I CKefariite ,4 DE LAATSTE BROEKERMOLEN dag voorde Boys het eten gooit Koedijk Hensbroek Waarom moeten we vechten voor het behoud van het Bergerbos? Wat onze voorouders schreven Groot-Schermer Portret van de week Egmond aan Zee Loop der bevolking IJmuiden Molen te Uitgeest voor ondergang behoed Castricum Grootscheepse vaktentoon stelling te Bovenkarspel Ongecorrigeerd. nesizwering ontdekt in Polen Warschau is officeel bekend ge. dat de Poolse geheime politie complot heeft verijdeld, dat ten lad de vooraanstaande leden van oolse regering te vermoorden. Er p grote schaal arrestaties verricht de voormalige leden van de verzetsorganisaties in de oorlog. politie trof in de woningen van ige gearresteerden wapens van ei aard en radio-zenders, zoals >k in het Poolse leger worden ge- t. Volgens niet-officiële schattin- werden te Warschau enkele hon- n personen gearresteerd; in ge- Polen zouden meer dan 1000 ar- ïes zijn verricht. De Europese schaats kampioenschappen denmorgen begonnen de Europe- haatskampioenschappen hardrij - net de series van de 500 meter, was schitterend weer en de "be de ijsbaan, opgefleurd door de en van de negen deelnemende n, baadde zich in een overdadige schijn. r volgen de tijden, welke in de lullende ritten werden gemaakt: berg (Noorwegen) 43.4 sec. (per- ijk record). klev (Noorwegen) 44 sec. (per- ijk record). :iner (Zwitserland) 46.5 sec. ss (G. B.) 47.4 sec. roodoorlog in Haarlem grote Haarlemse bakkerij heeft rijs van het wittebrood van 34 tot nt verlaagd. Uit vrees, dat deze ging het signaal voor een nieu- jrood-oorlog zal worden, waarvan personeel tenslotte de dupe zal en, kwamen enkele honderden ers Donderdagavond bijeen om regelen te beramen. Besloten geen ontslag van bakkersgezel- e accepteren, hangende het con- Voorts wil men trachten in over- net de Nederlandse bakkerij-stich- te komen tot de vaststelling van ninimumprijs voor het wittebrood. rijden te hebben gespeeld, komt SVO, althans als Thialf geen roet vrij laag geklasseerd staat dienen ieniers reeds meerdere malen een Vlkmaarders een redelijke kans op rordt zoals tegen Kinheim. Het is HRC tegen DXS wel geen fouten verwachten, dat een bezoek aan oys de punten wel thuis houdt, is gaan met veronderstellingen ma- dat de Racing gelijk speelt, dan, Deze mogelijkheid moet de Boys VO, en gebeurt dit inderdaad dan Tijdens deze wedsrijd moeten de campioensmogelijkheden voor ogen ten koste van de sportiviteit ge- t3A kan Zondag zijn kampioen :n als. Zilvermeeuwen kans ziet te verslaan, hetgeen wel vrij ze- s. t alleen de kampioen kan hier voren komen maar ook minstens van de degradatiecandidaten zal oorschijn komen. Succes zal name- wel van WE verliezen waarmee het lot van Succes beslist is. De vierde klasse. 4 B is nog geen enkele beslissing erwachten. WW en Grasshoppers >even aan de Rijp en Sijbekarspel punt te verliezen, rgen zal weer eens een paar pun- moeten verzamelen, hetgeen tegen esluis niet zo eenvoudig is. 5V ontvangt, met kans op winst, inikendam. ITSTE LES TUINBOUWCURSUS. 2 tuinbouwvereniging „De West miseerde deze winter een cursus [ruitteelt, waarvoor veel belang ing bestond. De cursus bestond uit lessen waarvan twee practische in vak snoeien. Op de laatste les was ïens het Tuinbouwconsulentschap heer Smit uit Hoorn aanwezig, die 24 cursisten een diploma kon uit en. Daarbij wees de heer Smit op grote nut van de cursus en hij het zeer op prijs, dat hij aan dame het diploma kon uitreiken. EN ZELDZAAM JUBILEUM. heer Joh. Groot, Hensbroek her deze week het feit, dat hij een eeuw zitting had als ouderling de Ned. Herv. Diaconie te Hens- k. BENOEMING GEZINSVERPLEGING. vacature van Gezinsverpleging Hoogwoud, ontstaan door hetbe- n van de heer M. Stolp, Hens- is voor deze gemeente benoemd er G. den Das. Marktberichten CM. EXPORTVEILING, 4 Febr. Witlof I 40—52. II 26—38; rode 713; savoye kool 6.509; groene 1019.50; spruitkool, extra 5569, -52, II 15—26, boerekool 12—21.50. vie 7586; rode bieten 711; win- en 5.506.20, waspeen 816, Uien handel; prei 712; knolselderij 5; soepgroente 411.50. Goudrei- i 5277; Gieser Wildeman 6679. RD-SCHARWOUDE. 5 Jan. 30 rode kool 10.70—13.90, 23800 kool 9—12.60. 18.000 witte kool 3400 groene kool 12.8026. Men schrijft ons uit Bergen: Toen enkele weken geleden in de gemeenteraad van Bergen het bos ter sprake kwam rondom het Oude Hof, was er maar één der aanwezigen, die z'n stem verhief. Dr. Hemelrijk, die vroeger al eens gevochten had voor behoud van enkele oude plekjes, is ook nu in de bres gesprongen. Maar sinds dien lijkt het wel of alles in de doof pot zit. Maar waarom dan weer tu mult daarover te maken, als de eige naars van die gronden de mooie plek jes toch verkopen 7 Och, de mensen zijn moe en willen liefst dat ze met rust gelaten worden. Waarom zouden zij zich druk maken? Maar o wee als er straks wéér een stuk wordt afge zet met draad, als er straks wéér een villa verschijnt. Ja, dan zien de men sen, dat ze daar weer niet langer kun nen gaan zitten. En de plek wordt steeds kleiner en kleinermaar de bevolkingsaanwas houdt aan. Ja en dan komt het bos in een ander licht. Waar moeten we dan straks een luchtje scheppen? Langs paden, afge zet met prikkeldraad? Ja, zó komt het. En al wéér staat een mooi stuk bos op de lijst om afgesloten te wor den. Met die aardige stille hoekjes rondom het Oude Hof verliezen we véél en véél meer. Dan verliezen we prachtige hoge sparren, waar nog de torenvalk broedt. En de mooie wal aan de Eeuwigelaan zal dan natuur lijk óók verdwijnen. Kent men eigen- eigenlijk die omgeving wel? Er staan nog een paar zeer zeldzame planten als"muurleeuwenbek en een soort mos dat elders in Bergen niet of zelden voorkomt. Dan leven er de wielewaal, de lijster, nachtegaal en spechten en niet te vergeten de kouwtjes, die ook al naar de schoorstenen verhuizen in het dorp. Is dat te verwonderen? Nee, het Bergerbos biedt geen plaats meeralle oude holle bomen zijn weg en de kouwtjes moeten verhui zen. Vroeger woonde rondom de Hof vijver ook nog het ijsvogeltje, maar dat mooie vogeltje verdween al eer der. Véél is er al veranderd in onze omgeving en nog zien we al die plek jes verdwijnen en staan we schijn baar machteloos. Schijnbaar, ja, want wanneer wij willen, kunnen we véél doen. Als wij maar willen, dat er ons niet méér bos wordt ontnomen. En met al diegenen, die ook vooruit zien, weten we, dat er in onze omgeving gevaar bestaat, dat er te weinig over blijft om nog van „een mooie wande ling maken" te kunnen spreken. De laatste stukjes Bergerbos dreigen verloren te gaan. Is er buiten dr. Berger Ijsbaan nog niet open In Bergen werd gisteren, behalve op enkele smalle slootjes in de polder nog nergens schaatsen gereden Het ijs op de ijèbaan van dë B IJ V aan de Kerkedijk was gisteren nog niet meer dan 3 cm dik Bij het aanhouden van de vorst zal derhalve de ijsbaan niet eerder dan Zondag geopend kunnen worden en waarschijnlijk dan nog in beperkte mate Het ijs moet minstens 5 cm dik zijnt aldus het bestuur DE POLITIE MELDT: Gedurende het tijdvak van 28 Januari tot en met 3 Februari werden aan het politie-bureau alhier de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: rood kindersokje; wollen kinderwant; ge kleurde shawl; rozenkrans; gebreide hand schoen; khaki shawl; portemonnaie, inh: één bankbiljet f 10,—1 paar kinderwant jes; bruine gehaakte muts; lederen mo torkap; bril en zakkammetje in étui De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak, vermeldt: blauw vulpotlood; zwarte linker-hand- schoen; bruin met zwart gestreepte vul penhouder in groen étui; zwart gebreide handschoen; 1 paar zwarte sokken; sleu tel; parapluie Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Groote laan 17, Telefoon 2444, elke werkdag tus sen 10 en 11 uur v m In de Alkmaarsche Courant van 5 Februari 1849 lezen wij het vol gende Men heeft in Vollenhoven gisteren avond een zeer treffend schouw spel gehad. De drie, sedert 14 dagen te Dur- gerdam in Noord Holland vermis te schippers, bestaande uit eenen vader met zijn twee zonen, zijn op een stuk drijfijs nog levend tot in de nabijheid van deze stad in zee aangedreven. Men heeft hen dadelijk opgehaald en ofschoon schrikkelijk vermagerd en elendig van uitzien, hoopt men, dat zij in leven zullen behouden blijven. Den 13e Januari verlieten zij Dur- gerdam en begaven zich op de toegevrorene Zuiderzee om bot te vangen. Door de duisternis overvallen, raakten zij van het spoor en waren genoodzaakt ore. de nacht op het ijs te blijven. Bij het aanbreken van het daglicnt ontdekten zij, dat zij op een (.root stuk drijfijs in zee dreven Veer tien dagen moesten deze mensen daarop doorbrengen. In de laatste dagen was het ijs zodanig afgeno men, dat zij zich ternauwernood konden bewegen, Zij hadden zich met de gevangen bot gevoed. Toen zij gered werden Icon het ijs hen niet langer houden en brak dade lijk in een menigte stukken en de voorraad visch was verteerd. Bijna de gehele bevolking snelde toe om de ongelukkigen bijstand te verlenen en zij zullen waar schijnlijk zo lang hier blijven tot zij geheel hersteld zijn Hemelrijk niemand, die dat inziet? Moet een enkeling alléén dit voor komen? Het is nodig, dat we allen onze schouders er onder zetten cok UI Het is ook voor speelruimte van uw kinderen! Mocht u iets willen weten van wat we in de duinen al moesten verliezen, bezoekt u dan de lezing van twee jonge natuurvorsers Ivangh en Scholtz in het Oranje Hotel te Bergen op 11 Februari. Nog ls alles niet verloren, maar we moeten wak ker zijn. Geen natuurvriend mag die avond ontbreken. Wij zijn natuur vrienden, die niet alleen voor studie veel in de natuur zijn, maar ook zien we de grote veranderingen in bos en duin beter dan vele anderen. Het gaat fout met ons bos en duin! Zijn wij blind voor dit alles? Aan u het antwoord! Uitvoering van Be Quick De gymnastiekvereniging Be Quick gaf, nu onder leiding van haar nieuwe direc teur, de heêr Jac Schuil, haar jaarlijkse uitvoering Er was grote belangstelling De opening was al dadelijk een succes: toen de ratelende klepperman op zijn grauwtje de poorten binnenreed en de „boeren, burgers en buitenlui" het grote gebeuren aankondigde, brak een storm van applaus los Na de vaandelgroet sprak de voorzitter een kort welkomstwoord^ waarbij hij zich in het bijzonder richtte "tot de afgevaar digden van de Turnkring Alkmaar en Om streken, van verschillende zustervereni gingen en tot de oud-directeur, de heer Van Zoonen en familie Het 26 nummers tellende programma werd in vlot tempo afgewerkt Het ene viel wat beter uit dan het andere, maar er was veel te waarderen Om enkele num mers te noemen: de correct uitgevoerde vrije oefeningen heren, het ringenzwaai- en voor dames, de in vlug tempo keurig uitgevoerde vrije oefeningen dames, het mooie nummer hoogbrug heren, het steeds dankbare nummer hoogrek heren, de lan ge stok-oefeningen voor jongens, die met een extra applaus werden gewaardeerd, ae rhythmische oefeningen dames die selaas door slechte belichting niet geheel tot hun recht kwamen, de baloefening aan het slot De lichamelijke oefeningen werden af gewisseld mej. zang en voordracht: een vijftal dames kweelde een nachtegalen- zang, een ander drietal, dat hoopvol zat te wachten op de steller van een huwelijks advertentie, ging zich maar troosten met een kopje koffie, toen ze beseften dat ze waren bedrogen, enz enz Het werd een avond, waarop Be Quick me^ haar nieuwe directeur, met voldoe ning kan terugzien Mevr Moree—Dol die geheel belange loos de liedjes had ingestudeerd met de meisjes, werd hartelijk bedankt met woor den en bloemen De brandweer rukte uit! Vrijdagmorgen omstreeks tien uur loei de de sirene Er was brand in een per ceel aan de Komlaan Vermoedelijk door vonken uit de schoarsteen had het rie ten dak vuur geva^ De brandweer, die in een minimum van tijd ter plaatse was, tastte het vuur. van buiten en binnen met twee stralen aan en was de toestand spoedig meester Met wat waterschade en een beschadigd rieten dak liep het geval af DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen^ Zondag 6 Februari wordt de medische dienst te Bergen 'uitgeoefend door dokter De Vos (waarnemer voor dr Lugten), telefoon 2700 Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk een film gedraaid over de in richting en het leven op de stichting „Meer en Bosch", te Haarlem en Heemstede. De voorganger, de heer H. U. Albertz, sprak een kort openingswoord en na het zingen van Gez. 121, verkreeg de heer Veenhof, propagandist voor de stichting het woord. Allereerst vertel de deze iets over de verschillende verschijnselen van het lijden aan toe vallen. Verder over de inrichtingen Sarepta en Bethesda, onderdelen der inrichting.. De Emma-kliniek aldus spreker, waar de onderzoekingen plaats vinden, is de best ingerichte kliniek van ge heel Europa, op dit gebied. Hierna werd de film gedraaid, die een duidelijk beeld gaf, van het leven en streven, van doktoren en verpleeg sters om het lijden der patiënten te verlichten en deze zo mogelijk te ge nezen. De weinige aanwezigen kregen lllen de indruk, dat wij achter dit '«'erk moeten staan. Mevr. Kramer-Rond, die hier ter plaatse als collectante voor do stichting zal optreden, boekte dan ook haar eerste leden. Geen tijd om ziek te zijn? Dan dadelijk fjjtt TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 Ingekomen: Heiltje Bakker, Ju- lianastraat 67, van Midwolda. IJsbrand R. J. H. Roosjen, Voorstraat 94, van Amersfoort. Maria F. Mouton, Ju- lianastraat 82 van Oostvoorne. Barber- Speykstraat 12, van Amsterdam. Tona P. van der Gaart, Julianastraat 82, van Oostvoorne. Pieter Gouda, Pins Hen drikstraat 7, van Egmondbinnen. Cat- harina Koehl, Duinstraat 35 van Castri- cum. Jantje Regeer, Julianastraat 82, van Bergen (NH). Mary E. Bodenstaaf, Wilhelminastraat 32, van Leiden. Jo hanna N. van Noort, Julianastraat 82, Oostvoorne. Pieter Gouda, Prins Hen en gezin, Voorstraat 34, van Soest. Tine en Peter J. Bodenstaff, Wilhelmina straat 33, van Leiden. Catharina M. H. Rooding, Voorstraat 83, van Sittard. Apollonia Luiten, Prins Hendrikstraat 25, van Haarlem. Fenna van Vuure, Julianastraat 82, van Bergen. Vertrokken: Hetty Ekkelboom, naar Hilversum, Stieltjeslaan 16. Anna M. Zuurbier naar Zuid-Schermer, Zui dervaart 380. Nicolaas J. Keyzer. naar Zaandam, Kalf 182 d. Pieter Slagter en gezin naar Alkmaar, Houthavetf- straat 32. Grietje Broek naar Velsen, Wilhelminakade 89. Geertruida A. van der Pols naar Almelo, Vriezenveense- weg 170. Fenna E. Meedema naar Delf zijl, C 218. Catharina M. Diermanse naar Middelburg, Seisweg 123. Wilhel- mina C. M. Claase naar Nijmegen, v. Slichtenhorststraat 4, Ditmaal als por tret van de weel eens een familie foto. Het is ech ter wel een bij zondere foto want de personen die hier op voorkomen Vertegenwoordi gen drie genera ties. De bijzonder heid nu is dat zij alle vijf nog lid zijn van „De Hal ter", die vandaag ter gelegenheid van het gouden jubileum recipi1- eert. De tweede bij zonderheid is dat zij gezamenlijk ongeveer honderd jaar „Halter"-lid zijn. „Ome Hein" zo als vele Alkmaar- ders grootvader Jonker kennen, werd een jaar na de oprichting van de Halter lid en in de loop der ja ren doorliep hij daar vrijwel alle functies. Het laatst^ was hij secretaris, welke functie hij aan zijn schoonzoon, Jan Jonker, die rechts op de foto staat, overdroeg. Inmiddels is de heer J. Jonker ook al weer 28 jaar lid van de Halter. Als leider van de keurploegen van de Turnkring Alkmaar verricht hij belangrijk werk voor de turnsport. De meeste bekendheid heeft hij bij de sportbeoefenaars uit Alkmaar wel verkregen door zijn werkzaamheden bij de medische sportkeuring, werkzaamheden waarbij hij door zijn vrouw, mevr. Rie Jonker-Jonker geassisteerd wordt. Zij was 8 jaar toen zij lid werd van de Halter. Het aantal jaren dat zij de vereni ging trouw bleef wilde zij ons niet vertellen, hetgeen niet te wijten is aan een overdreven mate van bescheidenheid, maar.nu ja, je vraagt een dame nu eenmaal niet naar haar leeftijd. Ondanks het feit dat haar groot ste liefhebberij naar het ballet uitgaat, bleef zij de Halter trouw. Niemand zal zich verwonderen dat Koos en Henk met zo'n grootvader, vader en moeder eveneens lid van de Halter zijn. Juist deze week plaatsten wij dit portret van de week, omdat het uit stekend illustreert hoe generaties elkaar in De Halter opvolgden en waar mee tevens verklaard is waarom de Halter één grote familie is. N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING PREEKBEURTEN. Baptisten gemeenten (Nieuwe Doe- le), 10 uur evangelist Hofhuis; 4 uur doopdienst in de Overdekte Zwemin richting, evangelist Hofhuis (verbeter de opgave). Gisteren werden aangevoerd: 2020 kisten haring, 450 schar, 300 schol, 45 fijnvis 40 wijting, 25 kabeljauw en 15 kisten bot Besommingen: IJM 74 f 5370; 228 f 1360; 52 f 1528; KW 94 f 470; 15 f 1090; 9 f 2750 80 f 5820; 5 f2130 Wie langs de provinciale weg Uit» geest nadert ziet rechts aan een klein meertje een stoère watermolen staan. Zelfs zo uit de verte ziet men al dade» lijk, dat de oude molen reeds lang niet meer van zijn forse wieken gebruik maakt. Droef staat hij al jaren te pein» zen: de sombere blikken naar het Zuidwesten gericht. Zo stonden eerder alle buiten gebruik gestelde Zaanse molens gelaten hun doodsuur af te wachten Voor de laatste Brockcrmolen duurt dat wachten al vele jaren. Waar is dc tijd gebleven, dat hij met drie even stoere soortgenoten de waterstand van een uitgestrekte polder beheerste':1 Dc eerste van z'n kameraden die dc strijd moest opgeven was die, welke 't dichtst bij 't dorp stond. Die werd verbouwd tot de korenmolen „De Krijgsman", ontdaan van kap en roe» den en van een motor voorzien. Er was een stoomgemaal verrezen, dat de taak der molens kwam verlichten. Twee exemplaren hebben nog lang mee geholpen om de Uitgeester» en Heemskerkerbroekpolder van z'n over» tollige water af te helpen. Maar toen de mechanische bemaling gemoderni» sccrd werd, waren ook hun diensten overbodig. Zo is hij daar alleen blij» ven staan Slechts als woning doet hij nu nog dienst. Het grote wickenkruis verheft zich machteloos ten hemel; de windborden zijn afgenomen, de hek» ken vergaan door weer en wind en vallen als dfe bladeren in de herfst doelloos naar heneden. Rond de oude molenwerf, waar eens de machtige wieken door het luchtruim zoefden, heeft men wilgen geplant, die nu een beschuttende haag pogen te vormen. Een beschuttende haag tegen cle wind, eens 's molens beste makker in dc strijd tegen het water. Wie zou ooit z'n molenwerf met de windbelemme» rende tornen gaan beplanten, wanneer hij nog van de wind gebruik denkt te maken? Voor ondergang behoed. Maar zietDe Vereniging de Hol» landse Molen te Amsterdam, die zich ten doel heeft gesteld het typische Hollandse landschap door het behoud van de molens, die anders gedoemd ■waren te verdwijnen, haar oorspron» kelijk karakter te doen behouden, heeft zich het lot van deze molen aange» trokken. Hij zal hersteld worden en voor het nageslacht bewaard blijven, als historisch monument uit het ver» leden, nog sprekend van de strijd tegen het water (die ook in Uitgeest onvermoeid is gestreden). Dezer dagen hebben wij in het raadsverslag van Uitgeest kunnen lezen hoé met alge» mene stemmen het besluit is genomen de vereniging De Hollandse molen in dit streven bij te staan, door in de herstelkosten een bijdrage van ge» meentewege te verlenen ad 150. waardoor tevens voor die vereniging de voorwaarde werd geschapen voor deze werkzaamheden een rijks» en provinciale subsidie te kunnen ver» krijgen. En zo zal het levendige beeld van Uitgeest, dat eens zo schilderachtig door een viertal molens geflankeerd werd, in de toekomst, althans gedeel» telijk behouden blijven dank zij de vruchtbare samenwerking tussen ge» noemde vererfiging, het Rijk, de Pro» vincie en de gemeente. FILM-AVOND TEN BATE VAN RESTAURATIEFONDS Op initiatief van de commissie tot steun aan het Restauratiefonds, ressorterende onder de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk, is een film-avond ge houden in het Corso-Theater De netto-opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan bovengenoemd fonds Dr L Cannegieter opende met een kort welkomstwoord en gaf een uiteenzetting o\er de noodzakelijkheid van het doel dezer avond Hierna werden een paar korte films vertoond, die zeer in de smaak vielen Na een pauze, waarin diverse artikelen door grossiers en zakenlieden spontaan voor dit doel afgestaan werden verloot, sprak nog de 'heer Öulick, die dark zegde aan allen, dié hadden bijgedragen tot het slagen van de avond Vertoond werd toen „Een hand vol rijst", een film, die zich- afspeelt in het noordelijk gedeelte van Siam, een land met een prachtig natuur Pochai en Mo Ying, de hoofdpersonen, hebben veel te genspoed in hun leven maar geven een pracht voorbeeld van wat volharding tot stand kan brengen Deze mooie film werd met de grootste aandacht gevolgd Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth A M, dochter van H T Liefting en C A Al Willi- brordus C, zoon van P M Res en J M Cornelisse Engelbertus, zoon van J L Hopman en K Aardenburg Hendrikus L G, zoon van H P Bakker en A Zonne veld Ondertrouwd: Johannes van Vel- zen én Theodora M Admiraal Cornells J Admiraal en Cornelia van Velzen Hermanus de Graaf en Anna M de Ruij- ter Marinus Weiboren (te Heemskerk) en Maria C Oomes Overleden: Anton Burgers, 77 jaar, echtgenoot van J Spruit (te Amsterdam) Leendert J van Velthuijsen^ 82 jaar, ongehuwd (te Haarlem) Maria Laan, 55 jaar, echtgenote van J Hollenberg Jan Koudenberg 77 jaar, weduwnaar van M C W Brinkman (te Amsterdam) Arie Hoogland, 66 jaar, weduwnaar van N Wielings (te St Pancras) Joseph de Mooij, 77 jaar, weduwnaar van M A van Heel TONEELAVOND VAN NED. KATH. VROUWENBOND Onder presidium van mevr. Braken- hof-v. d. Paverd heeft de afdeling Cas tricum van de Ned. Kath. Vrouwen bond een feestavond gehouden in Ho tel Borst. Na de opening door de pre sidente, waarbij o.a. mededelingen zijn gedaan over het verdere winterpro- gramma heeft een r.k. toneelgezelschap uit Amsterdam de aanwezigen een paar uur kostelijk geamuseerd met de op voering van het blijspel „Wie krijgt de erfenis?" De muzikale omlijsting van de heer N. Brandjes was in goede han den en werd zeer gewaardeerd. Woensdag 9 Februari krijgt de damclub St. Thomas in Hotel De Rus tende Jager de zustervereniging uit Heerhugowaard op bezoek. BRIDGE-CLUB „BRICAS" De uitslag van de eerste drive in de vijfde serie zijn: Afdeling A: Ravenzwaai—Toepoel (1 straf punt) 75 Vt pnt; Padt—Peys (1 straf- punt) 71; Broksma—Scheerman 70; Van KleefKossen 69V«; De Vries—C Tromp 69V2; Bakker—Peters (1 strafpunt) 69; De Jong—Bakker (1 stiafpunt) 66; heer en mevr Teerink 65 Afdeling B: G Lute—B Tromp SO1/* pnt; KlaasseVan Eik 80; Van LunenZ^njee 7IV2; N BakkerM N01 68; P Kuys— T Lute 67; Wirtz—Morelis (gem) 67; Tie- bie—Steeman 66Vs; heer en mevr v d Brink 65Va Afdeling C: mevr Bakker—mevr Peters 80 pnt; Ravenzwaai—Kalt 79; v d Woude v d WooTd 74; Th Tromp—De Nijs 71; Koning—Schats 69; mevr Zonjee—imevr Morelis 64; mevr PadtP Lute 63; G Peys—Gouma 60 Marktoverzicht Schagen Voor de centrale werden aange voerd: 35 koeien, 2 stieren, 145 nuch tere kalveren en 12 schapen. De aan voer van nuchtere kalveren was aan merkelijk groter dan de vorige week. Toen werden er 62 stuks aangevoerd. Overigens was de aanvoer evengroot ais verleden week. De aanvoer van rund vee neemt meer toe. Het was deze week een echte wintermarkt. De goede .oelkkoeien met papieren werden goed verkocht. Ook in mindere soorten melkgevende beesten was de handel zeer redelijk te noemen. De hoogste notering van kalf- en melkkoeien was 900. De handel in geldekoeien met wat melk was iets flauwer, met' staan de prijzen. De hoogste notering was nu 550. Deze notering was 50 hoger dan de vorige week, maar het waren nu ook zwaardere beesten. In vaarzen onveranderde prijzen. De handel in pinken begint wat op te leven. Er was wel animo bij de koeien; veel kijkers en ook kopers. Het gaf op de ge- bruiksveemarkt een levendige drukte. Op de paardenmarkt was ook veel drukte met een behoorlijke aanvoer. Ri.ituigpaarden van 400 tot 600. Over het geheel genomen was de han del wel wat beter. Op de wolveemarkt was weinig drukte te bespeuren. Fok schapen tot 85. Overhouders tot 55. Deze zijn dus prijshoudend. Evenals op andere markten was de aanvoer klein. De aanvoer van biggen was iets beter, maar de handel had een stroef, duur verloop. De prijzen bleven echter hoog en een teruglopen ervan was niet te bespeuren. Op de kippen en konijnenmarkt was de handel zeer gewoon. Er was een levendige publieke belangstelling. Fundamenten Stamslot' van „Van Velsen" ontdekt? Met gespannen aandacht zien de oudheidkundigen uit naar hetgeen in do gemeente Velsen staat te gebeuren. De streek Kennemerland bezat ln de Middeleeuwen vele burchten en heer lijkheden. Sommigen zijn tot nu toe bewaard gebleven, anderen verdwenen geheel door krijgsgeweld of vervielen tot ruïnes. Vele geheimen liggen in de «arde Verborgen. Op een weide bij Driehuis-Wester- veld vermoedt men onder een lichte welving in het grastapijt de resten te zullen vinden van het „Huis te Vel sen''. Het „Huis, dat het stamslot van het adellijke geslacht Van Velsen was, werd later de Zathe van de Persijns van Waterland en dateert uit de der tiende eeuw. De naam van Geraerd van Velsen heeft met dit Huis niets uitstaande. Zijn de théorieën juist, dan. denkt men bovendien overblijfselen van een Romeinse nederzetting het „Castellum Flevo" bloot te kunnen leggen. „Winterflora 1949' wording in Van 16 tot 20 Febr. zal de grootste veilinghal van de Bloembollenveilings- vereniging „West-Friesland", die voor dit doel spontaan ter beschiking werd gesteld, het terein zijn waar twintig duizend tulpen van Westfriese bodem in volle glorie tentoongesteld zullen worden. Behalve deze ruimte afgestaan voor Flora's kinderen, zal een groot deel van dit gebouw, namelijk tweeduizend vierkante meter, gereserverd worden voor dat wat in landbouw-en tuinders kringen momenteel de volle aandacht heeft: de mechanisatie. Naast al de middelen, die wij op dit gebied reeds kennen, komen daar de meest-moderne bevloeiingsapparaten en ook de nieuw ste vinding, de mestverdeler. Tenslotte i3 nog een bescheiden ruimte, maar toch nog duizend vierkante meter groot, ingericht voor de Middenstand. Op de persconferentie die het ten toonstellingscomité, dat bezig is een ei gen vereniging te worden, gisterenmid dag hield, werd de belangrijkheid van deze expositie nader uiteengezet. De „Winterflora", de vaktentoonstelling, die een jaarlijks evenement zal worden, is geboren uit een samenwerking tussen Grootebroek en Bovenkarspel. In 1934 werden er op bescheiden wijze tentoon stellingen georganiseerd, maar na de oorlog werd de zaak goed aangevat. En nu is het resultaat, dal de grootste ge legenheid van de Streek noodzakelijk is om de plannen uit te voeren. Het is, zoals men dus al begrijpt, een grootse onderneming. Dertigduizend manden die in dit gebouw stonden opgeslagen, moesten elders worden ondergebracht. En de heteluchtverwarming want dit enorme gebouw zal verwarmd zijn zal ieder uur 400000 kubieke meter ha- telucht moeten opwarmen. En die capa citeit zal er komen dank zii de installa tie van de gebroeders Vroling te Hem. Deze tentoonstelling zal in de eerste plaats een v a ktentonstelling zijn en de medewerking van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst en die van de Me- chanisstieeommissie is "hiervoor 'n goede borg. Op de dagen van de tentoonstel- Iing worden door prominente figuren uit de kringen van land- en tuinbouw inleidingen gehouden over actuele pro blemen. terwij! de laatste dag de Plan- tenziektenkundige dienst uit Wagc-nin- gen een film vertoont over ratten en coloradokeverbestrijding. De „Winterflora" 1949 is in wording, de voorbereiding is in een vergevor derd stadium gekomen, vele handen brengen nu reeds het gebouw voor de ze grote tentoouet^Piu» :n het gehele land «<*«»-» |e bestaan, in gere"db»jd a i-as. sen van de West-Friese kwekers wor den de kleibollen getrokken. Goede sa menwerking en liefde voor het vak zijn de hechte pijlers van de Winterflora. En met zo'n fundament moet deze sla gen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3