in. Spitzen licht zijn begroting toe De Pluimveehouder Op de vlucht doodgeschoten Residentie De heer Ritmeester verzoekt om verbetering van de visstand in het IJselmeer WAARBORG VOOR DE' KWALITEIT Het bekende Duitse smoesje Sportprogramma voor Zondag Amerika vormt voorraad oorlogsmateriaal Voorkom GRIEP MENTHO-REX Nederland heeft 10 millioen hoenders Rapport van C.v.G.D. was onbetrouwbaar Eerst Tsjiang Kai Sjek en dan vrede Vonnis over Von Papen verlichf Met complete veestapel naar Indonesië Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Schepen aan de grond Het Radioprogramma AVONTUUR Dinsdagmiddag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. Spitzen, de begroting van zijn departe ment verdedigd. De minister deelde mede dat fietsen met hulpmotortje vermoedelijk bin nenkort op de rijwielpaden worden toegelaten. Naar aanleiding van vragen door de heer Van Dis (St. Ger.), die stopzet ting van het rijverkeer op Zondag wenste, zeide mr. Spitzen, dat dit ver keer op Zondag slechts de helft van het normale bedraagt. Stopzetting is van hem niet te verwachten. Binnen de komende vijf jaar is nog geen electrificatie van het baanvak Den BoschNijmegen te verwachten. Verschillende leden hadden klachten geuit over de langzame uitvoering van grote waterstaatswerken. De minister zette uiteen, dat men reeds verder gaat dan de oorspronkelijke opzet op de begroting. Het aanbod van voorfinanciering met twee millioen gulden door de gemeente Amsterdam ten behoeve van de werk zaamheden aan het AmsterdamRijn kanaal heeft de regering van de hand gewezen, om niet gebonden te zijn bij de besteding van de negen millioen gulden, die het Rijk zelf beschikbaar stelt. Gistermiddag werd de behandeling voortgezet en werd de begroting van het Scheepvaartfonds zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Hetzelfde Was het geval met die van de afdeling burgerluchtvaart. Ook de begroting van het Staatsbe drijf der PTT werd goedgekeurd. Minister Spitzen sprak de hoop uit, dat hij de wetsontwerpen inzake de status van het bedrijf en inzake de radiodistributie spoedig kan indienen. Over de wijziging der telefoontarieven, welke nog bezien wordt, zegde hij een nota toe. Nagegaan zal worden of een aantal arbeidscontractanten in vaste dienst kan worden genomen. De kwes tie van het rentegevend maximum zal nader worden bezien. Het Zuiderzeefonds. De Kamer heeft verder nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds. De heer Engelbertink (KVP) vroeg maat regelen opdat 65-jarigen en ouderen de uitkering ingevolge de Zuiderzeesteun- wet voor de helft in rekening zal wor den gebracht bij de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De heer De Ruiter (CH) vond, dat te royaal wordt omgesprongen met cul tuurgrond. Als de regering evenveel voelde voor landaanwinning als voor het vliegwezen, zouden we klaar zijn, meende spr. De heer Vondeling (Arb.) vroeg wel ke de volgende polder zal zijn, die ge reed komt. Hij verzocht de plannen aan de Kamer voor te leggen. Wat de inde ling der polders aangaat vroeg hij of er een twaalfde provincie wordt ge vormd. Of worden de polders ingedeeld bij bestaande provincies? De grote der te stichten bedrijven achtte hij een moeilijk vraagstuk. Grote bedrijven zijn voordeliger. De heer Den Hartog (VVD) wilde ook versnelling van het tempo der in poldering. Staatsexploitatie moet be perkt worden, staatsbedrijven behoren niet groter dan 1000 ha te zijn. ®e heer Ritmeester (VVD) was van oordeel, dat nu maatregelen genomen moeten worden tot verbetering van de visstand in het IJselmeer en tot af vloeiing van vissers, wil men straks niet voor grote moeilijkheden komen te staan. De onbillijkheden bij de toepas sing der Zuiderzeesteunwet geven aan leiding tot ontevredenheid. De heer Haken (CPN) vond, dat ook deze begroting onderhevig is aan de oorlogspolitiek der regering. Het be langrijkste bij de inpoldering is niet de voedselvoorziening in oorlogstijd, maar het feit, dat Nederland een zeer groot aantal boeren telt, die behoefte hebben aan een bedrijf, meende hij. De pio niers moeten voorrang hebben. Te kwart vóór zes werd de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag één uur. Dan komt de minister aan het woord. N.V. SOLVOLITH COMPANY AMSTERDAM DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT Eerste klasse, district I. Blauw Wit—DOS, 't Gooi—Xerxes, AjaxADO, SpartaHaarlem. District II. FeyenoordDFC, EdoNeptunus, District IH: HengeloZwolse Boys. District IV: HelmondBW, de SpechtenWil lem II, JulianaBrabantia, NAC VW, MWTSC. District V: FrieslandFrisia, EmmenLeeuwar den, Achilles—Heerenveen, Velocitas— Sneek, HSC—GVAV. District VI: EindhovenHelmondia, Noad— Bleyerheide, Sportclub EmmaDe Baronie DNL, Maurits—Longa. Tweede klasse A: VolendamZaandijk, VeloxHVC. Tweede klasse B: UW-Alcmaria Victrix, OSV—Rapi- ditas. Derde klasse A: Succes—Vitesse '22, Always Forward Beverwijk. Derde klasse B. DEM—Kinheim, DTS—Schagen. Vierde klasse A: RK AFC—Zeevogels, Berdos—Nieu we Niedorp, RandersTexel. Vierde klasse B: VVW—Grasshoppers, Sporters—An- dijk, BergenWestfriezen, St. George —de Rijp. Vierde klasse C: V-Boys—DSVU, DRC—Monniken dam. Vierde klasse E: ASVWB, BDK—Ontwaakt, IEV— DSS. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond Woensdagmorgen de Duitser terecht die zich in de Wierin- germeer de weinig vererende bijnaam van de „Scheermes" verwierf. Het was Jürgen Hinrichsen die zich voor meer dere oorlogsmisdrijven moest verant woorden. Het zwaarste wat hem door de procureur-fiscaal ten laste werd gelegd waren de drie moorden die hij in Maart en April 1945 pleegde. In November 1948 was Hinrichsen reeds voor het Hof geweest waar de procureur-fiscaal, mr. Rohling, de dood straf tegen hem had geëist. Er was echter een nader onderzoek in deze zaak gelast en dit leverde op dat mr. Rohling in plaats van de doodstraf le venslange gevangenisstraf eiste. Verdachte was te Ewijcksluis als postenführer van de zollgrenzschutz ge stationneerd en in deze functie verza melde hij gegevens over personen die zich aan de arbeidseinsatz door onder duiken onttrokken. Meerdere onderdui- keres kwam hij op deze manier op het spoor en het gevolg was natuurlijk evenzovele arrestaties. Ook het voorbe reiden van razzia's was een werkzaam heid waarmee hij zich druk bezig hield, doch de levenslange gevangenisstraf die mr. Rohling tegen hem eiste had hij voornamelijk te danken aan hetgeen zich op 27 Maart en 26 April afspeelde. Op 27 Maart hielden zich twee per sonen voor een boerderij in de Wierin- germeer op. Hinrichsen vond dit ver dacht en het was voor hem -voldoende aanleiding beide mannen neer te schie ten. Eén der slachtoffers toonde nog tekenen van leven en toen gaf ver dachte hem een nekschot. Ongeveer een maand later vervoerde hij een arrestant van Ewijcksluis naar de Kooy. De man is nooit in de Kooy aangekomen want Hinrichsen was, zoals hij Woensdag morgen verklaarde, genoodzaakt te schieten, daar zijn arrestant poogde te ontvluchten. De volgende morgen werd het slachtoffer in een kuil langs de weg met enige schoten in de rug aangetrof fen. De procureur fiscaal hechte weinig geloof aan de verklaring van verdachte als zou hij zijn arrestant op de vlucht hebben doodgeschoten. Hij kwalificeer de deze opmerking als het bekende Duitse smoesje. De reden dat mr. Rohling zijn eis van de doodstraf in levenslange gevange nisstraf veranderde sproot voort uit het feit dat bij het nader onderzoek was komen vast te staan dat de Grenzschutz geen onderdeel van de SD was geweest. Op 3 Februari zal het Hof in deze zaak uitspraak doen. De Amerikaanse munitie-raad heeft meegedeeld, dat de regering bevolen heeft de uitvoering van het program ma voor het vormen van voorraden oorlogsmateriaal te versnellen. Met dit programma is een bedrag van 3,7 mil liard dollar gemoeid. Het bevel zal van directe invloed zijn op de hoeveelheden lood. koper en zink, die voor civiele doeleinden beschikbaar zijn en ook enkele andere producten zouden schaarser kunnen worden. De grotere aankopen door de raad hielden geen verband met oorlogsge vaar. De regering was echter van ge voelen, dat meer aandacht diende te worden besteed aan de voorraadvor- ming. In elk neusgat een vleugje VERKOUDHE1DSZALF helpt V van utv kou af! Blijkens de uitkomsten van de win- tertelling- 1948 vond het herstel van de Nederlandse hoenderstapel in het afgelopen jaar geleidelijk voortgang. Het totale aantal hoenders bedroeg in December j.l. bijna 10 millioen, te genover ca 3 millioen in December 1945. Hiermede is thans ongeveer de helft van de vooroorlogse stapel be reikt. Ook bij de eendenstapel kwam het vorig jaar een streven naar herstel tot uiting. In vergelijking met De cember 1945 nam het totaal aantal eenden in Nederland toe met ca 190.000 stuks. Een door de „Nieuwe Rotterdamse Courant" gepubliceerde verklaring van de „oudste militaire waarneniers dér Commissie voor Goede Diensten" werpt een zeer fel licht op een op 14 Januari uitgebracht rapport van deze commissie. In dit rapport waren namelijk gegevens over de militaire toestand in Oost - en Midden-Java vervat die voor Nederland zeer on gunstig waren. Nu wordt dit rapport als „onbetrouwbaar" gekenschetst, mede omdat het doorgezonden is binnen 48 uur na aankomst op de standplaats der waarnemers Het kon dus niet anders zijn dan oppervlakkig en gebaseerd op „van horen zeggen". Het rapport spreekt verder over de situatie in Midden-Java, waar de betrokken waarnemers in het geheel niet zijn geweest. De oudste militaire waarnemers delen derhalve aan de Commissie van Goede Diensten mee, dat het rapport van 14 Januari als on betrouwbaar moet worden ingetrok ken. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" knoopt aan deze publicatie de opmer king vast, dat de Commissie voor Goe de Diensten op hoogst onverantwoor delijke wijze aan de Veiligheidsraad heeft gerapporteerd. Het Rotterdamse blad besluit: Dit ernstige gebrek aan objectiviteit is een argument voor Nederland te meer om zich met hand en tand te verzetten te gen een uitbreiding van de bevoegd heden dezer Commissie als voorgesteld in de door de Verenigde Staten inge diende resolutie. DE „FRANEKER" VERTROKKEN Gisteravond om zeven uur is ge zagvoerder De Haas met de „Franc- ker" van Schiphol opgestegen met 3500 kg post aan boord, om langs de nieuwe luchtroute naar Indonesië Amsterdam - Khartoem - Reunion - Padang - Batavia een proefvlucht te maken. De vliegtocht zal ongeveer 4 y. dag duren. DRIE INDONESIëRS DOOR TIJGERS GEDOOD. Drie Indonesiërs zijn nabij Labu- hanruku en Tandjongtiram door tij gers gedood. De omgeving van deze plaatsen wordt reeds geruime tijd door tijgers onveilig gemaakt. Een van de slachtoffers werd zelfs door de tij ger in zijn Woning aangevallen en naar buiten gesleept. Onlangs zijn ook twee personen door tijgers gewond in deze streek en vele geiten zijn reeds aan deze gestreepte rovers ten offer gevallen. BEGISCHE RENNERS VER BETEREN WERELDRECORD Op het circuit van Monthlhery hebben de Belgische coureurs Van der Schrick en Fernand Fanciss met hun 350 cc Sarolea met zijspan in twee uur 248.210 km afgelegd. Dit is een nieuw wereldrecord. Het oude stond sinds 11 Juli 1929 op naam van de Britt Deuly met 246,771 km. Een woordvoerder der Chinese com munisten heeft voor radio Sjensi de cis gesteld, dat de regering generaal Tsjiang Kai Sjek en alle anderen, die op de communistische lijst van „oor logsmisdadigers" staan, gevangen neemt. Dr. Soen Fo heeft opdracht gegeven, dat een vliegtuig op het in het centrum van Nanking gelegen vliegveld in ge reedheid zal worden gehouden om de afgevaardigden der regering in noor delijke richting te vervoeren voor een ontmoeting met de vertegenwoordigers der communisten. Beweerd wordt, dat de regerings troepen de strijd vermijden en zich concentreren op de verdediging van Nanking. Autoriteiten te Nanking zijn ervan overtuigd, dat de oprukkende Chinese communistische troepen voornemens zijn Nanking in te nemen, vbordat de vredesonderhandelingen beginnen. Het Hof van beroep inzake zuivering te Neurenberg, dat de zaak tegen Franz von Papen, Hitiers eerste vice-kanse lier en later ambassadeur van het nazi- ïegiem in Ankara, heeft herzien, heeft bij uitspraak Von Papen „in lichtere graad" schuldig bevonden inplaats van .in hoge graad". Het reeds in eerste instantie tegen Von Papen uitgespro ken vonnis van acht jaar dwangarbeid werd formeel bevestigd, doch daarbij werd verklaard, dat deze straf in feite reeds is uitgeboet door de tijd, die Von Papen in arrest heeft doorgebracht. Von Papen werd dientengevolge op vrije voeten gesteld. Von Papen moet een boete van der tigduizend mark betalen alsmede een derde van de kosten van het geding voor beide tribunalen. Aan Von Papen is verboden verder nog een openbare functie te bekleden, tiet stemrecht uit te oefenen of candi- daat te staan voor een politieke partij, of op te treden als onderwijzer, pre dikant of radiospreker. Gedurende vijf jaar zal hij geen vrij beroep mo gen uitoefenen. De heer Th. M. de Bruyn, een Doe- tinchemmer van geboorte, zal op 12 Februari a.s. met het s.s. „Friesland" naar Indië vertrekken om aldaar een Nederlands landbouwbedrijf te vesti gen. De heer De Bruyn, die thans 60 jaar oud is, ging een vijftiental jaren ge leden voor de eerste maal naar Indie, waar hij in 1934 bü Soerabaja een boe renbedrijf en een zuivelfabriek sticht te. Dit bedrijf, circa veertig hectaren groot, was op Nederlandse leest ge schoeid en floreerde goed totdat Indie bezet werd door Japan. De heer De Bruyn raakte tengevolge daarvan alles kwijt en in Maart 1948 repatrieer de hij naar Nederland, om zich hier voor te bereiden voor het stichten van een nieuw bedrijf in Lawang bij Soerabaja. Hij voerde in het afgelopen jaar veel onderhandelingen met verschil lende overheidsinstanties en op 12 Februari a.s. vertrekt hij. In de rui men van het schip zal zich een com plete veestapel bevinden, waaronder koeien, varkens en kippen. Bovendien gaat er een complete installatie voor een zuivelfabriek mee. KRIELHOENDERS. De tijd, waarin men het houden van krielhoenders slechts als luxe be schouwde, is sinds lang voorbij. Nu van de meeste grote rassen ook dwerg- vormen bestaan, is daarmede het be wijs geleverd, dat krielenfok en krie len houden een belangrijke plaats in de pluimveeteelt heeft veroverd. Een stuk grond moet al heel slecht en ge ring van oppervlakte zijn, wil het niet geschikt zijn voor het houden van een toompje van deze fraaie en bovendien niittige dieren. Krielkipjes kan men goed opgesloten zeker houden. Aard en natuur worden daardoor niet geschaad. Doordat men de laatste jaren zoveel meer aandacht is gaan schenken aan de fok van kriel hoenders, heeft men van de hennetjes een veel ruimer leg gekregen in ver gelijking met vroegere jaren. Voorbeelden uit de praktijk beves tigen het feit. dat men van krieltjes van een goede stam per legjaar ruim honderd eieren ontvangt. Door deze grote eierproductie, het kleine voeder rantsoen en de geringe ruimte, die deze dieren vereisen, winnen vele krie len het royaal in opbrengst van de grote hoenders. Bovendien vraagt het schoonhouden en de verdere verzor ging van deze kleine dieren veelmin der werk. Reeds in oude tijden waren kriel hoenders ook in ons land gewild. Dat kan men zien op de schilderstukken van oud-Hollandse meesters, waar zij met grote hoenders en ander pluim vee staan afgebeeld. Gaat men tot het kopen van de krielhoender over dan komt ook hier de vraag „Van welk ras?" naar vo ren. De eigenschappen der verschil lende rassen lopen n.l. sterk uiteen. Het meest in trek zijn de mollige Wyandotjes -en de slanke Java-krie- len. Deze zijn uitstekend doorgefokt en geven bij de juiste behandeling en verzorging prima legresultaten. Daar enboven zijn het zeer goede broed- stertjes en moedertjes. Het Duitse motorschip „Fortuno", dat gistermorgen op het noorderstrand bij Hollum op Ameland aan de grond liep, zit nog steeds vast. De sleepboten „Stortemelk" en „Oceaan" hebben bij vloed in de vooravond een vergeefse poging gedaan het schip af te slepen. Zij zouden evenals de reddingboot „Abraham Foclc" van de NZHRM 's nachts op zee in de nabijheid blij ven. Vandaag zal een tweede poging worden ondernomen. De sleepboot Zwarte Zee" is met het bergingsvaartuig „Walrus" Op sleep touw uit Hoek van Holland vertrek ken om assistentie te verlenen aan het Italiaanse stoomschip „Giaeomo Matteotti" dat ter hoogte van South Goodwin op het strand is gelopen. 135. „Ik zal het nog éénmaal pro beren", heeft Pim gezegd. Wat bedoelt hi., daarmee? Nu, dat zal gauw genoeg blijken. Koortsachtig zit hij aan de verschillende knoppen te scharrelen. Inmiddels nadert de veldwachter, in het besef van zijn overwinning, lang zaam het clubhuis. En achter hem ko men de heer Vossema en de schilder. 356. „Ja, nu zit je met je mond vol tanden hè?" roept de veldwachter. „Maar dat helpt je niet! Apen van jon gens zijn jullie. Zitten nu rustig in een hutje, alsof ze van de prins geen kwaad weten. Maar dat zal niet door gaan. Waar hebben jullie die mooie auto gelaten?" De veldwachter, die het spoor van de jeep gevolgd heeft en zo doende op het Zandpad terecht is ge komen, begrijpt niet waar Pim, Pam en Pom de jeep hebben gelaten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,15 CNV» kwartier 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- liehtingsdienst antwoordt 8,05 Reportage Rally Automobile 8,15 Commentaar op de familie-competitie 8,20 In Holland staat een huis 9,30 Familie-competitie 10,00 Boyd Neel strijkorkest 10,05 De vaart der Volken - 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Residentie orkest HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Maria Zamora en haar Zuid-Amerikaans orkest 7,00 „Met de eendracht op avontuur" 7,10 Avro's avondschool 7,45 Le piano romantique 8,05 In het Radio-zoeklicht 8,15 Het Omroep-orkest 9,00 „Een broederdienst in 1815'* (Hoorspel) 10,10 The Roman cers 11,15 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te deum laudamus 1233 Metropole orkest 11,15 „Vrij en blij" 6,15 Het appèl van de Bond tegen Vloeken 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geeste lijke liederen 7,30 Rode Kruis 8,05 Programma-proloog 8,15 NCBV-kwartet 8,45 Herrijzenis 9,30 Sans Souci 9,55 Gramofoonplaten 10,00 Prof B Hol- werda 10,30 Strijkkwartet 10,45 AVond- overdenking 11,15 Reportage Rallye Automobile 11,25 Selectie uit selecties 11,40 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6 8 èn 11 uur VARA: 8,18 Operette-selecties AVRO: l,2o The Avro- leans VARA: 4,00 Johan Jong (orgel) 5,00 Filmland presenteert 6,15 De Vara feliciteert 6,40 Rosa Spier (harp) 7,00 Denk om de bocht 7,00 Jhr P J Six VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Muziek 8,30 Verdraagzaamheid" 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 „Het mysterie van de Prinsengracht" (Hoorspel) 10,00 Bui tenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 In huwelijk en gezin 11,30 Symphonisch concert 12 IN DE DOOR T.JEERP ADEMA Tegen de moegen viel hij in een zware slaap en droomde, dat hij aan alle zijden door onzichtbare vijanden omringd was en ten slotte als een hond werd neergeschoten in een donker straatje, waarna niemand rijn ver minkt lijk htd kur.n—i herkennen Hij werd op stadskosten begraven en had niet alleen medelijden met zichzelf, maar ook r e', zijn bejaarde ouders, die ni.- mer iets van hun spcorlooa verdwenen zoon zouden ver nemen. De zon stond al lang aan oe nemel toen hij wakker werd on met een ge voel van bevrijding con-tateerde, dat hii in zijn eigen vertrouwde kamer lag en al dat verschrikkelijke alleen maar gedroomd had. Zijn blik gleed over de leuning van zijn stoel waarover zijn smoking had gehangen en hij schrok plotseling op bij de gedachte, dat hij na de vrolijke verjaardagsfuif een mysterieuze ont moeting had gehad en binnen weinige uren een belangrijk besluit zou moe-, ten nemen. Tegelijkertijd wist hij met grote ze kerheid, dat hij het voorstel zou aan nemen. Hij zou het zich later nooit vergeven wanneer hij de kans op for tuin en avontuur, zoals die hem thans geboden werd, angstvallig had laten verlopen. Hij bedacht, dat hij in de loop van de middag zijn besluit kenbaar moest maken »n dat er voordien nog heel wat zou moeten gebeuren. Binnen een kwartier zat hij aan het entbijt en schreef daarna twee brieven. De een was voor zijn ouders be- siemd en bevatte de verklaring, dat hi' een belangrijke opdracht bad, wel ke naast de zekerheid van een grote beloning de mogelijkheid van levens gevaar met zich meebracht. Wanneer deze brief zo schreef hij zijn ouders onverhoopt mocht bereiken, zouden zij er zich op moeten voorbe reiden hun zoon niet terug te zien en wellicht zelfs nimmer te weten, waar en op welke wijze hij was gestorven. Kij nam in deze brief afscheid van zijn ouders en dankte hen voor alles wat zij voor hem gedan hadden. De tweede was aan zijn vriend de journalist Storm en had, wat het za kelijk gedeelte betreft, vrijwel de zelfde inhoud. Hij verzocht hierin alle vrienden zijn groeten en hartelijke dank voor hun vriendschap te willen overbrengen. Na deze brieven te hebben geschre ven en nauwkeurig te hebben verze geld, belde hij het telegraafkantoor op en dicteerde een telegram aan zichzelf waarin hij door de directie van een grote Franse scheepswerf verzocht werd) zo spoedig mogelijk te willen overkomen om een belangrijke func tie te aanvaarden. Vervolgens telefo neerde hij naar het redaetiebureau waar zijn vriend Storm resideerde met het dringende verzoek of deze hem nog in de loop van.de middag zou willen opz9eken. Hij was volkomen helder, in het minst niet nerveus en tot ieder ge wenst optreden in staat. Hij bespeur de tot zijn verwondering zelfs een ze kere strijdlust en zou het liefst dade lijk met het pakken van zijn koffers zijn begonnen als hij terwille van zijn hospita, met alle toebereidselen tot vertrek niet tot de komst van het telegram had moeten wachten. Een kwartier na het verzenden van het telegram bracht juffrouw Van Lunteren, een vrouw van omstreeks vijftig jaar, na een bescheiden klopje op de deur, met een verschrikt ge zicht het formulier binnen. In haar kringen betekende een tele gram de dood of minstens een levens gevaarlijk ongeluk van een geliefd familielid en nadat zij het telegram met ietwat bevende handen aan haai huurder had overhandigd, bleef zij in barge afwachting naar hem staan kjken. Jelle Steensma glimlachte en stak. alvorens het formulier te openen, rus tig een pijp op. „Er' zal.er zal toch geen ernstige ziekte in uw familie zijnuw vader misschien?' informeerde de hospita zichtbaar verlegen. „Ik hoop het niet", zei Steensma. het zegel verbrekend. Hij las de inhoud van het telegram vlug door en slaagde er in een trek van blijde verrassing over het gelaat- te laten glijden. Uw moeder7" vroeg juffrouw Van Lunteren, maar zij voleindigde haar sombere voorspelling niet, toen zi; het van vreugde stralende gelaat van haar huurder zag. „Een benoeming", legde Steensma tut, „een eervolle benoeming aan een dei grote Franse scheepswerven Ik zai zo spoedig mogelijk, wellicht van daag nog moeten vertrekken". Juffrouw Van Lunteren had een hoorbare zucht van verlichting ge slaakt toen zij iets van een benoeming had vernomen, maar haar gezicht trok in verticale plooien toen onmiddellijk daarop de Jobstijding .van het vertrek was gevolgd. „Tk zal u de kamerhuur nog drie maanden vergoeden", zei ir. Steensma bemoedigend. „Misschien vind ik nog wel een andere huurder voor u, want de hospita van mijn vriend Storm is de vorige week overleden en ik weet, dat hij andere kamers zoekt. Het zou prachtig zijn als hij alles direct van mii kon overnemen. Hij komt van middag toevallig hier en dan zal ik er over spreken." Het gelaat van juffrouw Van Lunte ren ontspande zich weer. Zij stak har telijk haar hand ter felicitatie uit en verzekerde, dat "meneer er van over» tuigd kon zijn, dat ze van ganser hart» in zijn geluk deelde en bereid wai alles te doen wat zijn spoedig vertrek zou kunnen vergemakkelijken. Ze haalde op zijn verzoek enkele keffers van de zolder en Steensma be sloot zijn officiële stukken en alles waarop hij verder prijs stelde en dat, na zijn dood aan zijn ouders moest worden gezonden, in enkele valiezen bijeen te pakken en aan Storm in be waring te geven. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6