in Nieuwe Niedorp mogelijk zou zijn, hadden we niet verwacht. Akersloot INSCHRIJVINGSDATUM SCHOLIEREN VERANDERT Met ingang van het nieuwe schooljaar ;s de toelating van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school gesteld op X September inplaats van op 1 April AANPLANT VAN BOMEN Door het gemeente-bestuur is een aan vang gemaakt met de beplanting van ver schillende wegen ln het dorp In de oor logsjaren is de wegbeplanting bijna ge. heel verdwenen Thans zijn langs de Rom- meldijk, Kerklaan en Bosweg populieren geplant terwijl hier en daar een heester plantsoen zal worden aangebracht AFBRAAK OPENBARE LAGERE SCHOOL De leegstaande openbare lagere school te Kogerpolder wordt thans afgebroken Een gedeelte van het materiaal zal wor den gebruikt bij het bouwen van een nieuw brandspuithuls te Akersloot Beemster Haastige spoed.... Voor de politierechter te Alkmaar, mr. R W J C v d Wall Bake, stond gisteren Hendrik H. uit Beemster te recht. H. had in November zelf een houten schuur getimmerd en wilde daar beton in storten. Bij controle kon hij echter geen enkele vergunning tot het bouwen van de schuur tonen. Ter rechtzitting bleek, dat als H. een ver gunning zou hebben aangevraagd, hij die ook zeker gekregen zou hebben. Hij was dus alleen te haastig geweest met het bouwen. Hiermede wilde de officier, mr. J C V Meischke, rekening houden. De eis was f 25 subs. 10 dagen. Mr. v d Wall Erke deed er nog f 5 af, zodat de haas tige spoed H. op f 20 subs. 12 dagen kwam te staan. Stompetoren GESLAAGD Voor het candidaats-examen Nederland se Landbouw aan de Landbouw-hogeschooi slaagde onze dorpsgenoot L Appelman Marktberichten ALKM. EXPORTVEILING, 26 Jan. Witlof I 33—41; II 15—28; rode kool 714; witte kool 6; savoye kool 6.50—11; groene kool 13—23; spruit- kool, extra 60—67, I 45—53, II 15—32; boerekool 17—30; andijvie 66—71; rode bieten 6.107; winterpeen 5.506.60; waspeen 10—16; uien 2.80—6.20. prei 718. knolselderij 3.509. Appelen: Goudreinette 62—79; peren: St. Ger main 79. NOORDSCHARWOUDE, 27 Januari 3-tOO kg aardappelen: blauwe eigenheimers 4,80; 85,000 kg rode kooi 10—12,20; 135.000 kg witte kool 7,40; 38,000 kg gele kool 8,40 —9,90; 4000 kg' groene kool 16,90—21,90; 17,000 kg uien 7,60—8,60 WARMENHUIZEN, 26 Jan. 87000 kg rode kool 10.00—10.70. 2400 kg gele kooi 8.408.50; 100 kg groene kool 10.40.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2