L Stad en Omgeving Opgestroopte mi Turnprestaties bij Turnlust stijgende AGENDA Egmond aan Zee heefteen tegenvaller Geslaagde non-stop uitvoering Alcmaria Victrix huldigt' haar kampioenen Andre Carrel I en Gert van Twuijver traden op De Gouden Halter parade Nieuwe aanwinsten voor de Openbare Leeszaal Alkmaar heeft 38821 inwoners Burgerlijke Stand „Constantijn Huygens" maakf propaganda Het feest van Opa van 't Hoff Berqen Bergenaren exposeren in Dublin Heilo o -Jaarvergadering KAB Heiloo's Luchtpost Nieuwe avonturen van Pirn, Pam en Pom teLMs De Heilige Vlam aatste Nieuw kabinet van de Pasundan 23 jaar voor verrader van A. M. de jong Paul Robeson naar Nederland Uitkering met f 9.000.- verlaagd Slijkhuis tweede op de mijl Recepten van de radio-kookle 0 -M De gymnastiekvereniging Turnlust heeft Zaterdag en Zondag in het Gul den Vlies bewezen dat in het afgelopen jaar o.l.v. haar directeur Van Zoonen hard Is gewerkt Wü zagen daar de jaarlijkse non-stop gymnastiekuitvoe- rlng, die naar onze smaak beter was dan Torlg jaar. In de eerste plaats viel het ons op dat de turnprestaties van de heren aanzienlijk waren verbeterd, hoewel het zwakke geslacht bij deze vereniging desondanks nog steeeds de eerste viool speelt Een prikkel te meer voor deze heren om de afstand die hier nog bestaat zo spoedig mogelijk te overbruggen. Dat zal overigens niet zo eenvoudig zijn daar de prestaties van de dames ook nog steeds stijgende zijn. Dat de turnprestaties beter waren dan vurig jaar is wel het voornaamste maar ook de revuenummerstussen de verschillende demonstraties waren in het algemeen beter. Natuurlijk, er wa ren goede en minder goede nummers en ook was er geen shownummer als Circus Renz, dat vorig jaar zo buiten gewoon insloeg. Het gemiddelde was echter goed en stond op hoger plan dan een jaar geleden. Eén ding echter was er dat beslist uit de toon viel. Dat was de manier waarop „de Tinellies" het liedje brach ten van een moeder wier zoon naar Indonesië vertrok. Afgezien nog van het feit dat dit soort sentimentele lied jes pijnlijk kan zijn voor sommige per sonen in de zaal, lijkt het ons aller minst op zijn plaats dergelijke liedjes te brengen door drie potsierlijk aange- kleedde, overigens lieftallige, jonge dames. (Wij constateerden Zondag avond dat dit liedje niet meer op het programma voorkwam). Tot de meest geslaagde nummers van deze avond behoorden de rhytmi- sche oefeningen van de dames. Vooral de hoepeloefening was uitstekend. Maar ook het ringenzwaaien en het brugwerk van de dameskeurploeg was bijzonder goed. Plaatsgebrek belet ons ieder van de 27 programmanummers stuk voor stuk te memoreren. Enkele uitzonderingen moeten wij echter maken en wel in de eerste plMjjs voor het optreden van mej. F. TO'oot, die vooral met haar Westfriese voordracht en liedje alle harten in de zaal won. Ook de zang van mej. G. Peetoom, de Alkmaarse Joe Pieterse, was goed. De Kyo-Kyo's een band van de schoolvereniging Pa>- civolo, bracht klanken van Hawaii en deed dit op zeer verdienstelijke ma nier en beter dan wij eens van hen hoorden. Wij willen dit verslag niet be sluiten zonder nog de balletten te noemen die begeleid door Tonny Wil- lemsen en zijn orkest een belangrijk aandeel in het welslagen van deze twee avonden hebben gehad. De avonden werden geopend door de heer v. Zoo nen, daar de voorzitter, de heer de Rie, door ziekte verhinderd was. Hij bracht velen dank voor al hun harde werken en het getroosten van opofferingen, sprak nog woorden van hulde tot het orkest en dankte de pers. Zondagavond werd aan 't slot een bijzonder slotwoord gesproken, dit- rriaal door de heer S. Budding, die allen, die ook maar enigszins tot het grote succes van de beide avonden haden bijgedragen, zeer hartelijk be dankte. deW Toen de heer J. v. d. Elskamp Zater dagavond de feestvergadering van Alk- maars grootste postduivenvereniging, Alcmaria Victrix, opende, heette lyj speciaal de dames van de leden harte lijk welkom, alsmede de medewerkers san het feestprogramma André Carrell en Gert v. Twuyver. Spr. memoreerde voorts de prachtige nalatenschap van de familie Caarls, die alle prachtige bekers door wijlen de heer Caarls ge wonnen aan Alcmaria Victrix had ge schonken, waardoor het mogelijk werd steeds de kampioenen der vereniging met bekers te belonen. Hierna had de huldiging dezer kampioenen op Belgische wijze plaats, waardoor l)et bestuur voor de tafel kwam en de kam pioenen met hunne dameS achter de bestuurstafel plaats namen. Allereerst werd de heer C. D. Huiberts als gene- raal-kampioen gehuldigd, terwijl de heer N. IJpma als kampioen oude dui ven de daarop volgende huldiging in ontvangst had te nemen. De heer Cor den Nijs, kampioen der jonge duiven won tevens dit afgelopen vliegjaar de Caarls-wisselbeker, terwijl hij een her inneringsmedaille aan deze beker ver bonden als zijn eigendom kan beschou wen. Prachtige bekers waren voor de ze kampioenen beschikbaar gesteld. De kampioen Vitesse, de heer Co Al en de kampioen navlucht, de heer Cor de Waard uit Bergen hadden mooie diplo ma's voor hun resultaten te incasseren. Alle kampioenen hadden hartelijke woorden van erkentelijkheid voor de bereikte resultaten in ontvangst te ne men. De dames dezer leden werden met fraaie bouquetten mede gehuldigd voor de steun aan de duivensport bewezen. De heer Somers, kampioen fond, was wegens ziekte verhinderd zijn prijzen in ontvangst te nemen. De heren God- schalk-Noome kregen de medaille 1946 voor de Caarls-beker alsnog in hun bezit, terwijl de heer Godschalk hierop deze medaille voor 1947 verleende aan de heer J. v. d. Elskamp. Namens de le den werd de heer A. Haring gehuldigd voor al hetgeen hij en zijn echtgenote als clublokaalhouder voor de vereniging deed, waarvoor zij een fraai bloemstuk in ontvangst hadden te nemen. De voorzitter van de feestcommissie, gaf hierna André Carrell gelegen heid zijn kunnen te tonen en er is weer volop genoten van de in spiraties die deze populaire humorist heeft opgedaan tijdens zijn reis naar Indonesië. Gert van Twuijver als accor deon-virtuoos deelde eveneens in het behaalde succes. Doch ook de leden brachten enkele aardige sketches naar voren, waarin Co Al op verdienstelijke wijze als assistent van de wonderdok ter optrad. Toen Joh. P. Horst en Co Al als de twee roddelende buurvrouwen het wel en wee der leden op humoris tische wijze naar voren brachten, was de lach niet uit de zaal. Het was zeer leuk en getuigde van gezonde humor. Het was natuurlijk laat in de nacht toen allen in beste stemming huiswaarts keerden. Een der oudste verenigingen - zij bestaat volgend jaar 45 jaar vier de op waardige wijze feest. Vele cracks in de duivensport telt Alcmaria Victrix, waarvan wij enkele op deze vergadering aantroffen en die Alcmaria Victrix als duivensportveréniging een goede naam hebben gegeven. Wij den ken hierbij aan de heren Godschalk, Noome, IJpma, Huiberts, v. Vuure, Jo Bek, Th. Pronk, Haring Kaper, Ter- maat, Mels Paauw, v. d. Elskamp en vele anderen. De Halter is zich aan het voorberei den om het 50-jarig bestaan op grootse wijze te herdenken en een onderdeel van die herdenking, en ongetwijfeld een belangrijk onderdeel, vormt de Gouden Halter parade. Zondagmiddag zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de gymnastiekzaal aan de Schoolstraat waar zo ongeveer de laatste hand aan die gouden parade werd gelegd. Zo'n slotrepetitie is toch eigenlijk een eigenaardig iets. Iedereen loopt daar door elkaar, praat door en na tuurlijk over elkaar, de heren net zo goed als de dames en het gaat nooit naar de zin van de leiding. Het is een gezellige, rommelige boel, waarbij je toch een behagelijk gevoel hebt, mis schien omdat je jezelf niet zenuwach tig behoeft te maken en alleen maar komt om de kat uit de boom te kijken. Soms is er weieens iets dat je niet begrijpt, maar op de uitvoering blijkt dan dat het wondergoed in het geheel past. Het is net als in een keuken waar een kok goochelt met potten en pannen een beetje van dit 'en "een beetje van dat, maar je leert die kok pas waarderen als zijn iijeesterlijk op gemaakte hors d'oeuvre wordt geser veerd. Zo is het met de Gouden Halter pa rade ook. Wij zagen onderdelen die di rect bekoorden en andere die ons niet vertelden. Maar wij gaan die Gouden Parade zien, omdat de Halterkeuken, die 50 jaar lang een gerenommeerd adres was, zeker iets zal doorgeven dat klinkt als een klok. Opgeheven is de inschrijving van Je Ver. van Melkverkopers „Onderlinge Hulp", Hoogstraat 10 te Alkmaar; Uitkering bjj ziekte en ongevallen en van M. Bruin Dzn., Spoorstraat 6 te Langedjjk, autotransportbedrijf. Ontleend aan het Nederlands Han delsregister. Ned. en in 't Ned. vert, gedichten, bloeml.: 811 AlOk, Aafjes: Het ko ningsgraf; 811 A35.5, Antonissen: Lyriek der Nederlanden; 811 B780, Boutens; Oud-Perzische kwatrijnen; 811 H74, Homerus: Ilias, metrische vert, van Timmerman, 2e dr.; 818 K72.5, Kompas der Nederlandse let terkunde 1947. Oorspr. Ned. romans en verhalen: B77a, BoudierBakker: Aan den overkant; B77d, BoudierBakker: Een dorre plant; fB92.7ke, Bruijn: Kinderen van het eiland, Kerstverh.; fB92.8db, BruynOuwehand: „Drei gende branding II (verv. op: „Spring vloed"); F10.5e, Fabricius: Eiland der demonen; *F44.3f, Franke: Fa, de roman van een Chinese in het oude Batavia; tH78s, HoogstratenSchoch, van: De stenen pelgrim; J42mk, Jong, A. M. de, De martelgang van kromme Lindert; L72du, Lokhorst, van, en Kelk: Duizend en één avond, 3e dl.; M47.4b, Mens: De blinde wee- relt, II (verv. op: „De gouden reael"); N42.5i, Noordwal: Intra Nos; R.92.3, Rijdes, 'Twee tegen een; fC57.4k, SellegerElout, Kenau J.)tV48.6, Verschoorvan der Vlis: Wind in de zeilen (J.); *V91a 1, Vries T. de 1948, dl. 1: Een spook waart door Europa. is historisch; f) is christelijk; (J.) is ook voor jongeren. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar) (geprolongeerd); Victoria Theater, 8 uur: Verwoeste le vens (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Crossfire (18 jaar). DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur Ditte, een mensenkind (18 jaar) (geprolongeerd); Victoria Theater, 8 uur: Verwoeste le vens (18 jaar); Cinema Americain, 8 rfur: Crossfire (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Wim Kan's ABC -cabaret. De bevolking dezer gemeente bedroeg per 1 Januari 1948: 18,549 mannen, 19,728 vrouwen, totaal 38,277 Zij Is gedurende het afgelopen jaar ver meerderd door: geboorte met 457 mannen, 455 vrouwen, totaal 912, vestiging met 905 mannen, 1144 vrouwen, totaal 2049; dus 1562 mannen, 1599 mannen totaal 2981 Zij is gedurende het afgelopen jaar verr minderd door: overlijden met 156. jnan- nen, 166 vrouwen, totaal 322; vertrek, met 980 mannen, 1115 vrouwen, totaal 2095; dus in totaal 1136 mann, 1281 vrouwen, is in het geheel 2417 De bevolking dezer gemeente is der halve over 1948 vermeerderd met 226 man nen, 318 vrouwen, totaal 544; dit is 1,41 pet (vorig jaar 2,13 pet) en Jroeg op 31 Dec 1948: 18,775 mannen, ?:s vrouwen, to taal 38,821 Het geboortecijfer bedroeg per 1,000 in woners der gemiddelde bevolking 23,66 (vorig jaar 26,67) Het sterftecijfer bedroeg per 1,000 inwo ners der gemiddelde bevolking 8,35 (vorig jaar 9,24) In 1948 zijn in deze gemeente 290 huwe lijken voltrokken, waarvan 141 kerkelijk zijn ingezegend In 1948 werden 35 echtscheidingen in geschreven Geboren: Arnoldus, zoon van W J Kaandorp en C J de Haas Astrid M, dochter van A P Wendt en N L Hopman Johanna G M, dochter van C J Stam en J L Kooijman Geertruida M J, dochter van E C Bilars en C M Krouwer Jan en Bob, zoons van J Rademaker en E Tix Overleden: Lamberlus Martin, 67 jr weduwnaar van C S Corporaal Trijntje de Groot, 72 jaar gehuwd met C Reu ses Geertje Nieuwenkamp, 74 jaar, weduwe van A Andersson Cornelis Kierk, "7 Jaar, weduwnaar van N v Doorn BERUCHTE INBREKER GEPAKT Door de politie te Leeuwarden is een beruchte inbreker gegrepen, die door verschillende politie-instanties, o.a. de politie te Alkmaar, werd gezocht. De man heeft reeds bekend twee inbraken in Alkmaar te hebben gepleegd, een aan de Kennemerstraatweg en een in de Wilhelminalaan. Van het gestolene kon alleen een rijwiel worden achter haald. HET BEGON MET OT EN SIEX Corrie Vonk en Wim Kan in het Gulden Vlies Morgenavond zal het alom bekende ABC-cabaret van Corrie Vonk en Wim Kan, dat door zijn bijzondere en altijd zeer verzorgde voorstellingen zo de aandacht trekt, in Alkmaar zijn nieuw ste cabaret-revue brengen onder de ti tel: „Het begon met Ot en Sien". Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, want de verdere" medewerkers, ook muzikaal, staan er borg voor, dat er iets moois gebracht wordt. Zondag j.l. hield' de Ver. v. guitaris- ten „Constantijn «Huygens" in studio Cornefoon een propagandamiddag. In zijn openingswoord lichtte de voorzit ter, Ries de Hilstei;, o.a. het doel van de vereniging toe, n.l. bevordering van het spelpeil van guitaarbeoefenaars in het gehele land-, door middel van bij eenkomsten, concerten, e.d. Tevens werden de aanwezigen tot lidmaatschap opgewekt. Hierna werd door de seeiv een zeer interessante, van een zuster- orangisatie uit 55d.-Afrika ontvangeïi brief voorgelezen; Vervolgens hield de vice-voorzitter, Maarten Komter, een causerie over ontstaan en ontwikkeling van de guitaar en guitaar-literatuur, hetgeen hij tezamen met Ries de Hifster verduidelijkte door het geven van soli, duetten voor 2 guitaren, alsmedê een duet voor fluit en guitaar. Na de* pauze vloeide Uit de gelegenheidtot- vragen stellen een vlotte^- discussie, voort over onderwerpen van technische en andere aard. Tot slot gaven ver scheidene van de aanwezigen ieder voor zich een kleine demonstratie van hetgeen zij reeds in het guitaarspel be reikt hebben. j. COMBINATIE-IN VIT ATIE-TOURNOO! Watertor heeft de leiding Zaterdag zijn de wedstrijden van dit door De Optimisten in Hotel „De Nach tegaal" georganseerde tournooi voort gezet Watertor behaalde twee overwinningen, en wel op Vink en" op Schouten, waar* door hij thans de leiding heeft J Burgei: maakte ook twee. goede winstpartijen (7,15 en 7,40) Buisman speelde met 10,—/ ge middelde tegen De- Haas> die 's middags op het laatst ook van Schouten verioor Smit won van Wijkhuizen Vink verloor met miniem verschil van Burger De ge&etailleerde uitslagen van Zater-! dag waren: Burger 200 28 22 7,14 Wijkhuizen 150 28 23 5,35 Watertor 200 31 38 6,45 Vink 183 31 31 5,90 Burger 200 20 54 10—, Buisman 121 20 26 6,05 Schouten 200 27 30 -7,40 De Haas 171 27 48 «6,38 Buisman 200 20 51 -10,-^ De Haas 66 20 17 3,30 Watertor 200 25 .41 8, Schouten 144 25 25 5,76 Btirger 200 27 28 7,40 Vink 190 27 21 7,03 Smit 200 34 27' 5,88 Wijkhuizen 157 34 41 4,61 Aan het einde van deze week worden deze wedsrijden voortgezet Vandaag viert Opa van 't Hoff zijn honderdste verjaardag. Een gebeurtenis die ook in onze stad tot de zeer zeld zame behoort. Het feest wordt gevierd in het caté „De Graanhandel" aan het Luttik Oudorp. Vanmorgen was de bovenzaal van dit gebouw geheel gevuld met vrienden en familieleden. Allen waren om de feestelijk aangerichte tafels ge schaard. Aan het hoofd ervan troonde Opa. Hij zag er prima uit, rookte een flinke sigaar en luisterde met veel ge noegen naar vele toespraken, welke hem gewerden. En ondertussen werden voortdurend gelukstelegrammen, bloe men en taarten aangedragen. 7^>en wij buiten kwamen, stapten juist weer twee telegramjongens met goede wen sen binnen. Hedenmiddag van twee tot vier uur houdt Opa recep'.ie. Onder grote belangstelling werd in Dublin dezer dagen de eerste tentoon stelling van moderne Nederlandse schil derijen geopend, door mr. W. van Tets, Nederlands zaakgelastigde te Dublin. In zijn openingswoord in de Wad- dington Galleries wees de heer van Tets op de nauwe culturele b: t ten tussen Ierland en Nederland en zeide, dat deze tentoonstelling nog door vele andere gevolgd zou worden. Onder de 70 ten toon gestelde stukken van 35 Nederlandse schilders bevon den zich o.a'. werken van Jan van Herwijnen. Otto de Kat, J. H. van Teperen, Jan Zondag, Matthieu Wieg man, Frits Klein en Paul Citroen. De tentoonstelling valt samen met (lie van de moderne Ierse schilders- "krihst, die dezer dagen in Amsterdam werd geopend. BURGERLIJKE STANK Geboren Margaretha M dochter van R Beukers en A A Groot Engel- bertus, zoon van A J Noordberger en E Out ót'tóc v ilt De Kath. Arbeidersbeweging, afde ling Heiloo hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. Voorzitter Bolten werd herkozen als voorzitter en de heer P. Kraakman als 2e voorzitter. De heer J. Zeegers bracht een goed verzorgd jaar verslag uit, terwijl namens de Bond van Overheidspersoneel sprak de heer R. Morsch, namens de Textielbond de heer Schoonhoven, namens de Bouw- vakarbeiders-afd. de heer P. Kraak man, namens Hulp in Nood de heer KI. Rood, de heer P. Schouten namens de Fabrieksarbeidersbond, de heer Mooij namens de Metaalbewerkershond, ter wijl de heer H. Pel verslag uitbracht namens de instellingen van het Werk liedenverbond, t.w. de Coöperatie, Herw. Levenskracht en de nieuw opgerichte kath. reisvereniging van de K.A.B. ter plaatse. De „Kleine Kapel" van St. Caecilia, onder leiding van P. Zonneveld, ver zorgde de muzikale omlijsting, terwijl een verloting het vergaderingbezoek had geanimeerd tot een volle zaal. De postduivenver. Heiloo's Luchtpost hield gistermorgen in De Rustende Ja ger ledenvergadering. De heer J. Hoed bracht verslag uit van de afd. A-verga dering. De vaste 'voetringen voor 1949 werden uitgereikt, terwijl spontane me dewerking werd toegezegd aan het in stituut voor duivenziekte te Utrecht. De commissie voor de jeugdige liefhebbers werd toevertrouwd aan de gebroeders Schmersall, waardoor deze jeugdige le den werden opgeleid tot sportieve kna pen in de duivensport. Tijdens de rond vraag werd naar voren gebracht derby- ringen aa^ te wijzen, terwijl een t.b.c.- Vlücht zal worden in studie genomen, ten bate eventueel van het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. 141. Maar de veldwachter is zo in zijn sombere gedachten verzonken, dat hij niet eens gezien heeft, dat Tom mie en Brommie een lange neus tegen hem getrokken hebben. „Dat vergeef ik mezelf niet" mompelt hij". Dat ik me zo heb laten beetnemen door die kwajongens. „Maar veldwachter", zegt de goedige schilder, „u kon toch ook niet weten, dat Pim, Pam en. Pom die jeep in hun hut verborgen hadden".'" 142. Daar heeft de schilder gelijk in, maar de veldwachter blijft voort gaan met zijn gegrom. „Ja, we kunnen nu wel teruggaan. Die bengels zijn me nu nog ontsnapt, maar lang zal dat niet duren. Vandaag of morgen krijg ik ze wel te pakken en dan zullen ze er van lusten". Dat is te hopen", ant woordt de sluwe vos. „Die drie honden moeten eens een goeie straf hebben'1. Door 't Ontluikende Roosje- Zaterdagavond speelde 't Ontluiken de Roosje in De Rustende Jager het toneelspel in drie bedrijven van W. Somerset Maugham „De Heilige Vlam" De zaal was geheel bezet en een aan dachtig publiek heeft ten volle van het gebodene genoten. Een jonge vliegenier is tijdens een proefvlucht in de oorlog naar beneden gestort en half verlamd Zijn "broer, die uit Amerika is geko men, krijgt een verhouding met zijn vrouw. De moeder van beide mannen, die dit spel doorziet en zich niet tegen naar zoon kan verzetten, omdat dit de dood van haar andere zoon tengevolge zou kunnen hebben, geeft ten einde raad haar verlamde zoon een te grote dosis slaapmiddel, waaruit hij nimmer ontwaakt. Men kan over de inhoud met de schrijver van mening verschillen over de z.g.n. moraal van het stuk. Wanneer wij dat niet_ doen en ons bepalen lot het vertoonde spel en daar gaat het toch grotendeels om moeten wij schrijven, dat de wijze waarop dit bij uitstek zware stuk is gespeeld, een com pliment aan de spelers dubbel en dwars waard is. De gevallen vlieger werd door Henk Lamar uitstekend gespeeld. Mevr. J. LamarKuiper speelde de rol van Stella zo overtuigend, dat men haar spel als subliem kan aanmerken. Mej. C. de Jager was als de moeder bijzon der goed en haar spel boeide zeer. Colen Tabret, de broer van de vliegenier, ver tolkt door de heer de Vries, was wel de zwakste in het gezelschap. Zijn spel was niet op die hoogte, zoals dat bij de overige spelers het geval was. Zuster Wyland mej. A. Rus werd op meer dan prachtige wijze vertolkt. De heer G. Spruyt als dokter Harvester speelde weer als steeds op voortreffelijke wijze zijn rol. De heer A. Greeuw deed niet onder en als majoor Liconda liet hij weer prachtig en in volle overgave zijn overtuigend spel zien. Mej. C. Klopper was als dienstbode 't juiste type en haar spel was goed. De toeschouwers die in ademloze stilte het spel volgden, brachten aan 't slot de spelers en speelsters een warm applaus. De ware toneelliefhebbers hebben van dit boeiende stuk genoten. De grime, evenals de toneelaankleding, waren prima verzorgd. Ongecorrigeerd) Djumhana Wirjaadmadja, aan wie dj formatie van een nieuw kabinet voor de Pasundan was opgedragen, is ge. slaagd in de vorming van een nieuwe regering, welke inmiddels door dj wali-negara is beëdigd. Aan de vergadering van de BFO, v/elke hedenmiddag zal beginnen zal I door een delegatie van de Pasundan worden deelgenomen, welke zal be- staan uit Djumhana, Puradiredja en I Judawinata. Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de ex-WA-man A. Nijland uit Laren tot een gezamenlijke gevangenisstral van 23 jaren met aftrek. Hij kreeg 18 jaar voor zijn activiteit als WA-man in Laren en omgeving en 5 jaar voor de actie, die hij gevoerd heeft tegen de schrijver A. M. de Jong, waardoor deze ten slotte het eerste Duitse „Silber- tannq" slachtoffer werd. Op 17 Januari had de procureur fis caal, mr. H. G. Th. Keune levenslange gevangenisstraf geëist. De negerbariton Paul Robeson ver trekt 12 Februari met de Queen Mary naar Engeland voor twintig concer ten in •Groot-Brittannie en Ierland. Robeson zal einde April zes concerten in Denemarken, Zweden en Noorwegen geven onder auspiciën van het Deense dagblad „Politiken". Verder begin Mei twee concerten in Nederland. Robeson die het afgelopen jaar rust hield, trad niettemin vijfhonderd keer geheel gra tis op voor politieke en liefdadigheids verenigingen. De gemeenteraad vergaderde Vrij dagavond om 8 uur, onder voorzitter schap van burgemeester Niele. In zijn nieuwjaarsrede memoreerde de voor zitter de vooruitgang der gemeente in bet afgelopen jaar. Het sportpark kon in gebruik genomen worden, een dia mant-industrie werd gevestigd-:en een metaalwarenfabriek gebouwd, die de zer dagen gereed is. Het: Troelstra- Oord werd herbouwd voor een deel van 150.000, terwijl voor de a.s. zo mer nog voor 250.000 herbouwd zal worden. Met herbouw van het kolonie- kuis Prinses Beatrix voor 300.000 werd begonnen. Als eerste oorlogs slachtoffers herbouwden de heren Ru- haak en De Graaff. Er kwamen 28 wo ningwetwoningen gereed. Een nieuwe luidklok werd in de toren gebracht. Een nieuwe vuilnisauto werd besteld voor 13.000, die dezer dagen komt. De Jacob Glasstraat werd vernieuwd, terwijl de plannen werden gemaakt voor de nieuwe Stationstraat die 3 Fe bruari wordt aanbesteed, terwijl voor de vernieuwing van de Wilhelmina- straat 200.000 stenen werden besteld. Opdracht werd gegeven voor de aan leg van riolering in de gehele ge meente. jïr werden geslaagde motor wedstrijden gehouden, terwijl de strandexploitatie prima verzorgd was. Gezegd kan dan ook worden, dat men onder zeer moeilijke omstandigheden, toch goed geslaagd is. De voorzitter memoreerde tenslotte het gevoelige verlies dat de gemeente leed, door het overlijden (van de kundige directeur der gemeetnebedrijven, de heer Schots man. Proces gewonnen De voorzitter deelde mede, dat de gemeente het proces inzake een wis kundige reserve volgens de Invalidi teitswet, tegen de Rijksverzekerings bank had gewonnen. Onder dank aan de secretaris, die de zaak voor de ge meente verdedigde, merkte hij op, dat een jurist als secretaris nog zo kwaad niet is. De gemeente bespaarde ruim 1900. - Op zijn verzoek werd aan dokter C. Belonje per 1 Januari 1949 eervol ont slag verleend als gemeente-geneesheer. Bijzondere uitkering verlaagd Een lelijke tegenvaller was, dat van Ged. Staten bericht was ontvangen dat de bijzondere uitkering volgens de Noodwet gemeente-financiën, was ver laagd met ruim 9000. Daar de begro ting 1949 ruim was opgezet, werd over eenkomstig voorstel van B. en W. be sloten 5000 te bezuinigen op open bare werken (bestrating enz.), daar hiervoor toch niet voldoende materiaal beschikbaar zal komen; voorts het subside van 1500 voor een badhuis te schrappen, daar dit toch in 1949 niet gereed komt en het restant te vinden door verlaging van de post onvoor ziene uitgaven, die dan toch nog 2500 bedraagt. Benoemingen Met het oog op verschillende benoe mingen ging de raad in comité. Na be raadslaging van een uur werd de ver gadering heropend en werden de Vol gende benoemingen gedaan: directeur der gemeente-bedrijven op 5800 de heer A. Hermann te Hilversum; ge meente-geneesheer op 1332, dokter J. C. E. Helle;, voorman-gemeente-werken op ƒ2346 de heer J. F. Dekker, allen met algemene stemmen. Als vierde ge meente-werkman werd met 5 van de 7 stemmen benoemd de heer Ph. Wijker. Na. toelichting door de. voorzitter, waaruit bleek dat de kolenprijs met 7,80 per ton is verhoogd, hetgeen een jaarlijkse uitgaaf van 15000 betekent en na uitvoerige discussie besloot de raad met algemene stemmen de gas- prijs te verhogen van 14 tot 16 ct.; boven 30 m3 van 10 tot 12 ct. en voor industrie en verwarming van 7 tot 8 ct. Verhuur van het Sportpark. B. en W. stelden voor aan de voet balvereniging Egmondia voor het sei zoen 1948-1949 het sportpark te verhu ren VooF f 250, terwijl deze vereni ging tevéns voor het onderhoud moet zorgen, onder toezicht van de gemeen te-opzichter. Voorts zullen voor de of ficiële opening 2 eerste-klassers worden uitgenodigd, terwijl tevens bekerwed strijden georganiseerd zullen worden. De eventuele baten zullen aan de ge meente en aan Egmondia elk voor de helft ten goede komen. Nadat wethouder Zwart een en an der had toegelicht en er op had gewe zen, dat andere voetbalclubs veel zwaarder bèlast worden en bv. Fores ters in Heiloo f500 moet betalen plus f 4000 ineens, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De rondvraag le verde niets bijzonders op. De raad ging hierna in comté ter bespreking van de plannen voor aanleg van een nieuwe straat voor de gasfabriek en de wegenaanleg met riolering enz. rond het vroegere Pompplein. Een en ander zal binnenkort worden aanbesteed. rjRIEHONDERDDUIZEND V hebben de mouwen e als dat niet helpt, helpl dal. ZU hebben een adres Ministerraad gestuurd, en ik so voorstellen, dat Hunne E daarvan behoorlijk onder d sUn gekomen. Temeer daar sitter, die langzamerhand zc tot de rang van landsvader klommen (h(j heeft er zo pi rustige, vriendelijke en toch drommel niet gemakkelijk voor) daar die voorzitter la weggevlogen om do gordel ragd stevig aan elkaar te g pen Moet U eens kijken, sulle gen, als Vader Drees (met peet) zijn tropenhelm aan d hangt en weer achter de gi gaat zitten: Moet U eens ki ze ons daar op het dak gest den, terwijl U een ogenblik nit was. Driehonderdduizend maar liefst honden stijf en dat het nu maar eens uit m met die weerhuisjespolitiek netje erin vrouwtje eruit. Alle gekheid op een stokje «en machtig mooi berichtj< krant. Ik heb het uitgespeh langzaam van genoten, voora klinkende ondertekening, va tionale Vereniging voor Vrc beid af tot de Unie van Vi Vrijwilligers toe. Daar allee een welluidend stukje muzie Vrouwen van allerhande stand, van allerhande poli godsdienstige richting, meeste rechten en huisvrouwen, s( ten en boerinnen, Hum Rooms-Katholieke en Pi vrouwen, zij hebben fiks hï tekening gezet onder een krs test tegen het besluit, dat v nuari 1950 alle gehuwde an gen ontslagen moeten zijn. De mate verheugend in velerlei Om te beginnen vanwege dracht, die vandaag de dag I ve land en in de grote werelc ten wel voor goed zoekgeraal Het gaat nu „nog maar" om e tegen een regeringsbesluit. I het misschien een begin kun een begin van besef, dat wen in de samenleving ons 1 met de lopende zaken mo moeien? Dat wij macht kun oefenen, wezenlijke en weyic rijke macht, alleen al door evt te laten staan, onze handen i gen en een handtekening te een formulier van lidmaatsch vullen. Nee, lacht U er niet U niet: ach kom, zo'n protest heren toch naast zich neer. wel, dat in Amerika de regel degelijk en deugdelijk voelin met de opinie van de gez vrouwenorganisaties, aleer zij andere nieuwe maatregel ga stellen? De vrouw als kiezer werkelijk een persoon van ge millioen maal vergroot als oi nog veel meer. Is het verder niet verkwik! te lezen, dat al die duizenden opkomen voor de rechten van paalde, vrij kleine groep? De eens gebroken hebben met neste eigen kleine kringetje e langen daarvan; dat zij terdeg fen, dat het onrecht, enkele aangedaan, alle vrouwen aang En nu zwijgen we nog maar driedubbele gelijk, dat al die hebben tegenover de mannen. Voor de eerste indoor-wedstrijden van het seizoen was Madison Square Garden tot aan de nok toe gevuld. Een uur voordat het hoofdnummer, de race over 1 mijl, gelopen zou worden waren alle 14.000 plaatsen bezet. De mijl gaf aanleiding tot een strijd die van het begin tot het einde uiter mate spannend was alhoewel de Zweed Bengtsson, een der favorieten, wegens tandpijn afzakte. Zo werd de race «en duel tussen de Amerikaan Don Gehr- man en de Nederlander Slijkhuis die elkaar tot de laatste meters fel strijd gaven. Na een halve mijl nam "Slijk huis de leiding maar Gehr,man kwam met "een gimmige spurt opzetten in het laatste rechte stuk en na een furieuze nek-aan-nek race wist hij met een mi niem verschil als eerste de finish te passeren. Voor beide athleten werd de zelfde tijd genoteerd, namelijk 4 min. 9.5 sec. ALKM. BOYS—TERRASVOGELS 3—1 In een van beide zijden kalm ge speelde wedstrijd zijn de Alkm. Boys er in geslaagd de oefenwedstrijd tegen Terrasvogels tot een goed einde te brengen. In deze wedstrijd kwamen de Boys met vier invallers uit, terwijl de bezoekers drie reserves had opgesteld. Hoewel de thuisclub bijna voortdu rend in de meerderheid was, gjng de rust met een 10 voorsprong voor de Terrasvogels in. Eerst in de tweede helft slaagden de Boys er in hun over wicht in doelpunten uit te drukken. Bakker bracht kort na de rust de par tijen op gelijke voet. Van Dok nam het tweede doelpunt voor zijn reke ning, terwijl het nogmaals Bakker was die de zege voor de thuisclub veilig stelde. 6.. KL.M.-CONSTELLATION „FRANE- KER" IN BATAVIA GELAND De K.L.M.-Constellation „Franeker" is Zondag om 2 uur Nederlandse tijd te Batavia geland. „De „Franeker" onder gezagvoerder' De Haas was Zaterdag van het vlieg veld Mauritius gestart en heeft een rechtstreekse vlucht van 16 uren ge maakt. GEBONDEN VERMICEL] (Een bordje voora Anderhalve liter boui benen getrokken), 30 gri een stukje of wat fijne foe ne ui, gesnipperd (fijn), melk, 60 gram bloem, 200 micelli, wat zout, gehakt< lie, wat soepenaroma en 1 eierdooier. Breek de vermicelli a stukjes en kook deze evei water gaar, daarna op overstorten en flink afspi Smelt de boter en fruit ui en de foeli, voeg hier Ion bij en vervolgens zacb koken. Maak van de bloi melk een klontvrij men; dit bij de soep, laat de so jes doorkoken en daarna een zeef. Breng de soep opi de kook en voeg er de ga celli aan toe. Maak de soei smaak met wat zout, pepe pen-aroma. Roer er bij het wat gehakte peterselie en een geklopte eierdooier do VIS CROUSTADE - (Ter vervanging van - bij de maaltijd) Ongeveer 200 gram gaar vis of wel garnalen, 3 dl gram boter, 40 gram bloer te peterselie, wat fijne noo zout, een mespunt papri soepen-aroma, 2 gare kou appelen, een klein stukje fijn gehakt), een ei, wat fijn gewreven, of paneert of olie om te bakken. Hak de gare vis zéér fi de aardappelen tot fijn 1 roer dit alles door elkaar. 1 de melk, de boter en de b dikke melksaus, breng smaak met wat zout, fijne caat, de paprika, wat soi ma, roer er m?t het men vis, wat gehakte peterse door. Laat het mengsel 1 stijf worden. Maak van dit

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2