Republiek wijst Nederlandse voorstellen af sars Kort Bestek Opnieuw vier bekentenissen te Sofia Deken van Canterbury contra Kravchenko Communistische spionnage-activiteit in Frankrijk Dinsdag 1 Maart 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargans No. 50 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De deur nog niet geheel gesloten Palar verwacht eigen voorstellen van de Republiek B.F.O. AANVAARDT DE UITNODIGING Legaties betwijfelen de juistheid Weerbericht „Ik verkoos de vrijheid onjuist betiteld als Majoor betrokken bij documenten-affaire I BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Mohammed Rum heeft gisteren het volgende aan de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië getelegrafeerd: Het laatste besluit van de Nederlandse regering, zoals vervat in de brief van dr. Beel, waarbij de Republikeinse leiders worden uitgenodigd deel te nemen aan de Rondetafelconferentie in Den Haag, doorkruist de resolutie van de Veiligheidsraad en bovendien is het zeer duidelijk, dat de Nederlandse regering in geen geval zal voldoen aan de voorwaarde om de huidige Republikeinse regering in haar bevoegdheid over enig deel van baar gebied te herstellen. In het bijzonder verklaarde dr. Gieben, dat in tegenstelling tot de bewoordingen van de verklaring van zijn regering over het opheffen van de bestaande beperkingen betreffende de bewegingsvrijheid der Republikeinse leiders, wij in geen geval zullen mogen terugkeren naar Djokjakarta. Deze nieu we stap van Nederland geeft uitdrukking aan zijn ontkenning van de wettigheid der inmenging van de Veiligheidsraad en houdt een ander voorstel in op eigen gezag. Onze regering zal echter nooit zich neerleggen bij enige stap, welke de tenuitvoerlegging van de resolntie van de Veiligheidsraad ontwijkt. Aldus het telegram van Mohammed Rum. (Uit dit bericht blijkt niet, of Moh. Rum, is opgetreden als woordvoerder van de Republikeinse leiders, dan wel of hij voorzichtigheidshalve slechts persoonlijk de verantwoordelijkheid voor dit telegram draagt. Het wil ons voorkomen, dat de Republiek, enerzijds de deur niet geheel wil sluiten voorzover het betreft het eventuele deelnemen aan de Ronde Tafelconfe rentie, doch anderzijds bij voorbaat een eventueel mislukken van deze conferentie voor de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering wil laten. Ook de verklaring van Palar, die wij hieronder afdrukken, wijst in dezelfde richting. Red.) Palar verklaarde op een persconfe rentie: „Ik verwacht niet, dat de Re publikeinse regering de Nederlandse plannen zal aanvaarden of zal instem men met enige conferentie, zoals de Nederlanders hebben ontworpen. Wij kunnen misschien echter ver wachten, dat de Republiek haar eigen voorstellen zal aanbieden, gebaseerd op de realiteit van de huidige situatie in Indonesië en Zuid-Oost-Azie". Hij zeide voorts, dat de verklaring van de Nederlandse regering een dui delijke verwerping en rechtstreekse ontkenning betekent van de drie re soluties der Verenigde Naties sedert de Nederlanders hun aanval inzetten. Palar wees erop, dat geen woord in de officiële Nederlandse verklaring ervan blijk geeft, dat de Nederlandse regering haar strijdkrachten zal beve len de vijandelijkheden te staken, en dat geen vermelding wordt gemaakt van het onmiddellijk herstel van Re publikeinse leiders in de hun rechtma tig toekomende positie. Palar zeide, dat de Nederlandse ver klaring het doel had te vermijden: het herstel van de Indonesische Re publiek, het voeren van onderhande lingen met de Republiek als een par tij voor de Veiligheidsraad en het te rugtrekken van de Nederlandse troe pen. Het Nederlandse plan ontneemt aan de Veiligheidsraad het uiteinde lijk gezag en de besprekingen zullen niet worden voortgezet onder de aus piciën van de Indonesische Commissie der Verenigde Naties, doch onder de uiteindelijke leiding van de Neder- lanse Regering, zo zeide Palar. De grondwetswijziging gaf, aldus Pa lar, geen enkele garantie van souve- reiniteit voor de Verenigde Staten van Indonesië. Hij voegde eraan toe, dat „volledige souvereniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië dient te worden gegeven alvorens men kan overgaan tot besprekingen over een Nederlands-Indonesische Unie". Naar de heer Van Kleffens Zater dag zeide, zullen de Nederlanders zich blijkbaar gebonden achten door de besprekingen die de grondwetswijzi ging oplegt, zo ging Palar verder en hij wees erop, dat deze besprekingen reeds door de Republiek waren ver worpen. Ofschoon de Nederlanders bekend hebben gemaakt, dat de overdracht van de souvereiniteit a:n de Verenig de Staten van Indonesië zal worden verhaast, schept hun plan, aldus de heel Palar, geen basis voor een oplc s- slng, daar alle geschillen tussen de Naar het ANP van welingelichte zijde verneemt, heeft de BFO een stemmig besloten de uitnodiging van de Nederlandse regering tot bijwoning van de Ronde Tafelconferentie te aan vaarden. Nederlanders en de Republiek zich op nieuw zullen voordoen, waardoor geen enkele garantie bestaat, dat een uit eindelijke overeenkomst kan worden bereikt voor de nieuwe eindstreep, die Nederland heeft gesteld. Verklaring van dr. van Roijen. Dr. J. H. van Roijen heeft verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt in In donesië de klok terug te zetten door aan de bevolking ervan de vrijheid te ontzeggen. Sprekende over de nieuwe Nederlandse voorstellen om het Indo nesische geschil te regelen, zeide dr. van Roijen: „Wij zijn ervan overtuigd, dat er geen essentieel verschil bestaat tussen de doelstellingen van de Ne derlandse regering en die van de Vei ligheidsraad". Dr. van Roijen zeide, dat Nederland tracht de Veiligheidsraad van zijn goede bedoelingen te overtuigen en dat het geen open breuk met de Vei ligheidsraad wil over Indonesië. Politiek verkeer. Dr. Koets, die gistermorgen naar Bangka is vertrokken, wordt heden middag te Batavia terug verwacht. In tussen vertrekken vandaag enige Re publikeinen van Batavia naar Bangka, onder wie de heren Darmasetiawan, Supomo, Sudjono, Leimena en Lring- godigdo. De contactcommissie uit de BFO zal waarschijnlijk Woensdag de Republikeinse leiders op Bangka be zoeken. Uitbreiding Nederlands-Britse handel In het afgelopen weekeinde zijn de besprekingen tussen een Nederlandse en een Engelse handelsdelegatie ge ëindigd. Als resultaat van deze be sprekingen mag worden verwacht, dat de handel tussen het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland gedurende het lopende jaar belangrijk zal kunnen worden uitgebreid. De wederzijdse le veranties zullen iets meer dan 60 mil- lioen pond bedragen. De Nederlandse export van eindproducten zal, evenals de export van spek, eieren en zuivel producten worden verhoogd. Het Ver enigd Koninkrijk zal onder meer ren minste 800.000 ton steenkool leveren, alsmede blik, textielgaren en velerlei andere producten. De totale export uit Indonesië naar Engeland zal ongeveer 8 millioen pond bedragen. Hiertegen over zal het Verenigd Koninkrijk voor een waarde van 13 millioen pond aan diverse fabrikaten aan Indonesië le veren. HANDELSVERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN NOORWEGEN Te Oslo is het protocol ondertekend van het verdrag voor wederzijdse han- a 61i jet betahngsverkeer tussen Nederland en Noorwegen voor het jaar 194 o°e,Ned,erl«orse handel zal m 1949 dezelfde omvang en samen stelling hebben als in 1948. tot ver- Weersverwachting geldig Woensdagavond. Geleidelijk der afnemend, maar vooral aan vankelijk tijdens hagel- of sneeuw buien nog stormachtige of harde wind tussen N.W, en N. Guur weer, met in de nanacht plaatse lijk lichte nachtvorst, voorname lijk op tegen de wind beschutte plaatsen. Ds. Georgi Nikolof Tsjernief, de vierde beklaagde in het proces te So fia, heeft schuld bekend op alle pun ten van de tenlastelegging. Hij wordt o.m. beschuldigd van mi litaire, politieke en economische spion- nage en illegale valuta-transacties, waarbij in totaal 6.100 dollar en 4.500 Zwitserse francs waren gemoeid. Ds. Tsjernief bekende vóór de oor log inlichtingen aan de Duitsers ver schaft te hebben en na de oorlog, zo zeide hij, verschafte hij inlichtingen aan de Amerikanen, o.m. over troepen bewegingen, de ligging van vliegvel den en kustverdedigingen, de produc tie, de spoorwegen, militaire eenhe den in Sofia en de ligging van troepen nabij de Turkse grens. Mitskof verklaarde, geen rechtstreeks contact met Britten of Amerikanen te hebben onderhouden: hij had zijn rap porten bij zijn collega Ziapkof inge diend, die voor de doorzending ervan zorg droeg. In deze rapporten werden inlichtin gen verstrekt over de productie van klinknagels en bouten in een fabriek te Plofdif, die toen particulier bezit was; ook waren informaties gegeven over electriciteitsvoorziening, de steen koolmijnen, communistische vergade ringen en dergelijke onderwerpen. Mitsjkof zeide nog dat hij beloofde, voor zijn land en volk te zullen werken indien hem de gelegenheid daartoe werd geschonken. Tijdens de middagzitting van het ge rechtshof verklaarden nog drie predi kanten, namelijk Georgi Vassef, Hara- lan Popof en Jontsjo Driankof, schuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Vassaf verklaarde onder meer: „Mijn collega's en ik hadden veel aan de Amerikanen te danken; wij waren pro- Amerikaans en pro-Westers. Thans heb ik berouw. Wat ik heb gedaan, deed ik Tweejarig kindje verbrand Gistermorgen is brand uitgebroken op de derde etage van het perceel Houtrijkstraat 39 te Amsterdam, met het noodlottig gevolg dat het twee jarig zoontje van de bewoners is ver brand. In de kamer waar de brand ontstond, bevond zich een brandende petroleum kachel, waarvan een der poten kapot was. De kachel is vermoedelijk omge vallen. Het kindje speelde voor de kachel. De uitstromende brandende petroleum deed de kleertjes onmiddel lijk vlam vatten. De moeder heeft nog getracht het vuur te doven, maar het kind had reeds zulke ernstige brand wonden gekregen, dat het overleden was. PROF. VENING MEINESZ DOCTOR HONORIS CAUSA Door de Brusselse Universiteit is het doctoraal honoris causa van de faculteit der rechten toegekend aan prof. dr. ir. F A Vening Meinesz, di recteur van het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut in De Bilt en hoogleraar in de geodesie aan de Universiteit te Utrecht uit dankbaarheid tegenover hen en thans stel ik mij voor ogen, dat hetgeen ik heb gedaan, niet juist is. Ik zou deze vlek op mijn leven willen uitwissen". Ook Haralan Popof en Diankof legden verklaringen in deze geest af. Tegenstrijdigheden Gemeld wordt, dat zowel de Britse als de Amerikaanse legatie verschillen de tegenstrijdigheden hebben ontdekt tussen verklaringen van beschuldigden en de feiten met betrekking tot data waarop de beschuldigden bepaalde Britse en Amerikaanse functionarissen zouden hebben gesproken. Oostenrijk verwerpt Joegoslavische grensvoorstellen Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de compromisvoorstellen tot grenswijziging, die Donderdag door dr Ales Bebler, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van Joego slavië, werden ingediend, verworpen. Dr. Gruber verklaarde aan de con ferentie van plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken, die de Oostenrijkse grenskwestie bespreken: Ik heb van het parlement en de re gering van Oostenrijk opdracht gekre gen opnieuw en onmiskenbaar te ver klaren, dat deze grondwettige licha men nooit een verdrag zullen ratifice ren, dat de onschendbaarheid der Oos tenrijkse grenzen niet handhaaft". Koninklijk gezin blijft nog veertien dagen in Tyrol Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen hun vacantie in Oosten rijks Tyrol verlengen, zo verneemt Reuter te Wenen. Volgens uit Sankt Anton ontvangen berichten zal de Ko ningin, die gisteren naar Zermatt zou vertrekken, vermoedelijk met de Prins en de drie prinsesjes in Tyrol blijven tot de skiwedstrijden te Kandahar op 13 en 14 Maart. Generaal Clay wil aftreden „Generaal Lucius Clay wenst ontslag te nemen als opperbevelhebber der Amerikaanse bezettingsstrijdkrachten in Duitsland doch er is nog geen en kele schikking getroffen om hem te Vervangen", zo verklaarde de minister van oorlog, Kenneth Royall, na een onderhoud met president Truman. De „Chicago Tribune" schrijft uit ge zaghebbende bron te hebben vernomen, dat Clay zou worden vervangen door luitenant-generaal Albert Wedemeyer of generaal Mark Clark. „De wijziging zal een omschakeling betekenen- in de Amerikaanse politiek van de Carthaag- se harde vredespolitiek tegenover Duitsland volgens het plan Morgenthau naar een soepeler vredespolitiek ten einde 'de nadruk te leggen op de vast beslotenheid der V.S. de verbreiding van het communisme tot staan te brengen", aldus het blad. Voor het Parjjse gerechtshof, dat de door Victor Kravchenko tegen de communistische „Les Lettres fran- caises" ingediende aanklacht wegens smaadschrift behandelt, trad Maan dag als getuige voor laatstgenoemd blad Dr. Hewlett Johnson, deken van Canterbury op. Hij was in het zwart gekleed en droeg een zilveren kruis op zpn borst. Dr. Johnson gaf als zijn mening te kennen, dat hij Kravchenko's boek „Ik verkoos de vrijheid" niet in over- eensteming achtte met de feiten, zo als hij deze sinds 1917 had bestudeerd. Hij had een studie gemaakt van de Sowjetunie en er drie boeken over geschreven. Hij had Sowjetrusland alp een „werktuigkundige dat ben ik en als geestelijke en zedenmees ter dat ben ik ook" bestudeerd. De deken van Canterbury zeide een privé-gesprek van 'n uur met ge neralissimus Stalin te hebben gehad. Hij verklaarde de beschrijving van de Sowjetrussische leider in Kravchen ko's boek als een „belachelijke cari- catuur" te beschouwen. Naar van gezaghebbende zijde te Parijs is verklaard, heeft het Franse parket besloten, te verzoeken om op heffing van de parlementaire on schendbaarheid van 20 communistische afgevaardigden en senatoren. Allen zouden zij redevoeringen gehouden of artikelen geschreven hebben, die be doeld waren om het Franse leger te demoraliseren. In een communiqué van het ministe rie van Binnenlandse Zaken wordt ver klaard, dat een „nieuwe spionnage- activiteit" werd ontdekt. Gezegd wordt, dat een gearresteerde majoor van het leger, een zekere Teulery, die lid is van de communistische partij, en aan deelhouder van „France d'Abord", „bekend heeft, een buitenlandse mili taire attaché vele documenten in han den gespeeld te hebben, die hij kon inzien tijdens zijn diensttijd bij de ka binetten van de ministeries van bewa pening en nationale verdediging. Een andere officier in actieve dienst, lid van de organisatie FrankrijkSowjet unie en kapitein-instructeur van de school voor parachutisten te Pau, is ver hoord over zijn betrekkingen met de majoor en over de documenten betref fende de nationale verdediging, die hij aan 't blad „France d'Abord" gaf. Zij zullen aan de militaire justitie over geleverd worden". De naam van de kapitein zou Aze- ma zijn „Franse d'Abord is 'n commu nistisch weekblad, dat vooral militaire artikelen publiceert. De directeur, Ro bert Penillaud, is een van de vier communisten, die Zaterdag gearresteerd werden. BIJNA 900 COMMUNISTEN IN INDIA GEARRESTEERD De premier van India, Pandit Nehroe, heeft in het parlement verklaard, dat een groot aantal vooraanstaande leden van de communistische partij in India ondergronds was gaan werken en de regering „tal van aanwijzingen" had, dat „georganiseerde pogingen gedaan worden om sabotage-acties te voeren meer in het bijzonder tegen het spoor wegsysteem". In totaal waren er 870 arrestaties verricht in de afgelopen tien dagen in verband met de spoor wegstaking waarmede de onder com munistische leiding staande vak ver enigingen gedreigd hadden. IsraëlischLibanese besprekingen De Israëlische en Libanese delega ties komen heden bijeen te Ras el Na- koura aan de IsraëlischLibanese grens om de besprekingen over een wapenstilstand te voltooien, aldus wordt te Tel Aviv uit Israëlische bron vernomen. De besprekingen werden vijf weken geleden afgebroken, ofschoon reeds een ontwerpovereenkomst was goedge keurd. OUDE MAN ONDER DE TRAM Op de hoek van de Laan van Meer- dervoort te 's Gravenhage sprong gis termorgen de 78-jarige J. H. op een rijdende tramwagen van lijn 12. Hij kwam daarbij in aanraking met een verkeerszuil en geraakte onder de baanschuiver van de aanhangwagen Met inwendige kneuzingen en nadat de aanhangwagen opgevijzeld was v/erd H. in ernstige toestand opgeno men in het ziekenhuis aan de Zuid- wal, waar hij 's middags is overleden VRIJSPRAAK IN PLAATS VAN VIJFTIEN JAAR De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft de 50-jarige mevr. M. D. V.-S. vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. De eis luidde 15 jaar. Zij werd ervan beschuldigd een aantal Joden, Joden begunstigers en illegale werkers aan groep-10 der politie te hebben verra den, tengevolge waarvan enige van hen in Duitse concentratiekampen om het leven zouden zijn gekomen. Jn Madrid is de laatste nakomeling van Columbus (ontdekker van het ei en van Amerika), Christobal hertog van Veragua, ten huwelijk ge schreden met Annunciada Gerosobal y Ramirez de Haro. Alles wat in Spanje blauw bloed heeft was in de kerk. De filmspecialisten van Hollywood zijn tot de conclusie gekomen dat het pu bliek beu is van misdaden, ellende en sex-appeal. Er is meer vraag naar films over familieleven, vooral die waarin honden en kleine kinderen een rol spe len. In de Hoge School van Kansas City werd een vergadering belegd, waarin de president pleitte voor het vo teren van een half millioen voor ver nieuwingen. Tijdens zijn toespraak stortte het plafond van een aangren zende zaal in. Het geld werd direct be schikbaar gesteld. Een werkloze Amerikaan uit Denver adverteerde: „Ik wil alles aanpakken. Inbreken in het Witte Huis, borden drogen en schoon moeders uit het raam gooien." Jn Amerika spreekt een jury, sa mengesteld uit burgers, het schul dig of onschuldig uit. In de zaak van een man, die zijn vrouw had vermoord, werd door de rechter in St. Louis ook de vrijgezel Donzelot tot jurylid be noemd. Hij vroeg om ontheffing. „Als vrijgezel weet ik weinig van huwelijk en vrouwen af". De rechter schreef hem terug: „Ik ben twintig jaar ge trouwd en ik snap er steeds minder van. Maar dat mag 'm niet hinderen." De Stockholmse politie heeft doen weten, dat zJj een vervolging zal instel- tatie van Petroleumbronnen in Neder- landseh-Indie is veranderd in N.V. Ko- r'iklijke Nederlandsche Petroleum mui:Maatschappij. (Oude spelling). U mag natuurlijk ook gewoon blijven praten len tegen de toeschouwers, die bij de over „de Koninklijke". O Omdat de ijshockey-wedstrijd ZwedenAmerika collaborerende Prins Valerio Borghese op Vrijdag de orde zouden verstoren, w Italië is losgelaten, sloegen losgelaten Zondag is er in het stadion gevochten, communistische demonstranten in Mi- dat het niet mooi meer was. In Ame- laan de politie-agenten (die het ook rika woont de Nederlandse schilderes niet konden helpen) op hun hoofd Die Annie van Gent die centen nodig heeft, sloegen terug en bijgevolg hebben de Ze heeft per advertentie een van haar verpleegsters het nu weer veel druk- oren te koop aangeboden voor 100 dol- ker. lar. ROTTERDAM beleefde de oprich- gLIJ GELUID deed de voorzitter van de Gelderse K. v. K., ir. Vis, aan de raadsverkiezingen zal deelne- voor veel artikelen, die compenserend men. De leden willen het middenpad itJrZnT j3Ta' gaan tussen P.v/dA. en CPN. Andere °"dfe,rh°"d' w°rdt tijd! Nederland politiek: De naam van de Koninklijke gevraagd om teruggave (als her- Nederlandsche Maatschappij tot Exploi- ^'betaling) van vijf moderne vissers schepen, waarvan er in de oorlog twintig op Nederlandse werven :n Duitse opdracht werden gemaakt. Een Duitse „autoriteit" in Frankfurt heeft het Nederlandse verlangen genoemd: „'nonduldba gewelddaad, d met recht niets uitstaande heeft". Glimlachen, vrienden! Kwaad worden, is slecht voor uw hart. Q Onze Brabantse veesmok kelaar liepen nogal eens in de val, om- dat de koebeesten bij de grens uit na- - M\JJ tionale ontroering begonnen te loeien L\lr/-X Daarop hebben ze wat gevonden. Ze smeren de bekken der dieren met groene zeep. De koeien hebben het dan Ze nemen een ronde tafel om er z0 druk met likken, dat ze het loeien omheen te kunnen draaien. vergeten. Hij vervolgde met de mededeling: „alle godsdienstige leiders, waarmede ik heb gesproken, hebben mij, in te genstelling tot hetgeen Kravchenko daarover schrijft, verzekerd, dat hun kerkgenootschappen vrij waren". Ondervraagd omtrent een bericht in de „New York Post", volgens het welk Lyons het boek zou hebben ge schreven, antwoordde Kravchenko, dat dit slechts betrekking op geruch ten had. Daarom besteedde hij er geen aandacht aan. Op de beschuldiging van de verde diging, dat het boek tot oorlog tegen de Sowjetunie aanhitste zeide Krav chenko, dat de verdediging zijn be doeling niet juist begrepen had van wege de slechte Franse vertaling. Maitre Izard (voor Kravchenko) ver klaarde, dat men voorzichtigheid diende te betrachten met het oog op documenten van de verdediging, die zij „met behulp der Sowjetunie" ter tafel zou kunnen brengen op het tijd stip, dat het einde van het geding in het gezicht zou zijn en de aanklager geen tijd meer zou hebben te ant woorden. Doodstraf geëist tegen Duitse beul Voor het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren de zaak behandeld tegen de 37-jarige Duitser Ernst Weike uit Boffzen, die geduren de de bezetting gevangenbewaker was en in 1944 bewaker werd in het kamp in het Oranje Hotel te Scheveningen te Vught. In deze functies zou Weike zich schuldig hebben gemaakt aan mis handeling van politieke gevangenen, door hen te slaan of te schoppen of geruime tijd te laten hurken. In Vught had hij de bewaking over de barak 3 A en de bunker. Daar zou hij zich vergrepen hebben aan de Ro de Kruis pakketten die voor de gevan genen bestemd waren. Nabij Norg nam hij deel aan het executeren van acht Nederlanders. Zestien getuigen waren gedagvaard die hetzij in Schevenin gen, hetzij in Vught Weike hadden le ren kennen. Hij werd barbaars of arrogant ge noemd en ook sadist, en de schrik van het kamp Vught. De advocaat-fiscaal, mr. De Gruyter, noemde Weike een specialist in het uit vinden van wreedheden en eiste de doodstraf. De verdediger verzocht een psychia trisch rapport daar de vier jaren de tentie zijn cliënt „enigszins zonderling" zouden hebben gemaakt. Op 14 Maart zal het Hof uitspraak doen. Scandinavië en hef AHanfisché pacf Antwoorden van Westeuropse rege ringen op het laatste ontwerp voor het Noordatlantische pact begonnen giste ren op de ambassades te Washington binnen te komen. Indien alle antwoor den op tijd arriveren, stellen de am bassadeurs voor nog hedenavond een verdere ontmoeting met Acheson, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, te hebben. Het is mogelijk, dat de Noorse ver tegenwoordiger aan de besprekingen zal deelnemen alvorens het pact is vast gesteld en getekend. Functionarissen wensten zich er niet over uit te laten, of Denemarken tijdig tot deelneming zou kunnen besluiten, zodat het nog vóór de ondertekening van het pact bij de onderhandelingen vertegenwoordigd kan zijn. Volgens Amerikaanse persberichten uit. Kopenhagen zouden hoge diploma tieke kringen te Zweden voorspeld heb ben, dat Zweden binnen zes maanden tot het verdrag'zal toetreden en moge lijk nog „spoediger indien de Sowjets de handen naar Finland zouden uit strekken." Medebeschuldigden van Mindszenty staan terecht Gistermorgen is te Boedapest het pro ces begonnen tegen vijfden mede beschuldigden van Kardinaal Minds zenty, aan wie ten laste gelegd is, dat zij nagelaten hebben vreemde valuta aan te geven en te deponeren, en dat zij vreemde valuta hebben gesmokkeld en er in hebben gespeculeerd. Toen de zitting om vijf uur werd ver daagd tot Dinsdagmorgen hadden vier beklaagden hun schuld bekend, de vijf de, Nandor Vijkav, die ervan beschul digd werd aan Gabor Horvath, de se cretaris van prins Paul Esterhazy na 1 Augustus 1946 dollars verkocht te heb ben, verklaarde zich onschuldig. De behandeling tegen de overige tien beschuldigden wordt heden voortgezet. IN NEW YORK STAKEN DE BAKKERS In verband met een arbeidsgeschil zijn zes bakkerijen, die 70 pet van het brood en gebak in New York leveren, gesloten. Ongeveer 1500 chauffeurs en (iOOO andere arbeiders zijn bij het ge schil betrokken. DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN Na de sprints van 9 uur gisteravond luidde de stand in de Antwerpse zes daagse: 1. BruneelDekuysscher 94 pt.; 2. NaeyeDepauw 57 pt.; 3 Janssens Fruythof 51 pt.; 4. Thyssen—Ockers 40 pt; 5. StromArnold 25 pt; 6. Adriaens- sensBruyland 18 pt; 7. Schulte Boeyen 16 pt.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1