Dr. Beel stemt in met het beleid - Kort Bestek Valt Atlantisch Pact onder gezag van de Veiligheidsraad? Vrijheid der volken alleen mogelijk bij behoorlijke levensstandaard Zaterdag 19 Februari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 42 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Motie van wantrouwen met 76-15 stemmen verworpen Felle debatten over Indonesie-politiek Dr. Bee! Dinsdag weer terug? Gevallen in Indonesië Anton van der Waals spoedig in cassatie Fles met zwavelzuur gesprongen Betekenisvolle woorden van Dr. Jessup Walter Lippmann groepeert enige veelzeggende Europese cijfers West-Europa is er het best aan toe i**1 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten In de avondvergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Schouten gister avond een motie van wantrouwen tegen de regering ingediend. Hierin werd ge zegd, dat het beleid van het kabinet tegenover de resolutie van de Veiligheids raad, tegenover de in feite verdwenen Republiek Indonesië en tegenover de leiders dezer voormalige Republiek in strijd is met de belangen van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland. De motie, die mede was onder tekend door: Gerbrandy, Weiter, Bruins Slot, Zandt en Algera werd met 7615 stemmen verworpen. Een motie-Goedhart werd ingetrokken, waarna de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen met de stemmen der CPN tegen, werd aan genomen. De heer Van der Goes van Naters (.PvdA) betoogt dat het critische ele ment in de houding van zijn partij t.o.v. de regering iets verminderd is, mede door het uittreden van mr. Sas sen. Zijn de plannen van de regering en van minister Sassen zo geheel on bekend, zoals de heer Romme zeide? De „fundamental objections" tegen de resolutie zijn ook die van spreker. De plannen van de regering zijn duidelijk uiteengezet in de rede van minister Van Maarseveen. Verzet tegen Veiligheidsraad geboden. De heer Welter (KVP) betreurt het aftreden van de heer Sassen, die in de inheemse wereld vertrouwen had. Een man van zijn karaktér treedt al leen af om uitermate gewientige rede nen, die de regering echter niet heeft genoemd. Hij hoopt dat de regering alsnog opening van zaken zal geven. De Ka mer heeft hierop recht. Verzet tegen de aantasting van onze rechten door de Veiligheidsraad is ge boden. Deze regering bewandelt de tussenweg tussen afwijzen en aanvaar den. De inmenging van de Veiligheids raad is de oorzaak van de chaos in Indie. Zij houdt ook die bestaande chaos in stand. Daarom moet zij worden afgewezen Indien de Republikeinse leiders wor den vrijgelaten, dan is de federatie van de baan, dan is de unie van de baan er. dan is de chaos niet te stuiten De heer Schermerhorn (Arb.) mist algehele klaarheid in de rede van minister v. Maarseveen. De oorzaak hiervan ligt in de verdeeldheid van inzicht, die in ons land heerst. De re gering zocht een middenweg en die is in dit geval niet te vinden. Een conferentie in Den Haag juichen wij toe. Indien men hierop de Republi keinse ministers zou kunnen overtuigen van de wezenlijke voordelen ener fede ratie dan zou een oplossing gevonden zijn. Spreker doet een ernstig beroep op alles wat Republikein is deze laatste kans aan te grijpen. Twee kanten. De heer Oud (WD) houdt enige algemene beschouwingen over de Ver enigde Naties. Het doel van de V. N. moet zijn de opbouw van een interna tionale rechtsorde. Wij stemmen hier mede volkomen in. Dit brengt mede onderwerping aan de uitspraak van dit orgaan, ook als wij het daaarmede niet eens zijn. Nu is het de vraag of wij het doel van de V.N. verlaten, indien wij ons tegen deze resolutie verzetten. Hiervoor moet echter voorop staan 't antwoord op de vraag of de V.N. in- De Tweede Kamer kwam gister bijeen ter voortzetting der behande ling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Minister Van Maarse veen legde de volgende verklaring af: „In verband met de verklaring van de minister-president in de vergade ring der Kamer van 16 Februari J.l. kan ik thans mededelen, dat de bespre kingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon in In donesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben gelleid. De hoge vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kun nen verenigen met het door de rege ring in deze Kamer uitgestippelde be leid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de hoge vertegenwoordiger der Kroon voort gezet. In de vaas is een barst ge komen. Hierna werden de debaten heropend. Het woord was aan de heer Romme (KVP). Spr. betoogde, dat zijn gehele fractie het uittreden van de heer Sassen uit het kabinet betreurt. De heer Romme kan het uittreden van mr. Sassen niet zien als een „opluchting". De redenen van het ontslag van minister Sassen zijn hem niet duidelijk. In de vaas, waarmede spreker het kabinet vergeleek, is een barst geko men. Ook in het vertrouwen van spre kers fractie in dit kabinet is daarmede een barst gekomen. De heer Romme wil voor het overige de loop van dit debat afwachten. Het standpunt van zijn fractie blijft dat van: Critiek, toe zien en constructief medewerken, ten zij de loop van dit debat tot een andere houding zou nopen. Wat zal de regering doen? Voorts vraagt hij wat de regering wenst te doen, indien de afwijzende houding van de Republikeinse leiders blijft voortbestaan. Zal de regering tot vorming van een interim regering wil len overgaan eventueel ook zonder de Republikeinen? Spreker hoopt hierop een bevestigend antwoord te krijgen. Betreffende de houding tegenover de Commissie van de V.N. in Indonesië vraagt spreker: Hoe wil de regering voorkomen, dat deze commissie de vol ledige leiding uit onze handen zal ne men? Kan de regering dit voorkomen? Met het plan-Beel kan spreker zich verenigen, maar vraagt ook hier de vorming van de interimregering door te zetten, als het moet ook zonder de Republiek. De Republikeinse groep mag onze constructieve plannen niet blijven verijdelen. De heer Tilanus (CHU) kreeg als eerste spreker in de middagvergade ring het woord en betoogde, dat het aftreden van minister Sassen te be treuren is. De overeenstemming tussen het kabinet en dr. Beel verheugt hem. Het komt thans aan op de uitvoering. Ik hoop dat de regering hierbij nu streng en zonder afwijkingen zal doen wat zij heeft afgesproken. Wjj willen dit kabinet blijven steunen, maar de regering moet dit mogelijk maken door haar daden. Een interruptie De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zou volgens spreker van mening zijn, ,dat de Veiligheids raad geen recht heeft zich met Indone sië te bemoeien. Eveneens is het groot ste deel van ons volk tegen verder overleg met personen als Sukarno en Hatta. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) interrumpeerde hierbij: „Is dit soms een onderwerp voor een volks stemming?" Critiek heeft spreker op het Plan- Beel, dat door de regering in beginsel is aanvaard. Wat betekent het woord „Republiek der Verenigde Staten van Indonesië?" Is dit niet tegen de thans geldende grondwet? Daar wordt tot vier maal toe gesproken over „de Verenig de Staten van Indonesië", niet over de „Republiek der V.S.I." Voorts wil de heer Tilanus een duidelijke uitspraak van de regering over de vraag: Hoe ziet gij de Republiek? Men kan deze vraag niet ontwijken. Naar wü vernemen ligt het in het voornemen van Dr. Beel indien moge lijk Dinsdagavond de terugreis naar In donesië te aanvaarden. derdaad een rechtsgemeenschap is. Dit is twijfelachtig. Wij bezitten juridiseh- onaantastbaar de souvereiniteit in In donesië. Maar de morele rechtvaardi ging van die souvereiniteit is sterk. Wij kunnen dus terecht de V.N. zeggen: Laat ons onze gang gaan. Maar de hou ding tussen mogendheden wordt niet alleen juridisch bepaald. Men moet ook met belangen en verlangens van ande ren rekening houden. Ook wij hebben rekening te houden met de samenwer king tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika. Deze samenwer king dreigt verstoord te geraken dooi de Indonesische kwestie. (Zie vervolg pag. 3) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine. Marinier III Z. M. B. van Steveninck uit Rotter dam. Koninklijke landmacht: Soldaat G. N. Buren uit Oude Niedorp (N.-H.); Soldaat A. L. Bax uit Amsterdam (Z.); overleden t.g.v. oorlogsverwonding soldaat G. L. Jansen uit Arnhem; Sol daat W. van der Spoel uit Bolsward; Korporaal H. G. Wijnands uit Soest; Soldaat L. A. Wijsbeek uit Hengelo (O.). Voorts sneuvelden 15 militairen van het Kon. Ned.-Ind. leger. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen kan de behandeling van de zaak-Anton van der Waals voor de bijzondere raad van cassatie thans binnen zes weken worden tegemoet gezien. Van der Waals, die de V-man van Schi»ieder was voor de afwikke ling van zaken, verband houdend met het England-Spiel, werd vorig jaar door het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam ter dood veroordeeld. Geen overeenstemming in Senaatscommissie Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft de voorgestelde bepalingen van een Noord- atlantisch veiligheidsverdrag besproken met de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse se naat, die in geheime zitting bijeen was. De bespreking duurde drie uur, doch geen overeenstemming werd bereikt. Tom Conally, voorzitter der commissie, deelde aan verslaggevers mee: „Men kan niet eens zeggen, dat een voorlo pige overeenkomst werd bereikt". EEN DRIELING OP URK In het gezin van de visser Sj. Bak ker Jzn. werden drie zoontjes geboren, waarvan er één niet in leven bleef. Vijf ernstig gewonden Te Almelo sprong Vrijdag een fles zwavelzuur tijdens het transport naar het station uit elkaar. De gevolgen wa ren ernstig. Het zwavelzuur stroomde ever de straat en verschillende fietsers, die niet onmiddellijk begrepen wat er gebeurd was, reden over de met zwa velzuur bedekte weg. Zij slipten daar door en kwamen te vallen. Vijf mensen, drie volwassenen en twee kinderen werden hiervan het slachtoffer. Hun kleren verbrandden en zij liepen ern stige brandwonden op. Alle slachtoffers wirden naar het RK ziekenhuis over gebracht. Voorzover thans valt na te g<_an is er voor de slachtoffers geen sprake van levensgevaar, maar niette min zijn de opgelopen verwondingen zeer ernstig. Geneesheer betrokken bij moord Reeds geruimen tijd liepen er in Friesland geruchten over de arrestatie van de geneesheer de J. uit Kollum, zulks in verband met het vinden van het lijk van de verpleegster mej. R. V. Aanvankelijk werd er niet aan misdaad gedacht, temeer daar geen enkel spoor gevonden werd, dat in die richting wees. Later echter kreeg men verden king tegen de geneesheer uit Kollum die zijn practijk te koop had aangeboden en als militair arts naar Indonesië was vertrokken. Onder arrest werd hij naar ons land teruggevoerd en te Leeuwar den ingesloten. Het onderzoek in deze zaak stuitte op grote moeilijkheden en talrijke malen werd de verdachte aan een verhoor onderworpen, zonder dat dit resultaat had. Thans heeft de J. echter medege deeld, dat er inderdaad sprake van moord is en hij hierbij was betrokken. ZEVEN METER HOGE STEIGER STORTTE IN. Eén dode. Vrijdagmiddag stortte tijdens werk zaamheden aan het Carolus-ziekenhuis in Den Bosch een 7 meter hoge steiger, waarop drie werklieden stonden, in. De 62-jarige J. Hanff overleed ter plaatse. Een arbeider werd zwaar en de an dere licht gewond. Dr. Philip Jessup, reizend ambassa deur der V.S., heeft in een te Des Moi nes (Iowa) gehouden rede onder meer gezegd: „Indien het optreden van de Staten, die een Noordatlantische ver mag ondertekenen, valt onder de bepa lingen van hoofdstuk acht (betreffende regionale overeenkomsten) van het handvest der V.N., zullen zij zich door deze bepalingen moeten laten leiden" Jessup wees tevens op artikel 103 van het handvest, dat bepaalt, dat de „ver- .]:::i:ii:iiiiiiiiiiii>uiii>iiiHiiiiii!iiiiiiiiiiui>iiiiiiii!iiiiiiiii!imiii>iii!iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuuiuiuuiim> ThE NA-OORLOGSE rechtspleging en de daaruit welig opgebloeide barmhartigheidsprincipes beleefden gis teren in het patriciërshuis aan de Am sterdamse Herengracht, waar het Bij zondere Hof hofzitting houdt, hun vr- cja^ de Nederlanders kalmer van aard hevenste glorie. Er stond n onvader- zjjn_ |-] Huwelijksspecialisten in Ame lands smerigheidje terecht, dat in de oor- rjka hebben eindelijk ontdekt waar al log tal van landgenoten verried. Na de die echtscheidingen vandaan komen, bevrijding kreeg hij 'n mankement aan Dat komt door de treksluiting! Vroeger het benul, werd in een zenuwlijders- moest een man zijn vrouw helpen bij gesticht geleid en krijgt sindsdien het vastmaken van knoopjes en lintjes woedewoelingen zodra hij een uniform en strikken en dat wekte in hem de ziet. Heeft er in z'n gloriedagen teveel tederste gevoelens. De ritssluiting is de gezien natuurlijk.. Om hem niet te arootste kwaal van onze tijd. kwetsen in zijn gevoeligheden hadden de altoos blauwgeuniformeerde parket- wachten, op bevel van hogerhand, de - peen dag zonder zenuwscheutje. De uniform voor het Zondagse colbertje Amerikaanse luchtvaartindustrie verwisseld. 't_Zag er allemaal civiel en werkj jn bej geheim aan een wonder- vriendelijk uit. De klant bleef heer in Jjjk scbiPi dat het heelal zal doorklie- 't verkeer. Hebt u wel eens aan- yen mej een snejheid van meer dan vechtingen gehad om te solliciteren 150qq kilometer per uur. We gaan hard naar de post van burgemeester van voorujt ,j Brutale Amerikaanse kran- New York? Wees blij, dat het met tenmensen hebben aan de dochter van doorging! De heer William Odwyer (bij presjdent Truman gevraagd hoe het wie het wèl doorging) heeft al zeven staa( met de liefde_ Zulks naar aanlei- keer in twee jaar geprobeei me va- djng van .g presidenten mededeling, dat cantie te gaan, maar er kwam altijd h„ hoopte zijn „goudgelokte spruit" een staking of een sneeuwva o een aan een sehoonzoon te kunnen toever- begrotingsakkefiet tussen. is erei trouwen Margaret (die zangeres is) hij eindelijk scheep gegaan naar 2ei diplomatiek: Op het ogenblik heb vanna. Elf dagen luilakken. n ik geen andere befde dan de muziek, weer twee jaar zeuren met raadsleden En de pers yond dn een antwoord ingezonden stukken slikken en - waar muziek in zat. Een mengsel stenen leggen. van Ali Baba en Kleinduimpje werd Arnhemse Weerbericht Weersverwachting tot Zondag avond. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen en hiel en daar tijdelijk nevel of mist Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Morgen vrij zacht voor de tijd van het jaar. Doomsocz.cn van een bakker waren besmet met de verwekker van paratyphus omdat er eendeneieren waren gebruikt; honderd mensen werden ziek en een kind stierf. De bakker hoorde 500 gulden boete of 2 maanden eisen. In Twente zijn vijf revolverhelden, die roofovervallen heb ben gepleegd, achter slot en grendel gezet. Op de grote weg, die van Damascus naar de Libanon voert, over vielen rovers de Syrische minister van financiën en legden hem een „heffing ineens" op. Zijn hemd mocht hij hou den. Lieftinok mag vac geluk spreken lente Ik heb vandaag van die hupse rauwe werkelijkheid op de Amsterdam se Zeedijk, waar een buitenman werd uitgekleed. Hij deed aangifte van de vermissing van 3500 gulden, twee agen ten arresteerden drie dames van de familie Ruitentikker en die verloren op weg naar het bero alsmaar geld. In totaal 2300 gulden. De politie raapte het op en zoekt naar de rest. - J-jebt u geweten dat er in een tan- denpeuter zoveel kunstgevoel kon sluimeren? Dr. F. Franck, een Neder lands tandarts, die voor z'n lol schilde rijen schept, zond een doek, geheten „Op wie het slaat" naar Pittsburg, waar een lente-tentoonstelling van het Car- negi-Instituut wordt gehouden. En laat 'ie nou de eerste prijs krijgen! En hier is weer z'n onopvallend berichtje, waarbij een mens zich over de haren strijkt. Amerika zal 150 superforten B29 (de grootste kanjers voor de lange baan) aan Engeland overdragen. Het Amerikaanse Rode Kruis meldt, dat in de streek van Gaza (Palestina) dage lijks meer dan 250 Arabische vluchte lingen van gebrek en uitputting ster ven, Heilig land! Een Engelse dokter heeft influenza genezen binnen een paar uur door twintigmaal meer peni- celine in te spuiten dan normaal is. De patiënten bleven leven. Jot slot wat kort. In een dorp aan de Kaspische zee is een vierling geboren. Op de scholen in Oldenburg wordt sexuele opvoeding gegeven aan kinderen vanaf tien jaar. Zaterdag 26 Februari wordt in Bussum het jaar lijks congres van goochelaars gehouden. De Italiaanse prins Valerio Borghese (oude adel) was wegens collaboratie tot twaalf jaar veroordeeld, kreeg barmhartigheid en werd vervroegd vrij gelaten. Een grote menigte bracht hem de fascistengroet. p En er komt een commissie voor nauwe culturele samen werking tussen Duitsland en Engeland, t Zal aen Koel-toer worden! (Van onze diplomatieke medewerker) WALTER LIPPMANN, Amerika's bekendste politieke commentator, stelde onlangs in de New York Herald Tribune vast, dat de Verenigde Staten hun economische hulpverlening op de volgende theorie hebben gebaseerd: volken kunnen niet op politieke en morele vrijheid hopen, indien zij niet in het genot zijn van een behoorlijke levensstandaard. De juistheid van deze theorie is door Lippmann op buitengewoon intelligente wijze bewezen. Hjj ging daarbij als volgt te werk: het vasteland van Europa verdeelde hfl in drie groepen: 1. West-Europa, dat Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Nederland, de drie "Scandinavische landen, Zwitserland en Oostenrijk omvat. Zij zijn, met enige beperkingen voor Oostenrijk, de erkende democratieën. 2. Oost-Europa, dat bestaat uit Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Polen, Zuid- Slavic en door de kracht der omstandigheden, maar niet in andere opzichten, zoals nog blijken zal, uit Tsjechoslowakije en Finland. Zij zijn nu de satelliet staten onder communistische dictatuur. Maar ook daarvoor was van vrije instel lingen in deze landen, met uitzondering van Tsjechoslowakije en Finland, nauwelijks sprake. 3. Zuid-Europa, samengesteld uit Spanje, Portugal, Italië, Griekenland en Turkije. Al deze naties hadden reeds' voor de oorlog een autoritair regiem; slechts Italië heeft na twintig jaren fascisme zijn vrije instellingen herkregen. Oost-Europa (weer zonder Tsjechoslo wakije en Finland) was het 71 procent. Voor West-Europa was het 29 pro cent. Voor Zuid-Europa was het 39 procent. In Oost-Europa werkten ze ven op de tien, in Zuid-Europa zes op de tien en in West-Europa drie op de tien mensen op het land. Wat haalden nu de boeren uit de grond? Indien de productie-index voor geheel Europa per mens, afhankelijk van de landbouw, op 100 wordt ge steld, bedroeg zij in Oost-Europa (zonder Tsjechoslowakije en Finland) 52, in West-Europa ongeveer 200 en in Zuid-Europa 59. Dit betekent, dat een boer in West-Europa vier maal zoveel oogstte als een boer in Oost-Europa. Indien men de oogst per hectare grond vergelijkt dan waren de cijfers: West- Europa 228, Oost-Europa 76 en Zuid- Europa 66. In vergelijking met W.-Europa, had den de landen, die reeds twmtig jaren onder een autoritair stelsel hadden ge leefd, meer dan twee maal zoveel volk op het platteland wonen en dit ver kreeg van zijn grond slechts een vier de deel van de oogst, welke de West- europese boer binnenhaalde. Ten slotte nog enige belangrijke cij fers over de energie (kolen, olie, wa ter), verbruik per hoofdelijk aange slagene Het Europese gemiddelde voor 1938 8was ongeveer 1.5 milliard calorie- en. Voor West-Europa met Duitsland) was het 3 milliard of het dubbele van het Europese gemiddelde; voor Oost-Europa (zonder Tsjechoslowakije en Finland) was het 637 millioen dus slechts iets meer dan een vijfde van West-Europa; en voor Zuid-Europa v/as het ongeveer een zesde (528 milli oen)'van West-Europa. Hercules-taak. JNDERDAAD bewijzen deze cijfers, dat er een samenhang bestaat tussen vrije instellingen en een betrekkelijk hoge levensstandaard. Tsjechoslowakije en Finland, hoewel in Oost-Europa ge legen, tonen het nog eens extra aan. Ongetwijfeld geleken zij, economisch gezien, meer op de West- dan op de Oosteuropese landen. En ook ging hun verlangen, meer dan van enig ander Oosteuropees volk, uit naar vrije in stellingen. Uit de door Lippmann met zoveel zorg gegroepeerde cijfers zijn enige voor dc hand liggende conclusies te trek ken In de eerste plaats wel deze: in- d'en men in Oost- en Zuid-Europa de mocratische instellinêen wil vestigen, zal het niet genoeg zijn de Russen te verdrijven en communisme en fascis me uit te roeien. Het zal nodig zijn de ontwikkeling van deze economisch nog betrekkelijk achterlijke gebieden met de meeste kracht te bevorderen. Want wanneer dit achterwege blijft, zullen zij. zelfs indien de Russen verdwenen zijn en het communisme verslagen is, niet lang democratisch blijven. Het is ongetwijfeld een bijna bovenmenselij ke taak En nu zwijg ik nog maar van hetgeen er in Azie. met zijn nog veel uitgestrekte gebieden zijn nog veel groter bevolking en zijn nog schrij nender armoede zou moeten gebeuren. De ongeduldigen mogen het bedenken: de gehele wereld rijp maken voor de mocratie is een schone taak, maar zij is te zwaar om door een of waarschijn- liik zelfs twee generaties alleen ver richt te worden. VERVOLGENS vergeleek Lippmann de economische positie van deze drie groepen van landen. Hij gebruikte daarvoor cijfers, die verzameld waren door de Economische Commissie voor Europa. Deze cijfers hadden betrek king op de periode tussen de eerste en tweede wereldoorlog Hier volgen de cijfers van het wer kelijke inkomen per werkende mens in het jaar 1930. Indien het gemiddel de voor Europa in zijn geheel 1200 gulden was, bedroeg het gemiddelde voor Oost-Europa (Tsjechoslowakije en Finland uitgezonderd) 885 gulden. Voor Zuid-Europa was het 925 gulden. Voor West-Europa, met inbegrip van Duitsland, was het 1735 gulden. Voor West-Europa, zonder Duitsland, was het 1750 gulden. Men lette nu op het percentage van de bevolking, afhankelijk van land bouw en visserij. Voor geheel Europa was het gemidd.-'de 51 procent. Voor piichtingen, die volgens het handvest op een lid der V.N. rusten, het zwaarste wegen, indien deze verplichtingen bot sen met die van enige andere overeen- Komst". Jessup legde er de nadruk op, dat de V.S. zich verplicht achten niet een verdrag te sluiten, dat het hand vest ter zijde zou schuiven. Reuters correspondent te Washing ton wijst er op, dat Jessup in deze rede ,kort, maar betekenisvol" een kwestie heeft aangeroerd, die tot nog toe alleen op diplomatiek niveau, nog niet in de pers was besproken, namelijk de vraag, ol het voorgestelde Noordatlantisch veiligheidsverdrag ondergeschikt zal zijn aan het gezag van de Veiligheids raad der V.N. Artikel 53 van hoofdstuk tepaalt namelijk het volgende: .Zon der goedkeuring van de Veiligheidsraad mag geen gedwongen actie ondernomen worden op grond van regionale over eenkomsten of door regionale organen", ictgezonderd waar het maatregelen be treft tegen voormalig vijandelijke sta ten van de tweede wereldoorlog. Vol gens ditzelfde artikel moet de Veilig heidsraad te allen tijde moet de Veilig- hoogte worden gehouden van onder nomen of overwogen optreden op grond van regionale overeenkomsten. In diplomatieke kringen te Washing ton neemt men algemeen aan, dat in dit geval de Sowjetunie dus elke voorge stelde actie met haar veto kan treffen, waardoor de bedoeling van het Veilig heidsverdrag tegengaan van aggres- sie niet verwerkelijkt zou kunnen worden". TROEPENBEWEGINGEN IN DE SOWJETZONE. Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone) worden in het hart van de Sowjetzone meer Sowjetrussi- sche troepenbewegingen waargenomen. Ook gewapende eenheden zouden hier bij betrokken zijn. De bewegingen zou den zich concentreren om Jüterbog, 50 km ten Z.W. van Berlijn. HONDERD JAAR GELEDEN STIERF KONING WILLEM H Op 17 Maart zal het honderd jaren geleden zijn, dat Koning Willem II te Tilburg overleed. Die datum zal in deze plaats herdacht worden. Om half 12 heeft een plechtigheid plaats op de plek, niet ver van het paleis-raadhuis, waar de Koning overleed. Hierbij zal HM. de Koningin zich doen vertegen woordigen. Des middags zal er een bijeenkomst worden gehouden in de Stadsschouwburg. VLIEGTUIGONGELUK IN ARGENTINIË. Een C-47 toebehorend aan de Ameri- saanse ambassade te Buenos Aires, is in Noord-Argentinie neergestort. Acht womi kwamen hierbij om 't leven. DE GRIEP NEEMT AF In het algemeen kan er ten aanzien van de huidige griepepidemie gezegd worden, dat deze de laatste week over het gehele land 'n zekere dalende lijn vertoont Deze vermindering zet door. Zij is in het Zuiden begonnen en is thans ook in andere provincies waar neembaar Het komt nog wel voor, dat er in enkele gemeenten een toeneming van het aantal griepgevallen is, maar zulks betreft vaak gemeenten waar tot nu toe vrijwel geen of heel weinig griepgevallen werden vastgesteld. GEVAL VAN NEKKRAMP. In Stieltjeskanaal is bij een 11-jarig zoontje van het hoofd der O.L. school aldaar, nekkramp geconstateerd. De school is voorlopig gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1