Openings- Reclame! „Ik heb U begrepen... over en stoppen maar 1775.- 1670.- Karpetten BEDDEN en DEKENS WONING-TEXTIEL Bij de Huisduiner kustwacht in de toren Veilig verkeer ook ter zee (1) Ranke meeuwen spelen hun spel boven de branding Cultureel Nieuws Obdam Schoorl Heiloo Egmond aan Zee Castricum IJmuiden Beemster Ter gelegenheid van de heropening hebben wij een schitterende collectie ATTENTIE! Aanvang van de verkoop Donderdagmorgen a.s., 9 uur en zoon JJOOR (Van onze speciale verslaggever) DE NIET MEER ZO SOLIEDE iJzerconstructie van de toren van post Kijkduin, de kustwacht van Huisduinen, blaast de krachtige wind met een vreemde bromstem. Die wind komt hier dan ook direct aanwaaien over e grijzige Noordzee, welke met bruisend geraas beneden ons stuk loopt op het blauwe bazait van het Noordelijkste puntje van Noordholland, flu klimmen lange de afgebrokkelde en wankele houten treetjes van de wenteltrap en ko- 8 >t ron<je huisje van de kunstwacht Is ge- ins niet op eer zegt Kikkert, men op 't bovenste platform, waar - plaatst. Een uitnodigende armzwaai van de man binnen,dort ons »ie^^ I,aat de deur maar op een kier staan, reut Kikkert. Anders beslaan de vensters herhaling wachten, die vanmiddag dienst heeft. Vier uur achtereen zit deze man hier op zijn verheven post. Maar al leen is hij niet. Het radio-telefonische ontvang- en zendapparaat verbindt hem met al diegenen, die op zee zwerven of met vaste koers naar de plaats van bestemming varen. Doch op het ogenblik, waarop wij binnen komen is het er stil. En het blijft er die Eerste minuten ook stil. want voor men hier een gesprek kan beginnen, zijn er zovele indrukken die op de mens beslag leggen, dat het andere als vanzelf achterblijft. Want welk een kostelijk vergezicht heeft men in deze toren, op dit kleine plekje hoog boven duinen, zee en pol ders! Al zwijgt de stem in de luid spreker, al is de eigen zender niet in geschakeld, contact met de wereld rondom is er toch. Het meest indrukkende is de bran ding van de Noordzee ver beneden ons op de stenen dijkglooiïng: een wit schuimende kolkende massa, die als een brede zoom schoon kantwerk het land scheidt van de uitgestrekte be weeglijke watervlakte. Machtig en ma jesteitelijk is het spel van de meeuwen boven de branding. Zie hoe die ranke spitse vleugels optornen tegen de wind, hoe zij zonder schier een enkele be weging pijlsnel wegzweven, duiken tot vlak bij het witte lillende schuim en weer omhoogschieten. Welk een gra tie, welk een vreemde aantrekkings. kracht ook gaat er van deze vogels uit! Van waar komen zij, waar ligt hun doel? Zij trekken maar voorbij langs de onzichtbare wegen van de wind... einea orm - waa rsc li u wi d i en S t l.W«rdè vcrwaclit itorrn uit 'i. J. N«crJ-Wcsitrt. V. ^aanl-öettta. S- Wccit tp Uw ho&cU „Een uur muziek". Binnenkort be staat de organisatie, welke onder deze naam op vele middelbare en uitgebreid lagere scholen concerten organiseert, twaalf en een half jaar. In die jaren werd zeer veel gedaan om tienduizen den kinderen een duidelijk begrip bij te brengen over goede muziek. Velen van hen weten thans onderscheid te maken tussen goede en slechte, waar devolle en minderwaardige muziek. Doelbewust bindt deze organisatie, in welks bestuur bekende figuren als E. van Beinum, dr Rudolf Mengelberg en prof. dr. Bruno Walter zitting heb ben, de strijd aan tegen de smaakbe- dervende amusementsmuziek. Binnen kort komt de wereldberoemde saxo fonist Siqurd Rascher speciaal uit New Vork om in het kader „Een uur mu ziek" voor de scholen te laten horen, dat dit prachtige in 1801 door Saxe uitgevonden instrument ook nog op an dere dan de- gebruikelijke wijze kan worden bespeeld. Op Dinsdag 1 Maart komt Rascher naar Den Helder. Zaterdag 5 Februari zal Germaine Deveze, eerste prijswinnares van het Internationale Muziekconcours 1948 te Scheveningen in de Bachzaal te Am sterdam Beethoven „Appassionata", Bach en Debussy spelen. De bekende zangeres Greta Keller bevindt zich op het ogenblik in St. Moritz, waar zij een nachtclub heeft. Zes jongere toneelspelers, die in groepsverband in Indonesië voor de NIWIN optraden hebben een nieuw ge zelschap gevormd. Dit enthousiaste groepje, waartoe o.a. Mieke Flink. Rie Gilhuys en Bob Verstaete behoren en onder artistieke leiding van Kees Brusse staat, treedt 1 Februari in „De Kleine Comedie" met ..Zaterdagskinde ren" voor de eerste maal voor het voet licht. Nog steeds worden er „oude mees ters" ontdekt. Wij betreuren het alleen, dat ons nooit eens zo 'n gelukje over komt^ Ditmaal vond men in een Spaans dorp in de woning van een notaris een door Velazquez geschilderd portret, da terend uit het jaar 1622. In Londen zal een nationaal theater worden gebouwd. Het parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een daar toe benodigd bedrag groot 1 millioen pond sterling. Waarschijnlijk zal het bekende gezelschap „The old Vic" het theater gaan bespelen. Heeft Londen grote plannen, Rotter- dam, straks Westeuropa's modernste stad, wil niet achterblijven De Rotter damse Kunststichting heeft een pïan ingediend voor de bouw van een groot muziekcentrum. De gemeente wil de benodigde grond ter waarde van drie millioen gulden beschikbaar stellen. Er komt een concertzaal voor 2000 plaat sen en vele kleinere zalen voor recitals voordrachtkunst en tentoonstellingen' Tevens zijn in het gebouw geprojec teerd een bioscooptheater, een cabaret, een hotel, flats en kantoren. Alleen dé bouwkosten zullen ruim zeven-en-twin tig millioen gulden bedragen Tenslotte nog wat filmnieuws. De cineasten Ted de Wit en Ger Rauw- kamp hebben in Indonesië een film ge maakt, getiteld: „Tropisch Interview" Dc muziek is gecomponeerd door Hugo dt- Groot, de tekst wordt gesproken door Guus Weitzel. In Maart zal deze film voor het eerst draaien in het In disch Instituut te Amsterdam. De meeuwen boeien ons ongemeen sterkmaar er is meer te zien. Op het Marsdiep dobberen ver weg als kinderscheepjes op een roerige vijver paarsgewijs Helderse en Texelse bot ters en kotters. Zij vissen op sardien, een gewild visje in deze dagen. Onze blik dwaalt dan weer naar het Noordwesten en blijft daar nangen, waar de deining hoge ruggen trekt en met spuitende fonteinen oploopt tegen de uitgestrekte ondiepten en zandban ken, die dit deel van onze kust in zee manskringen zulk een beruchte naam bezorgden: de Keizersbult, de Panne- koek, de Razende Bol.waar fiere viermasters en trotse stoomschepen ten onder gingen en wegzonken in de losse zuigende zandlagen. „Hallo Aldebaran. Plotseling kraakt een harde stem door het kleine vertrekje: „Hallo Al debaran, hallo Aldebaran, hier kust wacht IJmuiden, komt daar een sleep boot om de Zuid, om de Zuid.Ik luister.Een ets zwakkere stem van de voor de kust koersende loodsboot „Aldebaran" deelt even later mee, dat IJmuiden goed gezien heeft. Het is de sleper „Hector" van de fa. Wijsmüller. Enkele minuten klinken dan talloze st- urnen vermengd met schelle en ragfijne piepgeluiden als een vreemd abracadabra dooreen. Ten slotte horen we een paar kijvende Ostendese vis sers in hun sappige Vlaams dis cussiëren, op de achtergrond even het razend snelle gesprek van een Franse zeeman. Dan komt een gesprek door van de „Hector" met IJmuiden. „Hallo IJmuiden. hier de Hector, de Hector... Wij lagen in Cherbourg verleden week. Wij konden u goed verstaan. Daar in Frankrijk is het ook al niets gegaan.. Alleen wat zure rooie wijn. De rest weet je. Ik zeg maar zo: Oost, West, thuis best. Overrr en stoppe maarrr..." De verhalende stem verdwijnt. Nu komt er ook voor post Kijkduin werk aan de winkel. Een kwartier ge leden voer een met hout geladen Zweedse coaster het Schulpengat d-eor in de richting van de Texelstroom. Het schip bestemd voor Harlingen kreeg echter te horen met zijn diepgang niet over de Waddenzee te kunnen. Het zal terug moeten om via de Stortemelk bij Terschelling zijn bestemming te berei ken. Die terugkeer naar volle zee zon der loods is echter voor onbekenden te riskant. Daarom hijst de Zweed nu de G-vlag (gele en blauwe banen) een der internationale seinen met de be tekenis: „Ik verlang een loods". Na het contra-sein: „Ik heb uw sein gelezen", hijst Kikkert de R.V.-vlag: „Wat is uw bestemming?" De Zweed antwoordt met de letters van de havenstad, zoals elke haven plaats door een lettergroep wordt aan geduid: A.G.Y.Z. (Harlingen). De vlag- gentaal wordt dan besloten met Huis- duinens antwoord S.N.: (Loods komt naar u toe). Kikkert kan zich nu in verbinding stellen met de „Zeemeeuw" van het Loodswezen in Nieuwediep en een klein half uur later gaat de pittige motorschoener met de loods aan boord de Zweed voor door het Molengat naar buiten. Eenmaal in vrij water kan de coaster alleen verder. De loods van Terschelling zal hem straks wel opvangen. Een onmisbaar „bedrijf" Het wordt weer wat rustiger in de toren. Langzaam aan begint de avond te vallen. De vissers sturen hun sche pen met de opkomende vloed weer in de richting van de haven van het Nieuwediep. En Kikkert heeft nu even tijd om ons iets meer van de werk zaamheden van de kustwacht, het be drijf dat mede bijdraagt aan de vei ligheid ter zee, te vertellen. De bakens en posten langs de kust zelf vormen daartoe de eerste steun punten. Deze worden onderverdeeld in kustwachtposten, lichttorens, vaste lichten en bakens te land. Er zijn vijf hoofd-(A)posten voor de kustwacht, n.l. bij Westhoofd (eiland Goeree), Hoek van Holland, IJmuiden, Huisdui nen (Kijkduin) en Terschelling. Deze A-posten zijn de gehele etmaal be mand. Dit is dus een A-post, zegt de heer Kikkert en u hebt zojuist al een deel gezien en gehoord van het werk, dat tot onze taak behoort. De vlaggeseinen, die ik wisselde met de Zweed zijn de z.g. optische sei nen, waarmede wij met schepen op zee in communicatie kunnen staan. Deze tekens zijn internationaal. Hetzelfde geldt voor de tot deze afdeling beho rende lichtseinen, die wij kunnen ge ven met het toplicht Cs nachts) en het seinzoeklicht (overdag). Veel contact hebben we vanzelfspre kend met de lichtschepen, hier de Texel", als het ware vooruitgescho ven posten van de keten van kust wachten. Zij geven ons b.v. de z.g. semafoortelegrammen door. Passeert een schip de Texel, dan kan de kapi tein een boodschap b.v. voor zijn rede rij opgeven aan het lichtschip. Deze stelt ons dan radiotelefonisch van de inhoud ervan op de hoogte. Wij be schikken natuurlijk over een aanslui ting op het gewone telefoonnet en zor gen, dat de mededeling op zijn adres komt. Wordt uw dienst ook ingeschakeld als een schip in nood komt, meneer Kikkert? Ja, wij hebben daarin een belangrij ke taak, wij zijn een schakel in de ket ting van instanties, die altijd paraat moet staan. Bespeuren wij zelf onraad of noodseinen dan gaat onmiddellijk bericht naar de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij en het Loodswezen. Is een schip verder op zee, maar in ons rayon en radio Sche veningen heeft een vraag om hulp op gevangen dan krijgen wij vandaar be richt en dan wordt door ons het loods wezen en de reddingboot in casu de Do lus Rijkers gealarmeerd, etc. Met dit vaartuig staan wij tijdens de redding pogingen weer in radiotelefonische verbinding. Natuurlijk zijn wij ook bij de stormwaarschuwingsdienst inge schakeld. Deze heeft zoals het woord zegt ten doel voor vertrek gereed lig gende of in de nabijheid van de kust varende schepen te waarschuwen als storm wordt verwacht. Dit heeft plaats door een betrekkelijk eenvoudig sys teem. Op de posten beschikt men over c!e bekende zwarte bal (Weest op uw hoede), kegels en vlaggen, die elk een bepaalde betekenis hebben (zie bij gaande figuur) en op order op een van zee uit duidelijk zichtbare plaats wor den gehesen. Veel werd ons deze middag duidelij ker. Als een van Kikkerts maats in de toren komt en zich een gesprek ont wikkelt over de Gul, Tabbie en de Gorrel, enkele befaamde redders en strandjutters van deze kust, die tot bijna legendarische persoonlijkheden zijn geworden, is het voor ons tijd om te vertrekken. Het witte licht van Lange Jaap, de Huisduiner vuurtoren, begon al te knipogen als .we weer beneden op de duinweg komen. Opwaaiend zand prikt ons in de ogen en we duiken wat die- pei weg in de kraag van onze jas. Lutkedijk en waterleiding Bij het gemeentebestuur van Obdam is bericht van het Prov. Waterleiding- Bedrijf binnengekomen met betrek king tot aansluiting op het waterlei dingnet van de Lutkedijk. Er komen 9 percelen voor aansluiting in aanmer king. Hieraan wordt echter door ge noemd bedrijf de voorwaarde verbon den, dat de gemeente jaarlijks, boven de door betrokkenen te betalen abon nementskosten, 6% van f 3744 zal be talen en dat nog wel gedurende een groot aantal jaren, onder de motive ring dat een verdere bebouwing van de Lutkedijk, door de heersende be bouwingsvoorschriften, vrijwel onmo gelijk is. De aanliggende percelen zullen bij weigering om aan te sluiten moeten worden gedwongen om aan te sluiten, daar anders de abonnementskosten van deze percelen ook voor rekening van de gemeente zouden komen. Inmiddels is komen vast te staan dat slechts één weigeraar aanwezig is. De betrokke nen hebben zelf nimmer een verzoek om aansluiting ingediend. De geste gaat dus geheel alleen van het P.W.B. uit. De candidaat-abonné's wensen zelf niet noemenswaard in de extra kosten voor de gemeente bij te dragen (in to taal f 20). Het gemeentebestuur heeft een en ander nog in studie en zal zo mogelijk in een eerstvolgende raads vergadering met de zaak ter tafel ko men. SCHOORL EN OUDE-NIEDORP MET MUZIEK EN TONEEL Het fanfarecorps „De Vriendschap" te Schoorl gaf Zaterdagavond, onder leiding van zijn directeur Jac S den Das in „De Lustende Jager" een concert en had voor deze gelegenheid de medewerking inge roepen van de toneelvereniging „Molière" van Oude-Niedorp Het concert werd geopend met een pit tige mars van Sousa „Semper Fidelis'» De muziekliefhebbers genoten verder van werken van Gounod, Delhaye, Boedijn, Zeiler en Keler Bela Vooral de dans suite, de melodieën uit „De Vsgelkoop- man" en de „Lustspiël"-ouverture oogst ten luide bijval Na de pauze kwamen de gasten aan het woord met „De boksende Kangeroe"f een dolle klucht van Molenbeke Deze „sot- ternij" werd zeer gewaardeerd en de spe lers boekten met hun uitstekend spel groot succes Jammer dat het zo laat werd Met een geanimeerd bal werd deze ge slaagde avond besloten DE ULO-SCHOOL WORDT UITGEBREID. De reeds zo lang verbeide uitbrei ding van de Ulo-school begint vastere vorm aan te nemen. De aanbesteding zal op Maandag 14 Febr. plaats heb ben, terwijl B. en W. van Heiloo op alle mogelijke wijze zullen bevorderen dat met de uitbreiding spoed zal wor den betracht. UITSLAGEN „DE EGMONDEN" De uitslagen van de club-competitie- wedstrijden van de schaakclub „De Eg- monden" van Donderdag j 1 luiden: Eerste Afdeling: J Zijp—J Valkering 1—0; P ManteJ de Waal (1—1; J van Don—A v d Berg 1—0; Gvd Brink e— H Franse 1—0 Tweede Afdeling: J Groen—S Admiraal 0—1; Jb Admiraal—H de Vries 0—1; J VendelE Konijn 10; Jb HopmanS Genet 0—1 DS. H. J. VISSER OVERLEDEN Zondagmiddag om twee uur is in zijn woning te Bloemendaal onverwacht in de ouderdom van 66 jaar overleden ds. H. J. Visser, predikant van de Prov. Ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum. Het lag in het voornemen van de pre dikant om in de dienst, welke om half vier zou beginnen, afscheid te nemen van zijn werk in de ziekenhuizen. Met ingang van 28 Maart a.s. zal de KLM het binnenlandse luchtverkeer hervatten. Van deze datum af zullen dc diensten AmsterdamGroningen v.v., AmsterdamLeeuwarden v.v. en AmsterdamMaastricht v.v. tweemaal per dag worden uitgevoerd. Van II April af zal de frequentie worden verhoogd tot drie retourvluchten per dag. De vis wordt duur betaald Vandaag zijn de visprijzen voor het eerst niet langer aan maximumprijzen gebonden. De IJmuider markt reageer de hierop door fantastisch hoge prij zen. Hier volgen enkele noteringen: kabeljauw f 198f 200 p. 125 kg.; kool- vis f 110 p. 125 kg.; leng f 172 p. 50 kg.; grote schelvis f 98f 114 p. 50 kg. VISSERIJ-BESOMMINGEN Aan de afslag te IJmuiden werden gis teren aangevoerd 2510 kisten haring, 180 fijnvis, 400 schol, 125 schar, 20 bot, 60 wijting, 15 kabeljauw en 10 kisten griet Besommingen: RO 9 f3190; IJM 52 f 2320; BU 33 f 3956; KW 89 f3715; 67 f4514; 24 f 2474; 125 f 3040; 9 f 6027; 169 f 2279; 5 E 4037; 56 f 4650; 104 f 3730; 123 f 1670; 16 f 4020; 85 f 1660; 59 f 3080 Geboren: Anneke, d. van J. J. Janmaat en K. A. Bolk. Rita, d. ven G Schouten en J. Leijen. Ernst, z. van C. G. 'Prins en A. L. C. Èggers. Suzanna D, M„ d. van S. Visser en J. Hoogewerf. Adrianus J. M., z. van P Ruiter en A. C. Rupert. Ondertrouwd: Jan Knol Qj} Geertruida J. J. Rozenboom. Getrouwd: Johan M. Muntjewerff en Neeltje Laan. Jan P. Rol en Pe- tronella A. Muntjewerff. Richard G. J. Zegers en Clasina Schipper. Pieter Meijssen en Klaske Brink. Overleden: Cornelis M. Witte veen, echtgenoot van G. S. ter Hoeven,, 40 jaar, wonende te Apeldoorn Pie ter Klerk 79 jaar. Pieter Band, echtgenoot van G. Laan, 79 jaar. NOORDERMARKTBOND, 1 Febr. '49. 94000 kg Rode kool 10.70—11.50; 36000 kg Gele kool 9—9.90; 90000 kg Witte kool 7.90; 3000 kg Groene kool 13 20.90; 20.000 kg Uien 7.80—S.80; 3000 Kg Bieten I 6.50 en II 4.80. VERKOOP vanaf a.s. Donderdagmorcien 9 u. Woning-Textiel samengesteld, waaruit wij hier slechts een greep kunnen doen Fraaie en royale, old fin. SLAAPKAMER 2-pers. ledikant 3-deurs linnenkast toilettafel 2 nachtkasten tafel en 2 stoelen Prachtige solide HUISKAMER old fin., gestoffeerd prima épinglé, royaal dressoir uitschuiftafel 2 clubs 4 stoelen met Mooi, prima uitgevoerde SLAAPKAMER 2-pers. ledikant 2-deurs linnenkast 2 nachtkastjes tafel en 2 stoelen SLECHTS SALON-GARNITUUR gestoffeerd met mooie kwal. moquette, bestaande uit: 4 ruime clubs zware salontafel 'compleet In onze SHOW-ROOMS vindt U voorts tal van andereAMEUBLEMENTEN, TAFELS, KLEINMEUBELEN etc., in verschillende prijsklassen. FAUTEUILS, CLUBS, KAPOK-MATRASSEN, zwaar gevuld, prima damast, 1-pers. v.a. 72.50 2-pers. v.a. 110. (incl. kussens) VEREN-MATRAS- TIJKEN, 2-pers., 3 dig, beste tijk, 67.50 LEIDSE WOLLEN DEKENS, mooie Kwaliteiten, in alle maten, effen pasteltinten en met patroon, diverse prijzen. Aa-Be DEKENS, prachtige, zware dekens, 1- en 2-persoons, lits-jumeaux, verschillende prijzen. GEWATT. DEKENS Saffier/satinet 160 x 210 25.20 180 X 215 36.20 in beperkte mate voorradig. GEWATT. KINDERDEKENS in div. leuke uitvoeringen. Wiegdekentjes 9.70 6.20 Ledikantdekentjes 11.05 17.25 Wagendekjes - 13.50 15.75 MOLTON-DEKEN S Witte 4.67 geruit 7.45 gebloemd 8.57 zolang de voorraad strekt. In WIEGEN en KINDERLEDIKANTEN hebben wij zeer fraaie modellen In voorraad. Eveneens in DIVANBEDDEN, ENG. LEDIKANTEN, GEZONDHEIDSMATRASSEN, OPKLAPBED- DEN, OMBOUWEN. Wij slaagden er in prachtige collectie TAFELKLEDEN samen te stellen, o.a. KELIM laparte dessins PLUCHE HANDWEEFdiverse prijzen een Ontvangen een zending prima Informeert U eens vrijblijvend naar de leveringsmogelijkheid. Prima sortering OVERGORDIJN- STOFFEN TAPIJT LOPER (o.a. cocos) BALATUM Gaarne zullen wij U vrijblijvend adviseren betreffendede inrichting van Uw woning. Stelt U zich dan even in verbinding met Langestraat, Alkmaar, Tel. 2983

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3