Rusland krijgt Woensdag niet voor a.s. antwoord Na 2000 jaar weer Joods Parlement Kort Bestek Dr. BEEL NAAR NEDERLAND Maandag 14 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l46e faareans No- 37 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Noorwegen zal „zich langzaam haasten Explosie bij „Hembrug" Weerbericht Mijnramp ie Osirava eisi 24 doden Is dit wel Tito? Grote dag voor Israel DE ^e7e diplomatieke wereld van Europa staat op z'n kop door berichten uit Belgrado, waarin be weerd wordt dat de Joegoslaafse maar schalk Tito helemaal Tito niet is. Eigenlijk was er nooit e- Tito. Tito was de aangenomen naam van de ver zetsleider Josip Broz, die een com munistisch metaalarbeider uit K-oatie v/as en die de Duitsers bestreed. Maar Josip Broz zou reeds vier jaar dood zijn. Zijn plaats en zijn naam werden geannexeerd door de Russische gene raal Lobiedief, die Moskou naar vo ren schoof om politieke invloed te be houden. (Lobiedief is minder vuur vast pro-Moskou gebleken dan ver wacht was). Hij lijkt wel wat op Tito- Broz, maar toch niet zo veel, want Josips broer en zus hebben gezegd, dat de huidige Tito niet de Tito is, waarmee zij geknikkerd hebben toen 'ie nog Josip heette. Zoek het maar uit! Vandaag of morgen horen we nog, dat Stalin eigenlijk Jan Schouten is en dat Louis Beel het levenslicht aanschouwde in Trkoetsk onder de naam Pjotr Rammenaski. Allemaal polletiek, vrienden. Dubbêle bodems en zielen van palingvellenvet. Woensdag vergadering van de Tweede Kamer BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE GOO TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De Noorse minister van buitenlandse «aken, Halvard Lange, heeft vóór zijn ygrtrek naar Londen te New York verklaard dat een compromis tussen bet voorgestelde Atlantische Pact en een (Scandinavisch Pact onwaarschijnlijk «cheen. „Het is èf het één of het an der", zei hij. Lange noemde zun bezoek „aangenaam en verkennend Hij zou verslag aan kabinet en parlement uit brengen en deze moesten uitmaken welke weg zou worden ingeslagen. „Ik kwam hier om inlichtingen in te win nen en ik heb inlichtingen gekregen, die de toestand hebben opgehelderd. Wij kunnen thans beter dan tevoren de te volgen gedragslijn bepalen". («Lange zeide, dat hij met minister Bevin dezelfde problemen wilde be spreken als hij met president Truman had gedaan. „Het voornaamste probleem betreit natuurlijk Noorwegens veiligheid", zo vervolgde Lange. „Wij zullen de ma nieren bespreken, waarop wij onze vei ligheid kunnen verzekeren en ter zelf der tijd nauwe samenwerking tussen de drie Scandinavische landen mogelijk maken". In Londen. Halvard Lange is Zondagmorgen vroeg uit Washington in Londen aan gekomen. Hij verklaarde dat het Noor se antwoord op de Sowjetrussische nota niet vóór zijn terugkeer op Woens dag aanstaande en niet voordat Noor wegen tijd zou hebben gehad voor be studering van de kwestie gegeven zou worden. '"Ik geloof, dat we over het algemeen Ons langzaam zullen haasten", aldus Amerika en de Noorse veiligheid. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft zijn Noorse ambtsgenoot „enkele harde antwoorden op enige harde vragen ge geven omtrent het voorgestelde Noord- atlkntische Pact", zo schrijft de „New York Times". Medewerkers van Acheson verklaar den, dat hij Lange medegedeeld had, dat Amerika het grootste belang stelde in het handhaven der Noorse veilig heid, zo gaat het blad verder. Hij zou er aan toegevoegd hebben, dat het on mogelijk was te zeggen hoever precies het Amerikaanse wapenprogram voor West-Europa zou gaan en op welke Arbeider werd gedood Zaterdagochtend om 11 uur heeft in de N.V. Machinefabriek „Artillerie-in lichtingen" bij de Hembrug een ontplof fing in de afdeling slaghoedjes aan de 44-jarige Amsterdammer F. Degenaar het leven gekost. Het slachtoffer is ge- huWd en vader van één kind. De Amsterdammer was in een der fabriekshallen van de Artillerieinrich ting een partij van 4000 Engelse, in de porlog gemaakte slaghoedjes aan het controleren. Op het oog keek hij na wel ke nog goed waren en welke afgekeurd moesten worden. Door nog onbekende oorzaak explodeerde er plotseling een met het reeds vermelde noodlottige ge volg. De ontploffing was zeer plaatse lijk en de schade in de hal bestond slechts uit een paar gesprongen ruiten. Een tweede arbeider, die zich op korte afstand bevond toen het gebeurde, kwam met de schrik vrij. Prinsesjes sSueën uitstekend Naar ons uit Sankt Anton wordt me degedeeld, toont de bevolking aldaar zich teleurgesteld, dat de aankomst van Koningin Juliana voortdurend wordt uitgesteld. Men verwacht de Koningin nu niet voor Woensdag. De Prins en de prinsesjes skieën iedere dag. De vaar digheid van prinses Beatrix en prinses Irene in deze sport wordt algemeen be wonderd. DE NIEUWE POSTZEGELS. De nog ontbrekende waarden van de nieuwe serie postzegels (type Van Krimpen): de 30 cent en de f 1 zijn nu .aangemaakt. Zij worden ter be schikking van de postzegelverzame laars gesteld op die postkantoren waar een verzamelaarsloket is. DOODSTRAF VOLTROKKEN. Bij K.B is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Otto Bauman tot Ie doodstraf veroordeeld bij sententie van de groninger Kamer van het Bijzonde re Gerechtshof te Leeuwarden. Het Vonnis is inmiddels voltrokken. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte re gen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend zacht. wijze enige hulp volgens het program zou worden toegewezen. In dit opzicht, zo werd Lange medegedeeld, kon Ame rika geen specifieke garanties geven. Aan de andere kant werd hem gezegd, dat geen land zou kunnen zeggen, dat de V.S. onverschillig zouden staan tegenover een aanval op een land, dat betrokken is in onderhandelingen met de Atlantische mogendheden. „Dit be tekent niet", zo voegt het blad er aan toe, „dat Lange een geheel onbevredi gend antwoord ontving". De correspondent meent verder te weten, dat men te Washington op ver zoek van Lange de middelen zal over wegen om „sommige vitale punten" in Noorwegen te beschermen. Dit onder zoek zou kunnen leiden tot enkele posi tieve beslissingen. Het blad verklaart, dat „Acheson blijkbaar de verzekering heeft kunnen geven, dat de Ver. Staten nooit zullen aandringen op het beschikbaarstellen van Noorse bases als voorwaarde voor de deelneming van dit land aan het verdrag". Volgens de verklaringen van Acheson, aldus de correspondent, dient Noorwegen in deze aangelegenheid zelf een beslissing te nemen. Reddingsploeg door explosie overvallen In 'n kolenmijn te Ostrava in Noord- Moravie is brand uitgebroken. 19 mijn werkers worden vermist. 9 zijn in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een officiële verklaring is er geen hoop, dat de 19 ingesloten arbei ders kunnen worden gered. Gasontwik- keling maakt verdere reddingspogin gen onmogelijk. Zondagochtend waren 61 redders in de schacht afgedaald toen zich een nieuwe ontploffing voordeed, die 5 man van de ploeg het leven kostte. Daar de schacht volledig in brand staat heeft men besloten haar dicht te metselen. In Berlijn doen geruchten de ronde, dat „Maarschalk Tito", de huidige dictator van Zuidslavie, niet de oorspronkelijke Tito zou zijn, doen die reeds vier jaar geleden bij een Duitse bomaanval om het leven is gekomen. Zijn rol zou thans ge speeld worden door de Russische generaal Lobiedief Militaire samenwerking In Scandinavië Rasmussen, de Deense minister van buitenlandse zaken heeft aan 14 Ame rikaanse journalisten, die momenteel Denemarken bezoeken, een uiteenzet ting gegeven over de jongste bespre kingen inzake de Scandinavische ver dediging. Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn het tenminste over vijf grondbe ginselen van een Scandinavische ver dedigingsunie eens, aldus minister Ras mussen. Deze beginselen zijn: 1. Ieder Scandinavisch land, indien aangevallen, zou zich met alle beschikbare krachten verdedigen. 2. Een aanval op één land zou beschouwd worden als een aanval op de beide andere. 3. Verdedigings plannen der drie landen zouden ge coördineerd worden. 4. De verdedi gingsunie zou beschouwd worden als een regionaal verdrag. 5. Indien één van de drie landen zou worden aange vallen, zou hulp verzocht worden van buiten de unie. Berlijn en Triest op agenda Veiligheidsraad De Sowjet-vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Malik, heeft de voor zitter van de Veidigheidsraad schrif telijk verzocht op de agenda voor de volgende bijeenkomst de kwestie van de benoeming van een gouverneur van het vrije gebied van Triest te plaat sen. De vergadering van de Veilig heidsraad, waarop deze kwestie en het verzoek van de Koreaanse Republiek om als lid van de V.N. te worden toe gelaten zullen worden besproken, zal 15 Februari worden gehouden. Het AFP meldt uit Lake Success: De zaak van Berlijn zal binnenkort opnieuw op de agenda van de Veilig heidsraad worden geplaatst, doch zon der dat te voren ook maar het gering ste is gedaan voor een oplossing van de kwestie. Men verneemt, dat de deskundigen, die te Genève trachten een tenminste voorlopig plan te formuleren voor de regeling van de monetaire kwestie, be sloten hebben hun werkzaamheden op te schorten en aan de Veiligheidsraad rapport uit te brengen. Commissie der V.N. sprak met Sukarno c.s. De Commissie van de Ver. Naties is Zaterdag teruggekeerd van haar bezoek aan Bangka, waar zij informele bespre kingen heeft gehouden met Sukarno, Moh. Hatta, Hadji Agus Salim en an dere republikeinse leiders. Verschil lende problemen betreffende de reso lutie van de Veiligheidsraad werden besproken. De commissie werd uitge nodigd na de terugkeer van Cochran in Indonesië, nogmaals te komen. Intus sen heeft de Nederlandse delegatie ge antwoord op het verzoek van de Com missie der Ver. Naties van 8 Febr. j.l. om inzage van de plannen, die van Nederlandse zijde aan de BFO zouden zijn voorgelegd. In het antwoord wordt onder meer gezegd: „Eventuele voorstellen van officiële herkomst zul len door of namens de Nederlandse re gering bekend gemaakt worden op een tijdstip, dat door de regering daartoe geschikt wordt geacht". De bijeenkomst Federaal Overleg heeft in haar vergadering van Zondag nader van gedachten gewisseld over de aard der met de Republikeinse leiders te voeren besprekingen en over het tijdstip, waarop deze een aanvang zul len kunnen nemen. De vergadering die gister begon, zal vandaag worden voortgezet. f ''V If Dit weekeinde zijn de laatste voorbe reidingen getroffen voor de eerste bij eenkomst van een Joods parlement sedert tweeduizend jaar. Vandaag komt te Jeruzalem het Isralietisch parlement bijeen. Alle hotels in de stad zijn volgeboekt door de honderd-en-twintig gekozen parlementsleden en de uitgenodigde gasten. Onder de gasten worden ver wacht de leden van het corps diploma tique, zionistische functionarissen, over levende leden van het eerste zionisten congres, dat in 1897 gehouden werd te Bazel in Zwitserland en de persverte genwoordigers. In handen van dr. Chaim Weiszmann, de president van de Staatsraad, zullen alle parlementsleden de volgende eed afleggen: „Ik beloof trouw aan de staat Israel en getrouwe vervulling van mijn taak". Het parlement zal allereerst een pre sident van de staat moeten kiezen. De president zal dan David Ben Goerion (als leider van de meerderheidspartij Kmapai) verzoeken een regering te vormen. Syrië, Libanon, Irak, Jemen en Saoedi-Arabie hebben volgens ge woonlijk betrouwbare bron toegestemd H.M. de Koningin verleent Minister Sassen ontslag H.M. de Koningin heeft met ingang van heden aan mr. S. M. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Minister van Overzeese Gebiedsdelen onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan haar en den lande bewezen. Het beheer van het ministerie van overzeese gebiedsdelen is, zoals men weet, tijdelijk opgedragen aan de Minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen. MANHEER Van den Dries in Goes (hoofd ener R.K. school) kreeg voor zijn dapper gedrag in oor logstijd een Amerikaanse onderschei ding. Die heeft 'ie thans naar Truman teruggestuurd, omdat de Amerikanen teveel onderscheiden tussen wit en zwart in eigen land en te weinig tus sen recht en onrecht in Indonesië. Om toch een beetje verlicht te worden hebben de Amerikanen een lamp uit gevonden die zonder stroom bran ft: er zit fosfor in met een heleboel an dere scheikundige atinkerigheid en '!:ill>llllllllllllUllllllll!li:illlllMllll!lllllalllllllllllllUII!lllllliailHilllllllll!IIIIIIIIIIIUIIIUlUUU]l|i het ding moet geschud worden vóór het gebruik. In Rome werd de film over het IJzeren Gordijn vertoond en na afloop waren er 150 stoelzittingen met messen kapot gesneden. De Farijse politie arresteerde een 35- jarige wonderdoener, die tienduizen den guldens verdiende aan de behan deling van kankerpatiënten met een serum van eigen maaksel. Twee men sen gingen dood en anderen kregen geelzucht. Dé kanker bleef. In Eygelshoven is de kiezelfundering blootgelegd van een Romeinse villa; men vond er een romeinse munt met de beeldenaar van Marcus Aurelius. gEVREEMDT het u dat we zo'n beschaafde bevolking hebben? Weet dan, dat Nederland met 1.162.608 radiotoestellen de cultuurhoning puurt uit Lou Bandy en Heintje Davids. En dan tellen we de vijfmaal honderddui zend distributienetluisterliefhebbers nog niet eens mee. Er brak een zeedijk -C-rfsé-Vl' - Tito i< ook do ouw niet moor. door bij Datter Oldenburg in Oost-Fries land; verschillende dorpen staan blank Men heeft ontdekt dat de burge meester van Wurzburg, Karl Gruene- wald, een fanatiek discipel van Adolf was; hij zal berecht worden. D De Sowjet-autoriteiten hebben de voor zitter van de Berlijnse rechtbank, dr. Loewenthal, afgezet omdat hij wei gerde de wettelijkheid van het inge stelde hof van beroep te erkennen. In Noord Rijnland-Westfalen krijgen allen, die om ras, politiek of gods dienst door de nazi's geïnterneerd zijn geworden, 150 Mark uitgekeerd voor iedere maand, die ze achter prikkel draad hebben doorgebracht. De di rectie van een „maatschappij voor de uitvoering van kantwerk" in Venetie heeft voor 100 millioen lire naar Amerika gesmokkeld. De heren zijn uit de circulatie genomen. In Parijs pleegde de Italiaanse filmmagnaat Re- nato Senise een moordaanslag op zijn 25-jarige vrouw; er zijn drie kogels uit haar rug gehaald; Renato is opge sloten. De Belgische vrouwenvre desbeweging heeft een adres tot Tru man gericht waarin geëist wordt dat hij met Stalin gaat praten. Tot slot een zenuwscheut, die wel zal natril len: De verdediger van de beruchte verrader Anton van der Waals, de Rotterdamse advocaat mr. J. E. van der Starp, heeft een brochure ge schreven, waarin hij ronduit ver klaart dat de Amsterdamse SD-agent Johnny Ligten direct na de bevrijding door het Bureau Nationale Veiligheid naar Argentinië is gezonden en dat Schreieder na zijn vrijlating door de Nederlandse overheid uit logeren is gestuurd in het duurste regerings hotel, het „Kasteel Oud-Wassenaar" Tweede bedrijf van het England- Spiel? Wat volgt? in het houden van wapenstilstandsbe sprekingen met Israel op voorwaarde, dat de Joden de Arabische vluchte lingen weder toelaten. Tevens wensen zij van de Israëliti sche regering de belofte, dat deze geen verandering in de status van Jeruza lem zal brengen hangend de aanbeve lingen van de verzoeningscommissie der Verenigde naties. André Marie afgetreden André Marie, de Franse Minister van Justitie is Zondagavond wegens ge zondheidsredenen afgetreden. Hij zal naar een ziekenhuis worden overge bracht. Tot zijn opvolger is benoemd Robert Lecourt (MRP) Andre Marie lijdt aan longaandoenin gen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf van 2 jaar in het concen tratiekamp Buchenwald. Het ontslag van Marie wordt in poli tieke kringen te Parijs beschouwd als een verzwakking van het kabinet van Queuille en een succes voor De Gaulle. Men verwacht echter niet direct een kabinetscrisis. Kravchenko's ex-chef komt getuigen Zaterdag is Generaal Roedenko, in 1944 leider van de Sowjetrussische aan koop-commissie te New-York, waarvan ook Kravchenko deel uitmaakte, te Pa rijs aangekomen. Hij zal als getuige voor „Les Lettres Franchises" tegen Kravchenko optreden. Iedere dag maken de twee oudste Prinsesjes Beatrix en Irene ski tochten in de omgeving van het Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg. Prinses Beatrix en Prinses Irene in vol ledige ski-uitrusting, klaar voor de start Volgens officieuze cijfers zou Car- mona met ongeveer 80 pet van het to taal-aantal uitgebrachte stemmen als President van Portugal herkozen zijn. Raad van Voormalig Verzet verontwaardigd over vrijspraak van Schreieder De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland heeft een verklaring uitgegeven, die gericht is tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden in de zaak Schreieder. In de verklaring spreekt de Raad zijn ernstige bezorgdheid uit over de bijzondere rechtspleging in Nederland, „die nu weer een Schreieder, hoewel lid van een misdadige vereniging, zijn straf laat ontlopen". De raad becriti- seert 't tijdsbestek van 4 jaar, dat ver hopen is tussen de „door Schreieder bedreven misdaden en zijn berechting" en beschuldigt er de autoriteiten van Schreieder de gelegenheid te hebben ge géven „zijn medeplichtigen direct of via een omweg te instrueren". Volgens de Raad is hiervan het gevolg geweest, o'at de verdachte „wegens gebrek aan bewijs" van rechtsvervolging is ontsla gen. „Maar als de voormalige Neder landse regering te Londen een overeen komst sluit, waarin zij zich verplicht leden van een organisatie, door het In ternationale Gerechtshof te Neuren berg als misdadig beschouwd, als oor logsmisdadiger te vervolgen, wanneer dan de procureur-fiscaal Schreieder als zodanig beschuldigt en het Bijzonder Hof ontslaat hem desondanks van rechtsvervolging, dan geschiedt er iets, dat principieel onjuist is". Zojuistontvangt Aneta het bericht dat dr. Beel hedenavond naar Neder land vertrekt teneinde in Den Haag overleg te plegen met de Nederlandse legering. Dr. Beel wordt vergezeld van de directeur van zijn kabinet, dr. Koets. De reis wordt gemaakt per Constellation. De eerstvolgende openbare vergade- ung der Tweede Kamer zal niet Dinsdag, maar Woensdag te 1 uur ge houden worden. Het ligt in het voor nemen, dan met de reeds vastgestelde agenda verder te gaan. Allereerst komt dan dus de regering aan het woord ter behandeling van de ge stelde vragen bij de begroting van overzeese gebiedsdelen. De vergade ring zal des avonden worden - voort gezet. Naar wij vernemen houdt dit uitstel van behandeling verband met de ge zondheidstoestand van minister Van Maarseveen, die na de ontslagindiening door minister Sassen tevens als minis ter van overzeese gebiedsdelen ad in terim zal optreden. De heer Van Maarseveen is reeds eni ge dagen ziek, woonde weliswaar de kabinetszitting van Zaterdag bij, maar is nog niet zover hersteld, dat hij zijn werkzaamheden ten departemente kan verrichten. Aanrichters van proces- Mindszenty in de ban De Congregatie van het Consistorie heeft bekend gemaakt dat allen, die betrokken zijn in het proces tegen en de veroordeling van Kardinaal Minds- zenty, Primaat van Hongarije, in de ban zijn gedaan. In de bekendmaking wordt onder meer gezegd, dat de ex-communicatie geldt voor „Allen, die het in heilig schennis hebben gewaagd hun handen te verhefen tegen de hoogst eminente Aartsbisschop van Strigonia'" (Esztr- gom, de stad waar Kardinaal Minds- zenty ambtshalve woonde). Bovendien vereist het voorbereiden van de verdediging der begroting en de beantwoording van in de Kamer ge maakte opmerkingen uiteraard enige tijd. De minister hoopt echter Woensdag in staat te zijn de hem zo plotseling op oe schouders gelegde taak uit te voe ren. Reactie van dr. Sumitro. De gevolmachtigde minister van de Indonesische Republiek in Amerika, dr. Sumitro heeft in een verklaring over het aftreden van mr. Sassen als minis ter van overzeese gebiedsdelen het vol gende gezegd: „De reactie van de we reld op de laffe Hollandse aggressie is zelfs voor Dr. Sassen te sterk gewor den om nog stand te houden." Minister Sassen was een vertolker van de meest reactionnaire groep in het Nederlandse kabinet en vertegenwoor digde de Katholieke partij, die uitein delijk de Nederlandse politiek ten op zichte van Indonesië heeft beslist. 28 Doden bij treinramp in Spanje De sneltrein BarcelonaMadrid is in de nacht van Zaterdag op Zondag te 22 uur 05 bij Mora la Nueva ontspoord. Het ongeluk geschiedde toen de trein over een viaduct reed. Drie wagons, waarvan een slaapwagen, werden over o'e leuning van de brug geslingerd en tuimelden van een hoogte van 40 me ter omlaag. De ramp schijnt veroorzaakt te zijn door een mankement aan de spoorbaan. Nader wordt gemeld, dat bij de treinramp 28 personen om het leven kwamen en 26 min of meer ernstig ge wond werden. Rode Kruistreinen zijn uit Barcelona en Saragossa naar de plaats des onheils gezonden. DODELIJKE K.O. TE ALGIERS. Zaterdagavond moest de Algerijnse bokser Mekaoui naar het hospitaal wor den vervoerd nadat hij door de Frans man Caulet in een wedstrijd k.o. gesla gen was. Hedenmorgen is hij overle den.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1