Burgemeester Wytema werpt een terugblik op 1948 Het jaar dat van ons heen ging was voor Alkmaar niet ongunstig Vele groie plannen wachten op uitvoering [_aatste N ieuws India en Pakistan schonden luchtvaartovereenkomst Nederland overweegt eis tot schadevergoeding Al ligt het jaar 1948 al enige weken achter ons en al kan daarom moeilijk meer van een Nieuwjaarsrede warden gesproken, toch heeft burgemeester Wytema liet voorbeeld van zijn voorgangers gevolgd om in de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar een soort wapenschouw te houden, waarin al het lief en leed, dat de gemeente en haar bevolking ondervond, gememoreerd wordt. Van zelfsprekend werden daarin vele cijfers gegeven omdat vergelijkend cijfer materiaal het zuiverste vooruitgang of achteruitgang kunnen demonstreren. Uit al dit materiaal blijkt wel, dat 1948 voor Alkmaar over het algemeen een gunstig jaar is geweest. Naast de opsomming van vele vergeljjkingscijfers bevat de rede enkele ge voelige woorden, gewijd aan hen die ons door de dood of door vertrek uit deze gemeente zijn ontvallen. Vanzelfsprekend zijn daarbij ook de stadgenoten her dacht, die in het afgelopen jaar in Indonesië hun leven voor het vaderland heb ben gegeven. Aan het vertrek van prof. mr. Koelma, één van Alkmaar's voortreffelijkste oud-burgemeesters, heeft mr. Wytema enige woorden van hulde en afscheid gewijd. Onze beperkte ruimte noodzaakte ons, de rede hier en daar te bekorten, maar de belangrijkste punten zijn zo uitvoerig mogelijk opgenomen. Er is hoop, dai de kaasmarkt ook dit jaar in stand zal blijven De burgemeester begon de traditio nele Nieuwjaarsrede ditmaal met de herdenking van mr. C. A. de Groot. Hij memoreerde diens raadslidmaat schap en de tijd dat deze de portefeuil le van Openbare Werken beheerde, prees diens werkzaamheid in een moei lijk tijdvak en zeide terecht, dat de Alkmaarse gemeenschap deze kundige, ijverige en toegewijde regent grote dank is verschuldigd. De gesneuvelden herdacht. De burgemeester herdacht vervol gens de in Indonesië gesneuvelde Alk maarse militairen, de soldaat C. Bak ker, gesneuveld op 31 December 1948 te Boemiajoe en de 2e luitenant W. G. R. Henneman, gesneuveld op 10 Janu ari 1949 bij Magelang. Zij brachten een offer voor hun va derland en wij zullen de herinnering aan deze jonge mannen in Alkmaar in ere houden. Spr. was ervan over tuigd, dat ook de gedachten van de raadsleden in deelneming zullen uit gaan naar hun zwaar beproefde nabe staanden. Het regerings-jubileum. Het jaar 1948 zal in de geschiedenis bekend blijven als het jaar van het 80- jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van Koningin Juliana. Reeds vroeger heeft spr. uiting gegeven aan de gevoelens, die ons allen bezielen jegens het Huis van Oranje. Hij wilde thans volstaan met de bede uit te spreken, dat God ons Koninklijk Huis moge zegenen on het Nederlandse Volk in het behoud van de band tussen Vorstenhuis en Volk. Dank aan prof. Koelma. Bij de bespreking van de burge meesterwisseling memoreerde spr. hoe diep zijn vrouw en hij getroffen zijn door de zeldzaam hartelijke ontvangst. Alkmaar heeft een groot verlies gele den door het vertrek van professor Koelma, aan wie met ingang van 16 Februari eervol ontslag werd verleend uit de functie, die voor hem een bekro ning vormde voor de arbeid, die hij sedert 1923 als gemeente secretaris van Alkmaar, voor deze stad verricht bad er> waarvoor deze stad hem zo uiter mate erkentelijk is. Figuren van bet formaat van professor Koelma zijn in ons land tamelijk zeldzaam; het is een onschatbaar voorrecht voor een ge meente als Alkmaar zo lang te hebben mogen profiteren van zijn gaven. Bij zijn afscheid in Februari werd hem de gouden medaille der gemeente over handigd. De wens, die de heer Van Slingerland verleden jaar uitsprak, dat 1948 hem algeheel herstel van gezond keid zou brengen, is niet ten volle ver vuld; moge 1949 tot de voltooiing daar. van bijdragen. De burgemeester herinnerde vervol gens aan het ontslag, als raadslid van de heren Mulder en Schouten, aan de intrede van de heren Torenvlied en De Boer en het zilveren jubileum van de raadsleden Van Slingerland en Sietsma. Ia de vergaderingen van de raad werd meer gesprokrfn dan in 1947, de han delingen besloegen 550 bladzijden tegen 390 in het vorig jaar. (In 1931 besloegen deze 1190 bladzijden druks). In dienst der gemeente kwamen ver scheidene administratieve hogere amn- tenaren; spr. noemde de heren Delies, hoofdboekhouder van openbare wer ken, Groen, chef der 2e afdeling ter secretarie, Spaans chef van het bureau huisvesting, Schippers, hoofdboekhou der van het Centraal Ziekenhuis, ter- wijl mej. Gibaux als hoofd van de was serij in het ziekenhuis en de heer Stoorvogel als eerste gemeentcbode we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst en ge meente verlieten. Bevolkingstoename. De bevolking der gemeente nam toe van 38.277 tot 38.821 zielen. Dat is een vermeerdering met 544 ingezetenen. In procenten uitgedrukt 1.41 pet., tegen het vorig jaar 2.13 pet. De geboorten beliepen 912, d.i. 23.66 per duizend (vorig jaar 26.67). de sterfgevallen 322. d i. 6.25 per 1000 (vorig jaar 9.24). Deze cijfers mogen op het eerste ge zicht tamelijk gunstig lijken, maar als wij zien, dat 1947 een vestigingsover schot van 108 personen opleverde, ter wijl in 1948 46 personen méér vertrok ken dan zich alhier vestigden, dan is dit een reden tot enige ongerustheid. Natuurlijk is het nijpend tekort aan woningen ePn ernstige rem geweest op tal van vestigingen. Slechts één gemeente boven 25.000 zielen n.l. Zeist heeft een hoger sterftegemiddelde van oudere mensen over 1948 dan Alkmaar. Dit wijst op een groot aantal ouden van dagen in onze stad. De kop van Noord-Holland heefteen bijna beangstigend bevolkingsover schot, dat in de land- en tuinbouw feitelijk geen bestaan meer kan vin den. Gedreven door de noodzaak trek ken velen van hen weg naar streken, waar in de nijverheid nog werk te vinden is. Maar dit bergt tal van ge varen mee voor de geestelijke volks gezondheid. Het is niet het nastreven van lou ter Alkmaars plaatselijk belang, als spr. met nadruk wijst op onze plicht om alles te doen. wat in ons vermo gen ligt, om de uitbreiding van werk gelegenheid te Alkmaar te bevorde ren. De woningbouw. Verheugend is het; dat bij het ver delen van het woningbouwvolume voor Noord-Holland voor 1949 door 't provinciaal bestuur met de bijzondere positie van Alkmaar, rekening is ge houden. Het is echter niet mogelijk, dat de bestaande plannen van de 3 woningbouwverenigingen alle uitge voerd zullen kunnen worden in 1949. Het betreft nl. 84, 113, 49 en 54 teza men 300 arbeiderswoningen, terwijl ons contingent in geen geval de 184 zal overschrijden. De industrie. Voorshands zal de woningschaarste dus nog wel een belemmering zijn in ons streven naar industrievestiging. De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft reeds gesproken over het ontbreken van het industriële kli maat. Uitbreiding van onze ambachtsschool is urgent, maar zolang tal van leer lingen er de voorkeur aan geven zich ergens te vestigen als kleine zelfstan digen in plaats van een werkkring te zoeken in een groter bedrijf, zal de vraag van de nog niet verzadigde in dustrie naar vakbekwame arbeids krachten onvoldoende beantwoord blij ven. Spr. wees hierbij op het ontbre ken van een vaste oeververbinding over het Noordzeekanaal en de hoog te der electriciteits- en waterleiding tarieven. Misschien is het wel goed, aldus spreker, als ik hier in het open baar verklaar, dat de z.g. grootver bruikers van electrische energie aan de gemeente niet alleen geen cent winst opleveren, ja zelfs vaak ook geen bijdrage oprengen om dat als zondebok beschouwde distributiebe drijf in stand te houden. Gelukkig kon in 1948 de aanbesteding van een deel van het geprojecteerde industrieter rein plaats vinden. Moge in 1949 ook de verbinding van de stad naar dat terrein door de bouw van een nieuwe Friese brug afdoende verbeterd wor den. Als belangrijkste industriële bouw- werken het vorig jaar hier gevestigd noemde spr. een fabriek voor het ver- Vaardigen van hontwolcement platen aan het Kwakelpad en een fabriek voor kerkorgels aan het Wolfpad. Het voor 1948 toegekende woning- bouwcvolume werd volledig besteed. Gereed kwamen 70 woningen, terwijl nog 95 in de loop van dit jaar voor het eerst bewoond zullen kunnen wor den. Als wij bedenken, dat op 15 De cember 1948 bij het bureau voor huis vesting 1029 woonruimtezoekenden stonden ingeschreven, tegen 888 op 't einde van 1947, dan is het duidelijk, dat dit bureau voorlopig nog niet kan worden opgeheven en dat de advies commissie woonruimtewet-1947 ook in 1949 nog een zware taak wacht. Mis schien kan door woningsplitsing nog iets bereikt worden. Het onderwijs Het belangrijkste besluit op onder- wijs-gebied was wei dat tot reorgani satie van het O. L. onderwijs, waarover tamelijk veel strijd ontstond. Besloten werd tot aankoop van een z.g. Finse school, die in het Bergerkwartier zal verrijzen. Aan de Handelsschool werd als facultatief vak ook Spaans inge voerd. Op cultureel gebied ligt voorts een in 1948 gemaakt begin om door het verlenen van subsidies de restauraties van historisch belangrijke gebouwen aan te moedigen en om, voorzover zul ke gebouwen stadsbezit zijn, met hulp van hogere instanties zelf restauratie plannen te doen maken. Voor jeugdontwikkelingswerk werd een barak aangekocht. De gewenste uitbreiding van het sportpark kwam tot stand en met de aanleg van velden in de Overdiepolder kon worden be gonnen. De gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand van de be volking mocht betiteld worden als zeer I gunstig; er waren geen epidemieën van besmettelijke ziekten, tuberculose bleef stationnair, geslachtsziekten vermin derden, en tegen malaria werd een in tensieve spuitcampagne gehouden door behandeling van pl.m. 2800 woningen met DDT. In het Centraal Ziekenhuis werden 4722 patiënten behandeld (bij na 100.000 verpleegdagen. evenals in 1947), in het St. Elisabeth Ziekenhuis 5664 patiënten met 129.000 verpleegda gen (bijna 10.000 meer dan het vorig jaar). De arbeidsmarkt. Verschillende industrieële bedrijven schijnen thans een verzadigingspunt voor wat de personeelsvoorziening be treft te hebben bereikt. In totaal kon den dit jaar bij de Hoogovens nog pl.m. 60 en bij de diverse bedrijven in de Zaanstreek en in Amsterdam pl.m. 30 arbeiders uit Alkmaar worden ge plaatst. De seizoenwerkloosheid in het begin van 1948 bleef belangrijk beneden die van het daaraan voorafgaande jaar toen het maximum-aantal ingeschre venen 397 bedroeg tegen 277 in 1948. Dit was voornamelijk te danken aan het feit, dat ongeveer 200 ongeschoolde arbeidskrachten uit de gemeente Alk maar door bemiddeling van het ge westelijk arbeidsbureau Alkmaar in 1947 konden worden tewerkgesteld bij de Hoogovens te Velsen 160) en bij diverse bedrijven in de Zaanstreek 40), waar min of meer permanent werk aanwezig was, zodat de meesten van deze krachten in 1948 niet meer tenge volge van seizoenomstandigheden werk loos werden. In Maart liep het aantal ingeschrevenen reeds weer belangrijk terug, daar door het uitblijven van strenge vorst in Maart reeds vele krach ten konden worden geplaatst voor het verrichten van Voorjaarswerkzaamhe- den in de land- en tuinbouw. De werkgelegenheid daarin was dit jaar minder groot dan het vorige. Voor niet in 't bedrijfsleven te plaat sen valide arbeiders stond verleden jaar de D.U.W. open. waar zij te werk f 700.000 krachtens deze wet aan inwo ners onzer gemeente ten goede komt. Spr. memoreerde als een gunstige fac tor de voortschrijdende invrijheidsstel- ling van politieke delinquenten, waar door het aantal ondersteunde gezinnen van deze categorie gedurende 1948 daalde van 28 op 12. Het aantal deel nemers aan de Consumentencredieten I en II bedroeg 2362. In de loop van 1948 werden 6 bonnen voor inwisseling aangewezen. Voor Alkmaar betekende dit, dat voor f 300.000 mocht worden besteed, 20 hiervan zal door de ere- dietnemers moeten worden terugbe taald. Onderzoek onder de jeugd. In November werd een aanvang ge maakt met de op initiatief van het ge meentebestuur georganiseerde enquête onder de mannelijke jeugd in de leef tijden van 14 tot en met 21 jaar. Een onderzoek werd ook ingesteld naar de sociale omstandigheden van de jeugd. In totaal kwamen in Alkmaar 1441 per sonen voor registratie in aanmerking, waarvan er tot nog toe 1279 aan een oproeping om de nodige inlichtingen te komen verstrekken, gehoor gaven, dat wil zeggen 89 Het sparen. Alsgwij de cijfers van de Nutsspaar- bank zien, dan geeft 1948, in tegen stelling met de jaren 1946 en 1947 voor het eerst weer een inlegsaldo. Het aantal spaarders steeg met 864 tot 26470 en er werd 264.000 meer inge legd dan teruggevorderd. Is het boud te concluderen, dat de zin voor de betekenis van het geld bij ons volk en ook in Alkmaar weer duidelijk wordt? Dat zou niet anders dan gunstige ge volgen voor onze volkhuisvesting kun nen hebben. Openbare vermakelijkheden. De lust tot uitgaan is overigens nau welijks verminderd. Op 863.027 ver strekte of afgestemplde toegangsbe wijzen is een vermindering van 14.560, sedert 1947 van te verwaar lozen betekenis. De op 1 April 1948 ingevoerde drastische verhoging van de vermakelijkheidsbelasting leverde de gemeente een inkomst van 195.626 tegen 129.088 in het vorige jaar. De sportwedstrijden in het sport park, de motor-races, de draverijen en andere feestelijkheden trokken vele bezoekers. Onder grote belangstelling werd op 5 September het nieuwe wed- sb-ijdveld aan de Sportlaan officieel Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, waar het besmettingsgevaar zeer groot is: de mondholte. Poets dan 's morgens en 's avonds met Heerlijk schuimend Fris van smaak Let op de groene band met: VITAMINE C op doosje en tube! gesteld werden bij verschillende ob jecten tot grondverbetering. Dit jaar konden bij de D.U.W. niet steeds arbeiders te werk gesteld wor den en moesten de uit land- en tuin bouw vrijkomende arbeiders vaak als werkloos worden ingeschreven. Eind November 1948 trad seizoenwerkloos- heid op, die in December nog toenam. Het aantal der werkzoekenden bedroeg rond 200. Onder de ingeschreven werk lozen werden ook verscheidene perso nen opgenomen, afkomstig van over heidsinstanties daar tal van rijkscrisis- diensten en o.a. ook de gemeentelijke distributiedienst tot belangrijke inkrim ping van personeel overgaan. Waren dit er op 1 Januari 1948 2, thans bedraagt dit aantal 38. 98 gedemobiliseerden uit de gemeente Alkmaar werden inge schreven, 44 werden geplaatst en 46 om andere redenen afgevoerd. Er staan thans nog slechts 9 ingeschreven. Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de gemeentelijke instelling voor M.H. was 1948 vrij gunstig. Het aantal door de instelling ondersteunde alleen staande personen en gezinnen bewoog zich steeds in dalende lijn. Bedroeg het aantal in zorg zijnde steungevallen bij de aanvang van het jaar 545, aan het einde was het geleidelijk gedaald tot 432, voor een groot deel een gevolg van de sociale politiek der regering. Van de Noodwet Ouderdomsvoorziening deed de gunstige invloed zich in 1948 eerst ten volle gevoelen. Toen de zaken van vele ouden eenmaal waren geregeld en de onderhoudsplichtige bijdragen der kinderen opnieuw waren vastgesteld, prefereerden een belangrijk aantal oud jes, zich geheel vrij te maken van M.H. en zelf hun uitkeringen te ontvangen, terwijl onderhoudsplichtige verwanten en eventueel kerkelijke armenzorg het ontbrekende bijpasten. Door de in wer king treding van genoemde wet kwa men practisch geen nieuwe steunaan vragen van echtparen boven de 65 jaar binnen. Blijkbaar zien deze mensen thans kans zich zonder openbare ar menzorg te redden. Voor alleenstaande oudjes is de uitkering meestal te laag om zonder belangrijke bijstand van de instelling rond te kunnen komen. Alle genoemde factoren werkten er toe rrede, dat de instelling binnen het raam der begroting kon blijven. Gedurende 1948 vermeerderde het aantal echtparen en alleenstaande personen, dat van de Noodwet Ouderdomsvoorziening profi teert met 125, zodat aan het einde des jaars 1565 Alkmaarders een uitkering genoten niet een gemiddelde van f 443 per jaar. Hieruit volgt, dat in totaal circa tn gebruik genomen. Als de 4 oefen sportvelden in de Overdiepolder ge reed zullen zijn, zal de ergste behoefte op dit gebied bevredigend zijn. De kaasmarkt. Op de kaasmarkt werden alle re cords geslagen. Rond 130.000 vreemde lingen bezochten de wereld-vermaarde atraetie, aten 40.000 beschuiten met kaas op en kochten met hun waarde volle deviezen 5150 kazen. Weinig plaatsen, misschien alleen Volendam en Marken met hun geraffineerde vreemdclingenexploitatie, kunnen wed ijveren met Alkmaar, dat met bij 70 pet. van alle Franse toeristen boven aan kwam op de lijst der meest ge waardeerde attracties in ons land. In de Alkmaarse pers hebben dit jaar enkele uitstekende beschouwingen gestaan over de betekenis van de kaas markt voor het plaatselijk economi sche leven. Het is dan ook met grote erkentelijkheid dat ik hier wederom melding maak van het over 1948 aan de gemeente verleende subsidie, dat met de onmisbare steun, die de bond van zuivelfabrieken ons geeft, het ons mogelijk maakte de kaasmarkt in 1948 in stand te houden. Voor 1949 hebben wij nog geen zekerheid, maar ik stem van harte in met het krachtige plei dooi van de heer Arntz voor het be houd van de markt uit een oogpunt van nationale reclame en deviezen op leverende vreemdelingenbezoek. Enkele cijfers. De aanvoer van kaas bleef nagenoeg stationnair op 966.217 kg; het percen tage boerenkaas steeg van 5 tot ruim 10. Op de veemarkten verscheen min der vee dan in 1947, 14.436 stuks tegen 17.446 stuks. De goederenmarkt op Za terdag bleek nog steeds in een be hoefte te voorzien. Het bedrag der ontvangen marktgelden steeg van f 2400 tot f 3000. Ook de gemeentebedrijven geven be moedigende cijfers te zien. De gasfa briek steeg van 9.109.560 m3. tot 9.855.350 m3. De stroomaankoop van 7.619.260 kwl). tot 8.754.410 kwh. Helaas was het gemeentebestuur niet bij machte aan de begrijpelijke ver langens der winkeliers tegemoet te komen inzake het .verbod van étalage verlichting. Het slachthuis leverde iets minder gunstige resultaten, omdat de aanvoer van vlees nog steeds beperkt is. Het aantal slachtingen bleef ongeveer sta tionnair, maar de invoer van vlees nam toe van 483.045 kg tot 586.332 kg. De koude zomer, werkte remmend op de .verkoop van ijs uit het slachthuis, die met ongeveer een vierde gedeelte te rug liep (68.768 staven in 1947 en 51.931 staven tot en met 30 November 1948). Op de Alkmaarse exportveiling steeg in '48 de omzet van f 1.473.768.93 tot vermoedelijk f 1.500.000. Verheu gend is, dat deze omzet voornamelijk werd berikt door een steeds toene mende en groter wordende aanvoer van tuinbouwproducten. Tuinbouwend Nederland streeft er naar het zijne bij te dragen tot de we deropbouw door een meer en meer intensieve teelt, terwijl anderzijds de Alkmaarse Veiling moet gezien wor den als het centrum, waar de (vooral fijnere) producten worden aangevoerd. In 1948 werd hier dan ook meer ge ëxporteerd dan voorgaande jaren. De huisvesting van dit bedrijf heeft nog niet tot een voor alle partijen be vredigend resultaat geleid. Prijsovertredingen. De plaatselijke Prijzencommissie was actief en ontving 262 klachten, waarvan 170 gegrond bleken. Een be drag van f 2.787.02 diende terugbetaald te worden. Een autobusstation. Met de Nederlandse Spoorwegen en de N.A.C.O. werden onderhandelingen gevoerd over de inrichting van een bevredigend autobussenstation in de open lucht. Het is begrijpelijk, dat de N.S. en de N.A.C.O., welker diensten 5.000.000 personen per autobus van en naar Alkmaar vervoerden, het eind punt gaarne zien op het Stationsplein, opdat in Alkmaar de gemakkelijkste aansluiting verkregen wordt op de treinen. Voor Alkmaar echter zijn die doorgaande reizigers van veel minder belang. Zou de spoorlijn dichter bij het hart der stad komen, dan zouden ver moedelijk nog grotere hinderlijke ob stakels het plaatselijke verkeer belem meren dan thans de Bergeroverweg al doet. Spr. vreesde dat 't nog wel enige tijd zal durn, voordat hier een tunnel in gebruik zal kunnen wo'rden geno men. Stadsautobusdienst. De stadsautobusdienst vervoerde 185.800 personen en herkreeg met in gang van 10 Mei 1948 als eindpunt de Regulierslaan. Op 10 Mei werd even eens een autobuslijn geopend van Alk maar naar Eds n, terwijl de verbinding AlkmaarSchoorl—Groet begin Juni v/erd ingetrokken. Het verheugde spr. in het bijzonder, dat de directie van de Naco het hoofdkantoor naar Alkmaar wenst te verplaatsen. Voor een bedrijf, waarvan onze stad zo kennelijk het middelpunt is (van de 36 lijnen ko men er 22 in Alkmaar samen), moeten wij wel wat over hebben. Het jaar 1948 bracht in ëe treinenloop enige ver betering. Helaas zijn de verbindingen, vooral met Haarlem, nog onvoldoende. Spreker heeft horen verluiden, dat in de zomer van dit jaar rechtstreeks treinen naar Haarlem zuilen lopen, en er schijnen nog meer verbeteringen als verrassing voor Alkmaar te worden bewaard. Ook de aansluitingen te Amsterdam voldoen nog niet alle aan het devies der Spoorwegen, da. zij zo „vlug" zijn. Door het inleggen van nachtsnelgoede- rentreinen naar Alkmaar werd de ver- voersduur van Stukgoederen aanzien lijk verkort; ook het aantal der wagen ladingen nam bevredigend toe (van 1876 in 1947 tot 2003) voor wat aan de Handelskade aangekomen ladingen betreft; het aantal van de aan de Han- dlskade verzonden wagenladingen nam toe van 384 tot 408. De verhoudingen met de buurtge- meenten zijn op het ogenblik zo goed als de omstandigheden dat zich ver oorloven. De brandweer Momenteel aldus spr., ben ik in be spreking over een regeling over het inroepen van de hulp der Alkmaarse Brandweer, die tussen haakjes in 1943 in Alkmaar 14 branden bluste, waar van 2 van enige omvang en twee keer uitrukte voor grote branden elders, waarvan die in Akersloot een volledig succes voor haar werd. Op 1 Januari 1948 volgde de heer Van Maarleveld commandant Ringers op. Plannen Spreker zou ter verkwikking van de raad zich nog een ogenblik willen be zighouden met plannen, die de raad van de zijde van B. en W. in de loop van 1949 hopelijk zullen worden voor gelegd. Hij zou kunnen spreken over de hoop dat eindelijk in 1949 de lang gekoester de wens van Alkmaar naar een kleine grenswijziging, waardoor deze beknel de gemeente wat lucht en armslag krijgt, tot stand zal komen. Hq zou zich kunnen bezighouden met 't toekomstbeeld van onze stad, zoals dat voor het geoefende oog te zien is in het onder handen zijnde uitbreidings plan in hoofdzaak, en met de schone plannen betreffende een sanering van een deel onzer binnenstad, dat ver trouwelijk reeds werd getoond, maar wij zullen ons voorlopig op de bodem van de realiteit moeten blijven bewe gen en zullen ons iedere dag moeten herinneren, dat één uitgevoerd plan beter is dan tien op papier gezette en dat de uitvoering thans uitgaven met asronomische cijfers vraagt. Er lig trouwens nog ouder onvoltooid werk op gereedmaken te wachten, zo als de in het uitzicht gestelde volks- credietbank, de oplossing van enige noodtoestanden op het onderwijs en nog enkele meer. Dank aan het gemeentepersoneel Spr. wilde besluiten met aan het per soneel der gemeente een woord van dank te brengen voor de wijze, waar op het zich in het afgelopen jaar we derom van zijn taak gekweten heeft. Voor dit personeel heeft 1948 een sala risherziening gebracht, die helaas nog niet geheel bevredigt, maar die toch onder de gegeven omstandigheden het best denkbare resultaat bracht. Spr. dankte allen, in de persoon van zijn buurman ter linker zijde, zijn steun en toeverlaat, de gemeente-secre taris. voor de wijze waraop zij hem de arbeid licht gemaakt hebben. Ongecorrigeerd Koperen bruiloft van Koningin en Prins Naar het Handelsblad verneemt, zullen Donderdagmiddag ten Stad- buize, in de kamer van burgemeester mr. Am. J. d'Ailly, voorbereidende besprekingen worden gevoerd door een commissie, die zich ten doel stelt, de koperen bruiloft van Koningin Ju liana en Prins Bernhard der Nederlan den op 7 Juli van dit jaar op luister rijke wijze te vieren. Wethouder Bakker herstellend. In het college van B. en W. heeft men de laatste maanden wethouder Bakker moeten missen, maar het ver heugt spr., dat diens gezondheidstoe stand zo zeer beterende is, dat hij bin nenkort het beheer vai) zijn portefeuil le weer hoopt te kunnen overnemen. Zijn collega's wethouders hebben zijn taak onderling verdeeld en zij hebben deswege recht op onze grote erkente lijkheid. Spr. wekte op voort te gaan op de weg van gezamenlijke arbeid in het belang der stad, wier wel en wee aan onze zorgen, onder erkenning van onze afhankelijkheid van Hem, die al les regeert, is toevertrouwd. Moge in 1S49 Gods zegen rusten op uw en op onze arbeid voor onze stad en moge u in uw persoonlijk leven al die zegenin gen ontvangen, die u nodig hebt om in dit leven blijmoedig staande te blijven. (Van onze parlementaire redacteur) India en Pakistan,#die na de mili taire actie in Indonesië hun vliegvel den voor onze burgerluchtvaart slo ten, hebben daarmede het tussen hen en ons land gesloten luchtvaartverdrag geschonden. Zij handelden in strijd met de verplichtingen, die zij op zich ge nomen hebben. De minister van Verkeer en Water staat, mr. D. Spitzen, deelde dit Woens dagmiddag tijdens de behandeling van 2ijn begroting in de Tweede Kamer mee en hij voegde eraan toe, dat Ne derland onmiddellijk daarop heeft ge reageerd en de regeringen van India en Pakistan heeft laten weten, dat ij buiten hun boekje zijn gegaan. Het kabinet heeft onder het oog gezien, of het de beide landen aansprakelijk zal stellen voor de gevolgen van het door ben uitgevaardigde verbod en of het een eis tot schadevergoeding bij de daarvoor bestemde instantie het In ternationale Hof van Justitie in iDen Haag zal indienen. Deze vragen zijn thans nog in ernstige overweging. Een beslissing is nog niet genomen. Aanleiding tot deze verklaring wa- len enkele informaties van de heer Chr. J. I. M. Weiter (Kath. Comité van Actie), die geconstateerd had, dat In dia en Pakistan voor de tweede keer inbreuk hebben gemaakt op de ge schreven of ongeschreven internatio nale conventies. De wereid schijnt daarin te berusten en het lijkt, dat ook Nederland dit doet. zo zeide hij. Uit het antwoord van de minister bleek echter, dat onze regering stellig niet heeft stil gezeten. De heer Weiter meende, dat wij geen reden tot de maatregelen van India en Pakistan gegeven hebben. Ook Nederland nam geen overeenkom stige besluiten, toen beide landen in opstand waren. Hij was van oordeel, dat Nederland nakoming van de ver plichtingen van deze landen moet eisen en dat daaraan een eis tot scha devergoeding dient te worden toege voegd. Minister van Schaik weer terug Naar wij vernemen is minister van Schaik gistermorgen vroeg van zijn reis naar de West in Nederland terug gekeerd. Ter verwelkoming waren aanwezig minister Gotzeij, namens de ministerraad en de heren Jonkers en Nijdam van het departement van Overzeese gebiedsdelen. TRAINING NEDERLANDS ELFTAL SPELERS Naar wij vernemen zijn de volgende spelers door de KNVB uitgenodigd om deel te nemen aan de centrale training voro de aanstaande wedstrijd tegen Belgie op 3 Maart te Amsterdam: Kraak (Stormvogels), van Raalte i Blauw Wit, Möring (Ensch.), Everse Neptunus), van Bun (MW), Schij- venaar (EDO;. Albers (Vitesse), Van Schyndel (SVV). Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV), de Vroet (Feijenoord) Wimmers (Blauw Wit), Köneman (SV V). Rijvers (NAC), Lenstra (Heeren veen), Wilkes (Xerxes). Clavan (ADO) Van der Tuyn (Hermes DVS), Schaap (Gooi), Brandes (Feijenoord) en Van Dijk Ajax. WIJZIGING DEVIEZENBESLUIT 1945 Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot „wijziging van het deviezer.besluit 1945". Dit wetsontwerp heeft ten doel de mogelijkheid te scheppen ter zake van deviezendelicten, welke zijn ge pleegd vóór de bevrijding van Ne derland, alsnog straf op e leggen. VOORZITTER C. P N. IN ZIEKENHUIS DPGENOMJN De voorzitter van de Communisti sche Partij Nedéfland (De Waarheid) de heer Gerben Wagenaar, is gister nacht in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam opgenomen, lijdende aan een dubbele longontsteking.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3