Geen Sca Baldadigheid der jeugd kost ons twintig millioen per jaar Limburg stampt de huizenblokken letterlijk uit de grond! Oostenrijk wacht op het Westen Residentie Jeugdleiders zoeken naar oplossing voor het probleem der massajeugd Russen stellen belang in Zistersdorf-olie Hei wonder van Hoensbroek Voor de Econ. Politie rechter Egmond aan Zee Noorwegt Ailaniiscf- Cochi ambassade AVONTUUR DONDERDAG 17 FEBRUARI tttt yWINTIG MILLIOEN GULDEN SCHADE wordt er jaarlijks in Nederland geleden ten gevolge cvan baldadigheid, aldus hebben deskundigen aan de Hand van de beschikbare gegevens berekend. Dat dit reusachtige bedrag beter be steed zou kunnen worden, daarover zullen de meningen wel niet uiteenloper.. Maar hoe kan men een eind maken aan die baldadigheid? En hoe kan men, als dat mogelijk is, dat bedrag in handen krijgen? Ziehier twee kardinale vragen, één brandend vraagstuk, waarop de antwoorden en waarvoor de op lossing nog lang niet gevonden is. Edoch, er wordt aan gewerkt! rje grootste moeilijkheid is, aldus de heer C. J. Ruurs, gemeentelijk in specteur voor de lichamelijke opvoe ding en de sport te Dordrecht, die zich intensief met dit vraagstuk jjezig houdt, de bedrijvers der baldadigheid te vatten. Men moet ze zoeken onder wat men noemt de massajeugd in de leeftijd van 14 tot 20 jaar, zo tussen het verlaten van de lagere school en het begin van de militaire dienst. En dan in de grote steden, meen de ik. Vergist u zich daar niet in! Het verschijnsel doet zich ook op het plat teland voor. Misschien is de schade ge ringer in plaatsen op het platteland, ómdat het afbreken van boomtakken pjinder kostbaar is dan het stukgooien van straatlantaarns, maar in wezen maakt het geen verschil. Wat is dan die zogenaamde massa jeugd? Dat zijn groepen opgeschoten jongens en meisjes, die stuk voor stuk nog zo kwaad niet zijn. maar in eikaars gezelschap spoedig tot een onbehoor lijk gedrag geraken. Het zijn niet al leen arbeiderskinderen, die bijv. ten gevolge van verklaarbare oorzaken als slechte behuizing tot kattekwaad ge- raken, maar evenzeer HBS-ers en gymnasiasten, voor wie de voetbal competitie, de jazz en.het kamnfc- tje belangrijker zijn dan de inhoud van hun boekentas. De massajeugd komt voort uit alle lagen, standen en klas sen van de maatschappij. Geen leiding! Vertoont zij algemene eigenschap pen? Zeer zeker, In de eerste plaats handelt zij collectief. In de tweede plaats denkt zij niet na, maar treedt zij emotioneel op. Zij houdt van lawaai en snelheid: motorrennen, cowboy films e.d. hebben haar voorkeur. To neel vindt zij vervelend, cabaret kan zij soms waarderen. In de derde plaats accepteert zij geen leiding; dit in te genstelling tot vóór de oorlog, toen zij wel vertrouwen stelde in ouderen, zij het soms in verkeerde ouderen. In de viérde plaats mist zij elk leidend be ginsel, leeft zij volkomen in het heden, hetgeen zich bijv. uit in een afkeer van sparen. In de vijfde plaats stelt zij geen belang in dingen buiten het eigen kringetje; vroeger was dat anders, toen waren politieke twistgesprekken zeer geliefd onder de jongere werklozen. In de zesde plaats veracht zij alles wat geen zichtbaar nut oplevert. En in de zevende plaats mist zij vermoedelijk alle zelfwaardering. Dat is weinig verheffend! En meent u door het wegnemen van deze in hoofdzaak negatieve eigenschappen de baldadigheid te kunnen bestrijden, dus die 20 millioen te kunnen uitspa ren? In hoeverre dat mogelijk is moet de practijk leren, maar ik geloof, dat wij een heel eind zouden komen. Ove rigens moet u zich op de materiële zij de van het vraagstuk niet blind staren. U moet die berekening van 20 millioen slechts zien als een rechtvaardiging voor het (nog niet ingediende) verzoek om eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen om de massajeugd op te van gen en in goede banen te leiden. De winst, de morele en geestelijke winst zou veel groter zijn. De lamlendigheid is een veel. groter kwaad dan menigeen vermoedt. Het is een begin van aantas ting van de volksmoraal. En stel nu eens, dat de gemeen schap (hoe dan ook) dat grote bedrag beschikbaar zou stellen, wat zou er dan mee moeten gebeuren? Jeugdleiders gezocht! Dan zouden er door het hele land sport- en speelterreinen moeten komen en clubhuizen in elk dorp en elke stadswijk. Dan zou er in elke plaats een organisatie moeten zijn om de vrije tijd van de massajeugd te vullen op een wijze, die zij kan waarderen (dat is het moeilijkste!) en die aan dat doel (morele en geestelijke verheffing) beantwoord. Er is een nieuw type jeugdleiders nodig; mensen, die zich aan dit werk geheel kunnen wijden. De padvinderij, die met vrijwilligers werkt, kan lang niet voldoende doen. Bovendien is zij gebaseerd op eigen schappen, die de massajeugd kop schuw maakt. Grote bedrijven zijn meermalen tot grote medewerking be reid, maar van bepaalde zijde wordt dat minder gewaardeerd, omdat dat zou kunnen leiden tot een ingrijpen van de fabriek in het gezinsleven. De kerken zouden veel kunnen en moeten doen. De overheid doet hier en daar wat, zij liet nog op bescheiden schaal. Sport is van groot belang, maar vele verenigingen hebben al te veel leden of liever: te weinig, terreinen en lo kalen. Bovendien is het opkweken van voetbalsterren met verwaarlozing van zwakke broeders niet het juiste sys teem. Met films is veel te bereiken, maar welke? Dat weet men nog niet. Heeft Arthur Rank de juiste toon te pakken? Of zijn cowboyfilms toch niet zó slecht? Wij, jeugdleiders, weten eigenlijk nog lang niet wat wij precies moeten doen. Maar dat er iets moet gebeuren staat vast. En dat het finan cieel verantwoord is ook. Het geld komt er dubbel en dwars weer uit! Baldadige streken aan de orde van de dag In vijf weken een Kuis voor 8000 gulden |.V DE ZIJSTRAAT te Hoensbroek, een klein weggetje tegen de Helling van een heuvel, staan drie gloednieuwe Helwitte huisjes temidden van een •groter aantal ververloze houten noodwoningen uit 1918, die al veel langer dienst hebben gedaan dan indertijd de bedoeling was. En in die drie huisjes wonen gelukkige gezinnen, drie nog jonge echtparen, elk met twee kinderen; drie mijnwerkersgezinnen, waarvan de vaders ondergrondse werkers zijn van de naburige staatsmijn „Emma". Zowat twee weken geleden waren deze gezinnen de wanhoop nabij. Het hui zenblok, waarin' ze woonden, brandde tot de grond toe af. Ternauwernood hadden zij enig huisraad kunnen redden en daar stonden ze nu op die trieste Zondagochtend op straat bij hun spulletjes, bevreesd de ellende van inwoning tegemoet te gaan, wie weet voor hoe lang.... Maar vier-en-twintig uur later hadden ze weer een eigen woning. Nu ja, de schilder was nog niet klaar met zijn werk, de schuurtjesi waren nog niet af en de tuintjes waren nog een wildernis-met-rommel, maar zij hadden een eigen dak boven het hoofd. Zij beleefden het als een wonder in deze tijd van nij pende woningschaarste en dat was het ook bijna. De oplossing: sport voor de jeugd: (Van onze correspondent te Wenen) De Oostenrijkers zijn sceptisch ge stemd over de besprekingen die de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken te Londen over het ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk voeren. De impasse, waarin de bespre kingen te Londen reeds op de eerste dag waren geraakt, stelt hen overigens in het gelijk. Voor de territoriale aan spraken der Zuid-Slaven is, gezien de weifelende houding van Tito, nog wel een oplossing te vinden maar het vraag stuk van het „Duitse eigendom" is een harde noot, die minder gemakkelijk gekraakt zal worden, te meer omdat de Russen met de Westelijke geallieerden nogal van opvatting verschillen. Er heerst een eigenaardige sfeer in Wenen, de hoofdstad van de vier zones van Oostenrijk. Arrestaties en ontvoe ringen door de Sowjets zijn aan de orde van de dag. De bevolking is bang, maar draagt haar lot gelaten. Het leven in Wenen is gevaarlijk geworden, met nafrie voor ambtenaren van bepaalde departementen en overheidsinstellin gen. Knappe koppen, zelfstandig den kende en handelende mensen zijn on gewenst en verdwijnen. Met olie de olievelden van Zistersdorf liggen onder de rook van Wenen! is het verstan diger zich niet te bemoeien. Olie is zaak van de Russen. In Wenen voelt men zich onveilig. Dit gevoel is geenszins verdwenen, sedert de voormalige Oostenrijk gene raal Franek, die pas uit Russische krijgsgevangenschap is teruggekeerd, met het commando over de ongeveer 10.000 man tellende „werkbescher mingsbrigades" is belast. Franek heeft de bijnaam van „Oostenrijkse Seydlitz" Achter de schermen is het een voort durend kat-en-muis spel, maar in het openbaar gaan de Weense overheids instanties met de vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden met uitgezochte vriendelijkheid om. In tegenstelling tot Berlijn hechten da geallieerden te Wenen bijzondere waar de aan een zekere society-show, de diplomatieke spelregels worden zorg vuldig in acht genomen. Maar Wenen is Wenen niet meer: het geestelijke en culturele leven, waarvan Wenen vroeger het onbetwiste middel punt was, heeft zich verplaatst naar de westelijke federale landen van Oosten rijk. In Wenen zetelt nog slechts het ambtelijke bestuur, terwijl vele takken van industrie, wetenschappelijke instel lingen, filmmaatschappijen en uitge verijen de wijk hebben genomen en zich in Tyrol, Salzburg en Stiermarken zijn gaan vestigen. De „clandestiene" hoofdstad van Oostenrijk is tegenwoordig Salzburg. Daar zijn voorlopig uiteraard nog in het geheim de tegenregeringen van de Oostelijke buurlanden werk zaam en zij ontplooien daarbij een activiteit, die alle bewondering waard is Afgevaardigden van het Vaticaan zijn in de politieke kringen van Salz burg geen zeldzame gasten. Ook wor den hier maatregelen voorbereid voor het geval, dat Óostenrijk zijn zelfstan digheid moet verdedigen, wanneer We nen tengevolge van bepaalde ontwikke lingen zijn functie als hoofdstad zou verliezen. De z.g. „Union Alpino" zou wellicht een belangrijke taak te vervul len krijgen Tsjechisch premier met verlof Te Praag is officieel medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse eerste minis ter, Antonin Zapotocky, „met verlof" is. Deze mededeling werd verstrekt naar aanleiding van vragen, die haar oorsprong vinden in geruchten van de laatste tijd over een nieuwe bijeen komst van de Kominform. Van offi ciële zijde weigerde men te zeggen, waar Zapotocky zich/bevond. Zijn taak wordt door zijn plaatsvervanger, Fier- iinger, waargenomen. EBERT NAAR MOSKOU De „Oostelijke" burgemeester in Berlijn, Friedrich Ebert, zal binnenkort op uitnodiging van het Kremlin een be zoek aan Moskou brengen, aldus meldt de onder Franse controle staande „Ku- rier". Zij hebben dat „wonder" in de eer ste plaats te danken aan mevrouw S. M GroothoffMolengraaff, de echtge note van de president-directeur van het Staatsmijn-bedrijf in Limburg. Deze vrouw zag de woningnood in Zuid-Limburg, die er misschien statis tisch niet erger is dan elders, maar wel onaangenamer gevolgen heeft, om dat de mijnwerkers in drie ploegen werken en dus ten dele overdag moe ten slapen, hetgeen bezwaarlijk gaat m een woning, waar spelende, schreeu wende en huilende kinderen de rust verstoren. Vele mijnwerkers komen dan ook op het werk zonder in de letterlijke zin „uitgeslapen" te zijn. Dat vermindert hun arbeidsprestatie, hun werklust, hun ijver, hun toewijding, dat vreet aan hun humeur en aan de huiselijke vrede, kortom dat leidt tot Scdom en Gomorra", zoals een insider het. kernachtig formuleerde. Aan het wakkere initiatief van me vrouw Groothoff nu is het voor een groot deel te danken, dat de strijd tegen dit „Sodom en Gomorra" in het Zuiden nu fors kan worden aange pakt. Zij herinnerde er op een goede dag in het midden van het vorig jaar aan, dat er vroeger in Limburg veel in z.g. vakwerk werd gebouwd. D.w.z. er werden muren opgetrokken van zwartgeteerde balken horizontaal, ver ticaal en diagonaalsgewijs en de ope ningen daartussen werden dan opge vuld met aard, vermengd met gehakt stróo. De Limburgse aarde leverde dus bruikbaar bouwmateriaal op. „Maar als dat zo was, dan is het nog zo", zei zij vastberaden en de heer Groothoff bracht deze gedachte aan zijn staf over. Er werd niet lang over gepraat, maar terstond ging men aan het werk om te trichten het denkbeeld te verwezen lijken. Het moest anders dan vroeger, want balken voor het vakwerk waren er niet. „Misschien kunnen wij er ste nen van persen", meende een der in genieurs. Enfin, een paar weken later stond er in een loods achter de „Em ma" een machine, die stenen perste uit een mengsel van löss (d.i. Lim burgse klei) en een weinig cement. v Dat doet zij sedertdien onafgebro ken, 2000 stenen per dag producerend, 30 bij 25 bij 15 cm., 22 kg. zwaar. Zij worden, na onder zes atmosfei'en uit losse aarde samengeperst te zijn, een paar dagen te drogen gezet en dan zijn zij bruikbaar. Inmiddels is een nieuw type huis ontworpen, gebaseerd op de toepassing van deze stenen die „stamiet" heten rondhout, leem en celotex, dus zoveel mogelijk met ver mijding van schaarse materialen als baksteen en gezaagd hout. Over het resultaat is elkeen geestdriftig. In Sep tember is het eerste huisje gebouwd. Nu zijn er al een dertig geheel of ten dele gereed. Snelle wederopbouw! Een bijkomstig voordeel is, dat zeven personen twee vakmensen en vijf ongeschoolde helpers zulk een huisje in vijf weken kunnen bouwen, afgezien dan van schilderwerk, elec- triciteitsaanleg e.d. Het kost, kant en klaar, ongeveer 8000 gulden. De Staats mijnen financieren de bouw. Aan de drie grootste bezwaren tegen een snelle wederopbouw gebrek aan materiaal, aan arbeid en aan kapitaal - is hier dus voor een zeer groot deel tegemoetgekomen. Bij staatsnsjjn „Maurits" zijn de voorbereidingen aan de gang voor het oprichten van een fabriek ter vervaar diging van 15.000 stamietstenen per dag, d.i. de hoeveelheid, benodigd voor vier huisjes, waarbij tien persen zullen worden opgesteld. In de onmiddellijke omgeving daarvan heeft men de be schikking over een zeer grote löss- voorraad, die voldoende is om in het bouwprogramma van duizenden wo ningen te voorzien. Zodra het nieuwe bouwseizoen begint, zullen woning groepen tot uitvoering komen in de gemeenten Brussum, Heerlen, Schin- veld .en Stein. Verwacht mag worden, dat in de loop van 1949 ook in tal van andere gemeenten van Zuid-Limburg dergelijke woninggroepen zullen ver rijzen. Twee huizen voor f 1840.— Op een gisteren te Bussum ge houden veiling werd o.a. twee arbeiderswoningen te Naarden geveild. De huizen brengen aan huur respectievelijk vier en drie ëneenhalve gulden per week op. Desalniettemin gingen zij voor 500 en 1000 van de hand. Ge combineerd werden zij tenslotte voor totaal f 1840 verkocht Lni aardig huisje is vervaardigd zonder baksteen en bijna zonder' gezaagd hout, kost 8000 gulden en is in vijf weken tijds door zeven personen gebouwd. Voor de economische politierechter te Alkmaar, mr. H. K. 'A. Stoffels, stond gisteren de Bergense groente- en fruit handelaar B. S. terecht, die op 14 Juli vergeten had zijn goederen duidelijk van prijzen te voorzien. S. was al eens eerder veroordeeld voor hetzelfde ver zuim. Hij werd toen in hoger beroep vrij gesproken. Dit was hem blijkbaar zo goed bevallen, dat hij ditmaal weer in hoger beroep was gegaan tegen het vonnis van 25.Tot zijn verdedi ging voerde verdachte aan, dat hij 's avonds om vijf uur gecontroleerd was. In de loop van de dag zouden de prijs jes in de kisten groente zijn weggezakt. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, zag geen enkele reden, waarom de goe deren 's ochtends wel 's avonds niet geprijs moesten zijn. Mr. Vellinga be greep niet, waarom S. tegen het vonnis van 25.— appèl had aangetekend. Nu requireerde de officier 35.Mr. Stoffels dacht er net zo over als de officier en veroordeelde S. conform de eis. Willem B. uit Oudkarspel bestelde begin November een half schaap bij zijn neef W. Deze zou een vergunning voor huisslachting krijgen, dus alles was in orde. Op het laatste ogenblik kwam er echter een kink in de kabel, want de vergunning werd niet toege wezen. B„ die sombere voorgevoelens had, waarschuwde zijn neef niet clan destien te gaan slachten. Deze trok zich echter niets van de waarschuwing aan. Mr. Vellinga wees er in zijn-, requisi toir nogmaals op, dat het eten van clan destien vlees groot gevaar kan opleve ren voor de gezondheid. Ondanks de bewering van verdachte, dat hij zich geheel onschuldig voelde, eiste de of ficier 75 subs. 30 dagen en verbeurd verklaring van het vlees. Mr. Stoffels kon zich hierbij aansluiten .en vonniste conform de eis. VERENIGING TOT BEVORDERING BELANGEN V. SLECHTHORENDEN Leden van de afdeling Alkmaar en omstreken van deze vereniging hield Dinsdagavond haar jaarvergadering. Om half acht opende de voorzitter de heer N. de Jong de bijeenkomst. Hier na volgde de besprekingen. Een schrij ven was ingekomen van mevrouw J. ten Hoeve, dat zij door omstandighe den als secretaresse bedankte. In haar plaats werd gekozen mej. G. C. Bui tenhof die als waarn. secr. deze taak reeds enige maanden vervulde. Ook de penningmeester de heer J. Zijp trad uit het bestuur. De voorzitter dankte hem hartelijk voor de bewezen diensten. Tot aller genoegen werd mej. D. J. Dekker be reid gevonden het penningmeester schap te aanvaarden. De gelden van de reisvereniging blijven onder beheer van mej. G. Nie- rop en de heer J. Zijp. Mej. L. Doorn, spraaklerares, Bleekerskade 7, lid der vereniging is zo vriendelijk ondanks haar weinig vrije tijd, voor iedere bij eenkomst een half uur les te geven in het liplezen. Verslagen van de pen.m. en secr. nagezien en goedgekeurd. Er zal getracht worden meer jeugdige S-H-lui op te sporen, zodat ook hier ter stede, speciaal voor hen een club kan worden opgericht. Na het geza- melijk zingen van het Bondslied werd deze bijeenkomst gesloten. PROPAGANDA-AVOND BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Maandagavond had in de „Vergulde Valk" een propaganda-avond plaats van de afdeling Egmond aan Zee van de Bond voor Staatspensionnering. Na opening door de voorzitter, de heer Stobbe, gaf deze het woord aan de heer Greeuw uit Heiloo. Spreker begon met een terugblik op de strijd van de Bond, van nu bijna 50 jaar. Uitvoerig werd stil gestaan bij het leed, dat in het verleden door duizenden oude werkers is geleden. De heer Greeuw besprak de wetten van Talma en Aalberse, die enig licht brachten in gezinnen, waar het altijd donker was. Uitvoerig werd de Noodwet-Drees besproken, de wet, die ons een stuk naastenliefde bracht. Zijn wij er nu? Neen, integendeel. In 1950 of '51 zal moeten blijken welke kant ons volk uit wil. Zullen gerechtig heid en naastenliefde ten opzichte van onze arme ouden van dagen met voe ten getreden Worden of zal Nederland eindelijk beseffen, dat er een plicht te vervullen is? Daarom, versterkt onze bond, opdat t.z.t. het antwoord krachtig en duidelijk zal zijn. Speciaal werd nog het woord gericht tot de jongeren. Waakt voor uw ouders, opdat zij nimmer de hand voor een aalmoes behoeven op te houden, maar een onbezorgde levensavond kun nen hebben. Hierna volgde het optreden van het cabaret-gezelshap „Onder ei gen vlag", dat de aanwezigen enige ge noeglijke uurtjes verschafte. Tien nieu we leden gaven zich op. De drie Scandi samen met de No tenlandse zaken, ren te Oslo een so wordt uit ge\ bron vernomen. B mier, zou hebben Scandinavische s; ningsverschillen de Noorse premit groot zijn, dat e gelijk is, zo verk' De Noorse prer officieel de beri welke in het De lijn verschenen, navische onderha den gevoerd voo definitieve beslis gaande het voi pact. Hij voegde i ter redelijk, dat pavische landen rens een besluit In politieke kri het bijna zeker, t aansluiten bij he ia echter onwaar BURE ADMINIS! Voor dam 9, Postgiro REDAC Achterdam 2 Direc J. BIJLSMA Hoofdred A. KAF President Tm chran benoemd Pakistan. Deze de Senaat nog l In de bekendi dat Cochran „nu tieke stadium va nesie zijn werk Verenigde Natiei voortzetten". Zoi donesie het toel Karatsji vertrek Bezwaren Marshall-PI Paul Hoffma van het Plan-I over de Senaat tenlandse Zakei lagere prijzen d belangrijke ven voor de hulpv rechtvaardigen. Zowel de Re] mocratische leic hebben verklaa: voorwaardelijk publikeinse Ser berg en de Den Connally hebbe die zij tegen d gramma te bert getrokken. Vijfde boi sina De aanvoer 1 overzee geschie snel tempo, dat wezen kan wo bruari moet het 008 en 016 alge in groenten en/ 008 algemeen en B-kaarten) bon 016 algem de D-kaarten) VRAGEN OVE Ol In antwoord Tweede Kamer Goes van Natt met de interne keinse leiders de minister-pri minister van de minister v: len. a.i. geantv leg, nodig om deze vragen t beëindigd is, t< ambtgenoten e staat zijn de f antwoorden, zulks echter 1 geschieden. Dean Achesi uitgesproken, rikaanse hulpi misch zwakke sident Trumar voorgelegd en tot basis zal 1 ternationale b IN DE DOOR TJEERD ADEM A „Is de fles niet van het hotel?" in formeerde Steensma. „Nee, meneer", zei Bastiaan. „Het zou de aandacht getrokken hebben, wanneer de jonker wijn op zijn ka mer had besteld, vooral als hij daarbij twee glazen gevraagd had" „Je hebt gelijk", zei Steensma glim lachend. „Ik moet aan al die dingen nog wennen". „U zult eens zien, meneer", voor spelde Bastiaan bemoedigend. .hoe spoedig u daaraan gewoon is. De jon ker deed de laatste tijd niets meer zonder zich af te vragen wat er het gevolg van kon zijn. Zou u over een kwartier gereed kunnen zijn. meneer? Ik zou graag v illen dat u gelijk met mij naar de iall ging". „Waarom?" vroeg Steensma ver baasd. Er kwam iets als verzet in hem cp tegen de wijze, waarop deze man over zijn doen en laten beschikte. Het was of Bastiaan dat gevoelde. „Neemt u mij niet kwalijk, meneer" zei hij verlegen, „dat ik op het ogen- Hik min of meer als uw leidsman op treed, maar er dreigt een gevaar, dat u niet moogt onderschatten. U kunt dat op het ogenblik niet begrijpen, maar terwille van de zaak waarvoor wij werken, is het noodzakelijk, dat ik u de eerste dagen enkele wenken geef. Ik vertrouw, dat u zeer spoedig in staat zult zijn op u zelf te passen, meneer". „In orde, Bastiaan", zei Steensma glimlachend. „Ik zal met je naar de hall gaan als je werkelijk denkt, dat je me hier niet alleen kunt laten". „Ik ben ervan overtuigd, dat u in die tijd gevaar zoudt kunnen lopen, meneer", zei de knecht ernstig. De ingenieur huiverde. Wat drom mel, in welk wespennest had hij zich eigenlijk gestoken? Het was vroeg in de morgen, maai de Hagenaars waren al wakker en hij boorde de geluiden van het straat rumoer, van het leven van alle dag Er reden trams en auto's, mensen met koffertjes en pakjes haastten zich naar het station, een koopman in bloemen prees luidkeels zijn rozen aan. Ook het hotel was ontwaakt. Er werd in de gang gelopen en het water suisde in de leidingbuizen. Een gast op dezelfde verdieping sloeg met een harde slag zijn kamerdeur dicht. Het waren alle volkomen verklaar bare geluiden. Een dag als alle andere was aangebroken ep Steensma had een ogenblik moeite zich voor te stellen, dat hij temidden van al dat vertrouwde ook maar een moment gevaar voor zijp leven kon lopen. „Zou iemand het nu durven wa genvroeg hij onzeker. Bastiaan knikte. „Het risico is zeer groot", zei hij. Ik ga even naar mijn kamer, meneer. Misschien wilt u zo vriendelijk zijn uw deur weer achter mij te sluiten". Steensma voldeed aan het verzoek en wachtte enkele minuten in ner veuze spanning. Eén ding was zeker. Hij zou in dc eerstvolgende drie maanden geen rus tig ogenblik kennen. De gedachte, dat hem voortdurend gevaar bedreigde en dat hij nog onmachtig was het te on derkennen en de aard ervan te besef fen. hield hem in spanning. Hij stapte ongedurig de kamer op en neer en voelde zich pas gerust, toen Bastiaan opnieuw op zijn deur klopte. '„Wij kunnen vertrekken, meneer", zei hij. „Ik heb in het restaurant la ten weten, dat wij hier niet zullen entbijten. De kamerhuur is gisteren al afgerekend. Laat u mij even hel pen, meneer". Hij hield de overjas van de heer Van Waardenburg omhoog en Steensma constateerde met genoegen, dat deze hem. paste. Hij zette de rondezwarte hoed op en Bastiaan ging onwille keurig een paar passen achteruit en monsterde nauwkeurig het resultaat \an de vermomming. „Kijkt u nu alstublieft eens in de spiegel, meneer", zei hij tevreden. Steensma keek en zag een spiegel beeld. dat hem zeer sterk aan zijn gastheer van deze nacht herinnerde. «Wilt u uw kraag opzetten, meneer?" i vroeg Bastiaan. Het camoufleert u nog iets meer en u moet voorbereidingen treffen voor de verkoudheid van de eerstvolgende dagen. Een lichte hoest zal in de hall waarschijnlijk geen kwaad kunnen, meneer". Steensma glimlachte. Hij voelde zich ais een acteur, die in het bijzijn van de regisseur voor het eerst in de rol van een bekende figuur zal optreden. „Vooruit Bastiaan!" riep hij opge monterd. „Laat het spel maar begin nen" verzocht Bastiaan dringend. „Het is beter, dat ik vanmorgen voor u het woord doe". Hij wierp een controlerende blik door het vertrek en overtuigde zich er van, dat geen enkel spoor van de ver wisseling was achtergebleven. Daarna opende hij de deur en liet de lieer Steensma voorgaan. Hij volgde met twee valiezen en toen zij het naastgelegen vertrek passeerden zag Steensma, dat de kamerdeur halfopen stond en de koffers waren verdwenen. De handelsreiziger Smit was nog eerder opgestaan en had het hotel reeds verlaten. De portier keek belangstellend op, toen de beide gasten zich in de hall van het hotel vertoonden. „Wilt u een taxi bellen, portier?" vroeg Bastiaan De portier nam de hoorn van het toestel, maar een jonge man met een chauffeurspet op, die bij de ingang van hef hotel had gestaan, trad naar voren. „Wenst u een taxi, meneer?" vroeg hij. „Mijn wagen staat voor de deui". De portier legde de hoorn reeds op het toestel, maar Bastiaan gaf hem een wenk. „Wij hebben een vaste garage", zei hij, een telefoonnummer opgevend. „Zegt u, dat meneer Van Waarden burg vraagt of Gustaaf kan rijden". De jonge chauffeur wertflde zich wrevelig af en wierp een onderzoe kende blik op ir. Steensma, die zijn zakdoek tegen het gelaat drukte en daarachter het begin van een blaf- boestje liet horen. De portier belde en tien minuten later stond er een taxi voor de deur. „Goeden morgen, heren", zei de chauffeur, beleefd zijn pet afnemend. „Morgen, Gustaaf", zei Bastiaan. Wordt vervolgd. Verwachtin; tot Zaterds enkele ovei den, maar 1 de bewolkii het land dr ten gedurei van de dag langs de W tige wind en Z.W. Ie en ochtend veer deze vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6