Chefarine.4' Plan tot uitbreiding van provinciale proefpolder in Geestmerambacht Voorlopig geen IJselmeerwater Provinciale belangen in onze streek Kamer veroordeelt arrestatie van Kardinaal Mindszenty Res identie Zuid-Scharwoude Tweede proefbedrijf in Z,-Scharwouderpolder? Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. 5f. Pancras Het beleid van de Provincie Verkouden-Grieperig Mr. Joekes over bedrijfspensioen Stompetoren Mooie Westfriese avond IJmuiden Het Radioprogramma „KNIPCURSUS AVONTUUR Bruggenbouw begonnen Met de bouw van een brug over het kanaal AlkmaarKolhorn (gedeelte HuigendijkOudkarspel) in het Ker- kepad te Zuid-Scharwoude even bezui den de vaste voetbrug is een aanvang gemaakt. Voor de scheepvaart zal'een doorvaartopening beschikbaar blijven van 7 meter breedt. Aan weerszijden van het werk zijn borden geplaatst, waarop is vermeld: werk in uitvoering, langzaam varen. ten deze belanghebbende veilingen, te weten die te Langedgk, te Noord- Scharwoude en te Warmenhuizen, zich in beginsel bereid verklaard om voorlopig gedurende tien jaren jaarlijks in de kosten bij te dragen met een gezamenlijk subsidie van 3000.—. Aan de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is om steun van Rijkswege verzocht. Of schoon nog' geen bevestigend antwoord is ontvangen, heeft men hoop, dat het Rijk zich hiertoe zal bereid verklaren. Onder voorbehoud, dat vanwege het Rijk en de veilingen aan de plannen steun wordt verleend, stellen Ged. Staten de Staten der provincie voor over te gaan bovengemeld voorstel te aanvaarden. De Commissie, ingesteld door de Provinciale Staten van Noord-Holland, die tot taak had te adviseren in het Geestmerambacht geëxploiteerde proef polder en omtrent de vorm, waarin en de beste wijze, waarop deze doel stelling in de toekomst het best, ware te verwezenlijken, heeft haar rapport uitgebracht. De Provincie bezit op het ogenbliK in het Geestmerambacht pl.m. 30 ha in eigendom, waarvan pl.m. 12 ha in ex ploitatie zijn als proefbedrijf te Oud karspel, een oppervlakte van pl.m. 5 ha, met bedrijfsgebouwen, verpacht zijn aan J. Rustenburg, en de rest pl.m. 12,5 ha als los land verpacht is aan diverse pachters. De voorstellen van de commissie gaan in de richting van een proefbe drijf in het Geestmerambacht ter grootte van pl.m. 20 ha, waartoe het huidige proefbedrijf dus met 8 ha zal moeten worden uitgebreid, alsmede van de stichting van een tweetal voor beeldbedrijven. Als zodanig zal in de eerste plaats in aanmerking komen het bedrijf dat thans aan J. Rustenburg verpacht is. Dit bedrijf heeft de door de commissie voor dit doel meest wen selijk geachte oppervlakte van pl.m. 5 ha. Van de stichting van een tweede voorbeeldbedrijf worden de gronden, die de Provincie in de Zuid-Scharwou- derpoider bezit, aangewezen. De op pervlakte daarvan is iets meer dan 15 ha. De exploitatie van het proefbedrijf en het toezicht op de beide voorbeeld bedrijven zullen worden opgedragen aan een Stichting, welke tot dit doel door de Provincie zal worden opge richt. Het bestuur der Stichting zal bestaan uit een voorzitter en zeven leden. Hun benoeming zal geschieden door Gedeputeerde Staten, doch zij zullen daarbij aan de voordrachten ge bonden zijn. In het bestuur zullen ook een aantal adviserende leden zit ting krijgen. De kosten worden geraamd op 72.250.Voorts dient de Stichting oVer een bedrijfskapitaal van ca. ƒ20.000.te beschikken. Met betrek king tot de financiering van de voor stellen hebben de besturen van de drie N V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM Marktberichten NOORDSCHARWOUDE) 2 Februari 87,000 kg rode kool 10,70—11,70; 24,000 kg gele kool 9,-9,90; 68,000 kg witte kool 7,90; 6000 kg groene kool 10,80—22,40; 10,000 uien 7,80—8,80; 9000 kg bieten; I 6,50; 1500 kg peen: III 5,50—5,80 WARMENHUfeEN, 1 Februari 24,000 kg rode kool 10,7011,90; 15,700 kg gele kool 9—9,40; 1000 kg grpene kool 8,90—19,40 De werkzame bestanddelen van Chelarine „4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voor koming en ter bestrijding van griep. Haar in de juiste ver houding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Che- larox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. IECÏM PIJNEN EN GRIEP TABLETTEN I 0.7B Donateurs-Concert van „Irene" De Algemene Muziekver. „Irene" gaf haar jaarlijks Donateursconcert. De zaal was geheel bezet en het publiek heeft volop genoten van hetgeen ten gehore werd gebracht. De voorzitter, de heer Jb. Groen, opende deze vergadering, welke an ders door de beschermheer, de Burge meester geopend werd, doch deze was wegens ziekte verhinderd om aan wezig te zijn. Na drie stukken muziek van „Irene", waaronder de mooie goedgespeelde „Cosmea Ouverture" van J. Beekhoven, trad 't Heilooër strijkensemble op, o.l. van de heer J. Smit. Nu daar behoeft niet veel van gezegd te worden, want het was iets fijns wat zij ten beste, gaven. Na de pauze was het Irene die met enkele aria-nummers ten tonele kwam. Zij begonnen dan met een pittige mars, welke door de directeur, de heer Pee tom uit Alkmaar, was gecomponeerd. De naam was „Vrone"-mars en zij viel zeer in de smaak van het aanwezige publiek. Nogmaals zagen wij het Strijk ensemble verschijnen en nu met een Suite-ballet in 5 delen door F. Popy. Ook de pianiste van het gezelschap liet zich niet onbetuigd en speelde een door haar gecomponeerde Nocturne, waar zij veel succes mee oogstte. Irene wilde deze avond sluiten met 3 mooie nummertjes, doch één van de heren uit Heiloo dacht er anders over en sprak enige waarderende woorden tot de leden van Irene. „Het was twee jaar geleden, dat spr. 't gezelschap voor het eerst hoorde, en hij trok nu de con clusie, dat ze geweldig vooruit waren gegaan. De vereniging moet zo door zetten, aldus spr., dan kunnen jullie zeker binnen afzienbare tijd in de hoog ste afdeling uitkompm Tenslotte, vroeg hij of hun dirigent,dé héér J;'. Smit, Irene mocht dirigeren en wel de Ba niermars van Alb. Mainz Wzn. Irene mag terug zien 'op een zeer ge slaagde avond. Groot-Schermer PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN In café Van Truyen hield de pas opge richte afdeling der Plattelandsvrouwen haar eerste vergadering Mevr Driessen—Bakker sprak als voor zitster een openingswoord Hierna verkreeg eeh spreker het woord over „Kinderzorg" en „Het Marijke huis" Deze kinderzorg gaat uit van de Neder landse Hervormde Kerk Enige honder den kinderen vinden in goed ingerichte kindertehuizen of pleeggezinnen, die met zorg gekozen werden, een goed thuis Vre selijk is de ellende waarin sommige kin deren soms worden aangetroffen Velen zijn vaak door belde ouders verlaten Ge tracht wordt om aan deze stakkers een zonnige jeugd te bezorgen V^Bchillende huizen zoals ook het Weeshuis te Graft worden veranderd in doorganshuizen Door een busjes-actie probeert men dit werk financieel te steunen Na de pauze werd een film vertoond Het bestuur der vereniging is verder als volgt samengesteld: Mevr Klok—Han stra le secretaresse; mevr K van Tiel— Belt, 2e secretaresse; mevr Molenaar— Everts, penningmeesteresse; mevr P SchermerhornKlein, lid Enige dames zullen zorg dragen voor het rondbrengen der convocaties Voortaan wordt uitsluitend met lichte maar vergaderd DE GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT IS DE WAARBORG VOOR DE KWALITEIT fiET INTERNATIONALE GEZAGSORGAAN VOOR HET RUHRGEBIED, De overeenkomst waarbij een inter nationaal gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied wordt opgericht, zal volgende week te Londen worden getekend door vertegenwoordigérs van Engeland, de V.S., Frankrijk, Belgie, Nederland en Luxemburg. In de Memorie van Antwoord op het verslag der afdelingen van de Provin ciale Staten van Noord-Holland wordt o.m. aandacht gewijd aan het probleem der watervoorziening. Op gr-nd van wetenschappelijk on derzoek mag worden aangenomen, dat het IJselmeerwater van de tegenwoor dige samenstelling tot drinkwater van behoorlijke kwaliteit kan worden ver werkt. Het vraagstuk van de kostprijs va het water wordt echter vooral be heerst door e wijze, waarop het water wordt getransporteerd. De daarvoor no dige werken vereisen een kapitaals investering van vele millioenen en zui len zeker in de eerstkomende jaren door materiaalschaarste niet kunnen worden uitgevoerd. De noodzakelijke diepgaande en tijd rovende uitwerking van de destijds op gemaakte voorlopige "plannen voor "de IJselmeervoorziening zal echter wor den voortgezet. Hiervoor is op de be groting e,en post van 25.000 uitgetrok ken. Wat betreft het watergebruik in de provincie Wordt opgemerkt, dat het verbruik ten plattelande sterker is toe genomen dan in de steden. De oorzaak hiervan wordt geweten aan verspil ling. Ook echter is de lekkage toege nomen als gevolg van het steeds inten siever en zwaarder wordende verkeer op de veelal slappe wegen in de pro vincie, waardoor veel buisbreuk en lostrillen van buisverbindingen voor komt. De krachtige propaganda tegen deze verspilling zal worden voortgezet. Tot strafrechterlijke maatregelen zóu- den Gedeputeerde Staten voorshands niet willen overgaan. Een verhoging van het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken wordt in derdaad onvermijdelijk genoemd. Te genover de leden, die de vrees te ken nen hebben gegeven, dat dit tot gevolg zou kunnen hebben, dat bepaalde ge meenten voortaan geesteszieken thuis zullen houden, omdat zij tegen de hoge kosten opzien, moge er aan herinnerd worden, dat plaatsing in een gesticht geschiedt op verzoek van de familie of wel, van de Officier van Justitie, doch niet op verzoek of last van het ge meentebestuur. Voorts zullen de gemeenten het pro vinciaal subsidie in de posten voor het Nijverheidsonderwijs moeten missen Ingevolge de bepalingen der Nijver heidsonderwijswet worden de kosten van dit onderwijs aldus verdeeld, dat DAMPO is niet de goedkoopste, maar viel de béste verkoudheidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. 70 of in andere gevallen 75 daar van, ten laste komt van het Rijk en 30 resp. 25 ten laste der desbe treffende gemeenten. Voor een provin ciale subsidie van 20 in de kosten der gemeenten, bestaat, gezien de fi nanciële positie van de provincie geen aanleiding meer. Wat de toestand van deze financiën betreft wordt in de me morie opgemerkt, dat deze, mits de voorgestelde maatregelen inderdaad ge troffen worden, niet al te bedenkelijk is. Niets waarborgt evenwel, dat uit in de toekomst zo zal blijven. Voor de bestrijding van de tubercu lose is voor 1949 een bedrag van 225.000 geraamd. De opname-wacht lijsten voor sanatoria bevatten op het ogenblik ongeveer 575 namen, waar voor voor rekening van Amsterdam 300 komen. Wat betreft de industrialisatie, zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat tegen de vestiging van onderne mingen geen bezwaar bestaat in die centra van het platte land, waar de land- en tuinbouw geen voldoende be staansbasis voor" de grbéiefide bevol king bieden. De belangstelling voor de zgn. industrieflats, die in meerdere ge meenten in aanbouw zijn, is door de te hoge huren zeer gering. De provin cie heeft bij de minister aangedrongen op verandering van-de bestaande rege lingen. Het Prov. Electriciteitsbedrijf hoopt in dit jaar behalve een nieuwe 50 K.V.-verbinding AmsterdamHilver sum, een begin te maken met de t-.veede 50 K.V.-verbinding tussen Vel- sen en Oterleek, alsmede inet de 50 K.V. bovengrondse verbinding Enk huizenMedemblik. Voorts zal op vele plaatsen de stroomlevering ver beterd worden door de bouw van nieuwe voedingopunten met bijko mende werken, het leggen van 10 K.V. kabels, alsmede het uitbreiden en ver beteren van laagspanningsnetten. Het vervoer Het vervoersvraagstuk in West-Fries land is voor de economische ontwikke ling van het gehele gebied van groot belang. Zo nodig zal daarover contact wor den opgenomen met de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Proefbedrijven. Wat betreft de tot dusver bij de proefbedrijven in het Geestmerambacht en de Zuidscharwouderpolder behaal de financiële resultaten kan worden medegedeeld, dat deze veel gunstiger zijn dan uit de begrotingsposten kan worden geconstateerd. Plattelandsvoorziening. Vermeld wordt dat de Bond van Openbare Leeszalen en Biblioteken in Noord-Holland allereerst de stichting van een bibliotheek ten behoeve van de plattelands-lectuurvoorziening op het oog heeft. Zo mogelijk zal in meer belangrijke plaatsen ais b.v. Hoorn, ook een leeszaal worden gevestigd. In de gistermiddag gehouden verga dering heeft de Tweede Kamer de al gemene beraadslaging over de wette lijke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioen fonds voortgezet. Nadat de heren Hoogcarspel (CPN), Kikkert (CH) en Droesen (KVP) hun bezwaren naar voren hadden gebracht, heeft de minis ter van Sociale Zaken, de heer Joekes, Dinsdagavond organiseerde de Scher mergemeenschap een Westfriese avond. De voorzitter, Ds. Keja, opende de avond en gaf een uiteenzetting, hoe de Schermergemeenschap er toe gekomen was deze Westfriese avond te organi seren. De leiding werd vervolgens overgegeven aan Nico Splinter, die met zijn vrouw Sanna Klaver de aan wezigen bezig hield met West friese voordrachten. Vervolgens gaf het Alkmaarse Kleinorkest onder lei ding van de dirigent G. C. Pranger verschillende nummers ten beste. Met luid applaus gaf het publiek te kennen, hoe zij de goede muziek van die Alkmaarse orkest waardeerde. Toen mevr. Pranger het lied van „De Waagtoren" zong, begeleid door het orkest, groeide het applaus tot een ovatie. De avond werd afgewisseld met Oud-Westfriese dansen, uitgevoerd door de Schermerdansers, 't Was een fleurig toneeltje, toen deze club de oude dansen als: „Schaatsenrijders- dans", „Donder in 't Hooi en een Lek ker bekkie toe" weer voor ons deden herleven. De dames Pranger en Swa- ger uit Alkmaar weten met deze groep, allen gekleed in Oud-Westfriese costuums, veel te bereiken. De heer Wortel, één der redacteuren van het Westfriese blad „De Speelwa gen", wees op het belang voor de streek van deze avonden en wekte de aanwezigen op het werk van „De Speelwagen" te steunen. 't Geheel werd af en toe onderbro ken door samenzang onder leiding van de heer Pranger. De Schermergemeenschap kan met genoegen op deze avond terug zien. VISSERIJBESOMMINGEN De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 800 kisten schol, 450 kisten tong en tarbot, 500 kisten schel vis, 250 kisten schar, 15 kisten griet, 165 kisten makreel, 25 kisten bot, 350 kisten koohis, 215 kisten haring, 15 kisten leng, 150 kisten kabeljauw, 20 kisten poon en 40 kisten met diverse vissoorten. Besommingen 1 trawler 8770, IJM 73 „L- Hoop" 32860, 99 „Batavia" 15750, 15 „Cornelis" 29630, 129 „Shamrok" 7550; KW 77 3838, 210 4710, 125 1010, 76 8525, 37 8060, 140 1716, 91 4426. 84 8880, 106 4300, 69 1060, 28 5270, 107 3590, 47 4730, IJM 52 715, 272 5130, 276 3100, 228 1913, 53 2980, KW 747. KLM-VLIEGTUIG NIET BESCHOTEN. Gistermiddag arriveerde op Schip hol, het speciale KLM-vliegtuig. de Dakota PH-TCH, met de deskundigen van het Internationale Hof van Justi tie. De delegatie heeft in Albanië een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de straat Korfoe"-affaire. Zowel de gezagvoerder R. van der Krouwel als dr. Garnier Coignet, lid van de delegatie, spraken de geruch ten, als zou het vliegtuig boven Tirana zijn beschoten, ten stelligste tegen. Ook de andere gedelegeerden toonden zich verwonderd over deze. naar hun zeggen, „onjuiste berichten". het wetsontwerp verdedigd, waarbij hij betoogde, dat er behoefte aan een wet telijke regeling is. Er behoort één ri sicodrager te zijn. Het premie-vrij Staatspensioen, zoals dat door de heer Hoogcarspel wordt voorgestaan, is om financiële redenen alleen al niet te ver wezenlijken. De verhouding tussen be drijfspensioenfonds en oudedagsver- zekering is moeilijk concreet te beant woorden, aldus de minister, maar een zeker samengaan is geen bezwaar. De replieken over deze aangelegenheid komen Woensdag aan de orde. Avondvergadering. In de avondvergadering werd begon nen met de begroting van Buitenland se Zaken. Daarbij werden de buiten landse aspecten van de Indonesische kwestie naar de begroting van Over zeese gebiedsdelen verschoven. De heer Burger (Arb.) sprak over de neutraliteitspolitiek van Nederland, d;e niet langer gehandhaafd kon wor den. Spr. bracht de wenselijkheid naar voren van nog betere voorlichting. De heer Ruygers (Arb.) bepleitte de be noeming van sociale attaché's in de landen der Westelijke Unie en betoog de, dat de Benelux-landen er recht op hebben, zitting te krijgen in de militai re veiligheidsraad voor West-Duits- land, waarvan sprake is. De heer Schmal (CH) toonde zich een voor stander van de federalistische gedach ten De heer Serrarens (KVP) diende vervolgens een motie in, mede onder tekend door de heren v. d. Goes van Naters, Ruygers (Arb.), Tilanus (CH), Korthals (VVD) en mej. Klompe (K VP) waarin de Kamer protesteert te gen de arrestatie van Kardinaal Minds zenty, die in flagrante strijd wordt ge acht met de kortelings geproclameerde rechten van de mens. Nadat ook de heren Weiter en Ger- brandy het woord hadden gevoerd, werd de vergadering geschorst tot Woensdagmiddag één uur. DRIE MAANDEN VOOR REIMANN. Max Reimann, de leider van de com munisten in West-Duitsland, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zal naar verluidt tegen het vonnis in hoger beroep gaan. Drie parlementsleden, oud-medewer kers van de oppositieleider Stanislas Mikalajczyk, leider van de Poolse Boe renpartij, zijn sedert een maand met hun gezin verdwenen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten orr 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze NedërlailÜsë' 'Rbreri ën~ "korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikke- been 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV-koor 8,45 Ferdinand Huyck (Hoorspel) 9,30 Trio-fantasia 10,00 Henri Tomasi dirigeert het Concertge bouw-orkest 10,25 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramo foonplaten 10,20 Dr A J v d Graaff 11.35 Slot-accoord HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo foonplaten 6,30 Vraaggesprek 7,00 Lezing v7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Opera-concert 9,20 ,Xuci- fer", treurspel 10,15 Ines Carrillo (piano) i0,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken VOOR DONDERDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusements-orkest NCRV: 3,00 Omroep-orkest 6,00 Le ger des Heils-kwartier 6,15 Land- en. tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 „De ex-illegaliteit in het S W G 7,35 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- uchtingsdienst antwoordt 8,05 Program ma-proloog 8,15 Jubeldam bereidt zich voor op zomergasten 9.3o Familie-com petitie 10 00 Trojanenmars 10,05 „De vaart der Volken" 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Swee- linck-kwartet 11,40 Slot-accoord HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria; 10,15 Arbeidsvitaminen; 12,38 Joop Walvis orgel; 1,20 Metropole orkest; 6,15 Sportpraatje; 6,30 The roman ciers; 7,00 Met „De Eendracht" op avon- p, 8,05 In het radio zoeklicht; 8,15 Radio tuur; 7,10 AVRO's avondschool; 7,45 gr philharm orkest; 8,35 Vertellingen in woord en muziek; 9,15 „De sterkste lief de", hoorspel; 10,30 Melodieën van Percy Grainger; 10,45 Dr J v d Grient spreekt; 11.15 gr pl Wij openen weer een nieuwe Schrifte lijke Knip- en Naaicursus. Lesgeld 2.— per maand, 2 lessen p. w. Inschr. tot 15 Febr. onder motto „Knippen" bur. v. d. blad. IN DE 16 DOOR TJEERD ADEMA Door het r invoegen van een stuk zetsel is ons feuilleton gister even in de war gelopen. Wij laten het thans weer in de goede opmaak volgen. Heb je wel eens gehoord van de be ruchte vendetta?" „Ik wou, dat ik jou fantasie bad", zei Steensma bewonderend. „Ik ver zeker je plechtig, beste kerel, dat er geen enkele vrouw in het spel is". „Dan geef ik het op", zei Storm moe deloos. „Zeg maar wat je wenst en be schik maar over mij. Zal ik dan mijn spullen morgen maar hier laten bi en- gen?" „Je zult er me een groot genoegen mee doen", zei Steensma. „Huisbewaarder van meneer de ba ron", spotte Storm. „En gratis mooie kamers met vol ledige bediening", vulde Steensma ernstig aan. Het enige dat ik van ie vraag, Storm, is, dat je een klein plaatsje voor mij openhoudt als ik on verhoopt eens even in mijn eigen vei lige huis wil vertoeven". „De gast in eigen huis", zei Storm „Een prachtige titel voor een toneel stuk." „Lach er maar niet om", zei Steens ma ernstig. „Ik verzeker je, dat er wat mij betreft, niets te spotten .of te lachen valt. Ik wilde, dat ik evenveel kans had op de honderdduizend uit de eerstvolgende trekking van de staats loterij als jij binnen drie maanden op mijn meubels en mijn boeken". „Ik wou, dat je maar niet zo ellen dig mysterieus was", antwoordde de journalist. „Waarom speel je geen open kaart? Ik zou je misschien op ver scheidene manieren kunnen helpen". „Ik heb je reeds verteld", zei Steens ma, „dat ik mijn woord gaf. dat ik er niet over zou spreken". „Goed", zei Storm berustend, „dan zal ik je er niet meer naar vragen". „Je kunt me een pleizier doen" zei Steensma, „door mij morgen zoge naamd naar de trein te brengen. „Ik zei in het station wel een kaartje naar Delft of naar Leiden kopen, 't Is maar, dat juffrouw Van Lunteren, die misschien ook op het perron zal ver schijnen. aan iedereen kan vertellen, dat ik werkelijk vertrokken ben" Zoals je verkiest", zei Storm luste loos. „Heb je nog andere laatste wil len?" „Doe.niet zo somber'-', zei Steensma glimlachend. Denk er maar aan, dat ik je over drie maanden, nis alles ach ter de rug is, misschien huivering wekkende copie voor jé courant zal kunnen leveren. En ga nou mee de stad in, want ik moet jullif admi nistratie even opbellen'y „Waarvoor moet je de courant heb ben?" vroeg Storm. „Wou je misschien toch de benoemingDan moet je bij de redactie zijn": „Niets daarvan", zei Steensma. „Ik wil eenvöudig een advertentie op geven". „Verloofd", zei Storm, „ingenieur Jelle Steensma en „Kom nou maar mee," zei Steens ma glimlachend, en volg mij naar de telefooncel op de hoek van de straat". „Maar", zei Storm, „je hebt hier toch een toestel op je schrijfbureau". Dat is voor het opgeven van mijn advertentie niet geschikt", legde Steensma uit „In' raadselen wandelt de mens op aard," zuchtte de journalist. „Vooruit dan maar, ouwe jongen. Mag ik horen waf je hebt te adverteren?" „N^uurlijk mag je dat", zei Steens ma, „Kom maar mee. kerel." „Waar ga je heen?" vroeg -Storm. „Ik dacht, dat je naar die cel op de hoek wilde". „Laten we even een omweggetje maken", stelde Steensma voor. „We gaan eerst eens op de Bezuidenhoutse weg kijken", „Dat noemt ie een omweggetje," zuchtte de dikke journalist. „Enfin, ik zal me maar over niets meer verba zen Ir Steensma wandelde een kwartier later langs pension „Rustoord'. Het lag met zijn hoge vensters en bijna reheel gesloten gordijnen als een stukje versteende rust temidden van hei stadsverkeer. Tegen het hek van het souterrain leunde achteloos een jonge man met het voorkomen van een tuinman. Hij stopte met zijn door aardvuil veront reinigde handen een doorgerookt pijp je en hield er een met zijn hand om- schut vlammetje bij, waarna hij met zichtbaar welgevallen een paar rook wolkjes voor zich uit blies. Hij keek belangstellend naar een dame, die moeizaam de trappen van de boge stoep besteeg en aan de grote koperen knop van de bel trok. Nadat zij was binnen gelaten, haalde hij een oude courant uit zijn binnen zak, zette zich behagelijk op de onder ste stoeptrede en was een moment la ter schijnbaar geheel verdiept in het wereldgebeuren. Jelle Steensma begreep, dat die man met plichtmatig geduld wachtte op het ogenblik, dat hij Steensma zelf de voordeur zou openen om het pand t« verlaten. ,Heb je me nu genoeg in de tuin der mysteries laten ronddwalen?" vroeg Storm een beetje kregelig toen ze eindelijk bij een telefooncel ston den. „Komt het met je raadselachtige plannen overeen, dat je dit toestel ge bruikt of moeten we bepaald....?" „Kom maar mee", zei Steensma lachend, „en kruip ook maar in dit glazen huisje. Je mag alles horen wat er getelefoneerd wordt". Hij ging met Storm in de cel en belde het huis van jonkheer Van Waardenburg op. Hij hoorde dat de hoorn aan de andere zijde van het toestel werd ge nomen en nam onmiddellijk het woord. „U spreekt met Van Kerkhoven", zei hij. „Ik zou graag een geboorte advertentie willen opgeven." „Een geboorte-advertentie?" vroeg een verbaasde stem. „Ja, ik spreek toch zeker met de courant?" vroeg Steensma nerveus. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3