Nieuwe amendementen op resolutie K3f Dr. v. Royen vroeg uitsiel - Kort Bestek Veiligheidsraad werd eenzijdig voorgelicht Rivièra-zon begroet Rallye-rijders Kravchenko plaatst handtekeningen Doodstraf geëist tegen Zondervan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hedenavond valt de lissing besli Dodelijk ongeluk te Wognum Federalisten wensen toegelaten te worden Regering verwerpt ook tweede rapport— C.v.G.D. Grote dag voor Monte Carlo Russische getuigen onderweg W.A.-commandant in ongenade 3800 Amsterdammers staken BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Vrijdag 28 Jan. 1949 146e Taargang No. 23 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN De vier mogendheden, die de gemeenschappelijke ontwerpresolutie inzake Indonesië hebben opgesteld, hebben gisteren eigen ontwerpamendementen in gediend van de volgende inhoud: Republikeinse functionarissen mogen het bestuur uitoefenen in het gebied van Djokjakarta, waartoe zal behoren de stad Djokja en haar onmiddellijke omge ving, in plaats van de stad alleen, als vermeld in de oorspronkelijke ontwerp resolutie. De commissie zal de bevoegdheid hebben vertegenwoordigers van niet-Repu- blikeinse gebieden uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen, ter wijl het oorspronkelijke ontwerp bepaalde, dat dergelijke vertegenwoordigers eventueel toestemming kunnen krijgen deel te nemen. De vermelding van „de stad Djokja" werd gewijzigd in „het gebied van Djokja". Verder werd er aan toegevoegd: „in de aanbevelingen der commissie kan ook worden opgenomen een bepaling over de benodigde economische maat regelen voor het goed functionneren van het bestuur". Hood verklaarde, dat de raad het be lang van de te New Delhi genomen resolutie nauwelijks kan overschattten. „Geen van de te New Delhi afgelegde verklaringen noch de resolutie zelf was tegen Nederland gericht. Het was geen anti-Nederlandse vergadering", aldus Hood. Hood deelde met de Indonesische vertegenwoordiger de vrees, dat de Nederlanders misschien over de mid delen zouden beschikken de Republiek in een moeilijke economische positie te dwingen. Bij de hervatting van de zitting steunde Oe So Nyoen, Birmaans am bassadeur in de V.S., Indonesië en Australië in hun verzoek om aanvaar ding van de eisen der resolutie van New Delhi. McNaughton, voor Canada sprekend, zeide, dat Canada de gezamenlijke re solutie en amendementen zou steunen. Zowel de Nederlandse als de Indone sische afgevaardigde verzocht om tijd voor het bestuderen der verschillende ontwerpamendementen, die zijn voor gesteld. De zitting werd vervolgens tot Vrij dag 21 uur Nederlandse tijd verdaagd. Men hoopt dan tot stemming te komen over de viermogendhedenresolutie. De eerste spreker was de afgevaar digde der Republiek, de heer L. N. Palar, die als zijn mening te kennen gaf dat de door de vier mogendheden voorgestelde resolutie niet voorziet in waarborgen voor een spoedig terug trekken van de Nederlandse troepen. Naar de mening van ons volk, aldus Palar, dient iedere resolutie uit te gaan van de erkenning van het feit, dat de Nederlanders aggressie hebben gepleegd Indien aan de Nederlanders niet wordt gelast zich onmiddellijk terug te trek ken, zal dit van grote invloed zijn op de houding van mijn volk tegenover zulk een resolutie. Een andere factor, waarvan het be lang uit een oogpunt van de gedachten - gang van mijn volk moeilijk kan wor den overschat, is, dat wij wederom zullen moeten onderhandelen met een wederpartij, waarvan naar onze mening goede trouw niet valt te verwachten. Indien in de huidige positie de onder handelingen weer op een dood punt ko men, zijn wij, aldus de heer Palar, over geleverd aan de genade van de Neder landers en zouden wij aan hun eisen geen weerstand kunnen bieden. Een andere moeilijkheid achtte de heer Palar, dat de ontwerp-resolutie aan de daarin voorgestelde commissie geen en kele arbitraire bevoegdheid toekent. Hij drong nogmaals aan op een spoedige terugtrekking der Nederlandse troepen en voerde daarbij aan, dat daardoor in bestuurlijk opzicht geen vacuum zal ontstaan, aangezien het Indonesische burgerlijke bestuur zijn samenhang heeft gehandhaafd. Palar vroeg ook om garanties, indien tot het staken van het vuren wordt overgegaan, dat de guerrillastrijders niet door de Nederlanders als „ban dieten" geliquideerd zouden worden. Palar achtte het „ondenkbaar en daar om onaanvaardbaar voor de Indonesi sche bevolking, dat vrije verkiezingen in de aanwezigheid van het Neder landse leger en zijn bestuursapparaat zouden gehouden worden". Palar vroeg daarom de raad een tijdlimiet te stel len voor spoedige verkiezingen en de Nederlanders geen gelegenheid te ge ven deze uit te stellen. Tenslotte drong Palar er bij de raad op aan „een zo ruim mogelijk gebruik te maken van de gedachten, die in de te Ney Delhi aangenomen resolutie zijn vervat, en deze in de huidige re solutie als amendementen op te ne men." Vervolgens kreeg John Hood, de Australisch afgevaardigd, het woord. Jongetje door truck overreden In het Oosteinde van Wognum, ter hoogte van de woning van de familie Wester, is gisteren een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost van de negenjarige Roelof Ferdinands. Om ongeveer zes uur fietste de jon gen in de richting Kerkebuurt en werd daarbij ingehaald door een zware, met zakken beladen auto van de firma Bloemendaal te Andijk. Door onopge helderde oorzaak er waren geen ge tuigen bij het ongeluk moet de jon gen door de auto zijn gegrepen, waar na hij met het hoofd onder één der achterwielen is terechtgekomen met het gevolg, dat hij op slag werd ge dood. De onmiddellijk gewaarschuwde Rijkspolitie zette het verkeer in dit deel van het dorp stop wat nogal wat stagnatie veroorzaakte. De verkeerspo litie uit Alkmaar, die een uur na het ongeval ter plaatse arriveerde, heeft een onderzoek ingesteld. Begrijpelij kerwijze verwekte het tragische gebeu ren grote consternatie in het dorp. Een vertegenwoordiger van de In donesische federalisten die de Ne derlandse souvereiniteit in Indonesië aanvaarden eiste gisteren dat ook de federalisten zouden kunnen deel nemen aan het debat in de Veilig heidsraad over Indonesië. Deze vertegenwoordiger, Said A. Almawassawa, verklaarde een tele gram van Sultan Hamid te hebben ontvangen, waarin wordt verklaard, dat men „onder de federalistische leiders algemeen van gevoelen is, dat de verenigde naties niet in staat zijn behoorlijke beslissingen, welke geheel Indonesië betreffen, te nemen zonder hen te raadplegen". Conflict tussen Sowjet- leiders te Berlijn Uft gewoonlijk betrouwbare bron in Berlijn werd vernomen, dat kolonel Sergei Toelpanow, hoofd van de poli tieke afdeling van het Sowjet militai re bestuur in Berlijn, verzocht heeft om overplaatsing na een conflict met Semeonow, politiek adviseur van maarschalk Sokolofsky, de Sowjet- gouverneur in Duitsland. Volgens Duitse kringen bestond er onenigheid tussen Toelpanow, die beschouwd werd als een voorstander van de expansionis tische politiek van de Kominform, en Semeonow, die een vredelievende con solidatie van het reeds verworvene voorstaat. DE „WATERMAN" THUIS. Het troepentransportschip „Water man" wordt heden met pl.m. 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven ver wacht. De ontscheping begint Zater dagmorgen te 9 uur. Op 24 Januari j.l. heeft, zoals be-geslagen, zonder dat deze nochtans Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Nevelig of licht be wolkt, droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst, overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. kend, de Commissie van Goede Dien sten aan de Veiligheidsraad rapport uitgebracht, waarin zij bevindt, dat in de voorheen door de Republiek gecon troleerde gebieden nog geen orde en rust is gevestigd en dat het Neder landse leger niet voldoende troepen te velde heeft om onmiddellijk de tac tiek der Republiek te bestrijden en al evenmin genoeg politie of troepen om de burgerbevolking in het gebied af doende te beschermen. Voorts acht de Commissie momenteel de toestand nog niet stabiel genoeg om een volle dig bevoegd burgerbestuur te kunnen invoeren. In een officieel communiqué van Re geringszijde wordt er op gewezen, dat dit rapport, evenals dat van 14 Januari eenzijdig is en daardoor een verwron gen beeld geeft van de situatie. De Veiligheidsraad wordt ook door dit nieuwe rapport der Commissie niet in staat gesteld de feiten even wichtig te beoordelen. Het rapport dringt de lezer de conclusie op, dat zich in Indonesië een guerrillastrijd aan het ontwikkelen is, tegen welke de Nederlandse troepen niet zijn opge wassen. Deze conclusie moet te enen male als onjuist worden verworpen. Erkend zij, dat in een enkel gebied, met name Oost-Java, de ontwikkeling der situatie met teleurstelling is gade- critiek kan worden genoemd, doch over het algemeen heeft de situatie met betrekking tot de veiligheid zich ontwikkeld binnen de, bij de opzet van de actie geachte grenzen. Wie gewend is om zich heen te kij ken in de wereld, kan niet verbaasd zijn te constateren of te vernemen, dat de Nederlandse troepen er enkele weken na het stopzetten van de actie nog niet in geslaagd zijn overal in de nieuw ontsloten gebieden van Indo nesië rust, orde en veiligheid stevig te bevestigen. Hij zal beseffen, dat op de Ned. troepen een zware taak rust, die nog offers zal vergen, zonder dat dit iets afdoet aan de mogelijkheid en de kracht van deze troepen om orde en rust binnen een redelijke termijn te vestigen en te handhaven. Een factor van het allergrootste belang is daar bij, dat de troepen in him optreden ten zeerste gebonden zijn door de zorg die hun is opgedragen om bij het be strijden en uitroeien van rondzwer vende, benden, de goedwillende bevol king geen nadeel te berokkenen. In vele nieuw ontsloten streken zijn rust en orde teruggekeerd of zich herstellende, met medewerking van 'n bevolking, die maar één angst heeft: dat de troepen zouden moeten worden teruggetrokken. liis De militairen in Indonesië ontvingen ruim een jaar geleden 1500 camera's en een groot aantal filmrolletjes door bemiddeling van de Niwin. Een naar. aanleiding hiervan georganiseerde fotowedstrijd leverde een groot aantal foto's op van alle onderdelen in Indonesië. Deze werden geselecteerd en tenslotte werden zeven albums, voor ieder lid van het Koninklijk Gezin één, aangeboden door Kol. W. J. van Gulik van de Generale Staf K.N.I.L. Tijdens de overhandiging in de bibliotheek van Paleis Soestdijk v.l.n.r.: Kol. van Gulik, Prins Bernhard (gedeeltelijk zichtbaar), Prinses Wilhel- mina, Prinses Beatrix, Prinses Margriet, Koningin Juliana en Prinses Irene. Honderden hadden zich gistermor gen op de Quai des Etats Unis te Mon te Carlo verzameld om getuige te kun nen zijn van het binnenkomen der eer ste Rallye-rijders. De deelnemers werden in de Riviera- plaats begroet door een heerlijk schij: nende zon, die de feestelijk versierde stad een vrolijk aanzien gaf. Maar hoe prettig het ook was om buiten te ver toeven, de binnenkomende automobi listen kenden slechts één verlangen: rust. De meesten zochten dan ook on middellijk hun hotelkamer op. De wa gens werden intussen in een plaatse lijke garage opgesloten om morgen te worden gecontroleerd. Na een nacht van welverdiende rust krijgen de deel nemers nog een zware dag: de klasse- ments-proef. Om een beslissing te for ceren, wordt hedenmorgen een zware testproef afgenomen in het heuvelach tige gebied boven Monte Carlo. Men verwacht, dat de definitieve uitslagen in de loop van de a.s. Zaterdag bekend zullen zijn. Na de prijsuitreiking zul len de deelnemers Zondag in optocht over de boulevards rijden. De eerste deelnemer, die gistermor gen het eindpunt binenkwam, was de Fransman Taulettes (Talbot). Taulet- tes was van Lissabon gestart. Onder de vele toeschouwers bevond zich ex-ko ning Michael van Roemenie met zijn vrouw. Hij is een der leden van de Monte Carlo Automobiel Club, die de Rallye financieel hebben mogelijk ge maakt. Het Nederlandse team v. Cleef Doodvonnis voor De Gruyter Uiterlijk onbewogen hoorde de 35- jarige Hans Eugene de Gruyter, een vroegere inspecteur van politie, die tij dens de oorlog dienst deed bij het bu reau inlichtingendienst te Amsterdam, hoe de president van het Amsterdam se Bijzonder Gerechtshof conform de eis het doodvonnis over hem uitsprak. De veroordeelde had zich schuldig gemaakt aan talloze huiszoekingen, ar restaties, verhoren e.d., waarvan vele anti-Duitse Nederlanders het slacht offer waren geworden. Enkelen ver loren hierdoor het leven. 44 VANDAAG allemaal lekker nieuws, vrienden. Geen zenuwscheuten, geen griezelflodders, geen ingewikkeld heden. Een gezellige dag met gezellige telegrammen uit een gemoedelijke wereld. In Lausanne hebben de wetten een twistappel geworden tussen schoolmeesters m 1948 dubbel sa- huurders en verhuurders op de Place laris ontvangen tengevolge van een i'jjtoile. De huurders zeggen, dat zij fout van 'n ambtenaar. Die man is 0p een kerkhof uitkijken en dus min- thans, omdat er een zweetdruppel op ^er te betalen hebben, de verhuurders hem werd aangetroffen, m observatie. beweren, dat de Are een historisch Wat de schoolmeesters betreft: die heb- ra0nument is en dat de huren daarom ben in 1948 zo hard gewerkt dat ze van verhoogd mogen worden, de vergissing niets merkten. Leuk is 't idee van de filmster Betty Hutton. Ze heeft een lijstje aangelegd van de 10 mannen „met de meeste sex-appeal". COLDAAT J. J. Patterson in St No. 1 is Churchill. Ze heeft hem nooit Johnston (Ierland) was erg ge ontmoet, maar -''e sex-appeal zit in zijn hecht aan zijn etensblikje. Hij droeg stem. „Die stem", zegt Betty, „heeft iets ^et yy z;ch jn Noord-Afrika en tijdens dwingends dat vrouwen doet luisteren landing in Noimandie en was on- No 10 is Jeremia Blom. In Gouda kre gen mevrouw en mijnheer Spruit drie spruitjes tegelijk: meiskes van 4 pond per stuk. 44 HIE OLYMPISCHE SPELEN in En geland zijr een goed zaakje ge weest. Alleen de voetbalorganisatie krijgt van de winst al 'n aandeeltje van 150.000 gulden. Hans Kaart en zijn ka meraden zitten dadels te eten bij Adrar. de grootste oase in de Sahara. Zii zijn warm en moe zanderig, maar Gerrit de Kraai voelt zich reuze-fit. De be loemde Are de Triomphe. waar de Franse onbekende soldaat begraven ligt, is door de nieuwe Franse huur- v. Oordt—v d. Neut (Dodge), dat tot het contingent van Glasgow behoorde, moest in Reims de strijd staken. Donderdagavond 5 uur plaatselijke tijd waren 40 van de 47 deelnemers, die in Glasgow zijn gestart, te Monte Carlo gearriveerd. De officials ver klaarden dat de anderen uitgeschakeld zouden worden. Een half uur later was ook het Lis sabon contingent binnen, behalve de Franse ploeg Connard-Landi (Hotch- kiss) en de Spanjaard Holgado (Chrys ler). Ook zij werden geëlimineerd. De eersten die, gestart te Stockholm, Monte Carlo bereikten waren de Zweed Wergren (Chevrolet) en de Neder landse équipe Engelsma-Wynia (Aus tin). De eerste dame, die binnenkwam, was mevr. Greta Molander, de Noorse Dodgerijdster. Vijf équipes hebben de strijd opge geven, n.l. Rupert (Studebaker) "ge start te Praag, Van den Wansem 'Austin), gestart te Glasgow, Reijsoo (Morris) vertrokken van Monte Car lo, Van Cleeff (Dodge) vertrokken van Glasgow en Blansjaar (Minor), vertrokken van Monte Carlo. Om middernacht werd gemeld, dat 167 wagens van de 203 te Monte Carlo waren aangekomen. Te Moskou zijn gisteravond visa ver strekt aan vier Sovjetrussische burgers, die opgeroepen zijn om te Parijs te ge tuigen in het proces-Kravchenko. De vier personen ontvingen hun visa op de Franse Ambassade, op vertoon van door Sovjetrussische autoriteiten nit- gereikte paspoorten, geldig voor reizen in het buitenland. Beweerd wordt dat een van hen Zinaida Gorlova, de eer ste vrouw van Kravchenko, is geweest. Tijdens de voortgezette behandeling van het proces heeft Dartier de la Vi- gerie, een communistisch geörienteerd parlementslid, die in 1944 deel uit maakte van de Vrije Franse regering in Algiers, verklaard, dat Kravchenko daar zeker zou zijn gearresteerd, als hij publicaties had gedaan zoals hij in New York deed. Voor de verdediging getuigde de professor in het Russisch aan de uni versiteit te Clermont Ferrand, 'Pehus. die verklaarde, dat een door Krav chenko in het Russisch gepubliceerd artikel in een te New York verschij nend Russisch dagblad, spelfouten ver toonde. Dit artikel, aldus de professor, kon dus niet door een Rus geschreven zijn. Luitenant-kolonel Marquie, voor malig leider van de Franse missie voor repatriëring der krijgsgevangenen in de Sovjetunie achtte Kravchenko's boek „misleidend". Tijdens de pauze in de zitting hield Kravchenko zich onledig met het plaat sen van handtekeningen in exempla ren van zijn boek. Hankou door communisten bedreigd Berichten duiden er op, dat de legers van de communistische generaal Lioe Po Tsjeng 50 km verder in Zuidelijke richting zijn opgerukt naar Losjan, ongeveer 190 km ten Noordoosten van de grote haven aan de Yangtse, Han kou. Een verder oprukken in zuide lijke richting schijnt op handen te zijn. Meer naar het Oosten zijn, naar ge meld, vijf colonnes onder de commu nistische generaal Tsjeng Yy ten Zui den van Itsjen, op de noordelijke oever van de Yangtse, 50 km ten Oosten van Nanking, samengetrokken. Mili taire waarnemers verwachten, dat deze troepen binnenkort zullen trachten de rivier over te steken om de spoorlijn Nanking-Sjanghai te verbreken. Delen van het 20ste regeringsleger trokken uit Koekou in Zuidelijke richting terug over de Yangtse. Bevin is gewogen en wéér te zwaar bevonden. troostbaar, toen hij het in Duitse krijgs- gevangenschai verloor. Maar nu zijn baas en blikje weer verenigd. De heer De Geest uit Apeldoorn vond het m Duitsland en zond het naar het adres, dat in het blikje gekrast was. op. Een brief, die 38 jaar geleden door de Noorse Poolondei-oeker Amundsen in een bus aan de Zuidpool is achtergela ten, is door de Amerikaanse poolonder zoeker dr. Laurence Gould aan het Noorse aardrijkskundige genootschap aangeboden. Dr. Gould vond de brief, door Amundsen achtergelaten toen hij in December 1911 de Zuidpool ont dekte, toen hij met de expeditie van admiraal Byrd de Pool bereikte. 44 J)R. EDITH SUMMERSKILL, par lementair secretaresse van het Britse Ministerie van Voedselvoorzie ning, heeft zich van een geheim tele foonnummer moeten voorzien. De tele foon onder het oude nummer ratelde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat...,, en dat alles, omdat zij gezegd had, dat de mensen, die het verschil in smaak tussen roomboter en margarine konden proeven, haar maar moesten opbellen. De 500 jaar oude balken van de kathedraal van München gaan een grote toekomst tegemoet. Frans Fuchs uit Oberau heeft de balken, die na het slopingswerk van de vernielde kerk werden verkocht, verworven en bouwt er violen van. Deze blijken een schitte rend geluid te geven. De voormalige commandant van de W.A., A. J. Zondervan, stond gisteren terecht voor het Bijzonder Gerechts hof te Utrecht. Hem is ten laste ge legd, dat hij in Augustus 1941 dienst nam bij het vrijwilligerslegioen „Ne derland" en dat hij tussen 1940 en 1945 als commandant van de W.A. Ne derlanders aanspoorde, dienst te ne men bij Waffen S.S., vrijwilligersle gioen „Nederland" en N.S.K.K. De procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, schetste in zijn requisitoir Zondervan als een onbeduidende po litieke figuur. Wel was hij een voor aanstaand NSB-er en dit is' een van de redenen geweest dat vele jonge mensen zich hebben laten verleiden tot deel neming aan de strijd tegen onze bond genoten. Mr. Drabbe eindigde met: „Ik acht hier slechts de hoogste straf op zijn plaats en eis daarom de doodstraf". De verdediger, mr. Th. Muller Massis, noemde zijn cliënt een idealist en pleitte clementie. Uit het verhoor kwam vast te staan dat Zondervan in 1933 tot de N.S.B. toetrad. In de Meidagen van 1940 heeft hij als onderofficier van het Neder landse leger actief deelgenomen aan de bestrijding van parachutisten. Na de capitulatie werd hij commandant van de W.A. Over zijn verblijf in Rusland verklaarde beschuldigde, dat hij, nadat hij enige tijd in Holland was geweest cm de W.A. na het gebeurde met de W.A.-man Koot te kalmeren, op pos ten werd geplaatst waar met grote ze kerheid kon worden aangenomen, dat hij zou sneuvelen. Himmler en Rauter zouden volgens Zondervan hem heb ben willen elimineren. Vóór Dolle Dinsdag heeft Zondervan drie maal ontslag gevraagd als inspecteur van de W.A. Tenslotte is hem dit toegestaan. De behandeling 'van de zaak duurt voort. Sinds gistermorgen zijn ook de 600 arbeiders en arbeidsters van de Bri- tis American Tobacco Company in staking gegaan. De aanleiding tot deze staking is het afwijzen van een winst deling tot vier procent van het jaar loon. Het aantal stakende gemeentewerk sters bedraagt thans 550. Ook de 250 werksters van het schoonmaakbedrijf Comsto hebben het werk neergelegd, evenals 36 schoonmaaksters van de fir ma Heineken. In totaal staken 'hans in Amsterdam onder leiding van de EVC ruim 3800 mannen, vrouwen en meisjes. jeugdige dader handelde in vlaag van verstands verbijstering De jongeman, die in zijn ouderlijke woning op de Wittenburgergracht 25 te Amsterdam een poging tot doodslag op een 63-jarige vrouw heeft gepleegd, is door het hoofd 'van de kinderpolitie te Amsterdam aan een verhoor onderwor pen. Uit dit verhoor is wel komen vast te staan, dat de jongeman in een vlaag van verstandsverbijstering tot zijn mysterieuze daad is gekomen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en kon geen andere verklaring geven dan „dat hij zijn kop was kwijtgeraakt". Hij zal aan een psychiatrisch onderzoek worden onderworpen. De toestand van zijn slachtoffer is bevredigend. Hoffman maant1 tot voorzichtig beleid De leider van de E.C.A., Paul Hoff man, heeft de Marshall-landen gewaar schuwd dat zij hun eigen inkomsten verstandig moeten beheren, alvorens van de Amerikaanse belastingbetalers kan worden verlangd, dat zij hun moeilijk verdiende dollars afstaan om hen op de been te helpen. De landen, die aan het Plan-Mars hall deelnemen, dienen volgens Hoff man zichzelf te heipen om hun finan ciën in orde te brengen door te trach ten exportmarkten te veroveren en nieuwe bronnen van grondstoffen te vinden. DE FRANEKER TE KHARTOEM. De Franeker is gisteren volgens het vastgestelde schema te Khartoem ge land. KAMPCOMMANDANT KRIJGT 9 JAAR Conform de eis heeft het Amster dams Bijzonder Gerechtshof de 48- jarige Hilversummer C. G. Schouten, die in 1942 twee maanden comman dant is geweest van het kamp Junne te Ommen, tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde had bo vendien in twee andere kampen func ties bekleed.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1