Nieuw aanbod van Stalin verworpen Kort Bestek Truman uitgenodigd voorbesprekingen in Rusland, Polen of Tsjechoslowakije Kardinaal Mindszenty legt een schriftelijke bekentenis af Republikeinse leiders uitgenodigd voor bespreking te Menumbing Engeland kon K.L.M.-verzoek niet weigeren DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bij de „International News Service" te Parijs is een bericht ontvangen volgens hetwelk Stalin president Truman heeft uitgenodigd voor een ontmoeting te Moskou, Leningrad, Kaliningrad, Odessa of Jalta. In Stalins boodschap werd verklaard, dat de bijeenkomst ook in Polen of Tsjecho slowakije'kon plaats hebben, indien er bezwaren bestonden tegen een ontmoeting in de Sowjetunie. AchesonDe vrede is geen pion Weerbericht Ontploffing in een ziekenhuis Proces hedenmorgen begonnen De positie van Sukarno c.s. Wederom sinaasappelen Kees Broekman bij training gewond S S.-er schiet op politiek delinquent Moordaanslag uit wraak Bevin over het landen op Mauritius BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Donderdag 3 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 146e Jaargang No. 28 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Op de boodschap stond vermeld: „telegram, officieel, dringend" en zij was gericht aan Kingsbury Smith, de Europese directeur van het Amerikaanse nieuwsbureau. Het was kennelijk een antwoord op een telegram van Kingsbury Smith dat Dinsdag aan Moskou was verzonden. Stalin reide reeds lange ttjd gewenst te hebben naar Washington te reizen. Van medische zijde was een lange reis over zee of door de lucht hem echter af- geraden. In antwoord op het telegram is op het Witte Huis officieel medegedeeld, dat Truman bereid is Stalin te ontmoeten, doch dan slechts te Washington. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft het aanbod van premier Stalin van de hand gewezen. teel is, dat met de zaak van de vrede De zienswijze van Acheson, die naar hij zeide niet in strijd was met die van president Truman uiteenzettend gaf Acheson een puntgewijs antwoord op da suggestie van maarschalk Stalin t.a.v. een vredespact, een regeling van het Berlijnse geschil en een ontmoeting met president Truman. De punten van zijn antwoord zijn: „De regering van de V.S. zou met geen enkel land wel ke aangelegenheid ook bespreken van direct belang voor andere landen zon der de rechtstreekse deelneming van die andere landen". Voorts zouden de V.S. tezamen met de andere westelij ke bezettingsmogendheden zorgvuldig ieder voorstel overwegen ter oplossing van het Berlijnse vraagstuk in over eenstemming met hun verplichtingen en hun rechten, als bezettende mogend heden. Zodra de kwestie Berlijn is op gelost en de Sowjet-blokkade opgehe ven, zijn de drie westelijke mogendhe den bereid en gereed een bijeenkomst te houden ter bespreking van de Duit se en iedere andere kwestie. Als het verlangen bestaat om deze vraagstuk ken op te lossen is er ook geen moei lijkheid meer." De Amerikaanse minister opende zijn persconferentie met de plechtige ver klaring dat het belang van de V.S. en al de honderden millioenen mensen in de wereld bij de vrede zo fundamen- niet naar willekeur kan worden om gesprongen als met een instrument in iedere internationale politieke manoeu vre. Zij zal zo niet door de V.S. ge bruikt worden. Geen man met verant woordelijkheidsgevoel zou spelen met de hoop van de volken op het behoud van de vrede of het doen stijgen of da len van die hoop als een pion bij elke manoeuvre gebruiken." Acheson critiseerde de Sovjetunie omdat zij zich bediende van persin terviews in plaats van de normale di plomatieke kanalen om de Sovjet-poli tiek en -suggesties mede te delen. „Al de normale verbindingswegen zijn open. Wanneer ik blijk zou willen ge ven van de ernst van mijn bedoelingen, zou ik andere wegen kiezen dan die van een persinterview". Opstand in Birma De secretaris van het Nationaal Ver bond van Karens Birma's grootste minderheid Saw Tha Hto, is gear resteerd. Hij wordt ervan beschuldigd in contact te staan met de opstand der Karens tegen de Birmaanse regering. Premier Thakin Noe verklaarde dat zijn regering bereid was de Karens een eigen staat toe te staan. Ondertus sen zijn in Insem, 16 km ten Noorden van Rangoon, onlusten uitgebroken. De burgerbevolking werd Woensdag geëvacueerd. 200 Militaire vrachtwa gens werden hiervoor gebruikt. Woensdagavond werd een gedeelte van de stad na hevige straatgevechten door opstandelingen bezet. De Karens hebben zich in een mis sieschool te Bassein verschanst. Bij schermutselingen te Pagoe 65 km ten Noorden van Rangoon werden 40 Ka rens gedood. V.N. commissie verzoekt om Nederlands standpunt De commissie der V. N. voor Indo nesië heeft Woensdag in een brief, ge richt tot de wnd. voorzitter der Ne derlandse delegatie, inlichtingen ge vraagd over de vroegst mogelijke da tum, waarop zij in kennis zal kunnen zijn gesteld van de houding welke de Nederlandse regering zal aannemen tegenover de resolutie van de Veilig heidsraad. De commissie meent, haar plicht als vertegenwoordigster van de Veiligheidsraad te verzaken, als zij zou nalaten, aandrang uit te oefenen op aanvaarding van de resolutie. COCHRAN WEER NAAR INDONESIË Naar Aneta verneemt, zal Merle Cochran, het Amerikaanse lid der V N.-commissie voor Indonesië, bin nenkort naar Indonesië terugkeren Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Voor het Noordwesten van het land: droog weer met weinig bewolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuidweste lijke wind. 's Nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. Voor het Zuidoosten van het land: droog weer met weinig bewolking en weinig wind. 's Nachts matige vorst, in de middag temperatuur iets boven het vriespunt. Weetgierige boefjes De politie te Amsterdam heeft negen schooljongens aangehou den, omdat zij in tal van winkels diefstallen hadden gepleegd. De goederen werden in een schuil plaats in hun school teruggevon den. Het waren schriften, stuk jes vlakgummi en leerboekjes. Verpleegster ernstig gewond Vanmorgen om zeven uur heeft zich in de polikliniek van het algemeen ziekenhuis te Harlingen een ontplof fing voorgedaan, waardoor een hoofd verpleegster ernstige verwondingen heeft opgelopen. De zaal, waar de verpleegster een recept aan het klaarmaken was, ge raakte in brand. Verplegend personeel schoot onmiddellijk te hulp. De hoofd verpleegster bleek zeer ernstige brand wonden te hebben opgelopen en ver keert in zorgwekkende toestand. Voorbijkomende arbeiders hielpen de brand blussen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing, hetgeen ten zeerste bemoeilijk w'fdt door het feit, dat de verpleegster nog niet verhoord kon worden. Men ver moedt dat zij een verkeerde vloeistof heeft gebruikt zij zou aether in plaats van gedistilleerd water ver warmd hebben waardoor de ontplof fing is ontstaan. Keert Tsjiang Kai Sjek terug? In Sjanghai doen plotseling geruch ten de ronde, dat Tsjiang Kai Sjek zal terugkeren. Ofschoon onbevestigd, hebben deze geruchten een nieuwe scherpe daling van de gouden Joean op de markt veroorzaakt. Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, trad hedenmorgen om 9,05 uur plaatselijke tijd de rechtszaal van de speciale volksrechtbank te Boeda pest binnen om op beschuldiging van hoogverraad terecht te staan. Met hem worden zes anderen berecht. De kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad. Hij zag bleek. De president van de rechtbank ver zocht hem naar de microfoon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. Met dui delijke stem zei de Kardinaal, dat hij 29 Maart 1892 was geboren en dat zijn vaders naam Johann Pehm was. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij „Prins Primaat van Hongarije, Aarts bisschop van Esztergom". Het proces nam een sensationele wending toen de president een brief van de Kardinaal aan de Hongaarse minister van Justitie voorlas, waarin hij toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voor waarde dat hij tijdelijk zou aftreden als prins primaat van Hongarije. Na de voorlezing van de brief stond de Kardinaal op om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven had en uit eigen vrije wil. De zitting werd toen verdaagd om het verzoek van de Kar dinaal te overwegen. In de brief van de Kardinaal werd voorts verklaard, dat hij de afgelopen 36 dagen had kunnen nadenken over de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen en over de betrekkingen tussen kerk en staat en dat hij moest toegeven dat de beschuldigingen juist waren. De Kardinaal was tot de conclusie gekomen, aldus de brief, dat door zijn activiteit de totstandkoming van een accoord tussen kerk en staat was ver traagd. Aan de Kon. Hand-Tapijtknoperij „Kinheim" in Beverwijk heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina opdracht gegeven tot het vervaardigen van een tapijt, dat bestemd is voor één der particuliere vertrekken van de Prinses. Per vierkante meter moeten 80.000 knopen worden gelegd, zodat het tapijt in totaal bijna een half mïllioen knopen zal bevatten. Over ongeveer drie weken hoopt men het kleed te kunnen afleveren. Twee van de vier meisjes, die reeds meer dan een half jaar aan de voltooiing werken, aan de weefstoel. De Bijeenkomst voor Federaal Over leg heeft de Republikeinse leiders uit genodigd voor een bespreking te Me numbing. In het antwoord van de BFO op brieven van Sukarno c.s. en Hatta c.s. wordt gezegd dat de voorwaarden in zake de invrijheidstelling van de leden der Republikeinse regering door het BFO met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zijn besproken. De H.V.K. heeft verklaard dat de regering van Indonesië bereid is de heren Su karno c.s. in de gelegenheid te stellen in volle vrijheid op een nader vast te stellen plaats onderling van gedachten wisseler,. De regering is eveneens bereid mede te werken tot het schep pen van een gelegenheid voor een vrije gedachtenwisseling tussen de afgevaar digden van de Bijeenkomst voor Fede raal Overleg, en de Republikeinse re gering. Zou het overleg tot zodanige re sultaten leiden, dat op, korte termijn kan worden overgegaan tot de instel ling van een federale interim-regering, zo zal het uit de aard der zaak moge lijk zijn het vraagstuk van de algemene bewegingsvrijheid van hen, die thans aan zekere beperkingen zijn onderwor pen, te bezien in het licht van de als dan h»«"-cnnde omstandioheden. De B.F.O. spreekt de hoop uit, dat Sukarno zich met dit antwoord kan verenigen in het gemeenschappelijk belang teneinde ten spoedigste in over leg te treden ter bereiking van con crete resultaten. Inzake de vraag of Sukarno c.s. zul- en kunnen worden gehoord in de kwa- iteït van president en leden der Repu- 'bükeinse regering, kon de BFO instem men en zich in principe verenigen met het standpunt van de Nederlandse re gering, waarin zij de Republikeinse lei ders beschouwt als regeringspersonen van een Republiek, welker status en erschijningsvorm afhankelijk zal zijn van de volkswil zulks met inachtne- ning van het beginsel van gelijkwaar dige deelstaten binnen het raam van ae ïepubliek der Verenigde Staten van ndonesie. |N Newark (New Jersey) heeft de politie zich toegang verschaft tot een huis, waar sinds 1918 geen bezoe kers zijn toegelaten. De gordijnen wa ren al die jaren gesloten geweest. Het huis (drie verdiepingen) was van onder tot boven volgepakt met dozen, koffers, beelden, enorme vazen, nachtspiegels en kleding uit voorbije tijden. Overal lagen stoffige stapels brieven, verlopen cheques en zenuwscheuterige ouwe kranten. Beneden vond men Rosa Dif- fany, de ongeveer 85-jarige blinde echtgenote van de bewoner, gekleed in een stijl, die in 1900 new look was. Zij zat dood in een keukenstoel. In de bad kamer lag het lichaam van de „kluize naar" eveneens 85 jaar oud, gehuld in een versleten badmantel. Naar schat ting zijn beiden drie weken geleden een natuurlijke dood gestorven. Zij leefden in armoe. De in het huis ge- onden kunstschatten vertegenwoordi gen een waarde van ongeveer 200.000 dollar en de politie vermoedt, dat het echtpaar nog grote sommen gelds ver borgen heeft. Dezewereld draagt rare kostgangers, vrienden. jyjATTHEW FOX, de zakenman die indertijd het veelbesproken con tract met de republiek heeft afgekocht, heeft New-York verlaten, om zich per vliegtuig naar Nieuw Delhi te begeven. Nieuw jachtterrein? Of politieke goo cheltoeren? Een inwoner van Epe droomde over electriciteit. Duidelijk voelde hij twee maal de stroom door zijn vingers gaan. Toen hij ontwaakte, bleek een vingertop gewond te zijn. Hij sloeg de dekens op, en tegelijk flit ste een muis weg. De menseneter is ge grepen en ter dood veroordeeld. pASTOOR Georges Antoine La- berge, van Amerikaanse nationa liteit en herder van een kerkelijke ge meente in Moskou, is voor vacantie in de Verenigde Staten aangekomen. Hij 'lllllllHII!llllllllllltli:!lIII!lllllil!llllll!IIUIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUUlllllllllll verklaarde, dat de Russen kalme men sen zijn, dat hij door de Sow jet-autori teiten nooit werd gehinderd in de uit oefening van zijn ambt en dat hij steeds vergunning heeft gekregen om te gaan waarheen hij wilde. Conclusie: Krav- chenko klets Alles weer Propaganda! En knappe regie. Of niet soms? Het Noorse stadje Lillehammer is gereed voor de massale ontvangst van winter- touristen. Evenals vorig jaar is een groot deel van het bevroren Mjosa- meer gereserveerd voor een vliegveld. Het ijs heeft een dikte van 40 tot 55 centimeter; een volbeladen DC 3 kan er landen. In de Italiaanse senaat speelden zich gedurende een half uur wilde tonelen af. Het beestenspul be gon, nadat een christen-democraat kar dinaal Mindszenty had geprezen als „de verdediger van de vrijheid". De communistische senatoren sprongen on middellijk op en schreeuwden dat de kardinaal „een verrader en zwarte- handelaar" was. Toen was de boot aan! Er zijn géén gewonden; wèl kapotge- schreeuwde kelen. ^AN de Noordduitse kust komt steeds meer malaria voor, in het De Russische dokters hebben verklaard, dat de Amerikaanse lucht te ongezond is voor ome Jozef bijzonder aan de mondingen van Weser en Elbe en in het moerasgebied van het Eemland. De malariamuggen zijn door krijgsgevangenen uit de Sowjet unie overgebracht. Er is veel vraag naar muggenzifters. Veldmaarschalk Montgomery is voor een maand vacan tie in Zwitserland aangekomen. Met zijn muts. In alle Katholieke en Protestantse kerken in Hongarije zijn diensten gehouden ter viering van de derde verjaardag der republiek. Dat meldt tenminste het officiële pers bureau. Een Dakota van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa heeft vier kilo stretomycine en antituberk el- vaccine uit Kopenhagen naar Joego slavië gebracht. "J1E Sao Paulo in Brazilië zijn twee Italiaanse vliegers in een één- motorige eendekker aangekomen. Zij kwamen over de Atlantische Oceaan vliegen om geld te verzamelen voor in de oorlog gewonde Italiaanse kinderen. Duizenden begroetten hen. „Pan- american World Airways" heeft twin tig „stratosfeerkruisers" besteld. Het zijn dubbeldekkers en zij kunnen 75 passagiers aan boord nemen. De eerste passagiersvluchten zullen eind Maart tussen de Westkust van Afrika en Ho- r.oloeloe beginnen. Een Spaans ge rechtshof heeft over 24 personen ge vangenisstraffen uitgesproken van een tot negen jaar, omdat zij bestuursleden waren van een verboden socialistische partij In Rome wordt woongelegen heid gebouwd voor ongeveer 1.200.000 pelgrims, die in 1950 (heilig jaar) in Italië worden verwacht. Later zullen deze woongelegenheden in woningen voor dakloze families verbouwd wor den. De kosten worden geraamd op 12 miljard lire. Te Londen hebben 100 werksters met ragebollen een optocht gehouden achter drie Schotse pijpers aan: zij eisen loonsverhoging. Op Pic cadilly Circus werden zij hartstochte lijk toegesproken door Jeremia Blom. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo dat een vierde bon aangewe zen kan worden. Uiterlijk 12 Febr. moet het publiek de bonnen 614 en 619 al gemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 614 algemeen (voorkomende op de A-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 algemeen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op 1 kg sinaasappelen. Tijdens de training te Davos is Kees Broekman gisteren bij een botsing gewond geraakt. De En gelsman Cronshey kwam met een vaart van 45 km op onverklaar bare wijze in botsing met de Westlander. Hij vloog met het hoofd tegen de rechter onderkaak van Broekman op. De kaak zwol op en voorts klaagde Kees over pijn in het gedeelte van het lichaam, dat op zo onverwachte en zeer harde wijze met het ijs in aanraking was gekomen. De leider van de ploeg, Dr. Ir. A. F. van der Scheer, is echter vol hoop, dat zijn pupil geen last van dit ongeval zal hebben. Voorts, zo vernamen wij nog, is de mogelijkheid groot, dat de heer Van der Scheer Broekmans fout in de wijze van rijden op de korte afstand heeft gevonden. Er wordt nog steeds hard aan die 500 m. gewerkt en het wekt ver trouwen, dat Broekman tijdens de training beneden de 46 sec. is gekomen. Waddinxveen is dezer dagen in op schudding gebracht door een moord aanslag, waarvan de aanleiding nog in de bezettingstijd te zoeken is, al dus meldt het A.D. De 37-jarige B. R., woonachtig te Waddinxveen is door de vroegere SS- man G. P. van S. uit zijn woning ge lokt, waarna van S. een pistoolsehot op hem loste. R. bleef echter onge deerd. De dader werd te Gouda ge grepen en is te Rotterdam ingesloten. Het merkwaardige van het geval is, dat R. geen aangifte van de aan slag deed. Van S. werd dan ook op geheel andere gronden gearresteerd, namelijk wegens overtreding van de wapenwet. Het geweldige pistool, dat hij bij zich droeg, viel al te zeer op, zodat men zijn gangen al geruime tjjd had nagegaan. Uit van S.' pistool ontbraken twee patronen. Tijdens het verhoor bekende van S.. vlot, dat hij op R. had willen wraaknemen. Hij vertelde daarbij ook, hoe zich de zaak had toegedra gen. R„ die buiten Waddinxveen in een eenzaam huisje woont werd door van S. aangezien voor degeen, die hem aan de Duitsers verried, toen hij tij dens de oorlog enige tijd in Waddinx veen was ondergedoken. Door het werpen van steentjes op het dak van R.'s woning lokte van S. zijn slacht offer naar buiten en loste van grote afstand een schot uit een zwaar-ka- liber Amerikaans legerpistool. De ko gel werd later in een binnenmuur teruggevonden. Ruiten ingegooid van werk willige meisjes Uit veiligheidsoverwegingen voor de werkwillige arbeiders, zo deelde de iirectie van de British American To- acco Cy te Amsterdam mede, heeft zij le fabriek thans definitief gesloten. Gisteravond zijn in Amsterdam-Noord wederom ruiten ingegooid van huizen van werkwillige meisjes van de Hol- landia Kattenburg fabriek. De politie siuveilleert thans in heel Amsterdam- Noord en heeft maatregelen getroffen ora streng op te kunnen treden tegen de groepen, die zich hieraan schuldig maken. Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie Het Comité ter bestudering van ordeningsvraagstukken heeft in zijn serie „Vraagstukken van heden en morgen" als nummer zes een brochure het licht doen zien onder de titel „Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie" In deze brochure behandelt Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta het wets ontwerp dat deze materie regelt. Ook de leek, de niet thuis is in het inge wikkelde samenstel van de ordening vindt in dit zeventien paragrafen tellende, boekje een duidelijke weg wijzer. ZAROEBIN NAAR MOSKOU Georgi Zaroebin, de Sowjetrussische ambassadeur in Groot-Brittannie is, naar in buitenlandse diplomatieke kringen vernomen wordt, naar Moskou entboden. Men verwacht hem niet eerder dan over een week terug. CANDIDATUUR VAN ZUID-KOREA VOOR V.N. De regering der Zuidkoreaanse re publiek heeft in een brief aan de se cretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, verzocht om toelating van Zuid-Korea tot de V.N. De Koningin en Prins Bernhard zul len Zaterdag 5 Febr. a.s. op het paleis Soestdijk het bestuur van de Stichting van de Arbeid ontvangen. De Engelse minister van buitenland se zaken, Bevin, heeft in het Lager huis het voorstel verworpen, volgens hetwelk hü de K.L.M, behoort te ver bieden het eiland Mauritius te gebrui ken, nu het overvliegen van India op de Indonesie-route verboden is. Enge land, zo zeide hij, is tegen unilaterale sancties. In overeenstemming met onze ver plichtingen volgens de overeenkomst van Chicago met betrekking tot de burgerluchtvaart van 1944, waaraan Engeland en Nederland zich gebonden hebben, moet de Engelse regering aan het verzoek van Nederland om op Mauritius te mogen landen voldoen. De Nederlandse regering heeft de Engelse regering de verzekering gegeven, dat geen militair personeel, wapens of le- gergoederen door vliegtuigen op deze route zullen worden vervoerd. Op de vraag van het links onafhan kelijke labourlid Platts Mille of Bevin niet van mening was, dat het veiliger Zou zijn de Nederlandse luchtvaart maatschappij een landingsverbod op te leggen met het oog op het feit, dat India en Pakistan dit deden, ant woordde Bevin: Ik moet hierop wijzen: internatio nale overeenkomsten zijn internatio nale overeenkomsten. De Engelse re gering zou volgens de overeenkomst van Chicago niet de Nederlanders de ze route kunnen verbieden, tenzij, vol gens de overeenkomst, Engeland even eens zichzelf en Frankrijk dit verbod oplegde. Dit zijn de voorwaarden, neergelegd in de conventie. Geen sancties zijn hieromtrent toegepast en wij zijn er tegen om unilatarale sanc ties uit te voeren, aldus Bevin. Sir Thomas Moore (conservatief) vroeg of het geen vriendschappelijke daad zou zijn de Nederlandse regering te helpen de terroristen in Indonesia te onderdrukken. Hierop gaf Bevin geen antwoord. Amsterdam-Batavia via Mauritius Naar wy van de K.L.M. vernemen ligt het, naar aanleiding van opgedane ervaringen in de bedoeling via Mauri tius een geregelde dienst van Amster dam naar Batavia op te bouwen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1