f_aatste N De schrijver K. Norel voor de rechter Stieren keuringen 1949 vastgesteld Enkele speciale aanbiedingen DORRESTEIJN Wegens anti-Joodse zinnen in zijn boek Verdediger verzoekt vrijspraak Scheepvaartberichten Bergen De natuur biedt veel schoons Langedijk De P. v. d. A. en de Tuinbouw Maandag 14 Maart zullen de eerste keuringen plaats vinden IJmuiden teuws Dr. Beef stemt in met beleid van het kabinet VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 Donderdag behandelde de rechtbank t« Amsterdam de zaak tegen de auteur K. Norel, die in samenwerking met de Haagse predikant L. D. de Terlaak Poot het boek heeft geschreven „De tyrannie verdreven". In een der hoofdstukken van dit boekwerk, dat in afleveringen is verschenen, heeft K. N. het optreden der Joden tijdens de bezetting geschil derd op een wijze, waaraan vele Neder landers aanstoot hebben genomen. Deze klachten zijn voor de officier van justitie, mr. B. Kist, aanleiding ge weest tot het instellen van een gerech telijke vervolging tegen deze schrijver, waarin de heer Terlaak Poot, die zich van dit hoofdstuk van het werk heeft gedistanciëerd, niet is betrokken. „De Joden hebben geen verweer ge boden aan programs", „hun afwezig heid van verzet is niet bevredigend"; „geslepen zijn ze zeker"; „toen ze hun rijwielen en radiotoestellen moesten in leveren, liepen ze als hazen". Al deze uitdrukkingen, die in het gewraakte hoofdstuk voorkomen, wer den voor de rechtbank onder de loupe genomen. Bij de aanvang van de zit ting zei de president, mr. R. F. van Lier: „Als het geen misdaad is, een misselijke daad is het zeker". De verdachte verweerde zich tegen de beschuldiging, dat hij denigrerend over het Joodse volksdeel zou hebben gesproken. Als hij het woord „helden" had gebruikt, dan was dit alleen ge weest om te beduiden, dat ze deze kwaliteit ontberen. Als hij het woord „geslepen" heeft gebezigd, bedoelde hij hiermee, dat de Joden scherpzinnig zijn; als hij heeft gesproken over „Jo den", die zich niet plegen in te span nen", dan heeft hij hiermede gedoeld op een specifieke Joodse eigenschap. Slechts in één geval gaf de verdachte toe nalatig te zijn geweest. Hij had na melijk geschreven: „De Joden hadden hulp nodig en deze kwam van de Ne derlanders". In dit geval zeide de schrij ver, dat hij natuurlijk had willen cn dienen te schrijven „de andere Ne derlanders". De heer K. N. betoogde echter, dat hij de andere Nederlanders evenmin critiek heeft bespaard en over hen geen gunstiger of ongunstiger oordeel heeft geveld dan over de Joden. „Een zaak, die een beetje bescha mend is aldus de officier van justi tie omdat slechts enkele jaren, nadat wij ontsnapt zijn aan de slavernij, waarbij een in de wereldgeschiedenis ongekende slachting op de Joden is aangericht, een boek verschijnt, dat de pretentie heeft een geschiedkundig werk te zijn, waarin op deze wijze over de Nederlandse Joden wordt gespro ken. Vele Joden hebben zich hierdoor ten zeerste gekrenkt gevoeld, omdat velen hunner geloofsgenoten de dood van een waarlijke held gestorven zijn. Wanneer deze schrijver betoogde, dat hef' afwijzend staan tegenover verweer een specifieke Joodse eigenschap is, dan meen ik te moeten wijzen op de gebeurtenissen in Palestina, die wel.be wijzen, dat de Joden juist buitenge woon weerbaar zijn. Hij heeft deze regels geschreven met een waar supe rioriteitsgevoel, met een soort van de zelfde discriminatie als van 5 jaar gele dén. Het is onwetenschappelijk, stomp zinnig, generaliserend en ongeschied- kundig". Mr. Kist vond een gevoelige geld boete hier op haar oplaats en vroeg twee duizend gulden subs. 14 dagen ge vangenisstraf. Verdediger vraagt ontslag van rechtsvervolging. De verdediger, mr. W. de Vries, be toogde, dat men de fout maakt de ge wraakte zinnen los te zien van het ver band van het boek. Wanneer men het boek nauwkeurig leest, krijgt men geen ogenblik de indruk, dat dit de woorden zijn van een man, die uit de hoogte tot anderen spreekt. Pleiter citeerde andere zinsneden van de schrijver. Wanneer hij over de jo denvervolging spreekt, zegt hij: „een satanisch plan met hard cynisme punt voor punt volvoerd". De heer K. N. is volgens pleiter de eerste journalist geweest, die dooi de Duitsers is opgesloten in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam en dit mede, omdat hij als hoofdredacteur van de „Vrije West fries" een lofwaardig artikel heeft ge schreven over een Joodse Nederlandse officier. Hij is de man geweest, die heeft gestreden om toelating te ver krijgen voor Joodse kinderen op chris telijke scholen, nadat de openbare scho len voor hen niet langer toegankelijk waren. In 1944 en 1945 is hij redacteur van het illegale „Trouw" geweest. Hij heeft geweigerd de ariër-verklaring te ondertekenen en om lid te worden van de cultuurkamer. Mr. de Vries verzocht de rechtbank zijn cliënt van rechts vervolging te ontstaan. „Is deze zaak de dank, voor wat deze man in de bezettingstijd voor ons land heeft gedaan?" vroeg hij. Uitspraak 3 Maart aanstaande. Aardijk, 16-2 van Soerabaja naar Ba tavia Alamak, 16-2 van Buenos Aires naar R'dam Albireo. 16-2 van Rosario naar Buenos Aires Bali, New York- Java, passeerde 16-2 Gibraltar Beng- kalis New Orleans—Java, 17-2 te Be- lawan Camphuys, R'dam—Java, pas seerde 16-2 St Vincent Clavella (t) 17-2 van R'dam te Punta Cardon Cro- nenburgh, 16-2 van Antwerpen naar Ca sablanca Esso Amsterdam, 16-2 van Glasgow te Avonmouth Gaasterkerk, Beira—A'dam, 16-2 van Marseille Hil* versum 16-2 van Sfax te Leith .Johan van Oldenbarnevelt, Java—A'dam, pas seerde 16-2 Ceylon Lievevrouwekerk, 16-2 van Chittagong te Colombo Loos- drecht. Singapore—R'dam, passeerdd' 16-2 Ouessant -tr Maaskerk, 16-2 van Accra naar Lagos Malvina (t), Singapore- Suez 16-2 1200 mijl oost van Aden Mirza (tJ), Balik Papan—Pladjoe, pas seerde 16-2 Poelau Laut Nijkerk, A' dam—Mombassa, 16-2 van Genua Pe ricles, A'dam—Chili, 16-2 van Antwerpen Rijnland, 17-2 'van Montevideo te Buenos Aires Riouw, 16-2 van New York te Bahrein Soestdijk, 16-2 van Kosichang naar Soerabaja —Van Ostade 16-2 van A'dam te Maracaibo Woens- drecht, 17-2 van Curagao te Rio de Ja neiro Drente, 16-2 van Menado naar Makas sar Friesland, R'dam—Java, passeerde lb-2, 7 uur, Gibraltar Gadila (t), Port de BoucFahaheel, passeerde 15-2 Straat Ormuz Garoet 16-2 van Semarang te Batavia, vermoedelijk 19-2 vandaar naar R'dam Java, A'dam—Java, passeerde 16-2 Dungeness Kamerlingh Onnes, 15-2 van Cheribon naar Semarang Ko ts Agoeng, vermoedelijk 22-2 van R' dam naar Bremen Kota Inten, R'dam —Java, passeerde 16-2, 8 uur, Gibraltar Meerkerk JapanR'dam, 16-2 te Pe- nang Modjokerto. vermoedelijk 19-2 ven Batavia haar Belawan Oranje, Batavia—A'dam, paseerde 16-2 Algiers Randkerk, Beira—A'dam, passeerde 16-2 Kaap Roca Sibajak, R'dam—Batavia, 17-2 te Sabang verwacht Sloterdijk, Je.vaNew York, passeerde 16-2 Malta Tcsari 12-2 van Cebu te Soerabaja. ver moedelijk 15-2 van Soerabaja naar Ba tavia Van 't Hoff, Java—R'dam, 16-2, 15 uur, passeerde Gibraltar, 22-2 7 uur aan de Hoek van Holland verwacht - Waterman, 16-2, 16,30 uur van R'dam naar Batavia Willem Ruys, R'damBatavia, 16-2, 12 uur, van Port Said Zeeman, 23-2 van Tarakan te Calcutta vevwacht Akkrumdijk, Houston—R'dam pas seerde 16-2 Bermuda Alhena. 18-2, 22 uur, van Buenos Aires te R'dam ver wacht Alpherat, New York—Pernam- buco, 16-2 van Trinidad Amsteldiep. A'dam—Java, passeerde 16-2 Pantellaria Dalerdijk, 17-2 van New York via Ant werpen naar R'dam Hedel Hamburg R'daff, passeerde 16-2 Cuxhaven He lena, 16-2 van Puerto Cabello naar Aruba Hermes, 17-2 van Bremerhaven te Guayaquil (verbetering) Hydra. 16-2 van Curagao naar Haiti Leersum, R' dam—Calcutta, 16-2 te Madras Nieuw Amsterdam, 17-2 van Ciudad Trujillo naar La Guaira Nijkerk, A'dam—Mom- bassa 16-2 van Genua Oberon. 16-2 van New York naar Paramaribo Prins Frederik Hendrik, Carthagena—R'dam, pass 17-2 Ouessant Pr Willem V, 16-2 van Castellion te Valencia Prins Johan Willem Friso, Antwerpen—St John, 16-2 550 mijl west van de Scillies Rossum, 16-2 van Immingham naar Gibraltar Tabian, Java—A'dam, 16-2 te Port Said Telamon 17-2 van New York te Cura cao verwacht Veendam, 16-2 van New York naar Bermuda Willem Ruys, R' dam—Batavia, 17-2 van Suez Blommersdijk. 18-2 v m van Antwerpen fe R'dam Duivendijk, 16-2 van Seattle te Vancouver Edam, 16-2 van Balti more te Norfolk Leerdam, vertrekt 18-2 van Antwerpen naar New York Lezing van Ivangh en Scholtz De beide jonge natuurvorsers Ivangh en Scholtz hielden Woensdagavond in het Oranje Hotel weer een lezing met lichtbeelden voor natuurvrienden. Het pogen van deze heren om door excur sies en lezingen hun dorpsgenoten te brengen tot liefde voor de omringende natuur, die voor allen .een bron van rein en goédkoop genót kan zijn, is niet genoeg toe te juichen. Geeft uw ogen de kost, aldus Jan Ivangh, en dan laat hij op het witte doek zien, wat hier dan zoal is op te merken in Bergen -en naaste omgeving. De heer Ivangh, die ook de tekenstift weet te hanteren, heeft veel van wat hij op zijn tochten ontmoette, op papier vastgelegd en projecteerde zijn schetsen per epidiascoop op het witte scherm De eerste, die voor 't voetlicht kwam, was de kluut, zoals hij zich zelf noemt, de kluit, zoals de boekenschrij vers het heb ben gewild. Na deze zwart-witte vogel kwamen kieviten, zwaluwen enz. zich melden en de spreker wist met ver schillende bijzonderheden belangstel ling te wekken voor zijn gevederde vriendjes, en de aanwezigen de ogen te openen voor veel moois. Dat ook de gierzwaluw hier in de zomer rond de oude ruïne is te zien, zal voor velen een nieuwtje zijn. Enkele vogels beginnen zeldzamer te worden: de kiekendief bijvoorbeeld door verlaging van de waterstand in de duinen, en ook van de griet treft men slechts een enkel exemplaar aan in de Verbrande pan. Er verdwijnt trouwens meer: ook de mooie Parnassia-bloem zal spoedig tot de zeldzaamheden behoren. Ach wij vinden, waar wij staren, niets besten digs hier beneên, en als de boze geruch ten omtrent de bossen rond het Oude Hof onverhoopt bewaarheid mochten worden, dan zullen de natuurliefheb bers nog meer moois moeten missen. Interessant waren ook de schetsen van de rupsendoder en het voorbeeld van kleuraanpassing, mimicry bij pop pen van de Koninginnepage, die de kleur van de omgeving aannemen om aan de aandacht van eventuele vijanden te ontsnappen. Met een uitstapje in de buurt van Petten besloot Ivangh zijn causerie. Na de pauze trad Scholtz op als gids. Hij nam het gezelschap wat verder mee van huis en nam een kijkje in de lagere landen bij df Zaan en Landsmeer, waar eveneens veel valt te genieten, mits men zijn ogen goed de kost geeft. Charlie Tooorop exposeer!' in Londen Dr. Jane de Iongh, culturele at taché der Nederlandse ambaésade te Londen, zal Zaterdag 19 Februari in de RBA Galleries - in Suffolk Street te Londen een tentoonstelling openen van werken van moderne Nederlandse en Engelse schilderessen en beeldhouw sters. De tentoonstelling, die 3 weken zal duren, wordt georganiseerd door de Woman's International Art Club. Onder de 26 Nederlandse schilders bevinden zich werken van Charlië Toorop, mevr. BauerStumpf, mevr. Westendorp, mej. Bieruma Oosting en mej. Surie. Elf werken van Neder landse beeldhouwsters, o.m. van mej. Rueb, mej. Beyerman en mevr. Heil, completeren de Nederlandse inzen ding. DE ZANGLIJSTERS ZINGEN REEDS Na de „eerste vlinder" is gisteren in Bergen ook reeds het eerste con certeren van een zanglijster gesigna leerd. Woensdagavond had de afdeling Lan gedijk van de Partij v. d. Arbeid een vergadering uitgeschreven ter bespre king van de problemen, waarmee de tuinbouw worstelt. Als inleider fun geerde de heer J. Emmens, lid der Tweede Kamer. Spr. hield een cause rie, waarin onder de titel „Tuinbouw- perspectieven" de grote en kleinere problemen de revue passeerden. Spr. schetste eerst de wijzigihgen, welke zich onder invloed van de eerste en tweede wereldoorlog hebben vol trokken in het economisch bestel. Spr. wees er met nadruk op, dat men niet verwachten mag, dat de vroegere toe standen binnen afzienbare tijd weer zullen terugkeren'. De tijden, waarin er meer vraag naar tuinbouwproduc ten dan aanbod was, behoren zeer ze ker tot het verleden. De crisis van omstreeks '30 bewees, dat Europa in vele opzichten totaal anders georiën teerd was en dat voor de Hollandse tuinbouw de tijd vaft alles opzuigende markten een illusie was geworden. Veilingen zijn niet ideaal Daarbij kwam nog de eigenaardige wijze, waarop de afzet der producten was georganiseerd. Het bestaande vei lingsysteem kan inderdaad op grote verdiensten bogen, maar het mag niets verheeld worden dat dit systeem ook bedenkelijke leemten aankleven. De veiling is tenslotte niet meer dan een verkoopplaats der producten, maar niet een verkoopsorganisatie. De vei lingen vormen dan ook een uiterst ge voelige barometer met alle gevolgen van dien. Een dag met overschotten leidt onvoorwaardelijk tot prijsbederf. Bovendien hebben de tuinders al veel 'S WERELDS BEKENDSTE MERK UifcUstt Aan een schrijven van de Rijks- veeteeltconsulent, ir. L. de Vries, ont lenen wij het volgende: De jaarlijkse stierenkeuringen begin nen Maandag 14 Maart a.s. en worden op een 44-tal plaatsen in de provincie gehouden. Deze keuringen dienen voor: 1. De zgn. verplichte stierenkeuring op grond van het prov. stierenregle ment 1938; 2. voor opname in het zgn. N.H. register van de Prov. Commissie der i undveefokkerij in N.H. (kalveren van N.H. stieren mogen door de controleur stamboekhouders voor de fokvefeni- gingsregistratie worden geschetst); 3. voor opname in het N.R.S. (kal veren van S-stiercn mogen ten behoeve van de stamboekregistratie worden ge schetst) 4. voor selectie voor inzending op de Centrale Stiercnkeuring te Alkmaar. De Centrale Stierenkcuring is vast gesteld op Vrijdag 22 April 1949. Allereerst moet van alle stieren van 10 maanden en ouder aangifte wórden gedaan ten gemeentehuize, dat men een dergelijke stier bezit. In de tweede plaats bestaat er nog de aangifte voor keuring, die dient te geschieden bij de secretaris van de Prov. Commissie voor de rundveefokkerij te Alkmaar, Land- •bouwhuis. Voor de aangifte Voor de keuring dient een bewijs te worden overgelegd- dat de stier ten gemeente huize is aangegeven. De veehouder in het bezit van* een stier van ouder dan 10 maanden en die deze stier enkel wil gebruiken voor het dekken van eigen vee en niet dat van anderen, be hoeft geen aangifte voor de keuring te doen. Hij die zijn stier tevens beschik baar wil stellen voor het dekken van koeien van andere veehouders, moet wel aangifte doen voor de keuring, be halve wanneer de stier reeds vroeger „definitief" is goedgekeurd. Stieren, die op 1 jarige leeftijd „voorlopig" zijn goedgekeurd, moeten te tweeden male voor de keuring worden aangegeven. Stieren die gebruikt mogen worden voor het dekken van koeien van ande ren dan van de eigenaar, moeten zijn van erkend geregistreerde afstamming. Ook schrijft het Prov. Reglement voor, dat de stieren die voor dekking be schikbaar worden gesteld, goedgekeur de stieren zijn en dat wordt op de keu ringen beslist, g Waar de eisen voor inschrijving in het N.H. register en in het N.R.S. hoger liggen dan voor goedkeuring voor dek king (P.), zijn alle voor N.H. en Stam boek goedgekeurde stieren vanzelf sprekend tevens goedgekeurd voor dek king. Aangifte voor de keuring. Iedere veehouder in het bezit van een 10 maanden of oudere stier, die nog nooit is gekeurd of voorlopig is goedgekeurd en die hij ter dekking be schikbaar wil stellen, dient zo spoedig mogelijk hiervan aangifte te doen op het gemeentehuis en voor de keuring bij het secretariaat van de Prov. Com missie voor de rundveefokkerij in N.H., Landbouwhuis, Alkmaar. Het opsturen van het afstammingsbewijs van nog nimmer in N.H. gekeurde stieren aan het Landbouwhuis is tevens noodzake lijk, met opgave van de plaats van keuring. Van de stieren die in 1948 voorlopig zijn goedgekeurd voor N.H. of S, is opgave van naam en nummer van de stier en plaats waar hij ter keu ring aangeboden zal worden, voldoende. Bij de aangifte voor keuring moet ti- ons het bewijs van aangifte ten ge meentehuize worden toegevoegd. Het afstammingsbewijs met het goed- kcuringsstempel mag niet meer afgege ven worden vóór het bewijs van aan gifte ten gemeentehuize is getoond. moeiten met allerlei onberekenbare factoren als weer, ziekten enz., zodat de economische ongewisheid de tuin ders dikwijls benauwenend in de engte drijft. Spr. betoonde zich dan ook voor stander van de uitbouw der veilingen. De veilingen moeten meer en meer op treden als regulateurs.. Daarvan is de fondsvorming de eerste stap. Want men kaA de fondsen niet beschouwen als het sluitstuk, daarvoor is hun beteke nis te gering en hun omvang te klein. De huidige fondsen zijn misschien in staat de schommelingen in de dagprijs op te vangen, maar bij grotere crises zullen zij niet in staat blijken de ge volgen daarvan te voorkomen. Het conserveren Voorts kwam de conser verings industrie ter sprake. Spr. noemde het een onvergeeflijke fout, dat de tuin- bouw-organisaties zich van deze in dustrie altijd afzijdig hebben gehou den. Dat jaarlijks honderden h.a. an dijvie worden vernietigd, wijst op de economische zwakheid der bedrijven. Dit zou voorkomen kunnen worden door betere productie-regeling en ver werking der overschotten door de tuinbouw zelf. Nadat nog door de aanwezigen een aantal vragen was gesteld, ivelke door spr. op bevredigende wijze wer den beantwoord, werd deze belang- lijke vergadering gèsloten. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 3300 kisten, t w: 640 makreel, 1145 haring, 330 schol,' 280 schar, 15 tong en tarbot, 275 koolvis, 235 wijting, 125 kabeljauw, 125 schelvis, 35 poon, 15 leng, 60 bot en 27 kisten met diverse vis soorten Besommingen: IJM 73 „De Hoop" f 14,569; 19 „Adelante" f 15,200; 117 „Beatrix" f 9550; GD IJ 124 fl23o (Poolse trawler); IJM 276 f 1490; 11 f1050; HD 79 f 3640 Een stier, die ter dekking beschik baar staat, moet zijn goedgekeurd en het bewijs van goedkeuring moet door de eigenaar getoond kunnen worden. Soms komt het ook voor, dat reeds „de finitief" goedgekeurde P. stieren ter keuring verschijnen. Dit is niet ver plicht. De centrale keuring is op Vrijdag 22 April vm. 9 uur in de Bergerhout te Alkmaar. Maandag 14 Maart: vm. 9 uur St. Maartensbrug, bij café Homan; 13 uur 't Zand bij café Wit. Dinsdag 15 Maart: 9 uur Schagen, achter café Peet oom; 14 uur Julianadorp, in het Loop- uitpark. Woensdag 16 Maart: 9 uur Hem, bij het Veilinggebouw; 13 uur Binnenwijzend, bij café De zeven groe ne bomen. Donderdag 17 Maart: 9 uur Edam, J. v. Nieuwenhuizenplein (Kaasmarkt); 11 uur' Oosthuizen, bij café Kaan; 14 uur Avenhorn, bij café Kwadijlc. Vrijdag 18 Maart: 9 uur Hoogwoud, op de Viersprong a. d. Gouw; 13 uur Spanbroek, bij het voor malige Raadhuis. Zaterdag 19 Maart: 9 uur Hoorn, bij café de Roskam (Vee markt). Maandag 21 Maart: 9 uur Hauwert, bij voorm. Zuivelfabriek; 13 uur Twisk, bij de Zuivelfabriek. Dinsdag 22 Maart: - 9 uur Wieringer- waard, op het parkeerterrein; 13 uur Wieringen, bij de o.l. school. Woens dag 23 Maart: 10 uur Nieuwe Niedorp bij de Ned. Herv. kerk; 13 uur Heer- hugowaard, bij café de Hengstman. Donderdag 24 Maart: 9 uur Midden- Beemster, op de Markt; 13 uur. Graft bij het Raadhuis. Vrijdag 25 Maart: 9 uur Purmerend, bij Hotel de Doelen. Zaterdag 26 Maart: 9 uur Spierdijk, bij café Duyn. Maandag 28 Maart 8.30 uur Stompetoren, bij voormalig café Kamsteeg; 10.30 uur Alkmaar, op de Kaasmarkt; 14 uur Schoorl op het Sportterrein. Vrijdag 1 April 11 uur Texel, op de Markt. Woensdag 30 Maart 9 uur in Assendelft voor het ge meentehuis; 11 uur te Uitgeest t.o. café De Ooievaar; 13 uud te Castricum op het voormalig kermisterrein. Predikbeurten VOOR ZONDAG 20 FEBRUARI ALKMAAR. Grote .kerk, 10 uur ds. Dikboom; Woensdagav. half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toe gang. Kapelkerk, 10 uur ds. Wessel- dijk; 5 uur ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem., half elf, ds. Van Rooyen van Amsterdam. Luth. kerk (Oude gracht), half elf, prop. Haan van Zand- voort. Doopsgez. kerk, 10 urn, ds. Van der Sluis. Coll. „Tot steun". Geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds. Van der Lingen. Bap tisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; half 8 jongelieden- samenkomst. Oud-kath. kerk, in de Luth. 'kerk. Oudegracht, half 9 dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdclub; Donderdag avond half 8, evangelisatiesamenkomst, spreker evangelist van Oostveen van Voorburg. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils, Hekel straat, 10 uur wijdingsdienst, 8 uur openb. samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeen- komst. Rozekruisersgenootschap geen tempeldienst. Ver. van spiritis ten Harmonia, in hotel Centraal, half elf morgenwijding spr. de heer H. J. Kort uit Heemstede. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen (extra coll. noodcommissie N.-Holland). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be- kius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. -a Maranatha, half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE. 4.15 uur ds. Bekius. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 de heer Lebbink van Amsterdam; half 4 ds. Boerma van Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Donner. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Van der Lin gen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. (Vertoeving; geen Zondagsschool). DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, half 3, ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN, 10 u. de heer Albertz EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk. 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 dr. Polman. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, 10 uur ds. Kastein. GROET, zie Schoorl. GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Alkema van Amsterdam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan). half 9 ds. Von Meijen feldt; 4 uur leesdienst. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Huismans. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN. 2 uur ds. Van Wijk van Alkmaar. NOORD-SCHARWOUDE. geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Haitsma. OTERLEEK, 10 uur ds. Keja. OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt (coll. voor de studiekas). OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur, ds. Leendertz. Geref. kerk 10 en 3 uur ds. Visser. SCHOORL, 10 uur, ds. De Jong. SINT-PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Middelkoop. STOMPETOREN geen dienst. Evangelisatie, 10 uur de heer Dammul- ler van Alkmaar. URSEM, half elf, ds? De Pree. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. Van Wijk. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Post. WEST GRAFTDIJK, 10 uur cand. J. Bregman, Ongecorrigeerd De Tweede Kamer kwam heden bijeen ter voortzetting der behande ling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Minister Van Maarse- veen legde de volgende verklaring af: „In verband met de verklaring van de minister-president in de vergade ring der Kamer van 16 Februari j.l. kan ik thans mededelen, dat de bespre kingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon in In donesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geltid. De hoge vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kun nen verenigen met het door de rege ring in deze Kamer uitgestippelde be leid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de hoge vertegenwoordiger der Kroon voort gezet. Arbeider bij Hoogovens door gasverstikking gedood Hedenmorgen omstreeks half acht is bij de Hoogovens te IJmuiden de 49- jarige arbeider B. W. Vallenduuk uit Beverwijk ten gevolge van gasvergifti ging om het leven gekomen. Hij moest tezamen met de eveneens 49-jarige D. J. Zoet uit Haarlem een af sluiter van de Hoogoven 3 dichtdraaien op een bordesje bij de gasreinigings- installaties. Hoewel beide mannen gas maskers droegen, geraakten zij bewus teloos. W. overleed, Z. moest in een zieken huisje Beverwijk ter observatie wor den opgenomen. De bedrijfspolitie van de Hoogovens stelt een onderzoek in. PRIMA GEKLEURD FLA NEL, 31/2 pnt., per meter 2.98 GERUITE KATOEN, 95 cm. breed geschikt voor tafel- 2.16 zeer kleedjes en ontbijtlakens, 2 p, TAFELZEIL, 90 cm breed, in QC rode en blauwe ruit 0.3u PRIMA JAVA KAPOK, pond PRIMA WASHANDJES "'2.53 0.19 NATUURLIJK ALKMAAR STEENENBRUG EGMOND AAN ZEE Van de Pol verbetert serie-record 71/2 Tijdens zijn wedstrijd tegen Kruythof om het gister begonnen kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot bil jart kader 71/2 verbeterde de Rotter dammer P. J. van de Pol. Europees en Nederlands kampioen, het in 1947 door Piet de Leeuw gevestigde serie-record. Onder stijgende spanning volgden de toeschouwers in de ondergrondse bil jartzaal van café Dubois te Amsterdam de mathematisch zuiver opgebouwde serie, die de kampioen eerst de honderd caramboles en vervolgens de tweehon derd caramboles bracht. Toen legde hij zijn queu op het biljërt, wandelde naar de bestuurstafel en informeerde hoe hoog het bestaande record was. Het stond tot gistermiddag op 202, gevestigd door de Leeuw tijdens de Europese kampioenschappen te Amsterdam. Zichtbaar nerveus zette Van de Pol zijn spel voort en nam een daverend applaus in ontvangst toen hij 't record met zijn 203e stoot brak. Hij ging voort tot 227 caramboles en had er toen nog vijf nodig om de partij te beëindigen. Bij de 228e stoot bleef de rode bal de- dans liggen. Het nieuwe Nederlandse record is dus 227. Na deze eerste dag heeft Van de Pol de leiding met: 4, 600 26 23,07 227 (resp. punten, car., brt„ gem. en h.s.) LANGZAAMAANSTAKINGEN IN ITALIë. De metaalbewerkers van Rome en Piemont zijn voornemens hun eisen inzake loonsverhoging kracht bij te zetten door het toepassen van een langzaamaan-actie en van partiele stakingen. Zij volgen hierdoor het voorbeeld van de 65.000 arbeiders van de Fiat-fabrieken te Turijn. 28.000 bedienden en arbeiders van de chemische fabrieken hebben een zelfde beslissing genomen: hierdoor zou de productie met 15 a 20 pet. af nemen. HUIZENVORDERING VOOR DE FEDERALE INTERIM REGERING. Vier kapitale huizen aan het Ko ningsplein te Batavia zijn gevorderd voor leden van de toekomstige Fede rale Interimregering en hun secreta rie. De gevorderde huizen omvatten o.a. het kantoor van het Rode Kruis van Batavia en de ambtswoning van de gouverneur van Batavia, de heer Hilman Djajadiningrat, die de vroegere, burgemeesterswoning kreeg toegewe zen. 0

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5