17 Stad en Omgeving. VIJFTIG JAAR KAASDRAGER eerste „In Alkmaar kreeg ik mijn balletlessen" De heer N. C Dingerdis officieel gehuldigd AGENDA Verdwijnend landelijk Alkmaar Geslaagde avond van de Noordhollandse Aero- club Marie Jeanne v. d. Veen: Nu danst ze in een witte jurk op „Spitzen" De heer J. Schreurs directeur van „Orpheus" Lezing voor Ned. Ver. van Weer- en Sterrenkunde AV A-nieuws Burgerlijke Stand PRACHTIGE KLEUREN Angolaine! Een zuiver WOLLEN JAPONSTOF van bij- zonder goede kwaliteit v per Meter 130cM. breed 6'/i pt. ZIE ETALAGES Alleen verkrijgbaar bij STOFFEN HUIS KOUSENBAR LANGESTRAAT 93, Tel. 4326, Alkmaar Anneke Wester komt concerteren Herziening gedeelte uitbreidingsplan „Noord" Egmond aan Zee Hensbroek Obdam Marktberichten In de analen van het oude kaasdragersgilde, een der oudste nog bestaande ambachtsgroepen, wordt heden een merkwaardige gebeurtenis herdacht. Een der oude getrouwen, de 75-jarige heer N. C. Dingerdis, vierde zijn 50-jarig jubileum als kaasdrager en werd daarvoor officieel gehuldigd. Al is hij dan geen werker, die al zjjn arbeidstijd aan de gemeente geeft kaasdragers zijn eigenlijk alleen op marktdagen in actie toch heeft de jubilaris bij deze zeld zame herdenking de zilveren medaille der gemeente gekregen, welke hem hedenmorgen door loco-burgemeester Van Slingerland overhandigd is. Trouwens ook door anderen zijn de verdiensten van deze veteraan in passende woorden naar voren gebracht. Zilveren eremedaille der gemeente Een jubileum als waarvoor thans de heer N. C. Dingerdis gehuldigd wordt kan alleen in Alkmaar gevierd wor den. Want nergens in ons gehele land aal men verder mensen aantreffen die een gouden feest als kaasdrager her denken. Alkmaarse kaasdragers zijn beken de personen, niet alleen in ons land maar over de gehele wereld. Zij be horen tot de Nederlanders die in ver loop van jaren duizenden malen ge fotografeerd worden en wier portret ten, als een zeldzame reclame voor ons land en ons nationaal product over de gehele wereld verspreid zijn. Een van deze, we zouden haast zeg gen „beroemde" mannen is de heer Dingerdis, die vijftig jaren een mensenleven de belangen van onze kaasmarkt naar zijn besta krachten gediend heeft. Aangesteld in een tijdperk toen de tegenwoordige marktplaats te klein was om het aangevoerde product te kunnen uitstallen, in een tijd toen de dragers nog karig betaald werden en er van enige reclame voor het vreem delingenverkeer nog geen sprake was, heeft hij langzamerhand de opgang en helaas ook de neergang van on ze kaasmarkt meegemaakt. Wij leven niet meer in de tijd, dat de stallingen om de Dijk vol stonden met de paarden en wagens der boe ren, die hun product zelf kwamen brengen en moeder de vrouw meena men om boodschappen in de stad te doen. Dan trokken zij zelf naar de kleine straatjes rond het historische marktplein, straatjes als Dijk en Ach- terdam, waar de ambachtslieden woon den, de bezem-binders, de kuipers, de zadel- en mandenmakers, die hen moesten voorzien van alles wat op de boerderij niet gemist kon worden. In die tijden de kaasdragers ver dienden toen f 0.35 per uur was de boerenkaas hoofdzaak. De kaas werd door de boeren gemaakt en ter markt gebracht en eerst later kwam het fa- brieksproduct naar voren. Zoals de machines overal ter wereld de hand arbeid langzamerhand verdrongen, zo is het kaasmaken op de boerderij ge leidelijk vervangen door de fabriek matige productie. Het begon met klei ne kaasfabriekjes, die al spoedig sa mengingen en grotere vormden en de toestand is thans zo, dat de bóeren- stapels slechts een zeer kleine aanvoer vertegenwoordigen en de fabrieken steeds grotere voorraden ter markt brengen. Wij behoeven hier niet uiteen te zetten, dat dit eigenlijk meer schijn dan werkelijkheid is omdat de markt langzamerhand een show is geworden, een kijkspel voor vreemdelingen, dat terwille van de V. V. V. en de mid denstand en bovenal ter wille van de propaganda van ons nationaal pro duct kunstmatig in stand wordt ge houden en elk jaar weer offers vraagt waarvan men in regeringskringen de grote betekenis niet steeds blijkt te begrijpen. Wij willen hierop thans niet te diep ingaan omdat het nu hoofdzakelijk gaat om het jubileum van 'n man die al die ups en downs in een lang en arbeidzaam leven heeft meegemaakt. Geen wonder, dat de heer Dingerdis nog graag over de oude tijd spreekt, de tijd dat hij nog van den morgen tot de avond in de weer was om de ge oliede kaasjes op zijn berry te ver voeren. Men weet, dat kaasdragers geen functionarissen zijn, die van de uit oefening van hun beroep kunnen le ven. Het is slechts een bijbaantje dat hoogstens een f 500 per jaar kan op brengen. Maar. zoals gezegd kaasdragers zijn beroemde mannen, be kend over onze gehele aardbol en zij zijn voor Alkmaar ook 'prachtige reclame-objecten. De thans 75-jarige heer Dingerdis Was er bij toen Alkmaarse kaasdra gers het Prinselijk bruidspaar in de Residentie een bloemenhulde brach ten. hij heeft ook meegelopen in een optocht in de hofstad toen tegen de belemmeringen van de handel gepro testeerd werd. Het Oranjeveem waar in hij onder leiding van de oo elkaar opvolgende kaasvaders de traditio nele promotie maakte, blijft nog al tijd in zijn herinnering, evenals de goede vóóroorlogse jaren toen er zo'n drie tot vier millioenen en soms nog meer kilo's goudgele Edam mertjes op onze kaasmarkt versjouwd moesten worden. We zullen ons niet wagen aan het optellen van het aantal zijner drib belpasjes, nog minder van het aantal kilo's kaas dat door zijn goede zorgen Via de weegschalen naar schepen en Vrachtwagens is gegaan. Hoofdzaak is, dat deze nijvere wer ker thans officieel in het Waagge bouw gehuldigd werd en dat het ge meentebestuur. het martkwezen en het aloude giM« hdonmnrPen blijk heb- passende wijze te willen huldigen. De huldiging. De belangstelling voor de .huldiging was hedenmorgen dermate groot, dat men het oorspronkelijke plan, de Kaas- dragerskamer voor dit doel te gebrui ken, moest laten varen. De talloze aanwezigen verzamelden zich daarom in de achterzaal van het café Beem- ster aan het Waagplein. Onder de be langstellenden merkten wij o.m. op de heer G. van Slingerland, in zijn kwa liteit van wethouder van het markt wezen, de heer P. A. de Boer, die de directeur van het marktwezen, de heer W. Voorthuysen verving, daar deze laatste verhinderd was. aanwezig te zijn, de heren J. Dinkelberg en H. G. Rijs. resp. directeur der federatie van V. V. V.'s en directeur van de V. V. V„ Alcmaria. de heer G. Grondsma, de heer J. H. W. Lutjeharms, de kaasva- der en het gehele korps van kaasdra gers, waarvan verschillende vergezeld waren van hun dames. Als eerste spreker nam de heer Van Slingerland het woord, die memoreer de, hoe eergisteren voor vijftig jaar de heer Dingerdis als nood-hulp-kaasdra ger de plaats innam van „De Kruik". Uitvoerig stond de heer Van Slinger land stil bij de geschiedenis van de kaasmarkt waarbij het feit dat de ju bilaris steeds zijn beste krachten aan het bedrijf had gegeven werd gememo reerd. De superieuren waren altijd zeer tevreden, zo zei de heer Van Slinger land en ook het gemeentebestuur heeft gemeend in deze niet te moeten ach terblijven. Weliswaar is het niet mo gelijk voor kaasdragers een medaille beschikbaar te stellen, doch in dit bij zonder geval waar het toch een gou den jubileum gold, heeft men gemeend van dit principe te moeten afwijken. Als dank voor al hetgeen de heer Dingerdis in de loop van deze halve eeuw voor de kaasmarkt heeft be tekend en met de bedoeling het niet alleen bij woorden te laten, overhan digde spr. de jubilaris de zilveren medaille der gemeente met inscrip tie. Daarbij sprak de heer Van Slingerland de hoop uit, dat de kaas dragers hun oude makker nog vele Vrijdagen in hun midden zullen mo gen zien. Andere sprekers. De heer P. A. de Boer sprak namens de directeur van het marktwezen, de heer W. Voorthuysen. De heer De Boer wees erop, hoe vroeger een jaarlijkse omzet van 1 millioen kilo kaas, ver deeld over twintigduizend stapels per jaar geen uitzondering was. Thans is de toestand wel heel anders. In dit ver band zeide de heer De Boer, dat het nu meer dan ooit nodig is, de markt te be houden, waaraan de gilden zoveel bij dragen. De kalme manier van optreden en het rustige werken van de heer Dingerdis werd door de heer De Boer naar voren gebracht. Spr. stelde de ju bilaris als een vooorbeeld voor het ge hele gilde. Een kist sigaren als tastbaar bewijs van waardering vergezelde de woorden van de heer De Boer. Namens het gilde der kaasdragers sprak de kaasvader, de heer Lutje harms. Spreker bracht de weemoedige gedachten naar voren, die het gilde be zielen bij ee- afscheid als dit. Spr. putte troost uit de toezegging, dat men de jubilaris nog vaak op Vrijdagen zal ontmoeten, zi' het dan ook als rustend burger. Een fraai bloemstuk, waarin verborgen een kaas, was het bewijs van de gevoelens van het gilde. De heer Keizer sprak namens de wegers woorden van waardering. De heer Jaap Pater, de oudste van het rode veem, haalde tot grote hilariteit van de aanwezigen tal van humoristi sche voorvallen aan uit de vervlogen jaren. Aan de vele goede wensen voegde ook de heer H. Groot, die twee-en- (Ontleend aan onze advertentie rubriek). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het dal der beslissing (.14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Op naar 't Westen (tot 14 j. ond. geleide); Cinema Americain, 8 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar). Gul den Vlies, 8 uur: Comedia met „De held en de soldaat". ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 0.30 uur: Het dal der beslissing (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Op naar 't Wes ten (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Passagiers in de nacht (18 jaar); Harmonie Theater, 3 uur: Hotel du Nord (Volksuniversi teit). BONNEN HALEN. ALKMAAR. Werkkleding: P t/m Z: 9—12 uur. twintig jaar met de jubilaris samen werkte de zijne toe. Tenslotte was daar nog de heer G. Grondsma die met en kele poëtische woorden een terugblik wierp op de tijd toen het Waagplein nog volstond met de vele rijen boeren- kaasjes. Met weemoed denken wij, al dus de heer Grondsma, aan die glorie tijd terug. We zullen ons best doen om de markt, zoals hij nu is, nog lang te laten voortbestaan. Namens de kaas handelaars bood de heer Grondsma de heer Dingerdis en zijn vrouw geluk wensen aan. Ontroerd dankte de jubilaris voor de vele en zo sympathieke blijken van medeleven en belangstelling, bij zijn gouden feest. Een zoon van de heer Dingerdis sprak zijn hartelijke dank uit voor de goede samenwerking, welke zijn vader altijd heeft mogen ondervinden, de hulde van de gemeente, marktwezen en vrienden. Onder het genot van een dronk bleef men nog een ogenblik gezellig bijeen. DE LEVERINGSMARKT. De leveringsmarkt voor runderen vindt op Maandag 21 Februari plaats. Onze zich steeds uitbreidende gemeente heeft binnen haar bebouwde kom prac- tisch geen landelijke gedeelten meer Het laatste daarvan, het vroegere „land van Buren", gelegen tussen de spoorlijn bij de Bergeroverweg en de Nic Beets- kéde, zal ook zeer binnenkort verdwe nen zijn Nog staat er het kleine landarbeiders huisje overgebleven van de grote boer derij, waarbij het vroeger behoorde met het hooibergje en de paar oude wilgen, nog zijn, nog hier en daar zichtbaar, de door de Duitsers gegraven gaten, uit de tijd, toen dit stukje land in April' 1945 als laatste schuilplaas diende voor de Duitse luchtdoelartillerié, die naar alie zijden afgesneden hier maar de capitulatie af wachtte en zich gedeeltelijk ingroef De capitulatie kwam, maar de Duitsers vergaten de gaten te dichten en toen de bewoner van het huisje dit later zelf deed, verongelukte hij daarbij dodelijk als indirect slachtoffer van de oorlog Maar dit alles behoort tot de historie Reeds verrezen er enige directie-keten, werd het weiland al gedeeltelijk van de graszoden ontdaan, werden er piket paaltjes geslagen en gisteren arriveerde er ai een flinke graafmachinej die ter stond in bedrijf /werd gesteld Binnenkort zal ook het huisje met de grond gelijk worden gemaakt en nog dit jaar zal er na ophoging van het terrein een moderne z g Finse school verrijzen In een meer verwijderde toekomst zul len op naast gelegen gronden complexen nieuwe woningen verrijzen In dit ver band kan worden medegedeeld, dat de Woningbouwvereniging Rochdale'» zich reeds tot de gemeenteraad heeft gewend om ter plaatse bouwterrein te kunnen aankopen, welk verzoek voorshands nog is aangehouden Niettemin zal binnen afzienbare tijd op de voormalige volkstuintjes en het „land van Buren" een geheel nieuw kwartier verrezen zijn Hopenlijk zal dan ook -de totstandko ming van de dagelijks meer urgennt ge achte tunnel een voldongen feit zijn De Noordhollandse Aeroclub hield gisteravond in een voor het talrijke publiek te kleine zaal van hotel Victo ry een z.g. luchtvaartavond, die in alle opzichten als geslaagd mag worden be schouwd. Tengevolge van verhinderd zijn van de voorzitter mr. C. P. Eecen sprak de penningmeester de heer J. H. Blein, zelf ook een sportvlieg'er een openings woord, waarin hij opzet en doel van de Aeroclub in het kort uiteenzette. Men hoopte in 1946, bij de oprichting, dat het vernielde Berger vliegveld, weer spoedig zou zijn hersteld en ook de club ervan gebruik zou kunnen ma ken. De Zaanse Zweefvliegclub heeft ook grote behoefte aan een veld. De beslissing over de toekomst van het Berger vliegveld berust bij het minis terie van oorlog. Het enthousiasme is door dit alles wel wat minder gewor den, maar wij verwachten toch straks een gunstige beschikking. De leden van de Noordhollandse Aeroclub zijn auto matisch lid van de Kon. Ned. Vereni ging voor Luchtvaart, zodat zij o.m. het luehtvaartblad „Avia" ontvangen. De heer Asselbergs, propagandist van de K.N.V.v.L. vertoonde daarna een buitengewoon instructieve technicolor over het straalvliegtuig de „Lockheed Shooting Star". Vervolgens was het woord aan de heer A. van Ulsen, chef Vliegdienst Europa van de KLM die een ongemeen boeiende causerie hield over de veilig heidsmaatregelen bij de luchtvaart. Op duidelijke en dikwijls met humor ge kruide wijze beschreef deze vlieger het starten, vliegen en weer landén op het „kleine" stukje Amsterdam—Kopenha gen. Voordat het vliegtuig los komt, moet de bemanning een lijst van niet minder dan 52 punten btereffende de veiligheid en voorbereiding van de vlucht hebben nagegaan. Daarenboven behoort bij elke vlucht een z.g. vlieg- plan. De opstelling hiervan duurt voor een reis over de Atlantic twee uur. Voor een kortere vlucht ook nog een uur. Men neemt nu eenmaal geen ri sico's. De diverse navigatiemiddelen als radio-telefonie, radio-telegrafie, de astronomische plaatsbepaling en het gegist bestek werden onder de loupe genomen. Interessant was het ook te vernemen, hoe men tracht het vliegtuig Ijsvrij te houden. Dit gebeurt o.a. door rubberkanalen op de voorzijde van de vleugels, die bij sterke ijsafzetting worden volgeblazen, waardoor de ijs laag afbreekt. De Convair verwarmt de vleugels voor het ijsvrijhouden, en heeft inwendig verwarmde schroeven voor hetzelfde doel. De voordracht van de heer Van Ul sen werd met zeer grote aandacht ge volgd. In de pauze werd hij als het ware met talrijke vragen stellende jon gelui bestormd. Een onmiskenbaar te ken van de intense belangstelling, die er bij onze jongeren voor de luchtvaart bestaat. Dit bleek ook uit de mede deling van de heer Van Ulsen, dat over een maand honderd Nederlandse jon gens, die kort na de bevrijding niet zo heel veel van de vliegerij afwisten, het examen voor hun vliegbewijs B zullen doen. Na de pauze werd opnieuw een mooie film gedraaid ra had de inleider wederom vele vragen te beantwoorden. Het was voor de Aeroclub een zeer succesvolle bijeenkomst. JONG HOLLAND-NIEUWS. Programma voor a.s. Zaterdag: NOC 1Jong Holland 1, Hoorn; Jong Holland junioren aBergen ju- noren a 2.30 uur; Jong Holland adsp. aBergen adsp. a 3.30 uur,- terrein Boys, Westerweg. Het eerste elftal van Jong Holland staat Zaterdag voor een moeilijke op gave. Als de Jong Hollandianen kans ziet de uitwedstrijd tegen NOC te winnen, en dat is zeer zeker mogelijk, dan zal eindelijk de strijd om de eer ste plaats zijn beslist. Tevens bestaat er dan een redelijke kans dat ook Jong Holland de kampioensvlag zal mogen hijsen. Good luck. Marie-Jeanne van der Veen, een van de belangrijkste Nederlandse dan seressen en vermoedelijk onze beste Spitzendanseres, was eerst een „hope loos geval". Ik kwam, zegt ze, nadat ik in Alkmaar de Mulo had doorlopen en in die stad ook mijn eerste balletlessen had gekregen, In het ballet van Yvon ne Georgi, maar ik bracht er niets van terecht. Na drie maanden wilde Yvon ne Georgi bet nog ten hoogste één maand met mij proberen. Toen ineens ging het beter. Maar ik wilde steeds op Spitzen staan, en om dat ik dat verkeerd deed, verknoeide ik mijn voeten, zodat een specialist mij de Spitzendans voor goed verbood. Na anderhalf jaar stond ik als de ballerina in Petzuscka toch weer op de Spitzen en nadat Sonja Gaskel mij de klassieke techniek en speciaal die van de Spitzen- dans helemaal van het begin af aan had geleerd, ging het beter. Een jaar is Marie-Jeanne van der Veen weggeweest uit het ballet van Yvonne Georgi, in welke tijd zij o.a. met Jo Barends en Bob Nijhuis een trio vormde. Maar het bleek, zo zegt ze, dat ik toch eigenlijk, figuurlijk gesproken, nog niet op eigen benen kon staan. Dus ging ik terug naar Yvonne Georgi. Na de oorlog, zo vertelt zij verder, heb ik in de Snip en Snaprevuè als so liste gewerkt. René Sleeswijk liet mij geheel vrij bij het ontwerpen van mijn Het hierbij opgenomen artikel vertelt ons iets over cle niet altijd even gemakkelijke carrière van Marie-Jeanne van der Veen, die in de loop der jaren van een „hopeloos geval" opgroeide tot een der beste Nederlandse danse ressen. Een verslaggever van het .„A.D." had een onderhoud met deze kunstenares. Zijn indruk ken nemen wij hiernaast op. dansen. Als je zo, zonder artistieke con cessies, in een revue kunt optreden, doe je goed werk. De interviewer herinnert zich, dat het revuepubliek deze con frontatie met de klassieke danskunst inderdaad zeer waardeerde! Even wordt Marie-Jeanne van der Veen weggeroepen. Ik neem de kamer eens op: een typische meisjeskamer in een Amsterdams pension. De bewoon ster heeft er een eigen karakter aan ge geven door vele boeken en ook door re producties van Watteam, Fragonard en andere schilders van het Franse rococo- tijdperk. Ik neus eens even tussen die boeken, waarmee een tafeltje vol staat een kleine onbescheidenheid, die me te sterker een indruk geeft van Marie- Jeannes belangstelling en ambities. Franse en Engelse romans, boeken over ballet natuurlijk, vertalingen van ro mans va.a Wilde, Bronte, Ersklne, een boek over mode (voor een danseres héél belangrijk!), Van Suchtelen, Gor ter. STUDIE IN LONDEN. Als het gesprek verder gaat, vertelt zij vol enthousiasme over haar Londen- se studie. Toen zij deel uitmaakte van het Ballet der Lage Landen, zag zij het Grand Ballet de Monte Carlo en Sad ler's Wells. Ze was er verrukt over: Nu pas gingen mijn ogen open voor de mogelijkheden van het klassieke bal let. Frederic Ashton bezorgde mij en Pieter van der Sloot een introductie voor Madame Vera Volkova, een Rus sin, die in Londen een beroemde school heeft. Een half jaar hebben wij bij haar gewerkt, zonder dat we een cent be hoefden te betalen. Alle beroemdheden van Sadler's Wells en, tijdens de Engelse tournee van het Monte Carlo-ballet, ook die van dat ensemble, kwamen er geregeld trainen: Robert Helpmann, Margot Fonteyn, Balanchine, Rosella Hightower, enz. Net als de beginnelin gen deden ze dagelijks weer de een voudige oefeningen. Zulke training, die nooit verslapt, is voorwaarde om tot resultaten te komen. Toen hun deviezen op waren, keer den Marie Jeanne van der Veen en Pieter van der Sloot naar Nederland terug. Zij zullen hier wel gevolg geven aan een der uitnodigingen, tot een bal let-groep toe te treden, maar zij willen eigenlijk al weer naar het buitenland. Zij demonstreren nu samen bij lezin gen van Sonja Gaskel, bijvoorbeeld a.s. Zaterdag in het Haagse Diligentia en Zondagmiddag in Ons Huis te Rotter dam, en ze beginnen ook met eigen dansavonden. Enkele klassieke' pas-de- deux maken deel uit van hun program ma. Marie Jeanne van der Veen heeft het ideaal uit haar kinderjaren bereikt: in een witte jurk danst s« op Spitzen! Zoals wij onlangs meldden, was de heer Joep Schreurs te Amsterdam met een proeftijd van 2 maanden tot directeur van Orpheus benoemd. Thans vernemen wij, dat op de Maandag, vóór de aanvang van de repetitie gehouden vergadering, tot definitieve benoeming van de heer Schreurs is besloten. Nadat voorzitter Velthuijs met welgekozen woorden de nieuw-benoemde directeur had toegesproken en hem daarbij het Orpheus-insigne op de borst had ge speld, heeft de heer Schreurs enkele aangename woorden gesproken. Na zijn woorden „Ik zal mijn hele kunnen en kennen in dienst van Orpheus stellen' nam de repetitie een aanvang. Het Is te hopen dat veel repetities on der leiding van de heer Schreurs zul len mogen worden gehouden, in het belang van Orpheus en de schone man nenzang. Gisteravond hield de heer C. F. D. Kobnert in Valks lunchrom een lezing over natuurverschijnselen voor de af deling Alkmaar van de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde. Bij de verschillende natuurverschijn selen - dit zijn dus verschijnselen, die in de natuur voorkomen en waaróp de mens geen invloed kan uitoefenen - treedt het licht op de voorgrond. Het was dan ook het zonlicht, waarover de heer Kohnert in hoofdzaak sprak. Ai wat leeft, hetzij plant, dier of mens heeft zijn bestaan aan het licht te dan ken. De plant is het enige wezen, dat in staat is van dode stoffen levende te maken. Alle voedsel, dat mens en dier gebruiken, is uiteindelijk van planten afkomstig. Ongeveer 250 jaar geleden hadden de twee geleerden Newton en Christiaan Huygens al verschil van mening over de herkomst van het zonlicht. Lange tijd leek het, of Huygens' ondulatie theorie de juiste was, doch de laatste tijd hecht men ook waarde aan de emersietheorie van Newton. De- zon vergeleek de heer Kohnert met een gi gantische radiozender, die korte golven van een tienduizendste millimeter uit zendt. Hierna behandelde spreker nog het verschijnen van het Noorderlicht en de betekenis van de z.g. zonnevlekken, die om de elf jaar een maximum bereiken, waarbij dan op de aarde een sterke groeikracht te bemerken valt. Tot slot van zijn lezing, wijdde spreker nog enkele woorden aan de zons- en maansverduisteringen, de vulkanische uitbarstingen en tectonischè aardbevin gen. De secretaris, de heer J. W. Ton, dankte de heer Kohnert aan het eind van de avond voor zijn rustige en dui delijke lezing en bood hem als blijk van erkentelijkheid een kaasje aan. Om 11 uur a.s. Zondag speelt het AVA-herenelftal zijn laatste competi tiewedstrijd voor dit jaar en wel thuis op het gem. Sportpark tegen de oude tegenstander Tonegido 2 uit Wie- ringen. Daar AVA nog steeds naast Vlug en Vaardig 1 uit Slootdorp aan de kop staat, zal hier dus Zondag ge wonnen moeten worden, willen onze' Alkmaarders hun kans op het kam pioenschap behouden. Aangezien zij ditmaal weer in oude opstelling opkomen, geven wij ze dan ook een behoorlijke kans. De opstelling is: De Vries; Hovis en Spaans; J. Pijning, Meyer en Buitenhuls Talsma, Driessen, Zwart, P. Pijning en Pijcke. Geboren: Agnes Th., d. v. H. G. A. Brüggemann en G. Philips. Maria C. A. d. v. M. H. de Haan en M. C. A. Logger. Ondertrouwd: Henry A. J. Biemans, en Apolonia M. Gaarthuis. Gehuwd: Mintje Beinema en Jacoba C. Berg. Nicolaas J. Hoedjes en Geertruida Schot. Overleden: Amelia Marteijn, 76 jaar, v;ed. v. A. Vermeire. BIJEENKOMST VROUWENGROEP VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID Donderdagavond vergaderde de Vrou wengroep van de P.v.d.A. waar mevr. Schuurman-v. Eyndthoven een uitste kende inleiding over „Maatschappelijk werk bij de geestelijke volksgezond heid" hield. Hieruit bleek hoe belang rijk de voor- en nazorg voor onze zwakzinnigen is. Naar aanleiding hier van deed mej. De Keyzer een opwek king het werk van de nazorg door lid maatschap te steunen. De voorzitster deelde mede dat alle vrouwen a.s. Dinsdag 22 Febr. 's mor gens 10.30 uur worden verwacht in het Wapen van Heemskerk ter bijwoning van de Gewestelijke Vrouwenvergade ring, waar het woord zal worden ge voerd door mevr. v. d. Sluis- Fintel- man met declamatie door mevr. Dudok uit Arnhem. COMPETITIE DAMCLUB W D O De Alkmaarse Damclub WDO zette gis- tiïavond ln Hotel Ceres" weer haar on derlinge competitie in drie afdelingen voort I Groep I konden de volgende resultaten worden genoteerd: J KaalH J Toepoel 1—1; J Hartog—H Kruider 0—2; H J Toepoel—J van Beekum 1—1; c Dammer C Booy 2—0; P Veer—A Burgert 2—0; J Kaal—H Kruider 1—1 Afdeling II: A Bosman—R Zaadnoor- dijk 2—0; J Schipper Sr—W Vroling 0—2; C Fok—J Veerman 0—2 Afdeling III: Jb Strijbis—J Schipper Jr 2—0; J Schipper Jr—Jb Strijbis 0—2 DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Heiloo aangetroffen een klein hondje. Kentekenen: wit. staande oren en zwarte vlekken te vervoegen bij slagerij hoek Kerkelaan. Ter beschikking een jong hondje, blijft klein en een zwart, kortharig hondje, pl.m. 1 jaar oud, reu. Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. n O Q 37 Woensdag 23 Februari aanstaande zal het derde concert plaats hebben in „Het Gulden Vlies" De pianiste Anna Wester zal die avond voor de leden en belang stellenden concerteren Zij heeft haar opleiding genoten aan het Amsterdams Conservatorium, waar zij ctok haar solisten-examen deed Na de oorlog trad zij geregeld op in Amsterdam, Den Haag en verschillende andere plaat- sen( ook met Nederlandse orkesten, en met het „Orchestre Colonne", waar zij het concert van Ravel speelde met de linkerhand, onder leiding van Jean Giar- dino; dit concert vond in Haarlem plaats Het Haarlems Dagblad schrift: Deze eer kwam haar ten volle toe; de wijze v/aarop Anna Wester het concert voor de linkerhand van Ravel speelt, stelt haar op één lijn met buitenlandse celebriteiten Prachtige techniek, electriserend rhyth- me, intelligentie, kracht, uithoudingsver mogen en onfeilbaar geheugen zijn de kenmerken van dit spel Handelsblad: Anna Wester heeft zéér veel goede pianistische en muzikale eigenschappen Nieuwe Courant, Den Haag: Helder en delicaat toucher en klaarblijkelijke muzi kaliteit, die elke vertolking doordringt Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat van 21 Februari tot en met 21 Maart 1949 vo'ör een ieder tér secretarie der gemeente ter. Inzage is gelegd een ontwerp van een plan tot het geven van een nadere be stemming aan een gedeelte van het uit breidingsplan „Noord", vastgesteld bij raadsbesluit van 3 Maart 1938 en goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij hun besluit van 25 Mei 1938, no 106, welk gedeelte begrensd wordt door de noordelijke begrenzing van de spoorlijn Alkmaar—Den Helder, de ooste lijke en zuid-oostelijke oever van het Noordhollands Kanaal, de orostelijke oever van* de Hoornsevaart en de grens met de gemeenten Oudorp en Koedijk, zoals een en ander op de bij het ontwerp behorende kaart, de bebouwingsvoorschriften en toe lichtende beschrijving is aangegeven DE METAALWARENFABRIEK De bouw van de metaalwaren- fabriek van de firma Veltkamp, aan de Stationstraat, is thans zover gevor derd, dat met het overbrengen van de machines van het bedrijf uit Amster dam naar Egmond aan Zee is begon nen. Binnen enkele weken zal het bé- diiif op volle toeren draaien en zui len ongeveer veertig Egmondse ar beiders er werk kunnen vinden. HET SEIOEN 1949 ZAL DRUK WORDEN Voor het badseizoen 1949 is reeds thans zoveel verhuurd, dat het uiterst moeilijk is nog gemeubileerd te hu ren. Wie van plan is dit jaar zijn Va- cantie in Egmond aan Zee door, te brengen, haaste zich dus, anders is alles uitverkocht! KORDAAT OPTREDEN Woensdagmiddag kreeg het paard van de heer Jac. van Vuure, dat per praam naar het land was geweest, bij het aanleggen van de schuit „het mei gras in de poten" en holde het dorp in. Mevr. A. BartGroot wist het paard tot stilstand te brengen én daarmede onheil te voorkomen. GUNNING WONINGBOUW Het bouwen van een woning voor de heer H. Ootes, Obdam is gegund voor timmerwerk aan de heer G. W. Engel; metselwerk P. G. Borst; schil der-, glas- en behangwerken Jac. en G. de Boer. NOORDERMARKTBOND, 18 Februari HG,000 kg rode kool 12,10—13,30; 20,000 kg gele kool 10,20—11,60; 93,000 kg witte kpol 8,90; 2500 kg groene kool 14—30; 250,000 kg witlof: I 34, II 20 en III 20 WARME NHUIZEN, 17 Februari 41,300 kg rode kooi 12,10—12,60; 30,000 kg gele kool 10,20—11,10; 112,400 kg Deense Witte kool 8,90; 225 kg groene kool 18,10; 13,300 kp uien 9,20; 10,000 kg peen; III 5,80 en II 6,70 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 18 Februari 45,000 kg rode kool 12,10— 13,30; 77,000 kg geel kool 10,2010,90; 6700 kg groene kool 17,20—34,20; 58,000 kg witte kool 8,90; 1350 kg witlof: I 3642 en II 3»-»l 166 kg pret l£i0

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2