N Oost-lndonesie eist een snelle overdracht van de souvereiniteit Kort Bestek „De Sowjets houden millioenen mensen gevangen", zegt „Krav" ieuws beer gromt Noorwegen Woensdag 23 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l46e Jaarsans No' 45 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Anak Agung acht vrijlating van Sukarno en aanvaarding der Uno-Commissie v/enselijk Verklaring- Van Maarseveen afgewezen Gewichtige besluiten over Indonesische vraagstuk Thorez zou de Sowjet- troepen begroeten Koningin in Tirol aangekomen Een clandestiene opgerold Uitgeb reide Amerikaanse wapenuitvoer Weerbericht N.S.B.-organisatie Hoogverraad-proces in Tsjechoslowakije te verwachten Amsterdamse haven staking opgeheven '.corrigeerd Voorse regering besluit ten by het Atlantisch een overeenkomst met aan te gaan, zal de regering haar politiek n Noorwegen, dat tot :n vredelievend land 1, moeten herzien", al- i verklaard. „De rode De Amerikanen willen als een springplank il op de Sowjetunle. Noorwegen om tot het toe te treden zou moerend worden be- ■pelf ons weinig (oeds blad Times noemt de tesie verward. De Ne en de grote steden en verbindingswegen te 1 de Republikeinen de :n. i, dat sommige van de ere deelstaten van de ratie, die vroeger be- ■r Republikeinse over leer sympathie voelen s verdienen alle sym- lOeiiykheden, doch de eit op Java en Suma- /orden steeds minder, iet kunnen verstaan Israad. tegen juden- irdt heropend ou het Bijzonder Ge- Gravenhage uitspraak tegen de voormalige Frans Fischer (Ju in wie de advöcaat- d Hof 14 dagen gele- eiste. deelde hedenmorgen if het onderzoek in lledig achtte, en op 3 irgens te 10 uur, de iend zal worden, met oren van een aantal deze dag gedagvaard i Middelharnis sproken iteres van de Nederl. delharnis, A. ven der »en door de Rotter- vrijgesproken, Zij, icht door nalatigheid n veroorzaakt, die op 15e qemv daterende de. E UIT RUSLAND ÏWEZEN Louise Strong, de naliste, die door de van spionnage wordt de Sowjetunie ge- LANGER ST BEFEHL" merikaanse militaire tsland hebben een ingevoerd, waarin dat een beroep op ïand" geen recht- t van daden van ireel" karakter. ÏNSMOKKELAAR RDEELD larlton Hire werd kelen van wapens r de landrechter te it zeven jaar gevan- eld. IKA EN HET SCH PACT men besloten Wash- verzoeken, Noord veiligheidszone" in op te nemen. RKLOOSHE1D UÏTSLAND in de Engels van Duitsland is idert het begin van inuari nam de ge- osheid met 200.000 totaal van 944.200. litfr rfaft i ebruari de lwee len in gezelschap r. Penning. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De premier van Oost-lndonesie Anak Agung hield Dinsdag voor radio-Makassar een rede over de politieke toestand. Over het plan-Beel zei hij: „Een loyale aanvaarding van dit denkbeeld kan ons helpen uit het moeras van verwarring en wantrouwen, waarin beide landen dreigen onder te gaan. Maar de onmisbare voorwaarde daarvoor is, dat niet van de aanvang af het plan te niet wordt gedaan door een terughoudendheid, welke eèn waarlijk snelle souvereiniteits overdracht illusoir zou maken". Spreker zag in de aanvaarding door Nederland van het denkbeeld van een versnelde souvereiniteitsoverdracht een blijk van vertrouwen in het Indonesische volk. Hij achtte het noodzakelijk, dat de (volgens het plan-Beel) te vormen Nationale Federale Interim-regering op voet van volledige gelijkberechtigdheid en gelijkwaardigheid met Nederland een verdrag zal sluiten, waarin de voorzieningen betreffende de overgang naar de nieuwe rechtsorde worden overeengekomen. Ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad zeide de premier dat 't geen zin heeft om de realiteit, die door vrijwel de gehele wereld als zo danig aanvaard is, af te wijzen. Hij achtte het mogelijk om de Commissie van de Verenigde Naties in te scha kelen, wanneer deze kan bijdragen tot een snelle en goede oplossing. De regering van Oost-lndonesie acht overleg met alle betrokkenen noodza kelijk. Derhalve ook en niet in het minst met de Republikeinse leiders en regeringspersonen. De regering van Oost-lndonesie begrijpt, dat deze lei ders en regeringspersonen volledige bewegingsvrijheid verlangen en acht het van groot belang, dat de Neder landse regering bereidheid zal tonen aan dit verlangen te voldoen, aldus besloot de premier van Oost-lndonesie. Voorts betoogde Anak Agung. dat minister Van Maarseveen in een korte samenvatting inzake het plan-Beel ge zegd had, dat het statuut van de Ne derlands-Indonesische Unie en de af zonderlijke verdragen, die gesloten moeten worden, tot stand moeten ko men vóórdat de souvereiniteit zal kun nen worden overgedragen. Indien dit het geval is, zo zei spre ker, dan blijft bij ons bange twijfel bestaan of het dan mogelijk zal zijn, dat de souvereiniteit spoedig zal wor den overgedragen. De verklaring van het plan-Beel, die minister Van Maar seveen gaf, bevredigt ons maar moei lijk Wanneer de totstandkoming van het statuut van de Unie en van ver dragen gesteld wordt als voorwaarde, waaraan moet worden voldaan vóór dat van souvereiniteitsoverdracht spra ke zal kunnen zijn, dan blijft er wei nig plaats voor de verwachting, dat de souvereiniteit op zeer korte termijn zal kunnen geschieden. De regering van Oost-lndonesie acht het noodzakelijk, dat aanstonds de noodzakelijke voorzieningen voor de overdracht van de souvereiniteit op een in de nabije toekomst liggend tijd stip zal worden voorbereid, d. w. z. na, noch tegelijk met de arbeid, welke daartoe moet worden gericht op de constructie van de Nationale Federale Regering, die alleen tot stand kan ko men als resultaat van overleg en over eenstemming tussen de vertegenwoor digers van de gebieden, die straks de Verenigde Staten van Indonesië zul len vormen. Zij treedt daarbij op als eerste re gering van de onafhankelijke souve- reine Verenigde Staten van Indonesië en zal op de dag van erkenning als zodanig, dat is op de dag van de sou vereiniteitsoverdracht, voorlopig een tweezijdig verdrag sluiten. In dat ver drag zullen, in afwachting van een de finitieve regeling van de verdragsver- houding tussen Indonesië en Neder land op voorlopige, tijdelijke voet de voor de nieuwe rechtsorde noodzake lijke voorzieningen worden getroffen. Dit verdrag, zo zeide Anak Agung, zal slechts de beginselen bevatten, die aan de latere definitieve verhoudingen ten grondslag zullen liggen en zal te vens de voorzieningen regelen, die als gevolg van de souvereiniteitsoverdracnt noodzakelijk zijn. Op deze wijze zal het verdrag snel tot stand kunnen ko men. Zaterdag publicatie Van officiële zijde wordt het volgen de 'medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse regering over het Indonesische vraag stuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste gedragslijn. Daarover zijn gewichtige besluiten ge nomen, welke onverwijld gepubliceerd worden, zodra dr. Beel in Batavia is te ruggekeerd. De publicatie, die Zater dag a.s. verwacht kan worden, zal ge lijktijdig te Batavia en te 's-Gravenha- ge plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van de in zichten van de Nederlandse regeringen voorzien van de nodige volmachten. De leider der Franse communistische partij, Maurice Thorez, heeft gisteren in antwoord op de vraag: „Wat zoudt l* doen, indien het rode leger Parijs zou bezetten?" verklaard, dat, indien de Sowjetrussische strijdkrachten Frank rijk zouden binnenvallen, de Franse communisten zouden handelen „zoals de arbeiders en volken van Polen, Roe menie en Joegoslavië hebben gedaan". Tevoren had Thorez verklaard, dat de „U.S.S.R. zich nooit in aanvalspositie heeft bevonden ten opzichte van enig land en dat zij zulks niet kan. Het Sowjetleger, het leger van de helden van Stalingrad, heeft nooit een volk Tsaldaris sprak over het Atlantisch Pact Tijdens een exclusief interview met een correspondent van Reuter heeft de Griekse minister van Buitenlandse Za ken, Tsaldaris, verklaard, dat hij met Bevin heeft gesproken over het voor gestelde Atlantische Pact. Tevens had hij zijn eigen inzichten kenbaar ge maakt ten aanzien van een Middel- landse-Zee-pact, dat parallel met het Noord-Atlantische pact diende te lopen. Tsaldaris gaf toe, dat vele moeilijk heden zouden moeten worden over wonnen. Hij haalde de onlangs te New Delhi gehouden Aziatische conferentie aan als voorbeeld van de groei van het idee van regionale samenwerking. Be- vin stond sympathiek tegenover het denkbeeld van een Middellandse Zee pact, aldus Tsaldaris. De Griekse mi nister vertrouwde, dat de toestand in zijn land op politiek, militair en eco nomisch gebied beter zou worden HISTORISCHE ZAANSE MOLEN VERBRAND. Maandag heeft de historische in 1684 gebouwde molen „De Strijd" bij Zaan dam de strijd om het leven verloren, 's Nachts om 2 uur geraakte de molen in brand. De Zaandamse brandweer stond voor een hopeloze taak. Om 5 uur was van deze laatste molen, die nog een plat te stelling had, slechts een troosteloze ruïne over. De molen was juist door ae Vereniging „De Zaanse Molen" aange kocht. Van de 1000 molens, die eens in de Zaanstreek stonden, zijn er nog maar elf over. Omstreeks twaalf uur gistermiddag is H. M. de Koningin met de Dakota van Prins Bernhard naar Sankt Anton vertrokken, alwaar zij in de loop van de middag is aangekomen. Het vlieg tuig werd bestuurd door kapitein G. Sonderman. Ter verwelkoming waren op het sta tion aanwezig dr. Weissgatterer, hoofd van het provinciaal bestuur, kolonel Nadeau, namens generaal Bethouart, de Franse Hoge Commissaris in Oos tenrijk, en namens generaal Voizard, het hoofd van de Franse missie, en tal rijke andere persoonlijkheden. Op het THOREZ .moskouiet. aangevallen. Het heeft tegen het Duitsland van Hitier zijn glorievolle missie van bevrijder der volken ver vuld en werd door die volken met vreugde begroet". Voorts zeide Thorez o.m., dat Frank rijk op daadwerkelijke wijze de aan- valspólitiek van het Angelsaksische im- Getuige noemt Kravchenko marionet van Amerikanen Bij de voortzetting van zijn proces was Kravchenko Dinsdag zelf weer aanwezig. De leraar Roger Garaudy. communistisch parlementslid, trachtte onwaarschijnlijkheden aan te tonen in Kravchenko's boek. Toen hij sprak over het Tsaren-regiem en over de voorkeur, die Kravchenko voor dit re giem zou hebben getoond, riep deze uit: „Onder het regiem van de Tsaar waren er duizenden gevangenen, doch cnder het Sowjetregiem zijn er milli oenen". De volgende getuige was dr. Aboul- ker, die een' belangrijke rol speelde bij de Amerikaanse ontscheping in Noord- Afrika in November 1942. „Ik ken de Amerikaanse geheime dienst goed, zei hij. De vrijheid, welke Kravchenko beweert te hebben verkozen, is geen vrijheid. Hij is een stroman in dienst van zijn meesters. Men heeft hem hier heen gezonden in het kader van het plan-Marshall". Vervolgens protesteerde Kravchen ko's verdediger, mr. Izard, tegen de Sowjetnota, waarin van de Franse re gering de uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen wordt geëist. Als laatste getuige trad op de be- perron wachtten een grote mensen-perialisme bevordert, omdat zich een menigte, talrijke journalisten, pers- fotografen en filmoperateurs. De Ko ningin werd het eerst verwelkomd door Prins Bernhard en de prinsesjes Irene en Beatrix. Acht meisjes in na tionale klederdracht overhandigden de Koningin en prinses Margriet twee bouquetten in de kleur van het Huis van Oranje en de Nederlandse natio nale kleuren. De Koningin begaf zich daarop naar het hotel „Post". PSEUDO-PILOOT PLEEGDE INBRAAK De Haarlemse recherche heeft de da der van een inbraak in het Overveense bureau van Publieke Werken gearres teerd. De politie kreeg een spoor, door dat een der in Overveen gestolen vier kantoormachines in Amsterdam werd verkocht door een man die een spoor weg-abonnement als legitimatie ge bruikte. Verleden week werd in Haar lem een 29-jarige Amsterdammer ge verbaliseerd, die onrechtmatig een KLM-uniform droeg en zich óók op die manier legitimeerde. De pseudo-piloot werd duchtig aan de tand gevoeld en hoewel hij aanvankelijk zeide, van niets te weten, viel hij na een kwar tier door de mand, toen een speurhond hem als de dader aanwees. buitenlandse generale staf te Fontaine- bleau bevindt (het onder veldmaar schalk Montgomery staande militaire hoofdkwartier van de Westerse Unie) en omdat Franse overzeese gebiedsdelen worden gemaakt tot bases voor een aanval op de Sowjetunie en op de volksdemocratieën". Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Soldaat H. J. van Amstel uit Vreeswijk. 2e lui tenant J. J. Bottinga uit de Lier (Z- Holland). 2e luitenant M. T. C. Klompenhouder uit Tilburg Soldaat J. E. Notenboom uit Rotterdam. Sol daat A W. Gijzen uit Rotterdam. Sergeant A. J. Hoeboer uit Nijmegen. Opperwachtmeester H ,J. Schreu- ders uit Klundert (Noord-Brabant). Korporaal J. Frans uit Oiïde Pekela. Soldaat le klasse J. J. van Leuken uit Erp (N.-Brabant. Marechaussee le klasse W. J. Hendriks uit Oeffeit VREDESBESPREKINGEN MET ISRAEL Te Rhodos wordt vernomen, dat Saoedi-Arabie „vrijwel zeker" de uitno diging om vredesbesprekingen met Israel te beginnen zal aanvaarden Politieke delinquenten waren onverbeterlijk De Rijkspolitie te Amsterdam heeft drie personen gearresteerd, die zich bezig hielden met het verlenen van hulp en steun aan ontvluchte en voort vluchtige politieke delinquenten. De gearresteerden waren in November van het vorig jaar eveneens voor hetzelfde feit aangehouden, doch werden betrek kelijk kort daarna op vrije voeten ge steld. Al spoedig daarna bleek, dat weer met deze praktijken was begonnen. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft daar- De diplomatieke medewerker van de „New York Times" heeft, zoals reeds gemeld, bericht dat president Truman er naar streeft machtiging van het Congres te verkrijgen voor het doen vervoeren van Amerikaanse militaire uitrusting naar West-Europa en naar andere delen van de wereld. Volgens de medewerker zal eind Maart ver moedelijk een wereldbewapenings- wetsontwerp bij het Congres worden ingediend. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou moeten beslissen, welke landen de wapens krijgen en in welke hoeveelheid en volgorde. De opstelling van de wetsontwer pen, waarin het programma voor het verlenen van militaire bijstand aan andere staten zal worden verwerkt, wordt voorbereid door een raad, die van overal ter wereld verzoeken heeft ontvangen voor het verlenen van militaire bijstand. Dit program ma zal worden gekoppeld aan 't sche ma voor het verstrekken van wape nen aan overzeese gebieden, dat thans wordt voorbereid. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge lichte regen of motregen en la ter voornamelijk in het Noorden van het land opklaringen. Krach tige tot matige westelijke wind. Iets minder zacht. QP HET UIENEILAND Flakkee huilen de boeren en ze hebben het aan zichzelf te wijten. In de kuilen liggen 25 millioen kg te rotten en men kan ze aan de straatstenen niet kwijt. In de herfst hadden de tuinbouwveilingen een contract gereed voor verkoop van 17 millioen kilo naar Duitsland, maar de boeren geloofden bij de handelaren een betere prijs te kunnen bedingen. Ze tekenden niet, maar gingen zitten wachten. Ze zitten nog.Het atoom in Januari gingen drie mensenlevens zameld. Daarop werd het een zee slang in een kistje In verband met de werkloosheid heeft België de wer ving van buitenlandse mijnarbeiders stopgezet; van de 128.000 mijnwerkers zijn er slechts 56.000 Belg. Het vak der krantenschrijvers wordt gevaarlijk; wük om de reclame te horen. Die bleef nieuwsjagers, die hun bron niet wilden noemen, kregen 100 gulden maand zakjesplakken een derde moet nog hielp. Men hielp. Brabants gul en zonder centen. Men ging naar Oister- op met haar collega's in het gewest Arnhem gecoördineerd, die direct de ontvluchte politieke delinquenten Jean Francois Celle, een voormalig politie man in de gemeente Wijchen kon aan houden. Het spoor leidde naar de be kende voormalige NSB-er De Jong aan de Leliegracht te Amsterdam, die vorig jaar reeds was gearresteerd en de be kende radiopropagandist De Meester. Bij huiszoeking werden bescheiden in beslag genomer, waaronder een com pleet kaartsysteem met de namen van een groot aantal politieke delinquenten Daags na de arrestatie van De Jong constateerde de Rijkspolitie voor het raam van het perceel op de Lelie gracht een kaartje met de woorden: ..heden geen zitting". Het staat wel vast, dat deze „zittingen" 's Maandags, Woensdags en Vrijdags werden gehou den. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. uit. De juffrouw kwam ook niet op de planken. Kitty Knappert had ze zich genoemd Bleek onbekend. Knappert! is in vele opzichten een teken des tijds. In Amerika is een klok gemaakt, die op trillingen van ammoniamoleeu door brand veiloren; er waren 23 branden met een schade van meer dan 20.000 gulden elk en het totaal waarde- len loopt en een bijna absolute tijdmaat bedrag der in rook opgegane eigendom- vlees, 80 pond suiker, 40 pond kip Li4TT1I IHqu wï nil.- nn *•<-> L - 4 boete en een voorwaardelijk; op het matje komen. Alles in Den Haag, waar men met geheimen niet laat spot ten. Volgens de statistiek zal iedere Amerikaan dit jaar 380 eieren, 65 kilo 165 schijnt aan te geven. Het apparaat gaat naar de wereldklok te Greenwich, waar ze nog stumperen met kwarts- kristalklokken, die soms per dag een duizendste seconde afwijken. Moet u 's uitrekenen wat dat gaat schelen op tien millioen jaar. Komt ons hele na geslacht te laat in de kerk! men is meer dan anderhalf millioen. ]y[ET EEN reuzeslang aan boord opgerold in een beetvrije kist. kwam het stoomschip „Van 't Hoff" liter melk en room en nog het een en ander anders eten. De dokter tobt wel met de beroerte, later. J7R KOMT een film over de stommi film en dat moet een knappe HE ADVERTENTIECOLPORTEUR Klaassen dregt (onder allerlei namen) het land af naar slachtoffers die hem rijk willen maken. Hij geeft waardeloze 'ijdschriften en gedenkboe ken uit onder de namen Opbouw, Es camp en wie weet wat nog meer. Poli tie waarschuwt: allemaal Jan Klaassen! Met elkaar aten wij in 't laatste kwartaal van vorig-jaar 95000 koeien en 238.000 varkens op plus 100.000 huis- slachtingszwijnen Kalveren, schapenen geiten brachten het met elkaar tot meer dan 120.000 stuks. O Bij de ge vechten voor een Berlijnse bioscoop, waar Joden de vertoning van ..Oliver Twist" beletten, zijn 13 agenten en 30 burgers gewond. De film zal niet Ver toond worden. In Tilburg kwam een juffrouw in een modemagazijn en ver telde een schoon verhaal. Zij was actrice van het Vrije Toneel, moest in Oisterwijk optreden, had dringend een japonnetje nodig en zou er voor zorgen, dat voor het magazijn van de planken af reclame werd gemaakt als men haar van de Lloyd los van de kade in Sin- füm worden. In de hoofdrol: het idool gapore. t Beest was bestemd voor die- van ,je voorvorige generatie, de ver renhandelaar in Nederland. Een dag drongen droom van uw opa: Gloria later geurde de python dermate pene- Swanson. Na een rust van twintig trant, dat de kist op de achterste punt jaren zal zij weer giimlachen tegen het van de achtersteven werd gezet. Hielp celluloid. In de gloria! In Engeland niet. Week later werd leven voor be manning absoluut ondragelijk. De kapi tein liet met de moed der wanhoop kist openmaken (kome wat kome!) en con- komt op 24 April het snoepgoed van de bon. Een Amsterdammer heeft een sausje uitgevonden, waardoor de slecht ste tabakken een onberispelijke brand stateerde dat de python reeds langere en krijtwitte as krijgen Eigen teeit met tijd geleden tot zijn vaderen was ver Is het nou Mohammed Agung oj Anak Hatta? Havannasaus: hoe daagt het in den Oosten! De Veluweschrik, die mas sa's inbraken verrichtte en zich de naam „Onvindbare Pimpernel" ver wierf, kreeg vijf jaar onderdak en brood op de plank. Had bovendien nog vijf jaar tegoed van het Bijzonder Ge rechtshof. De Engelsman Jack Bilbo en zijn kleine vrouw zijn in een zeil boot de beschaving ontvlucht: ze gaan naar de Pacific, waar langs de gele stranden de blauwe golven deinen. ..De mensen zijn stapelgek geworden, zei Jack Ik heb er dik-en-d'k genoeg van. We gaan weg van de rottige politiek, de oorlogsangst, de atoomzenuwen, de re geringsformulieren en de bloedzuigers van de belasting". jaarde Nikolas Antonof. Hij zeide: „Ik lieb gedurende drie jaar met Krav chenko in Nikopol gewerkt. Hij was eerst adjunct-leider en vervolgens lei der van een der voornaamste werk plaatsen voor draadtrekking, waar on geveer 1600 arbeiders werkten. Hij stond bekend als een actief lid der communistische partij". De getuige sprak uitvoerig over de vervolgingen die hij sedert 1930 vanwege het Sowjet regiem te verduren had. Hij was drie maal gearresteerd en had negen jaar in de gevangenis doorgebracht. Antonof vertelde ijzingwekkende bijzonderhe den over de wijze, waarop hij werd verhoord. Men had hem o.a. bewuste loos geslagen en vervolgens opgesloten in een klein lokaal, waar hij niet eens rechtop kon staan. De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocky heeft de namen van vier Tsjecho slowaakse politici bekendgemaakt, die de „organisatoren van de staatsgreep" zouden zijn geweest, welke de niet- communistische partijen, naar door de communisten wordt beweerd, in Febr. 1948 hadden willen plegen. Volgens Zapotocky waren de vier schuldigen: dr. Zenkl, de gewezen socialistische vice-premier, dr. Drtina, gewezen socia listisch minister van justitie, monseig neur Sramak, voormalig (katholiek) vice-premier en dr. Lettrieh, gewezen president van de Slowaakse Nationale Vergadering. (Dr. Zenkl en dr. Lettrieh vertoeven buiten Tsjechoslowakije, dr. Drtina en monseigneur Sramek bevinden zich bin nen de landsgrenzen). Schiphol heeft een „sneeuwblazer" Gisteren arriveerde in Amsterdam een z.g. „sneeuwblazer", die gebruikt zal worden om bij zware sneeuwval Schiphol „open" te houden. Het appa raat kost ruim 70.000 gulden. Met zijn turbine, aangedreven door een 120 pk motor kan de sneeuwblazer de mist- baan op Schiphol, die een lengte heeft van 2100 meter en een breedte van 40 meter, in ruim een uur sneeuwvrij maken. De sneeuw wordt door de ma chine ver buiten de baanrand op het veld gespoten. Droge sneeuw wordt door de sneeuwblazer 60 meter wegge blazen en natte sneeuw 40 meter. De sneeuwblazer, die 17 ton weegt, is per schip van Amerika naar Rotter dam vervoerd en vandaar met een lichter naar Amsterdam gebracht. De stakende Amsterdamse haven arbeiders besloten gistermiddag de sta king, die precies zes weken geleden uitbrak, op te heffen en hedenochtend weer aan het werk te gaan. Dit besluit is genomen als gevolg van de mededeling, welke in de voormid dag door de scheepvaartvereniging Noord aan de stakers is gedaan. Deze mededeling bevatte de clausule dat bij werkhervatting op Woensdag 23 Februari 1949 vm. om acht uur geen rancune zal worden toegepast. Voorts dat de kern een zaak is van de onder neming zelf, waarin door de N.V. Am sterdams havenbedrijf zal worden voorzien; de ploegsterkte wordt in principe door de bedrijfsleiding gere geld. Omtrent de lonen bij het Amster dams havenbedrijf en de commissie samenwerkende havenbedrijven blijft de Scheepvaartvereniging bij haar standpunt. Vakbonden boycotten herdenking Februaristaking Ook het C.N.V. neemt geen deel aan de Februaristaking herdenking. Het Christelijk Nationaal Vakverbond deelt mede, dat, nu het blijkbaar de be doeling is, dat op de bijeenkomst ter herdenking van de Februaristaking be halve de burgemeester van* Amsterdam ook de heer F. Schoonenberg, hoofd redacteur van De Waarheid, spreekt, zal de christelijke vakbeweging aan deze bijeenkomst in generlei vorm me dewerking verlenen. Het N.V.V. en de K.A.B. hadden reeds een besluit in gelijke zin geno men, zodat geen der drie grote arbei dersorganisaties aan deze stakingsher denking deelneemt Ruim een millioen Amerikanen onder de wapenen? De commissie van onderzoek, die door Truman is ingesteld, heeft aanbevolen de wet op de militaire dienstplicht tot het uitex-ste door te voeren, ten einde de strijdkrachten van de nationale garde en van het reserveleger „om vei ligheidsredenen" op meer dan een millioen man te brengen. De commissie stelde voor de natio nale garde tot 475.000 man en de reserve tot 579.000 man uit te breiden. De nationale garde telt thans 287.000 man, terwijl de sterkte van de reserve niet bekend is. DOODSTRAF GEEIST TEGEN BEWAKERS VAN KAMP „ERICA" De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Assen eiste de dood straf tegen de 30-jarige kruideniers bediende Toon Soetebier te Coevorden, de 44-jarige arbeider W. A. Bos uit Vlagtwedde en de 43-jarige arbeiders A. Boelen uit Ommen, allen voort vluchtig. Zij hebben als bewaker in het kamp „Erica" te Ommen dienst ge daan. In vele plaatsen van Drente en Noord-Overijsel namen zij deel aan razzia's, opsporing en arrestatie van onderduikers. JOEGOSLAVIË STEMT MET HET WESTEN IN DE WERELD GEZONDHEIDS-ORGANISATIE De uitvoerende raad van de Wereld gezondheidsorganisatie heeft een be roep op de Sowjetunie gedaan terug te komen van haar besluit uit de or ganisatie te treden. Dit beroep werd door Joegoslavië ondersteund. De afgevaardigde van Polen het enige andei-e Oostelijke land, dat in de uit 18 leden bestaande raad is verte genwoordigd weigerde het beroep te ondertekenen. TURKIJE KRIJGT TWEE AMERIKAANSE KRUISERS De Verenigde Staten zullen aan Tur kije twee moderne kruisers van het Dalton-type (13.500 ton) afstaan. Dit zou volgens de bladen te Istanbul het eerste concrete resultaat zijn van het jongste bezoek van de afgevaardigde der Amerikaanse vloot aan Turkije. r.RITSE WAARNEMERS BIJ PROCES TE SOFIA Het Bulgaarse ministerie van buiten landse zaken heeft het Foreign Office doen weten, dat twee leden van het Britse gezantschap als waarnemers zul len worden toegelaten bij het proces tegen de predikanten, die van hoog verraad worden beschuldigd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1