Nog geen beslissing over de Europese Raad MAJAFRA Maison Grandieao, Scliirmerweg 3, Tel, 5255, Alkmaar Het nationale plan groeit uit tot een aantal facetplannen Te hoge en te lage bloeddruk PHILISHAVE DAMES! Wat voor permanent wenst U Olie, Crème of extra sterk voor de prijs van f. 4.50 Onze leus is: PRIMA WERK EN NIET DUUR feer,Rode Kruis Sociale Zaken fe Bergen ie Rheumatische pijnen ledematen Wel grote mate van over eenstemming bereikt Belangrijke studie over bevolkingsvraagstuk wordt binnenkort gepubliceerd De dokter genoegen de ge- aan het tallen van de woord bloeddruk te kennen, zonder PHILIPS een Magazijnbediende en een Expeditiebediende DAGBLAD-RECLAME DE BESTE ALKMAARSCHE COURANT e brandweer, die steeds met zo, l] ithousiasme haar taak verricht! de garage met magazijn en cur: al voor de Transportcolonne, emccntelijke gezondheidsdienst de barakken voor de dienst em. Werken en sociale Zaken, r bracht hulde en dank aan ah ji hadden medegewerkt aan de dkoming val al dit nuttige en olgens voerden nog het woord i Taets van Amerongen als voor* an de afd. Bergen van het Rode de heer Blauw als commandant li brandweer en als directeur van itewerken en dr. Van Gelder imandant van de Transported* n allen spraken heel veel vrien* woorden. Hierna werd een ïg gemaakt door de gebouwen, een ieder zich kon overtuigen doelmatige inrichting en keuri> jrking. In de garage van het ruis onthulde de voorzitter een aangeboden door de trans* >nne en verraste hij de heer iepcr, die verschillende malen ad afgestaan voor de bloed: ;iedienst, met de Prof. Karl inerpenning. ndweer en Rode Kruis in actie jl de aanwezigen reeds aan- maakten om hun warme haard te zoeken, deed een hevige Bergen trillen op zijn grond* in een der fabrieksgebouwen Jan Oldenburglaan had een ke< nffing een geweldige ravage ht, grote vlammen sloegen uit ouw en het gekerm van ge* deed het ergste vrezen, eer en Rode Kruis kwamen in :eds zaten de mannen achter irrad en in vliegende vaart naar de plaats des onheils, gebouw te naderen, nu de ug, dit toegang gaf tot het fa* rrein, was weggeslagen? In een i van tijd was een hulpbrug n spoedden mannen en vrou* h naar de gevaarlijke plek. werden uitgelegd, ladders ge* de babyspuit ingeschakeld om op het water te verhogen en rd-.het vuur krachtig aange* schuimapparaat beveiligde de de gebouwen. De Transport* I had inmiddels een hulpver* opgezet waar al spoedig al gewonden werd binnenge* jm na voorlopig verbonden te een ambuiance*wagen te wor* voerd naar het ziekenhuis, lonken kleinere ontploffingen :n de vlammen hier en daar tenslotte was het gevaar be* 1 het kunnen zijn, maar deze vas het slechts een demonstra* ntussen de bewoners van Ber* )t vertrouwen doen stellen in er en Transportcolonne. Met de eenvoudige bloedzui- Kruschen-kuur: Elke morgen dosis Kruschen Salts. De zes zouten waaruit Kruschen be- i een wondere stimulans voor [zuiverende organen. Lever, n ingewanden hebben de op- nodig, die Kruschen geven 'aan weer krachtiger werken, gaat sneller stromen en voor- Jende dat schadelijke, pijnver- zuren zich gaan vastzetten en gewrichten en voortdu- zaak worden van Uw ondrage- Niet zonder reden gebruiken mannen en vrouwen over de ld sinds jaar en dag Kruschen. ne gevolgen worden alom er- r kan geen reden zijn, waarom niet van zoudt profiteren, uschen bij Apotheker of Dro- igezonden mededeling) Ie modderige wegen zakken, schouwt hoe deze massale beurtelings keren en wenden ploegijzer diep door de kergrond rijten, hoe het hooi Igeladen wagens wordt bin- 3 en tot huizenhoge schoven vordt. t hoe na het dorsen het ko- ikken vult, hoe appels van gen takken vallen. Er is, aller inspanning, geen voed- e op de hoeve Farribique, zich als enige weelde een le zelf gewonnen wijn gu'it. nd van eenvoud is het ge- gebed als de oude moeder i monotoon in haar onver- patois de gebeden opzegt en >n achter hun stoelen één e pet van het hoofd nemen bekruisen. lar de boerderij van vader zoon overgaat, is de her- men na kerktijd zijn «las enige nieuwsbron, hier leven geen andere compli- geboorte en dood en de ver- rerkindeling bij het keren •n. Met een enkel beeld van wat ijzel van de tele- a kondigt de regisseur ar ahn, met een zelfde so- telling de onrust van de oor de deur van een slaap- - tekent hij het sterven van man, die kromgewerkt en aan zijn bed is gekluisterd, van dit simpele mensen een klein boerenhuis, te- n een onafzienbare vlakte, natuur haar schoonste en en biedt, is een symphonie ad,' die in deze beeldvorm iroerend document humaine n. Afl' „De permanente commissie van het Brusselse pact heeft overeenkomstig de richtlijnen van de raad van advies de gedetailleerde plannen voor een Euro pese Raad in studie genomen. Een gro te mate van algemene overeenstemming werd bereikt, doch een definitieve be slissing achtte men niet mogelijk vóór eer conferentie, waaraan naar men hoopt, ook andere Europese regeringen zullen deelnemen. Onder dit voorbehoud doet de perma nente commissie de volgende aanbeve lingen: De raad dient te bestaan uit een commissie van ministers en een advise rende vergadering: de commissie dient één minister per deelnemend land te omvatten, zij zou bevoegd zijn om alle aangelegenheden te behandelen, die van gemeenschappe lijk belang zijn voor de ledenstaten, be halve kwesties betreffende de lands verdediging, De commissie zou boven dien' de werkzaamheden van de advi serende vergadering voorbereiden. De vergadering is bevoegd om te be raadslagen en aanbevelingen te doen a;n de commissie van ministers. Zij heeft geen wetgevende of constitueren de bevoegdheid. Iedere regering zal voor haar land vaststellen, op welke wijze haar vertegenwoordigers worden aan- I gewezen. De vergadering zal overleg plegen aangaande alle punten, waarover de commissie van ministers om advies ver zoekt; zij kan ^eveneens het initiatief nemen aangelegenheden te bespreken, die van gemeenschappelijk belang zijn voor al de ledenstaten, in het bijzonder economische, sociale, culturele en juri dische kwesties; practische maatregelen Inbreker te Berkhout neergeschoten De zoon van de familie H. te Bo- beldijk had Vrijdagnacht geen leuke ontmoeting. Hij kwam om twee uur thuis, zette zijn fiets in de schuur en ontwaarde daar een inbreker, die hem begroette met de woorden: „Ga weg of ik schiet je neer!" De heer H. schrok wel een beetje, maar de inbre ker leek gevaarlijker dan hij was, want hij ging meteen op de vlucht. Hij greep een fiets en spurtte weg. De jongeman snelde naar de politie post en een paar wachtmeesters trok ken er onmiddellijk op uit om de dief te achtervolgen. Bij het voormalige station Bobeldijk zagen ze de inbreker. Hij werd gesom meerd te stoppen, doch gaf daaraan geen gevolg. De -politiemannen losten een paar waarschuwingsschoten, maar ook daardoor liet de inbreker zich niet intimideren. Toen werd er nog een schot gelost en dat trof de man in de rug. Hij bleek de 47-jarige C. S. te zijn, momenteel zonder domicilie. De man was zwaar gewond en werd overgebracht naar het Stadsziekenhuis te Hoorn, waar hij Zaterdagmorgen door dr. De Ronde is geopereerd. De kogel werd uit .de buik gehaald. De toestand van S. is thans niet levens gevaarlijk, maar hij kon toch nog niet i'ondervraagd worden. Of hij debet is aan andere indertijd in de omtrek van Hoorn gepleegde inbraken is dus nog niet bekend. cverwegen, die ten doel hebben nau were onderlinge eenheid te bevorde ren, en middelen bestuderen om onder de 'volkeren van Europa beter begrip te ontwikkelen voor de beginselen, die ce basis vormen van hun gemeenschap pelijke beschaving. De beslissingen wor den genomen bij meerderheid van stem men der aanwezigen. De vergadering zou normaal eenmaal per jaar een gewone zitting houden Zij zou tevens bevoegdheid hebben com missies te benoemen voor onderzoek of voorbereiding in details van kwesties, die op de volgende zitting moeten wor den besproken. De debatten dienen cpenbaar te zijn. Aanvaller van de Sjah overleden Facher Rai, die de moordaanslag op de Sjah van Perzie heeft gepleegd, is Zaterdagnacht in het ziekenhuis aan ae hem door de menigte toegebrachte verwondingen overleden. Volgens een officiële bekendmaking werden de verwondingen van de a?n3 valler veroorzaakt door het publiek „en militaire politie". De Perzische regering heeft de uiterst linkse Toedeh-partij, waarvan Facher Rai, een persfotograaf, lid was, ontbon den. Uit een door de politie gevonden dagboek van Rai wordt de Toedeh-partij geprezen als de „enige progressieve' partij in Perzie. Niemand had hem er toe gebracht een aanslag op de Sjah te plegen. „Dit deed ik uitsluitend op eigen verantwoordelijkheid", aldus het dagboek. Mysterieuze overval in de hoofdstad De politie van het bureau Leidse- plein te Amsterdam werd Zondag avond omstreeks half elf opgebeld door een arts, die haar hulp inriep, omdat hij in een perceel aan de Ruys- daelkade de bewoonster, een 56-jarige lerares, had gevonden met zeer zware hoofdwonden en wonden aan de keel en omdat hij misdrijf vermoedde. De politie zond onmiddellijk enkele rechercheurs naar het perceel, waar zij de vrouw aantroffen, die verklaarde door twee mannen met een zwaar voorwerp op het hoofd te zijn gesla gen. Voorzover voorlopig geconsta teerd kan worden zijn in de woning vermist een portemonnaie, inhoudende 2 gulden, een sleutel van een schrijf bureau en enkele zilveren voorwerpen. De vrouw heeft volgens de verklaring van de arts een schedelbasisfractuur en ernstige hoofdwonden. Zij is overgebracht naar het Wilhel- mina-gasthuis. Omtrent de identiteit van de daders tast de politie nog in het duister. Hef wegvervoer in Duifsland De Britse en Amerikaanse autoritei ten in Duitsland hebben een verbod gelegd op alle internationale wegver keer over de grens tussen de Brits- Amerikaanse zone en de Russische £one. Het verbod werd gisteren te middernacht van kracht. De vertegen woordigers te Berlijn van Nederland, Belgie, Luxemburg, Frankrijk, Dene marken en Zwitserland zijn van dit be sluit op de hoogte gebracht. In de be kendmaking der militaire gouverneurs wordt verklaard, dat de nieuwe maat regelen „in overeenstemming zijn met d beperkingen op het vervoer door de Sowjetzone" Toenadering op Rhodos Reuter verneemt uit gewoonlijk betrouwbare bron, dat de Israelietische en Egyptische gedelegeerden bij de besprekingen op Rhodos het eens zijn geworden over een „werk-beeld" voor het vaststellen der bestandsgrenzen in Zuid-Palestina. Het vaststellen der bestandsgrenzen vormde de grootste moeilijkheid bij de besprekingen, die drie weken ge leden zijn begonnen. Zondagavond kwamen de militaire leiders der de legaties bijeen onder voorzitterschap van William Riley, stafchef der V.N. in Palestina, hetgeen er op wees, dat de besprekingen thans in een tech nisch stadium zijn geraakt. In de drie weken was men het slechts op twee punten eens gewor den, namelijk omtrent het handhaven van het bestand en de evacuatie van de Egyptische brigade bij Faloedja, Dr. Bunche zeide, dat hij nog steeds overtuigd was van een goed welslagen der onderhandelingen op Rhodos. Hij zal thans zijn aandacht meer richten op de andere Arabische landen. Communisten steken de Jangsfe over Verscheidene duizenden communis ten zijn de Beneden-Jangtse overgesto ken en hebben een bastion gevormd in de bergen op ongeveer 160 km ten Westen van Sjanghai, zo heeft de gou verneur van Kiangsoe Zaterdag ver klaard. De nationalistische regering is offl cieel met haar werk in de nieuwe hoofdstad Kanton begonnen. De waar nemende president, generaal Li Tsoeng Jen, bevindt zich nog in Nanking. Hij zou gedreigd hebben de eerste minis ter, dr. Soen Fo, te ontslaan als deze niet naar Nanking zou terugkeren wanneer dat nodig was. Toen dr. Soen Fo in Kanton arriveerde, ging het ge rucht dat er een kabinetscrisis dreig de. Auto door trein gegrepen en vernield Bij de spoorwegovergang onder het dorp America wilden de automobilist Zaaeyen en diens zoon uit Venlo de overweg nog passeren, terwijl de bo men al omlaag gedraaid werden. De auto kwam klemvast onder een zakken de slagboom te zitten, terwijl uit de richting Eindhoven een trein in volle vaart naderde. Door ijlings uit de wa gen te springen konden de inzittenden zich van een wisse dood redden. De auto werd door de trein gegrepen en volkomen vernield. Stalin wacht op hef Westen Westelijke waarnemers te Moskou ge loven, dat maarschalk Stalin het laat ste woord over een vredespact en een ontmoeting met president Truman heeft gezegd en dat hij thans op het stand punt staat, dat verdere stappen van het Westen moeten komen. COCHRAN CONFEREERT IN- NEDERLAND. Het Amerikaanse lid van de Commis sie van Goede Diensten, Gochran is gistermiddag van Brussel in 's-Graven- hage gearriveerd, waar hij een onder houd had met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Vandaag hoopt Cochran demi- nister-president te ontmoeten voor een bespreking. ERNSTIGE BOERDERIJBRAND TE VENRAY In de woning van de heer Cox te Veulen ontstond brand, toen buta-gas uit een defecte buis stroomde. De woonkamer stond terstond in lichte laaie en slechts door een venster in te slaan kon de reeds met brandwonden overdekte huisvrouw er in slagen zich zelf en haar drie kinderen in veiligheid te brengen. Burenhulp noch de spoe dig arriverende brandweer vermoch ten er in te slagen het woonhuis en de stallingen van het vuur te redden. Een belangrijk bedrag aan geld ging ver loren. Slechts enig vee werd gered. De toestand van de slachtoffers is niet le vensgevaarlijk. NIEUWE TROEPEN' IN SOWJETZONE Volgens „Die Neue Zeitung", het of- ciële blad van het Amerikaans militair bestuur in Duitsland, zijn stoottroepen van twee nieuwe infanterie-divisies uit de Sowjetunie te Speck in de provin cie Mecklenburg aangekomen. „De sterkte dezer divisies wordt ver schillend geschat op 20.000 40.000 man. Het is niet bekend, of dit versterking of vervanging is", aldus het blad. H.K.H. Prinses Irene was Zaterdagmiddag bruidsmeisje bij het huwelijk van Mej. Violet Charlie del Court van Krimpen met Jhr. H. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van Mevrouw Feaver, die huisgenote was van H.M. de Koningin in Canada In de acht jaren van het bestaan van de Rijksdienst voor het Nationale Plan is duidelijk gebleken, dat er van één plan niets kan komen, zo vertelde mij mr. J. Linthorst Homan, president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Het cc -dinatiewerk tussen de ver schillende belangen is zo tijdrovend, de voorstudies zijn zo omvangrijk, dat men reeds geruime tijd begrepen heeft met facetplannen te moeten werken. Deze facetplannen bewegen zich dan op tal van gebieden, bijv. op dat van de tuinbouw (een plan voor de be scherming van voor de tuinbouw ge schikte gronden), op andere gebieden van de landbouw, op het gebied der industrialisatie bijv. een plan regelen de de bescherming van terreinen, die in de eerste plaats voor industrialisatie in aanmerking komen), op dat van de recreatie (vacantie-recreatieplannen, een recreatie-wegenplan, een plan voor de bescherming van gebieden voor de watersport), op dat van het verkeer, zoals bijv. een Rijkswegenplan reeds aangeeft en een plan voor de spoor wegen en bijv. een plan voor kanalen en andere waterverbindingen zou aan geven, een havenplan, een vliegvel denplan e.d. Wordt al dit planwerk en het voorbereidend werk door de Rijks dienst gedaan? Mij dunkt daar is dan een groot apparaat voor nodig! luidt mijn vraag. Inderdaad, aldus de neer Linthorst Homan, wanneer dat alles centraal in de Rijksdienst voor het Nationale Plan moet gebeuren zou er een omvangrijk ambtenarencorps voor nodig zijn. In sommige landen gebeurt dat dan ook in meer of mindere mate, maar in ons land is dat werk zoveel mogelijk ge decentraliseerd over de verschillende Rijksinstanties, die zich met het be treffende werk bezig houden. Zo wordt er thans voor een tuinbouwvestigings- plan voorbereidend werk gedaan door het ministerie van Landbouw in nauw overleg met de Rijksdienst voor het Nationale Plan, die de voorbereiding van de vakinstanties uiteindelijk moet coördineren en het formele jasje moet maken, waarin het facetplan gehuld wordt. Hoezeer zulk een plan nodig is, blijkt wel als men ziet hoe de stadsuitbreidingen van steden als Den Haag kostbare cultuurgrond hebben verslonden, hoe thans bij Arnhem- Zuid iets dergelijks dreigt en hoe onze prachtige wegen en vliegvelden een grote oppervlakte landbouwgrond in beslag nemen. Laat men het voorbereidend werk in zijn geheel aan derden over, infor meer ik, of wordt daarvan ook een deel door de Rijksdienst verzorgd? De Rijksdienst, luidt het ant woord, doet een belangrijk deel van het voorbereidend wetensehaDDeltik werk voorzover dit een algemeen karakter draagt zelf of besteedt dit uit aan wetenschappelijke instituten. Zo worden er zeer belangrijke voor studies gemaakt met betrekking tot het bevolkingsonderzoek, dat de grondslag vormt van het werk van de ruimte lijke ordening. Een deel van dit onder zoek is opgedragen aan het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Ne derlandse Volk en daarvan zal bin nenkort een interimrapport als eerste publicatie verschijnen. Dit rapport is niet alleen van essentieel belang voor de ruimtelijke ordening maar ook voor tal van andere instanties en men kan wel zeggen voor vele kanten van de regeringspolitiek. Dus eigenlijk kan er niet van één nationaal plan gesproken worden, maar moet er van facetplannen en richtlijnen en voorstudies gesproken worden? Zo is het inderdaad. In kringen van vakgenoten wordt wel eens de ge dachte uitgesproken, dat „Rijksplano logische dienst" in dit opzicht een be tere naam zou zijn. Men hoort, zo vervolg ik mijn vragen, echter ook dikwijls spreken over provinciale planologische dien sten. Zijn dat zoiets als filialen in de provincie van uw dienst? Neen, antwoordt de heer Lint horst Homan, dat zeker niet. De pro vinciale planologische diensten zijn zuiver provinciale instellingen, die on der Gedeputeerde Staten ressorteren. Er is natuurlijk wel geregeld een veel vuldig contact en overleg met de pro vincie en met deze diensten, maar ons provinciaal werk is volkomen gedecen traliseerd. Men kan in zekere zin zelfs spreken van een nieuwe taak, dis de provincie hier gevonden heeft: de zorg voor de ruimtelijke ordening, de voorbereiding voor het streekplan maakt ook in provinciaal verband tal van voorst-'dijs nodig op sociaal, eco nomisch, agrarisch, demografisch en ander gebied en in verschillende pro vincies wordt dit voorbereidend werk op brede wijze aangevat. Men vergeet niet daarbij ook andere belangen te betrekken, zoals bijv. gebleken is uit publicaties van Noordbrabant en van Limburg met betrekking tot een wel vaartsplan. Hier zit men in de practijk gebracht het verlangen tot provinciale en regionale decentralisatie, die naar mijn mening, wanneer zij op de juiste wijze wordt uitgevoerd, in goed begrip voor onderlinge samenwerking ook met de Rijksinstanties een grote ver lichting kan betekenen voor vele moei lijkheden, waar onze bestuursorganen voor staan. jAE BLOEDDRUK is altijd iets ge weest, dat de mensen erg intri geert. Iedereen wil op zekere leeftijd graag eens weten, hoe hoog die nu eigenlijk is. En daarbij is dan een stille angst, dat deze te hoog zal zijn. In ons land zijn de artsen niet erg scheutig met mededelingen over de bloeddruk. In het buitenland is dat vaak anders. Zo zag ik in Toulouse in het portiek van een apotheek een weegschaal aan de ene en een zelfregistrerend bloed drukapparaat aan de andere kant Vcor 2 francs kon men daar zijn ge wicht en voor 5 francs zijn bloeddruk te weten komen. Heel druk was het aan die toestellen niet, de mensen had den er al lang genoeg ''an. Het is slechts een matig TSJECHOSLOWAAKSE „REGERING IN BALLINGSCHAP" Een aantal Tsjechen, die vóór de communistische omwenteling van vo rig jaar hoge regeringsposten vervul den, is te New York aangekomen om in een vergadering plannen uit te wer ken voor de vorming van een „rege ring in ballingschap". verder te weten, hoe het normale is en wet de betekenis is van het "erschih Vaak vragen patiënten dan ook, hoe hoog hun bloeddruk is en hoe iaag deze zou moeten zijn. Het eerste is gemakkelijker te be antwoorden dan het tweede. Niet al- ieen dat er bij elke leeftijd een be paalde bloeddruk is, bovendien zijn er grote variatiebreedten voor de ver schillende typen van mensen. Dikke, zwaar gebouwde mensen mogen een wat hogere druk hebben, dan dunne, fijne typen van dezelfde leeftijd. Bovendien is de bloeddruk niet een enkelvoudig getal, maar volgens de moderne wijze van meten wordt een dubbel getal verkregen, waarvan het hoogste de druk in de slagader van de erm aangeeft gedurende de contractie (samentrekking) van het hart, terwijl het laagste getal de druk bij ontspan nen hartspier betekent. In het algemeen spreekt men over het hoogste, terwijl het laagste van minstens even grote betekenis is. On der de invloed van emotie en na in spanning kan het eerste vaak een be langrijke stijging vertonen, terwijl het tweede vrij constant blijft onder uit wendige veranderingen. Zo zien we dus reeds variaties bij gezonden in ver- tand met de leeftijd, in verband met de lichaamsbouw, na inspanning en emotie. Daarna pas komen we op het gebied vun de ziekelijke afwijkingen. Die be staan lang niet uitsluitend uit verho ging van de bloeddruk. Ook verlaging komt voor. Dat de mensen zich in het algemeen alleen voor de verhoging van hun bloeddruk interesseren, is echter zeer begrijpelijk. Het is duidelijk, dat zo'n verhoogde spanning op de duur tot barsten van het vaatstelsel moet lei den en de barst zit veelal in de zwak ste bloedvaten, namelijk die van de hersenen. Een hersenbloeding of be- rr.erte'is nu eenmaal een'ding, dat in- d'uk maakt en dat ook zeker geen denkbeeldig gevaar is voor de lijder ran verhoogde bloeddruk. Zwaar en weldoorvoed. Er zijn families, die aanleg hebben voor deze kwaal. Het zijn zware, wel doorvoede mensen, kort aangebonden, driftig van natuur. En waarschijnlijk speelt die tweede factor een minstens even grote rol als de eerste. Telkens herhaalde uitbarstingen van woede geven telkens even een verhoging van de druk binnen het vaatstelsel. Daarna daalt deze dan weer, maar na veel van zulke schommelingen blijft de druk od de duur-hoog, omdat er iets in het gehele gestel verandert, waardoor de regeling van de druk ten slotte be ïnvloed wordt. Van belang is daarbij de elasticiteit van het vaatstelsel. De aderverkalking is een normaal proces bij het ouder worden, dat eigen lijk al in de jeugd begint en waardoor de vaten aan elasticiteit inboeten. Het gevaar voor een hersenbloeding wordt nu bepaald door de verhouding van de vaatwanden tot de bloeddrukver hoging. Zijn de vaatwanden nog in be hoorlijke conditie, dan kunnen ze zeer lange tijd weerstand bieden aan een sterk verhoogde druk. Bovendien zal dit des te beter gaan, naarmate de drukverhoging constant blijft. Zijn er plotselinge schommelingen, dan wor den er bij elke nieuwe verhoging op nieuw eisen aan de vaten gesteld, die het dan ten slotte afleggen. Conclusie. Zodat we uit het bovenstaande de volgende conclusie mogen trekken. Bij families met aanleg voor hoge bloed-1 diuk is het verstandig reeds in de jeugd er tegen te waken, dat er te veel en te goed gegeten wordt. Verder sportief, beweeglijk leven gepaard aan een sportieve, beweeglijke geest, die niet te snel in opstand komt. Dit is gemakkelijker gezegd dan in practijk gebracht. Indien de omgeving echter meewerkt en men zich de noodzaak be wust is, reeds bij het jeugdig individu deze instelling aan te kweken, zal hem dat helpen, juist als de aangebo- ïen aanleg een andere is. Ten slotte nog een enkel woord over de verlaagde bloeddruk, waarover men de laatste tijd meer hoort, dan vóór de corlog. Ondervoeding, vooral eiwit- arme voeding schijnen daarbij een rol te spelen. Op zichzelf is de aandoening ruet gevaarlijk, alleen is de neiging tot flauwvallen wat vergroot. Verder voe len de patiënten zich gauw moe en mat. Met de betere voeding is deze kwaal echter snel te bestrijden. In de zeldzame gevallen, waarbij er een ern stig lijden aan ten grondslag ligt, moet dit eerst worden uitgezocht, opdat een doelmatige behandeling kan worden ingesteld. Voor de juiste beoordeling var de bloeddruk moet men dus iets meer weten dan de getallen alleen en daarom heeft het zo weinig zin om te antwoorden op de vraag: ..Hoeveel is het?" Veiligheidsraad bespreekt vermindering van bewapening De Veiligheidsraad zal Dinsdag bij eenkomen, teneinde de door de Assem blee aangenomen resolutie, strekkende tot een vermindering der bewapening, in bespreking te nemen; deze bespre king was indertijd op verzoek van de Sow jet-Unie uitgesteld. Op de baan komt het aan op honderdste seconden in het dagelijkse leven zijn het minuten, die tellen! Wie vlug en goed geschoren wil zijn, scheert zich met Philips electrisch droogscheerapparaat „PhiliShave". Het toppunt van gemak! Philips PhiliShave Staalbaard-Standaard f 39.- in luxe doosverpakking Philips PhiliShave Staalbaard-lvoor f 47.- in luxe doosverpakking electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Fa. GEBR. DE HAAS, Groothandel in Levensmiddelen, ALKMAAR, vraagt voor directe indienstreding (niet ouder dan 18 jaar). Schriftelijke sollicitaties worden zo spoedig mogelijk ingewacht. Te koop aangeboden 2500 SPOORBIELZEN, nieuw, 260 x 25 x 15 cm., prijs 130 per m3., franco tot Dordrecht. Ook bij klein kwantums. Y. MINKEMA, Santpoort (Station), Tel. 8012. "SER BOVEN UIT komen doet U met onze be proefde door Ned psycholo gen en graphologen ind. schr. of/en mondei, geleide MENTAL TRAINING die U vrij maakt v. lusteloos heid, minderheidsgevoelens, bloos - spreek- en andere angsten en Uw energie,zelf- vertrouwen, concentratie en geheugen versterkt. Ons boekje DE VOLWAARDIGE MENS zenden wij U gratis en vrijbl. op aanvraag indien U dit blad vermeldt. PELMAN INSTITUUT Damrak68 Telefoon 41878 AMSTERDAM (Erkend door de Insp.van het Schr. Onderwijs). LONDEN-PARIJS-NEWYORK opger. 1900 De meeste grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf of artikel deze courant in en U bereikt koop- krachtige lezers Helderziende (Magnetiseur) komt a.s. Donderdag 10 en Vrijdag (11 Februari te Alkmaar, Café CENTRAL, Hofplein. Spreekuur van 109 uur. Vroegtijdig komen,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3