Australië wil Nederland niet uit Indonesië zien verdwijnen Colieano, Koning der Koorddansers Residentie Dr. Evatt onderstreept het bésluit van de Veiligheidsraad Wereldnummer bij Strassburger Onze D$mrubriek (caterer Ce>toé Kachelpiista product ||Q^28222E23IEi23iB3C25GIiljSiZXee3fli HOEST De deflatieklok wordt geluid AVONTUUR De Australische minister van buiten landse zaken, dr. Herbert Evatt, heeft de mededelingen over het vertrouwen van Australië in de Verenigde Naties tot het oplossen van geschillen in de wereld herhaald. Inzake Indonesië zeide dr. Evatt: „De handelwijze van de Australische rege ring is van het begin tot het eind cor rect en in overeenstemming met de beginselen van de Verenigde Naties geweest. De houding van de Australi sche rege.ring ten opzichte van Indo nesië werd bepaald door ons lidmaat schap van de Verenigde Naties. Het geschil tussen de Nederlanders en In donesiërs ontstond lang voordat Aus tralië er iets mee te maken had. Evatt girfg voort: „Mijn reactie op de verklaringen, dat wij de Nederlanders uit Indonesië willen hebben, kan niet in woorden omschreven worden. De bereikte overeenkomst bedoelde de in vloed van Nederland in dit deel van de wereld voort te zetten.'Verre van een besluit van de Verenigde Naties om de Nederlanders uit Zuidoost-Azie te verdrijven, betekende dit juist het tegenovergestelde. Wij zijn er van overtuigd en dat zijn wij altijd geweest om wille van Zuid-Oost-Azie, dat. sa menwerking met de Nederlanders bij de vestiging van een nieuwe, zelfbe- sturende staat noodzakelijk is. Deson danks hebben de Nederlanders, zonder .kennisgeving aan de Veiligheidsraad en terwijl de Commissie van Goede Dio krampachtige hoestbuien laten 11 rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pijnlijk naar luchtSpaar Uw longen en neem nog vandaag de ver* zachtende, slijmuplo9sende akker'S WX5SBlB0IdiUJti/aJ Den Haag gaat een beer kopen Zoals bekend schonk het gemeente bestuur van Bern de gemeente 's Gra- venhage ter gelegenheid van haap/700- jarig bestaan een mannelijke en een vrouwelijke bruine beer, wei® schen king met bijzondere erkentelijkheid werd, aanvaard. Daar de mannelijke beer inmiddels aan een ingewandziekte is' gestorven en de schenking van de beren de vriendschapbanden met de stad Bern symboliseerde, zijn burgemeester en wethouders van oordeel, „dat het uit een oogpunt van internationale hoffe lijkheid wenselijk is de gestorven beer te vervangen, ten einde niet de waar de van het geschenk verloren te doen gaan". Nu is gebleken, dat slechts Ouwe- liands Dierenpark te Rhenen een bij de in leven gebleven beer passend mannelijk exemplaar beschikbaar heeft. De directie van het dierenpark is be reid deze beer aan de gemeente te ver kopen tegen een prijs van f 975. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld tot aan koop van de beer over te gaan. „Fanny" nog eens naar Australië? Tijdens haar oponthoud te Port Darwin werd aan Fanny Blankers Koen de vraag gesteld of zij van plan was terug te komen naar Australië en zich daar blijvend te vestigen. Zij zei- de, dat dit onmogelijk was omdat haar hele familie in Nederland woonde en haar kinderen in het land, waar zij geboren waren, behoorden te worden opgevoed. Zij gaf te kennen, dat zij later graag nog eens een reisje naar Australië zou maken „maar", voegde zij hieraan toe, „dan zou ik ouder zijn en mis schien niet zo hard meer kunnen lo pen". DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM Gistermiddag is in de Doklaan te Rotterdam een 68-jarige inwoner van die stad onder de locomotief van een werkliedentrcin van de Ned. Spoor wegen geraakt. Ernstig gewond werd hij in het Zuiderziekenhuis opgenomen, waar hij dezelfde dag is overleden. Diensten nog bezig was met de uitwer king in bijzonderheden van de Renville- cvereenkomst, een aanval op de hoofd stad van Indonesië gedaan en de lei ders, die thans nog vastgehouden tvor- den, gearresteerd. De Veiligheidsraad was van mening, dat dit éfcn welover wogen schendling van het handvest der Verenigde Naties was, hetgeen dit on getwijfeld was. Ik verwerp geheel de mening, dat onze regering enige ge dachte zou koesteren, dat de belangen van Europese landen, zoals die van Engeland op Malakka en van Frank rijk in Niéuw-Caledonie, moeten wor den opgegeven. Wij hebben gehandeld als een loyaal lid van de Verenigde Naties". NEDERLANDS DESKUNDIGE IN I.C.A.O. J. v. d. Heijden is benoemd tot lid van de uit negen vertegenwoordigers bestaande commissie van deskundigen der I.C.A.O. (International Civil Avia tion Organization). De benoemingen geschieden op grond van aanbevelin- gen'der bij de organisatie aangesloten mogendheden. De andere vertegen woordigde landen zijn: Argentinië, Brazilië, Canada, China, Frankrijk, Zweden, Groot-Brittannie en de V.S. Slagers bij minister Mansholt De voorzitters van de vakgroep sla gerij en van de vrije organisaties heb ben in de vorige week een audiëntie gehad bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De toe stand in de slagerij werd in den brede besproken. De minister was bereid na te gaan of de slagers op enigerlei wijze kunnen worden tegemoet gekomen. De minister bracht voorts de melk- positie ter sprake en gaf toe, dat de boeren meer op melk dan op vlees werken, hoewel de melkprijs zeker niet hoger was vastgesteld dan door het L.E.I. werd berekend. Hij was er echter van overtuigd, dat op den duur de verhouding zal kunnen worden her steld, aangezien de hoeveelheid gras land een natuurlijke grens stelt. Bij het onderhoud bleek, zo deelt de vakgroep verder mee, dat de minister van-oordeel is, dat in de toekomst, als de vleesdistributie tot het verledfen zal behoren, er ernstig naar moet worden gestreefd, dat een felle concurrentie strijd wordt voorkomen. Het was natuurlijk niet te verwach ten zo wordt tenslotte medegedeeld, dat de minister de jongste rantsoenverla ging welke ook, naar hij te kennen gaf, voor hemzelf een grote teleurstelling is geweest, onmiddellijk ongedaan zou kunnen maken, doch in deze audiëntie zijn dingen besproken, welke het sla- gersbedrijf zodanig perspectief bieden, dat daarvan in da toekomst veel goeds mag worden verwacht. VITA VONK WINTERZON BIRD'S EYE KRISTAL BIRD'S EYE KRISTAL VITA VONK WINTERZON „Djambi" gaaf weer olie leveren De laatste brandende oliebron op het olieveld der B.P.M. „Badjubang", nabij Djambi, werd op 14 dezer geblust, waarmede het gehele blussingswerk thans is beëindigd. Naar verwachting zal binnen enkele weken weer de eerste olie door de pijp leiding van Djambi naar Pladju kun nen worden gepompt. J^UNSTEN OP DE DRAAD zijn reeds oud! Hoe lang is het al geleden, dat Madame Saqui de Seine, en Blondin de Niagara overstak? Dat de Knie's, Strohsehneiders en Kolters tussen twee kerktorens him „Turmseil" span den, om de wonderbaarlijkste toeren te verrichten, vuurwerk af te steken en pannekocken te bakkenóp het koord Wie telt de eeuwen, onthoudt de na men Wat kan men ons nog bieden, zo dachten wij, toen wij deze week het theater Carré binnentraden om te aanschouwen: Con Colieano, „de Koorddansende Toreador", zoals hij op Strassburgers bonte plakkaten staat vermeld. Edoch, het werd waarlijk een der grootste verrassingen in ons leven en in dat van allen die mèt ons in het circus waren. Nu moogt gij gerust alle tweedui zend toeschouwers de vraag stellen: „Waarom?" De meesten zullen U het antwoord schuldig blijven, omdat men eenvoudig overrompeld is. Maar intuï tief voelt men, dat hier iets schoons wordt geboden. Iets formidabels, iets fantastisch, maar vóór alles iets zeer, zéér schoons! Reeds vanaf het moment, waarop de Mexicaan Colieano de piste be treedt, worden wij getroffen door zijn boeiende persoonlijkheid. Alvorens hij met z'n eigenlijk-werk begint, danst hij al voor ons, en hoe! Met de rode capo van de toreador treedt hij een denkbeeldige stier tegemoet, wijkt, tart, ontsnaptal dansende. Doch met een gratie en noblesse, welke hem reeds tot een ras-artist stempelen. Nu begeeft hij zich op het koord, zonder balanceer-stang, -scherm of an dere hulpmiddelen. En wéér danst hij. Tango's, jota's en fadango's, schier ononderbroken, maar met een weerga loze sierlijkheid en elegance. En bo vendien zó volkomen beheerst, on danks de slechts zeven milimeter dun ne draad Wat deze man. doet, is méér dan voortreffelijk. Dan vertraagt het tempo. Toch ge heel onverwacht maakt hij een ach terwaartse somersault, gedurende welke hij kans ziet zich van zijn lange pantalon te ontdoen, om in een glin sterende kuitbroek wederom op de draad neer'te komen. Onbegrijpelijk! Plots laat hij zich schrijlings op het koord vallen en is terstond weer op geveerd. Hij herhaalt het nog eens, en nóg eens, houding en gebaar voort- dufend in volmaakte harmonie, en steeds schijnbaar spottend met alle wetten van evenwicht en zwaarte kracht. Dit gaat Alle begrip te boven Nu wordt geannonceerd: Salto Mor- tale vóórwaarts. Het orkest zwijgt, het publiek zwflgtduizenden ogen staren ge fascineerd in de manege: Colieano, enig ter wereld, volbrengt ook deze trick, zoals hij alles vol brengt wat hij zich zelf oplegt. Om dat hij een begenadigd mens is en een kunstenaar van ongekend formaat. Het is een jonge God, die daar ont roerd z'n compliment maakt voor een juichend, jubelend, trappelend en stampend Carré! U, Colieano, dankt ons voor onze bijval. Maar wij dónken U! Wij zullen U niet vergeten. Ook niet als gij met enkele weken naar Amerika zflt te ruggekeerd. Wij vergeten U nimmer! Wantin de annalen van het Circus schrijven wij een naam, in Gouden Letters. Die van de grootste koorddanser èller tijden. Con Colieano. B. Vragen over Schreieder Door het lid der Eerste Kamer, de heer J. Schalker, (CPN) zijn aan de ministers van justitie en oorlog de vol gende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat de procureur-fiscaal bij het Hof te Leeu warden hoger beroep heeft aangetekend tegen het vonnis van de SD-chef Schreieder? Is het juist, zoals persberichten meld den, dat de Nederlandse justitie onder handelt met de Britse bezettingsautori- teiten om Schreieder als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten? Indien bovenstaande' vragen bevesti gend worden beantwoord, is de minis- te- dan bereid, maatregelen te treffen, opdat genoemde uitwijzing van Schr. niet zal geschieden, voordat het proces, in hoger beroep zal zijn gevoerd? Noorwegen moet oppassen Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, is gistermor gen per vliegtuig uit Londen naar Os lo vertrokken. Onmiddellijk na zijn terugkomst zal hij het kabinet rapport uitbrengen over zijn bezoek aan Wash ington en Londen. Aangenomen wordt dat Lange tot de slotsom is gekomen, dat Noorwegen niet zich zowel bij de Atlantische Unie als bij een Scandinavisch militair verbond kan aansluiten en daarom thans hiertussen zal moeten kiezen. de surinaamse rijst op Komst Gisteren is een begin gemaakt met de verzending van de Surinaamse rjjst, die, met een gulden per kg. toeslag en enkele onkosten voor maximaal 2.10 per kg. wordt gedistribueerd, ten bate van het Wilhelminafonds voor de t.b.c.-bestrijding in Suriname. De personeelsverenigingen in de grote plaatsen kunnen de bestelde zen ding dezer dagende organisaties el ders in het land kunnen deze eerst wat later tegemoet zien. meer amerikaanse schepen voor marshall-goederen In het Amerikaanse* Congres is een wetsontwerp, strekkende tot een gro ter gebruik van Amerikaanse schepen voor het vervoer van de goederen, die Amerika onder alle hulpverlenings programma's uitvoert, ingediend, dat naar verwachting spoedig zal worden goedgekeurd. Volgens de thans geldende wette lijke voorschriften moet 50% van de Marshall-goederen vervoerd worden in Amerikaansche schepen. gestrande beechcraft op eigen kracht terug Het Beechcraft vliegtuig van Aero- Holland, dat de vorige week wegens benzinegebrek een noodlanding bij Lissabon moest maken, is na herstel van de daarbij opgelopen lichte scha de, gisteren door de piloot J. K. Hoekstra naar Ypenburg teruggevlo gen, waar het vliegtuig even vóór zonsondergang aankwam. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 171. Langzamerhand wordt Pim, Pam en Pom alles duidelijk. Zonder het te weten, hebben ze meegedaan aan een autorace en nog de eerste prijs gewonnen ook! „Zo en nu een ere-rondje," zegt de beer weer, als van alle kanten foto's van hen en de jeep zijn genomen. „Ere-rondje?" stamelt Pim. „Ja natuurlijk, dat moet je toch altjjd als je gewonnen hebt," zegt de beer goedig. 172. „Ja, maar we hebben geen benzine meer," roept Tommie." Daar om bleven we stilstaan." „Nu, dat is wel te verhelpen,' roept de beer en wenkt een helper naderbij, die al gauw met een blik benzine komt aan dragen. En dan moeten Pim. Pam en Pom met de krans en hun vriendjes heel langzaam een ere-rondje langs de juichende menigte maken. Ze zijn helemaal van de schrik hersteld en wuiven lachend naar de omstanders. Oplossing probleem No. 61. Stand. Zw. 10 sch. op: 1, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 19, 25. Wit 9 sch. op: 16, 22, 23, 27, 28, 30, 32 37 43. Opl.' 1. 22—18 (13x42), 2. 43—38 (42x22), 3. 16—11 (19x37), 4. 11x4 (25x34), 5. 4x17! Van één der veteranen op damge- bied in N.-H., de heer A. .Renooy te Berkhout, ontvingen wij een zeer in teressant schrijven, waarop wij in een volgende rubriek nog nader terugko men. Wij laten hier echter vast ter oplossing volgen een bladprobleem van deze bekende dammer. Probleem 62, van A. Renooy te Berkhout. \Croote tube 20 et. Zw. 10 sch. op: 7, 8, 16, 18, 19, 23, 27, 28, 32, 37. Wit 10 sch. op: 26, 29, 34, 35, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Wit speelt en wint op zeer fraaie wijze. ARRESTATIES IN PORTUGAL Zes vooraanstaande volgelingen van generaal Norton de Mattos, de candi- daat der oppositie voor de presidents verkiezingen in Portugal, die Zondag zijn candidatuur heeft ingetrokken, zijn gearresteerd, onder beschuldiging „communistische elementen te zijn, die betrokken waren bij ondergrondse en revolutionnaire bewegingen". Rode Hoestpoeders van Mijnhardl DOOS 4* -» Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Metropole orkest 6,25 Nationaal Instituut SWG 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Voor de jeugd 7,30 „Brabants halfuur" 8,05 De gewone man 8,12 Opera 9,00 De tien geboden 10,00 Orgelsonates 10,20 Franse lyriek 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gra- mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,45 Silvestri-kwartet 7,00 Denk om de bocht 7,15 „Het Postmuseum" VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Concern 8,30 Jeugd in Neder land 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 „Rigoletto" 10,10 Buitenlands weekoverzicht 10,25 Kwartet Sem Nij- veen VPRO: 10,40 Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg—Ploeg 11,30 Symphonie-concert VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,33 Amusements-orkest 1,00 Voor de Strijdkrachten 6,00 „Cantus Populo rum" 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voo'r de Strijdkrachten 7,15 „Kampvuren langs de evenaar" 7,30 Deanne Durbin en Perry Como zingen 7,45 Voor de Nederlanders in Duits land 8,05 De gewone man 8,12 Gra- mofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Concertgebouw-orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur VARA: 8,18 Joe Loss en zijn orkest 1,20 Lunch concert 6,15 The Ramblers 6,45 Franse chansons 7,00 Artistieke staal kaart VPRO: 7,30 Nederlands Protes tantenbond 7,45 Dra Anne H Mulder VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,12 Vara-varla 8,15 Franz Lehór's operet ta's 9,00 Socialistisch commentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vin- dobona schrammel'n 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 Kwartet Jan Corduwener 11,15 Reportage schaats- rijden te Oslo (Van onze economische medewerker). „£EN BESCHEIDEN DEFLATIE zal gunstig zijn voor de ontwikkeling van ons economische leven", zo onge veer heeft minister Lieftinck zich in een schriftelijk stuk aan de Eerste Kamer uitgelaten. Deflatie! Velen, die zich deze uitdrukking nog herinneren uit de periode van 19301936, zal de schrik om het hart slaan. Deflatie toen stond toch gelijk met loonsverlaging, werkloosheid en misère, waaraan eerst de devaluatie van 1936 een einde maak te. Wil de heer Lieftinck naar die peri ode terug? Om alle ongerustheid weg te nemen: neen, dat zeker niet. Maar wat wil hü dan wel? Hij wil de kans op inflatie tot nul reduceren, dus de hui dige prijsstijgingen tot staan brengen en hiervoor in de plaats deflatie, ge paard gaande met prijsdaling, zij het dan op beperkte schaal, oproepen. Ih de jongste wereldoorlog is de geldhoeveelheid veel sterker gestegen dan nodig was om de aanwezige goederen te kopen. Er kwam dus te veel geld in circulatie en zoals bij elk arti kel, dat in overvloed wordt aange boden, werd de waarde van het geld gering. Men was dus bereid meer geld- eenheden dan voorheen voor een artikel te geven of m.a.w., men wilde een ho gere prijs betalen. Daar velen zulks wilden, dreigde een algemene prijs stijging. Om te voorkomen dat de mensen met een normaal inkomen hiervan de dupe zouden worden, stelde de rege ring de prijzen vast, terwijl tevens een rantsoenering werd ingevoerd, opdat ieder zoveel als mogelijk was aan zijn trek zou kunnen komen. Die overvloed van geld kwam natuurlijk uiteindelijk, behalve bij bedrijven, bij een aantal particulieren terecht, die met deze zwevende koopkracht er voor zorg den, dat er een willige zwarte markt was. Na de bevrijding stond de regering voor de taak hoe deze augiastal te rei nigen: gelijk een moderne Hercules voerde minister Lieftinck dit karwei uit door de geldzuivering. Bijna al het geld werd in September 1945 geblok keerd, waarna geleidelijk aan weer wét werd vrijgegeven door het in omloop brengen van nieuw geld. Doel was een evenwicht te krijgen tussen de hoeveel heid geld en de hoeveelheid goederen. Tegelijkertijd werden extra belastingen ingevoerd, die dan o.m. betaald konden worden met de nog geblokkeerde gel den. Theoretisch zou het inderdaad mo gelijk zijn dit doel van gezond geld te bereiken, als de regering er door haar begrotingstekorten in 1946 t/m 1948 niet toe had meegewerkt, dat meer nieuw geld in circulatie kwam dan wenselijk was. Het gevaar van 1940—1945 dook dus weer op: te veel geld en inflatie gevaar. QM DIT THANS te bezweren tracht de regering enerzijds tot sluitende begrotingen te komen (dus niet meer uit te geven dan zij ontvangt) en ander zijds de nog altijd geblokkeerde gelden, ondanks alle dringende verzoeken, slechts uiterst langzaam vrij te geven. Minister Lieftinck verwacht nu, dat zijn politiek in 1949 zal voeren tot een handhaven op zijn minst van de hui dige geldcirculatie, wellicht wel tot een inkrimping. Breidt daartegenover door een grotere productie de goederenvoor raad zich uit, dan krijgen wij het spie gelbeeld van de inflatie oftewel d« deflatie: er is minder geld, dit krijgt meer waarde per eenheid en de prijzen hebben de tendenz te dalen. Doch niet alleen de goederenprijzen doch ook de inkomens. Deze koopkrachtsdaling acht de mi nister en dit is de kern van zijn be toog gunstig om de consumptie te beperken, i'vaardoor een kleiner deel van de deviezen voor de invoer van consumptiemiddelen en een groter deel voor import van machines enz. voor de wederopbouw van het bedrijfsleven kan worden besteed. Een prijs- en inko mensdaling zou voorts een stimulans zijn om door harder werken meer té verdienen en die eventuële achteruit gang op te vangen. De minister ver wacht van een lichte deflatie ook een verbetering van de arbeidsproductivi teit. Wij zullen spoedig genoeg merken of deze verwachtingen beschaamd wor den; de plannen van Montgomery, die een zware aderlating voor onze schat kist betekenen, zijn in elk geval voor liet slagen, dus voor een kleinere geld circulatie, niet bevorderlijk. AANKOOPMACHTIGINGEN VAN DE ECA. De Economie Cooperation Adminis tration heeft gisteren aan Nederland laankoopmachtigingen verstrekt voor een totaal van 520.000 dollar. 30 IN DE DOOR TJEERD A D E MA De portier hield dc deur voor hen ooen. Bastiaan drukte hem een gulden in dc hand en volgde zijn meester met de beide valiezen in de auto, die even la ter wegreed. n „Vertrouwde je dio chauffeur met? vroeg Steensma, toen ze naar huis reden. „Ik ben ervan overtuigd, dat het een valstrik was, meneer", zei Bas tiaan. „Wie weet, waar hij U heen ge bracht zou hebben!" „Worden wij gevolgd, Bastiaan? vroeg Steensma. „Ongetwijfeld, meneer", antwoordde Bastiaan door het achterruitje glurend. Zij reden nog in de drukke straten en er waren vele wagens achter de hunne. In de buitenwijken was er nog maar één, welke op grote afstand volgde. „Ik wilde, dat u de bestuurder van die wagen kon zien", zei Bastiaan glimlachend. „Waarom?" vroeg Steensma. „Omdat het die jonge man met die chauffeurspet op is", antwoordde Bas tiaan. Toen de wagen voor de stoep van het huis stond, rekende Bastiaan met de' chauffeur af en maakte de voor deur open. Daarna gaf hij de chauffeur een v/enk, die hot portier openmaakte en niet de pet in zijn hand goedenmorgen wenste. Steensma knikte. ..Tot de volgende kee», Gustaaf", zei bij vriendelijk. Hij trad de gang binnen en Bastiaan sloot de buitendeur en nam jas en heed van zijn meester over. Vervolgens opende hij het vertrek, waar ir. Steensma de conferentie met jbr. Van Waardenburg had gehouden. Hij hield een brandende lucifer bij de reeds met houtkrullen en blokken gevulde haard en schoof er een fau teuil bij. „De morgen is al koud, meneer", zei hij. „Ik zal zo dadelijk voor uw ont bijt zorgen". Steensma knikte en keek de kamer rond. Hij wist zich in een vertrouwde om geving en voelde zich rustig in een vertrek, dat de vorige bewoner blijk baar een veilige schuilplaats had ge boden. Ir. STEENSMA NEEMT MAAT REGELEN De eerstvolgende drie dagen be steedde Steensma om zich geheel in zijn rol in te leven en de omstandig heden, waarin hij verkeerde van alle kanten te bekijken. De woning, waarin hij vertoefde, was een groot oud herenhuis, waarin vroeger de vader van de heer Van Waardenburg had gewoond. Bastiaan was bij deze weduwnaar in dienst gekomen, toen de jonker, zoals hij deze nog steeds noemde, nog op het gymnasium was. Hij was na de dood van de vader hier huisbewaar der geworden en was daarna de jon ker naar het buitenland gevolgd en weer meegekomen, toen deze met een blijkbaar belangrijke opdracht naar Holland was vertrokken. Uit de wijze, waarop deze reeds grijs wordende knecht over de jonker sprak, kon Steensma wel opmaken hoezeer hij aan deze gehecht was en hij wist, dat de achting en liet vertrouwen tus sen heer en knecht wederkerig waren geweest. Het huis was te groot om door Bas tiaan alleen te worden schoon gehou den. Driemaal in de week kwam vrouw Riij^e, met haar emmers en boenders de kamers, gangen en trappen een beurt geven. Ook zij was vroeger bij de familie in betrekking geweest en \olgens Bastiaan in alle opzichten te vertrouwen. De leveranciers, bakker, slager, krui denier en anderen, meldden zich aan de keukendeur en werden door, Basti aan of vrouw Rinke ontvangen. Basti aan kookte en te oordelen naar de eenvoudige, maar smakelijke maaltij den, welke hij ter tafel wist te bren gen, moest hij dat reeds jaren gedaan hebben. De wijnkelder was goed voorzien, maar Steensma besloot er voor zich zelf een zeer spaarzaam gebruik van te maken. Hij wilde te allen tijde helder zijn en wat zich om hem afspeelde, .zo dui delijk mogelijk onderkennen. Gezeten achter het grote schrijf bureau van de heer Van Waardenburg las Steensma de dagbladen en inspec teerde zo nu en dan de bibliotheek van de heer des huizes, die in klas sieke en moderne werken eeh rijke keus had. Des avonds ruimde hij Bastiaan een plaatsje bij de haard in Het gevaar, waarin beiden verkeerden, hun ge meenschappelijke belangen en de er varing van de bescheiden knecht, ver doezelden dan het standsverschil en hadden hen in zekere zin tot bond genoten gemaakt. In de dagen, dat hij met een zoge naamde verkoudheid binnen had ge zeten, had Steensma reeds volop ge legenheid gehad de toestand met Bas tiaan te bespreken en rustig de stand van zaken en de te nemen maartege len met hem te overleggen. Hij had zich afgevraagd, of men in dit huis volkomen veilig zou zijn en Bastiaan had, in verband daarmede, op de knippen, kettingen en pennen ge wezen waarmee deuren, ramen en blin den gesloten werden, maar hij had de ingenieur daarmee geenszins kunnen overtuigen. Zolang er inbrekers bestonden, die stalen deuren en platen van brand kasten konden forceren, wilde het er bij deze niet in, dat een pand als dit voor inbrekers ontoegankelijk zou zijn. In een paar slapeloze nachten had hij zich niet gerust gevoeld en in spanning geluisterd naar alle onbe kende geluiden, welke met het huis en diens ligging verband hielden. „Wat doen we nu, Bastiaan", vroeg bij, „wanneer er 's nachts een poging tot inbraak gedaan wordt?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6