Er komt een defensiepact voor de Middellandse Zee Kort Bestek Geheimzinnige verdwijningen Donderdag 3 Maart 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 52 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het zal één geheel vormen met Atlantisch pact voor West-Europa Griekenland en Turkije zijn gerustgesteld In één jaar verdwenen in Engeland vier schatrijke vrouwen Volgende week uitspraak in proces te Sofia Superfort vliegt non-stop om de aarde Amerikaanse houding jegens Finland gewijzigd Bezorgdheid in Helsinki Extremistische aanval in Djokja Het werk is volbracht Acht Russen „geblokkeerd" in Frankfort Dr. Samuels vraagt een nieuw onderzoek BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker) TERWIJL IN WASHINGTON door de V.S., Canada en de vijf landen van de Westelijke Unie de laatste hand wordt gelegd aan het Atlantisch pact, Noorwegen en laatstelijk ook Denemarken in feite reeds besloten hebben zich bij dit verdrag aan te sluiten en insiders beweren, dat Zweden dit voorbeeld van de overige Scandinavische landen binnen een half jaar zal volgen, is men achter de schermen van het diplomatieke toneel reeds druk doende, de funda menten te leggen voor een nieuwe defensieve overeenkomst. In Londen hebben onlangs de ministers van buitenlandse zaken van Turkije en Griekenland een vrij langdurige conferentie met hun Britse collega Bevin gehad. Over het be sprokene is zo goed als niets bekend gemaakt slechts de Griekse minister, Tsaldaris, heeft een tipje van de sluier opgelicht door te verklaren, dat men het over de gevolgen van het Atlantisch pact gehad heeft. Nu is het geen geheim, dat men in Ankara en Athene ietwat in onrust over dit geprojecteerde verdrag heeft gezeten. Zowel Turkije, dat nu reeds drie jaren gedwongen is zich in een „zenuwoorlog" tegen de Russen te verdedigen, als Griekenland, dat met nog radicaler middelen dan alleen maar onbloedige druk „bewerkt" wordt, kunnen zich slechts handhaven met hulp van de Amerikaanse en in mindere mate Britse steun. Het zou daarom voor beide landen catastrofaal zijn, indien de herbewapening van West-Europa, in het kader van het Atlantisch pact, te hun nen koste zou gaan. In dit opzicht heeft Bevin zijn col lega's uit het Zuiden volkomen kun nen geruststellen. West-Europa kan van de Middellandse Zee uit even ge makkelijk, zo niet gemakkelijker, be dreigd worden, als van de Noordelijke IJszee uit. Wanneer Turkije valt, valt Griekenland (en omgekeerd), wanneer de TurksGriekse dam doorbrokenis, komt Italië open te liggen voor een druk, waaraan het op den duur waar schijnlijk geen weerstand zou vermo gen te bieden; en wanneer Italië voor het vrije Europa verloren zou zijn gegaan, hoe lang zou Frankrijk het dan uithouden? Een staken van de steun aan Ankara en Athene zou daar om voor de Atlantische gemeenschap gelijkstaan met het plegen van zelf moord. Inderdaad loopt de Westerse defen- slelijn van Noorwegens Noordelijkste punt dwars door Europa naar de Zwar te Zee. Het schijnt daarom voor de hand liggend, alle achter deze lijn ge legen landen in een verdedigingspact onder te brengen, iets wat Turkije en Griekenland ongetwijfeld gaarne zou den wensen. Minister Bevin heeft zijn Griekse en Turkse ambtgenoten ech ter duidelijk gemaakt, dat het practi- scher en meer in overeenstemming met de geografische situatie is, twee pacten te sluiten, een voor de Atlan tische Oceaan en een voor de Middel landse Zee elkaar aanvullend, el kaar gedeeltelijk zelfs overlappend, maar ieder een eenheid. Deze sugges tie heeft, indien mijn informaties juist zijn, de warme belangstelling van Tur ken en Grieken gevonden. Welke landen? De vraag is nu, welke landen aan een Middellandse Zeepact zullen deel nemen. Turkije en Griekenland zijn reeds genoemd. Italië is een grensge val dit land zou misschien van bei de allianties lid kunnen zijn Frank rijk is diep in de zaken van de Mid dellandse Zee verwikkeld. Engelands belangen in dit gebied, hoewel op het ogenblik substantieel beperkt tot Gi braltar, Malta, Cyprus, Libye en het Suezkanaal, zijn eeuwen oud; en de Verenigde Staten spelen, sinds zij hun steun aan Turkije en Griekenland ge ven, er een rol van betekenis, die zij ook in de toekomst moeten blijven vervullen. Verder bespoelt de Middel landse Zee enige Arabische staten en Israel. Strategisch is het zogenaamde Midden-Oosten van het grootste be lang voor de verdediging van Europa. Niets ware daarom wenselijker dan ook de daar liggende landen in een Middellandse Zeepact op te nemen. Befje Wery houdt levenslang Het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde onlangs de vrouw Betje Wery uit Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf, omdat zij gedurende de bezetting had gewerkt voor et ■.Devisenschutzkommando". n verried zij een aantal illegale wer ers aan de S. D., waardoor drie jonge mannen het leven lieten. hobtnaSa Seteden werd deze zaak de Bijzondere Raad d» procureur-fiscaal bij concludeerde toen tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De Bijzon dere Raad van Cassatie verwierp ech ter het beroep. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Zwakke tot matige wind overwegend tussen Noordoost en Noordwest. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal tem peratuur boven het vriespunt. Helaas is dit ten minste binnen afzienbare tijd niet goed mogelijk. Wel is waar hebben Egypte en Israel zojuist een wapenstilstandsverdrag ge sloten en is de kans groot, dat ook de overige Arabische landen de strijdbijl zullen begraven, maar ongetwijfeld zal er nog heel wat water door de Jor- daan moeten vloeien, voor de vriend schap tussen de beide Semietische vol ken zo gegroeid is, dat zij als partners in een en hetzelfde bondgenootschap opgenomen kunnen worden. Daar komt bij, dat het voor de Joden on der de huidige omstandigheden prac- tisch onmogelijk is, een andere dan een volkomen neutrale houding aan te nemen. Israel zal in de komende jaren zijn bevolking nog sterk moeten uitbreiden en het kan dit slechts, door te blijven putten uit de grote Joodse mensenreservoirs in de landen achter het IJzeren Gordijn. Aansluiting van Israel bij het Westen zou Moskou ogenblikkelijk doen overgaan tot stop zetting der Joodse emigratie naar Pa lestina. Reeds op het ogenblik leggen de Oosteuropese staten de Joden, die naar het Heilige Land willen gaan, op merkelijk veel moeilijkheden in de weg. Het Middellandse Zeepaet moet dus voorlopig bestaan uit Turkije, Grie kenland, Italië, Frankrijk, Groot-Brit- tannie en Amerika. De clausules van het pact zullen waarschijnlijk geheel gelijkluidend zijn aan die van het At lantisch verdrag. Over aansluiting van de landen van het Midden-Oosten kan later beslist worden. Ook is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat deze lan den eens een afzonderlijke, met het Westen samenwerkende alliantie zul len vormen. Een ander pact, met welks sluiting rekening wordt gehouden, is een de fensief verdrag» voor de Stille Zuid zee een natuurlijke aanvulling op die voor de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Als oorspronkelijke deelnemers aan dit pact worden Ame rika, Engeland, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland genoemd. Het uiteen gereten China komt voor een lidmaat schap niet in aanmerking en in de overige gebieden van het Verre Oos ten en Zuid-Oost-Azie is de toestand nog te onzeker om de daar liggende landen tot aantrekkelijke partners te maken. Sporen van menselijke resten op fabrieksterrein De Britse politie, die een onderzoek instelt naar de moord op een rijke we duwe van 69 jaar, heeft gisteren de dossiers over 5 andere vermiste perso nen weer te voorschijn gehaald in ver band met een onderzoek, dat een van de sensationeelste serie misdaden van deze eeuw in Engeland zou kunnen ont hullen. De weduwe, mevr. Olive Durand Deacon, verdween 12 dagen geleden uit haar hotel in Londen. Detectives von den gisteren sporen van menselijke res ten op een fabrieksterrein te Crawley (Sussex). Doordat de politie vaten met een of an- Haagse reactie op rapport der U.N.C. In kringen, die in nauw contact staan met de Nederlandse regering, gaf men naar aanleiding van het rap port van de commissie der V. N. aan de Veiligheidsraad, als mening te ken nen, dat dit rapport niet teleurstellend kan worden genoemd. Men achtte de houding der commissie in overeen stemming met de haar door de Vei ligheidsraad gegeven opdracht. Een officiële reactie was gistermorgen evenwel nog niet te verkrijgen, aan gezien de Nederlandse regering nog niet beschikt over de letterlijke tekst van het rapport. der zuur op het terrein aantrof is bil haar het vermoeden gerezen, dat het lichaam van mevr. Durand Deacon in een zuur-bad werd vernietigd. Het vin den van levensmiddelenkaarten in de buurt was aanleiding voor Scotland 'Yard om de gevallen van drie andere 'rijke vrouwen, die het vorig jaar zon der een spoor verdwenen, opnieuw in behandeling te nemen. De dossiers over twee vermiste mannen werden ook bestudeerd. De verdwenen wedu we werd het laatst gezien toen zij het hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te ontmoeten in een groot waren huis. Zij zouden beiden een bezoek brengen aan een fabriek in Sussex, waarvan Haigh directeur is om een ge sprek te voeren over een idee van me vrouw Deacon om nagels van plastic voor vrouwen te maken Mevr. Deacon had bij die gelegenheid een chèque-boek bij zich. De heer Haigh verklaarde tegenover de politie, dat hij een uur op de dame die niet kwam op dagen, gewacht had. Koninklijke familie niet naar Zermatt? Naar wij vernemen moet Z. K. H. de Prins te St. Anton ten gevolge van bronchitis nog steeds het bed houden. Daar er nog wel enige tijd met het herstel van Z. K. H. gemoeid zal zijn, bestaat de mogelijkheid, dat van het op het Oostenrijks verblijf aansluitend oponthoud te Zermatt zal moeten wor den afgezien. De rechtbank te Sofia is gisteren be gonnen met het verhoor van de getui gen a charge in het proces tegen de 15 protestantse geestelijken. Er moeten nog 44 getuigen gehoord worden voordat het Hof tot Vrijdag morgen, wanneer de aanklager zal beginnen met zijn requisitoir, de zit ting zal verdagen. Heden zal het Hof geen zitting hou den in verband met de Bulgaarse feest dag ter herdenking van de bevrijding van het land van de Turkse heer schappij in 1878. Vermoedelijk zal het proces Zaterdag beëindigd worden met slot-verklaringen van de verdedigers en beklaagden. De uitspraak zou Maan dag of Dinsdag verwacht kunnen worden. Tocht van 94 uur Een Amerikaanse superfort bommen werper heeft voor het eerst in de ge schiedenis een non-stopvlucht om de wereld volbracht. Het vliegtuig, dat 'n bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrokken, heeft de tocht in vier dagen gemaakt. Op vier punten langs de 37.000 km lange route werd in de lucht benzine getankt, n.l. boven de Azoren, Saoedie- Arabie, de Philippijnen en Hawaii. Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht verwelkomden deze gebeur tenis als een bewijs, dat zij in staat zijn elk punt van de aarde te bombarderen van bases, die aan de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking staan. De onofficiële tijd, verstrekeh tussen het tijdstip, dat het vliegtuig, een B-50, v Fort Worth opsteeg en het tijdstip, dat het op dezelfde luchtbasis neer streek, is 94 uur en één minuut. Het vliegtuig had een gemiddelde snelheid van 382 kilometer per uur. Boter en vet vrij? Naar het Parool meldt wordt ernstig overwogen margarine, boter en vet binnenkort vrij van distributie te ge ven. Er bestaat grote kans, dat dit nog vóór de Paasdagen zal zijn. In doorgaans goed ingelichte krin gen in Finland, waar men zich uiter aard veel bezig houdt met de tegen stelling tussen Oost en West, speciaal in het licht van de positie der Scandi navische staten, is men van mening, dat het standpunt der Verenigde Sta ten ten aanzien van Finland de laatste tijd een belangrijke verandering heeft ondergaan. Aanvankelijk, zo zegt men, heerste in Amerikaanse regeringskringen de opvatting, dat de V.S. stappen van de Sowjets tegen Finland weliswaar als uiterst pijnlijk zouden beschouwen, doch geen directe actie hiertegen zou den ondernemen. Thans echter zouden de Ver. Staten deze houding hebben laten varen. Men gelooft nog wel niet, dat zij een aan val op de onafhankelijkheid van Fin land, in welke vorm ook, als een casus belli zouden opvatten, maar wel is men er van overtuigd, dat zij in zulk een geval tot tegenmaatregelen zouden overgaan. Men kan uiteraard niet gemakkelijk gissen, van welke aard die tegenmaat regelen zouden zijn, maar nu de Noren op het punt staan zich aan te sluiten FRANSE SPIONNAGE-GROEP WORDT ONSCHADELIJK GEMAAKT De Franse militaire autoriteiten heb ben bij hun actie tegen de communis ten reeds 8 personen in staat van be schuldiging gesteld en onderzoeken nog 20 andere gevallen, aldus heeft Moch, de Franse minister van binnenlandse zaken, in een verklaring gezegd. In de ministerraad, waar hij deze verklaring aflegde, deelde Moch mede, dat de spionnage-organisatie aanzien lijk gegroeid is en dat thans alles in het werk wordt gesteld om deze onschade lijk te maken. Zes Nederlanders gedocd - veertien gewond Dinsdagmorgen, klokslag 6 uur, gingen zeer sterke groepen extremisten op verschillende plaatsen te Djokja tot een aanval ov,er, aldus meldt een speciale correspondent van Aneta uit Djokja. Deze ongeregeldheden waren, zoals de kolonel van Langen, de bri gade-commandant te Djokja mededeel de, geen verrassing. Er was geen sprake van, dat de extremisten kans hadden op enig blijvend succes. Men heeft de situatie thans volkomen in de hand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanvallers onderdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen 6 do den en 14 eewonden. Woensdag heerste er in Djokja weder rust, het stadsbeeld had weer een normaal aanzien, de pa sars werden druk bezocht en de bios coop draaide weer. De heer de Booy van de N.Z.H.R.M. zeide ons gisteren: Het ogenblik is weer aangebroken, dat de vermoeide bemanningen van de redding- en sleep boten hun dapper werk hebben vol bracht en welverdiende rust kunnen nemen voor het ogenblik. De Amerikanen hebben de tijd.... Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat generaal Clay hem niet persoonlijk gesproken had over de be slissing, de Sowjetrussische repatri- eringsmissie uit de Amerikaanse zone te wijzen. Acheson zeide, dat deze kwestie uitsluitend onder de bevoegd heid valt van het militair opperbevel. In Frankfort zijn de Amerikaanse autoriteiten begonnen met hun „blok kade" van de Sowj et-repatriëringsmis sie door de telefoonaansluiting en de gas- en electriciteitstoevoer af te slui ten. De acht leden van de missie kre gen 12 uur de tijd om hun hoofdkwar- NU DE BOEVEN hun vrouwelijke slachtoffers in 't zuur gaan leg gen heeft onze beschaving weer een hoogtepunt bereikt. Ge vindt deze ze nuwscheut elders op het omslag van deze, uw dagelijkse roman, dus ik be- teld, dat Bulgaarse communisten en hoef hier aan die inmaakgeschiedenis Russische soldaten in 1945 niet minder lUIIIIIIHOnilUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIlUIIIIII geen woord te verspillen. Trouwens: een enkel woord kan zelfs een presi dent van Amerika zuur opbreken. Tru man gebruikte vorige week in een toe spraak een beetje „kazernetaal" en hij zit thans op z'n tong te bijten van spijt. Eerst hebben tal van predikanten hem vermanende brieven gestuurd, toen werd hij door ernstige politici gekapit teld en gisteren kreeg hij van een schooljuffrouw een stukje zeep toege zonden. „Om zijn besmette tong te wassen". Hij schuimbekt! O In Japan zijn hele kolonies van melaatsen in hongerstaking gegaan, omdat de rege ring bezuinigt op de aan hen verstrek te medicijnen. J.JONGER LIJDEN ook tal van New-Yorkers, omdat de 7500 chauffeurs van de bakkersbedrijven (die met elkaar 70 van het brood en gebak leveren) geen loonsverhoging kregen Ze staken. Nog een enkel rukwindje en de toren van de St. Georgekerk te Almelo stort in! Zestig huizen in de omgeving zijn ontruimd: de bewoners konden niets meenemen. Een Spaan se arts van 71 jaar is tot priester ge wijd; hij vertrekt als missionaris naar China. In Amerika heeft de gevluch te Bulgaarse politicus Ds. Erros ver dan 270.000 leden van de Grieks-Ortho doxe kerk hebben vermoord. De bokser Joe Louis is op de Bahama- eilanden als een vorst begroet. Op het vliegveld verdrongen zich duizenden mensen en langs de weg naar het gou- verneurlijk paleis (waar hij officieel werd ontvangen) stonden de enthou siastelingen rijen dik. JN FRANKRIJK is het ministerie van voedselvoorziening opgehe ven; de laatste étappe op de weg naar een distributievrij leven. Twee jaar geleden dwarrelde een zwerm vlinders Vrouwen in 't zuur, heb 't ooit zo zout gegeten? je neer op een tankschip, dat in de wate ren voor Venezuela voer; de gehele be manning werd ziek. Na veel gespeur heeft een Zweedse geleerde vastgesteld dat de schubbetjes van de vrouwtjes vlinders in de slijmvliezen van de mens ontstekingen veroorzaken. Q Wie naar de Barents-zee wil gaan moet een extra-onderbroek aantrekken: het wordt daar, omdat de Pool-ijskap naar het Zuiden zakt, steeds kouder. De vissen liggen te rillen. In Twente zijn drie geheime zenders in de lucht op de 200 meter band. Schreieder zit toch nog vast? Nabij Coetlingen is tussen de resten van een olifant een lans van taxushout gevonden, die vol gens deskundigen 180.000 jaar oud is. (Geen correspondentie s.v.p.; wij kun nen het ook niet helpen). £)E MENSEN IN EDE zijn niet wijzer dan anderen. De politie heeft inzameling gehouden van oor logssouvenirs. Uit de grond kwamen 40 kisten met zware pantsergranaten. In kelders, schuren en kippenhokken vond men vliegtuigbommen, mijnen, pantser.vuisten en machinegeweren. Op zolders vond men stenguns, granaat werpers en genoeg patronen om er 'n fatsoenlijk oorlogje mee te voeren In een kleine woning ontdekte de politie zoveel ontstekingsmateriaal, dat bij het kleinste vonkje de hele buurt in puin- poeder zou zijn veranderd. De waar schuwing, die eigenlijk hierachter hoort, laten we weg. Het helpt toch niet. tier te verlaten of anders „uitge hongerd" te worden. Zij verklaarden echter te zullen blijven totdat Moskou opdracht gegeven had om te vertrek ken. Omstreeks 8 uur 's morgens ver scheen een auto met 8 man van de militaire politie, die over de muren van de aangrenzende tuinen klauter den en een cordon rondom het gebouw van de missie legden. Enige ogenblik ken later gingen de buitenlichten van het omsingelde gebouw uit en sneden werklieden de gastoevoer af. De tele foonverbinding was eerders reeds af gesneden. De Amerikaanse commandant te Frankfort, kolonel Sterling Wood, bracht een bezoek aan de missie. Hij vertelde naderhand dat hij gesproken had met het hoofd van de repatrië ringsmissie. Het onderhoud was „genoeglijk" geweest, doch de leden van de missie weigerden te vertrekken voordat zij instructies van hun regering hadden ontvangen. Op de vraag hoe lang hij dacht dat de „kleine blokkade" zou kunnen du ren, antwoordde kolonel Wood. „Dat is waar ook, iemand vroeg me onlangs hoe lang ik dacht, dat de luchtbrug in stand gehouden zou kunnen wor den". De acht gewapende Amerikaan se M. P.'s die het huis omsingelden, hebben het consigne gekregen nie mand in of uit te laten. Gebrek aan water. Woensdagavond bracht de bevelheb ber der militaire Sowjetmissie, kolonel Lazaref, een bezoek aan de plaats van de „kleine blokkade" Hij vroeg kolonel Wood of het mogelijk zou zijn water voor de acht in het gebouw verblijven de Russen te verstrekken. Wood en La zaref gingen beiden naar binnen doch kwamen enige minuten later weer naar buiten. Kolonel Wood zeide later het verzoek van de hand te hebben gewe zen, daar het leveren van water niet overeenkomstig zijn instructies was. Toen hij in het gebouw was, zaten de acht Russen bij elkaar en zongen in het donker Russische volksliederen. REUTER NAAR WASHINGTON Professor Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, heeft een uitnodi ging aanvaard voor de bijeenkomst van Amerikaanse burgemeesters die 21 Maart t« Washington begint. bij de Atlantische Unie, neemt men in Helsinki aan, dat de Verenigde Staten van Noord-Scandinavie uit druk op de Sowjetunie zouden willen uitoefe nen. Inmiddels vraagt men zich te Hel sinki met enige bezorgdheid af, wat de ïeactie zal zijn van Rusland op een definitieve aansluiting van Noorwegen bij de Atlantische Unie. Men gelooft hier niet in een daadwerkelijke bezet ting van Finland, doch wel worden de geruchten met de dag sterker, die spre ken over het vragen van basis in Noord-Finland door de Sowjetunie. In een circulaire heeft dr. J. Samuels scherp stelling genomen tegen het rapport van de Gezondheidsraad, welk rapport een vernietigende uitspraak deed over de kanker-therapie van dr. Samuels. In zijn schrijven noemt de Amster damse chirurg het rapport een schijn- rapport en beticht hij de voorzitter van de Gezondheidsraad, dr Brutel de la Rivière, van ondeskundigheid. Wat betreft de mededeling, als zou de diag nose kanker bij de meeste door dr. Samuel behandelde en genezen pa tiënten onjuist zijn, merkt hij op, dat deze diagnose voordat ie patiënten bij hem kwamen door andere artsen, was gesteld. Met klem bestrijdt dr. Samuel de bewering, dat geen patiënt, bij wie de diagnose kanker met voldoende ze kerheid werd gesteld, met zijn methode is genezen, gezien het feit, dat ca. 115 genezen patiënten niet in het onder zoek in het rapport van de Gezond heidsdienst zijn betrokxen. Dr. Samuels noemt de conclusie van dr. Brutel voorbarig en in strijd met de feiten en herhaalt het verzoek aan ds minister van Sociale Zaken om een college van zeven onbevooroordeelde hoogleraren te benoemen, die een onderzoek zullen instellen. Hij verzekert daarbij zijn medewerking en die van zijn patiënten. Een ton schadevergoeding. Nader wordt gemeld, dat Ds. Sa muels zijn advocaat heeft opgedragen, Dr. Brutel strafrechtelijk te doen ver volgen en van hem een schadevergoe ding van 100.000 te eisen wegens ds in het rapport voorkomende zinsnede, „dat geen enkele patiënt, bij wie de diagnose kanker met voldoende zeker heid is gesteld, genezen is". De Rapid 2 op Schiermonnikoog gestrand De Noorse stoomboot „Rapid 2" die Dinsdagmorgen ten noordwesten van het lichtschip Helgoland op drift sloeg en onmiddellijke hulp verzocht is gis termorgen omstreeks tien voor twaalf op het strand van Schiermonnikoog ge lopen. Het was voor de kustwacht zeer moeilijk iets van het schip te ontdek ken, omdat zware sneeuwbuien het uitzicht belemmerden. De reddingboot van Schiermonnikoog en de redding boot „Insulinde" van Oostmahorn ver trokken naar de „Rapid 2". De leden van de bemanning van het Noorse stoomschip „Rapid 2" zijn gis termiddag te Schiermonnikoog aan land gegaan. Zij zouden gisteravond bij laag water weer trachten het schip te be reiken. De twee reddingboten Johan de Wit uit Schiermonnikoog en de In sulinde uit Oostmahorn keerden op hun respectievelijke bases terug. DE ZAAK „AVIOLANDA" Op 14 Januari stond voor de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijzon dere Gerechtshof wegens collaboratie met de vijand terecht de 58-jarige P A v d Velde, voormalig directeur van de Maatschappij voor Vliegtuig bouw Aviolanda te Papendrecht. Gistermorgen werd de zaak voortge zet en eiste de advocaat-fiscaal, mr. F Hollander, tegen verdachte een jaar gevangenisstraf, een geldboete van f 50.000 en onmiddellijke gevangen neming ter zitting, daar hij vrees voor vlucht niet ongemotiveerd achtte. Na raadskamer wees het Hof het verzoek van de advocaat-fiscaal tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte af, mede omdat dit zou in houden, aldus de president, mr. J van Vollenhoven, dat het Hof in tien mi nuten tijds een oordeel over deze zaak zou moeten vellen. Op 14 Maart zal bet Hof uitspraak doen. ZWEDEN VERWERPT SOWJET- NOTA. De Sowjetnota aan Zweden, waarin dit land ervan beschuldigd wordt, in woners der Baltische staten te verhin deren naar hun land terug te keren, is door de Zweedse regering verworpen. Dt Zweedse antwoordnota is gister avond op de Sowjet-ambassade over handigd. VERKLARING VAN AMERIKAANSE COMMUNISTISCHE LEIDERS Communistische leiders te New-York hebben verklaard, dat de leden van de Amerikaanse communistische partij „zullen samenwerken met alle demo cratische machten om de voorhistori- rische oorlogsdoeleinden van het Ame rikaanse imperialisme te verslaan".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1