R him os zak vot §m&Mm Plattelanders en straatbelasting Zullen de uitstel van Van heksen en heksenkringen Zon rakker... Pim, Pam en Pom in het Afrikaanse avontuur Vermindering en zelfs opheffing is mogelijk Het Radioprogramma AVONTUUR ESIDENTIE Berichten over van mening op Weerbericf Dat er al sinds lang geen heksen meer zijn, weet je allemaal. Maar of clat altijd zo geweest is, dat is een an dere vraag. Oude verhalen vertellen ons toch van die boze oude vrouwtjes, maar niemand wist te zeggen, w%ar ze vandaan kwamen. Al mag daarover dan weinig bekend zijn, zoveel te meer over de wijze, waarop ze zijn verdwe nen. Een van die vertellingen ga ik je nu doen. Een oude boze heks had een aller liefst poesje in haar huisje gelokt en had het daar betoverd. Het kleine diertje kreeg veel en goed te eten, zodat het groeide als kool. Maar elke dag kreeg het door zijn schotel melk een weinig van de toverdrank. Deze werkte zo, dat het katje in alles aan de oude vrouw moest gehoorzamen, of het wilde of niet. Eens zou een groot heksenfeest wor den gevierd. Precies te middernacht zouden ze allen van heinde en ver op de bezemstelen komen aanrijden naar een geheime plaats in het bos, om daar tezamen hun toverdranken te brouwen. Ook zou rond de hoog op laaiende vuren worden gedanst en een groot feestmaal zou de bijeenkomst besluiten. Stilletjes in haar hoekje ge zeten, had de poes dit nieuws opge- vahgen, toen de heks in zich zelf zat te praten. Juist do volgende morgen gaf de boosaardige vrouw de kat een vreselijke opdracht ter voorbereiding van het feest. Het arme beest moest uit de niet veraf gelegen boerderij uit de duiventil de malse jonge vogels ha len, die voor de eetpartij in het bos zouden worden gebraden. Nu was dit juist de boerderij, waar onze poes, vóór haar betovering steeds had ge woond en waar de kinderen haar alle maal hadden verwend. Zij wist, hoe het zonderlinge geruis in de dichte kruin van de beuk en vele padden stoelen staken als op bevel hun kopjes boven de grond. Hun vaalgroene kleur schemerde spookachtig in het reeds donker wordende bos en zwermen glim- wormpes kwamen als levende lan- taarntjes aanzweven, om bij te lich ten. Tegen middernacht kwam de oude heks aan deze plaats voorbij. Daar hoorde ze allerliefste stemmetjes van uit de grond klinken: Als lekkernij zijn wij begeerlijk Niets smaakt U toch zo overheerlijk! De heks, die het bos toch wel goed kende, had zoiets nog nimmer gezien. Die prachtige groene „paddenstoelen, zacht verlicht door de rondzwevende glimwormen. En dan die stemmen! Voorzichtig plukte ze de dichtstbij- staande van de hoedjes, die keurig in een weide kring om de oude beuk wa ren opgeschoten. Ze proefde. De smaak beviel haar, naar het scheen. Plotseling weerklonk de lucht van gefluit en ge gier. Daar kwamen de heksen op hun bezems aanzeilen op zoek naar hun vriendin, die ze reeds hadden gemist. Allen streken neer op het mos en een ieder moest proeven van die heerlijke paddenstoelen. Dat werd hun onder gang. De heksen wisten niet, dat daal de dodelijk vergiftige amanieten ston den'; de gevaarlijkste paddenstoelen, die er zijn. Weldra vielen ze verlamd op de grohd en toen kwamen Tibeert, de kabouters en alle dieren uit het woud, die door de heksen waren ge kweld. te voorschijn. Zwijgend zagen ze, hoe de boze heksen allen omkwa men, Nooit is er éen weer verschenen. Maar nog vind je in de bossen soms op een vochtige najaarsdag die grote krin gen van paddenstoelen, die de naam van ..heksenkring" hebben behouden. HERHALING PRIJSRAADSEL. Voor jongelui van 12 tot 16 jaar. Zet onder elkaar: 1. Het vergaan van een schip door noodweer. 2. Een grappenmaker in een circus. 3. Een zoete stof die door de bijen uit bloemen wordt verzameld. 4.. De naam van de eerste mens op aarde. 5. Een bekende eetbare knol, waar van wij er dagelijks enige gebrui ken. 6. Een huurder van landerijen en hoeven. 7. Een rij van naast elkaar ge plaatste struiken die tot afschei ding dienen. 8. Een sterke weerkaatsing van het geluid. 9. Verslag of cijferlijst van de vor deringen die op school zijn ge maakt. 10. Een laagte tussen bergen of heu vels. 11. Een uitgebouwd gedeelte van een kamer, waarin meestal de ramen zijn. 12. De larve van egn vlinder. Wanneer de twaalf woorden goed zijn ingevuld, vormen de eerste let ters. van boven naar beneden gelezen, het beroep van een man die men vroe ger op de heidevelden kon zien. Tegenwoordig wordt dat beroep nog maar door een paar mensen uitge oefend. De oplossingen kunnen vóór Zondag 12 Maart worden gezonden naar het bureau van dit blad. ONZE MEDEDELINGEN Enneke van Dessel, Alkmaarseweg 174. Beverwijk, vraagt een r.k. corres pondentie-vriendinnetje. Enneke is een sportief meisje van 11 jaar en zij zit in de Vijfde klas. Van Wie is het briefje over het feêst van de gymnastiekver. „De Halter" en over een klein hondje dat Córa heet? Eén r.k. correspondentie-vriendinne tje Wordt gezocht voor Trinie Berndt. Schorweg 93, Breèzand. Trinie is e!f jaar oud. Welke jongen of welk meisje in Den Helder stuurde een aantal keurige si garenbandjes in de helft vati eên enve loppe? Drie jongens gingen een dorpswin kel binnen. De winkelier stond achter de toonbank en vroeg brommerig: „Wat moet jullie heben?" „Voor vijf centen drop, alstublieft" antwoordde de eerste. De man klom op een kruk je, reikte naar de bovenste plank en kwam met een stopfles naar beneden. De jongen werd geholpen en de fles weer met veel moeite op zijn hoge plaats gezet. „En jij?" vroeg de winke lier aan numer twee. „Ook graag voor vijf centen drop, mijnheer" was het beleefde antwoord. Weer besteeg de baas het krukje en weer kwam hij brommend met zijn stopfles naar be neden. Toen ook nummer twee gehol pen was, vroeg de winkelier aan de derde jongen „en jij, moet jij mis schien ook voor vijf centen drop?" „Neen, •Mijnheer" kwam het antwoord keurig. En daar verdween de stopfles naar de hoogste plank. „Wat zal het dan zijn?" vroeg het brommerige man netje, terwijl hij het krukje wegzette. „Voor drie centen drop", alsublieft kwam het onverwachte antwoord. Er zat de vorige keer een foutje in het prijsraadsel. Bij nummer 5 was er een N te veel, maar gelukkig vonden jullie toch allemaal het woord Tuin man. De verborgen beroepen waren: 1. Schilder. 2. Naaister. 3. Dokter. 4. Kapper. 5. Tuinman. 6. Melkboer. De prijzen werden deze week ge wonnen door: Rika Kiers, Brakkeveldweg 108, Den Helder (10 jaar). Willy vd Gulik, Zeswielenstraat 22. Alkmaar (8 jaar). Dick Wit, Tolke C. 160, Schagen. Gerrie Waard, Italiaanse Zeedijk 44, Hoorn (ll jaar). s Eddy Groeneveld, Deken Waarestr. 24, Beverwijk. óöl dié kinderen op hun duiven wa ren, en hoeveel verdriet ze zouden hebben, ais hun lievelingen gedood werden. De kat aarzelde dan ook bij het bevel, maar dreigend hief de heks haar vinger op en voorspelde haar weinig goeds, als ze niet onmiddellijk op de düivenjacht zou gaan. Bang voor de oude vrouw met haar stok en be delzak, begaf de kat zich zonder ver dere tegenspraak op weg. Onderweg ontzonk haar echter de moed. Diep bedroefd deed ze haar beklag bij een eeuwenoude beuk. De hoge gladde stam bleef onbewegelijk, doch in de hoge bladerkroon weerklonk een ge ruis, dat al sterker werd; dan plotse ling ophield. Daar doken aan zijn voet tientallen kleine kabouters van tussen de wortelstronken te voorschijn. Ze namen hun rode puntmutsjes af en met fijne stemmetjes riepen ze: „Wat is er van Uw diehst. Heer Tibeert?" „Heer lijk, dat jullie mij wilt helpen" zei dé poes Verheugd. „Ik zal je vertellen, v/at er aan de hand is". Toen de ka bouters alles hadden vernomen over de boosaardige vrouw en het heksen feest, zeiden ze: „Tibeert, keer niet terug. Wij en de oude beukeboom zul len je helpen, Zeg ohs alleen, welke weg neemt ze vannacht naar de bos- wei?" En de kat begon hun precies uit te leggen, hoe de heks langs de beukenboom Zou komen, om een dikke hazelaartak als bezemsteel voor haar nachtelijke rit te halen. „Welnu her nam de oudste kabouter, kom dan müar mee. Met. die woorden ver dween hij in de onderaardse woning, gevolgd door de nieuwsgierige poes en de overige dwergen. Weer klonk Vul in het volgende verhaaltje de ontbrekende woorden in. Ieder puntje slaat er Voor een letter. Hier komt het verhaaltje: Twee jongens waren in de grote stad verdwaald. Zij kwamen langs de werkplaats van een en zagen er een groot paard. Een knecht nam een van het paard tussen zijn knieën en maakte er een onder. De jongens keken er naar en liepen weer verder. Zij hadden honger gekregen eil zagen in de winkel van een al lerlei heerlijke dingen liggen. Er wa ren zelft bbij met krenten er in. maar die kosten tien en zo veel hadden de jongens niet bij zich. Teen zagen zij plotseling het dat vcor de kar van een groentenman was gespannen die in hun straat Woonde. Zij mochten op de zitten en kwa nten zö gemakkelijk weer Hun vader was erg en stuurde ze naaf omdat zij van waren wegge lopen. De oplossingen kunnen vóór Zondag 12, Maart worden gezonden naar het bureau van dit blad. Ondêr de goede inzeflüel's W0ïdenc mooie boeken verloot. Elke poetsing met IVOROL Is een were mendwesalng. Voor jongens en meisjes beneden 12 jaar. Beste johgens en meisjes, wij beginnen ohS Correspondentiehoekje met het briefje van Kees van Engelenhoven. Was de film, die je op school hebt gezien, mooi, Kéès? Ja, een opstel over zoiets maken valt niet mee hé! Bennie Smit,' bij welke voetbalclub bén je? Je gaat zeker geregeld trainen als je vrij van school hebt. Dinie Tjjssen, hartelijk dank voor de postzegels. Fijn dat je de oplossing toch gevonden hebt. Jij geeft de moed niet gauw op. Agnes en Ine- ke Cysouw, jullie zijn wel heel lang zièk, zeg. Gelukkig dat er van vervelen geen sprake is en dat jullie zoveel lezen en tekenen. Ik vond de tekeningetjes erg leuk. Wel bedankt hoor! Beterschap toegewenst! - Tini en Beppy Tenkink. schrijven jullie eens over de gymnastiekuitvoerlng? FigUürzwêmmen lijkt mij heel móói. Jij kunt zeker goed zWemtneh, Tinl. Willy van der Gulik, houdt maar dapper vol met de prijsraadsels. De aanhouder wint, meisje. Jij hebt je Moeder dus verwent op haar verjaardag. Dat verdient zij ook heel erg hé! Trijntje Band, wat heerlijk om een juffrouw op school te hebben die zo goed kan vertellen. Ik zou best een bij jou in de bank wilien schuiven om te luiste ren. Het tekeningetje is erg aardig, Trijhje. Ben jij dat met je vriendinnetjes? Nelly Schrleken, gelukkig maar dat jê weer beter beht. Schrijf je veel naar Lijntje? Truusje Schermer, wel bedankt voor dé postzegels en de sigaren bandjes, Wat jammer dat je niets hebt gewonnen in de bazar, maar dié geluk kige Alphóhs heeft je van de taart laten genieten, dus dat was toch nog feeste lijk. Groet Alphons maar van mij. Dag Truusje! Coba Kaas, dat was een ge zellige brief van jou. Jammer dat je geen prijs hebt gewonnen op de bloemen tentoonstelling, maar bloemen kweken is ook geen gemakkelijk werkje. Hoe gaat het nu met Annie en met je Grootmoeder? Ik hoop maar dat zij spoedig beter zullen worden. Tineke van LcenWen, ik wist niet dat Corrie naar Am sterdam Verhuisd was. Vindt zij het daar prettig? Als je haar schrijft, wil je haar dan eens Van mij groeten? Bedankt Voor de postz :geïs, Tineke! Joanne Langebaerd. je hebt het raadsel keürig opgelost en er heel mooi bij getékend. Leuk zijn die konijntjes in het hok en de twee andere kanijntjes die op het gras veld huppelen. Metta Borst, hartelijk dank voor al die postzegels. Heb je een prettige verajradag gehad en was het verjaarspartijtje op Zondag ook gezellig? Tinie Eelman, voor jou een hartelijke groet terug. Dick Wit. aardig van Jaap dat je het boek ook mag lezen. En hoe vind je het, Dick? Jaap Zwaan, ik ben er blij om dat je het boek van Piêter-Jan mooi vindt. Zijn er steeds goe de berichten van je broer. Jaap? Geri Ney. hartelijk dank voor die dikke en veloppe met postzegels. Jij bent een goedé hulp hoor! Rietje de VHés, wat ge zellig dat ik nu ook een briefje van je kreeg. Is Wineke een klein buurmeisje van je? Eddy Cölauto, zou jij mij eens willen schrijven hoe ouc je bent, want je loste twee prijsraadsels op en je kunt alleen maar een prijs Winnen met het raadsel van je eigeh leeftijdsgroep. Nu weet ik niet waar je bij hoort, Eddy. Annie Jonker, Wat aardig van de juffrouw dat je weer postzegels hebt gekre gen. Je hebt je Zeker flihk gehouden toen je neusamandelen er uit moesten. Gelukkig maar dat je er nu geen last meer van hebt. Jouw Opa verwent je maar. zeg. Bart,ie Schipper, wat fijn dat Klaas je helpt met de raadsels. Ik hoop dat je de oplossingen al spoedig alleen kunt vinden. Bartjê. Néén, als je van de juffrouw niet in de school mag spelen, dan Zou ik het ook maar niet doen. Klaas Schipper. Wat schrijf jij keurig zeg! Ja hoor, je mag Bartje ge rust helpen. Binnenkort zal hij 't wel helemaal gaan doen. Alfred en Robbie Bakker, jullie behoeven maar één prijsraadsel op té lossen hoor en sluit de op lossingen maar in dezelfde enveloppe. Dag jongens, Don Scheepmaker, be dankt voor het aardige tekeningetje. Wil je Wim en Mia van mij groeten? Anton Mol, hoe gaat het met je moeder? Ik hoop voor haar en voor jullie allen dat zij spoedig weer beter zal zijn. Rijdt de nieuwe fiets goed. Anton? Jaap Wlediik, ik vind het prettig dat je meedoet. Dat oöSte! over het roodborstje was heel goed. Jij bent zeker een dierenvriend. Jaap? Vera V. d. Zeydsn, wil jé hui nog eventjes schrijven hoe oud je bent? Je loste het prijsraadsel voor jon gens en meisjes van 12 tot 10 jaar op. dus misschien behoor je bij de oudere meisjes. Wouter Ynma, jij loste het verkeerde prijsraadsel op. Kijk maar eens goed wat er boven de raadsels staat, Wouter. Geïc'a Lievenclag, je bent we'kom bij ons. Jongens eh meisjes, de briefjes voor ons Volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag voor Zondag 13 Maart. En nu neem ik Weer afscheid van jullie. Tot dé volgende keer, jongens en meisjes! Hartelijke groeten van TANTE IET. 1. Gelukkig zijn Pim, Pam en Pom weer behouden thuisgekomen. Moeder Woeffie is erg blij, dat ze haar drie jongens weer om zich heen heeft, want ze had zich al danig ongerust gemaakt over hun lange uitblijven. Natuurlijk hebben de drie broertjes heel wat te vertellen en vol trots laten zij de wis selbeker aan Moeder zien. „Kinderen, liet is ongelooflijk, wat jullie me daar allemaal vertelt", roept Moeder Woef fie uit. „De eerste prijs gewonnen in een auto-wedstrijd. Maar..., waar moeten we die prachtige beker laten? Hij is veel te groot voor ons hok. En fin, dat zien we morgen wel. Nu gaan jullie eerst maar eens lekker slapen. Je zult wel doodop zijn!" „Helemaal r.iet", roept Pim nog, maar als ze in hun mandje liggen en Moeder even iater komt kijken, suapen ze alle drie ais rozen. Er zijn weinig belastingen, die zich in de sympathie van Sijmen Betaal verheugen. Eén van de onaangenaam ste, speciaal voor de plattelanders, is wel de straatbelasting, omdat zU drukt op eigendommen bebouwde en on bebouwde waarover al uit anderen hoofde belasting betaald wordt. Van daar, dat deze kwestie thans onder de gedupeerden weer actueel geworden is. Er drukken tegenwoordig zulke hoge lasten op de grond, in verhouding tot het rendement, dat deze grond ople vert, dat de ontwikkeling in land- bouwkringen onrustbarend genoemd wordt en gewaarschuwd wordt tegen de ernstige gevolgen, indien geen ver beteringen tot stand komen. De straatbelasting, omschreven in artikel 280 van de Gemeentewet, kan geheven worden op eigendommen, die belenden aan of een uitweg hebben op wegen, die bij de gemeente of een an der dan de gemeente in onderhoud zijn. Zij dienen om de gemeente een gedeelte van de middelen to verschaf fen óm haar gezamenlijke straten en Wégen in orde te houden. Dat is alles goed en wel, zeggen de boeren: daar waarom moeten wij straatbelasting betalen, als óhze be bouwde en onbebouwde eigendommen geiegén zijn aan Wégen, die bij een waterschap of een polder ih onderhoud zijn en waarvoor wij als ingelanden rêêds êen bijdrage moeten lèvereh in de vorm van waterschaps- of polder- lasten? De waterschapslasten kuhnen soms Zeer zwaai* drukken: bijvoorbeeld in die provincies, waar de bijzonder zware lasten vah de zeeweringen op gebracht moeten worden. En hier en daar wordt reeds een weggeld geheven volgens andere normen dan de straat belasting, zoals het paardegeid in Gro ningen. Gelukkig heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken een open oog voor de moeilijkheden. Dat blijkt o.a. uit de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp noodvoorziening gemeen- te-financiën, waarin de minister o.a. zegt, er geen bezwaar tegen te hebben, indien bij de bepaling van het tarief, waarnaar de straatbelasting wordt ge heven, rekening wordt gehouden met de omvang van de voorzieningen aan de wegen in de belasting slechts Wor den betrokken percelen, gelegen aan wegen, die uit de algemene middelen worden bekostigd. Wegen, die geheel door Waterschappen Worden onderhou den, kunnen dus worden vrijgesteld O.ok wanneer de waterschapslasten afgezien van de vraag, of zij dienen ter bestrijding van uitgaven voor de wegen zeer hoog zijn, kan daarin, althans wat de onbebouwde eigendom men betreft, voor de regerihg aanlei ding gevonden worden, niet op het lief' fen van een straatbelasting aan te dringen. Voor Zeeland heeft de minister er reeds in toegestemd, dat in bepaalde omstandigheden, bijvoorbeeld bij zware druk van polderlasten voor de onbe bouwde eigendommen geen of een la gere straatbelasting wordt geheven. De gemeenten kunnen dus verlaging of het niet heffen van straatbelasting op ongebouwde percelen bij het Rijk aan de orde stellen, indien: 1. de wa terschapslasten buitengewoon hoog zijn; 2. reeds in andere vorm een wegbelas- iing wordt geheven, bijvoorbeeld als paardegeid; 3. de wegen, waaraan de belastbare percelen zijn gelegen of Waarop zij uitgang hebben, geen uit gaven van de gemeente vergen. Te plattenlande zal men goed doen niet te volstaan met de algemene klacht over de hoge lasten; men zal rctief op een juiste en billijke verde ling van de lasten moeten aandringen. CONFERENTIE VAN SOCIALISTISCHE PARTIJLEIDERS. Socialistische partijleiders uit tien Europese landen zullen bijeenkomen op een conferentie, welke 13 Mei a.s. zal beginnen in het Astoria Chalet te Baarn. VOOR HEDENAVOND HÏLVÉRSÜM 301 m Niéuwsbêfichtén om 7 8 en 11 uur NCRV 6,15 Land- én Tuinbouw 6,30 Voof de strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Hêt actueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- l-.chtingsdienst ant\voordt 8,05 Pfö- gramma-prolöog 8,15 Maartse buien over Jubeldam 9,30 Familie-competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano- dtio 10,45 Avondoverdettking 11,15 sweelinek-ktoörtet 11,45 Gramofóon- platen HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten ■ofti 6, 8 en 11 üür AVRO: 6,15 Sport- p^aatje 6,80 Maria Zattiöfa en haar Zuid'Amerikaans orkest 7,00 Köbus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Bij onze Belgische vrienden 8.Ö5 In hét Radio-Zoeklicht 8,15 Hét Concertge bouworkest 10,15 Gramöföónplaten 10,30 Pierre Palla (piano) 10,45 Pijlers van Neêfiands wélvaart 11,15 Het or kest van Paul Weston voor vrijdag Hilversum i 301 m Nieuwsberichten om 7, 8i 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,03 Job Wilderbeek (piano) -- 12,33 Promëhade-orkêst 6,00 Amuse mentsorkest 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Klankbeeld voor de jeugd 7,30 „De drie landen" 7,45 Franse ly riek 8,05 De gewone man 8,20 Radio Philharmcnlsch-orkest 10.00 Klankbeeld 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Reportage biljarten te Parijs li,25 Operette melodieën HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Uit „Madame Butterfly" AVRO: 12,45 Het orkest van David Rose 1,20 The Avroleans VARA: 4,00 Johan Jong, (örgei) 6,15 De Vara feÜGiêert 6,45 Silvestfi-kwartet 7,00 Denk om de bocht 7,15 H Molendijk VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,90 Tien voor acht 8,05 Vierhandig pianospel Ö,3o Lezing dool' rnej dr J dê Ööêr 8.55 Zo jUist verschenen VARA: 9.00 Meh vraagt êh Wij draaien 9,30 ,,Het mysterie van de Prinsengracht" (Hoor spel) 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing ahd sweët VPRO: 10,40 vandaag 10,45 AVondwljdittg VARA: IJ.15 Mevr A C Ploeg—Ploeg 11,30 Bal- léT-muziek 40 IN de DOOR TJEERD ADEM A De oudste stnk een sigaret op, zocht tevergeefs naar een lucifer en keek vragend naar zijn metgezel, die haas tig zijn zakken beklopte zonder het gewenste te kunnen vinden. Hij richtte een enigszins hulpzoeken de blik op de ingenieur, die de gou den aansteker van de heer Van Waar denburg uit zijn zak haalde en de ou dere tafelgenoot hoffelijk een vlam metje bood. Deze hield bet einde van zijn sigaret in de vlam, zoog er een vurig kopje aan en blios haastig con rookwolkje uit. ,Dank u vriendelijk, mijnheer", zei in) beleefd. „Het was erg dom van mij o;n mijn lucifers te vergeten". „Zoiets kan iedereen overkomen, mijnheer", zei Steensma glimlachend. ..Het doet mij genoegen dat ik u van dienst heb kunnen Zijn", „Mogen wij misschien zo vrij zijn ons aan u voor te stellen?" vroeg de oudere heer opstaande, „Mijn naam is Schröder en dit hij wees met een hoffelijk gebaar naar zijn eveneens Gaande metgezel dit is de heer Altorffer". Steensma drukte beide heren, de hand en noemde zijn naam: „Van Waardenburg". Zij zetten zich Opnieuw en een mo ment voelde de ingenieur de aarzeling, welke aan de keuze van een passend algemeen gesprek vooral' gaat. Toen roemde de oudste de schoon heid van do residentie, waar hij se dert enige jaren niet geweest was en die zich, naar hij opmerkte, steeds meer ontpopte nis do parel der Hol landse steden. Ir. Steensma beaamde dit. Hij ge voelde zich onwillekeurig gevleid als of men hem, als bewoner van deze stad eon persoonlijk compliment ge bracht had en weldra was het gesprek algemeen en werden er vergelijkingen gemaakt tussen diverse Hollandse ste den, waarbij de jongere heer een ïans brak voor Rotterdam, dat met zijn Maas, zijn havehs, zijn dokken en kra nen, zijn bootwerkers eh vrachtwagens (-en levend symbool van de menselijke arbeid is. De oudste stelde daarente gen de sfeer van de hoofdstad, de mooie patriciërshuizen, die zich spiege len in het water van de grachten, de kleur eil de kiank van het stadscen- tiUhi, waar nog de geest heerste uit de 17e eeuw, toen de machtige koop- mahsstad een der meest karakteristie ke steden van het continent was. Steensma luisterde belangstellend en gaf zo nu en dan met een vriendelijk woord zijn instemming te kennen. De kellner nam de resten van het souper weg. maar de ingenieur had zwh opnieuw een halve fles wijn laten brengen. Zijn blikken dwaalden af naar het tafeltje bij de deur. dat door het druk k" discours enige tijd uit zijn gedach ten was geweest en hij constateerde rnet verbazing, dat de „dokter" ver dwenen was. Hoe lang was de man al vertrokken? Mij wist het niet. Hij had hot land aan zichzelf en nam zich voor, niet meel- te drinken. Het Was onverantwoordelijk zich in Slaap tê Wiegen en zich blind te sta len op de zonkant van het leven, ter- Wijl de gevaren hem van alle kanten bedreigden. Hij vroeg zich nogmaals af, waaróm de schildwacht bij de deur verdwenen kor. Zijn. Was hij hulp gaan halen? Müar dan liep hij het gevaar, dat zijn prooi inmiddels zou ontsnappen, Dacht hij misschien het Wild reeds zp Ver in en! hoek te hebben gedreven, dat het lOt'h niet meer kon ontsnappen? Arg wanend beluisterde hij enige ogen blikken do woorden van zijn tafelge noten. Wie waren deze beide mannen v/iel' accent duidelijk hun uitheemse aikomst verried? Was het toeval, dat zij juist aan zijn tafeltje hadden plaats genomen? Zat er achter dit alles een welover wogen plan? Had hij misschien, zon der het te vermoeden, zijn hoofd reeds in de strop gestoken? Hij luisterde naar de heer Altorffer. die duidelijk blijk gaf niet de gemak kelijkheid van bewegen en de veelzij dige kennis,van zijn metgezel te heb ben en verwonderde zich opnieuw over het feit, dat deze twee zo geheel verschillende naturen zo vriendschap pelijk met elkaar omgingen. Hij zag, hoe de jongste van het tweetal van tijd tot tijd zijn sigaret tenkoker te voorschijn haalde eil een keus deed, steeds sigaretten uit rje rechter helft nemend en als 't ware angstvallig do beide sigaretten mij dend, die in de linker helft waren ge borgen. De man keek dan hulpzoekend naar een kellner uit, maar Steensma kwam hem herhaaldelijk te hulp door hem hoffelijk een vlammetje te bieden. Hij keek dan naar de grote min of moer behaarde handen van deze man en naar diens dikke Vingers, waaraan één én kele gouden ring prijkte, een ring met een blijkbaar veelbetekenend symbool: een doodskopje en daaronder twee ge kruiste beenderen. „Een herinnering uit mijn studen tentijd", verklaarde de jonge man glimlachend om de enigszins verbaas de blik, waarmee de ingenieur naai de ring had gekeken. „Een beetje mys terieus studentengenootschap, een over blijfsel uit mijn Sturm-und-Drang periode". „Ach zo, ja, juist", zei Steensma be leefd. „Dit was het embleem van onze club", legde de jonge man glimlachend Uit. „Wij beloofden elkaar, dat Wij minstens tien jaar nadat wij afgestu deerd waren deze ring zouden blijven dragen, maar ik verzeker u, dat ik blij zal zijn, als ik het ding kan opbergen. Men moet al ernstig mens niet met de kentekenen uit zijn kwajongenstijd blijven rondlopen". „Dat heb ik ook eens een koopvaar dijkapitein horen zeggen", vertelde Steensma glimlachend. „Die had als kwajongen een vrouwenkop op zijn hand laten tatoueren, maar hij was er erger aan toe dan u, want hij kon het na tien jaar niet meer laten ver dwijnen". „Inderdaad", zei de jonge man. „er is altijd baas boven baas". Wordt vervolgd. BUREAU ADMINISTRATÜ Voordam 9, Tel. Postgiro -87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel Directie: J. BIJLSMA en C. K Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Een speciale correspoi Chinese blad „Sin Po" tekenen zjjn te bespeure publikeinse leiders op I verzoeken de Rondetafeh te stellen, opdat zij in zfln, een bevredigende be men." Dezelfde corresponden welingelichte kringen, d; In verband met de Ne nodiging twee groepen n.l. een groep, waarond Hatta bevindt, die de ui peiyk wil overwegen ei waarbij zich Moh. Rum uitnodiging waarsehfjnlijt afslaan. De Partai Kebangsa (een nieuwe fractie in van Pasundan) heeft m tot de Rondetafelconfei gemaakt, dat volgens van haar hoofdbestuur, alleen dan een bevredig zal opleveren, als de Rep gering er aan deelneemt Contactcommissie terug. De contactcommissie de Federal Overleg is gist 15.45 uur met een speci uit Bangka te Batavia Bij hun aankomst verkla den der commissie, die oj de Republikeinse leiders ten hebben gewisseld ov< problemen, dat de uitw gezichtspunten, die in eer name sfeer heeft plaats helderend heeft gewerkt Met de commissie keet rug de heren Leimena, masetiawan, Pringgodigdo In plaats van mr. Vleer, was geworden, is de heer als lid der contactcomm gaan naar Bangka. Anak Agung maakt In Batavia verluidt, dat de premier van Oost-T klaard heeft, zich het re houden het deelnemen Tafelconferentie opnieuw Hij voegde hieraan toe alleen verzekerd is als keinse leiders onvoorwaai heid genieten. Nog geen dat Success Ofschoon nog geen dat gesteld voor de hervatting Het rapport va parlementaire en commissie Spoedig publicatie van bel Blijkens 'n prospectus drukkerij kan in de loop worden tegemoet gezien deel van het verslag der enquêtecommissie 1940-45. Het verslag zal twee boekdelen, te zame 1000 pagina's tekst. Na waarmede de enquêtecon publicatie van de gehele horen en verslagen inleidt verslag van de commissie militair beleid 1939-40. Het schrijving geven van de van zaken, een uiteenzetti: verschillende opvattingen clusie der commissie. Aan len worden toegevoegd briefwisselingen en welke voor een goed bi verslag en de verhoren Het verslag bestaat uit (a, b en c). Deel c bevat militaire beleid betrekkin verhoren. Van der Waals gel Woensdag is de beruel Anton van der Waals, maanden geleden ter d( oordeeld, als getuige op de parlementaire enquêt NOORS ANTWOORD SOWJET-UNIE Het Noorse antwoord russisch aanbod van een pact is Donderdagavond russische ambassadeur te digd. De tekst van het worden gepubliceerd na van de zitting van het No( op Vrijdag. Verwachting, geldig tc avond: Matige wind uit richtingen tussen Zun Half tot zwaar bewolkt en daar enige regen Vannacht plaatselijk morgenmiddag ongev temperatuur als vand

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6