i IVAI DE THEATERS BRENGEN SïfiSaft-ypfc ==f?»a .asfe i Henri ien Holi heden 65 jaar De vier kampioenscandidaten van 4 A ontmoeten elkaar in Alkmaar merang R5E WASSERIJ CINEMA-AMERICAIN Crossfire VICTORIA-THEATER Verwoeste levens De- volkshuisvesting Gemeentebegroting (III) Portret van de week Heiioo Arbeid uit eigen kracht en naar zelf gegeven richtlijnen ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Alcmaria voor de tweede maal naar Utrecht Stotijn en Rebling concerteerden te Bergen ijke collegae van „liet Het Nieuw Noordhol- zijn boos. Op zichzelf vermeldenswaard zijn, dat zij gemeend heb- iis in hun bladen te Zij spreken hun ver rit over het feit, dat reeds de Nieuwjaars- gemeester gepubliceerd huldigen ons er van te hebben doen plaats de burgemeester de had uitgesproken. Deze s echter bezijden de eourantenbezorgers kte courant niet eer- m nadat mr. Wytema Wij kunnen dan ook H.V.V. en het N.N.D. eggen en onze handen sen. et, als onze ambtsbroe- Nieuw Noordhollands leentelijke autoriteiten bewering als zouden strekken van de rede oor ons blad bewezen dit punt begeeft men aarlijke en duistere itie. Neen, vrienden gemeente heeft ons ïaar gegeven. Wij heb- woonte om gevraagd, activiteit betoond had, oek ook een afschrift laten halen. Zo gij dit taan wij u hierbij de atis af. De samenwer- heid en pers is in d, om door dergelijk k geschrijf in gevaar en. rayon-redacteur van neren wij ons goed, enige weken geleden de rede zitten lezen, r van de Kamer van ■t punt was uit te en ook uw bezorgers het tijdstip waarop uitgesproken? Het wij na controle zelf at uit vier letters en een! de Greeve heeft ge- /erbeter de wereld en tlG TEL.2670 UNTENDE HANDELING scherming Landstraat zwerft een jachthond Efeerhugowaard is bij el. 212, Heerenweg en een grote zwarte is een aardig hond en oud, reu, zinde- oor Maandagmorgen dier afgemaakt. C. Verwer, Baan- OVERLEDEN. e politie gewaar- Schelphoek een 74- gevallen en waar- al had. Toen de po- Jren de levensgees- al geweken. De ebracht naar het is. waar bleek dat erdaad was over- ITARISTEN werd de Vereniging onstantyn Huygens" doel: het klassieke verval op te heffen, ri, om half drie, or- reniging in studio ;racht 245, een pro- laraan bekende gui werken. VERKOPERS ASEERD. ïjn drie personen ehouden, die in on- e deur karpetten de vastgestelde tten f 69 is, vroe- ïannen er f 200 tot agen de kopers als werd proces-ver- egens overtreding riften. De karpet aars nog in hun n in beslag geno- Als soldaten na een jarenlang ver blijf aan het front, waarin de dood him vijand en hun vriend is gewor den, naar huis terugkeren, dan rijzen er problemen en moeilijkheden, die regeringen hebben bezig gehouden smds het tijdstip, waarop de moderne oorlogen begonnen. Het is een onder werp, waarvoor geen studiecommissies en redevoeringen een oplossing kun nen velden, omdat deze slechts gevon den moet worden door het individu, de so'daat zelf. Dat Hollywood zich ook met deze levensproblemen bezig houdt, is verheugend. Crossfire is hiervan een voorbeeld. Het is een detective-film, welke evenwel meer betekent dan een spannende-crime-story, die problemen aanssnijdt, waarvoor weliswaar geen afdoende oplossing wordt gegeven, maar die helder en klaar in het licht stelt, waartoe een mens, wie men het beroep van doder geleerd heeft, kan komen. De drie Roberts: Young, Mit- chum en Ryan zijn de figuren, die deze film beheersen en onder de vaardige hand van de regisseur een menselijke; creatie in een menselijk geheel pasten. Dit is wel de grootste verdienste van Crossfire. In het voorprogramma een aardige tekenfilm en het derde deel van Suriname-film, waarover wij reeds eerder waarderend schreven. Een film met Joan Crawford in de hoofdrol is nog altijd een bijzondere attractie. Hoe men ook over haar als filmactrice mag denken, zij is en blijft een aparte figuur op het witte doek, die als geen ander de gevoelens van liefde, haat, jaloezie enz. kan uitbeel den. In ..Verwoeste Levens" heeft zij de zeer zware rol van Louise Howell op buitengewoon knappe wijze ver tolkt. Als zij in het ziekenhuis te Los Angelds lijdende aan geestes stoornissen wordt opgenomen, volgt al spoedig het hele verhaal, hoe Louise, die in het huis van Dean Graham, diens vrouw Pauline verpleegt, in de ze toestand is gekomen. De voor naamste oorzaak is de onbeantwoorde liefde, die zij heeft opgevat voor David Sutton, haar grote teleurstel ling, haar jalousie als David verliefd blijkt op Carol, de dochter van Gra- Alg. Ned. Crafische Bond hield haar feestavond Donderdagavond werd in ,,'t Wapen van Heemskerk" een feestavond ge houden, waaraan medewerking werd verleend door het cabaretgezelschap van Bob Nelson met de cabaretrevue „Spijkers met koppen". De leden eti hun huisgenoten zullen van hun komst geen spijt hebben gehad, want men heeft zich drie uur lang ongedwongen kun nen amuseren met een gezellig pro gramma. De voorzitter, de heer H. W. Kaagman, sprak een kort openings woord, in 't bijzonder tot de leden van het cabaretgezelschap, de leden van de afdelingen Schagen en Noord Scharwoude en de spreker van deze avond, de adjunct-hoofdbestuurder, de heer J. Dop. Voorts wekte spr. op om iets te geven ten bate van het Kupers- fonds. Het was een bont programma van kleinkunst in velerlei schakering. Deze artisten trekken op de bonds- tournee van afdeling tot afdeling. Het deed prettig aan, te merken, dat Bob Nelson en zijn drie medewerkers (Beppy Murray, Wim Bosch en Balsamo) zich voortdurend bewust waren, voor de typografenbond op te treden. Bob en Beppy waren in hun diverse creaties goed op dreef. Het optreden van haar en Bob in „Pret en jolijt uit de goeie cuwe tijd" deed het goed. Uit de reac ties in de zaal bleek wel, dat de popu laire liedjes en dansen van een halve eeuw geleden nog niet in 't vergeetboek waren geraakt. De jeugd zal bemerkt hebben, dat pret en jolijt niet uitsluitend behoeven voor te komen in het gezel schap van hot en swing. Vóór de pauze hield de spreker een kort propagandistisch woord. Spr. wees er op hoe in 't verleden individueel ge tracht werd om tot betere arbeidsvoor waarden te komen. Sinds 20 jaar hebben we een collectieve arbeidsovereen komst. Veel is er dat binnenskamers wordt klaar gemaakt, zonder dat de leden er iets van merken. Spr. somde op welke verbeteringen er na de oorlog stand waren gekomen. 14 dagen vacantle heeft nu vrijwel iedere werk- r 's jaren gestreden moeten worden om enkele dagen te krijgen. de 1 pH(,e Vera.nderde strijdwijze moesten bestuur w denken, dat het hoofd- d on b i'11', alIeen weI af kan- Wil bedrlifsorffan' t^nde Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen dood stuk papier worden, dan zullen de leden zich moetend1- het vakbondswerk moeten gaan interesseren Hierna werd het cabaretprogramma wijze ook eveneens met veel succes Aan het slot dankte de voorzitter het terugzien! °P ^slaa^e'avond ham, met wie Louise uit depit en in de hoop David jaloers te maken, is getrouwd. Na een dodelijk schot op David dwaalt zij als verdwaasde door de straten van Los Angelos, waarna verpleging volgt en de dokter kan vaststellen, dat zij voor haar laatste daden niet verantwoordelijk kan wor den gesteld. Graham Dean zal op haar wachten tot zij genezen, is. Het geheel is een sterke speelfilm met uitnemend camerawerk. Naast Joan Crawford, mogen met lof genoemd worden, Van Heflin als David en Raymond Massey als Graham, terwijl de jeugdige Geral- dine Brooks een zeer goede beurt maakte als Carol. Een film die in spanning werd gevolgd. Het hoofdnummer werd ingeleid door Wereldnieuws en de reportage van de belangrijkste gebeurtenissen in ons land gedurende de afgelopen week, o.a. de Rallye van Monte Carlo. imband van de itoriale troepen de Bergerbrug. BOTSING Op de hoek van het Zevenhuizen en de Molenbuurt vond gistermiddag om half één een botsing plaats tussen een vrachtauto en een personenwagen, die moest stoppen voor een militaire colon ne. De vrachtauto reed na enige tijd wachten iets achteruit, waarbij zij in botsing kwam met een verder naar achteren staande luxe wagen. De rech terzijde van de personenauto werd vrij ernstig beschadigd. Er.is proces-verbaal opgemaakt. De aflossingsbestanddelen der bouw- voorschotten, verleend vóór 9 Mei 1940 worden gedurende twee jaren niet be stemd voor aflossing maar voor het uit voeren van achterstallig onderhouds werk aan woningwetwoningen. De wo ningbouwverenigingen en het gem. wo ningbedrijf zullen binnenkort daarmee een aanvang maken. Dat Volkshuisves ting 125.000 meer vraagt wordt ver oorzaakt door de stijging der perso neelslasten van het boujv- en woning toezicht en het gemeentelijk bureau voor huisvesting. Openbare werken Openbare Werken vereist 34.000.- minder dan verleden jaar, daar de on- derhoudsuitgaVen aanzienlijk lager zijn geraamd dan in 1948. Toen was de vernieuwing van het wegdek van en kele straten ten laste van de gewone dienst gebracht wat bij het overleg over de vaststelling der bijzondere uit kering niet als een onderhoudsuitgaaf is geaccpteerd. Thans is de raming tot het gewone onderhoudswerk beperkt gebleven. Door de materialenschaarste zullen de onderhoudsuitgaven ook dit jaar nog niet tot het normale kunnen wor den opgevoerd, wat zijn weerslag vindt in de op de directe kosten berekende opslagpercentages van het bedrijf ge meentewerken. De gemeentereiniging heeft een nagenoeg gelijk exploitatie tekort als voor. 1948 is geraamd. Het plantsoenbedrijf heeft een tekort van 96.547 (vorig jaar 79.976). De kaasmarkt. B. en W. hebben in de begroting re kening gehoudn mt een subsidie in de belangrijke kosten welke de gemeente zich getroost voor de instandhouding onzer wereldvermaarde kaasmarkt. Zij vertrouwen dat de daarover beslissen de instanties zich bij haar beslissing zullen laten leiden door de ver boven het plaatselijk belang uitreikende be tekenis der kaasmarkt. B. en W. me moreren het uitstekende werk van de commissie voor de instandhouding van de kaasmarkt en de medewerking van de Bond van cc operatieve zuivelfabrie ken in Noordholland. In de eerstvolgende maanden zijn voorstellen te verwachten tot herzie ning van de verouderde verordeningen waarbij de precariorechten en de be grafenisrechten zijn geregeld. Eigendommen der gemeente De onderhoudskosten der privaat rechtelijke eigendommen zijn aanzien lijk en de huren wegen daartegen niet op. Aan gemeentegebouwen is in totaal 540.023.80 oorlogsschade aangericht. Dat was de waarde in 1944/45. Het is duidelijk dat de werkelijke schade naar vervangingswaarde aanzienlijk boven de 1.000.000 zal liggen. De Kamer behandelt thans een ontwerp van wet in zake de aan publiekrechte lijke lichamen te verlenen bijdragen in de kosten van het herstel der door oorlogsschade getroffen goederen. Bij dat wetsontwerp neemt men de ver vangingswaarde der goederen als uit gangspunt der te verlenen bijdrage. Ook ten aanzien van de door de bezet ting geleden andere schaden wordt een regeling getroffen. De omslagheffing voor de molestverzekering komt voor vergoeding uit hoofde van oorlogs schade in aanmerking. Grondbedrijf Bij suppletoire begroting worden hiervoor o.a. gelden aangevraagd voor het bouwrijp maken van industrieter reinen. Er is een bedrag van 50.000 uitgetrokken teneinde het 't grond bedrijf mogelijk te maken de gronden tegen aanvaardbare prijzen uit te ge ven en hiermede de vestiging van ii - dustrieën te bevorderen. GROTE DIEFSTAL OPGEHELDERD Bij een winkelier hier ter stede kwam dezer dagen een man binnen, die een partij ritssluitingen aanbood voor een prijs, die de argwaan van de win kelier opwekte. Terwijl een bediende op zijn gemak de sluitingen telde, belde de winkelier de politie op. Het bleek, dat deze een goede greep deed. De ritssluitingen waren afkomstig van een partij van 12.000 stuks, die dezer dagen in Amsterdam gestolen werden. De partij vertegenwoordigde een waar de van f 10.000. De man werd op transport naar Am sterdam gesteld, waar men hem ter be schikking stelde van de hoofdcommis saris. AANRIJDING Gisteravond om half zes reed een 27- jarige wielrijdster over het Scharloo in de richting Bergen. De dame schrok dusdanig van een geluidsignaal dat zij plotseling naar rechts zwenkte. Een autobestuurder, die haar achterop reed. remde direct doch kon een aanrijding niet voorkomen. De dame werd van de fiets geslingerd, waarbij zij haar been biak. Zij werd per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. ,,Die brave meneer Pot" Voor de tweede maal zagen wij „De Bergerhofspelers" een toneelstuk brengen en ondanks het feit, dat de eerste maal de rolkennis iets beter was, waren er toch verbeteringen in het spel te constateren, hetgeen wel op het debet van regisseur Zeij kan worden geschreven. Dat de rolkennis niet honderd procent v/as is vermoedelijk het gevolg van het feit dat men het stuk „Die brave me neer Pot", in slechts acht weken had moeten instuderen. Het was jammer dat de tijd van voorbereiding zo kort moest zijn, daar het stuk, een klucht van Piet Mosin- koff, vol geestige momenten zit, mits er vaart zit in het spel. Dit ontbrak wei eens, waardoor sommige gedeelten minder goed uitkwamen. Er werden ook fouten gemaakt die niet behoeven voor te komen, zoals bijvoorbeeld de apotheker die in een kamer links van het toneel verdween en enige minuten later uit een kamer aan de rechterzijde uit een kamer werd gehaald. Doch, wij schreven het al, in 't alge meen viel het spel ons niet tegen en vertoonde beslist vooruitgang met het eerste optreden. Beslist goed vertolkte de heer van Wieringen de rol van dr. Bavinck en de creatie die mevr. Kuindersma van de praatzieke buurvrouw gaf was even eens goed. De heer Van Weely vertolkte de ti telrol. Na een zwak eerste bedrijf werd „die brave meneer Pot" aanmer kelijk beter, hetgeen wij van mevr. Wiese, zijn vrouw, niet kunnen zeg gen. Haar spel hadden wij graag iets forser gezien. De vriend van dr. Ba vinck. in de persoon van de heer Hos, had juist iets te veel wat enkele van zijn tegenspelers te kort kwamen. Zijn soms wat overdreven mimiek deed wat geforceerd aan. Wat meer beheer sing zou zijn spel zeker ten goede ko men. Mevr. Van Weert had meer van haar rol kunnen maken. Weliswaar was haar rolkennis uitstekend, doch zij durft zich nog niet te geven waar door zij niet de vrouw was die haar man jaloers trachtte te maken door met een andere man carnaval te gaan vieren. Mevr. Dekker, mevr. Van Drie en de heren Boon en Kuindersma ver tolkten de bijrollen naar behoren. Wij schreven na het eerste optreden van „De Bergerhofspelers" dat het succes een stimulans zou zijn om door te gaan. De vooruitgang die wij gis teravond in 't Wapen van Heemskerk constateerden is daarvan het bewijs, evenals het enthousiaste applaus dat spelers en regisseur na afloop ten deel viel. VICTORIA EN HAAR HUZAAR Het is met enige spanning, dat wij de première tegemoet zien van Victo ria en haar Huzaar" te spelen door het oudste, reeds 22 jaar bestaande Alkmaarse Operette en Orkest Ver eniging, dirigent de nog altijd vitale Johan Gerritsen. De operette eist hoge muzikale op vatting van de spelers en biedt naast ernstige, soms uitzonderlijk geestige dialogen. De décors zijn de zelfde als waarmede deze operette 3 jaar terug avond aan avond een vol Carré trok. De voltallige balletgroep van mevr. Jonker-Jonker zal het geheel een fees telijk aanzien geven en beurtelings Ja pan, Rusland en Hongarije tot reali teit brengen. De indruk is stellig, dat de bezoe kers een genotvolle avond wacht van echte operette-kunst. BEHEERSINSTITUUT TE ALKMAAR WORDT OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Maart zal het Be heersinstituut te Alkmaar worden op geheven en worden opgenomen bij het Bureau te Amsterdam aan de Prins Hendrikkade 33. Het kantoor te Alk maar zal daarom gedurende de maand Februari behalve op de 9e en 16e gesloten zijn voor het publiek. Het Dr. H. E. J. ten Kley- fonds Het Dr. Ten Kleij-fonds ter Bestrij ding der Tuberculose, waarvoor reeds hechte grondslagen werden gelegd, blijft bij voorduring de aandacht vra- gen van de tallozen, die het initiatie! tot stichting van een dergelijk momu- ment voor hun onvergetelijke huisarts, op hartelijke wijze begroetten. Zal het sympathieke doel van deze stichting, om uit de opbrengst van haar kapitaal op ruime schaal steun te v.erlenen aan de velen, welke deze steun nodig heb ben in hun strijd tegen de gevreesde ziekte, binnen afzienbare tijd bereikt worden, dan moet de reeds gelegde ba sis nog geducht worden verstrekt. Wij menen te weten, dat in brede kringen bet voornemen bestond, om dit fonds sterk te maken, hetzij door een bijdra ge ineens, hetzij door regelmatige, pe riodieke steun in de vorm van kleinere of grotere contributies. Velen hebben gewacht tot uitvoeriger mededelingen over de werkwijze van de stichting zouden volgen. Onder auspiciën van haar eerste regenten-commissie, de doktoren M. Hoogenboom en K. H. Kolk en de heer G. Schipper, zal eer lang de eerste verantwoording worden gepubliceerd. Verder meent de leiding van het fonds met de gedachte aan de trouwe, zelfopofferende arbeid van zijn onvergetelijke naamgever- voor ogen, met vertrouwen te mogen zeggen: „Wacht op onze daden". Het postgiro-nummer van de stich ting is 6102, haar bankrekening Twentsche Bank N.V. met vermelding: KRANKZINNIGE VERZETTE ZICH BIJ ARRESTATIE Gisteren herkende een rechercheur op de Frieseweg een krankzinnige, die drie weken geleden uit de inrichting te Bakkum ontsnapte en zich in die tijd in* Hoorn schuldig maakte aan oplichting. Toen men de man naar het bureau wilde overbrengen, verzette deze zich op dusdanige wijze, dat de rechercheur, bijgestaan door twee agenten, hem ter nauwernood de baas kon blijven. De man werd per auto naar het bu reau van politie overgebracht, waar hij later door enige verplegers van de in richting te Bakkum werd afgehaald. SIMAVI-COLLECTE. De komende week zal in het teken van de Simavi-collecte staan. Door de huis-aan-huis-verspreide circulaire is men reeds op de hoogte gesteld wat of het betekent dit sym pathieke en zo noodzakelijke doel te steunen. Wij^bevelen daarom deze col lecte gaarne"aan! DAMCLUB „HEILOO" De uitslagen van de voor de veertiende 'rende gespeelde onderlinge- competitie- Wedstrijden luiden als volgt; Groep I: J de Goede—S de Geus 11 en J de Goede—H Verver 1—1, beide ge speelde uitgestelde partijen; C Adrichem K Tuinman 02; C de GraafA Dek ker 11; J SprenkelingH Verver 1—1 Groep II: P Beukers—J Spaans 2—0; J Marsman—A Kroon 11; C de JongD Langedijk 1—1 Groep III: J Weyers—Jb Helder 0—2; A AllemanC Lieshout 2—0; S Melle- ma—B Hofman 02; Snel—S Hottentot 20; v d BlomBruin 02 DIE BEVOLKING VAN HEILOO Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal ingezetenen 10,143 en op 1 Januari 1949 bedroeg het aantal 10,432, zodat het 'aan- tai vermeerderd is met 289 pesonen Door vestiging kwamen 823j terwijl door ver trek 716 personen, uit' Heiioo vertrokken, terwijl het aantal door overlijden stond op 93 personen Geboren werden er 275 personen Men behoeft ditmaal slechts ons portret van de week te bekijken om te weten, dat wij ditmaal weer een zeer verdienstelijk stadgenoot voor de lens hebben. De heer D. J. Scheffel, secr. van de Kamer v. Koophandel en Fabrie ken, is een man met wie handel en industrie dagelijks te maken hebben en die voor ieder, die zijn voorlich ting behoeft steeds een welwillend adviseur is. Hij is de man, die hier het handelsregister heeft opgebouwd, het onmisbare handboek voor alien, die zich in het zakenleven bewegen, het register waarvan het aantal in geschrevenen bij de komst van de heer Scheffel, een 25 tal jaren gele den, nog geen 3000 namen telde en dat thans reeds meer dan 13000 in schrijvingen bevat. Zijn bemoeiingen eertijds als inspecteur met distri butieaangelegenheden, later met het schippersvervoer, zijn belangstel ling voor tal van bekende verenigin gen en organisaties,wij noemen hier slechts de Rotary en de V.V.V. waarvan hij thans waarnemend voorzitter is hebben hem in brede kring tot een gewaardeerde figuur gemaakt. In tal van commissies en besturen is zijn waardevol advies van grote betekenis geweest en als hij zijn schouders onder het werk zet kan men zeker van een gunstig resultaat zijn. Zeer velen en daaronder zeker allereerst zijn personeel zullen het ten zeerste waarderen deze deskundige werker en humane chef nog lang op de plaats te zien waar men hem moeilijk zal kunnen vervangen. Slechts twintig wedstrijden wor den op de inhaal-Zondag' in de 2e, 3e en 4e klasse in ons rayon gespeeld. Alcmaria gaat een bezoek brengen aan UW, dat naar alle waarschijn lijkheid wel belust op revanche zal zijn. Ondanks het feit dat de wedstrijd voor kampioens- of degradatieeandi- daten van geen belang is zal het daar in Utrecht dus wel spannend worden. Alkmaarse Boys speelt Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Terrasvogels. De Alkmaarse kampioenscandidaten in 4 A Randers en RK AFC, spelen belangrijke wedstrijden. Zeevogels en Texel komen een bezoek aan Alkmaar brengen en daar zowel de ploeg uit Egmond aan de Hoef als de ploeg van Texel kampioenskansen hebben zijn de uitslagen van deze wedstrijden zeer belangrijk. De tweede klassers. Twee degradatiecandidaten in 2 A ontmoeten elkaar op deze inhaal-Zon- dag. Het zijn Volendam en Zaandijk die elkaar de punten gaan betwisten, waarbij wij de wijdbroeken de beste papieren toedenken. In 2 B geniet Raplditas de eer een bezoek aan de degradatie-candidaat OSV te mogen brengen. Wij wensen de jeugdige ploeg uit Weesp veel sterkte. De derde klassers. Als Succes Zondag geen kans ziet Vitesse met lege handen naar Castri- cum te laten vertrekken is het lot van de ploeg uit Wieringen beslist. Bever wijk dat altijd 'nog een klein kansje op de titel heeft ontmoet Always For ward en heeft o.i. kans op de beide punten. In Beverwijk wordt een wedstrijd gespeeld waarbij Alkmaarse Boys sterk geinteresseerd zal zijn. Het is de der by tussen DEM en Kinheim. Alkmaar se Boys is het meest gebaat bij een overwinning van DEM of een gelijk spel hetgeen overigens een voor de hand liggende uitslag is. Schagen kan zich hier veilig stellen via een over winning op DTS. De vierde klassers. Het is niet meer dan een theoretisch kansje dat Berdos in 4 A bezit en dan nog alleen als Randers Zondag ver liest. Nieuwe Niedorp komt in Ber gen op bezoek met weinig kans op de punten. WW krijgt Zondag de gele genheid om de leider, Grasshoppers, te onttronen daar deze ploeg bij WW een bezoek komt brengen. St. George blijft in de running als er van de Rijp wordt gewonnen Als DRC tegen Mon nikendam geen fouten maakt kan de ze ploeg welhaast rekenen op het kampioenschap in 4 C. JJENRI TEN HOLT te Bergen wordt vandaag 65 jaar. Het zal vel?n ver rassen te horen, dat deze teruggetrok ken levende, maar weerbare en strijd lustige kunstenaar een leeftijd bereikt heeft, waarop anderen rust plegen te riemen. Maar het gesprek, dat wij met hem hadden, verklaart toch wel hoe hij de jaren ziet: „Wat betekent het vijfenzestig te worden? Niets, helemaal niets! Het heeft geen betekenis. Ja, vmnneer je vijfenzestig geworden bent en je hebt iets bereikt, waarover je tevreden bent, en je kunt génieten van dit leven, een wandelingetje en zoja dan. Maar nee, nu niet!" pjENRI TEN HOLT werd in 1884 te Utrecht geboren, kreeg een middel bare schoolopleiding, studeerde Latijn en Grieks, maar voelde zich tot de schilderkunst aangetrokken, waarom hij, meerderjarig geworden, lessen nam in tekenen en zich vervolgens liet inschrijven aan deAntwerpse academie als zoveel Nederlanders in die dagen. Het bekoorde hem echter zo weinig dat hij na drie maanden reeds vertrok. En daarna begon zijn strijd om een kunst, .die de uitdrukking moest zijn èn 'van zijn diepste eigen wezen èn van de tijd. Reeds vóór de eerste wereldoorlog kwam ten Holt naar Bergen met zijn verplaatsbaar atelier en sindsdien is hij er blijven wonen, nu al meer dan \ijfendertig jaar. Ten Holt is één der weinige schilders die niet alleen intuitief zichzelf geven, maar die ook trachten het wereldbestel te doorgronden die zichzelve confron teren met de grote eeuwige proble men en het grote Niets, dat ons ge openbaard wordt, in het gezicht dur ven zien. En steeds willen indringen in het wezen van deze tijd om zich zelf te kunnen geven, is oorzaak van zijn worsteling met de materie en van het langzame en moeilijke tot stand- komen van zijn werk. Maar ook is het oorzaak van een voortdurende groei, een rijper worden, niet alleen naar techniek, ook en voor al naar psychologische instelling. Het kenmerk van de ware kunstenaar is dit geestelijk volgroeien, het steeds dieper inzicht krijgen in de eigen on volmaaktheid en in de betrekkelijk heid van al het tijdelijke. Bij Ten Holt leidt het tot een zich meer en meer terugtrekken, tot een bezinning op eigen kracht en eeuwige waarde. Dat daardoor de afstand tussen hem en het publiek steeds groter wordt: hoe zou het anders kunnen? J.JENRI TEN HOLT stamt, als men dat zo mag zeggen, af van Cézanne, en ook Van Gogh is zijn geestelijke leer meester. Hifis echter niet bij hen blij ven staan, zijn innerlijke ontwikkeling voerde hem langs de weg waarlangs Braque en Picasso gingen. „Maar Picasso is een Spanjaard en Braque een Fransman. Het zijn Zui derlingen, daar is meer kleur. Ik ben een Nederlander, mijn kleur is grauw. Hoe grauwer hoe beter!" Ten Holt (smalle kop, diepliggende donkere ogei> buitenmate expressief geheel) zegt dit mede met zijn handen, bijna wanhopig als of hij tegenover een le ge ruimte poogt zijn streven te ver klaren. „Neen, woorden kunnen het toch niet uitdrukken". De oogst van de weg Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 27 Januari werden aan het Politie bureau te Bergen de navolgende voor pen als gevonden aangegeven: paar grijze handschoenen, een kip, padvindersriem met mes; een bankbil jet van 10; een muntbiljet van 1; een dito van 2.50; portemonnaie, inh. één muntbiljet van 1.en 4 cen ten; portemonnaie inh. 2.50. De lijst van verloren voorwer pen over bovengenoemd tijdvak ver meldt: zwart met blauwe wanten; handschoen met rode ringen, een stuk je nieuw band. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps Jreau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, tel. 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur vm. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 30 Januari, wordt de doktersdienst te Bergen waargeno men door dr. Van Gelder, tel. 2027. We spreken over de kunst in het al gemeen, over de kunstenaar, over de jeugd, over de toekomst, maar we ko men steeds terug op dit éne: de kunst wordt niet gewaardeerd en al belet het de kunstenaar niet te scheppen wat hij wil, zijn sociaal leven toch wordt er door verbitterd. Dan glimlacht Ten Holt, meer in zichzelf, en zegt: „Ja, ik zie ook wel wat ik wil, en ik kom er ook wel", en dan is het alsof hij werkelijk ook de levensgang ziet die hij zal afleggen en hier eveneens kan men opmerken: woorden kunnen dat niet uitdrukken. In Ten Holt bezitten wij een schilder die uit eigen kracht put, zichzelf de richtlijnen schept waarnaar hij zal werken, en die, ondanks zijn hier her dachte vijfenzestig jaren, het jeugdige en heilige vuur bezit waarin al zijn nog komende schilderijen gekristalli seerd zullen worden. En ja: Henri ten Holt zal zijn ver jaardag niet thuis vieren. v. d. W. Het „Kunstenaars Centrum Bergen" organiseerde gisteravond een concert gegeven door Haakon Stotijn (hobo) en Eberhard Rebling, piano. Men had vcor deze gelegenheid de dancing van de Rus tot concertzaal gepromoveerd en het was jammer dat deze ruimte niet veel beter met kunstminnaars was bezet.' Er werd medegedeeld, dat er gevraagd was naar muziek van deze tijd; welnu, hieraan is op zeer artistie ke wijze voldaan. Vóór de pauze hoorden we voor hobo en piano een sonate van Tele- mann, voor piano-solo twee kleine stukken van Dominico Seaflatti en va riaties over „Ah vous dirai-je maman" van Mozart en onmiddellijk daarop een senate voor hobo en piano van Paul H'ndemith gecomponeerd in 1938. Zo werd de oude en nieuwe tüd zonder overgang van romantiek naSt elkaar geplaatst. Merkwaardig was dat het contrast tussen deze muziek in werke lijkheid niet zo scherp bleek te zijn, als men oppervlakkig wel zou denken. Wie vatbaar is voor evolutie van de smaak (en dit betekent mee voelen met de kunst die nimmer statisch maar dynamisch is) zal van Hinde- mith' wérk veel hebben genoten. Zv/akker van conceptie maar met uit stekende vondsten bleek te zijn de so natine voor hobo en piano van Mar cel Uihalovici. De Rus Prokofieff was vertegenwoordigd met een Toccata voor piano, een stevig brok rhythme zonder meer. Verder volgden nog een serie dansen van Spaanse componisten er, de oud-Hollandse dansen van Julius Röntgen. Over de vertolking van dit uitgebreide programma kunnen we l:crt zijn. Haakon Stotijn speelt mees terlijk hobo en geeft iedere muziek de juiste sfeer. Eberhard Rebling hoorden we voor de eerste maal. Het was op de allereerste plaats een aangename kennismaking met een zeer eevoelig en muzikaal nianïe,t* ntq c„u„+ elegit hij nog wat te vw' J.-'-ats van hersrhennand 'b'n- proevers zullen deze avond bijzonder tevreden zijn geweest, om dat ze per uitzondering niet naar cli.nhéwerk 1 e- hoefden te luisteren. De aanwezigen toonden zich zeer erkentelijk door veel applaus. M*.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3