ÏR Spionnage en zwarte handel in proces-Mi ndszenty Kort Bestek Noorse delegatie naar Washington Moordaanslag op Sjah van Perzie Wil Stalin een Vierlanden- Conferentie? Illegaal werker verried organisatie onder druk van de S.D. Sukarno vliegt naar Bangka idei tra ad in ^stukken, JNEN Zaterdag 5 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 30 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mihalovitsj de man achter de schermen Ook Italië in het Atlantisch Pact? Telegram van Sukarno K.N.V.B. wedstrijden gaan door Markos afgezet Overleg tussen Republi keinen en Federalisten Jkmaar Weerbericht Hl echtpaar De Vries-Soetendorp, kermisexploitanten te Ruurlo, is vandaag 65 jaar getrouwd. De Vries wordt binnenkort 88, zijn vrouw 84 jaar; zij zijn goede bekenden op de ker missen in de Gelderse Achterhoek en Twente. In Goor komen zij met hun ichietUot *n galanteriekraam al me#r )FAÏ kwa- ïbbel t.m. ƒ10.40 iwa- 09 - 0.76 elen, •oen, nder 8.75 30 x sins, ƒ26.95 di- br. 95 - 6.25 br. pet- ƒ19.75 (ASSEN mooie warme 56.— VSSEN re en half- itoffen 49.— LSSEN iuze in ga- loden en 18.75 ode-artikelen gde prijzen: ollen band ers, shawls, ENSTR. 11. ;jes, ;ken 2.02 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Kardinaal Mindszenty heeft gister als „ongeldig" de brief ingetrokken, waarin hij kort voor zijn arrestatie had verklaard, dat iedere bekentenis, die van hem zon worden gepubliceerd, ver valst of het gevolg van „menselijke zwakheid" zou zijn. Vervolgens werd de behandeling voortgezet met het ver hoor van Prins Eszterhazy, een der grootste grondbezitters van Oost- en Centraal Europa vóór de oorlog. De prins verklaarde zich schuldig aan het opkopen tegen zwarte prijs van ver scheidene tienduizenden dollars van Kardinaal Mindszenty. waarbij gebruik werd gemaakt van bemiddeling. f Eszterhazy, in grijs flanellen cos- tuum, verklaarde, dat hij vóór de oor log bijna driehonderdduizend acres land in Hongarije had bezeten, met inbegrip van 220 dorpen. (Eén acre is 0.4 hec tare). Thans bezat hij nog een land goed van 140.000 acres in Oostenrijk en een ander van 1800 acres in Zuid- Duitsland. alsmede een aantal wijn gaarden en bosgrond in Hongarije. Hij zeide niet in staat te zijn de totale waarde van zijn bezit op te geven. De prins verklaarde in 1947 herhaal- delijk dollars van Kardinaal Mindszen ty gekocht te hebben en 29.000 dollar [-hiervan in 1947 in een koffer naar B-Oostenrijk gesmokkeld te hebben. Hij zeide, nimmer tot een politieke organi- satie te hebben behoord en ook geen lid geweest te zijn van enige andere fc vereniging, -an welke aa-d ook „zelfs niet van een race-club of een casino' I Tijdens de oorlog had hij een Joodse rabbijn verborgen gehouden en gered van achtervolging door de nazi's. De jonge vrouw van de prins was in de rechtszaal aanwezig. Zwarte handel en spionnage Dr. Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse Katholieke Actie een van degenen, die tezamen met Kardinaal Mindszenty terecht staan heeft bjj zijn verhoor ontkend verraad gepleegd te hebben. Hij verklaarde zich wel schuldig aan speculatie met vreemde valuta en zeide, medegeholpen te hebben aan het over de grens smokkelen van Zigmund Mihalovitsj, de algemeen directeur van de katholieke actie, naar Oostenrijk. Het hof legde copieën over van cor respondentie tussen Nagy en Mihalo vitsj, welke door Nagy als authentiek werden erkend. Nagy verklaarde ook betrokken te zijn geweest bij illegale verkoop op de zwarte markt te Boeda pest van grote sommen aan Amerikaan se dollars, welke hij voor de katholieke actie had ontvangen. Dr. Bela Ispanky, katholiek priester, verklaarde zich eveneens schuldig aan verraad en spionnage. Ispanky verklaarde aan Mihalovitsj gegevens te hebben verstrekt over de militaire dienstplicht. De oogst, de hoeveelheid nitrogen, die in de chemi sche fabrieken werd gebruikt, de be weerde uitrusting van het Hongaarse leger met Russische wapenen, onderzoek naar radio-actieve elementen, wapen productie en in aanleg zijnde vlieg velden. Deze inlichtingen konden nut hebben voor de Amerikaanse contra- spionnage. Op de vraag van de president, waar hij deze informatie had opgedaan, zeide gedaagde, „I! hoorde deze dingen in café's", wat aan de president de op merking ontlokte, dat hij nooit derge lijke dingen in café's hoorde. Ispanky bekende, dat hij Mihalovitsj zeven rap porten, in onzichtbare inkt geschreven, had doen toekomen. Daarna werd de zitting geschorst. Dr; Toth Verklaarde, dat hij na de bevrijding geen werk kon krijgen en steun gekregen had van de Katholieke actie, waarvan Mihalovitsj directeur was. Toth zeide, dat Mihalovitsj eerst onvermurwbaar was, doch later Toth 500 florints per maand gaf voor „nega tief materiaaldat voor artikelen in katholieke bladen zou worden gebruikt Mihalovitsj vroeg mij meer en meer van dit materiaal, zo zeide Toth. Ik zei hem echter, -t ik bang was, waarop hij mij vertelde, dat de Amerikaansüe vertegenwoordiger, Chapin, achter ons stond en dat mijn materiaal ook naar de Amerikaanse legatie ging. Toth zeide te hebben toegestemd, daar hij een vrouw en drie kinderen had te onderhouden. Eerste brief reeds van November. Nadat de zitting vas hervat, las de president een brief voor, die de Kardi naal vóór zjjn arrestatie heeft geschre ven en waarin wordt verklaard, dat iedere bekentenis, die aan hem zou worden toegeschreven, vervalst of „te wijten aan menselijke zwakheid" zal zijn. De president vroeg de kardinaal of hij die brief heeft geschreven, waarop de kardinaal met „ja" antwoordde. .Wanneer schreef U deze brief?" vroeg de president. De kardinaal antwoordde: „In No vember 194" Op de vraag, hoe hij thans over deze brief dacht, zeide kardinaal Mindszenty: „Toen zag ik vele dingen nog niet zo als ik ze nu zie. De verklaring, die ik toen aflegde, is niet geldig. Mijn hui dige opvatting is uitgedrukt in de brief, die ik schreef aan de minister van justitie." De kardinaal verklaarde desgevraagd, dat zijn behandeling in de gevange ïis goed was en dat hij alle gelegenheid had gehad om met zijn verdediger, Kiczko, te spreken. Gedurende de tijd, dat het Hof ver daagd was, las de kardinaal op de ver - dachtenbank zittend, in de bijbel. Kardinaal Mindszenty stond tijdens het proces op om te verklaren, dat hij de Hongaarsche regering ten volle de schade wilde vergoeden, die hij had veroorzaakt door de clandestiene ver koop van tienduizenden dollars die hij van 't Vaticaan en Amerika had ontvan gen. Een rapport van de Nationale Bank noemt een bedrag van 141000 dollar. Na een reces van een kwartier ver zocht de verdediger van Prins Ester- hazy tot verrassing van iedereen een onderzoek te doen instellen naar de cliënt, die, te beïnvloe- geestvermogen van zijn naar hij zei, gemakkelijk den was. De openbare aanklager maakte hier tegen bezwaar en zei, dat het karakter van de prins reeds lang goed bekend was. Hij wenste echter wel te voldoen aan 'n dergelijk verzoek van de ver dediger van pater Spanky ten behoeve van zijn cliënt, mits het onderzoek on middellijk werd verricht. Beide verzoe ken werden door het hof verworpen. De zitting verdaagd. Dr. Wygle gaf bijzonderheden over de verkoop van dollars door de kardi naal aan prins Esterhazy tegen 32 flo rints per dollar, driemaal zoveel als de officiële koers. De grijze dr. Horvath, secretaris van Esterhazy nam de gehele schuld op zich voor de illegale dollartransacties van de prins. Esterhazy bestreed dit en zeide dat hij en niet de secretaris ver antwoordelijk was. Terwijl de echtgenote van de prins, vroeger prima ballerina van de opera te Boedapest, Melinda Ottrubay, in angstige spanning 't proces volgde, be duidde het hof dr. Horvath, dat hij weer naar zijn plaats kon gaan. Hij maakte eerst een buiging voor de pre sident en daarna voor zijn werkgever voordat hij wegging. Daarna werd de zitting verdaagd tot heden. Maandag uitspraak? Te Boedapest is men van mening, dat Maandag r''.spraak zal worden ge daan in het proces. Men verwacht, dat heden de laatste zitting zal worden ge houden. De algemene opvatting vóór het proces, dat de kardinaal ter dood veroordeeld zou worden, heeft plaats gemaakt voor twijfel, dat dit zal ge beuren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden bekend gemaakt, dat de Amerikaanse autori teiten verheugd zijn, de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken, Hai- vard Lange, en zijn delegatie te Washington te kunnen ontvangen, voor het voeren van besprekingen over het Atlantische verdrag. Men verwacht, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, met zijn Noorse collega zal beraad slagen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman, zullen in de tweede helft van deze maand te Parijs een ontmoeting hebben met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza. Een woord- "erder van het ministerie verklaarde, dat minister Sforza om streeks midden Februari naar Parijs Reza slechts licht gewond Mohammed Reza Pahlevi, de Sjah van Perzie is gistermiddag licht ge wond in zijn lip en in de rug door schoten, die werden afgevuurd door een journalist, genaamd Fachre Rai. Volgens een kort na de aanslag uit gegeven communiqué werd van dicht bij op hem geschoten. Nadat de eerste hulp verleend was in een naburig ziekenhuis, is de Sjah naar zijn paleis teruggekeerd. De man, die de aanslag pleegde, werd door het publiek aangevallen en later ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. zal vertrekken, teneinde deel te ne men aan een vergadering, belegd in het kader van de defensie der Westerse Unie. Sukarno heeft aan de Bijeenkomst Federaal Overleg een telegram gezon den, aldus verneemt Aneta. Toen Aneta gisteravond laat de voorzitter van de BFO inlichtingen hieromtrent vroeg, luidde het antwoord: No com ment. Mohammed Hatta en de andere Re publikeinse leiders, die op het e land Bangka gedetineerd zijn, hebben de officiële tekst van de resolutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft goedgekeurd, nog niet ontvangen, zo verklaarde een woordvoerder van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. M. Goossens uit Gemert (N.-Br.) Sold. K. Schilder uit Volendam. Sold. J. A. Meijs uit Ois- terwijk. Sold. M. A. Kuesken uit 's Gra- venhage. Kop. C. M. Planije uit Schie dam. Sold. Ie kl. J. W. Pas uit Arnhem. Van het Kon. Ned. Ind. Leger sneu velden 12 leden, allen afkomstig uit Indonesië. PARODI WCRDT VERVANGEN Alexandre Parodi, Frans afgevaar digde bij de V.N. sedert 1946, zal eind Februari vertrekken en vervangen worden door Jean Chauvel In welingelichte kringen te Moskou gelooft men, dat maarschalk Stalin bereid zou zijn deel te nemen aan een vierlandenconferentie met president Truman, de Britse premier Attlee en de Franse premier Henri Queuille. Dit zou tegemoet komen aan het be zwaar, dat de V. S. niet bereid zijn al leen met de Sowjetunie kwesties te bespreken, die ook voor andere landen van belang zijn, zoals de kwestie- Duitsland. Afd. Noord-Holland afgelast Het hoofd-consulaat van de KNVB deelt het volgende mede: Gezien het buitengewoon fraaie weer en de gun stige temperatuur overdag, zal het KNVB-programma van Zondag in zijn geheel worden gehandhaafd. In eerste instantie worden de speelvelden door de consuls gekeurd, terwijl de uitein delijke beslissing bij de betreffende scheidsrechters ligt. Alle, door de KNVB voor Zaterdag vastgestelde wedstrijden zullen daar entegen geen doorgang vinden. In de onder-afdeling Noord-Holland zijn voor vandaag en morgenmiddag eveneens alle wedstrijden agelast. Vliegtuig in de lucht geëxplodeerd Een B -25 „Mitchell"-bommenwerper van het Amerikaanse leger, met een vermoedelijk uit acht '-oppen bestaan de bemanning, is gister, tengevolge van een ontploffing aan boord, in het ten Noorden van New Orleans gelegen Pont Chartrain meer neergestort. Er zijn geen overlevenden aangetroffen. Het vliegtuig was op weg van een basis in Mississippi naar een bestemming in Texas. Geen uitweg uit Berlijnse impasse De Verenigde Staten willen thans de 30 Augustus te Moskou bereikte overeenkomst, volgens welke de Sow jetunie de blokkade van Berlijn zou opheffen in ruil voor invoering van de Sowjetmark als enig betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn, terzijde stellen. De mededeling hier omtrent heeft de opvating in kringen van de V. N. bevestigd, dat het ant woord van Dean Acheson aan Stalin een aanwijzing bevatte, dat er geen direct uitzicht bestaat op regeling van de Berlijnse kwestie. Fanny verslagen Fanny Blankers-Koen heeft gisteren een invitatiewedstrijd op de 100 meter verloren van Majorie Jackson, een 17- jarige athlete uit N.Z. Wales, die een tijd maakte van 11.8 sec. De Neder landse kampioene had 40 centimeter achterstand. DOODSTRAF UITGESPROKEN. De voormalige „Unterscharführer" en lid van de Rotterdamse S. D., de 27-jarige H. Engelshoven is gistermid dag door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof veroordeeld tot de doodstraf. De eis luidde twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Haags B. G. staat voor een moeilijke beslissing Vrijdag werd voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage behan deld de zaak tegen de 34-jarige ille gale werker M. A. Muilaart alias Mo lenaar alias Rietveld boekhouder van beroep, uit 's Gravenhage, die ge durende de bezetting koerier was ge weest van de illegale „landelijke orga nisatie", Na zijn arrestatie door de S.D. werd hem medegedeeld, dat alle namen van de verzetsorganisatie reeds bekend wa ren, doch zijn vrouw en moeder die óók waren gearresteerd, zouden wor den losgelaten wanneer hij als weder dienst namen wilde noemen van „ter roristen en communisten". Men ver telde hem daarbij, dat zijn vrouw in de cellenbarakken te Scheveningen een miskraani had gekregen en dat voor haar leven werd gevreesd. Op de avond van 13 Juli 1944 wer den in een Haags perceel 16 'eden van do Landelijke organisatie gearresteerd. Zes daarvan werden gefusilleerd. 4 keerden nimmer uit Duitse concentra tiekampen terug. Eenmaal in de macht van de S.D. werd M. te tweeden male gedwongen door te slaan, daar hij anders naar Duitsland zou worden gebracht. Het tweede verraad betrof twee Joodse fa milies uit 's Gravenhage. Hierbij wer den 9 personen gearresteerd, waarvan 5 naar Duitse concentratiekampen werden getransporteerd. De verdachte bekende volmondig de 1 em ten laste gelegde feiten. Her haaldelijk- maakte hij het Hof er op r.tlent dat hij uit radeloosheid en angst voor de beruchte S.D.-er Kaptein ge handeld had. Na het verraad van de illegale organisatie werd zijn vrouw- vrij gelaten, doch hijzelf in Schevenin gen opgesloten. Kaptein zette hem daar de duimschroeven aan. De advocaat-fiscaal achtte deze uit leg van verdachte volkomen onaanne melijk. De raadsman, mr. dr Klaassen, wees er op, dat hij .de advocaat-fiscaal verzocht had Kaptein als getuige te dagvaarden, opdat uit diens mond nog eens vernomen zou kunnen worden in hoeverre verdachte vrijwillig namen had genoemd. Kaptein was echter niet gedagvaard „daar men van hem iedere verklaring kon krijgen die men wilde" aldus de advocaat-fiscaal. Na het lezen van een groot aantal schriftelijke verklaringen werd de zit- t:ng geschorst. Doodstraf geëist. Na de schorsing eiste de advocaat fiscaal de doodstraf tegen M. Belang stellenden, die zich in de zaal bevon den, voor een groot deel nabestaan den der slachtoffers, applaudisseerden bij het horen van deze eis. De presi dent wist dit applaus met een hevig kloppen van zijn hamer te doen op houden. De advocaat-fiscaal baseerde zijn eis op het buitengewoon ernstige karakter van het verraad, aanvoeren de, dat iedere slapte gedurende de oorlogstijd een misdaad is. Hij achtte verdachte in staat alle mogelijke ver raad te plegen, wanneer hij nog eens in dezelfde omstandigheden zou ko men. Generaal Markos is door het hoofd bestuur der Griekse communistische partij, in vijfde plenaire zitting uit zijn functie ontslagen, aldus meldt de ra dio der opstandelingen. Dit bericht komt iets meer dan een week nadat de „Vrije Griekse rege ring" van Markos voorwaarden tot sa menwerking met de Griekse regering bekend had gemaakt. Volgens het bericht van de radio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen" en „van elke plicht ontheven". Men gelooft te Athene, dat Markos zal worden opgevolgd door generaal Goessis, die tijdens de jongste rege- ringsaanvallen op Kastoria voor het eerst de aandacht op zich vestigde. Naar Reuter meldt, zal ir. Sukarno zich morgen met een Nederlands vlieg tuig van Prapat naar Bangka begeven, om met Drs Moh Hatta overleg te ple gen over de brief der Bijeenkomst Fe deraal Overleg, terwijl van Batavia uit enige voormannen der BFO en Re publikeinen zich eveneens per vlieg tuig naar Bangka zullen begeven. Het Franse persbureau AFP meldt hierover, dat op deze bijeenkomst eveneens overleg zal worden' gepleegd over de resolutie van de Veiligheids raad. Verder, dat Hadji Agus Alim de heer Sukarno naar Bangkok zal verge zellen, dat Anak Agung zich onder de federalisten bevindt die naar Bangka gaan en dat deze de Republikeinse lei ders op de hoogte zullen stellen van het behandelde in de recente BFO-bijeen- komst, die gisteren werd gesloten na dat daar het besluit was genomen, met de Republikeinse leiders overleg te plegen, alvorens men zijn houding je gens de Veiligheidsraads-resolutie zou bepalen. Zowel Anak Agung als de voorzitter der BFO, Sultan Hamid, hebben Vrij- Verwachting, geldig tot Zondag avond: Tijdelijk veel bewolking en plaatselijk mist, maar op de meeste plaatsen droog weer. Wei nig wind. Vannacht voornamelijk in het Zuiden van het land lichte vorst.. Morgen overdag tempera tuur iets boven het vriespunt. Britse Skymaster in Libië neergestort Een viermotorige Skymaster van de „Skyways Charter Company, die door het Britse ministerie van oorlog ge charterd was, is gisterochtend vroeg bij Castel Benito in Lybie neergestort. Te Londen is vernomen, dat alle 44 passagierser met lichte verwondingen zijn afgekomen. De piloot kwam om het leven, vijf andere leden van de bemanning liepen verwondingen op. ,,)udenfischer" staat terecht In de loop van deze maand zullen vier Duitse oorlogsmisdadigers terecht staan voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ondej hen bevindt zich de „Kriminal-Sekretar" Fischer, berucht geworden als „Judenfischer", die zich op 8 Februari te verantwoor den zal hebben voor zijn medewer king aan de Duitse vervolgings- en vernietigingspolitiek tegen de Joden. Fischer was belast met de samenstel ling der transporten naar Westerbork ter verdere deportatie naar het Oos ten. Van de uit Den Haag en omge ving op transport gestelde Joodse per sonen zijn ruim 12 000 niet terugge keerd. Fischer was ook gevreesd door zijn bruut optreden. Jn de Franse stad Rijsel woont de meubelmaker Charles Bernaerts en deze brave man kreeg de schrik van zijn leven toen hij hoorde, dat hij naast zijn echte echtgenote nóg twee vrou wen had, vader was van zeven kinde ren en een strafregister had met vijf veroordelingen, waarvan één tot vijf jaar dwangarbeid wegens desertie in oorlogstijd. Bernaerts hoorde dit alles, toen hij een paspoort aanvroeg om fa milieleden in Belgie bezoeken. Het stond allemaal formeel bij de burger lijke stand en bij de pliesie genoteerd! Nader onderzoek wees uit dat de meu belmaker het slachtoffer is geworden van iemand, die zijn naam heeft mis bruikt en die niet is te identificeren. De Amsterdamse politie stelt een on- de 7.' 'k in naar de zogenaamde stich ting „Door het kind, voor he* kind". Deze stichting is helemaal geen stich ting. Het is een stichting in oprichting met als bestuur een 29-jarige man, die verscheidene inzamelingen hield in en buiten de hoofdstad. Nu zoekt de re cherche uit wat er.met het geld is ge beurd; „het bestuur" is in arrest ge steld. De Sowjetrussische comman dant van het vliegveld Oranienburg te Berlijn en enige van zijn officieren zijn enige dagen geleden verdwenen. Mis schien komt er wel een „proces" van. nuimiiiaiaiiiJiiiiiiiiuiDiuiliiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiUiiiHiBiuimaiuiuuiniuiuiHiiiuiuuuaiumiu. dan 50 jaren. „Ome Herman" en „tante Griet" hebben 7 kinderen, 33 kleinkin deren en 40 achterkleinkinderen. Al dit kroost werkt van groot tot klein in de kermisbranche. In April wordt te New York een Duitse industrietentoon- stell: ïg gehouden. Zeshonderd Duitse zakenlieden hebben toestemming ge kregen om deze tentoonstelling te be zoeken. Zij worden in Amerikaanse vliegtuigen overgebracht. Een 20- jarige bewaker van het internerings kamp „De Slikken" hoorde drie maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij had, zonder dat daartoe reden was, op een geïnterneerde geschoten en hem ernstig verwond. Radio Moskou heeft een oproep gedaan om de Wes ters georienteerde toneelrecensenten en artisten terwille van de kunst te zuive ren. „Jarenlang, zo werd gezegd, heb ben deze mensen onze kunst afgehou den van alles wat levend en nieuw was en van alles wat ons socialistische leven weerspiegelde. Deze cosmopolitische en anti-nationale lieden dienen te wor den verwijderd" Dat wordt een hele serie bekentenissen! He Zuidafrikaanse minister Louw heeft dezer dagen verklaard dat in de toekomst alleen nog diegenen mogen stemmen, die in woord en daad volstrekt loyaal zijn jegens de repu bliek. „Dat sluit dus direct alle Joden uit" Louw zeit'et! Spaak maakt een redevoeringentournee door Belgie met het thema „houdt er de moed maar in". Er komt geen oorlog, er komt geen cri sis. Alles koek-en-ei en laat de boeren maar dorsen. De prijzen van verpakt roggebrood en verduurzaamd rogge brood zijn vrij, evenals die van manda rijnen. Dat hebt u wel gemerkt. Egyptische geleerden beweren uat zich grote hoeveelheden uranium bevinden aan de Westelijke oever van d„ Rode Zee. Farao heeft het niet geweten, an ders was Mozes geatoomd. Om* Jozef voelt nattigheid **£)e Royal Air Force heeft een „lucht brug" georganiseerd ter bevoor rading van tachtigduizend Arabieren in Ha^ramoet, die in nood verkeren door de aanhoudende droogte; de vliegtuigen werpen in de buurt van de dorpen zak ken graan uit. Een nieuw viermoto rig Constitution-toestel van de Ameri kaanse marine heeft een vlucht van 4100 km, in negen uur en 34 minuten volbracht; het monstertoestel kan 180 passagiers aan boord hebben, weegt ne gentig ton en kan een snelheid berei ken van vijfhonderd kilometer. Het mensdom gaat hard vooruit... dagavond een bezoek gebracht aan dr. Beel. Intussen heeft de heer fiarmasetia- wan aan Aneta verklaard, dat men in Republikeinse kringen ingenomen is met het besluit van de BFO om voors hands geen mening kenbaar te maken met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad. Britse lof voor biixondere rechtspraak De voorzitter van het tribunaal in de Britse zone, kolonel Dunbar Steen heeft tijdens zijn bezoek aan Neder land een uiterst gunstige indruk ge kregen van de Nederlandse Bijzondere Rechtspraak, aldu§ wordt te Berlijn officieel medegedeeld. De kolonel heeft de overtuiging gekregen, dat Duitse oorlogsmisdadigers, die aan Nederland werden uitgeleverd, vóór en geduren de hun proces behoorlijk behandeld werden. Kolonel Steen verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de proces sen, die tegen van oorlogsmisdaden be schuldigde Duitsers in Nederland wer den gevoerd op buitengewoon hoog justitieel peil stonden en niemand, die aan Nederland werd uitgeleverd om berecht te worden, zich in het minst bezorgd behoefde te maken over on- rechtvaardigde bejegening. Israëlische vliegtuigen van Brits fabrikaat? Piloten van de R.A.F.-formatie, die onlangs bij het treffen met Israelietische toestelen drie Spitfires verloor, heb ben de Israelietische vliegtuigen ais „Spitefulls" herkend. In R.A.F.-kringen wordt de moge lijkheid geopperd, dat de „Spitefulls" ide nieuwste en snelste Britse jager met zuigermotor) gedemonteerd per schip naar Israel zijn gezonden door een Zuid-Amerikaanse staat, die ze on langs uit Groot-Brittannie ontving. OPSTELPRIJSVRAAG DER V.N. De organisatie der V.N heeft een opstelprijsvraag uitgeschreven met als verplicht onderwerp: „Uitvoering der verklaring van de rechten van de mens". Ieder tussen de 20 en 35 jaar kan eer> opstel insturen, dat in elke taal gesteld mag zijn. Voor de tien prijs winnaars wordt een gratis reis naar Lake Success uitgeloofd. HOLLANDIA-FABRIEKEN WERKEN WEER. De staking in drie der bedrijven van de N, V. Hollandia (confectie) fabrie ken Kattenburg en Co te Amsterdam is opgeheven. Op een Donderdag ge houden vergadering van het stakende personeel is besloten het werk te her vatten. Gisteren waren de Amsterdam se fabrieken weer volledig in bedrijf. Geen hockey en korfbal Alle korfbal- en hockeywedstrijden v oor morgen zijn afgelast.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1