Runciveefokkers van „De Duinstreek' vergaderden Eerste ontkenning in proces te Sofia Een zeer interessant veevoederpraatje r „Ik heb nagedacht en begrijp nu alles" Juist afgebouwde boerderij op Texel afgebrand AVONTUUR I! De rundveefokvereniging' „De Duin streek" hield Dinsdagmorgen in café Uilbrand haar algemene vergadering cnder voorzitterschap van de heer N. Kaag. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen, die ondanks de vliegende storm en hagelbuitjes waren opgeko men, hartelijk welkom. Een terugblik werpende op 1948 meende hij te mo gen constateren, dat het afgelopen jaar niet ongunstig was geweest voor de veehouders. 1948 was een goed oogst jaar, er was overvloedig gras en flink hooi geteeld, al was de kwaliteit door de natte zomer wat minder. De notulen gaven de voorzitter aan leiding er op te wijzen, dat de kunst matige inseminatie een punt van be spreking was geweest in de bestuurs vergadering. Men was van mening, dat l.et te zijner tijd wenselijk zou zijn een eigen vereniging op te richten. Naar aanleiding van een vraag uit de ver gadering werd medegedeeld, dat de elders opgedane ervaringen behoudens een enkele uitzondering, gunstig waren. Ingekomen was een verslag van de commissie uit de Prov. Bond van rund- en fokverenigingen in Noord- Holiand, belast met de beoordeling van de jaarverslagen van de controleurs, dat van de 44 ingekomen verslagen als eerste drie voor bekroning in aanmer king kwamen Beemster, De Duinstreek en Heerhugo waard. De voorzitter bracht hulde aan de heer J. Broersen, contro leur-stamboekhouder van De Duin streek, waarmee de vergadering met een hartelijk applaus instemde. S.O.S.-seinen op razende Noordzee (Vervolg van pag. 1) De sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen heeft opdracht gekregen koers te zetten naar een op ruim 25 mijlen ten Noordwesten van Den Hel der met cokes geladen Deense vracht boot, het s.s. Karen Toft". De positie van het schip scheen hachelijk te zijn. De „Holland" bereikte de „Karin Foft" om 5 uur 's middags. Het is ge lukt een verbinding tot stand te bren gen. De „Holland" nam het schip op sleeptouw naar Terschelling. De „Ka rin Toft" had vrij veel schade opgelo pen aan de luiken, waarvan meerdere waren ingedrukt. Indien het schip blijft drijven, zal men trachten het naar Malmoe te slepen. Verdere stagnaties. Overal in den lande werd meer of minder grote schade aangericht. In de Waalhaven bij Rotterdam spookte het dermate, dat zeven schepen los sloegen. Sleepboten „snelden" toe om de op drift geraakte schepen weer op hun plaats te brengen. Erger was dat da aldaar opgerichte demagnetiserings- ïnrichting voor schepen door de storm vernield werd. Ook in de haven van Amsterdam rukten de schepen gelijk wilde dieren aan hun touwen. Een Zweeds stoomschip sloeg op drift, doen kon na een lichtopstand vernield te hebben, voor anker gaan. Het m.s. Heemskerk, dat kortgeleden bij de NDSM te water was gelaten en voor rfbouw langs de kade lag, sloeg los en kwam met zulk een kracht tegen een öucdalf terecht, dat deze de voorsteven binnendrong. Het binnenstromende water deed het voorschip zinken Met pompen tracht men het nu boven wa ter te houden. In de monding van de Schelde lie pen een Amerikaans en een Engels schip aan de grond. Sleepboten stelden pogingen in het werk om de schepen los te krijgen. Dit gelukte met de En gelsman, de Amerikaan kon wellicht bii het volgende hoge tij vlot komen. Ten gevolge van de storm sloeg tij dens devvloed het zeewater over de ge hele lengte van de Vlissingse boulevard. Sinds mensenheugenis is dit niet voor gekomen. Aan de binnenzijde van dc boulevard ontstond een gat. Men is ter stond met de herstelwerkzaamheden begonnen. Ook het trein- en lokale scheepvaart verkeer ondervond stagnatie. Op het ak GeldermalsenCulemborg moest d« electrische treindienst uitvallen. Het traject wordt nu bereden door itoom- en Dieselelectrische treinen. Het treinverkeer naar Harlingen was gestremd doordat een stukgewaaide te legraafdraad verward raakte in de wielen van een locomotief. Alle KLM-diensten functionneerden normaal en de toestellen der lijndien sten vertrokken en arriveerden vrijwel op tijd. Bij de behandeling van de agenda voor de op 2 Maart te houden Bonds vergadering werd o.m. besproken de candidaatstelling voor een lid van het bestuur van de Bond. Het aftredende lid, de heer J E J Kramer te Burger- brug, is niet herkiesbaar. Uit de ver gadering gingen stemmen op, de voor zitter N Kaag candidaat te stellen. Er was heel wat overredingskracht nodig om de heer Kaag tot het laten varen Ivan zijn bezwaren te brengen, maar emdelijk zwichtte hij voor de aan drang van de vergadering en aan vaardde hij de candidatuur. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de ontvangsten in 1948 hadden bedragen f 25041,87, waarbij het saldo van f 3284.04. Het batig saldo over 1948 bedroeg f 3398,77. De finan ciën waren gezond, het ging de ver eniging goed. Het ledental nam nog steeds toe. Bij de bestuursverkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde lid, de heer G. Veldt, bij enkele candi daatstelling herkozen. In de financiële commissie werd de heer K Veldt Pz, die niet herkiesbaar was, vervangen door de heer Jb vd Woude.. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering werden benoemd de he- rer. Jb Broersen en L Schermer. Hoe staat het met de veevoeding? Het door pater F B Gerritsen gehou den veevoederpraatje werd met de grootste aandacht gevolgd en zal stel lig nog menigmaal onderwerp van ge sprek blijven en velen tot nadenken brengen. Wil men gaan in de richting van meer wintermeik, grotere baten trekken van vroeg kalvende koeien, dan dient het wintervoer op hoog peil te staan. Het jonge gras in Mei met zijn 2'/i pet. ruweiwit, een zetmeel- waarde van 11,1 en een verhouding van 14.4 wijst de richting, waarin de veehouder het moet zoeken. Een goede verhouding is in de winter bijv. te krijgen met 10 kg hooi en 20 kg kuil- voer. Spr. rekende op het zwarte bord voor, hoe een hoeveelheid van 40 ton bieten (360 ruw eiwit. 2840 zetmeel- waarde. verhouding 1:8), 30 ton wik ken (900—2700 13), 10 ton hooi (620, 3700 1:8) en 10 ton kuilvoer (200, 1100, 1:5M) een totaal geeft met 2080 ruw eiwit, zetmeelwaarde 10340 en een verhouding 15. Dus juist wat men behoeft. Spr. waarschuwde nog tegen het hou den van te veel koeien op een bepaal de oppervlakte. Of de hier heersende norm van 11/4 koe per ha. een goede is, dient ieder voor zich te bepalen. Met overtuigende voorbeelden uit de praktijk toonde spr. ten slotte aan, boe op verschillende bedrijven de ver houding in de wintervoeding niet goed is, veel te ruim, tot groot nadeel van de veehouder. De voorzitter dankte pater Gerritsen voor zijn interessante en leerzame causerie,, waarmee de vergadering met een hartelijk applaus instemde. Bergen Bloemenweelde in O. L.-school Maart mocht Dinsdag nog zo zijn staart roeren, het mocht nog zo buiig zijn, de leerlingen der openbare school trotseerden de hagelbuitjes en tornden onvermoeid tegen de vliegende storm op met hun kostbare last: de met zoveel* zorg en liefde opgekweekte bloembollen, die hun in het najaar wa ren uitgereikt, narcissen, tulpen en hyacinten, 's Middags was het in één der lokalen een ware bollendag. Velen kwamen een kijkje nemen en genoten van deze voorjaarsweelde. De jury had geen gemakkelijke taak om uit al dit mooie de mooftte te zoeken. Prijswin naars werden: le klasse trosnarcis- sen 1. Greetje de Vet; 2. Mariana Kroon: 3. Jaap Strooker. 2e klasse trompetnarcissen: 1. Netty ter Berg; 2. Gertje Jonker; 3. Wim le Mair. 3e klasse witte hyacint: 1. Adriaan van Diest; 2. Dick de Jong; 3. Joh. van Amstel. 4e klasse paarse hyacint: 1. Nellie Kroon; 2. Ton Heiblom; 3. Hans Woud. 5e klasse keizerskroon (roodgele tulp): 1. Arie Bonselaar; 2. Elly de Vries: 3. Jan v. Reeuwijk. 6e klasse dubbele rode tulp: 1. Piet de Vries; 2. Piet Bogtman; 3. John. de Jong. Schade aan duin en bos De schade door de storm van giste ren aan ons bad-, duin- en bosoord toegebracht, is wat de huizen betreft weinig ernstig te noemen. Zo woei aan de Zuidlaan een schoorsteen van een huis, terwijl een winkelpand aan de Breelaan glasschade opliep. De tradi- Een beeld van de grote ravage in Theater Royal te Schagen. Hoe de storm huishield blijkt duidelijk uit deze foto. De nog staande muren vertonen ook neiging om in te storten. Landbouw-overleg met West-Duitsland Naar ons ter ore komt zijn tijdens een conferentie tussen de Stichting voor de Landbouw en vertegenwoor digers der Duitse landbouworganisaties voorlopige afspraken gemaakt ter be studering van vraagstukken op het ge bied van onderlinge productie- en marktordening. Het ligt in de bedoeling ter voorko ming van wederzijds markt- en prijs- bederf in grote lijnen tot overeenstem ming te komen over planmatiger pro ductie in beide landen op de gebieden van tuinbouw, groenten, akkerbouw, pootgoed en zaaizaad, fok- en gebruiks- vee, eieren en zuivel. Reeds werd ge suggereerd in Nederland Duits pootgoed en zaaizaad te vermeerderen. Het ko mend overleg, dat reeds in Maart zou plaats vinden, kan. wat de tuinbouw betreft, als voorloper worden be schouwd van de Europese tuinbouw- conferentie, die van 2022 April te Londen zal Worden gehouden. Jaarvergadering Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland houdt op 31 Maart te Utrecht zijn jaarvergade ring. Op de agenda staat o.m. een voorstel om het stelsel van heffingen en van de minimumprijzen in 1949 voort te zetten. De saldi van 1948 zou den ten behoeve van de onderhavige producten moete nworden overgeboekt op dit jaar. Het systeem van heffingen zou iets gewijzigd kunnen worden. Het bestuur vraagt voorts machtiging ook in het komende moekjaar een procent te heffen van het bruto-bedrag der ter veiling verkochte producten. Uit het afzetfonds voor fruit zou mede subsi die voor wetenschappelijke doeleinden, aie de afzet indirect kunnen bevorde ren, geput moeten worden. Uit de agenda blijkt, dat in 1948 voor de Duitse burgerbevolking 145.103.573 kg groente met 9632 spoor wagons en 6755 vrachtauto's is ge ëxporteerd. tionele afgewaaide dakpannen laten we maar buiten beschouwing. Wel vermeldenswaard is, dat in Ber gen aan Zee grote stukken 'duin zijn afgeslagen. Naar verluidt was het wa ter 's morgens vroeg zo hoog, dat het zelfs de-Zeeweg wist te bereiken. In Bergen waren op talloze plaatsen bomen afgeknapt of ontworteld o.a. aan de Duinweg, bij Kranenburgh, achter de Merelhof enz. In de Kerke- laan kwam een boom op een huis te recht, zonder echter schade aan te richten. Langs de Breelaan moest in derhaast uit enkele bomen de kop ge zaagd worden. In het Natuurreservaat lagen overal zware takken van den of spar afgerukt, ter aarde. Vooral de Sparrelaan, die zo open ligt, heeft het moeten ontgelden. Chauffeurs van England- Spiel stonden terecht Voor het Haagse Bijz. Gerechtshof stonden gisteren enige chauffeurs te- lecht, die tijdens de oorlog dienst ge daan hadden bij de Sicherheitsdienst en in dit verband ook een, zij het gering, aandeel hadden gehad, in het England- spiel. Zij hadden daarbij soms containers en gevangen genomen parachutisten ver voerd. Tegen de 34-jarige J. C. Pape werd 10 jaar gevangenisstraf geëist, tegen de 43-jarige W. Kuiper 8 jaar en tegen W. Bruijn ook 10 jaar, voorts voor elk der verdachten ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Uit spraken 15 Maart. Dn. Zdravko Bezlof, de jongste be klaagde in het proces te Sofia (28 jaar), bekende gisteren militaire in lichtingen verstrekt te hebben aan ds. Janko Ivanof, algemeen supervisor van de Bulgaarse Methodistische kerk en de voornaamste beklaagde. Reeds eer der had Ivanof bevestigd, deze inlich tingen aan Amerikaanse functionaris sen in Sofia te hebben gegeven. Zowel ds. Bezlof als de Doopsgezinde predi kant Ivan Stankoelof, die gistermorgen als eerste gehoord werd, bekenden schuld. De 41-jarige Stankoelof ver zocht het Hof om clementie. Gisternacht brandde voor de tweede keer in vier jaar tijd de hoeve „Via- nen" van de heer C. Garritsen in de Eierlandse Polder af. O.nstreeks vier uur sloeg de bliksem in de boerderij, die bijna afgebouwd was na de ver woesting tijdens de Russenoorlog. Bij de felle storm grepen de vlammen zeer snel om zich heen en het is aan de spoedige aanwezigheid van de brandweer van De Cocksdorp en de gunstige ligging van het woonhuis te danken, dat dit laatste gespaard bleef. De motorbrandspuit van Den Burg, die even later arriveerde, had met watermoeilijkheden te kampen. De to tale schade, die aan schuur en stallen werd aangericht, bedraagt ongeveer f 60.000, terwijl nog niet bekend is, of de hoeve verzekerd was. In de brand vrije stallen kwamen 3 koeien. 4 pin ken en 4 paarden om door de verstik kende rook. De geheel nieuwe land bouwmachines, die de heer Garritsen pas had aangekocht om proefnemingen te doen, zijn ook door de vlammen vernield. Het meubilair, dat naar buiten was gesleept, ging toch verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlam men in de richting van de meubels joeg. Een aan de Waalder weg gelegen landbouwschuur stortte door de hevige storm geheel in, waardoor het vee, dat erin stond, bedolven raakte. Met onmid dellijk aanwezige omwonenden werd hard gewerkt om het beknelde vee te bevrijden, wat ten dele gelukte. Een varken werd dood gevonden. Prins Bernhard heeft1 nog griep Daar Prins Bernhard nog steeds lij dende is aan een lichte aanval van griep, is de datum voor het vertrek van de koninklijke familie naar Zermatt nog niet bepaald. De toestand van de prins geeft echter geen enkele reden tot ongerustheid. De prinsessen Beatrix en Irene heb ben het grote Tyroolse bal bijgewoond, dat te hunner ere door de directie van het hotel„Post" te Sankt Anton is ge organiseerd. Koningin Juliana verscheen met haar drie dochters, gecostumeerd en gemas kerd, op een gecostumeerd bal en nam zonder reserve deel aan de algemene vrolijkheid. PETERS-PELLENAARS AAN DE KOP. De stand van de Anwerpse Zesdaag se Dinsdagavond tien uur luidde als volgt: 1. Peters-Pellenaars 114 pt.; 2. Lapebie-Gillen 96 pt., 3. Naye-Depauw 74 pt., 4. v. Vliet-Middelkamp 71 pt., 5. Ockers-Thyssen 52 pt., 6. Strom-Arnold 35 pt;, 7. Debacken-Acou 21 pt., 8. Schulte-Boeyen 21 pt., 9. Adriaenssens- Bruyland 18 pt. Alle andere koppels waren 1 of meer ronden achter. RODE DUIVELS—ZWALUWEN 1—2 Te Gent gespeelde wedstrijd tussen het b-team van de Rode Duivels en 't Zwaluwenelftal werd doqr de Zwalu wen gewonnen met 21. Met rust was de stand 00. In het Heyselstadion te Brussel kwam de a-ploeg van de Rode Duivels uit te gen een Londense combinatie, welke strijd 8.000 toeschouwers trok. De Ro de Duivels wonnen met 21. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 191, En zo hebben Pim, Pam en Pom met hun vriendjes afscheid geno men van de hartelijke voorzitter en van de beer, die hun ook krachtig de pcot schudt. „Tot ziens", roept hij de drie broertjes nog na, als deze zich op weg begeven. „Vergeet niet om me eens gauw op te zoeken, met of zon der jeep". „Het komt in orde", roept Pim vrolijk terugwuivend. Maar als de vrienden weer onder elkaar zijn, kijken ze elkaar eens aan. 192. „Wat moeten we nu?" vraagt Pam met een hulpeloos gebaar. „Naar nuis toe natuurlijk!" antwoordt Pim. „Ja, maar we hebben geen auto meer" roept Pom. „Nu, dan nemen we de be nenwagen", zegt Kobus vrolijk. „De berenwagen? Wat is dat?" roepen Tommie en Brommie. Kobus wijst vro lijk op zijn pootjes. „Hier dat is de be nenwagen! Gewoon lopen naar huis toe. Kijk. je zet je ene been voor je andere en dan ga je vanzelf vooruit-" En zo wandelen allen gezamenlijk naar Dierendorp toe. Het avontuur met de jeep is weer afgelopen. Ds. Bezlof zeide, dat hij in de ge vangenis goed behandeld was. „Ik heb de tijd gehad om na te denken en nu begrijp ik alles. Natuurlijk is een on derzoek een onderzoek. Zij trachten mij te laten zien, waar mijn fouten la gen. Ik heb mij steeds een Bulgaar ge voeld en ik ben trots op mijn nationa liteit". De 39-jarige ds. Mitko Dimitrof ver klaarde, dat hij reeds enige maanden vóór zijn arrestatie de politie van zijn „spionnage-activiteit" in kennis had gesteld. Ds. Raittsjef zeide thans in te zien, dat hij „verschrikkelijke fouten" had begaan. Een gedegenereerde. Als de 13de van de 15 verdachten kwam vervolgens de 36-jarige ds. Po- pof voor, die in de tenlastelegging „een homosexueel en een dégénéré" ge noemd wordt. Ofschoon hij toegaf te gen het Vaderlandse Front te zijn, noemde hij zich onschuldig aan spion- nage. Ds. Popof verklaarde in het ver volg als een eerlijk, gewetensvol en trouw burger te willen leven. Ds. Dinef verklaarde zich ook schul dig en zeide, dat zijn tegenwoordige houding „het resultaat van veel den ken en lezen" tijdens zijn gevangen schap was. Ook de oudste en de laatste der be klaagden, de 73-jarige ds. Zatsjarief, noemde zich schuldig aan spionnage. Hij zeide, dat hij de veiligheidspolitie dankbaar was, dat zij hem zo goed be handeld had. Zij was geduldig en barm hartig. Hij was een oude man en wan neer hij zich vermoeid voelde, gaf zij hem een fijn zacht bed om in te sla pen Indeling wedstrijden om K.N.V.B.-beker Aan de voorronden van de KNVB- Bekerwedstrijden zal niet door clubs uit de eerste klasse worden deelgeno men, met het gevolg dus dat 2e, 3e en 4e klasse bij elkaar zijn ingedeeld. De indeling is volgens de Sportkro niek als volgt: District I. Groep A: AFC of DWV, JOS, Uit hoorn, Limmen, WSV '30. Groep B: HVC, WMS, Madjoe of SDZ. BFC, LOC. Groep C: Assendelft, de Meer, ASV. Volendam. EVC. Groep E: Alem Victrix, Hollandia, Watervogels, Texel. West Friezen, Wieringerwaard. Groep H: Watergr.meer, APGS, WMHO, Pur- merend. Berdos. Groep I: WE, QSC, VVB, CSV, de Spartaan. Groep J: TOG, HFC. KW, Hillegom, NFC of DIO. Groep K: Kinheim, Zandv.meeuwen, Rivalen, Sloterdijk. Meervogels. Groep L.: ZW. DEM, BPC, St. Paneratius, ADW.Groep O: WFC, GVO. VVZ, RK AFC. Andijk. Bergen. Groep P: OSV of de Kennemers, Schagen, Ripperda, DSS. Zeevogels of Randers. Groep R: West-Frisia, Always Forward, Oude- sluis, Zouaven, St. George of Grass hoppers. Sporters. Groep S: Halfweg, Vitesse '22, Velsen, NAS, VI. Vogels. Groep T: HRC, ADO '20 of Succes, RCZ, WD. THB. Groep V: Beverwijk, Helder. EHS, Germaan of O. Zwart, HEDW of DJK. Groep Z: Bloemendaal, HBC. Ahrends VC, ASVK. DCG. Hét Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen - 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Kerk dienst 9,45 NCRV-kwartet 10,00 Ra dio Philharmonisch-orkest 10,45 Avond overdenking 11,20 Dr A J van de Graal 11,35 Strijkkwartet HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Kwartet Jan Corduwener 6,45 Gramofoonplaten 7,00 Lezing door R A Kuin 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 „Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel- VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Instrumentale fragmenten 9,00 Duif en Doffer (Hoorspel) 10,15 Malando 10,45 Van boek tot boek 11,15 ,,De hit-kit" 11,45 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,25 Boston „Pops"-orkest *- NCRV: 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 7.45 De Regerings-Voorlichtingsdienst ant woordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Maartse buien over Jubeldam 9,3o Fa milie-competitie 10,00 Gramofoonplaten 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverdenking 11.15 Sweelinck-kwartet 11,45 Gramo foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6. 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 1,20 Metropole-orkest C.15 Sportpraatje 6,30 Maria Zamora en haar Zuid-Amerikaans orkest 7,00 Ko bus Kwint 7,lo Avro's avondschool 7,45 Bij onze Belgische vrienden 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8.15 Het Con certgebouw-orkest ^0,15 Gramofoonpla ten 10,30 Pierre Palla (piano) 10,43 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Het orkest van Paul Weston 39 IN DE poor Residentie TJEERD A D E M A Het was of deze zigeuners nimmer van het blad hadden gespeeld, of alles, wat ze uit hun instrumenten haalden, regelrecht uit het hart kwam. Ze vlei den de geluiden van hun violen, cello's en bassen tegen de klanken, welke de kapelmeester uit zijn instrument liet vloeien, zodat ze voor de vertolking van weemoed en hartstocht, van droe fenis en jubelende vreugde een don kere en bewegelijke achtergrond vorm den De Hongaar, aan het clavecimbaal speelde als in een droom. De hamertjes in zijn lenige handen renden over de snaren en met half gesloten ogen liet ook hij zijn instru ment de nimmer gecomponeerde me lodie zingen, die niets anders dan de in klanken vertolkte gevoelens van emotievollen harten was. Er waren talrijke bezoekers en de weinige tafeltjes, welke nog vrij wa ren, werden spoedig bezet. Het trof Steensma opnieuw, dat de ze zaak een zeer bijzonder cachet had. De heren waren in avondkleding en de dames vertoonden opnieuw een keur van kostbare toiletten. Er werd veel wijn gedronken, maar hier en daar smoorde de knal van een champagnekurk in het servet van een ober en hoe meer de tijd verstreek des te talrijker waren de flessen, welke met goudpapier beplakte hal zen uit het ijs van de koelers staken. Toen de schouwburgen en cabarets gesloten waren, liep het vol en ge dienstige kellners gaven op beschei den wijze adviezen als de vader van een vrolijk familiegroepje bij het uit zoeken vastgelopen was in de over grote keuze van de spijskaart. Ir. Steensma bestelde een eenvou dige maaltijd en dronk er een halve fles witte wijn bij. Hij was de schrik van de emotievol le avond al weer te boven en ver maakte zich door op zijn beurt de „dokter" bij de deur geen moment uit het oog te verliezen. Hij vond het vermakelijk, dat hij het in zijn macht had deze man ieder ogenblik uit de*zaal te laten verdwij nen en hem zelfs een rondgang door de meest obscure kroegjes van Den Haag te laten maken. Hij had eenvoudig voor te gaan en de .dokter" zou hem volgen. Die las nog altijd geduldig zijn avondblad en Steensma begreep, dat diens belangstelling naar heel andere dingen uitging. De „dokter" zat als een waakhond bij de draaideur en was er blijkbaar van overtuigd, dat de man, die daar zo zorgeloos soupeerde hem niet meer zou kunnen ontsnappen. Ir. Steensma glimlachte. Het gevoel, dat hij was ingesloten en geen uitweg meer had, was volkomen van hem af gevallen. Daarvoor bood het milieu, waarin hij vertoefde een te grote af wisseling, daartoe droeg ook het goe de souper bij en niet het minst de kostelijke wijn, die hem met nieuwe moed bezielde. Wat wist die schildwacht daar bij de deur van zijn stille reserves. Hoe kon deze vermoeden, dat een enkele onopvallende wenk aan een bediende het apparaat in werking zou brengen, waardoor krachtige hulp troepen binnen weinige minuten in deze zaal zouden verschijnen en hem door alle gevaren heen veilig - naar zijn huis zouden loodsen. Een jonge vrouw in een gedecolle teerde japon, die met een veel oudere heer aan een tafeltje naast het zijne zat. speelde met haar slanke vingers met de steel van haar champagnekelk. Zij liet zo nu en dan haar blikken door de zaal dwalen en een ogenblik rusten op de jonge ingenieur, die door haar lokkende ogen telkens in zijn ge dachten gestoord werd. Wat waren er veel jonge vrouwen in Den Haag en wat was het leven heerlijk als je jong en gezond was en een toekomst zonder financiële zorgen tegemoet kon geen. Hij bestelde nog een halve fles van de kostelijke wijn, toen twee heren na vruchteloos naar een leeg tafeltje te hebben gespeurd, aarzelend op het zijne afstapten. De oudste, een man van omstreeks vijftig jaar, in een onberispelijk rok- costuum, maakte een kleine buiging en wees naar een van de ledige stoe len. „Excuseer, mijnheer", zei hij be leefd. „zijn deze stoelen misschien on bezet?" „Zij zijn vrij, mijnheer", zei Steens ma met een hoffelijk gebaar. „Dank u", zei de vrager, dan zullen wij er gaarne gebruik van maken". Hij nam aan het tafeltje van de in genieur plaats en zijn metgezel, een heer in smoking van omstreeks der tig jaar, volgde zijn voorbeeld. Zij raadpleegden een spijskaart en bleken ook zonder advies van de toe geschoten ober een uitstekende keuze te kunnen doen. Spoedig waren zij in een drukke ge- dachtenwisseling over een stuk, dat die avond in de Princesse-schouwburg was opgevoerd en Steensma luisterde geamuseerd naar het vlotte discours, dat, voornamelijk wat de oudste be trof. van een grote deskundigheid ge tuigde. Hij vroeg zich onwillekeurig af, hoe de verhouding tussen deze beide man nen zou zijn. De jongste sprak met enige reserve, alsof hij gewend was het oordeel van de ander als vanzelf sprekend als juist aan te nemen. Hij maakte de indruk een secretaris of jeugdige medewerker te zijn, maar de toon der gesprekken deed een meer vriendschappelijke verhouding ver moeden. Zij tutoyeerden elkaar en het had de schijn of ze reeds jaren intiem waren, wat geenszins met het verschil in leeftijd strookte. Zij spraken Hollands met enig ac cent, alsof zij vele jaren in het bui tenland hadden vertoefd en in de loop van het gesprek bleek, dat bei den nog maar 'Betrekkelijk kort in de residentie vertoefden. (Wordt vervolgd) -

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3