Ontwerp-tekst van Atlantisch Pact reeds verzonden? Pasundan achter de resolutie - ICort Bestek DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Spoedige bekrachtiging te verwachten De moord op Moeke Marsman Wapenstilstandsbesprekingen tussen Israel en Egypte met succes bekroond Thans Transjordanie Weerbericht aan conferentietafel Radiorede van Anak Agung Een herdershond als tijger-moeder BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Dinsdag 22 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 44 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Men meent te weten, dat de ontwerptekst van het Noordatlantisch pact Za terdagmiddag telegrafisch aan de ministers van Buitenlandse Zaken der be trokken landen is overgemaakt, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Washington. Dit zou geschied zijn na de vergadering van minister Acheson met de ambassadeurs van Groot-Brittannie, Frankrijk, Canada en de Beneluxlanden. De ambassadeurs zullen heden of morgen een nieuwe vergadering houden, na dat zij instructies gekregen hebben van hun regeringen. Indien men het in de loop van de week definitief over de tekst eens wordt, zal het ontwerp aan de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken overgemaakt worden, waarna het door de parlementen van de Europese landen en door de Amerikaans Senaat kan bekrachtigd worden. De „Washington Post" heeft onder Amerikaanse senatoren een menings- onderzoek ingesteld over de vraag, of zij vóór oorlog zouden stemmen, indien de Sowjetunie een bij het Atlantisch pact aangesloten land zou aanvallen. Van de 88 der 96 senatoren, die men kon bereiken, antwoordden 27 zonder voorbehoud „ja", 23 onder voorbehoud, 37 onthielden zich van een antwoord, één antwoordde „neen". Verschillende nuances van het voor behoud der 23 waren: „Ik zou er toe over hellen om vóór te stemmen", „Ik zou er toe over hellen liever de eerste dan de laatste stap te doen, zoals in de andere twee oorlogen is gebeurd", „In dien een onuitgelokte aanval werd verricht, zou ik ja zeggen". De namen der senatoren zijn niet bekend ge maakt. Senator Robert Taft, de oppositielei der in de Amerikaanse senaat, heeft te Kenton in Ohio verklaard, dat hij ge neigd is een Atlantisch Pact voor te staan, dat overeenkomt met het pact van Rio, waaronder de Amerikaanse republieken gehouden zijn een aanval op een der deelnemers als een aanval op alle deelnemende landen te be schouwen. Britse instructies. Bevin heeft de Britse ambassadeur te Washington Sir Oliver Franks, instruc ties gezonden ten aanzien van het standpunt, dat dient te worden aange nomen tijdens de bespreking over het Atlantisch Pact, aldus wordt uit door gaans goed ingelichte bron vernomen. Bevin, die het standpunt van Dean Acheson volledig zou delen zou het niet gepast achten er op aan te dringen, dat in het ontwerp-pact „zwart op wit" melding wordt gemaakt van automati sche militaire steun. De weglating van een daarop betrekking hebbende clau sule zou, althans volgens de mening van de Britse minister, geenszins de draagwijdte van het ontworpen pact verkleinen. Hij zou hebben doen uitko men dat de gedachte aan dit pact van Washington is uitgegaan en dat de mi litaire steun van de Ver. Staten, in ge val van oorlog, eigenlijk „vanzelfspre kend" is. Men verwacht, dat volgens de plan nen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meer dan drie milliard dollar aan wapenen aan Europa zullen worden geleverd. Het bewapeningsprogram zou voorzien in de toewijzing van meer dan een mil liard dollar in het eerste jaar. In tegenstelling tot het Noordatlan tisch Pact moet een dergelijk program de goedkeuring verkrijgen van Huis van Afgevaardigden en Senaat. Verdra gen behoeven de goedkeuring van de Senaat, de toewijzing van gelden ge schiedt door het Huis van Afgevaardig den. Brand op olievelden in Sowjetzone van Oostenrijk In het olie-gebied van Zistersdorf is een ernstige brand uitgebroken. Meer gevangenisstraf dan een kwart van een vierkante kilo meter oliehoudend land staat in vlammen. De Weense brandweer en brand weercorpsen uit alle delen van de Sowjet-zone van Oostenrijk hebben zich naar Zistersdorf begeven. Het vuur begon Zondagochtend bij het aanboren van aardgas te Mühl- berg. De schade zou aanzienlijk zijn. Duizend Sowjetrusisische soldaten, die hebben deelgenomen aan de be strijding van het vuur, hebben de brand thans onder .controle gebracht. Kravchenko legt manuscript over Kravchenko heeft thans bij de griffie van de rechtbank, die zijn proces te gen „Les Lettres frangaises" behan delt, een met de hand geschreven tekst in de Russische taal van „Ik ver koos de vrijheid" ingediend, alsmede een getypt exemplaar in de Engelse taal en verbeterde drukproeven van de Engelse uitgave. De met de hand ge schreven tekst is gedeeltelijk in pot lood en gedeeltelijk in inkt. Pozner, de schrijver, die als getuige voor „Les Lettres frangaises" op tieedt, en de Russische tolk van de aangeklaagde partij onderzoeken than3 deze documenten. De Sowjetunie heeft aan de Franse regering verzocht om uitlevering voor berechting als oorlogsmisdadigers van drie getuigen, die door Victor Krav chenko zijn opgeroepen. De betroffen getuigen zijn Krefsoen, Passetsjnik en Antonof. Uranium-erts in Frankrijk Bij Saint-Sylvestre in het Westen van Midden-Frankrijk is men begonnen met het delven van uraniumerts. Men hoopt 5 ton te vinden, zo deelde burgemeester Jean Bouyer mee. Het erts blijkt 20 pet. uranium te be.atten, het hoogste percentage ter wereld. Het tot nog toe elders gevonden erts bevatte nooit meer dan 2 pet. uranium Prof. Joliot Curie heeft in een inter view aan het blad „Liberation" ver klaard, dat Frankrijk thans voldoende uraniumerts heeft voor zijn eigen ura- niumproductie. Prof. Joliot-Curie, die het hoofd is van het Franse commissariaat voor atoomenergie, zéide, dat de ontdekking Frankrijk in staat stelt een der eerste plaatsen in de productie van uranium in te nemen. Slijkhuis naar Canada Behalve Slijkhuis. Hansenne en Bengtsson zal ook Ahlden Zaterdag avond deelnemen aan de invitatiewed strijd over 1 mijl in Madison Square Garden in New York. Slijkhuis komt nog uit in enkele wedstrijden in Canada en keert 16 Maart naar Nederland terug. Maakt U so sterk mogelijk" Veldmaarschalk Lord Montgomery heeft in een toespraak aan een lunch te Zürich gezegd: „We zijn nog niet zo ver gekomen, dat de mensheid door de rede alleen een eind aan de oorlog kan maken". Hij deed een beroep op de Westerse landen „zich zo sterk moge lijk te maken met het oog op het grote gevaar, dat opnieuw de wereld be dreigt". Hij vervolgde: „In de verwarde wereld van heden betekent onvoorbe reid en niet gereed zijn het aan een potentiële vijand in handen geven van een hoge zo niet de hoogste troef kaart. De twee voornaamste troeven zijn nationale veiligheid en economi sche stabiliteit". Amsterdamse havenstaking ten einde? De Amsterdamse havenarbeiders, die vandaag zes weken in staking zijn, hebben in een schrijven aan de Scheepvaartvereniging Noord zich be leid verklaard, het werk Woensdag te hervatten, mits geen rancune-maatre gelen worden toegepast, en mits een nieuwe bedrijfskern wordt benoemd om besprekingen te openen. Indien op dit schrijven geen antwoord wordt ontvangen, zal de staking onvermin derd worden voortgezet. 15 jaar voor elk der daders Het Amsterdams Gerechtshof heeft gister juist zoals de rechtbank en con form de eis van de procureur-gene raal, Cees en Jacob Hoogenboom en Leo van der Helm ieder tot 15 jaar met aftrek van voor arrest veroordeeld. Het Hof vernie tigde het rechtbank-vonnis op formele gronden. Het achtte het primair ten laste gelegde (moord op Moeke Mars man in de Warmoesstraat te Amster dam) niet bewezen, doch het- subsi diaire, het in vereniging en onderling overleg medeplegen van doodslag, wel. Naar bekend werd de 61-jarige „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1946 gewurgd in haar woning aangetrofen. De drie verdachten hebben 8 dagen de tijd om van dit vonnis in cassatie te gaan. Mr. J. Nathuisen heeft als raadsman van Jaap Hoogenboom, gister voor zijn cliënt cassatie aangetekend. Ook de beide andere verdedigers overwe gen beroep in cassatie aan te vragen. be- na- Terechtstellingen en veroordelingen in Praag Gisteren werd te Praag officieel kend gemaakt, dat twee Tsjechen, melijk Miroslav Choc en Slavej Sadek, Zaterdag wegens moord op burgemees ter Sram, een vooraanstaand commu nist, zijn opgehangen. Choc werd tot de doodstraf veroor deeld wegens het neerschieten van Sram op de drempel van zijn huis te Praag, in Mei 1948. Sadek werd als medeplichtige verooi deeld. Choc en Sadek werden voorts, te zamen met 14 anderen, ervan beschul digd tegen de republiek te hebben sa mengezworen en voorbereidingen te hebben getroffen tot revolutie en moord op de minister van Defensie, generaal Svoboda en kolonel Reicin, een lid van de Tsjechoslowaakse ge nerale staf. Zij zouden dit hebben ge daan als agenten van de Amerikaanse geheime dienst. Zes anderen werden bij verstek ter dood veroordeeld. Vier personen werden tot gevange nisstraffen veroordeeld, variërende van 20 jaar tot levenslange dwangarbeid. OPSTANDELINGEN IN BIRMA BEZETTEN DRIE STEDEN Officieel wordt medegedeeld, dat gecombineerde strijdkrachten van Ka rens en Communisten de steden Pyin- mana, Yamethin en Meiktila in mid- den-Birma hebben bezet. Meiktila is het hoofdkwartier van het Noord-Birmese leger. Door de verovering van Meiktila controleren de opstandelingen ongeveer 300 km weg en spoorweg, die de hoofdstad met Mandalay verbinden. Rouw op de Kaapverdische eilanden Uit de jongste berichten, die te Lis sabon zijn binnengekomen blijkt, dat totnogtoe in verband met de ramp te Praia (Kaapverdische eilanden) 315 do den te betreuren zijn. Het ziekenhuis ligt vol gewonden. De ramp, waarvan de oorzaak tot dusver niet bekend is, heeft te Praia grote beroering gewekt. In de stad hangen de vlaggen halfstok. GENERAAL-MAJOOR DÜRST BRITT BEVELHEBBER IN NOORD NEDERLAND Generaal-majoor der artillerie H. J. J. W. Diirst Britt, voormalig comman dant 7-December Divisie, is met ingang van 16 Februari 1949 benoemd tot be velhebber in het 4e militaire gewest (Noord-Nederland) DE KOSTEN VAN DE BRITSE MARINE Voor het financiële jaar 19491950, dat 1 April a.s. begint, is een bedrag van 189.250.000 pond sterling uitge trokken voor de Britse vloot. Dit is 36.000.000 pond meer dan voor het lo pende jaar. Verwachting geldig tot Woens dagavond. Spoedig toenemende be wolking met vannacht of morgen ochtend bijna overal lichte regen en later enkele opklaringen. Mati ge tot krachtige, langs de Wadden eilanden mogelijk nu en dan harde Z.W. wind. Iets koudere avond en nacht, BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN IN JANUARI In Januari 1949 was het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerde rijen in Nederland 568, waarvan 280 nieuwe gevallen. In Noord-Holland 70, waarvan 39 nieuw besmette stallen. Volgens telegrammen van Rhodos is daar gister een Israelietisch-Egyptische Wapenstilstandsovereenkomst gete kend. De IsraelietischEgyptische wapenstil standsbesprekingen zijn gisteren prac- tisch beëindigd. Kolonel Sherrine van de Egyptische delegatie is per vliegtuig met een af schrift van de ontwerp-wapenstilstands- overeenkomst, waarin de allerlaatste wijzigingen zijn aangebracht, naar Kairo vertrokken, 'eneinde de officiële goed keuring van de Egyptische regering op het ontwerp te verkrijgën. Indien de Egyptische regering zoals in confe rentie-kringen wordt verwacht haar goedkeuring geeft, zal kolonel Sherrine Dinsdag of Woensdag naar Rhodos te rugkeren voor de officiële onderteke ning van de overeenkomst. Er heerste in het „Hotel des Roses", op Rhodos, waar de besprekingen zijn gevoerd, een geest van spanning, ter wijl beide partijen en de waarnemende bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, dr. Ralph Bunche, de beslis- Vrijdagavond is in Fort d'Atelier in Oost-Frankrijk een locomotief op de stilstaande exprestrein MetzDyon gereden, waarbij vijftig personen om het leven kwamen. Ruim dertig zwaar gewonden moesten in het ziekenhuis van Vesoul worden opgenomen. Aneta's correspondent meldt uit Ma kassar, dat de minister-president van Oost Indonesië, Anak Agung Gde Agung, hedenavond een rede zal uit spreken voor radio Makassar in ver band met de politieke situatie. Ver wacht wordt dat de minister president mededeling zal doen van een nieuw concept van de regering van Oost In donesië, dat in de B. F. O. bekend ge- sing van de Egyptische regering af wachtten. Ei wordt over enige dagen een Transjordaanse delegatie op Rhodos verwacht. Indien, zoals thans waarschijnlijk lijkt, in het midden van deze week een wapenstilstandsovereen komst tussen Israel en Egypte wordt getekend, zullen Israelietisch-Transjor- daanse wapenstilstandsbesprekingen vermoedelijk in het begin van de vol gende week een aanvang nemen. Het is de vraag, of de Transjordaanse delegatie de bevoegdheid zal hebben besprekingen te voeren over de door Iraakse troepen bezette „Arabische driehoek" in midden-Palestina. Dit zal een der voornaamste vraagstukken zijn, die moeten worden geregeld, wanneer de agenda voor de conferentie wordt opgesteld. Kabinetszitting met Dr. Beel Gisteren is het kabinet weder bij een geweest. De beraadslagingen be treffende Indonesië werden bijge woond door de hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, Dr. Beel. Vóór de ministerraad een aanvang nam heeft in de loop van gisteroch tend een bespreking plaats gehad tus sen de ministers van Maarseveen en Stikker, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel en enige advi seurs. Dr. Beel vertrekt Woensdag morgen. Naar het ANP verneemt zal de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon niet Dinsdagavond, naar aanvankelijk was gemeld, maar eerst Woensdagmorgen om acht uur van Schiphol naar Batavia vertrekken. Dit uitstel geschiedt om vliegtechnische redenen. Dr. Beel zal niet een zo geforceerd-snelle reis ma ken als bij zijn komst naar Nederland. Het reisschema is thans zo vastgesteld, dat de Hoge Vertegenwoordiger Zater dagmorgen in Batavia wordt verwacht. maakt is, maar waarover nog geen formele besprekingen zijn gevoerd. Het Parlement van Pasundan nam gister vier moties aan. De motie-Su- mantri c.s. eist afkeuring van de po litionele actie alsmede onmiddellijke vrijlating van de politieke gevangenen. Deze motie werd aangenomen met 48 stemmen vóór en 11 tegen. De motie-Male Wiranata Kusuma c.s. betreffende de onmiddellijke in vrijheidstelling van de onlangs ge arresteerde parlementsleden werd met 46 stemmen vóór en 13 tegen aange nomen. De motie betreffende de reso lutie van de Veiligheidsraad, die als basis van de besprekingen in het B. F. O. moet worden genomen, werd aangenomen met 43 stemmen vóór 11 t' gen en drie blanco, de motie-Suria- kartalegawa c.s. betreffende de ver vulling van de burgemeestersfunctie van Bandung door een Indonesiër werd bij acclamatie aangenomen, waar bij alleen de Europese fractie tegen stemde. OOSTENRIJK WENST GEEN GRENSWIJZIGINGEN Het Oostenrijkse kabinet is in spe ciale zitting bijeen gekomen om van de minister van buitenlandse zaken, dr Karl Gruber, rapport te horen over de voortgang van de besprekingen te Lon den. Het kabinet stelde eenstemmig vast, dat de Oostenrijkse grenzen on aangetast moesten blijven. Mou moet u niet denken dat de wij ze woorden alleen uit Tuitje- horn komen, want Londen doet ook een duit in 't zakje. De „British Army Journal" is een tijdschrift, dat uitge geven wordt door het Engelse ministe rie van oorlog. Hyper-deskundig en degelijk-flegmatiek. Kwam vorige week een wenk in voor over de be scherming van het menselijk ras tegen atoomknotsen. Zal u interesseren. Voor alle eventualiteiten. Ik vertaal die goe de raad woordelijk: „De beste verdedi ging tegen de atoombom is: niet in de buurt te zijn wanneer er een ontploft". Anders niet. Ghein! Noorse ijsdes- kundigen (niet te verwarren met zo merse ijsmannetjes) hebben vastge steld dat het ijs van de Noordpool zich in Zuidelijke richting beweegt. Het komt in de buurt van de Bereneilan den. Bewaar uw zenuwpoeiers, vrien den, de Bereneilanden liggen nog een heel stuk boven Den Helder. peen dag zonder een Russische uit- vindin". Ik vertelde u al van het versgefokte Poolvarken en het veto. Vandaag seint Moskou dat er een drui- vensoort is uitgeknobbeld, die zich nog kiplekker voelt bij 30 graden vorst. De oogst is best. De lichamelijk gebrek kige kinderen van de Amsterdamse Mytyl-school worden in het vervolg per taxi van en naar de school ge bracht. Prachtige samenwerking tus sen gemeentebestuur en taxibazen, die het voor een koopje doen. De mensen menen het soms goed met de mensen. iiiiuiKUiiiuiuiBHiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiviiiiiiiiiiiHnniiiiiiuiiDiuiiiiiiiniitiiiiiuiDBUiiuiuuiii' Wat, trouwens, is er zieliger dan een ongelukkig kind? Ook de Griekse communist Paparigas heeft eens een moeder gehad, die hem kuste. Vorige maand werd hij gevangen wegens het kweken van oproerkiemen. Gisteren heeft'ie zich in zijn cel opgehangen. „Het leven is geen lach" zei de pastoor uit Timmermans Boerenpsalm. LJad u ooit gedacht dat die beste vriend onzer blonde jeugdjaren, Charles Dickens, nog eens als anti semiet zou worden geschandvlekt? In West-Berlijn zou de film „Olivier Twist" gaan draaien maar grote groe pen Poolse Joden gingen schreeuwend en tierend voor de ingang van de bios coop staan en verkondigden dat de film tegen de Israëlieten was gericht. Vooraanstaande Berlijners hebben het Britse militaire bestuur verzocht, de film niet te doen vertonen, omdat de inhoud „geschikt is om anti-semieti- sche gevoelens op te wekken". Eerlijk gezegd, vrienden, wij begrijpen het niet méér. De wereld wordt hoe lan ger hoe gekker, p Er is in Berlijn ook nog een protestvergadering gehouden tegen de concentratiekampen in de Sowjetzone van Duitsland. Een ex- gevangene noemde de toestanden on menselijk; in Sachsenhausen sterven iedere dag minstens 30 mensen, de meeste aan tuberculose. Vaak menen de mensen het slecht met de mensen. Ik heb het vage gevoel, dat we op een aardstraal zitten. 'f* He daftige burgerij van Den Haeg verslikte zich gisteren in zijn ham door een verschrikkelijk ordinaire schietpartij op straat. De pliesie ar resteerde een 19-jarige dief. die als de serteur in onderduikhouding leefde. Hij rukte los,' rende tussen de kogels door, werd straat-in straat-uit achterna gezeten, opnieuw gepakt en begon toen een robbertje te vechten. Een groep gedegenereerde Hagenaars verleende hem hand- en spandiensten, zodat de agenten de straat moesten schoon- knuppelen. De arrestant zit uit te hij gen op water en brood, p De Japanse regering heeft een derde deel van de ambtenaren ontslagen, zijnde 1.100.000 man. Bespaart 40 milliard yen per jaar. De formulierennarigheid niet meege rekend. Zeer oude skeletdelen gevonden Bij bouwwerkzaamheden in het zgn. Trichterveld aan de Tongerseweg te Maastricht is vorige week door de op merkzaamheid van een arbeider een be-angrijke vondst gedaan. Deze, de heer W. Kramer, was werkzaam in een funderingsput en stootte op beenderen, Bij een onderzoek is komen vast te staan, dat men te doen had met een belangrijk aantal prae-historische men selijke skeletdelen, afkomstig van een individu, en hoogst waarschijnlijk de tot nu toe oudste lichamelijke mense lijke overblijfselen, die in Nederland aan het daglicht zijn gekomen. Zij be horen thuis in een late periode van de ijstijd, blijkbaar tot een interstadium van de Würm-periode. Met de Würm-periode wordt bedoeld 'n periode in de ijstijd tien tot twintig duizend jaar vóór Christus. Levenslang geëist De advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier eiste gisteren tegen de 26- jarige Jacob de Jonge uit Baarleveen levenslange gevangenisstraf. Deze de J. kwam op jeugdige leef tijd hij was ongeveer 20 jaar bij de kampbewaking in het kamp Om men en deed daar dienst van October 1942 tot September 1943. Voorts had verdachte in Hilversum en omgeving samen met een collega een „privé-colonne Henneicke" opge richt. Als gevolg van deze activiteit werden door hem in Januari 1944 in Kortenhoef 9 Joodse onderduikers ge arresteerd, waarvan er 8 nooit meer uit Duitse gevangenschap zijn terug gekeerd. Bijzonder zwaar rekende mr. Besier hem de arrestatie van drie Joodse kinderen aan. Deze drie kin deren, van 6, 12 en 14 jaar, waren in een kindertehuis ondergedoken en on danks het smeken van de directrice hen ongemoeid te laten, nam verdach te ze mee, zeggende: „Alle Joden moe ten worden uitgeroeid". PER 1 MAART IETS MEER SIGAREN Het staat vrijwel vast, dat de pro ductie van sigaren voor binnenlands verbruik, die tot dusverre 36 pet van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 pet van dit kwantum gebracht zal worden. De Ook in Bulgarije bekentenissen nieuwsbladen te Sofia hebben publicatie gedaan van een bekentenis welke zou zijn afgelegd door dr. Yanko Ivanof, supervisor van de Methodisten- kerk in Bulgarije, dat hij ongeveer vijf millioen leva heeft ontvangen van de Amerikaanse autoriteiten als betaling voor verstrekte inlichtingen. Ivanof is een van de kerkelijke leiders, die Don derdag aanstaande zullen moeten voor komen. BOERDERIJ EN VEESTAPEL VERBRAND Gistermiddag brak te Olst, in de buurtschap De Nul, door een ongeluk met een fornuispot brand uit in de grote met riet bedekte boerderij van de landbouwer Derks. De boerenbe- l uizing ging geheel in vlammen op evenals de totale veestapel n.l. 12 stuks lundvee, een paard en enige varkens Bovendien gingen de meubelen verlo- en. De brandweer kon niets uitrichten en moest zich tot het nablussen be palen. PRIJZEN VAN ENIGE VISSOORTEN VRIJ De Staatscourant van Maandag be vatte een beschikking tot vrijlating van de prijzen van toters, makreel, schelvis, kabeljauw, leng. koolvis, wij ting, schol, schar, viskuit en visiever In Diergaarde Blij-Dorp te Rot terdam zag Maandag een tijgertje het eerste levenslicht. De moeder vond, dat het daarmee maar te vreden moest zijn en liet het dier links liggen. De directie van „Blij- Dorp" zat er mee, want waar ts in Nederland zo gauw een tijgerin te vinden, die tot adoptie genegen is? Dan het maar met een zo gende hond geprobeerd. Zo klonk omstreeks één uur 's middags een stem door de radio, die zeide de gewenste voedster voor het tijgerjong te zoeken. Deze voed ster moest zelf echter niet lan ger dan twee dagen jongen heb ben. Nog geen tien minuten later rinkelde het eerste telefoontje in de Diergaarde en binnen een uur had men uit alle oorden van Nederland mensen aan de lijn gehad, die een hond tijdelijk wil den afstaan: uit Amersfoort, Arn hem, Hilversum, Tilburg, Breda, de eigen stad Rotterdam maar liefst drie. Ergens uit Friesland kwam zelfs een telegram. Het slot was, dat men enige tijd later een idyllisch tafereeltje kon bewonderen: Een kleine herders hond, zelfs pas moeder geworden, die al direct goede maatjes was met het tijgertje en voor het beest zorgde, alsof het haar eigen baby gold.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1