De regering in een moeilijk parket ter, water rieden Verzet tegen Oostenrijkse grenscorrecties Kort Bestek Meningsverschil in het kabinet Werkgelegenheid voor demobiliserenden arlemeni dioprogramma Pam en Pom Vrijdag 11 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN !46e Jaargang No. 35 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dreigt er een regeringscrisis Weerbericht BIJZONDERE KABINETSZITTING Zuidslavie maakt aan spraak op Karinthie Het oog gericht op Indonesië Indonesiërs beschuldigen Nederland Doodstraf voor Muilaart? lleerling, die onlangs exa- doen, maar zijn lessen it zo heel erg goed begre- ïreef in zijn opstelletjes: le minster ermee op de e Raad van State". Neen, niet. Het wetsontwerp gaat de klanken komen vrijwel ar de Raad van State. Als gegeven en eventueel en- ringen zijn aangebracht, etsontwerp aan de Staten- ngeboden. De Tweede Ka- :ich in vijf afdelingen van leden, bij loting aangewe- ireken het ontwerp in een gadering. De rapporteur leling brengt verslag van ine uit en de vijf rappor- Commissie van Rappor- ad combineert de vijf lagen tot het Voorlopig r kan door dit Voorlopig ais nemen van de critiek, mtwerp gerezen is. Hijbe- ie in een Memorie van ie weer aan de Kamerle- angeboden en daarna ver- tmmissie van Rapporteurs, een enkele vraag gesteld a het zogenaamde Eind- het wetsontwerp voldoen- ireid. Het is rijp voor handeling. an er zoals uit de Ka- t in de krant blijkt eftig over gediscussieerd srordening op het en van bokken estuur der Vereniging tot van het geitenras in N en verzoek ingekomen on ran een provinciale veror- ;t houden van dekbokken ering van zijn verzoek enoemde bestuur onder de t in de meeste gemeenten cle weliswaar plaatselijke n op het houden vandek- ian, doch dat die verorde- het algemeen weinig uit- wordt o.m. hieraan gewe- met enkele uitzonde- aan de daaraan te stellen Staten willen er op wij- provincie het belang van okerij reeds heeft erkend cenning van een subsidie ïicale kas ten behoeve van welk subsidie in hoofd- er bevordering van de be ling van goede bokken De vaststelling van een verordening te dezer zake n dezelfde lijn. )R HEDENAVOND I, 301 m Nieuwsberichten 1 uur NCRV: 6,00 Leger 6,15 CWV-kwartier Strijdkrachten 7,15 Ne- [anisten 7,30 Het actueel De Regerings-Voorlichtings- >rdt 8,05 Programma-pro- 9,30 Fa- ;ie io,00 Gramofoonplaten der Volken 10,25 Lie- Avondoverdenking 11,15 elijk Orkest I II, 415 m Nieuwsberichten 1 uur AVRO: 6,15 Sport- Oud-Frans-programma :wint 7,10 Avro's avond- Gramofoonplaten 8,05 In 8,15 Soli, koor en 15 Hoorspel 9,30 Gramo- 9,45 Concertgebouw-orkest 10,45 „Pijlers var 11,15 Van alles wat OOR VRIJDAG I, 301 m Nieuwsberichte* 8 'en 11 uur NCRV: 8 lamus 1,15 Vrij en blij - in Esperanto 6,$ 7,15 Geestelijk* 30 Het actueel geluid 7,45 8,05 Programma-proloog en zang 9,15 „Zon en Otto Dobrindt en zijn L5 Gramofoonplaten 10,30 - 10,45 Avondoverdenking 11.45 Gramofoonplaten i II 415 m Nieuwsberichten 8 én 11 uur VARA: 8,lS ties 11,25 Accordeola [■he Romancers 3,20 Vrij- baret VARA: 6,15 De Vara 6.45 Morton Gould speelt Denk om de bocht 7,15 SWG?" VPRO: 7,30 Ne- n gewesten 7,50 Tien voor 8,30 Jeugd 8,55 Zo juist verschenen Men vraagten wij „Het mysterie van de Frln- corspel) 10,00 Buitenlands 10,15 Swing and sweet j* Vandaag'* 10,45 Avond- 11,15 Dl' W F Storm - lisch-concert BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze Haagse redacteur) rvE REGERING WORSTELT op het ogenblik met een zee van moeilijk heden en problemen. Zjj heeft, wat de Indonesische kwestie aangaat, vaak voor hete vuren gestaan, maar zo warm als thans heeft zij het zelden gehad. De draden, die door het Indonesische beleid lopen, raken hopeloos in elkaar verward. De Gordiaanse knoop zal energiek moeten worden doorgehakt, wil men nog tot een enigszins aan vaardbare oplossing kunnen komen. Het feit, dat tegen de gewoonte in niet direct de volgende dag door de re gering is geantwoord op de redevoe ringen in de Tweede Kamer, bewijst dat het kabinet zich voor een uiterst lastige taak geplaatst ziet. Zowel in Indonesië als internationaal veranderen de feiten schier met het uur. Meningsverschil. Donderdag is de ministerraad dade lijk bijeengekomen om zich' van zijn taak te kwijten. Het zal daar ongetwij feld warm toegegaan zijn, want het is langzamerhand geen geheim meer, dat er diep-gaande meningsverschillen be staan. Men kan echter het antwoord aan de Tweede Kamer en over het hoofd van ons parlement heen aan Indonesië en aan de wereld nog even uitstellen, er aan ontkomen kan men niet. De afge vaardigden hebben positieve vragen gesteld, waarop zij preciese antwoorden verlangen. Voordat de Veiligheidsraad op 28 Januari de door Amerika, China, Cuba en Noorwegen voorgestelde resolutie aannam, verklaarde dr. Van Royen aan de Raad, dat de Nederlandse rege- ring haar zal uitvoeren, voor zover zij te verenigen is met de verantwoorde lijkheid van Nederland voor de hand having van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke verant woordelijkheid niemand van ons land kan overnemen. Het spreekt vanzelf, dat dr. v .Royen zich gedekt wist door de Neder landse regering. De vraag is echter, hoe het kabinet thans tegenover de uitvoe ring van de resolutie staat. De tijd schrijdt voort; de Commissie van de zien om eigen verantwoordelijkheid te aanvaarden. Dat bemoeilijkt de taak van onze regering, het zij te harer ver ontschuldiging gezegd. Het is lang niet de enige moeilijk heid, die zij uit de weg te ruimen heeft De Republiek zal in de federatie in gepast moeten worden. Daarvoor is de fundering van de Republiek op een deugdelijke grondslag nodig en dus overeenstemming met haar leiders. Doch hoe wil men met hen onderhan delen als zij geen volledige vrijheid genieten? Internationaal verkeert de regering in de onmogelijkheid om de Republiek als een quantité négligeable te be schouwen. In grote lijnen heeft zij langzamerhand bij het Nederlandse volk begrip voor haar politiek gevon den, maar men is geenszins blind voor de fouten, die in het verleden zijn ge maakt, die zich nu wreken. Uiterst rechts heerst ontevredenheid en uiterst links steekt men zijn afkeuring over sommige maatregelen van de rege ring evenmin onder stoelen en ban ken. Niet alleen de CPN vindt het ka binet op zijn weg, ook in de P. vd A. zijn velen allerminst bereid op alles ja en amen te zeggen. Binnenslands is het dus zeker niet in alle opzichten koek en ei. Een regering, die wat be reiken wil, kan zich niet de weelde veroorloven, daaraan achteloos voorbij te gaan. Zij zou thans overwegen tegen lMei a.s. een provisorische federale rege ring in te stellen, een plan van dr. Beel, die daarover met de federalisten tot overeenstemming zou zijn geko men. Aan deze federale regering zal dan de souvereiniteit worden overge dragen, waarna omtrent de onderwer pen, die uit deze souvereiniteit voort vloeien, zoals de buitenlandse betrek kingen en de defensie, overeenkomsten afgesloten moeten worden. Nederland protesteert tegen verklaring van Calwell De Nederlandse legatie te Canberra heeft een „sterk protest" ingediend te gen de verklaringen van de Australi sche minister van Immigratie Calwell, door hem in het Huis van Afgevaar digden afgelegd. ,1 Calwell had o.a. verklaard, dat de V N. heeft machtiging gekregen be- Indonesische mevr. A. O'Keefe met haar hulpzaam te zijn bij de onderhandelin- acht kinderen door de Nederlandse Consul in Melbournue „als marionnet- gen voor de vestiging van een federale interim-regering vóór 15 Maart. Vóór 15 Februari zal hieromtrent een beslis sing gevallen moeten zijn. Zal Neder land de Commissie de wind uit de zei len nemen en vroegtijdig genoeg eige ner beweging de situatie verwezenlij ken, waarvoor men de inmenging van de Commissie onaanvaardbaar acht? Het is kort dag! Nederland kan internationaal zijn gezicht redden en een conflict met de Veiligheidsraad en de Verenigde Na ties vermijden door steeds een slag vóór te zijn. Ongetwijfeld zou de rege ring deze kant wel uit willen. De Ka mer zal een positieve uitspraak hier over op prijs stellen en tevens willen vernemen, hoe de regering overigens over de resolutie denkt. Hoe zal haar houding zijn tegenover de onderdelen van de resolutie, waartegenover onze woordvoerder in de Raad bezwaren geopperd heeft? Prof. Romme noemde het in de Tweede Kamer wenselijk vooral tegenover Indonesië dat iedereen precies weet, welke opvattin gen de regering huldigt. Aarzeling in het kabinet £R IS ECHTER AARZELING, de ver daging van de Kamervergadering tot Dinsdag a.s. bewijst het, een aarze ling, die wellicht voortspruit uit de te- gensteliir jen, die in het kabinet leven. De regering heeft gepoogd van de In donesische staten te weten te komen, hoe men tegenover de resolutie en haar uitvoering staat. Het Indonesisch ge sprek heeft evenwel geen positieve re sultaten opgeleverd. Want ook daar is aarzeling en wel als wij het goed BERLIJNERS NAAR URANIUM- MIJNEN De inwoners van de Sowjetsector van Berlijn, die tengevolge van de Westerse „tegenblokkade" werkloos zijn geworden, worden volgens de onder Amerikaanse controle staande „Der Abend overgebracht naar de uranium- mijnen in Saksen. FILIAALHOUDER LICHTTE ZIJN ZAAK OP. De politie heeft een 29-jarige filiaal chef van een kledingmagazijn in Am sterdam-West aangehouden, die zijn directie in 9 maanden tijds voor een bedrag van f 15.000 heeft opgelicht. :hieten, ze gaan schieten'- n doodsangst, als hij f n revolver ziet. Hij wei' maar een gewoon start' -k Pim heeft dat alles aa"' ist als met een daveren--'-' artschot weerklinkt, paf* I p de startstreep. TegeWM :fe wagens, die ook voor* „Zie je wel", roept PaItl' j :hter ons aan". Verwachting geldig tot Zaterdag avond Vannacht nog plaatselijk nevel of mist en hier en daar lich te nachtvorst. Morgen overdag overal optrekken van de mist en dan meest zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Zwakke of matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets hogere temperatuur dan vandaag. ten werden gebruikt". Het protest werd persoonlijk aan de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Evatt, overhandigd. Twee mensen kwamen door gasverstikking om het leven Woensdagavond zijn in een zomer huisje achter de jachthaven Wolfrat te Oud-Loosdrecht de lijken gevonden van een 42-jarige koopman uit Rotter dam en een 44-jarige vrouw uit Am sterdam, die daar sinds enige tijd woonden. Hoewel men deze personen sinds Za terdagavond niet meer had gezien, maakte men uit het nog aanwezig zijn van hun beide hondjes op, aat zij niet naar elders waren vertrokken. In het huisje hing gaslucht, afkomstig van een kookstel, waarvan een der pitten ver moedelijk was uitgewaaid. Aangenomen wordt, dat beiden in de nacht van Zondag op Maandag door gasverstikking om het leven gekomen zijn. Het parket stelt een onderzoek in. De lijken zijn naar Utrecht overge bracht, waar sectie zal worden ver richt. Omtrent de toekomstige positie van de Republiek haar Status en haar grenzen zullen met inschakeling van de volkswil moeten worden vastgesteld zal echter eerst zekerheid verkre gen kunnen worden als de onderhan delingen met de Republikeinse leiders, die voor haar representatief geacht worden, met succes worden bekroond. Over het hergeven van de vrijheid aan die leiders schijnt in de ministerraad nog een hartig woordje gesproken te worden. Wij vernemen, dat enkele mi nisters te dien aanzien scherp tegen over elkaar staan. De kracht van een schip wordt in de storm beproefd. Het regerings scheepje dobbert op woelige baren. Men mompelt In Den Haag reeds van een kabinetscrisis. In officiële kringen bewaart men daarover een diep stil zwijgen, doch hoe het ook zij, het be hoeft geen betoog, dat eefl kabinets crisis op dit ogenblik, nu alle hens aan dek behoren te zijn en een vaste koers gevaren moet worden, voor ons land funeste gevolgen zou hebben. Het voltallige kabinet is gistermiddag in een extra-zitting bijeen geweest ter bespreking van het Indonesische vraag stuk. De beraadslagingen, welke te twee uur zijn aangevangen, werden omstreeks half zes onderbroken. Zij zullen hedenmiddag worden voortge zet. Benelux-conferentfe te Den Haag Naar wij. vernemen zal de „Benelux- ministers-conferentie" op 10, 11 en 12 Maart a.s. te 's-Gravenhage worden gehouden. Onderwerp van de besprekingen zal uitmaken het rapport, dat door de voorzitters van de raden van de dou ane-overeenkomst onlangs aan de re geringen is aangeboden. AMNESTIE IN ISRAEL. De Isralietische staatsraad heeft een voorstel aangenomen voor een alge mene amnestie voor alle politieke ge vangenen. Op de conferentie der plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken voor het opstellen van een vre desverdrag voor Oostenrijk, welke te Londen wordt gehouden, heeft de Sow- jet-afgevaardigde, Zaroebin, nogmaals zijn verzoek herhaald, dat Zuidslavi- sche afgevaardigden gehoord zouden worden omtrent de Zuidslavische aan spraken op de Oostenrijkse provincie Karinthie. Bebler, de Zuidslavische plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken, is Woensdag te Londen aange komen. De Britse en Amerikaanse af gevaardigden zeiden bereid te zijn „ter gelegener tijd" Zuidslavische afge vaardigden uit te nodigen teneinde met hen welke economische clausule ook Rauter vraagt* herziening van vonnis v Naar het ANP verneemt zal mr. K. van Rijckevorsel Maandag a.s. namens Hans Albin Rauter, höhere SS-und Po- lizeiführer en Generalkommissar fur das Sicherheitswesen bij de Bijzonde re Raad van Cassatie een request in dienen, waarin herziening van het von nis gevraagd wordt. Rauter is van oor deel, dat een feit dat later aan het licht getreden is zijn verzoek moti veert. Zoals bekend heeft de Bijzon dere Raad van Cassatie 12 Januari jl. het beroep verworpen, dat door Rau ter was ingesteld tegen de sententie van het Haagse Bijzondere Hof, waar bij hij tot de doodstraf veroordeeld werd. Bobslee vloog uit* de bocht De Belg. tweemans bob no. 1, bemand met Max Houben en Jacques Mouvet, is gisteren tijdens de training op Lake Placid (New York) uit de baan gevlo gen, waarbij beide inzittenden ernstig gewond werden. Houben is anderhalf uur na het ongeluk overleden. De bob schoot over de rand van de 8 meter hoge kromming en suisde om laag in het aangrenzende bos. te bespreken, behalve die der herstel betaling. Zij waren tegen het aanhoren van Zuidslavie's aanspraken op Oostenrijks grondgebied en konden zich niet ver enigen met grenswijzigingen. Berthelot (de Franse voorzitter, stel de daarop voor over te gaan tot de be handeling van het vraagstuk van de vluchtelingen en verplaatste personen, waarin Zaroebin toestemde. De bespre kingen concentreerden zich op het vraagstuk of repatriatie van ontheem den vrijwillig of verplicht zou geschie den. De Britse gedelegeerde stelde een compromis-oplossing voor, namelijk, dat men Oostenrijk zou verzoeken tot vrijwillige repatriatie over te gaan, zo dat dit artikel uit het vredesverdrag gelaten zou worden. Er was namelijk reeds een aanzienlijke vooruitgang te bespeuren van het vluchtelingenpro bleem in Oostenrijk. Dit voorstel werd door Amerika en Frankrijk gesteund, doch de Sowjet- gedelegeerde wees het van de hand. Hij trok in twijfel of er enige vooruit gang met het vluchtelingenvraagstuk was gemaakt. In Oostenrijk bevonden zich nog steeds 523.800 ontheemden. Engeland, zo zeide de Britse afge vaardigde, was bereid deze zaak aan de Oostenrijkse regering over te laten. Zaroebin bleef echter op zijn standpunt De zitting werd tot heden verdaagd. Dan zullen de militaire clausules ter tafel komen. Staking bij de NDSM opgeheven De stakende lassers van de Neder landse Dok en Scheepsbouw Mij te Amsterdam hebben op advies van de metaalarbeiders bond „De Metaal" (EVC) en de door hen gekozen sta kingsleiding besloten de staking, die Maandag 20 December j.l. uitbrak en bijna acht weken heeft geduurd, gis teren op te heffen. Het besluit is genomen op een ge combineerde vergadering van het hoofdbestuur en het plaatselijk be stuur, de stakingsleiding en de stakers. Alvorens men tot de stemming over ging werd met algemene stemmen be sloten, dat een meerderheid van twee derden vereist zou zijn om de staking voort te zetten. De uitslag luidde: 65 vóór en 91 tegen opheffing van de sta king. Van de uitgebrachte 158 stem men waren er twee blanco. Twintig jaar voor Zondervan Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde gistermorgen de voorma lige W.A.-commandant A. J. Zonder van tot 20 jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit de rechten voor het leven. Zondervan, oorspronkelijk jurist van beroep, vocht aan het Oostfront en werd later inspecteur van de Land wacht. Hij werd verdedigd door mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam. De procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe had op 26 Januari de dood straf tegen hem geëist. De zaak-Mindszenty c.s. Naar vernomen wordt zal het Hon gaarse Hoge Volksgerechtshof binnen 10 of 14 dagen de uitgebreide docu mentatie van het proces tegen Kardi naal Mindszenty ontvangen. Na bestu dering van deze stukken zal het Hoog gerechtshof beslissen, welke van de vijf rechtbanken de zaak opnieuw in behandeling zal nemen. Het zal nog enige tijd duren, voordat de definitie ve datum van deze herbehandeling bekend zal zijn. De kardinaal zal de tijd van zijn ge vangenschap waarschijnlijk moeten doorbrengen in de gevangenis van Wac aan de Donau, 32 kilometer van Boeda pest. Buitenlandse journalisten hebben gisteren een bezoek aan deze gevange nis gebracht. Vliegtuig met 38 ton bommen De grootste bommenwerper ter we reld een „B-36" heeft de 1950 km die Worth (Texas) scheiden van het vlieg veld van Andrews Field (Maryland) afgelegd in 3 uur 36 minuten, dat is een gemiddelde snelheid van 551 km per uur. De „B-36" is met 6 motoren uitgerust en heeft een actieradius van 12800 km. Een toestel van dit type heeft onlangs 38 ton bommen ver voerd. De ontwikkeling van de situatie op de arbeidsmarkt in Nederland, die ve len in den lande met zorg vervult ten aanzièn van de toekomstige mogelijk heden tot wederinschakeling in het ar beidsproces van de demobiliserende militairen uit Indonesië, heeft stemmen doen opgaan, om deze militairen te wij zen op de mogelijkheid om in Indone sië werk te vinden. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken, dat de 9500 OVW-ers en de dienstplichtigen, die na hen zullen terugkeren niet meer wel- £)e toestanden in Noord Rijn-West- falen (dichtstbevolkte gebied van Engelse zone) zijn hoogst onsmakelijk. De pliesie schat het aantal leden van de lichte cavalerie, die 's avonds door de straten flaneren, op 20.000. Veertig procent is ziek. Zelfs schoolmeisjes van 1216 jaar lijden aan niet nader te noemen ziekten. Modern Sodom en Gomorrah. O Gart-Jan uit Tubbergen kwam 'n dagje naar Amsterdam en ontmoette er een zekere Dientje, die van het toeschietelijke soort was. 's Morgens was zijn portefeuille met 400 pietermannen tegelijk met Dientje foetsie, maar een uur later zag hij zijn eendagsvliegje over de Nieuwendijk huppelen en 'n agent haalde even la ter de centjes uit haar tasje. „Dat zijn de pampiertjes", zei Gart-Jan. Hij had de nummers genoteerd. Safety first. |7en Almelose familie kreeg giste ren van de post een ansichtkaart met „Gelukkig Nieuwjaar", die op 27 December 1938 in Beverwijk gepost was. Wat betekenen tien jaar op de eeuwigheid? Is dit bericht zoveel belangrijker? Een Amerikaanse bom menwerper met straalaandrijving heeft een afstand van 2289 mijl in de staat Washington met een gemiddelde snel heid van 607 mijl per uur afgelegd. Da's 1015 kilometer per uur. Om Fan ny Blankers jaloers te maken. Mocht u stijlverbetering nastreven, ga dan de ..Prawda" lezen. Het Russische blad heeft in éen critiek op negen kamera- den-kunstcritici deze heren „anti-pa- lUuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiJiiiiiiiviiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiuiiiiiuHiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiuiiiuuiiiJii triottische bastaard-cosmopolieten" ge noemd. Hoe verzinne ze't! gelijkenis heeft met een ronde zaklamp en dat, door het afgeven van klanken, waarschuwt voor hindernissen. Dat zijn uitvindingen die 'n mens deugd doen! Qoed nieuws uit Amerika voor blinden. Voor 't lezen en het omzeilen van hinderpalen zijn twee Ta, de wetenschap gaat ver, vrien- J den. In Rusland is men er in ge slaagd bloedtransfusie bij dieren toe te passen. Nadat men de bloedgroepen van paarden had vastgesteld, zijn reeds nieuwe hulpmiddelen uitgevonden. Het meer dan 300 geslaagde bloedtransfu- eerste is een electronisch potlood, een s*es aan paarden toegediend En in apparaat waardoor het overbrengen Amerika is er een geleerd heer, die beweert de drager van de erfelijkheid te hebben gevonden bij al wat leeft. Het is een zuur, dat reeds is gedoopt met de lange naam desoxyribonucleic. Het schijnt in mensen, dieren en plan ten alleen kwantitatief te verschillen. De overige chemicaliën, die de erfe lijkheid beheersen, zijn nog niet be kend. Maar dat u een mens bent en een hond een hond is, zit 'm in de combinatie van deze elementen met dat zuur met die onuitspreekbare naam. 't Is maar een weet. van klanken het contact met de letter tekens vergemakkelijkt wordt. De blinde is voorzien van een luister apparaat, waardoor h:i de klanken kan opvangen in een afgesproken taal, die hij zich eerst eigen dient te maken. Het tweede middel is een electrische lamp, die de witte wandelstok moet vervan gen. Het is een klein apparaat, dat veel Het komt hierop neer: Het Wilde W»t«n aast op het Verre Oosten. Jn de Noord-Oost-Polder zijn reeds nesten met jonge hazen gevon den, die onder rietbuiten verscholen lagen. Op het eiland Goeree en Overflakkee zijn nog tussen de 25 en 30 millioen kilo uien aanwezig. De prijs is zeer laag. De Chase National Bank van New York heeft 25 millioen dollar geleend aan Spanje. Franco wear avan uit d« kou. kom zijn in Nederland en dat hun daarom van overheidswege wordt aan geraden, maar werk in Indonesië te accepteren. Deze interpretatie is niet juist. Verzocht wordt slechts om er bij ouders en familieleden op aan te drin gen in hun brieven eerlijk te schrijven hoe de stand van de arbeidsmarkt in Nederland is. Ouders, echtgenoten en verloofden van militairen in Indonesië moeten zich niet verzetten indien huii zoon, man of a.s. echtgenoot het voor nemen te kennen geeft om een werk kring in Indonesië te aanvaarden. Men behoeft niet bang te zijn, dat een werkkring aldaar te weinig zeker heid voor de toekomst biedt. Hiervoor draagt de overheid zorg. Niet iedereen kan in Indonesië demobiliseren, Men zal over de nodige vakkennis of diplo ma's moéten beschikken en in het al gemeen in staat moeten zijn een lei dende functie te bekleden. Zij die niet in Indonesië willen de mobiliseren zijn natuurlijk van harte welkom in het vaderland, waar zij van overheidswege alle hulp en steun zui len ontvangen, waarop zij recht hebben. „Actie wordt voortgezet" De Indonesische delegatie bjj de or ganisatie der V.N. heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad de beschuldiging geuit, dat Ne derland president Sukarno en de an dere Republikeinse leiders niet, als door de Veiligheidsraad is bevolen, vrij heeft gelaten en de oorlogvoering tegen de Republiek voortzet. In uitwerking van de beschuldiging, dat Nederland de oorlog voortzet, zegt de brief: „1 Februari om 5.30 uur lie ten de Nederlanders 9 bommen vallen op Lubusikapting, 77 kilometer van Bukittinggi op Sumatra, en bestookten zij de stad gedurende 20 minuten. 2 Februari zetten de Nederlanders troe pen aan land te Sungai Nipah (Suma tra) waarop de Nederlandse bezetting van Painan op Sumatra volgde". r\E ADVOCAAT-FISCAAL bij het Haagse B.G., heeft de doodstraf geëist tegen de illegale werker M. A. Mullaart, omdat hij, tezamen met zijn vrouw en moeder gevangen zijnde, on der de druk der SD-methoden door sloeg. De Duitsers hadden hem ver teld, dat zijn vrouw in de gevangenis een miskraam had gekregen, dat voor haar leven werd gevreesd en dat zij de vrijheid en een goede verpleging zou hebben als hij namen noemde van zijn medewerkers uit de „L.O." Mui laart heeft dat, wie weet na welke geestelijke martelingen, gedaan. Dat is vreselijk. Het kostte tien mensen het leven. Het is in Nederland een goede ge woonte, niet over rechtszaken te schrijven zolang deze sub judice zijn. In dit geval is het echter noodzakelijk, van die gewoonte af te wijken, omdat in dit proces een element naar voren is gekomen, dat tot vérweer noopt. De advocaat-fiscaal heeft namelijk in zijn requisitoir gezegd, „dat iedere slapte gedurende de oorlog een misdaad was". Omgekeerd komt dat hierop neer, dat de openbare aanklager heldendom als eis stelde. Het wil ons voorkomen, dat dit een ernstige misgreep is. Wie toetrad tot het verzet deed dat vrijwillig. Hij wist, dat hij enorme ri sico's op zich nam. Hij wist, dat de S.D. methoden toepaste, waarop de moed van de sterkste mannen breken kon. Hij wist, dat iedere samenwer king met anderen alleen reeds daar door grote gevaren inhield. Wie het risico nam deed dat op eigen verant woordelijkheid. Men vraagt thans tegen Mullaart de doodstraf. Men doet dat óp een tijdstip, waarop de meeste bunkerbouwers, de meeste NSB-ers, de meeste jeugdige SS ers al weer in volle vrijheid hun plaatsen in de maatschappij hebben in genomen, dank zij een barmhartigheid, die rekening heeft gehouden met de bijzondere verleiding, waaraan zwakke karakters in de oorlogsjaren bloot stonden. Maar als men bij de bestraffing van SS-ers de verleiding incalculeert, waar om eist men dan van een gevangen en gemarteld illegaal werker het volstrek te heldendom? Als men duizenden po litiek verdoolden vrijlaat op grond van het feit dat zij door karakterzwakte op verkeerde paden kwamen, waar ter wereld haalt men dan het morele recht vandaan om een goed vaderlander te laten doodschieten op grond van een moment van karakterzwakte? Men legt Mullaart „verraad" ten laste maar de opzet om verraad te plegen heeft na tuurlijk bij deze ongelukkige nooit be staan. Het is zo eenvoudig, om van illegale werkers te eisen dat zij stuk voor stuk helden waren. Zij waren dat niet. Maar zii hebben, zo zij voor de SD -methoden zijn bezweken, toch minstens het recht op dezelfde barmhartigheid, die uitge stort is over landwachters en collabo- verende ambtenaren. Minstens. Het was in de herfst van 1944 dat een knokploeg zeventien gevangenen van de SD uit een gevangenis ergens in Ne derland bevrijdde* In de late avond van die glorieuze dag spraken wij met een der bevrijden. Een dominee, die altijd een kerel van staal was geweest. De ge vangenschap had hem veranderd in een zenuwlijder. Zijn kaak was ontwricht, zijn tanden waren hem uit de mond geslagen Zijn rug was zwart van het geronnen bloed. Hij zei „Ik dank God, dat de jongens me uit die hel hebben gesleept. Als het nog een dag langer had geduurd zou ik misschien een ver rader gewerden zijn, omdat het niet meer uit te houden was". Figuren als Mullaart zouden berecht moeten worden door een tribunaal van mensen, dit dit hebben meegemaakt. Zij alleen hebben het morele recht om te oordelen En geen van hen zou in dit geval de moed hebben om de kogel te eisen. De doodstraf voor Mullaart? Het zou een schande zijn! Nieuwe bonnen voor werk kleding Het CDK deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 11 en L 11 tot nader order geldig zijn voor het ko pen van werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange wit te jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 11 kan men kopen: een werkbroek of werk jas je van keper, drill, satijn, beaver- teen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 12 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t/m 10 en LI t/m 10 en de rantsoenbon'nen FC en FD blijven voorlopig geldig. MILLIOENEN-SMOKKELAFFAIRE IN HAMBURG Volgens het „Hamburger Abendblatt" is men een smokkelaffaire op het spoor gekomen waarbij sprake is van een totaalwaarde van tachtig millioen Deutsche Mark aan goederen, die de Britse zone zouden binnengesmokkeld zijn'. De goederen, koffie, thee, tabak en sigaretten, camera's, machines en dergelijke, zouden voornamelijk via Hamburg en de Franse zone hun weg gevonden hebben.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1