De wereld houdt haar zorgen om het dagelijks brood VOLVET sop! WEEKBLAD VOOR JONGENS EN MEISJES DAT LIEP GOED AF Hfertfe oplossing; EN HIER DE ZAK VOL BRIEVEN;. Graanpositie niet verzekerd Het Radioprogramma Geen atoombommen uit Amerika verzonden Smokkelhandel bij Chaam Dwangarbeid in de Sowjet- unie Uitbreiding van het olieveld Schoonebeek Scheepvaartberichten Nieuwe avonturen van Pirn, Pam en Pom Onze Bridgerubriek De tijd, dat we onze maag moesten vullen met suikerbieten of bloembol len lift gelukkig al weer vier jaar achter ons. We kunnen weer volop brood kopen en zelfs zijn talrijke Ne derlanders al weer zo roekeloos ge worden, dat heel wat kpstelijk brood via de schillenboer naar het vee ver dwijnt. Er is graan voldoende, maar toch is de wereidgraanpositie nog steeds niet zodanig, dat we alle pessi misme op zij kunnen zetten. Voorzich tigheid blUft geboden. Wanneer men de productiecijfers raadpleegt, zou men dat niet zeggen. Leverde de wereld in de jaren 1934 tot 1938 gemiddeld 442 millioen ton aan tarwe, rogge, mals, haver en gerst per jaar op, in 1947 be droeg de productie 410 millioen ton, doch in 1948 steeg zij tot 472 millioen ton als gevolg van buitengewoon goede oogsten in Noord-Amerika en Europa. De Europese productie van brood granen (tarwe en roggel steeg van 1947 tot 1948 van 39.6 millioen ton tot 51,8 millioen ton en de Noordameri- kaanse productie van voedergranen (mais, haver en gerst) van 95,3 mil lioen ton tot 134.7' millioen ton. De Europese productie was in 1947 uit zonderlijk laag door de voorafgaande strenge winter en de aanhoudende droogte in de zomer van dat jaar. Toch was de Europese productie in 1948 nog ongeveer 15 pet lager dan in de jaren 1934—1938. Een opmerkelijk feit in de graan- situatie is de toenemende betekenis van Noord-Amerika als graanexporte- rend werelddeel. Het aandeel van Ar gentinië in de wereldgraanexport liep terug, van 35 pet in 19341938 tot ver moedelijk 13 pet in 19481949, terwijl het aandeel van Noord-Amerika toe nam van 26 pet tot vermoedelijk 68 pet., hoofdzakelijk door de zeer sterk gestegen export van de Verenigde Sta ten. De totale wereldgraanexport, die in de jaren 1934—1938 gemiddeld slechts 28.3 millioen ton beliep, zal naar alle waarschijnlijkheid stijgen tot ongeveer 39 millioen ton in 1948-1949, waarmede de exporten van de jaren omstreeks 1930 zijn geëvenaard. Met deze 39 mil lioen ton wordt de importbehoefte van de granen-invoerende landen nage noeg gedekt. De dalende productie in Argentinië heeft dit land aan zich zelf te wijten. Zij is voornamelijk een gevolg van de inkrimping van het areaal door de in dat land gevolgde prijspolitiek. De Ar gentijnse regering garandeert aan de 'boeren vaste prijzen, maar zij liggen ver beneden de exportprijzen. Het ver-* schil vloeit in de Argentijnse staatskas ter financiering van de industrialisa tie. Deze politiek stimuleert de tarwe- teelt in Argentinië natuurlijk niet, doch een drastische wijziging in deze politiek behoort niet tot de onmoge lijkheden. Niet te vroeg juichen Staat het er met de wereldproduc tie van granen dus nog niet zo gek voor, enkele verschijnselen, die het optimisme temperen dienen er tegen overgesteld te worden. De invoer- behoefte van Azie is veel groter dan vóór de oorlog; dat vindt gedeeltelijk zijn oorzaak in de sterke toeneming van de bevolking in dit werelddeel. De totale invoer van graan in Azie bedroeg in 1934—1938 gemiddeld 1,5 millioen ton; in 1948-1949 zal zij waar schijnlijk 7,5 millioen ton belopen. Vóór de eerste wereldoorlog was India een tarwe-exporterend land. De split sing van 't Voor-Indisch schiereiland in twee staten, India en Pakistan, heeft bovendien het voedingsvraagstuk in deze landen in vele opzichten bemoei lijkt. Ook West-Duitsland is een belang rijk importgebied geworden door de sterke groei van het zielenaantal en de economische afsplitsing van Oost- Duitsland. De import van tarwe in Duitsland, Italië, India en Japan be droeg in 193438 gemiddeld slechts plus minus 1 millioen ton, in 1947— 1948 daarentegen 8,7 millioen ton. De grote importbehoefte van deze vier landen zal de eerstkomende jaren van vérstrekkende invloed op de graan' situatie zijn. Wat de toekomstige ontwikkeling van de graansituatie betreft, zij er de aandacht op gevestigd, dat de wereld graanhandel slechts ten hoogste IQ pet. van de wereldgraanproductie omvat, Juist het feit, dat de grote productie in 1948 voor een belangrijk.deel is toe te schrijven aan zeer gunstige weers omstandigheden over nagenoeg de ge hele wereld, is aanleiding om de we reldgraanvoorziening voor de eerst komende jaren nog niet a priori als verzekerd te beschouwen. Slechte oog sten in tal van gebieden zouden zeer veel invloed hebben op het voor ex port beschikbare surplus, terwijl de voor import vereiste hoeveelheden te gelijkertijd sterk zouden stijgen. De nog wankele graansituatie is dan ook mede oorzaak van het feit, dat in vele West-Europese landen de boeren nog niet geheel vrij zijn in het ge- en ver' bruik van de door hen geteelde gra nen. Wat de Europese voedergraanpositie aangaat, merken wij tenslotte nog op, dat het herstel van de Europese vee stapel sterk vertraagd werd door de slechte graanoogst in 1947. Terwijl in de jaren 1934-38 gemiddeld 57 millioen ton granen als veevoeder werden ge bruikt liep deze hoeveelheid terug tot 31 millioen ton in 194748. Zij zal ver moedelijk weer stijgen tot 46 millioen ton in 1948-49. LAATSTE NIEUWS Over de griep-epidemie Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en li uur NCRV: 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- liehtingsdienst antwoordt 8,05 program ma-proloog 8,15 Studio-Steravond 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoon- platen 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondovesdenking 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 ur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Negro-spirituals 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gramofoonplaten 8,05 In het RQ- d:o-Zoeklicht 8,15 Radio Philharmonisch orkest 9,00 „Mijlpalen" (Hoorspel) 10,30 Monte Rey zingt 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Arturo Tos- canini dirigeert VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7. 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1— 12,S3 Promenade-orkest 5,00 Metropole-orkest 61,25 Nationaal Instituut SWG 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Vocrr de jeugd 7,30 „Brabants halfuur" 8,05 De gewone man 8,12 Opera 9,00 De tien geboden 10,07 Albert de Klerk (orgel) 16,20 Franse lyriak 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten AVRO: 1,20 Ensemble •Jo Bos VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6 45 Silvestri-kwartet 7,00 Denk om de 'bocht 7,15 „Het Postmuseum'» VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Concert 8,30 Jeugd in Nederland 8,55 Zo juist ver schenen 10,10 Buitenlands weekoverzicht 10,25 Kwartet Sem Nijveen VPRO: „Vandaag" 10,45 Avondwijding VA RA: 11,15 Mevr A C Ploeg—Ploeg 11,30 Symphonle-concert Het Amerikaanse Ministerie van de Luchtmacht heeft medegedeeld, dat er geen atoombommen uit de Ver. Sta ten zijn gezonden en er ook geen plan nen bestaan om atoombommen te ver zenden. Een woordvoerder van het Ministerie legde deze verklaring af in verband met berichten, dat Superfor ten, die voor het vervoer van de bom men zijn uitgerust, zich bij de in Enge land gestationneerde Amerikaanse B-29 toestellen zouden voegen. Het was, zo zeide hij, in strijd met de politiek van de luchtmacht om te onthullen, welke vliegtuigen geschikt gemaakt waren voor het vervoer van atoombommen. Hij gaf toe, dat „en kele Superforten voor dit doel waren omgebouwd", doch wij zijn niet bereid te zeggen, hoeveel of waar zij zijn ge- stationneerd". Maandag is te Chaam een hoeveel heid textielgoederen in beslag geno men. Enige personen uit Chaam, Baar- le-Nassau en omgeving zijn door de rijkspolitie gearresteerd. Volgens officieuze gegevens schijnen langs het grensgebied Chaam, Baarle- Nassau, Strybeek verdovende midde len gesmokkeld te worden. Arabieren, Perzen en anderen zouden de hoofd leiding van deze handel hebben en opereren uit Antwerpen. Gisteren werden wederom grote hoe veelheden vitrage, nylons en bad handdoeken, washandjes, sigaretten papier, shag, laken, rozijnen en noten voor verscheidene duizenden in beslag genomen. Eveneens werden auto's, waarin men een grote hoeveelheid smokkelwaar ten bedrage van onge veer 8000 aantrof, in beslag geno men. Een vertegenwoordiger van de „American Federation of Labour" heeft onder ede afgelegde getuigen verklaringen van uit kampen in de Sovjet-Unie ontvluchte personen aan de Econ. en Sociale Raad der Ver. Na ties voorgelegd. Mannen werden van hun gezinnen gescheiden en gedepor teerd. Honger was voor hen een nor maal aspect van het leven. Millioenen worden gedwongen zo te leven. Zij leven in primitieve houten berakken Dekens op de bedden ontbraken meestal. Wij beschikken over gegevens be treffende het aantal sterfgevallen ip ongeveer 10.000 kampen. Met deze cijfers als basis, wordt het aantal sla- ven-arbeiders, dat in Sovjet-Russische kampen overlijdt, op honderdduizen den per jaar geschat'. Ongeveer 10 pet. van de kampbewo ners zou uit vrouwen bestaan, die soms het werk van een man moesten verrichten. Van de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij vernemen wij, dat in de boring Dalen op een diepte van 865 m. oliehoudend zand werd aangetroffen. De productieproeven, welke op het ogenblik worden uitgevoerd, hebben reeds bewezen, dat door deze boring het aantal producenten van bet Schoo- nebeek-veld met één is vermeerderd. De boring is gelegen in de gemeente Dalen aan het Stieltjeskanaal De productie van het Schoonebeek- terreïn is in 1948 belangrijk toegeno men en bedroeg 495.539 ton <in 1947: 212.693 ton. RAPPORT OVER BERLIJNSE VALUTA-KWESTIE GEREED De „Commissie van Neutralen" van de V.N. heeft een rapport voltooid over de Berlijnse valuta-kwestie. Aagtekerk, R'dam—-Sydney 15-2 van Antwerpen Abbekerk. Brisbane—R'dam 15-2 te Londen Aldabi, 15-2 van Ham burg te Antwerpen Algenib, 16-2 van Rio de Janeiro te Victoria Annenkerk, 15-2 van Adelaide naar Melbourne Avendskerk, R'dam—Sydney, 15-2 van Co lombo Congostroom, 15-2 van Antwer pen naar Hamburg Cottica, 16-2 van A'dam te Paramaribo Dalerdijk, 15-2 van Newport News te New York Delft, Curacao—A'dam, passeerde 15-2 Casquets Esbo Amsterdam, 15-2 van Glasgow naar Avonmouth Gaasterkerk, Beira-—A'dam, 15-2 te Marseille Garoet, 16-2 van Se- marang te Batavia Grootebeer, A'dam —Java passeerde 15-2, 12 uur, Perim Klipfontein, Beira—A'dam. 16-2 te Mar seille Lawak, 17-2 van San Francisco te Singapore verwacht Maetsuycker, 15-2 van Geraldton te Singapore Malvina, Singapore—Suez, 15-2 1450 mijl oost van Aden Nigerstroom, 15-2 van Grand Bassa te Monrovia Omala (t), 17-2 van Pladjoe te Mui verwacht Polydorus, Soerabaja—Pladjoe, 16-2 te Makassar Tjibodas, 15-2 van' Singapore te Brisbane Utrecht, 15-2 van Cheribon naar Sema- rang Valeriiis, 15-2 van Hongkong naar Kobe Willem Ruys, R'dam—Batavia, 15-2 te Port Said Winterswijk, Rosario —A'dam 17-2 te St Vincent verwacht Amsteldijk, 14-2 van Port Swettenham te Penang Bali. New York—Java, pas seerde 15-2 Kaap St Vincent Boissevain, 13-2 van Kaapstad naar Port Elisabeth Borneo, 12-2 van San Francisco naar Ma nilla Etrema (t), Curagao—R'dam, pas seerde 15-2 Ouessant Kota Agoeng, 16-2 5 50 uur, van Java te R'dam Kota In- ten, R'dam—Java, passeerde 15-2 Kaap St Vincent Mapia, 15-2 van A'dam te Ant werpen Mariekerk, R'dam—Japan. 15-2 te Antwerpen Overijsei 15-2 van Lo renzo Marquez te Tacoradi Phrontis, Java—New York, 13-2 van Calicut Poe- lau Laut. 13-2 van Penang naar Singa pore Roebiah, Boston—Baltimore, 13-2 te New York Rijnkerk, R'dam—Japan, 14-2 van Iloilo Saroena (t), 13-2 van Mirt te Singapore Straat Soenda 15-2 van Sai gon te Hongkong om te dokken Tas man, 14-2 van Singapore naar Hongkong Tawali, Java—A'dam, passeerde 15-2 Oporto Ternate, R'dam—Java passeêr- do 15-2, 22 uur, Perim Volêndam, Syd ney—R'dam 19-2 te Aden verwacht Zeeman, 13-2 van Makassar naar Cal cutta Aagtekerk, R'dam—Sydney, passeerde 15-2 Vlissingen Alkaid, R'dam—Buenos Aires, 16-2 te Antwerpen Blommersdijk, New York,—R'dam. 16-2 6 uur, te Londen Etrema (t), 17-2 v m van Curagao te R'dam verwacht Hedel. 15-2 van Ham burg naar R'dam Lcrosdrecht, 18-2 v m van Singapore te R'dam verwacht 169. Vóór Pirn, Pam en Pom goed begrijpen, wat er gebeurt, heeft de beer hen de grote krans om de schou ders geworpen, „Zo, en maak er nu maar een mooi plaatje van', zegt hij lachend tegen Klaartje Kakatoe. „Ze hebben het eerlijk verdiend". En de drie hondjes én hun vriendjes zijn sprakeloos. Eerlijk verdiend? Ze snap pen er niets van. 170. De grote beer staat lachend toe te kijken, als Klaartje een foto van hen neemt. „Kom lach eens wat vrolij ker", zegt hij tot de drie broertjes, die nog steeds somber voor zich uitkijken. Je verdient niet elke dag de eerste ptijs". „De eerste prijs?" roept Kobus dan. „Bedoelt u, dat wij de eerste prijs gewonnen hebben?" „Ja natuurlijk", lacht de beer. „Jullie kwamen wel wat laat aan de start, maar je hebt het eerlijk gewonnen". VOLMAAKT TEGENSPEL, v, In het „Rhode-Island" paren-tour- nooi werd enige jaren geleden een spel op dermate volmaakte wijze door de verdedigers tegengespeeld, dat het de moeite van het navertellen waard is. Twee bekende Amerikaanse experts namen de O-W plaatsen in. Noord: Sqjioppen: h, 7, 6, 4 Harten: 8, 7, 2 Ruiten: 6, 5 Klaveren: h, b, 8, 6 West: Oost: Schoppen: v, 10, 9 Schoppena, 8, 2 Harten: v, b, 10, 9 Harten: 6, 5, 4, 3 Ruiten: a, b, 2 Ruiten: h, 7, 4, 3 Klaveren: 9 3, 2 Klaveren: 7, 5 Zuid: Schoppen: b, 6, 3 Harten: a, h Ruiten: v, 10, 9, 8 Klaveren: a, v, 10, 4 N. trachtte zijn geduchte tegen standers te intimideren door een dwaas en niet aan te bevelen ope ningsbod van 1 R.; O. paste; Z. bood 2 S. A., waarna allen pasten. W. kwam uit met H. v. Zoals men kan zien, kunnen N-Z op eenvoudige wijze 6 slagen maken; indien O of W Sch. moeten inspelen, zal Z. nog een slag in die kleur maken. Z. nam de le slag met H. a., O. had H 5 bögespeeld (aanmoedingssignaal). De dummy (N.) kwam aan slag met KI. en vandaar werd R. 6 gespeeld, waarop O. R. 4 bespeelde; Z.'s R. 8 werd door W. genomen met R. b. W. vervolgde natuurlijk met H. en toen Z. de h. bleek te hebben, was het W. duidelijk, dat O. in H. „aangemoe digd" had, omdat hij een 4-kaart in die kleur had. Z. incasseerde vervolgens zijn res terende KI. slagen. O. signaleerde met Sch. 8 en wierp ook nog H. 4 bij. W. speelde op de 4e KI. Sch. 9 bij. Z. had nu 6 slagen en speelde R. uit de dummy, waarop O. R. 3 speelde. West kwam aan slag met R- a waarna de situatie was: Noord: Schoppen: h, 7, 6, 4 Harten: 8 Ruiten: Klaveren. - West: Schoppen: v, 10 Harten: 10, 9 Ruitèn: 2 Klaveren: Oost: Schoppen: a, 2 Harten: 6 Ruiten: h,7 Klaveren: Zuid: Schoppen: b, 5, 3 Harten: Ruiten: v, 10 Klaveren: Door O's nauwkeurige signaleren, was het West bekend, dat zijn partner 4 H., 4 R., en Sch. a had gehad; ge zien Z.'s speelwijze van de R.-kleur, was het zeker, dat O. nog R. h, x had. In de laatste diagramstand zag W. zijn kans schoon, Z. alle slagen af handig te maken. Hij speelde Sch. v voor, N. Sch. h, O. Sch. a. Hier na speelde O. H. 6 na en' W. kon 2 H.- slagen incasseren. Toen W. de laatste H. speelde, had Z. nog Sch. b. en R. v, 10, waarvan hij een kaart moest weggooien; hij verkoos R 10, waarna W. R. 2 speelde en O. nog 2 slagen in die kleur maakte. Ook Sch. b. weg gooien had hem natuurlijk niet ge baat. De lezer constatere, dat slechts door het spelen van Sch. v. dit re sultaat te bereiken is. Zo spelende, wordt N.'s Sch. dekking „overgehe- vqjd" naar de Z.-hand, die vervolgens in dwang komt, Een prachtig voor beeld van een zelden voorkomende „defensieve Vienna-Coup". De top- score van 200 punten voor het O-W- paar was dan ook alleszins verdiend te noemen. Mr. E. C. Goudsmit. Behagelijk strekte Leo, het leeuwen- welpje, zich uit inwarme donkerte van het hol,dat hij met zijn zusje deelde. Simba, zijn moeder, had ze achtergelaten, toen ze op voedsel uit moest. Zo wijs waren ze al, dat ze zich muisstil hielden. Dicht tegen el kaar lagen ze heerlijk op hun bedje van droog steppengras in het hol. Dat was eigenlijk gezegd een overdekte kloof tussen de rotsen. Een mooi vei lig thuis voor de leeuwenfamilie. Moe der zorgde steeds voor de lekkerste hapjes. Nu eens een prachtige steppen- haas, dan weer een sappige antilopen- bout. Aan eten geen gebrek. De twee leeuwtjes groeiden dan ook bij de dag. Was hun slaapje gedaan en weerklonk het zachte gegrom van de leeuwin, het teken, dat alles veilig was, dan waag den de twee mollige diertjes zich naar buiten in de zon. Behoedzaam zetten ze de zware dikke pootjes neer. Hun rimpelneusjes besnuffelden elk steen tje, elk sprietje gras. En dan, als Sim ba zich in haar volle lengte voor het hol had neergevlijd, stoeiden en rol den de twee vaalgele welpen in het zondoorstoofde zand. Hun scherpe nageltjes hielden ze ingetrokken, als ze elkaar onder het spelen klappen uitdeelden. Onderwijl doorzochten de waakzame ogen vari de leeuwenmoeder de omtrek, of er mogelijk onraad dreigde vanuit de steppe of nog verder vanuit de onaf zienbare zandvlakte, die zich uitstrek te tot de bergketen, ver weg aan de horizon. Eens op een avond was va der leeuw verschenen. Een geweldig dier met dikgolvende manen om de trots kop. Hij was afgedaald van de hellingen in de verte, waar de topppn van het Atlasgebergte zich tegen de lucht aftekenden. Daar had de vader leeuw zijn verblijfplaats. Slechts zel den kwam hij naar het hol. Vreemd was dat, vond Leo. Er waren meer vreemde dingen; buiten het hol, over de rotsen, waar hij moeder steeds zag verdwijnen, als ze'óp jacht naar voed sel ging. Hoe mooi moest het wel zijn. Onrustig bewoog het leeuwtje zich op zijn slashed]e. Zijn zusje sliep rus tig. Moeder had het strenge bevel ach tergelaten, vóór alles in het hol te blijven. Maar ja, de zon moest buiten zo heerlijk schijnen, er moesten zoveel wonderlijke dingen te beleven zijn. De verleiding was Leo te groot. De verborgen vruchtennamen waren: 1. Peer. 2. Pruim. 3. Kers. 4. Meloen. Ei' kwamen stapels goede oplossingen binnen, dus de vruchtennamen waren wel gemakkelijk te vinden. Dc prijzen werden deze week ge wonnen door: Ronald van Ulsen, Kastanjelaan 1, Bergen (N.-H.), (9 jaar). Martha Visser, Goversstraat 24 of 29, Den Helder (8 jaar). Teuntje Paarlberg, Oude Wal 31, Warnienhuizen. Geertruida Pirovano, Ladderstraat 53, Velsen-Noord (9 jaar). Tini Gerritsen, Dorpsstraat A 85. Abbekerk (N.-H.) (10 jaar). Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. Even gleed zijn neusje langs de warme vacht van het andere leeuwtje; het verroerde zich niet. Dan enkele voorzichtige sprongetjes en Leo stak zijn snuit buiten 't hol. Het felle licht verblindde hem even, maar dan daar stond hij al boven op de rots wand en had het volle gezicht over de steppe, waarop hier en daar laag struikgewas een bosje vormde. Nu kon hij zijn jonge sterke poten eens flink gebruiken. Weg galoppeerde hij. Dat was nog eens fijn. Verder, steeds verder ging het. Eindeloos strekte de zandvlakte zich tot aan de gezichtein der uit. Terzijde stroomde traag een half verzande kleine rivier. Dat lokte Leo. Langs de oever lagen kolossale gevaarten. Net omgevallen bomen. Ons leeuwtje had nog nooit krokodil len ontmoet. Want deze zogenaamde boomstammen bleken slapende kro kodillen te zijn. Met opengespalkte bek lagen de monsterlijke reptielen langs de waterkant. En wat het vreemdste was: sierlijke vlugge vogel tjes trippelden onbevreesd over de ge pantserde koppen en hupten de open gesperde bekken binnen, om voedsel- restjes weg te pikken tussen de ge vaarlijke tanden, Daar moest Leo meer van hebben. Toch wel aarzelend kwam hij dat spel letje wat dichterbij bekijken, Neen maar, daar verdween het krokodillen- wachtertje zo heten die vogeltjes geheel in de gapende muil. Dichter en dichter kwam ons leeuwtje. Daar stond het vlak voor de vervaarlijke krokodillenbek en tuurde naar bin nen, waar dat aardige vogeltje toch kon zijn gebleven. Dan, platsdaar gingen twee kleine valse oogjes in de Voor jongens en meisjes beneden 12 jaar. Wij hebben deze week weer tien nieuwelingen. Het zijn Dinie Tijssen, Tiny Schot, Kees Koelemey, Arie Vogelpoel, Alfred Bakker, Lenie Graaff, Bennie Smit, Geri Ney, Vonnie Hofman en S. Bakker. Jullie zijn hartelijk welkom jongens en meisjes! Joanne Langebaerd, hartelijk dank voor al die mooie postzegels. Zijn er ai bloeiende sneeuwklokjes bij jullie in de tuin? Gisteren ontdekte ik er bij ons al een. Dag Joanne! Groeten aan allemaal! Willy v. d. Gulik, leuk dat je weer meedoet, Willy Ben je nog steeds aan 't logeren? Ik kan best begrijpen dat het je goed bevalt. Dick Wit, je hebt gelijk, jongen. Vraag maar eens of je het boek mag lezen. Jaap Zwaan, heb je het boek ontvangen? Ik wist je huisnummer niet, dus wanneer je het boek nog niet ontvangen hebt, ga dan dadelijk eventjes naar het postkantoor en vraag er maar naar. „Zil verglans", wat prettig dat je met ons mee gaat doen. Kijk onder de medede lingen maar eens naar je verzoekje. Wil je aan je ouders mijn groeten terug doen? „Zonnestraaltje" en „Brutaaltje", de meloenen worden onder glas of in kassen gekweekt. Zij groeien net als komkommers, op de grond en aan lange ranken. Aan een plant kunnen wel vijf tot acht vruchten komen, maar het is niet gemakkelijk om meloenen te kweken. Nu weten jullie dus dat zij niet aan bomen groeien. Stel je eens voor zeg, dat je een meloen op je hoofd zou krijgen. Tim Groenwald, wat heb jij een prachtige tekening voor mij gemaakt. Ik heb naar bewonderd hoor! Wij zullen hopen dat de drie hondjes geen ongelukken meer maken, maar iedereen heeft wel eens een beetje tegenslag hè! Metta Borst, hoe gaat het nu met jqu en met je zusje? Ik hoop maar dat jullie allebei weer beter zijn en dat er thuis geen nieuwe zieken bij zijn gekomen. Aardig van je om postzegels te zenden, Metta, Welbedankt, meisje. Klaas Schipper, je broertje is welkom hoor! Wat wil je later worden bij de Spoorwegen, Klaas? Leuk dat je nog zo'n klein broertje hebt. Als ze pas beginnen te praten zijn ze verbazend leuk hè. Corrie Vriesman, hartelijk dank voor de postzegels. Wij zijn er heel blij mee, Corrie. Rietje de Vries, natuurlijk mag je meedoen, meisje. Wat leuk dat je pas een zusje hebt gekregen. Daar ben je zeker erg blij mee. Corrie Visser, ik ben er blij om dat je vinger al weer zoveel beter wordt Hoe was het feest van „De Halter", Corrie? Heb je plezier gehad? Teuntje Paarlberg, leuk dat je zoveel dieren hebt. Zijn er al meer eitjes geko men in het duivennest. Je loste het verkeerde r.aadsel op, Teuntje. Kijk maar goed voor welke leefiitd zij zijn. Postzegels wil ik graag ontvangen hoor! Anton Mol, wat ben jij verwend op je verjaardag. Nu kun je fietstochten ma ken, Anton! Alphons Schermer, jij bent dus in je schik met bet boek. Daar ben ik blij om. Ja. de oplossingen waren best. Alphons! Truusje Schermer, jij hebt je best gedaan, zeg! De sigarenbandjes waren prachtig. Hartelijk dank, meisje! Wim Wahlers, ik vind het erg prettig dat je meedoet Gelukkig r'at je het in Alkmaar ook naar je zin hebt, Wim. Agnes Cysouw en Ineke 'y- souw, wat jammer dat jullie allebei nog ziek zijn. Ik was in mijn schik met die tekeningen van jullie beidjes. Grappig bedacht hoor! En nu hoop ik maar dat jullie weer heel spoedig opknappen en naar school mogen. Dag allebei! Nellie Wiedjjk, hartelijk dank voor die leuke kaart van „Klein Duimpje". Ik was er blij mee. Tineke van Leeuwen, ja, nu weet ik gelukkig een adres voor thee- lood en zilverpapier in Den Haag. Daar wordt het verkocht en de opbrengst is bestemd voor de verzorging van t.b.c.-patiënten. Ja, ik ken Corrie wel. Waar is zij nu, Tineke? Coba Kaas, heeft Trijnie nu toch ook griep gekregen of is het een ander zusje? Wat jammer dat Moeder nu ook ziek is. Ik ben blij voor je dat de nieuwe meester zo aardig is. Beterschap gewenst voor alle zieken. „Sterretje", ja, je hebt erg leuk getekend bij de brief en de oplossing, 't Zag er zo gezellig en feestelijk uit. Wat lijkt mij dat leuk, zo'n tocht met een woon wagen. Ik zou het ook best eens willen doen. Vertel je mij er nog eens wat meer van? Kees van Engelenhoven, jij wordt later dus misschien een zee man. Als je van de zee houdt, is 't een prachtig beroep, Kees, Doe je best, jongen! Annie Jonker, hartelijk dank voor de postzegels. Ja, sigarenbondjes en theelood wordt ook gespaard, Gelukkig dat je weer beter bent en dat het boek zo naar je zin was. Rienes v. d. Zee, beii je 11 of 14 jaar? Misschien heb ik je leeftijd verkeerd gelezen op een van de kaarten. Cees Blom, Wim en Donny Seheenmaker, hartelijke groeten terug voor jullie drietjes, G. Schmidt, Henk Nellestein, Tilly Smits, Betsie Bakker en Martha Visser, mag ik, nu er zo weinig plaatsruimte is, jullie vijven even tezamen bedanken voor de postzegels en de sigarenbandjes die jullie mij zonden. Jullie weten dat wij er blij mee zijn, dus hartelijk dank allemaal! Willie Kaal, wat heb jij een heerlijke verjaardag gehad, 't Is enorm, zoveel als je hebt gekregen. Heb je veel plezier gehad met Carla? Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje ver wacht ik graag vóór Zondag, 27 Februari. Dag Allemaal! Hartelijke groeten yaa TANTE IET, geweldige geschubde kop opgn, een rilling trok door het monster en on verwachts stortte het vooruit. De klei ne Leo, verbijsterd, vluchtte, zo snel zijn korte pootjes hem dragen konden. Maar angstwekkend snel volgde de krokodil. Reeds voelde het leeuwen- jong zijn krachten afnemen, toen een lenig, grauwgeel lichaam zich tussen Leo en zijn vervolger wierpSim ba, de zorgzame leeuwenmoeder. Direct wendde de krokodil zich naar deze grotere prooi en Leo kon zich juist bijtijds onder een dicht kreupel bosje redden. Voor de oude slimme leeuw was het niet moeilijk, haar ach tervolger gauw kwijt te raken. Door plotselinge en veelvuldige scherpe bochten te nemen, maakte ze hem het spoqr bijster. Even later klonk haar luid gesnuif bij het bosje en met Leo, die zij met haar lippen stevig In het nekvel had, bereikte ze spoedig het hol in de rotsen. Toen ons leeuwtje weer in de vertrouwde omgeving werd neergezet, wreef het zijn snuitje te gen de ruwe vacht van zijn moeder, alsof het zeggen wilde: „nooit meer zal ik weglopen". Zo eindigde de avontuurlijke tocht van de kleine Leo, ONZE MEDEDELINGEN. Clasientje Pletting, Reguliersdwars straat 12, Beverwijk, vraagt een cor respondentie-vriendinnetje. Clasientje is 11 jaar oud. Zij zit in de zesde klas en houdt veel van handwerken. Jaantje Hamelink, Dijk A 1, Winkel, zoekt een correspondentie-vriendinne tje in Hoorn. Jaantje is 11 jaar en zit in de zesde klas. HERHALING PRIJSRAADSEL. IVoor jongelui van 12 tot 16 jaar. 1. Hoeveel malen per dag staande wijzers van een klok in eikaars verlengde? 2. Hoeveel kan een klok hoogstens vóór of achter lopen. 3. Waarom kan iemand nooit zijn koperen (12^-jarig) jubileum vieren op 30 of 31 Augustus? 4. Een schilder moet nummerbord jes maken voor huizen en wel van 1 tot 100. Hoeveel zevens moet hij schilderen? De oplossingen kunnen vóór Zondag, 20 Februari worden gezonden naar het bureau van dit blad. Er worden boeken verloot onder de inzenders van goede oplossingen. PRIJSRAADSEL. Voor kinderen tot 12 jaar. Hieronder zien jullie epn lijstje met namen staan, van verschillende men sen. Al die mensen hebben ook be roepen en die beroepen kun je vin den door de letters van elke naam li een andere volgorde te plaatsen. No. 2 is de naam van een vrouw en zij heeft dus een vrouwelijk beroep, maar overigens zijn het allemaal mannen. Zoek het maar eens uit. Hier volgen de namen: 1. L. de Riscli. 2. A. I. Sterna. 3. D. K. Roet, 4. P, E. Karp. 5. N. I. Nutma, 6. K. Belroem, De oplossingen kunnen vóór Zon dag, 27 Februari worden gezonden naar het adres van dit blad. Onder de goede inzenders worden mooie boeken verloot.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5