L 'e Reger Hr. Ms. „Tromp" ging „vijf maal ten onder" Hoogleraren tegen wetsontwerp- leesbibliotheken Doodstraf geëist tegen chef der „Sociale politie" aatste 15.911.000 dollar voor Nederland Minisfer Sass meningsve Brits-Nederlandse besprekingen Het spookschip koninklijk onderscheiden Aan Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" i» wij vermelden het reeds in het kort dezer dagen de „Koninklijke vermelding bij dagorder" toegekend op grond van de stoutmoedige acties, waaraan het schip in de afgelopen oorlog heeft deelgenomen. Dat deze eervolle onderscheiding, na te zijn toegekend aan Hr. Ms. „Flores" en Hr. Ms. „Soemba", de tankschepen „Mijdrecht" en „Ondina", en posthuum aan het (gezonken) motorvrachtschip „Aagtekerk", ook aan Hr. Ms. „Tromp" ten deel zou vallen was te verwachten. Deze oorlogsbodem is n.l. een van de weinig overgebleven schepen van onze vóóroorlogse marine. Na de bezet ting van Nederland in Mei 1940, toen de kruizer zich in de Indische wateren bevond, verrichtte de „Tromp" con- vooi en escortediensten in de Indische en Stille Oceaan. Na de oorlogsverklaring aan Japan nam zij deel aan verschillende acties, waarvan het zeegevecht in Straat Ban dung op 20 Februari 1942 de voor naamste was. Tijdens dit gevecht werd Hr. Ms. „Tromp" echter zo ernstig be schadigd, dat zij naar Australië moest voor herstel. Hierna maakte Hr. Ms. „Tromp" deel uit van de Britse Bastern Fleet en de Amerikaanse zevende vloot Zij nam deel aan verschillende acties, waarbij de aanval op de, haven van Sabang (25 Juli 1944) de belangrijkste was. Tijdens dit gevecht bleef Hr. Ms. „Tromp" 25 minuten binnen de haven, en kreeg van het aan de wal opgestel de geschut vijf voltreffers. Doch keer de op de basis te Trincomalse terug. Hoewel Hr. Ms. „Tromp" door de Japanse radio gedurende de oorlog vijfmaal „tot V.N.-commissie voor Indonesië vraagt verklaringen De Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft de Nederlandse en Republikeinse delegatie verzocht documenten en verklaringen over te leggen, welke naar hun mening de Commissie van dienst zouden kunnen zijn bij de voorbereiding van de aan bevelingen van de Commissie betref fende de vorming van een federale in terim-regering. In verband hiermede herinnerde de commissie beide partij en er aan, dat, ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad, de Commissie verslag moet uitbrengen aan de Vei ligheidsraad en aanbevelingen moet opstellen voor de oplossing van de moeilijkheden, tenzij de partijen per 15 Februari een overeenkomst hebben bereikt ten aanzien van de federale interim-regering. De standpunten van de partijen zullen volledig in beschou wing worden genomen. Het Ameri kaanse lid van de commissie, Merle Cochran, wordt Maandag te Batavia verwacht. Pools complot werd met dollars en ponden betaald Stanislaw Radkiewicz, de Poolse mi nister van Veiligheid, heeft voor het parlement verklaard, dat het onlangs ontdekte complot tegen de president en de regering werd gefinancierd met dollars en ponden en geleid door cen tra in het buitenland. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat twee parlementsleden, voormalige aanhangers van Mikolajczyk, uit de boerenpartij zijn gestoten en hun zetel en het Pool? burgerschap verloren hebben wegens illegale vlucht uit Po len. Naar verluidt zijn deze leden ver leden maand per schip naar Zweden vertrokken. Een vierde parlementslid die op onwettige wijze zou hebben ge tracht Polen te verlaten, maar „aan de grens gevangen genomen" werd, zal binnenkort berecht worden. zinken werd gebracht" waardoor zij de bijnaam „Het Spokenschip" ontving arriveerde zij als eerste Nederland se oorlogsschip op de rede van Tand jong Priok op 16 Sept. 1945. Op 3 Mei 1946 kwam Hr. Ms. „Tromp" weer te Amsterdam, na op 19 Juli 1939 uit Nederland te zijn ver trokken. De Schager Markt SCHAGEN. 10 Febr. 1949. Voor de centrale waren aangevoerd: 50 koeien, 2 stieren, 3 pinken, 1 graskalf. 234 nuchtere kalveren en 3 schapen. Van week tot week wordt de aanvoer voor de Centrale groter, vooral wat koeien met kalveren betreft. Het slechte weer van de vroege morgenuren was oorzaak van een niet te grote aanvoer op de gebruiksveemarkt. De handel in kalf- en melkkoeien was maar matig. De kopers namen een uiterst gereser veerde houding aan. De prijzen bleven ongeveer onveranderd. De grootste no- tering was f 800. Door het koude weer bleven er nog vele op stal achter. De handel in geldekoeien was matig en de grootste notering was f 500, dus nage noeg prijshoudend. Er was wel vraag naar pinken. De grootste notering hier van was f 250. Op dc paardenmarkt was weinig drukte en ook een stille handel. Ook in slachtpaarden was een kalm verloop. Rijtuigpaarden deden f 550—f 800, oudere paarden f 300— f 500, slachtpaarden f 300—f 500. Op de wolveemarkt werd weinig aangevoerd en de handel had een stug verloop. De vraag naar biggen is ge ring met een langzame handel, maar de prijzen blijven onveranderd hoog. Wanneer zal hierin eens verandering komen? Men hoort over 't algemeen dat het voor mesters geen doen is «m te genwoordig biggen te kopen. Op de kippen- en konijnenmarkt was het een een stille boel. Er werd hier weinig aangevoerd. Het bezoek was ook niet groot. SCHAGEN. 10 Febr 1949. Op de vee markt van Donderdag j.i. waren aan gevoerd: 10 Paarden f 300f 800: Geldekoeien (magere) f 350f 500; 2 Kalfkoeien 600—f 800: 2 Vaarzen f 325—f 450: 6 Pinken f 200—f 250; 4 Schapen (magere) f 60f 85; 12 Over houders f 40—f 55; 31 Biggen f 45- f 65; 5 Konijnen f 3—f 8: 19 Kippen t 2.05—f 4. Stern-leiders veroordeeld Nathan Friedman Yellin, een 35 ja rige intellectueel, die naar men zegt leider was van de groep Stern, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn adjudant Schmülevitz werd tot vijf jaar veroordeeld. Beiden werden schuldig bevonden aan terrorisme in verband met de moord opt Graaf Ber- nadotte. Het Hof zeide hen in vrijheid te zullen stellen indien zij een verkla ring zouden tekenen waarin zij belo ven zich voortaan te zullen onthouden van ondergrondse activiteit en waarin zij gedurende twee jaar politietoezicht aanvaarden. Yellin deelde Reuter mee, dat hij noch Schmülevitz de verklaring zou den ondertekenen, indien de clausule over het politietoezicht blijft gehand haafd. Amerika houdt het aantal atoombommen geheim De Verenigde Staten zullen het aan tal atoombommen, dat in hun bezit is geheim blijven houden, zo heeft presi dent Truman op zijn wekelijkse pers conferentie medegedeeld. Hij ontkende de juistheid der berichten, dat Lilien- thal, commissaris voor de atoomener gie der V.S.. gezegd zou hebben, dat hij het aantal wereldkundig zou ma ken. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat luitenant-kolonel William Stark aan industriële leiders heeft medegedeeld, dat een atoombom de afmeting heeft van een golfbal, doch dat zij dezelfde ontploffingskracht had als 5.400.000 pounds T.N.T. Behalve in kracht Ver schilde de wijze van ontploffen niet van die van andere bommen. De hitte der explosie kon op een afstand van 4800 meter brandwonden veroorzaken. Stark verklaarde later tegenover een verslaggever, dat alleen de splijt bare kern van een atoombom de om vang heeft van een golfbal. „Het is duidelijk, dat de bom zelf veel groter is, want er is een Superfort B-29 voor nodig om de bom te vérvoeren", al dus Stark. Prapat, waar Ir. Sukarno en andere voormalige Republikeinse leiders thans vertoeven, is een bergoord op 906 meter boven de zeespiegel aan de Noordelijke oever van het Tobameer. De Negara Sumatra Timur exploiteert er enige vacan- tiehuizen, terwijl er ook het landhuis van de Wali Negara staat, dat thans als verblijfplaats voor Sukarno c.s. dient. Sukarno (links) op de ochtendwande ling met Hadji Agus Salim in de omgeving van het huis van Dr. Mansur. Dr. Jessup thans „reizend ambasadeur" President Truman heeft dr. Philip Jessup benoemd tot vertegenwoordiger der Ver. Staten op internationale con ferenties. Hij krijgt de rang van rei zend ambassadeur. Onlangs is gemeld, dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de tijd wilde beperken, die hij zelf op buitenlandse conferenties moest door brengen. Jessup was tot voor kort Ameri kaans vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. Hij ging terug naar de Co- lumbia-Universiteit, waar hij professor in het internationale recht is. Engeland en de kwestie Mindszenty Maandag zal de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin, in het par lement verzocht worden de economi sche betrekkingen met Hongarije te verbreken als protest tegen de zaak te gen Kardinaal Mindszenty. Het con servatieve lid Christopher Hollis zal het verzoek doen. Een ander conservatief parlements lid Boyd Carpenter zal Bevin verzoe ken „of hij de verzekering wil geven, dat het Britse veto gebruikt zal wor den ter voorkoming van de toelating van Hongarije tot de V.N., zolang Kar- d!naal Mindszenty niet in vrijheid is gesteld. SCHILDERIJENHANDEL MET DUITSERS. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam acht de verkoop van schilde rijen aan Duitsers, zoals dit tijdens de oorlog plaats vond, collaboratie. De kunsthandelaar J. Dik uit Huizen, die voor dit feit bij verstek terecht stond, werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met ontzetting uit de rechten voor 10 jaar. Tegen D. werd een bevel tot on middellijke gevangenneming uitge vaardigd. Mevr. J. E. A. uit Amster dam. tegen wie een jaar geëist was, werd veroordeeld tot f 20.000 boete, Subs, een jaar gevangenisstraf en ont zetting voor drie jaar. Drukpersvrijheid is waardevol Alle hoogleraren in het staats- en/of administratiefrecht aan onze universi teiten of hogescholen met uitzonde ring van twee katholieke professoren hebben aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht inzake het wets ontwerp houdende voorschriften in zake leesbibliotheken. Hun bezwaren komen overeen met die welke wij in ons hoofdartikel van Zaterdag 29 Jan. naar voren hebben gebracht. Huns inziens sluit art. 7 van de Grondwet de bemoeiing der admi nistraties met het openbaren van ge dachten of gevoelens door de drukpers in beginsel ten enemale uit. Slechts de wetgever moet in de geest van art. 7 der Grondwet bepalen welke ge schriften niet mogen worden gedrukt en verspreid en uitsluitend de straf rechter moet bepalen welke geschrif ten tot de verboden categorie behoren te worden gerekend. Aldus is dit arti kel in een vaste jurisprudentie en door de op dit punt opmerkelijk eenstem mige wetenschap steeds verstaan. Thans wordt de beoordeling gelegd in handen van een administratief or gaan, en nog wel in het voor deze be slissing zeer weinig geschikte college van B. en W. De hoogleraren menen dat ook bin nen het kader der constitutionele be palingen voldoende middelen zijn te vinden om aan bedenkelijke toestan den paal en perk te stellen. Verzocht wordt niet mede te werken aan een wet die op een voor ons staatsrecht zo centraal en gevoelig punt als de drukpersvrijheid tegen het grondwet telijk recht indruist. Dr. Sumitro in New Yórk Dr. Sumitro, gevolmachtigd minister van de Republiek, is na het bijwonen van de conferentie van New Delhi, te New York aangekomen. Hij werd ver welkomd door de heer Palar. Sumitro verklaarde, dit hij als lid van de Re publikeinse delegatie voor de Veilig heidsraad zal verschijnen. Hij zal alles in het werk stellen om de voorstellen v4n New Delhi door de Raad te doen aanvaarden en het „State Department er toe zal trachten te brengen te vol doen aan de gevoelens van het Azia tische volk". Bovendien verklaarde hij „de openbare mening te zullen mobili seren en 't Amerikaanse volk te willen doen realiseren, dat ze alles wat be treft de handhaving van de democra tische beginselen zullen verkiezen, in dien de Nederlanders niet tot de orde gebracht worden". Schoorsteenbrand in een theemuts In Beverwijk zijn schoorsteen branden aan de orde van de dag. Gistermiddag was het weer zover. Met een der motorspuiten en de magfrusladder reed de brandweer naar de woning aan de Alkmaar- seweg 114. Schoorsteenbrand! Dus het dak op en de schoorsteen vol gens de regelen der kunst met de ramoneur bewerkt. Echter sor teerde het vegen ditmaal niet veel effect, want het benedenhuis bleef gehuld in een verstikkende rook. De brandweer en politie speurden in het huis rond en ont dekten tenslotte de brandhaard in.... een theemuts, waarvan-de voering volkomen was wegge brand, doch het omhulsel in tact gebleven. Groot plezier onder de brandweerlieden en politie en de bewoner stemde hiermede van harte in, temeer waar zijn schoor steen kosteloos was geveegd. Coaster bij Texel gestrand Gistermorgen is de coaster „Maria", komende van Terschelling, beoosten Texel op de „Boden van het Malzwin" in de Texelstroom gestrand. De „Dorus Rijkers" voer van Den Helder uit en de sleepboten „Storte- melk" en „Noord-Holland" zijn even eens naar de plaats van de stranding vertrokken. De gehele bemanning van de Maria (6 personen) is aan boord gebleven, hoewel het schip een klein lek heeft. Gistermiddag kwam er bij vloed niet voldoende water, zodat de pogingen, het schip vlot te slepen, mislukten. Ook vanmorgen vroeg was dit het geval. Hedenmiddag zal men opnieuw een poging wagen. Het zal vermoedelijk nodig zijn, een deel der lading, die uit Oud-ijzer bstaat, over boord te zetten. Tilden krijgt een jaar William Tilden, bekend als „Big Bill", die als de grootste tennisspeler aller tijden wordt beschouwd, is giste ren op zijn 56e geboortedag, in verband met een zedendelict tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Vroeger had hij al eens voor eenzelfde feit een voor waardelijke veroordeling ondergaan. De rechter zei bij het uitspreken van het vonnis o.m.: „Duizenden sportmen sen, jong en oud, kijken nog steeds naar U op. U had Uw woord als sport man gegeven dat dit nooit meer zou gebeuren. Het woord van een sportman had voldoende moeten zijn". DE OUDE BANKBILJETTEN VAN F 500 EN F 1000 De „Stichting 500 en 1000" (secreta riaat Nicolaas Maesstraat 46 te Am sterdam) welke streeft naar uitbetEP- ling van deze buiten de circulatie ge stelde biljetten door de Nederlandse Bank wijst op de welwillende houding welke in het algemeen t.o.v. de Stich ting wordt aangenomen en wijst erop, dat zich reeds velen als deelnemer hebben aangemeld. Zij streeft met al le behoorlijke en wettige middelen haar doel uitbetaling der biljetten na, zodat de hoop mag worden ge koesterd, dat langs de weg der onder handeling als nog het gestelde doel bereikt wordt, desnoods met behulp van de rechter. SABOTAGE AAN VLIEGTUIG- MOEDERSCHIP Riordan, de Australische minister van marine, heeft in het Huis van afge vaardigden verklaard, dat de laatste inlichtingen van de admiraliteit, waar ever hij beschikt, erop wijzen, dat de schade, die het Australische vliegtuig moederschip „Sydney" vorig jaar De cember in Engeland opliep, te wijten is aan sabotage. Hij verklaarde, dat de schade slechts licht was. Men meent, dat er stalen bouten in een tandwielkast van de „Sydney" zij# gevonden. 1%.- Mr. A. H. van tie Veen, advocaat- fiscaal bü het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam, heeft Donderdagmiddag in zijn requisitoir tegen de voormalige chef van de afdeling „sociale politie" te Am sterdam, Nicolaas Cornelis Jonker, de doodstraf geëist. J. is een van de mensen geweest, die zich voor verraad hebben geleend. In '28 was hij gekomen bij de Amsterdamse gemeentepolitie. Doch zoals de ad vocaat-fiscaal het uitdrukte tijdens de vijandelijke bezetting had zijn op treden niets meer gemeen met dat van de bonafide Nederlandse politieman, die wij van vóór de bezetting kennen. Vóór J. werd geplaatst bij de sociale politie, kwam hij bij de inlichtingen dienst, waar hij veelal opereerde met Egmond en Mollis. Bij een van zijn acties schoot hij een arrestant, die wil de vluchten, in de rug. Een andere ern stige beschuldiging vormde de mishan deling van de illegale werker Tjalk Bakker uit Amsterdam, Wiens gezicht door J. en zijn kameraden onherken baar werd verminkt. De illegale werkster Riek Snel, die werd gearresteerd terwijl haar kinde ren sliepen, werd niet toegestaan een briefje voor de kinderen achter te laten, zodat die de volgende ochtend maar moesten raden waar hun moeder gebleven was. Zij keerde nimmer terug. „Een man, die de vijandelijke onder drukker in alles ter zijde heeft gestaan en voor wie slechts de doodstraf op haar plaats is", zo besloot mr. van de Veen zijn requisitoir. De uitspraak volgt op 24 Februari. 400.000 oudjes ontvangen uitkering Op 1 Januari j.l. ontvingen 103.495 echtparen, 126.341 alleenstaande vrou wen en 67.636 alleenstaande mannen, in totaal 400.967 ouden van dagen een uitkering ingevolge de noodwet ouder domsvoorziening tot een gezamenlijk jaarbedrag van f 136.853.945. Op 1 April 1948, de eerste datum waarop, sedert het inwerkingtreden van de „noodwet" (op 1 October '47), een volledig overzicht kon worden sa mengesteld. waren het 384.402 ouden van dagen, aan wie een jaarbedrag van f 130.188.420 was toegekend. Het aantal ouden van dagen, dat on der de „noodwet" valt is derhalve toe genomen met 16.565, hot bedrag der uitkeringen met f 6.465.525. ROOIVERBOD VROEGE AARDAPPELEN INGETROKKEN Nu op het gebied van de aardappel teelt en de handel in aardappelen nor male toestanden heersen, kan voortaan de teler zelf weer de aanvang van het rooien van vroege aardappelen bepa len. De verordening met het rooiver- bod is, blijkens het Voedselvoorzie ningsblad van gisteren ingetrokken. NIEUWE GETUIGEN IN PROCES VAN KRAVCHENKO. Jean Cathala, gewezen persattache bij de Franse Ambassade te Moskou, en de journalist Jean Champenois zijn door Claude Morgan en André Wurm- ser verzocht te komen getuigen bij het proces-Kravchenko contra „Les Lettres Frangaises". ENGELAND TREKT ZICH TERUG UIT BEWEGING VOOR EUROPEES PARLEMENT. De Britse parlementsleden van de beweging voor een Europees parlement hebben besloten zich uit deze bewe ging terug te trekken. Naar hun me ning zijn er andere wegen, waarlangs men met zeer veel succes bij kan dra gen tot de Europese eenheid. (Ongecorrigeerd.) Nieuw-Guinea wenst autonomie binnen het Koninkrijk Johan Aniks, schoolmeester te Ma- nokwari, optredend als vertegenwoor diger van de Papoeas, heeft ten onder houd gehad met de chef van het kabi net van dr. Beel, dr. P. J. Koets, waar bij hij hem een resolutie overhandigde. Hierin wordt gezegd, dat de vertegen woordigers van het volk in Noordwest en andere delen van Nieuwguittéa eisen, dat onverwijld binnen de kort ste tijd bij officieel decreet bepaald wordt, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het koninkrijk van Nederland en dat het daartoe de grootst mogelijke autonomie wenst te verkrijgen binnen het kader van het Koninkrijk der Ne derlanden overeenkomstig de positie van Suriname en de Nederlandse An tillen en dat de Nederlandse regering bij de besprekingen met de vertegen woordigers van het Indonesische volk hiermee overeenkomstig handelt en de internationale wereld van deze eis op de hoogte stelt". De resolutie was o.m. gericht aan de minister-president, de ministers van Overzeese Gebiedsdelen en Buitenlandse zaken en de voorzit ters der Staten-Generaal. De Israelietische regering heeft plannen in uitvoering voor het afbreken vtm de achterbuurten in de haven stad Haifa, teneinde deze ie vervangen door moderne woonwijken, die deze „Stad van de Toekomst" teer zullen aandoen. Links worden de sloppen met de grond gelijk gemaakt. Rechts een moderne voorstad van Haifa. Scheepvaartberichten Baralt, 3-2 van Curasao naar Tampico Chama (t), 8-2 van Cebu naar Davao Eemland, 9-2 van A'dam te Hamburg Johan van Oldenbarnevelt, 10-2 van Se- marang te Batavia verwacht Kartosono, 10-2 van Bangkok te Soerabaja verwacht Kota Gede, wordt 10-2 van Java te Hali fax verwacht Kamerlingh Onnes 9-2 van R'dam te Batavia Maas. A'dam— Paramaribo, 9-2 op 180 mijl zuid-oost Azo- ren Meliskerk, A'damJapan, 9-2 van Aden Muiderkerk, A'dam—West-Afrika, 9-2 te Antwerpen Nieuw-Holland 9-2 van Penang naar Singapore Omala (t), 6-2 van Poeloe Samboe naar Pladjoe Oranjefonüein, 9-2 van Dar es Salaam te Zanzibar Ovula (t), 10-2 van Miri te Piadjoe Radja, 9-2 van Beira naar Mombassa Raki, 9-2 van Pangkalpinang naar Tandjongpandan Salawati, 9-2 van Panaroekan te Soerabaja Sarangan, vermoedelijk 20-2 van Bombay naar Bahrein, wordt 27-2 aldaar verwacht Sibajak R'dam—Batavia, 17-2 te Sabang verwacht Straat Soenda, 6-2 van Dur ban te Singapore Tabinta, A'dam—Ja va, 9-2 van Genua Talisse, A'dam— Charleston, passeerde 9-2 Bermuda Ta- rakan, 9-2 van A'dam te Karlsham Tasman, 7-2 van Soerabaja naar Sema- rang Tjikampek, 10-2 van Port Elisa beth te Kaapstad Willem Ruys. R'dam Batavia 9-2, 17 uur, vön Southampton Winterswijk, RcsanO—A'dam. 6-2 van Victoria (Brazilië) Zeeland (KRL), R' dam—Java, passeerde 9-2, 16 uur, Kaap del Armi Zeeman, vermoedelijk 10-2 van Tarakan naar Calcutta Andijk, R'dam—New Orleans, passeerde 9-2 Azorèn Bengkalls. New Orelans— Batavia, passeerde 9-2 Minicoy Bever wijk, passeerde 10-2 Finisterre, wordt 14-2 ie A'dam verwacht Cistula (t), 9-2 van Abadan naar Singapore Edam, New York—Norfolk, 8-2 te Boston Jacob Jats, 10-2 van Narvik te R'dam yèrwacht Adinda (t). 6-2 van Haipkong naar 'ladjoe Algorab, Basra—R'dam, 9-2 te itez Algenib Porto Alegre—R'dam, •2 van Sao Francisco do Sul Amstel- >en, R'dam—Calcutta, 9-2 te Bombay ludra, 10-2 van Antwerpen te R'dam ins Frederik Hendrik, 9-2 van Burriana Valencia Prins Willem IV, 9-2 van dam te Valencia Prins Willem V, dam—Valencia, passeerde 9-2 Gibraltar Salando, 9-2 van Casablanca naar Vï^ar- ngen Aardijk, 10-2 van Makassar naar Soera- ja Abbekerk Brisbane—R'dam, 9-2 n Marseille Albireo, 9-2 van Buenos nes naar Rosario Alhena, Buenos res—R'dam, passeerde 10-2 St Vincent kV) Alpherat, 10-2 van New York naar Buenos Aires Coryda (t). Las Piedras— R'dam. 10-2 125 mijl zuid-west Lands End Duivendijk, R'dam—Vancouver 10-2 van Los Angelos Klipfontein, Beira— A'dam, van Port Said Singkep A'dasgi —Java, 10-2 van Suez Sukawati opent Oostindonesisch parlement Bij de opening van de nieuwe parle- mentszitting van Oost-Indonesie heeft president Sukawati ten aanzien van de huidige politieke toestand o.m. ver klaard: De huidige situatie schept de mogelijkheid van intensieve internatio nale bemoeiing met onze Indonesische zaken. Oost-Indonesie wil zich op zuiver In donesisch standpunt blijven stellen. Daarom dient de bepaling van het standpunt ten aanzien van internatio nale stappen te worden voorafgegaan door een diepgaand overleg tussen alle vertegenwoordigers van de gebieden, welke de toekomstige Souvereine Vrije Verenigde Staten van Indonesië zullen uitmaken. De regering blijft haar po litiek vóór alles te richten op het tót stand brengen van het zgn. Indone sisch gesprek". Sukawati noemde als voornaamste taak van het parlement het oordelen over de ontwerp-grondwet, de ont- werp-kieswet en de ontwerp-begroting. D-trein in Brabant ontspoord De D-trein no. 255, komende uit Praag, is op het traject VenloEind- haven ter hoogte van Horst Sevenum en Heyershoeve bij een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Het ongeluk gebeurde hedenochtend om half tien. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden te betreuren. De bestuurder van de vrachtauto zou gewond zijn. Van de trein ontspoorde alleen de lo comotief. Deze werd naar Blerick te ruggesleept. Om ongeveer 11 uur werd de reis voortgezet, waarbij de wagons door een andere locomotief werden ge trokken. Veiligheidsraad verwerpt' Sowjetresolutie De Veiligheidsraad der V. N. heeft met twee stemmen tegen en negen onthoudingen de Sowjetrussische reso luties verworpen, waarin een tijds limiet gesteld wordt voor de vermin dering van bewapening door de vijf grote mogendheden, aangedrongen wordt op conventies, die atoombom men verbieden, en verzocht wordt om het opmaken van een inventaris dooi de grote vijf van de gewapende macht en de oorlogsvoorraden. De Economie Cooperation Adminis tration te Washington heeft aan Ne derland aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van, 15.911.000 dol lar. IJ muiden VISSERIJ-BESOMMINGEN Aanvoer aan de Rijksvisafslóg vón gis teren: 800 kisten haring, 17 tong en tar bot, 42 schar 75 schol, 10 kabeljauw, 13 wijting en 2 kisten bot Besommingen: SCHEV 402 f 1930; BR 33 f 1220; KW 159 f 11,240; HD 18 fèl6; IJM 11 f 2020; R 230 f 1070; 210 f600 DRONKEN IN EEN ROEIBOOT Op een der laatste avonden bevond zich in de Rijks-binnenhaven een dronken mart in een roeiboot Ondanks goede raad geving van stuurlui aan de wal, weigerde hij het bootje te verlaten, totdat hij ten slotte "de strijd tegen de branding moest opgeven en in het water viel Hij wèi^d door een schipper en een agent uit hét water gehaald eii door hen naar zijn s6hi£ overgebracht Beemster BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Johannes C Droog en Theodora F Maane Jacob B Ertgèl en Aafje Ossebaar Theodorus A L Bos- lcnd en Johanna H Sproet Marktberichten NOORDERMARKTBOND. 11 Februèrt 50,000 kg rode kool 11,40—12,60; 47,000 kg gele kool 9,60—10,70 700 kg groene kóól 29,90 90,000 kg witte kool 8,40; 4000 Kg bleten; i 6—6,20; 800 kg pèen: lil 5,70 WARMENHUIZEN, lo Februari 44,000 kg rode kool 11,40—11,60; 14,800 kg gele kool 9,60—10,50; 19,800 kg Deense witte kooi 8,40; 10,400 kg uien 9 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam- 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE I Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Minister Sassen heeft aan Har ningin ontslag gevraagd als mini Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet verschil gerezen over de staatsre< gen mét betrekking tot de hervorr De reeds b(j herhaling kenbaar g van de regering zullen dan ook nagestreefd en voor zover dat t hangt óp korte termijn worden 7 Terwijl ook het gehele Kabir honden aan de verklaring van dl op 28 Januari j.l. in de Veilighei mens de regering, rees mening; overige leden van het kabinet over de te dezer zake verder fei drugslijn. De Britse ambassadeur in Nede Sir Philip Nichols, heeft VrijdE bezoek gebracht aan het Nederl departement van Buitenlandse 5 te Den Haag voor besprekingen Indonesië. In diplomatieke kringen te L( neemt men aan, dat deze besprek een voortzetting vormen van de mene bespreking van het prol door de consultatieve raad vai Wjlrteuropese Unie op zijn b komst te Londen van einde Jai Ofschoon het Indonesische prob van diplomatieke standpunt gezie dert enige weken, sinds het stake het vuren op Java, „bevroren" i bleven, is men te Londen van me Amerika vraagt terug- trekking van Hongaar diplomaat Het Amerikaanse Ministerie var tenlandse Zaken heeft de teru ping geëist van de eerste secr van de Hongaarse legatie te Was ton, „daar hij niet langer in de geweest is". Kortgeleden heeft de gaarse regering de terugroeping ëist van twee Amerikaanse dip! ten. De woordvoerder van het sterie, verklaarde, dat het „zuive val" was, dat dit verzoek volgd de uitwijzing van Amerikaanse tlonarissen te Boedapest. Vijftien Bulgaarse predikanten gearresteei Vijftien Bulgaarse predikanten, ervan worden beschuldigd voor 1 land en Amerika te hebben ges neerd zijn gearresteerd. In Washington heeft men de sehtildigingen van verraad, die dc regering te Sofia tegen deze 15 waardigheidsbekleders van de gaarse Protestantse Kerken zijn bracht, „fantastisch" genoemd. De woordvoerder zeide, dat dez schuldigingen volkomen dezelfde als die, welke tegen Kardinaal 1! zenty zijn geuit. Hij was van rr» dat „deze gelijktijdige actie in H rije en Bulgarije duidelijk aan dat mem hier met een vooraf bei de aanval der communisten O] godsdienstvrijheid in Oost-Euro; doen heeft". Zullen Ver. Naties in Cl bemiddelen? 'De Chinese premier, dr. Soen heeft verklaard, dat de Chines gering de aanbeveling tot bemidc van de Ver. Naties in de burgert verwelkomt. Deze aanbeveling gedaan door dr. Herbert Evatt, Australische Minister van Buiter se Zaken. Bemiddeling van de V. N. zou licht de enige manier kunnen zi een regeling tot stand te brengt zei dr. Soen Fo. GENERAAL EISENHOWER TIJDELIJK VOORZITTER VERGADERING STAF-CHEF President Truman heeft me deeld, dat generaal Dwight Eis wer tijdelijk zal optreden als vc ter van de vergadering van stach EIRE PER 18 APRIL REPUBL De regering van Eire heeft tha April 1949 (Tweede Paasdag) v; steld als de datum, waarop Eir< publiek zal worden. Op deze das de 33ste verjaardag van de Iersi publikeinse opstand. Weerbericht Weersverwachting, geldig Zaterdagavond tot Zondagavor Vanavond en vannacht tijdi regen. Morgen overdag en olaatselijke buien en opklarin; Weinig verandering in temp tuur. Tijdelijk krachtig of krachtige wind tussen Zuid West.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6