Chefarine ,4 g Ons kort verhaal 't |Vas weer spannend venieuwe rm-soEp is getrokken van en Inhaal-Zondag zal geen kampioen opleveren avontuur m D00R Residentie PALMEN IN HET ZUIDWESTEN xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx *iïfG HO&T.'ll >caldiQ RODE J HOESTPOEDERS Puzzle-rubriek Hoe is de siand Mieke Het mysterie van de Prinsengracht Zelfs Heerenveen en S V.V. zullen nog een week moeten wachten Geen tijd om ziek te zijn? Dan dadelijk f/ Hei Radioprogramma NAAR VASTE GROND Hei netie leven EXAMENOPLEIDING EEN PAAR HONDERD METER van de brandende wrakstukken van hun Mitchel kwamen ze neer. Thornburn eerst, na een wijle stil zweven door de azuren klaarte boven de woestijn. Wonderlijk helder was hij, scherp obser veerde hij ieder détail. En schier hoorbaar was de stilte, eerst hangende otlder zijn parachute, en nu, na het plattrekken van het valscherm, in het gloeiende zand. Een stilte was het, die hem beklemde na het bruut geweld in de kist, toen de loeiende vlammen in de staart XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X steeds nader vraten en hij het plexi glas van de koepel moest openenom lucht te krijgen. Het gedonder van de brullende motoren stond nog in zijn oren. Beroofd van de schaduw, die het valscherm hem had geboden, voelde hij de woeste zindering van de onbarmhartige zon op nek en armen en sloot even de ogen tegen zoveel geweld. Even maar, om de onherbergzame woestijn een oogwenk uit zijn gedachten te bannen. Toen keek hij weer en zag zijn makkers neerkomen. Joyce vlak bij hem, Paterson wat verderop. Drie man in de lege Sahara. Honderden mijlen van Mersa Matroeh, wie weet hoeveel van de naastbijzijnde oase.... Drie man, drie parachutes, drie noodrantsoenen. Ze waren met zijn vieren daar omhoog, in hun Claire-Ann, hun Mitchell, die de moffen toch nog te pakken kregen. Een directe treffer in de staart. John moest onmiddellijk dood zijn geweest in zijn koepel. Arme kerel. Over drie vluchten zou hij met verlof gaan. Met verlof naar good old England, naar groene heggen en golvende akkers en grote glazen Guinness. Stommerd, schold Thornburn, stommerd, denk toch niet aan bier. En op het zelfde ogen blik voelde hij de dorst, die hem niet meer zou loslaten. Vijf lange dagen en nachten door in een onafgebroken marteling pATERSON hinkte naderbij. Met één hand sleepte hij z'n draagriemen door het stenige zand. „Hallo, capt'n", grijnsde hij breed, „all-right, skipper?" „Fijn", zei Thorburn, „net als altijd, jongen, perfect voor mekaar". Uit de verte wenkte Joyce met één arm. Hij schreeuwde wat, maar zijn stem werd geabsorbeerd in het suizen van de woestijn. „Kom op", zei Paterson, „la ten we gaan kijken". Joyce lag op een paar honderd meter afstand, maar het kostte de piloot en zijn navigator een kwartier om de marconist te bereiken. „Wat scheelt eraan, knaapje?" Thor burn boog zich boven Joyce. „Hold it", zei de marconist, „blijf zo even staan, captain, je geeft zo'n lekkere schaduw. En doe wat aan die poot van me. M'n linkervlerk is gebroken. Kwam een beetje ongelukkig neer." Paterson vond een driekante doek in z"n verbandpakje en een paar opvouw bare spalkjes en wat zwachtel. Handig rolden zijn vingers om Joyce's arm, die een pijnlijk gezicht zette en bin nensmonds vloekte. „Niet zo zondig, jongen", zei Thorburn, „je kunt de goede geesten nog lang genoeg nodig hebben. Kom op, dan gaan we op weg. We kunnen toch niet hier blijven zit ten, in dit van God verlaten stuk zand. Paterson, jij bent navigator. Zeg op, welke kant gaan we heen?" Paterson zocht naar een zuurtje in z'n noodrantsoen. „Goed voor de dorst, skipper", zei hij, „eh.... waarnaartoe? Nou naar het Zuiden maar. Het is toch overal zand. Onze kans is een paar palmbomen of een Franse woestijn- post". Thornburn's jonge, gebruinde gezicht verstrakte. „Hou je bek", zei hij. „Ik vraag je toch niks, is 't wel?" Paterson keek verongelijkt. „Maar, captain", sputterde hij verbouwereerd, ..je vroeg toch om de koers?" „Idioot", zei Thorburn, „ik bedoel dat van die dorst.Come on, let's go!" „Hou op, skipper!" Joyce liet zich in het zand vallen en sloeg zijn rechter arm voor zijn gezicht. „Ik kan niet meer. Het is niks anders dan dat ver vloekte zand, heuvels, meer zand en meer heuvéls. En boven je hobfd de zon. Die verdoemde, rode, hete zon, de godganse dag door. En 's nachts sterf je van de kou". Zijn stem ging onder in een onverstaanbaar gereutel en zijn lichaam schokte in de snik ken. En Paterson en Thorburn vonden geen woorden van troost. Wanv hun hersens gloeiden door de zon, hun voeten waren verschroeid, hun licha men deden pijn en door alles heen stond de verterende dorst, die van hun monden zwarte gaten maakte met korstige randen. Vijf dagen hadden ze zo voortgeworsteld, steeds naar het Zuiden. Eerst hadden ze wat gepraat, later waren ze stiller geworden, tot niemand meer wat zei. Het tranende ogen van het turen om redding, met een stille bede in hun hart om ten minste een paar droppels water. Hun zonnebrillen maakten pijnlijke randen in hun neusbrug, hun nek krampte van het met gebogen hoofd lopen. „Is het dan toch vergeefs geweest?" Venijnig kroop de gedachte door Thor- burn's hersens. Was het dan toch beter, cm maar een revolter te pakken en driemaal te laden? Toen voer een schok door zijn gemarteld lichaam. Op een heuveltop, scherp afgelijnd tegen het strakke blauw stond een Arabier, in een lange witte haik en met een rode tarbush om het hoofd. Zwijgend weer een bruine arm naar liet Zuid- Westen, nadrukkelijk en een arm wenkte de drie verloren mannen in de bruingele oneindigheid. Thorburn stompte Paterson in zijn zij en wekte Joyce met een schop uit zijn lethar gie. „Kijk!" wilde hij schreeuwen, maar zijn kreet werd een schor ge kakel, „een man. Hij wenkt ons en hij wijst. Zuidwest, jongens, zuidwest". Toen liepen ze weer, strompelden verder, gebroken van lichaam, maar met hernieuwde hoop in het hart. De Arabier was verdwenen, toen zij de heuveltop bereikten. Opgelost in het zand, weggevaagd in de brandende zon. Drie uur ÜMJen ze. Joyce ijlend van koorts, PatèSon en Thorourn met een verbeten trek op het gezicht. Naar het Zuidwesten. En achter de zevende heuvelrij lag het dorado. Palmen en groen en wat tenten en barakken en een grote Franse vlag. Een truck op rupswielen kroop hen tegemoet. Een Jerrycan met water bracht hen de redding. Een veld bed en een dokter deden de rest. In de avond, toen een donkerrode zon de schaduwen der palmen ver lengde en het dragelijk werd in de temperatuur, stond de Franse com mandant aan Thorburn's bed. „Hallo, camerade". Z'n spitse baardje winte op en neer als hij sprak. „Ca va? Jij all right?" „All-right, mesjeu", grijnsde Thorburn. En de volgende dag legde hij tegenover de staf van de woestijn- post een verklaring af, die de Fransen deed gesticuleren van verbazing. „Een gids, monsieur?" informeerde de com mandant, „op een heuveltop, met een v/itte ha'ik en een rode tarbush, die niets zeide en alleen maar wees?" Nou, wat zou dat", kwam Thornburn aggressief. „U dacht toch niet, dat ik zat te liegen?" „Mais non, capitaine!" De Fransman glimlachte beminnelijk, „maar ziet U. die man was tien jaar geleden één van de beste woestijn- gidsen en hij was onze zaak met hart en ziel toegedaan. Maar...." en hier v/achtte hij even, „nom d'une pipe, de kerel is al acht jaar dood". WILLEM ADDESON. NA GEBRUIK VAN ONZE ALOM BEKENDE P. POEDER 7'/, CL ETUI 6 ST. 45 CL iRASKAMP N.V. RIJSWIJK (Z.-H. PUZZLE 68. Optellen en aftrekken (opl.) De twee bedoelde sommen zagen er geheel in cijfers als volgt uit: 4807935261 4807935261 3285649386 3285649386 DALING DER TARWEPRIJZEN? Engeland heeft gisteren op de inter nationale tarweconferentie te Washing ton medegedeeld, dat het een „belang rijke verlaging" van de tarweprijzen \erwacht in een nieuwe internationale overeenkomst, waarover ter conferen-, tie onderhandeld zal worden. De lei der der Britse delegatie, F. Smead Anderson, verklaarde, dat zonder een prijsverlaging een evenwicht in het handelsverkeer tussen Europa en het Westelijke halfrond niet mogelijk is. 8093584647 1522285875 Een zeer groot aantal inzendingen (en geheel correct) bewees, dat men met genoegen naar de opl. had ge zocht. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de weke lijkse prijs i>. 5.— ditmaal ten deel gevallen aan Mevr. C. G. Scholtz Gillissen, Akerendamlaan 22, Beverwijk Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 69. Welke dichtregels? Hieronder vindt men in alphabeti- sche volgorde 87 lettergrepen. Daar van kunnen de 31 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verdor gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woorden onder elkaar staan dan vormen de eerste letters en de derde letters van boven naar beneden gelezen twee dichtregels van de dich ter Mr. M. Nijhoff. Lettergrepen: a ce cor daad dag dam de de de del dra du du e e eet el es es fet ge gel gen ha ha heid hut i U in in ke kun la lam le len lis loos ma ma man mas na na na na ne nlng o o oor op pen pen po ra ri rl riet roe roe ros rjj sa sa si spe ste sten strie ta te telt ter ther tie tuur ven ver ver von wen wo ij Ijs za. Omschrijvingen 1. dient om de spijzen te kruiden; 2. tegenstand; 3. Inl. bewoner van Nieuw-Zeeland; 4. zeep (Frans); 5. jongensnaam van twee lettergrepen: G. jongensnaam; 7. uitroep; 8. beweegt in de wind; 9. Joodse meisjesnaam; 10. hebben velen.een hekel aan; 11. treurspel; 12. soort loopwedstrijd13. voornaam heer; 14. 'zeldzaamheid; 15. populaire naam voqr restaurant; 16. god der liefde; 17. voornaam leervak op de middelbare school; 18. belang rijke tak van nijverheid; 19. imiteren: 20. prettige dag; 21. woongelegenheid van een Eskimo; 22. jaloezie; 23. opzij- drukken; 24. onvoorzichtig; 25. weel de; 26. hartversterking; 27. grote hoeveelheid; 28. narigheid; 29. figuur uit de opera de Parelvissers; 30. hoort bij Zwarte Piet; 31. plaatsje ïn Noord-Holland. Welke woorden en welke dichtregels zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 3 Februari aan de Re dactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van ƒ5.verloot). Hersengymnastiek door Bob Wallagh Een lezer zond ons ëen aardig grapje, dat slechts heel in de verte iets met hersengymnastiek te maken heeft, maar dat desondanks de moeite van het navertellen zeker waard is. In een klein café komt iemand binnen, die een broodje kaas bestelt, dat een kwartje kost. Het duurt een kwartier eer het hem gebracht wordt en hij zegt tegen de kellner: „Ik heb er nu geen trek meer in, doe mij een genoe gen, neem het mee terug en breng me een glaasje bier" (dat ook een kwartje kostte). De klant drinkt het op en wil weggaan, maar de. kellner houdt hem staande: „ik krijg nog een kwartje van U, meneer". „Hoezo?" vraagt de klant, „daarvoor heb ik je toch dat broodje kaas gegeven?" „Ja wel, zegt de kellner, „maar dat had U niet betaald." „Nee", repliceert de klant, „maar ik heb het ook niet opgegeten".,.. En hier volgen de nieuwe vragen: 1. Welke Amerikaanse zwemkampioen werd filmheld 2. Een wereldberoemde verzekeringsmaatschappij werd gesticht in een klein koffiehuis. Hoe heet die maatschappij? 3. Gevraagd de naam, van een vrouw, om wie een oorlog werd ontketend. 4. Bij welk land behoort Alaska? 5. „It 's lang way tot Tipperary"Waar ligt Tipperary? 6. Hoe heette de moeder van Koningin Elisabeth? 7. Welke wereldberoemde pianist was tevens een bekend staatsman? 8. Hoeveel spelers telt een waterpolo-team? 9. Wie was Jenny hind 10. Floris V had een uitstekende kokkin, maar aardappelen koken kon ze niet. Toch ontsloeg hij haar niet. Waarom niet? Voor de antwoorden zie men tussen de advertenties. hoorden wij een luisteraar zeg gen, die gisteravond van 9.30 10 uur over Hilversum II het tweede deel had gevolgd van het hoorspel bewerkt naar een verhaal van Tjeerd Adema. Dit verhaal is bij ons in boek vorm verkrijgbaar tegen de prijs van 1.50. Toen het voor kort als zodanig verscheen werden hon derden exemplaren verkocht. •s Nog enkele tientallen zijn be schikbaar bij de bureaux, agen ten en bezorgers van dit blad. VSV was Zondag de eerste van de zes eerste klasse kampioenen, die elkaar straks om het kampioenschap van Ne derland gaan bekampen. Zondag zul len de Velsenaren nog geen gezelschap krijgen, daar in de eerste drie distric ten slechts enkele wedstrijden worden gespeeld en het programma is zo, dat, hoe de uitslagen ook mogen zijn, wjj a.s. Zondag nog geen nieuwe kam pioen kunnen begroeten. Wel zijn er enkele wedstrijden waar van de uitslag belangrijk is voor som mige kgmpioenscandidaten. Zo zal NOAD van het bezoekende Bleijerheide moeten winnen om niet rchter op te geraken. In deze afdeling hebben ook Helmondia en Eindhoven nog een klein kansje en daar deze ploegen elkaar in Helmond ontmoeten is het welhaast zeker dat in dit district minstens één ploeg de kampioensillu- sies in rook zal zien opgaan. BW dat in verband met overschrij vingen enige .spelers; zal moeten mis sen gaat een bezoek aan Helmond brengen. Ogenschijnlijk een eenvoudi ge opgave voor de bezoekers, maar daar er enkele strubbelingen in de ver eniging zijn en Helmond in degradatie gevaar verkeerd is hier van alles mo gelijk. In ieder geval zal Limburgia met belangstelling de verrichtingen van de benjamins volgen. Met dezelfde belangstelling zal SW de verrichtingen van DOS tegen Blauw Wit volgen hoewel de Schiedammers niet direct afhankelijk zijn van deze uitslag. AjaxADO is een ontmoeting tus sen al-oude tegenstanders. terwijl SoartaHaarlem alleen belangrijk zou zijn als de gastheren nog een re delijke kans hadden het degradatie spook te ontlopen. Tn district II ontvangt Feijenoord het in de degradatie gevaar verkerende DFC. Feiienoord dat zich ook dit jaar weer het kamnioenschan voorbij zag gaan zal wel met minder élan snelen dan de Delftenaren en een gunstig re sultaat is voor deze ploeg dan ook wel mogelijk. Het Oosten heeft een zeer rustige Zondag. Alleen Hengelo en Zwolse Boys snelen waarbij wij de benjamins een redelijke kans on de punten ge ven. Heerenveen brengt Zondag een be zoek aan Achilles en zal het ongesla gen record wel weten te handhaven. Voor Snork komt dus de gelegenheid de gevaarlijke nlaats te verlaten maar dan moet van Velocitas gewonnen wor den, hetgeen niet onmogelijk is maar wel moeilijk zal zijn. Toch is het nog een aantrekkelijk programma dat dezé inhaal Zondag biedt en wij zijn op meerdere verras singen voorbereid. TEGEN PIJNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN I7H VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uiir KRO: 6,15 Journalis tiek weekoverzicht 6,3o Voor de Strijd krachten 7,15 Het Katholiek Thuisfront 7,25 Promenade-orkest 7,45 Voer de Nederlanders in Duitsland 8,05 De ge wone man 8,12 Yehudi Mehunin (viool) 8,20 Lichtbaken 9,00 Negen heit de klok 9,45 .,Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Sextet HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur VARA: .6,15. Mysette- klanken 6,35 Malanöo 7,0ó Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 West-Hlll-Werk te Aalsmeer 7,45 Dra Anne H Mulder VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Amsterdamse Politie-kapei 9,00 Socia listisch commentaar 9,15 Wild West "10,00 Stradiva-Sextet 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 De jone Flie refluiters 11,15 Rustige platen VOOR ZONDAG HILVERSUM 1. 301 m Nieuwsberichten om 8. 9,30 1, 7,30* en 11 uur KRO: 12,40 Het 'orkest zonder naam NCRV: 5,00 Kerkdienst 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Gramofoonplaten 7,15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7,45 Gramofoonplaten 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 De gewone man 8,12 Uit en Thuis 10,27 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Avond concert HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 8, 1 6, 8 eri 11 uur VARA: 9,15 Men vraagten wij draaien AVRO: I,20 Les Gars de Paris 2,30 Concert gebouw-orkest VARA: 6,15 De Camera- Obscura 7,00 Radiolympus 7,30 Godwin en Silberman AVRO: 8,05 Actualiteiten 9,35 ,La fille de Madame Angot" 10,05 De Speeldoos 10,25 Vergeelde par- tiluren 11,15 The Skymasters 11,45 Lucienee Boyer zingt VOOR MAANDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te deum laudamus 1,15 Metrople-orkest 6,15 Sportrubriek 6,30 Voöt de Strijd- ki achten 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Ir J G Tukker 8,00 Nationaal-programma HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6 8 èn 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 12,00 De Papavers 1.20 The Skymasters 3,00 Bonbonnière 6,20 Italiaanse liederen 6,30 Avro's Ra dio-filmkrant 7,00 Inleiding tot mu ziekbegrip 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Bijnamen in de Kamermuziek 8,00 Na- ticnaal-programma 9,00 Radio Philhar- monisch^orkesf 9,45 Jkvr rar Wttewaall van Stoetwegen 10,00 Nederlandse lie- deren 10,20 Klankbeeld over H K H Prinses Beatrix 10,40 The Romancers II,15 Gramofoonplaten IN DE TJEERD ADEMA „Stil nou maar, vaatje buskruit," onderbrak Steensma de woorden stroom, „en laat in 's hemelsnaam die courant er buiten, dan zal ik je een bekentenis doen. Ik ga je iets vertel len, dat jij alleen weten mag en nie mand anders. Niet omdat ik jou zo bijzonder aardig vind of omdat ik zo'n buitengewoon vertrouwen in de zwijg zaamheid van journalisten heb, maar omdat ik je nodig heb, omdat je mijn oudste vriend bent en gentleman ge noeg om me van dienst te willen zijn zonder je te zeer in mijn particuliere zaken te verdiepen. Ik ben helemaal niet benoemd en ik heb dat telegram alleen maar ter wille van mijn hospita aan mijzelf gezonden om een reden te hebben deze kamer voor een drietal maanden te kunen verlaten." Theodoras Storm nam de grote si gaar uit zijn mond, tipte de as in een bloempotje en keek zijn vriend be langstellend aan. „Ga je op reis?" vroeg hij, of blijf je in de stad?" „Dat kan ik -nog niet zeggen", ant woordde Steensma. „Dat weet ik zelf nog niet." Storm haalde zijn schouders op en bleef enkele ogenblikken peinzend voor zich uit staren. „Natuurlijk een vrouwenkwestie," concludeerde hij. „Ken ik de jonge dame?" „Tot dusver heeft geen vrouw er iets mee uit te staan", verzekerde Steensma. „Dan geef ik 't op", zei Storm moe deloos. „Ik ben te oud om dergelijke raadseltjes op te lossen. Het enige dat mij volkomen duidelijk is geworden, is dat jij van plan bent voor drie maan den te verdwijnen en dat ie mij gra tis hulsvesting met pension aanbiedt". I „Met bediening van mijn bevallige hospita", verzekerde Steensma. „Wat zei je", vroeg Storm, „beval- ligg of bouwvallige7" „Je hebt me heel best verstaan", antwoordde Steensma glimlachend. ,Ik stel de voorwaarde, dat je het goede mens niet op een dergelijke wijze afblaft, dat ze je onmiddellijk de huur opzegt en ik bij mijn terug komst hier een vreemd? zal vinden. Ik begrijp, dat het je moeilijk valt je drie maanden lang als een normaal mens te gedragen, maar je moet .niet vergeten, dat juffrouw Van Lunteren ook maar een schepsel met menselijke eigenschappen is en dat het voor haar een enorm verschil zal zijn of zij voortaan een beschaafd jongmens* of een losgeslagen beer op deze kamer moet bedienen." „Je bent wel vriendelijk", zei Storm glimlachend. „De vraag is maar." zei Steensma. „of je mijn aanbod al dan niet accep teert. Je behoeft je geen zorgen over mijn financiële toestand te maken, want ik zal in de eerstvolgende drie maanden meer geld verdienen dan ik in drie jaar kan opmaken". „Er is één ding", zei Storm, „dat mij bovenal interesseert". „En dat is?" „Dat is wat er achter al deze dwaas heid zit". „Maar het is geen dwaasheid", pro testeerde Steensma. „Alles wat ik je zeg is de zuivere waarheid. Ik kan je verzekeren, dat ik de hele nacht het voor en tegen van wat ik nu ga ondernemen heb overwogen". „Kun je er niet een kleinigheidje meer van vertellen", smeekte de jour nalist, „kun je niet een heel klein tipje van de sluier oplichten?" „Om jou gelegenheid te geven drie kolommen vol bombastische nonsens voor je courant neer te pennen" zei Steensma glimlachend. „Ik denk er niet aan, beste kerel. Journalisten en moordenaars zijn de gevaarlijkste in dividuen van onze samenleving". ..Dap zal ik wel in je zwijgzaamheid moeten berusten", zei Storm, „ten zij.,.." „Tenzij wat?" vroeg Steensma on gerust. „Tenzij ik zelf kan uitvissen wat je in je schild voert", leg^e Storm uit. „Ik moet eens even ernstig met je praten", zei Steensma, een sigaret op stekend. „Kijk eens, jij bent de ge- aarlijkste van mijn vrienden". „Wel verplicht", repliceerde Storm. „Je moet me goed begrijpen", ver volgde Steensma, „wanneer ik zeg de gevaarlijkste dan bedoel ik daarmee de gewiekste wat betreft het opsporen van mij en het daardoor in gevaar brengen van mijn plannen. Ik heb jou juist in vertrouwen genomen om je te laten geloven, dat je niets van dien aard zonder mijn voorkennis zult on dernemen". „Dat noemt ie „in vertrouwen ge nomen". zei de journalist schamper. „Tk zal niet eens weten waar je geble ven bent, zodra je om de hoek van de straat bent verdwenen. Dacht je nou werkelijk, dat ik intussen van plan ben in deze stoel te blijven zitten?" Wordt vervolgd. QNZE Noordhollandse kerken zijn opvallend netjes. In elk dorp is wel een trouw kosterpaar, dat ook het stofje van de banken veegt. Een kerk voogdij moge vaak arm zijn; zij zal toch steeds trachten het kerkgebouw in goede staat te houden. Want de kerk moet ook in zijn uiterlijk een godshuis waardig zijn. Deze uiterlijke netheid komt overi gens overeen met de netheid van de kerkbezoekers. Stap op en Zondagmor gen een Noordhollandse kerk binnen, en ge zult er een achtenswaard gezel schap treffen van mannen en vrouwen, die in handel en wandel, in leven en leer een voorbeeld mogen heten. Het is een groep goede, vaak ook gegoede burgers die de kern van de gemeente vormen. Van deze uiterlijke en innerlijke net heid valt niets geen kwaad te zeggen. Integendeel! Het ware te betreuren, wanneer deze netheid omsloeg in haar tegendeel Toch maakt het een beetje angstig, wanneer geconstateerd moet worden, dat onder deze nette kerk gangers zo weinig arbeiders zijn, zo weinig proletariërs. U vindt er ook geen kunstenaars. Zijn de schilder» van de Bergense school of de ledèn van „De Kring" te Amsterdam trouwe kerkgangers? Een ieder weet het: de Noordhol- landse kerk is een nette kerk, uiterlijk en innerlijk. Zij wordt bezocht en in stand gehouden door de burgerij. Maar kringen waar de burgerlijke net heid niet zozeer thuis is, zoals die der proletariërs of der kunstenaars, vindt men in het kerkgebouw niet. JK herhaal het nog eens met nadruk, deze netheid op zichzelf is uitsluitend een deugd. De burgerlijke gebonden heid en de traditie zijn conserverende machten. Vrijheid en losheid van le vensopvatting brengt weinig heil. Toch is een mens niet geheel tevre den met deze burgerlijke braafheid. Want in het nieuwe testament zien we zo geheel andere dingen. Het begint al bij de geboorte van Christus: het zijn herders die hun Heer het eerst aanbidden. Daarbij dient u te weten, dat Oosterse herders het schuim van de maatschappij vormen. We lezen dat Jezus, groot geworden. regelmatig omgaat met tollenaars. Dat waren de NSB-ers van vroeger eeuwen, overtuig de collaborateurs, mensen die hun va derland voor geld graag verkochten. We lezen dat Jezus zich bij een maal tijd de voeten laat zalven door een vrouw, over wier leven het beter is niet te spreken. En Jezus verheugde zich daarover! De eerste persoon die Jezus in het vaderhuis bracht, was een moorde naar. De oudste christelijke gemeen ten bestonden uit slaven, niet. uit ge zetenburgers. Voeg bij dit alles, dat Jezus met vrouwen sprak, wat in vroeger eeuwen nauwelijks geoorloofd was; dat hij om gang had met Samaritanen en heide nen. die in zijn dagen door nette bur gers niet werden aangekeken: dan voelt ge toch de onrast groeien. In on ze kerken is alles zo netjes. De ban ken en de zielen zijn stofvrij. Maar bruist er leven onder deze netheid? Of is het stil voortkabbelende kerke lijk leven een teken van de eeuwige stilte? IK wil alle moeilijkheden, die een vergelijking van ons kerkelijk leven met de oudste christelijke gemeenten oproent. niet noemen. De vragen die hier liggen, kan ik ook niet beant woorden Op één ding wil ik slechts wijzen. Nameliik hierop, dat netheid nog geen godsdienst is. Zo min als de intellectuele levenshouding religieus kan beten, zo min geld dit van de mo rele levenshouding. Hier ligt het ge vaar van onze prijzenswaardige net heid De gemiddelde Noord-Hollander heeft <f!en schulden: hij kan het goed vinden met ziin familie en met zijn buren: aan zijn vrouw en kinderen geeft hij alles,, wat hij ze maar enigs zins geven kan: hij gaat zich niet te buiten aan enige uitspattingen. Hil leeft kortweg netjes. En dat alles geldt dan voor Ond en mensen 'als ruim vol doende Het is zoals een Noord-Hol lander mij eens zei: Ik durf me voor God best te verantwoorden. Zo'n netheid is dodelijk. God vraagt niet allereerst om nette mensen. Even min als hii om intellectuele mensen vraagt. Want voor God zinkt alles in het niet. ook ons moreel, ook ons in tellect. Wanneer de oudtestamentische profeet Jesaia geroepen wordt tot z'n werk. ziet hij de Heer zelf, gezeten op een verheven troon. Een koor van engelen zin°t het heilig, heilig, heilig. Toen wist Jesaia net anders te zeggen dan. Wee mii. ik verga. Was Jesaia üan zo'n liederlijk mens? Integendeel; er is alle reden aan te nemen dat hij even braaf was als u en ik. Maar tus sen nette en onnette mensen is geen verschil meer. wanneer zij zich bui gen voor de heilige God. Zomin er tussen een seconde en een eeuw ver schil bliift, gemeten aan de eeuwig heid. Geloven is niet allereerst een net. braaf burger zijn. Het is het knie len voor Gods heiligheid. Het is in een totale gebrokenheid het aanvaarden van het geschenk der gerechtigheid, van het voor God weer bestaan kun nen. Léat niemand zich daarom beroe men on z'n kerkelijke brave burger lijkheid. Want dit -kan eerder een rem zijn dan een hulp, om tot God te ko men. Middelb. AktenNed.Eng.M O. RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6