Veiligheidsraad neemt resolutie aan Er komt geen nieuwe vlootbasis Kort Bestek - Zaterdag 29 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 24 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Van Royen„Merendeels onaanvaardbaar' Nieuwe regeling kost winnersvergoeding militairen Weerbericht Westelijke Unie besluit tot oprichting van Raad van Europa Eensgezindheid over de erkenning van Israel Gevallen in Indonesië Binnenkort de beslissing over staatssecretarissen Het kan altijd nog gekker dan u voor mogelijk hield! Op de griffie van Chicago heeft de heer Tho mas Mangan een document gedepo neerd, waarin hij er kennis van geeft de hemelruimte geannexeerd te hebben en daar een nieuwe staat, „Celestia" genaamd, te hebben gesticht. Men kan burger van de nieuwe staat worden door een stuk hemelruimte te kopen Prijzen vanaf 1 dollar. Mangan loopt nog los. De zanger Willem Ravelli is als blijk van waardering voor zijn optreden in België benoemd tot ridder in de Kroonorde van Belgie. O Belgie verwacht dit jaar de levering van drie escadrilles straaljagers. Het zou een crediet van 363 millioen francs hebben uitgetrokken voor de aankoop van 4b meteor-toestellen. Volgens het oor deel van Duitse deskundigen kan de olieproductie in de Brits-Amerikaanss zone tot een millioen ton per jaar wor den opgevoerd. Gevaarlijk streven BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COD TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend xcontant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Gisteravond Iaat begon de Veiligheidsraad met een langdurige stemming over paragrafen en onderdelen van de resolutie inzake Indonesië, die Vrijdag 21 Januari door vier leden van de Raad is ingediend. Na een langdurige stemming werd de resolutie aangenomen. Te voren had de Nederlandse afgevaardigde, dr. Van Royen, het Russische amendement afgewezen. Vervolgens legde hij de volgende verklaring af over de gehele resolutie: „Mijn regering voelt zich genoopt de Veiligheidsraad, er op te wijzen, dat de resolutie juist de tegengestelde uitwerking zal hebben van wat de initiatiefnemers beogen. Zij zal in werkelijkheid leiden tot de schadelijkste gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de V.N." Dr. Van Royen be sloot met de volgende woorden: „Mijn regering zal deze resolutie ten uitvoer leggen voorzover zij te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van werkelijke vrijheid en orde in Indonesië, een verant woordelijkheid, die niemand anders op dit ogenblik van ons kan overnemen." Dr. Van Royen verwierp vervolgens van een federale interim-regering de punten betreffende het herstel van de Republikeinse regering in Djokja, betreffende de aanbevelingen van de oommissie van de Verenigde Naties in geval geen oplossing zou worden be reikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de commissie en be treffende de terugkeer van de voor malige Republikeinse gebieden onder Republikeins bewind. De stemming. De raad ging vervolgens over tot stemming over de resolutie in haar ge amendeerde vorm. De preambule werd aangenomen met 8 stemmen vóór en drie onthoudingen (Frankrijk, de Sow- jetunie en de Oekraine). Het Sowjet- amendement, aandringend op de on middellijke terugtrekking van de Ne derlandse troepen werd verworpen met 4 stemmen vóór bij 4 onthou dingen. Het artikel betreffende onmid dellijke staking der vijandelijkheden, zowel door de Nederlandse troepen als de Indonesische guerrilla's, werd aan genomen met 8 stemmen vóór en drie enthoudingen (Frankrijk, de Sowjet- Unie en de Oekraine). Het, volgende artikel, dat verzoekt om de onmiddel lijke vrijlating van Indonesische lei ders en vrijheid om hun functies in 't gebied van Djokja uit te oefenen, werd goedgekeurd, waarbij alleen Frankrijk zich van stemming onthield. Dat deel van de resolutie, dat de commissie machtigt behulpzaam te zijn bij de onderhandelingen voor de vestiging vóór 15 Maart, werd aangenomen met de gebruikelijke drie onthoudingen. De raad nam ook de aanbeveling aan voor verkiezingen, te houden te gen 1 October, en voor de overdracht van de souvereiniteit aan de Verenig de Staten van Indonesië niet later dan 1 Juli 1950. Over de resolutie in haar geheel werd niet gestemd, doch daar iedere paragraaf de vereiste meerderheid had verkregen, kondigde de voorzitter aan, dat de resolutie was aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd. Het vijftigduizendste pand na de oorlog In Tiel is het 50.000ste pand, dat na de oorlog in Nederland herrijst, in aan bouw. Het is het winkelhuis met lood gieterswerkplaats van de heer P. Visee en Zn. aan de Gasthuisstraat. Naar verluidt, zal bij de opening van dit pand een herdenkingssteentje in de gevel worden geplaatst. Pokken in Batavia De zee- en luchthaven van Batavia zijn officieel besmet verklaard met pok ken, meldt het Parool. Dit betekent dat de passagiers van alle vliegtuigen en schepen, die van Batavia komen, aan een gezondheids onderzoek zullen worden onderworpen. Nadere berichten ontbreken nog. De Minister van Oorlog heeft gis termiddag in de Tweede Kamer mede gedeeld dat dezer dagen een nieuwe regeling voor de kostwinnersvergoe ding aan de burgemeesters zal worden toegezonden. De zogenaamde „gulden van Joekes" zal daarbij in berekend worden met terugwerkende kracht van 1 November 1948 af. Nieuwe tactiek voor guerrilla's op java Uit Surabaja heeft de geheime Re publikeinse zender „Radio Perdjuangan Djawa Timur" uitvoerige raadgevingen voor de guerrilla's van de „opperbevel hebber van het dertiende leger" om geroepen „Wij moeten een andere strijdtactiek volgen, want als wij doorgaan met het vechten, zoals wij dit nu doen, zullen wij het op den duur moeten afleggen. Wij vormen guerrillastrijdkrachten, 't- geen zeggen wil, dat wij geen reserves hebben zo werd gezegd. NIEUWE BANKBILJETTEN VAN f 25 Binnenkort zullen naast de thans cir culerende bankbiljetten van f 25 bil jetten van dezelfde waarde maar met een nieuw model worden uitgegeven Hei nieuwe model is lichtblauw ge kleurd, heeft een watermerk met Mer- curiuskop en een formaat van 8 7 bii 15.5 cm. Weersverwachting, geldig tot Zonf dagavond: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar mist. Over dag licht bewolkt maar enigszins nevelig weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. len". Ieder land zal een mobile ten toonstelling van onderwijsmateriaal or ganiseren voor de vier andere landen. Hiermee zou April 1949 aangevangen worden. Tevens beoogt men de uitgifte in ieder land van een voorlichtings brochure over de mogelijkheden van reizen, ontvangst en logies voor school kinderen en studenten. De consultatieve Raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn tweedaagse zit ting te Londen besloten tot vorming van een Raad van Europa. Deze Raad zal bestaan uit een commissie van mi nisters, die in het geheim bijeenkomt, en een consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onder handelingen over de vorming van de Raad van Europa. Ten aanzien van Palestina was men het er algemeen over eens, dat het sta dium thans bereikt is, waarin men de regering van Israel erkenning de facto kan verlenen. Het commiuniqué bevat twee aan hangsels betreffende culturele en so ciale samenwerking tussen de vijf lan den der Westelijke Unie. De 'culturele commissie heeft o.a. maatregelen ge nomen voor het uit de weg ruimen van hinderpalen voor de beweging van per sonen en de uitwisseling van cultureel materiaal als cursussen voor onderwijs krachten met het doel tot gedachte wisseling te komen over het onder werp: „de Westelijke Unie in de scho- Nieuwe actie op Malakka De bevelvoerende officier in Malak ka, generaal-majoor Boucher, heeft nieuwe plannen aangekondigd voor een snelle actie op de grond en uit de lucht tegen de „geweldige benden" terroristen. Een gecombineerde actie door de strijdkrachten van Malakka en Siam zou nodig kunnen zijn om de benden aan de grens te bestrijden, zo ver klaarde de generaal tegenover verslag gevers. De campagne had een stadium bereikt, waarin de remedie niet lag in het gebruiken van meer troepen, maar in een resoluut optreden door de bevolking van Malakka. De toestand was nog ernstig. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: korp. J. Deswi- zen, uit Surabaja; mar. II T. C. Roze- boom, uit Zandeweer (Gr.); mar. II M. J. Roksnor, uit Breda (overleden ten gevolge vah oorlogsverwondingen). Koninklijke Landmacht: sold. J. A. J. de Wit uit Ammerzoden; serg. G. W. Hartog, uit Rijswijk; sold. J. ter Veen, uit Steenwijk' sold. W. E. Mosterd, uit Amersfoort; serg. G. A. J. van der Beek, uit Kaatsheuvel; sold. T. A.Huij- bregts, uit Vaals; kapt. A. Kientz, uit Breda; korp. W. van Vliet, uit Oud- Beijerland; sold. Ie kl. A. Kurstjens, uit Echt (L.); sold. G. Kuijvenhoven, uit Leiden; sold. Ie kl. H. Alvis, uit Blokzijl; sold. Ie kl. C. A. de Graaf, uit Zwijndrecht; sold. T. Nijsingh, uit Giet. hoorn; sold. W. B. Bleekman, uit Bergh (Gld.); sold. N. A. van den Eerenbeemt, uit Asten (N.Br.); sold. G. van Hassel, uit 's-Hertogenbosch; sold. L. W. van den Heuvel, uit Berghem (N.Br.); sold. W. van der Heijden, uit Rosmalen (N.Br.); sold. Ie kl. A. van den Hogen, uit Hernen (gem. Bergha- ren)korp. G. J. Kloek uit Winschoten; sold. J. A. van Laarhoven uit Vught; korp. E. Net, uit 's-Gravenhage; sold. Ie kl. E. J. Hartemink, uit Arnhem; sold. R. Hekstra uit post Zwaagwest- einde; sold. C. J. Holstein, uit Lochem; sold. G. G. Mulders, uit Oeffeit (N.Br.); sold. P. Poelman, uit Rotterdam; sold. D. van Brummelen, uit Lunteren; sold, te kl. J. G. M. Claassen, uit 's-Herto- genbosch; korp. S. van Dijk, uit Fér- werderadeel; sold. R. J. Eijgelaar uit Wolvega; sold J. P. van Ven, uit Fra- neker; sold. D. Visser, uit Zwolle; korp. R Zoutman, uit Oude Pekela: sold. Ie kl. W. G. Dieleman, uit Hoek (Z). Van het Koninklijk Nederl. Indisch leger sneuvelden acht Indonesische mi litairen. Australië en Zwitserland erkennen Israel Australië heeft gister besloten Is rael de facto te erkennen, zo verneemt men te Londen. De Zwitserse regering heeft mede gedeeld, dat zij de Staat Israel de facto erkent. Het besluit van de Zwitserse rege ring is onverwacht, daar men te Bern verwachtte, dat Zwitserland pas tot erkenning zou overgaan, nadat Enge land een dergelijk besluit had geno men. Maandag a.s. wordt H.K.H. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard elf jaar oud. Eén der laatste opnamen van het jarige prinsesje. Bij de voortgezette behandeling der begrotingen van Marine en Oorlog heeft minister Schokking gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat aan inrichting van een volkomen nieuwe vlootbasis niet gedacht kan worden. Men moet hier naar 's ministers mening ook de tering naar de nering zetten. Het accent in deze kwestie valt niet op het karakter van oorlogsbasis, maar op dat van vredesbasis. Aan andere plaatsen dan Den Helder denkt men wel voor de opleiding. Zo wordt ook aan Vlissingen gedacht. Wat de vlootbasis betreft doelt spreker op modernisering, niet op uitbreiding. Voorts verklaarde de minister niet de belofte te kunnen doen, dat er spoedig een tweede vliegkampschip komt; de kosten zullen te hoog zijn, ook wegens de vliegtuigen, die er bij behoren en het personeel. Wat op het aanbouwprogramma staat is een minimum en wel een noodzakelijk minimum. Er zal slechts sprake zijn van een geleidelijke aanbouw. NEDERLANDSE ZWEMSTERS NAAR DENEMARKEN Half Februari zullen de Nederlandse zwemsters Tonny Hom, Dicky van Ekris en Wies Vaessen onder leiding van mevr. Stender naar Denemarken rei zen, waarop 18 en 30 Februari te Ko penhagen en op 22 Februari te Odensee aan wedstrijden zal worden deelge nomen. Uitvoerig stond de' bewindsman stil bij de taakverdeling aan het departe ment van oorlog. De kwestie van het aanstellen van staatssecretarissen wordt beschouwd als een kabinetszaak. Binnenkort zal er een beslissing vallen. Er is veel gesproken over efficiency, er zullen inderdaad wel onderdelen zijn, die efficiënter beheerd konden worden. Spr. zal doen nagaan of er zo efficient gewerkt wordt als wenselijk is. Onder meer wees hij op onvoldoen de huisvesting van zijn departemen ten, die is zo dat de boden van de rijksgebouwendienst ze voor onmoge lijk houden. Naar sprekers gevoelens wordt er p_een Stalin, geen Veiligheidsraad en geen Jeremia Blom houden de komende lente tegen. De eerste vlinder is al gevangen en een vluggc- knaap, Bennie Driessen uit Horst- Meterik, ving al drie meikevers. Een at beider zag bij het opruimen van e-n stapel hout in Venlo tot zijn verbazing een merel opvliegen van een nest tus- ser de planken. Het nest had een leg- sel van vijf eieren. Dat is t begin vrienden. Nog maar een paar maand jes geduld en de kou is de lucht uit. Mark Hellinger heeft weer een boek geschreven. Op de eerste bladzijde ■llllllllliHIHIUtllllllllllMIIUIIIIUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIllllllHlllllIllllllllllllllllllllllllllIHHlIIIIIIIUilll' plaatst hij een dankbetuiging „aan mijn vrouw, die mij toestond te wer ken en driemaal per week naar de bioscoop ging (alléén, naar ik hoop), aan het Constructiebedrijf Bing, dat gedurende een halt jaar niets in mijn omgeving bouwde en aan Saks Co voor het ondergoed, dat niet knelt, wanneer men voor zijn schrijfmachine zit'. De koe van J. v. d. Velde te Wieringen kreeg een kalfje met een kop als een hond. de kop heeft één lang en één kort oor; de hals is zeer kort maar dorstig. En hier wordt het nóg gekker! 't Is buiten onze schuld en komt voor rekening van Reuter. Het internatio nale wolsecretariaat te Londen heeft bekend gemaakt, dat de eerste mon sters van een in Amerika ontdekt voe dingsproduct, dat bereid is uit oude kleren, te Londen zijn aangekomen. Hel nieuwe voedingsmiddel heeft een aangename smaak en het bevordert de haargroei. Taartjes uit ouwe sokken, tdapstuk van zomerjurken en Koekjes bii de thee uit een afgedankt bedde- sprei. We gaan hard vooruit. Eet ze! Mijn vriend de filosoof uit Tuitje- horn telefoneert: „Als ge van een scep ticus het vuil krabt vindt ge de gepij nigde zenuwen van een sentimenteel mensenkind" Q De radioverbindingen In verband met de gemeentelijke 'censuur mogen we wel op onze woorden gaan lettenl op de korte golf, vooral die over lange afstand, worden erg gehinderd door de invloed van zonnevlekken, p Vijf Amerikaanse attaché's voor militaire zaken, marine en luchtvaart van de ambassades te Moskou en Londen, zijn voor vacantie te Madrid aangekomen. Voor vacantie. Lamenielache En dat beschaafde land Japan gaat vaststel len hoeveel kinderen er als slaven worden misbruikt; een eerste stap in de richting van afschaffing der sla vernij. professor Piccard, wiens afdaling in de Oceaan mislukte, wil nu (balorig) naar boven. Hij zal met zijn vjouw in een ballon gaan zitten en 32.000 meter stijgen. Daarna daalt ie weer. In Europa komt men 14 mil lioen woningen tekort, p En met dat sombere bericht sluiten we. Volgende koer beter, vrienden. te veel auto gereden. Hij hoopte dat alle departementen er in geslaagd zul len zijn de benzinerekening zo laag te krijgen als bij zijn departementen is geschied. Het probleem van de huisvesting van de militairen moet tot het verleden gaan behoren. Het schema voor de demobilisatie is er nog altijd, maar er moesten ver schuivingen plaats hebben. Spr. was het er mee eens, dat lang durig verblijf voor de troepen in In donesië ongewenst is, maar er is voor hen toch ook een wereld open ge gaan. Ze hebben hun blik verruimd. Er is nog een aantal O. V. W.-ers in Indonesië aanwezig. Op zijn laatst zullen zij met de 7 December-divisie terugkeren, voor zover ze zich vóór Januari 1946 verbonden hebben. Spre kende over 't federale leger zeide de minister 't zo te zien, dat dit gevormd zal worden met krachten uit het K. N. I. L., maar ook uit de Kon. Landmacht Wat de zaak-Ratio Koster betreft zeide spr. te menen, dat betrokkene geen recht op schadevergoeding heeft. De kwestie der vliegvelden aanroeren de verklaarde de minister, dat het voor hem geen vraag is, dat er enige militaire vliegvelden bij zullen komen De omvang van de luchtmacht hangt af van de Westeuropese samenwerking. Nadat de begrotingen waren goedge keurd, werd de vergadering gesloten. In de avondvergadering van a.s. Dins dag zal de begroting van Buitenlandse Zaken aan de orde komen. Ver. Naties charteren K. LM.-Constellations Gister vertrok een K.L M.-Constel- lation van Washington naar Damas cus voor een chartervlucht ten behoe ve van de Verenigde Naties. Deze vlucht gaat via New York, Londen en Amsterdam. Na een dag rust in Da mascus gaat de Constellation op 1 Fe bruari via Parijs, Amsterdam, Prest- wick, Gander en New York naar Washington. Op 5 Februari maakt nog een Con stellation van de K.L.M. een vlucht van Damascus naar Washington. Als gezagvoerders zijn aangewezen de heren Lamens, Bosman en Stuurman. DIJ DE TWEEDE KAMER is de- zer dagen'' een wetsontwerp ingediend, waarbij men aan de ge meenteraden het recht wil geven, het houden van leesbibliotheken afhanke lijk te stellen van een door B. en W. te verstrekken vergunning. Dat is vrij ingrijpend. Ingrijpender is, wat het ontwerp verder beoogt: dat de ge meenteraden B. en W. kunnen machti gen uit de bibliotheken boeken te we ren die aanstotelijk zijn voor de eer baarheid of gevaar opleveren voor de zedelijke gezondheid van minderja rigen. Natuurlijk is ieder weldenkend mens tegen onzedelijke boeken. En natuur lijk heeft de rechter reeds lang de wet tot zijn beschikking om daar tegen op te treden. Hij kan het gedrukte vuil in beslag nemen. Dat de bevoegde rech ter deze macht heeft is toe te juichen. Maar dat, als het bovenbedoelde ont werp tot wet wordt verheven, daaren boven óók B. en W. in dezelfde aange legenheid nog eens aparte bevoegdhe den worden toegekend, is radicaal fout. Het is een gevaarlijk streven, de duidelijke uitspraak van artikel 7 onzer Grondwet op deze wijze door plaatselijke instanties interpretabel te stellen. Het artikel zegt, dat niemand verlof nodig heeft om zijn gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. De Grondwet verbiedt daarmede preventieve censuur. Slechts repres sief kan worden ingegrepen, binnen de mogelijkheden der wet. Het nieuwe wetsontwerp is daar mede in flagrante strijd. Het geeft de gemeenteraden de macht, van het col lege van B. en W. een censuurcommis- sie te maken, die het voor het zeggen krijgt welke boeken wel en welke niet in de bibliotheken komen. Weliswaar staat het verbodcriterium vast (onze delijkheid), maar ten eerste is de be grenzing daarvan een eeuwige strijd vraag, ten tweede is daar reeds de rechter met zijn bevoegdheden en ten derde heft het vaststellen der criteria in genen dele het feit op, dat met dit wetsontwerp de preventieve censuur officiéél wordt ingevoerd. Natuurlijk zal men er van de zijde der voorstanders op wijzen, dat niet het- drukken van bepaalde boeken wordt verboden. Alleen het verkrijg baar stellen in bibliotheken wordt on mogelijk gemaakt en dat is niet het meest essentiële van wat de Grond wet garandeert. In stringent-letterlijke zin hebben zij, die zich achter dit ar gument verschuilen, gelijk. Maar met ipitsvondigheden over de zijweggetjes van een letterlijke mogelijkheid kan men nooit het enorme feit verbloemen, dat geweld wordt aangedaan aan de geest van artikel 7 der Grondwet. Die geest is de geest van de vrijheid. En het wetsontwerp, dat thans bij de Ka mer is ingediend, ademt een geest van bemoeizucht in geestelijke en culturele zaken, die in een beschaafd land uit sluitend gerekend dienen te worden tot de kwesties, die in individuele vrijheid en langs de wegen van opvoe ding tot geestelijke volwaardigheid worden opgelost, met de mogelijkheid van correctie door de bevoegde rech ter op de achtergrond. Cultuur-dictatuur is een zo on-Ne- dsrlands verschijnsel, dat wij moeilijk kunnen wennen aan de gedachte, dat, als dit ontwerp onverhoopt mocht worden aangenomen, burgemeesters en wethouders van alle Nederlandse ge meenten alles wat er van de uitgevers komt gaan controleren om te zien of het geschikt is voor geestelijke con sumptie. Dat draait uit op gesöl met de Grondwet in een vorm en op een wijze, die voor een Westeuropese natie beschamend is. Wil Koning Leopold scheiden? Volgens de avondbladen te Rome heeft de Paus een verzoek van de in ballingschap levende Koning Leopold van Belgie om nietigverklaring van zijn huwelijk met de gravin van Rethy verworpen. In bevoegde religieuze kringen te Rome onthield men zich van commen taar op deze berichten. Zelfs indien een dergelijk verzoek is gedaan, aldus deze kringen, zou het onmogelijk zijn het antwoord te weten. Het zou een offi cieel geheim blijven, totdat een offi ciële bekendmaking over deze kwestie door het Vaticaan uitgevaardigd zou worden. PROCES MINDSZENTY Naqr men verneemt, heeft Kardinaal Mindszenty geweigerd een verdediger aan te wijzen. Dientengevolge zal, krachtens de Hongaarse wetgeving, door de minister van Justitie een ad vocaat worden aangewezen. Het Haagse Bijzondere Hof spreekt twee doodvonnissen uit Het Haagse Bijzonder Gerechtshof veroordeelde gistermorgen, conform de eis, de 30-jarige fotograaf M. J. Ekstein uit Rotterdam, ter dood. De 44-jarige N.S.B.-politieman J. Echhardt uit Delft werd eveneens overeenkomstig de eis ter dood ver oordeeld. Viermaal nam hij deel aan het executeren van Nederlanders. VREDESDELEGATIE VAN NANKING Vandaag zal een vredesdelegatie uit Nanking per vliegtuig naar Peiping gaan om te pogen tot een vredesrege ling met de communisten te komen. De delegatie zal bestaan uit zeven pro fessoren en drie correspondenten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1