DE (vr.) isjes ïrood... Wordt interim-periode overgeslagen? Kort Bestek Kardinaal Mindszenty in een cel Indonesië in de Tweede Kamer 26 AMI¥ shuizen Telefoon 3755 >ven mondorgel LECTRAHUIS Woensdag 9 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 33 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gevallen in Indonesië Verontwaardiging over het vonnis Federalisten eisen snelle overdracht van souvereiniteit Buitenlandse inmenging afg ewezen Weerbericht rrao en Hatta bereid tot overleg Interimregering op 15 Maart? De vergeten glimlach Opnieuw critiek op de Veiligheidsraad Scandinavisch vliegtuig stort bij Malmö in zee Kravchenko bedreigt Sowjet-getuige „Ik zal je twee hooiden afslaan' je», "maat 389 overs, jaar' üftT essins •jes, in bleu __n eft. 2 j r. 570 •jaark3675 80 ren"0' 11«° rvies 1345 Br vernikkeld, model ^9^ Weineen l zo met Uw radio I, haal dan spoedig an erbij. Wij ne- onvolmaaktheden en billijk weg. HOOGERVORST zar Tele/. 2603 innen geen smaas- om te schillen. Er ;hil worden ingele- •ing kan geschieden latum worden geen ABRIEKEN N.V., Alkmaar. •C.O. vraagt conductrice. LC.O., Stationsweg EFFECTENBANK lig mogelijk iriftelijke sollicitatie MULO of Middelb. XMAAR vraagt nst. olad. MM EXTER zegt de pompenist. i met dat ding!" De Ier. „Die gelooft zijn vindt het heel ge- is achter het oor. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De betekenis van Cochrans bezoek (Van onze parlementaire redacteur) In politieke en diplomatieke kringen wordt het grootste belang gehecht aan het bezoek van de heer Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de UNO-commisie voor Indonesië, die zijn reis terug van Washington naar Bata via deze keer (voor het eerst!) maakt via Belgie en Nederland. H. M. de Ko ningin heeft hem in audiëntie ontvan gen en hij heeft in de ambtswoning van mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, met deze be windsman gedineerd tezamen met mr. E. M. J. A. Sassen, minister van Over zeese Gebiedsdelen. Later op de avond kwam dr. W. Drees, de minister-pre sident, zich bij het gezelschap voegen. Deze drie leiders van Nederlands buitenlandse en overzeese politiek hebben na de maaltijd urenlang ge confereerd met de Amerikaanse diplo maat, die zich tijdens zijn verblijf op Java steeds als een vriend van Djokja heeft gedragen, terwijl het juist de bedoeling van het Amerikaanse lid van de vroegere Commissie van Goede Diensten was, dat hij zich als neutrale derde zou plaatsen tussen het Austra lische en het Belgische lid. Die moed heeft Cochran en hebben 'ook zijn voorgangers nooit kunnen opbrengen. Daardoor is de vertegen woordiging van de U.N.O. van het begin af niet objectief geweest, heeft zij nooit getracht het juiste midden te tvinden, maar heeft zij door dik en dun de Republiek in bescherming ge nomen en Nederland als het kwaad willende element beschouwd. Daarom is het van zulk een groot belang, dat Cóchran in Brussel is geweest (waar men Nederlands streven heel goed begrijpt) en dat hij nu enige dageu ln de hoogste Nederlandse kringen ver toeft, waar niets wordt nagelaten om hem te overtuigen van Nederlands goede wil, van Nederlands goed recht ep van Nederlands goede trouw. Be treurd wordt slechts, dat daartoe niet eerder de gelegenheid zich heeft voorgedaan. Wij hebben getracht om de Ameri kaanse berichten te verifiëren als zou Nederland door het overslaan van de mlerimperiode trachten de UNO een slag voor te geraken, maar daarover zwijgt men in vele talen Tevergeefs echter. Wel gaan er al lerlei geruchten, maar officieel zwijgt elke overheidswoordvoerder. Het is dan ook niet duidelijk of er een be sluit van de ministerraad gevallen is in deze geest, maar wel schijnt er een plan in die zin te bestaan en daar over moet men uitvoerig met Cochran van gedachten gewisseld hebben. Gisteren waren de ministers Drees, Stikker en Sassen in de Tweede Ka mer, maar geen van drieën heeft over Cochrans bezoek iets losgelaten. Ho- penlijk laat men ons niet al te lang meer in het onzekere. Prof. Scher- merhorn van de P. v. d. A. heeft reeds een spierinkje uitgegooid en verwacht een antwoord op de vraag, of de z.g. interim-periode inderdaad komt te vervallen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: tijd. serg. mar. O.V.W. K.V. M. Schnitzler, uit Probo- lingo. Koninklijke landmacht: serg. W. Bijls - ma uit Drachten (gem. Smallinger- ïand); sold B. Kamphuis uit Gronin gen; sold. J. Hoekstra uit Rotterdam; sold. A. Huizinga uit Middelstum (Gro ningen); le It. H. J. van den Berg uit Zwolle; sold. J. Matze uit 's-Gravenha- ge; sold. J. van den Nosterum uit Box tel; sold. G. A. van Leeuwen uit 's-Gra- venhage. Van het Kon. Ned. Ind. leger sneu velden elf militairen. Amsterdamse stakers nog niet aan het werk De stakende Amsterdamse havenar beiders hebben zonder schriftelijke stemming besloten het advies van de stakingsleiding en de algemene bedrijfs- bond transport (EVC): „Doorzetten", op te volgen. Het gaat hier o.a. 'o.m. loons verhoging en nachttoeslag. Auto van dijk gestort In de afgelopen nacht gingen 4 per sonen, 3 mannen en een vrouw, na een te Deventer gehouden feestje met een auto naar huis. Nabij Deventer is deze auto omstreeks 4 uur van de Dijk na bij Twello gestort. Een der inzittenden was direct dood. De fabrikant W. H. uit Deventer brak een paar ribben. De inzittende dame bleef ongedeerd even als de bestuurder van de auto, de caféhouder W. uit Apeldoorn, die in hechtenis is genomen. Men neemt namelijk aan. dat W. on der invloed van sterke drank ver keerde. In bevoegde kringen van het Vaticaan meent men te weten, dat de Paus zal protesteren tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty zodra men in het bezit is van alle gegevens over het von nis. Het Openbaar Ministerie en de ver dediger van de kardinaal maakten be zwaar tegen sommige der bevindingen en uitspraken van het Hof. Kardinaal Mindszenty zei, toen hij in de getui genbank werd geroepen, dat hij het eens was met de bezwaren van zijn raadsman, Dr. Kiczko. Na vier minuten beraad stemde het Hof in met het verzoek van de open bare aanklager, dat de beklaagden zou den worden gedetineerd hangende de beslissing van het Hooggerechtshof. Nojj geen opvolger. Kardinaal Mindszenty en de andere veroordeelden zullen in de gevangenis in de Markostraat verblijven tot het Hooggerechtshof arrest zal hebben ge wezen. In deze gevangenis heeft de kardinaal twee kamers. Het is nog niet bekend wie de kardi naal als Primaat van Hongarije zal op volgen. Tijdelijk zal het de oudste der bis- Het hoofdbestuur van de federalisti sche partii „Pardafi" te Batavia heeft een resolutie aangenomen, waarin ge concludeerd wordt, „dat de Nederland se regering de souvereiniteit over Indo nesië op zeer korte termijn dient over te dragen aan het daartoe in leven te roepen Indonesische orgaan, waarna de certegenwoordigers van de souvereme Ver. Staten van Indonesië op voet van gelijkheid met de vertegenwoordigers van het Nederlandse Koninkrijk over leg kunnen plegen terzake van de cul turele en financiële samenwerking bin nen het kader van een bilaterale unie". De resolutie wijst buitenlandse in menging in de Indonesische kwestie af. zeggend, dat het de uitdrukkelijke wens van het gehele Indonesische volk is de souvereiniteit op de kortste ter mijn rechtstreeks over te dragen van Nederland aan Indonesië en niet aan de Ver. Naties. De resolutie zegt, dat de j DUIZENDEN SIGARETTEN ACHTERHAALD. Zondag j.l. zijn door de Rotterdamse rivierpolitie twaalf havenarbeiders op een terrein aan de Merwehaven aan gehouden wegens het in het bezit heb ben van clandestien ingevoerde siga retten. Bij hen werden 9370 stuks aan getroffen. terwijl een onderzoek op 't terrein een buit van 16580 sigaretten opleverde. DE „TURMAC" WERKT WEER De Turmac sigarettenfabriek te Am sterdam, die Maandag 31 Januari Ms gevolg der staking van een deel van het 110 man tellende personeel door de directie zelf werd gesloten, werkt thans weer. Vijf-en dertig stakers heeft de directie ontslagen. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond. Enkele regen- of hagelbuien, afgewisseld door op- I klaringen. Aanvankelijk langs de I kust nog stormachtige en in het binnenland krachtige of harde W. f wind, later geleidelijk afnemend. Iets kouder overdag. Veiligheidsraad door de resolutie een teitelijk deel van de souvereiniteit over Indonesië aan zich getrokken heeft. De Nederlandse regering noch de BFO (Bij eenkomst Federaal Overlég) deed een duidelijke uitspraak ten aanzien van de resolutie zo zegt het bestuur van de Pardafi, dat opmerkt, dat „de Neder- 'andse regering, de jure nog uitoefe nend de souvereiniteit over Indonesië, aoor deze houding niet toonde langer bij machte te zijn de uit de souvereini teit voortvloeiende verplichtingen ten aanzien van Indonesië na te komen". schoppen, Dr. Groesz, de Aartsbisschop van Kalican. zijn. Lord Vansittart, de voormalige eerste diplomatieke adviseur van de Britse regering, verklaarde naar aanleiding van de veroordeling van kardinaal Mindszenty- „Het is een barbaarse straf, welke in feite neerkomt op een lang zame dood. Doch dit kan men verwach ten in landen, waar geen gerechtigheid volgens de beschaafde levensnormen heerst en waar de wet slechts wordt toegepast, om politieke doeleinden te dienen. In deze gevallen wordt iemand veroordeeld voordat hij terecht staat" Als resultaat van het bezoek van Anak De passagiers van de op vertrek ken liggende „Willem Ruys" ke ken elkaar gistermiddag eens aan. Eerst waren er al aanstal ten gemaakt de trossen los te gooien en de reis naar Indonesië te aanvaarden, maar toen was er enig gefluister met de kapi tein gevolgd, die daarna een be grijpend knipoogje gaf en bevel gaf nog even met vertrekken te wachten. In de loods aan de wal speelde zich intussen iets anders af. Op een aanvankelijke wan- hoopsstemming van een oude dame was nu een reactie met tranen gevolgd, tranen van dankbaarheid jegens de heren van de Lloyd, die begrepen had den dat zij zonder het kunst werk, dat zij vergeten was, on mogelijk de verre reis kon onder nemen en de kapitein hadden bewogen nog even te wachten. Een taxi was reeds uitgestuurd naar Den Haag om het voorwerp te halen. In recordtijd keerde de auto terug en een daaruit stap pende heer reikte de oude dame geheimzinnig iets over. Zij maak te daarop een elegante beweging naar de mond. en zei leukweg: „Nu heb ik mijn glimlach terug". Ijlings stapte zij daarop aan boord. „Dat noem ik ook een record", zei de kapitein, „een vergeten glimlach die sterk ge noeg is om 28.000 ton plus 917 passagiers een kwartier langer dan nodig is tegen te houden. We gaan varen, jongens". 23 Spanjaarden en 5 leden der bemanning omgekomen Een .Viking" van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij heeft gister avond tevergeefs gepoogd een „blinde" landing te maken op het vliegveld Kas- trup en is daarna als vermist opgege ven. Later werd bekend, dat het vlieg- tuig tussen Denemarken en Zweden op Agung en Ateng aan Bangka, waar zij A., af<,tand van Malmö in zee is ge- (klllrn vn/. Lllnéén M J T> -1.11_1 Sukarno, Hatta en andere Republikein se prominenten ontmoet hebben, kan gemeld worden, dat Sukarno en Hatta bereid zijn de contactcommissie van Iet BFO op Bangka te ontmoeten voor een oriënterende gedachtenwisseling, waar van het tijdstip in nader overleg zou kunnen worden vastgesteld. Aneta verneemt, dat de ontmoeting waarschijnlijk op Bangka zal plaats hebben en wel op 12 Februari. Hierbij zullen verschillende kwesties bespro ken kunnen worden, in het bijzonder het vormen van een federale interim legering op 15 Maart en het nakomen van de resolutie van de Veiligheidsraad ever hel stopzetten van de militaire actie, de restauratie van de Republi keinse regering en de terugkeer van die regering naar Djokja, GENERAAL MARKOS MAAKT ZIJN AFTREDEN BEKEND. In een dagorder, die werd omgeroe pen door Radio-Vrij-Griekenland, heeft generaal Markos zijn aftreden als op perbevelhebber der Griekse guerrilla- strijdkrachten bekend gemaakt. „Mijn gezondheid is verslechterd na de campagne in het Grammosgeberg- te, wordt in de dagorder verklaard. stort. 28 personen vonden de dood on der wie vijf leden der bemanning. De machine was Maandag met Deense passagiers uit Kopenhagen ver trokken en keerde thans terug me' drie en twintig Spanjaarden, die -n ne' kader van een toeristen-uitwiss 'togs- regeling naar Denemarken kwamen. Nadat de Tweede Kamer Dinsdag middag met overtuiging haar goedkeu ring had gehecht aan de begroting van Buitenlandse Zaken, en de motie Ser- rarens (KVP) protest tegen optre den van Je Hongaarse ^Volksdemocra tie ter zake het proces Mindszenty zonder hoofdelijke stemming had aan genomen, ging men over tot de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen. Vijf goden waren van de Olympus afgedaald om aan te horen, wat de Tweede Kamerleden hierover te zeg gen hadden. In het midden achter de regerings tafel zat de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. E. M. J. A. Sassen Hij werd geflankeerd door de minis ter-president dr. W. Drees, de kabinets formateur mr. J. R. M. van Schaik, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Commissie voor Indonesië vraagt vrijlating der Republikeinen De Commissie der Verenigde Naties heeft bekend gemaakt, dat de Neder landse regering geen bezwaar tegen het vertrek van Republikeinse verte genwoordigers naar Lake Success heeft, doch het zou wenselijk lijken, dat geen personen aangewezen wor den, wier verblijf in Indonesië mis schien noodzakelijk is voor de voor gestelde besprekingen betreffende de interim-periode, aldus een brief van de Nederlandse delegatie aan de commis sie. De commissie heeft aan de Neder landse delegatie inlichtingen gevraagd betreffende de voorstellen van offi ciële zijde voor de oplossing Van het Indonesische probleem, die zijn gedaan aan de Bijeenkomst Federaal Overleg of aan leden daarvan. De commissie drong bij de Nederlandse delegatie aan op vrijlating van de politieke ge vangenen ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad. De commissie stel de voor de vrijlating van Sukarno, Hatta, leden van het Republikeinse kabinet en Rum als onmiddellijk mi nimum, dat kon worden uitgevoerd in afwachting van het besluit der Neder landse regering ten aanzien van haar houding wat betreft de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. De commissie stelde onmiddellijke vrij lating voor van bovengenoemden in Batavia of een andere plaats, waar zij overleg met de commissie zouden kun nen opnemen. Gisteren moest Semyon Wassilenko, een te Moskou wonende technicus, cie speciaal per vliegtuig naar Parijs is ge komen om gehoord te worden in het proces van Kravchenko, vragen beant woorden. Meester Izard, die voor Victor Krav chenko optrad, noemde een aantal na men van leden van het politieke bu reau der Oekrainse communistische partij. Op de vraag wat er met hen ge beurde antwoordde Wassilenko bij iede re naam: „Ik weet het niet". Daarna vroeg Izard wat er met een aantal, wat hij noemde, leidende figu- uit het Oekrainse »l!llllllllinil1l!lltlllllll]|IIIIIIIIIIIIIIIUIIV(lllllllllllllllillMIUIIII!IIUIUIIII!IIIIIIIIIHIIUIUUUUIi in Australië en de inheemse bevolking is vrijwel uitgeroeid". En nou vragen wij: waaf zitten de barbaren? In Den Haag of in Sydney, in Batavia of in Melbourne? De goede oplosser krijgt een portret van de Commissie van Qedurende yele nachten maakte een geheimzinnige inbreker de Velu- we onveilig. Ganse streken stroopte hij af en nooit werd hij gepakt. Men fluis terde van „de onvindbare Pimpernel". Maar gisteren stond hij eindelijk in Twee jaar geleden kwam Leo Jol- Zutphen voor meneertje en hij gaf een SOn, die 3 jaar in een Duits con- Goede diensten. (In shorts), vlotte opsomming van de opbrengst, centratiekamp had gezeten, in New York Vijftien miel aan geld, 13 miel aan goe- aan. Hij leende 5 rriiel van een Joodse deren, 44 fietsen, motoren, auto's en organisatie, begon een naaimachine- alles wat er verder maar los en vast handel, zette vorig jaar ruim 2 Vj mil- M "LjU..lVeln! !S;nPhebtJen va" was op zijn operatieterrein. Vijf jaar lioen guldens om en verdiende er ruim Om het af te leren. De Chinese ge- 62000. Dat heet: mazzel, n In Mei gaat zant heeft Prinses Wilhelmina de ver- Zevenaar de blommetjes buiten zetten sierselen aangeboden, behorende bij vanwege Hendrik de Derde, die de landbouwmachines kunnen het bijzonder grootlint der orde van de plaats 900 jaar geleden stadsrechten gunstige wolken. Ondertussen komt gaf. En er rijdt nog steeds geen elec- moderne economie, lees dan wat de Engelse deskundige Suet in een le zing verklaarde: „We moesten voldoen- expor- teren om dit allemaal terug te kopen; dan konden we meer auto's exporteren als gevolg waarvan we meer levens- Tsjiang Kai Sjek van de regen in de trische tram. De Slamat kwam uit 17,,TV"61 """Lva". drup. In Japan gooien de commu- Indonesië met 4 millioen kilo rubber - n konden importeren, nodig nisten het over een soepel boegje; zij en 920 balen Delitabak. Kan Fox naar gaan samenwerken met kleine en mid- fluiten. Er nu we toch in de poli- delgrote kapitalisten om de grote te tiek verzeilen is het wel leuk bestrijden. Trotskititoisme. t en de bevolking is gegroeid van 20 tot I Oostenrijk hebben zelfs de paar- 70 millioen; de Australiërs zijn 160 jaar den griep; de Weense rennen werden afgelast omdat J20 paarden aan de kuch zijn. In de Residensje viel vannacht een plafond op twee slapen de kinderen; ze werden wakker en kropen in hun nachtjurkjes ongedeerd naar buiten. Mocht u lijden aan Lieftinckiaanse angstcomplexen, be denk dan dat iedere Belg 7000 francs belasting per jaar betaalt. Van baby tot opa. o In Bussum brandde een vrachtauto uit; 360 mantels werden as. De rijkskanselarij van Hitier, waar aan twee jaar gebouwd is, veranderde gisteren binnen twee minuten door mijnexplosies in puinpoeder. En dat was de laatste opgeblazenheid, die er heerste. zijnde voor export, opdat wij in staat rouden zijn die dingen in te voeren die we kunnen uitvoeren, zodat we de ver delen dat een Australische kranWin o0"06"dfken dif We ™odza' een helder ogenblik) schreef: „De Ne- kC\1Jk hjden blJ. de van datgene derlanders zijn al 300 jaar in Indonesië jyjijn vriend de filosoof uit Tuitje- horn seint: De Amerikaanse se natoren, die de Marshall-hulp aan Ne derland willen staken, zijn van mening dat de Hollanders in de Javazee zo royaal met materiaal zijn omgespron gen, dat het wenselijk moet worden geacht hen door honger zuinigheid te leren. En tenslotte, vrienden, moet ik u nog melden dat ons aller Joe Louis opnieuw in de huwelijkspuree spartelt. Hij trouwde in 1935, scheidde in 1946, hertrouwde (met dezelfde) in Ik had een informele bespreking 1947, gaat nu opnieuw scheiden. Zich met Merle Cochran over de onafhan- van uw deelneming overtuigd houdend kelijkheid van West-Friesland onder vult hij thans zijn avonden met het uit- pretidentschap van Jeremla Blom. knippen van huwelijksadvertenties. re was geschied technische leven. In de meeste gevallen zeide de ge tuige het niet te weten of het zich met meer te kunnen herinneren. In een geval zeide hij „dood". Izard zeide daarom, dat ai deze namen toebehoren aan de grootsten uit het vak van ge tuige Zij waren allen tijdens de zui vering in de Oekraine verdwenen. Hierop antwoordde Nordman (voor „Les Lettres frangaises"): „Daarom heeft de Sowjetunie de oorlog gewonnen". Op dit ogenblik riep iemand van de kant waar de getuigen a décharge za ten, dat Kravchenko alles van dtze mannen wilde weten, doch niets om trent zijn moeder had gevraagd. Krav chenko sprong hierop oveieind en riep met bevende stem nooit iets omtrent ziin moeder te zullen geloven zolang hij haar niet in Parijs zou zien. Er was nooit enig antwoord op zijn brieven en telegrammen gekomen. En tegen getui ge Wassilenko zeide hij: „Ge kent deze namen zeer wel. Gij weet dat zij in de gevangenis zitten of dood zijn Waarom zwijgt ge?" Eerder op de dag speelde zich een woordenwisseling in het Russisch af tussen Kravchenko en een- Sowjet-tech nicus genaamd Kolybalof. Kolybaiof verklaarde namelijk, dat Kravchenko een vonnis van twee jaar had ontvan gen wegens verduistering van 60 000 roebel, toen hij het toezicht had over de bouw van een fabriek in Siberie Het vonnis werd later verzacht tot één jaar. Kiai'chenko maakte toen een opmer king over de slechte toestanden daar en „praten over onze geliefde leider" Kolybalof toonde zich hierop pijnlijk getroffen en zeide: „Gij moogt zo niet over mijn geliefde leider spreken". Kravchenko antwoordde: „Ik ben tn vrij Frankrijk en ik kan ervan zeggen wat ik wil". De rechter berispte Kravchenko later omdat hij had gedreigd Kolybalof „twee hoofden af te slaan" indien hij hem in een Parüse straat zou ontmoeten en ïn- aien Kolybalof geen getuige was. De zitting werd tot heden verdaagd. D U. Stikker en de minister zonder portefeuille L. Götsen. Een bewijs, dat van regeringswege gewicht aan de de batten over het beleid ten aanzien van Indonesië gehecht werd. Doch er was nog een andere reden voor deze be langstelling. Bij de bespreking van de begroting van Buitenlandse Zaken had de Kamer zich onthouden van een be oordeling van de internationale kwes ties, die rondom Indonesië gerezen zijn. Zij waren nu aan de orde. De heer P. J. S. Serrarens van de K.V.P. begon er onmiddellijk over. In het verleden is al menigmaal betoogd, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is zich te mengen in het Indonesische conflict, dat Nederland als een bin nenlandse aangelegenheid beschouwt. De Katholieke woordvoerder legde daar de bijzondere nadruk op' en her innerde eraan, dat Engeland en Frankrijk de competentie van de Raad verleden jaar eveneens dubieus vonden. Daarom noemde hij het on begrijpelijk, dat de beide landen hun steun gegeven hebben aan een reso lutie, die zo scherp tegen ons gericht was. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn (P. v. d. A.) benaderde de zaak van een andere kant. Aansluitend aan wat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, gezegd nad, gaf hij als zijn mening te kennen, dat Nederland nooit zal slagen, wanneer het geen rekening houdt met de politieke overwegingen, waardoor de mogend heden zich laten leiden. Na de oud-minister van Koloniën, de heer De Graaff, te hebben her dacht, zeide de heer Weiter geen be zwaar te hebben tegen uitzending van kamerleden naar Indonesië, maar wet had hij er bezwaar tegen, dat de re gering zich tot individuele leden richtte. Deze handelwijze is princi pieel fout. Jegens de weduwen en wezen, van hen die in de Indonesi sche illegale strijd gevallen zijn, is een ereschuld te voldoen. Het gehele betoog van de heer Schermerhorn ver liest zich naar zijn inzicht in de ijle hoogten van een politieke stratosfeer. Gericht moeten zijn de Nederlandse politiek in het vele verdedigen. Ons tuitenlandse beleid is niet bezield ge weest. De Voorlichtingsdienst heeft z.i. niet mogen doen wat hij wilde doen. Deze dienst is daardoor waardeloos geweest. De schuld daarvan lag in Den Haag, bij Buitenlandse Zaken en bij het kabinet- Beel. De heer Cochran heeft partij ge kozen voor de Republiek, terwijl hij onpartijdig moest zijn. Zo heeft hij de communistische zaak bevorderd. Ten aanzien van de beslissing van ae Veiligheidsraad betoogde de heer Weiter, dat het recht aan Nederlandse ziide is. Waarom vroeg hij spreekt ae regering zich niet uit over de reso lutie van de Veiligheidsraad? De heer Van der Goes van Naters Arb.) sprak o.m. de kwestie van het casthouden der Republikeinse leiders op Bangka. Ook de heer Goedhart (Arb.) vroeg een duidelijke verklaring over hetgeen men voornemens is te doen met betrek king tot dit vraagstuk. Voorts vroeg hij hoe men over de status van de Repu bliek denkt. Een accoord met de Repu blikeinen is z.i. bij voorbaat onmoge lijk zolang dezen niet geheei vrij zijn en een duidelijk omschreven positie in nemen. Te elf uur werd de vergadering ver daagd tot Woensdagmiddag. Transjordanie gaat naar Rhodos Transjordanie heeft de uitnodiging van dr. Ralph Bunche om deel te ne men aan de vredesonderhandelingen met de Israelietische vertegenwoordigers op Rhodos aanvaard, zo wordt officieel medegedeeld. De Israelietische en Egyptische mili taire staven kwamen gisteren bijeen om te trachten de moeilijkheden te overwinnen, die het sluiten van een wapenstilstandsovereenkomst nog in de weg staan. Uit welingelichte bron ter conferen tie wordt vernomen, dat, hoewel de besprekingen niet zo gemakkelijk ver lopen als verwacht werd, er geen te kenen zijn. die er op wijzen, dat de meningsverschillen niet kunnen wor den overbrugd. BRITSE AMBASSADEUR TE MOSKOU WORDT VERVANGEN. Sir David Kelly, Brits ambassadeur te Ankara, zal binnenkort Sir Maurice Peterson als ambassadeur te Moskou opvolgen, aldus wordt uit betrouwba re bron te Londen vernomen. Peterson, die in Maart 60 jaar wordt, is reeds enige tijd ziek. Kelly ging in 1946 naar Turkije. Na 1942 was hij ambassadeur te Buenos Aires en daar voor gezant te Bern. DE VREDESPOGINGEN IN IN PALESTINA Volgens radio Ramallah zal 't Turk se lid van de verzoeningscommissie voor Palestina van de Verenigde Na ties, dr. Hoessein Djahit Jalchin, in de loop van deze week naar Djeddah in Saoedi-Arabie vliegen, teneinde bespre kingen te voeren met koning Ibn Saoed. AMERIKAANS STRAALVLIEGTUIG VLIEGT RUIM 60» MIJL PER UUR. Een Amerikaanse bommenwerper met straalaandrijving heeft de afstand van 2.289 mijl in de staat Washingto/i met een gemiddelde snelheid van 607.2 mijl per uur afgelegd. De afstand werd in drie uur en 46 minuten afge legd. Ter herinnering aan de Februarista king 1941 te Amsterdam zal op Vrij dag, 25 Februari des middags te vier uur op het Waterlooplein een bijeen komst worden gehouden. Daarbij sal da burgemeester een rede houden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1