CITROEN die! fe overtreffen weoliniii r Stad en Omgeving, Amerikaanse lof Kaasmarkt over Alkmaarse AGENDA WAT DE THE A TER5 DUIVENKENNIS IN HET ALGEMEEN De bestr „Eén der interessantste bezienswaardigheden van Europa'' Concertgebouworkest naar Alkmaar? STAM STOOMT KEES KOSTER, Bergen, Tel, 2456 N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 HARMONIE-THEATER Noodlot VICTORIA-THEATER Errol Flynn in San Antonio CINEMA AMERICAIN Warsaw Concerto Portret van de week Leerzame avond voor concourscommissie De Rijp Vervolg Stads Vorig jaar maakten 21 employes van The American Express Company een reis door twaalf Europese landen, teneinde de mogelijkheden in ogen schouw te nemen, welke het oude we relddeel aan de Amerikaanse toeristen bood. Op 8 October bezochten deze ex perts op het gebied van internationale toeristenreizen Alkmaar, welk bezoek een uitstekende indruk heeft achterge laten. In het News bulletin van de Ameri can Express Company, dat aan alle be langrijke dagbladen en tijdschriften in de Ver. Staten wordt verstrekt, en hierdoor van grote propagandistische v/aarde is, wordt in ruime mate aan- de.cht geschonken aan „de beroemde Alkmaarse kaasmarkt, een der interes santste bezienswaardigheden van ge heel Europa" Men moet deze kaas markt gezien hebben", aldus het bul letin. „De combinatie van het pitto reske Waaggebouw met zijn ruitertjes en trompetters onder de torentrans, de kaasdragers in hun witte pakken en met gekleurde hoeden, de berries en de grachten, zijn bijna onbeschrijfelijk". Revue-avond voor militair sanatorium slaagde ten dele Een in Alkmaar gelegerde korpo raal-kok had in zijn eentje een revue avond georganiseerd ten bate van de militaire sanatorium vereniging „Ons Belang". Deze avond, waaraan het be kende Rotterdamse gezelschap van Jan Brouwer zijn medewerking gaf werd gisteravond in 't Wapen van Heemskerk gegeven. Wie nu had gedacht dat de zaal tot de laatste plaats zou worden bezet, een veronderselling die overigens zeer normaal is, gezien het sympathieke doel, heeft zich vergist. Slechts een handjevol militairen en enkele bur gers waren aanwezig en het is zeer dubieus of deze avond nog een batig saldo zal afwerpen, ondanks het feit dat iedereen belangeloos zijn mede werking had gegeven. Naar ons werd medegedeeld had de actieve korporaal in zijn enthousiasme met de organisatie niet de militaire hiërarchieke weg gevolgd, waardoor riet de medewerking werd gegeven die nodig was om de avond ten volle te doen slagen. Op het programma, dat bij de aan vang van de avond werd uitgereikt, stonden enkele onjuistheden. Er wer8 namelijk op aangegeven dat een tweetal militaire autoriteiten de avond zou openen en sluiten. Wij nemen aan dat de dienst hen belette aanwezig te zijn. De revue, die onder de titel „Hol lands Glorie" werd gebracht, was van uitstekend gehalte. De schetsjes, waarin Jan Brouwer en Cora Marti een belangrijk aandeel hadden, werden vlot en geestig ge speeld. Het zangduo Johnny van Zwie- ten en Martin van Heeksbergen, het dames-accordeon-duo Les deux Cheries en de dansen van de Violetty's, droe gen zorg voor hoogtepunten in het programma. Het succes van „Hollands Glorie" was dan ook overweldigend. Voortdu rend werden de artisten terug geroe pen en aan het slot van de avond zal de toneelknecht wel blaren op zijn handen hebben gehad van het steeds Weer halen van de gordijnen. Finale 3e klas cadre De wedstrijden om dit kampioenschap zijn gisteren in hötel „De Nachtegaal" be gonnen onder leiding van de Biljarver- eniging „De Optimisten" Er werden op die eerste dag reeds op merkelijke resultaten behaald Ook soms in negatieve zin P Schouten speelde bijvoorbeeld in zijn partij tegen Peereboom met 15— gemid delden en een hoogste serie van 54 Maar dezelfde speler maakte tegen J Smit een gemiddelde van ruim 2»/g Het biljartspel is toch wel wisselvallig Jan Burger en Jaap Smit bleken weer in prima vorm Zij speelden met gemid delde van 11,25 en 9,en met 9,37, 9,— en 7,55 Ook Buisman wist zijn twee partijen goed te winnen en zijn gemiddelde in beide partijen was 5,92 Burger, Buisman en Smit hebben thans de leiding De uitslagen van Vrijdag waren:* Tt Peereboom 60 15 21 4 P Schouten 225 15 54 15 Jan Burger 225 25 29 9,— C Boendermaker 114 25 23 5,76 J Smit 225 24 39 9,37 P Schouten 64 24 12 2,66 D Buisman 225 38 25 5,92 R Peerebocwn 185 38 17 4,86 Jan burger 225 20 63 11,25 J Smit 151 20 33 7,55 J Smit 225 25 54 9,— C Boendermaker 210 25 28 8,40 D Buisman 225 38 27 5,92 B Wijkhuizen 4 188 38 29 4,94 B Wijkhuizen 225 31 24 7,$5 R Peereboom 90 31 15 2,90 Stand: J Burger 4 p uit 2; D Buis man 4 p uit 2; J Smit 4 p uit 3; P Schou ten 2 p uit 2; B Wijkhuizen 2 p uit 2; C Boendermaker 0 p uit 2 en R Peerboom ,0 p uit 3 Heden en morgen worden de wedstrij den voortgezet Met grote waardering getuigt men van de ontvangst ten stadhuize en de koffie met kaas waarop het gezelschap is onthaald. Uitvoerig staat de schrij ver stil bij het bonte schouwspel dat Alkmaar op deze 8 October bood, om het Amerikaanse publiek aan het slot nogmaals op het hart te drukken, dat Alkmaar een der aantrekkelijkste be zienswaardigheden van ons land en Europa is. O.l.v Eduard van Beinum De Ncd. Herv. Oratoriumvereniging, die zich deze maand met een uitvoe ring van Bach's Mattheus Passion in de Grote Kerk weer in het middelpunt der belangstelling van kunstlievend Alkmaar plaatst, heeft grootse plannen voor de herdenking van haar jubileum in 1950. Momenteel zijn plannen in voorbe reiding, die als resultaat zuilen hebben, dat het beroemde Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum in 1950 in de Grote Kerk een concert zal geven. Nog nimmer heeft het Alk maarse publiek binnen* de eigen wal len Nederlands eerste orkest kunnen beluisteren. Het initiatief van de Ora toriumvereniging verdient daarom al leen reeds een warm woord van hulde. Verder staat op het programma een uitvoering van het Amsterdams Man nenkoor „Apollo" onder leiding van de bekende dirigent Fred J. Roeske. Dat de Ned. Herv. Oratoriumvereni ging o.l.v. Corn. Jonker in haar jubi leumjaar ook zelf een concert zal ge ven, mag als vanzelfsprekend worden beschouwd. Nutsspaarbank te Alkmaar In de loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 398.019,65 (vorig jaar 345.611,83) en terugbetaald 242.277,98 (vorig jaar 234.026.98) alzo meer ingelegd dan terugbetaald 155.741,67 (vorig jaar 111.584,85). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 10.872.315.37 bedraagt dus thans 11.170 731,13 (v.j. 10 630.618.50). Het aantal in de loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 386 (vorig jaar 182). Ingetrokken werden 83 (vorig jaar 108) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 26.470. bedraagt thans 26.845 (vorig jaar 25 671). Van dit aantal behoren 17 301 (vorig jaar 16 880) aan personen of instellin gen Alkmaar gevestigd: 6309 (vorig jaar 5825) aan personen elders woon achtig en 3235 (vorig jaar 3056) aan schoolspaard^rs Onder de in Februari nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 26 'vorig jaar 19) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van 1. In Februari bedroeg het aantal nos ten van inleg 3684 (vorig jaar ,3790). dat van terugbetaling 1496 (vorig laar 15^8) tezamen 5180 (vorig jaar 4848). De lediging in de loop der maand Februari v 475 (vorig jaar 479) snaar busjes leverde een bedrag van 7837 25 (vorig jaar f 7.118.91) aan kleine besna ringen on Het aantal in omloop ziinde busies, bij de aanvang van het jaar 4564. bedraagt thans 4761 (vorig jaar 3904). Uw voorjaarskleding. gordijnen, tapijten, vitrages, wollen dekens enz. CHEM. REINIGEN OF VERVEN bij het vanouds bekende adres: Depot J. Timmerman, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Nood lot (18 jaar); Victoria Theater, 7en9.30 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Warschau Concerto (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-voorstelling- Lou Bandy ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4 30, 7 en 9.30 uur: Noodlot (18 jaar); Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 2, 4 30, 7 en 9.30 uur: Warschau Concerto (14 jaar); Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-voor stelling Lou Bandy. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Noodlot (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: San Antonio (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Warschau Concerto (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: H.O.V.-concert. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN: Morgen, Zondag 6 Maart, wordt de Zondagsdienst uitgeoefend door de heren J. Lourens, arts. Oude gracht 293, telefoon 2892 en E. E. M. V. Gilse, arts, Kennemerpark 8, tel. 3136. APOTHEEK: Morgen, Zondag 6 Maart is de apotheek van de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, voor het pu bliek geopend. Deze apotheek verzorgt ook de nachtdienst gedurende de ko mende week. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. Doopsgez. gem., 10 uur, da. FranckenLiefrinck. NOORD-SCHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Schmidt. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Schmidt. Brandhlus-instailaHe nadert haar voltooiing De brandblusinstallatie in de Grote Kerk is door Rijksmonumentenzorg zodanig veranderd dat we nu kunnen spreken van een installatie geschikt voor vredestoestanden. De ringleiding om de- kerk, waarvan het publiek hier en daar de ijzeren deksels ziet, is gescheiden gemaakt van de sprenkler-inrichting in de kerk. De monteurs zijn daarmee bijna gereed en in afwachting van de officiële over dracht is Donderdagmiddag reeds een proef genomen. Deze heeft goed vol daan, zodat de firma Geveke in Am sterdam, die het werk in handen heeft, een en ander spoedig zal kunnen over dragen. Rijksmonumentenzorg heeft op het ogenblik 54 kerken en monumen tale gebouwen onder handen en treft maatregelen deze alle tegen brand te beveiligen. Wanneer een en ander officieel zal worden beproefd en zal worden over gedragen is nog niet te zeggen, maar het zal binnen enkele weken zeker het geval zijn. UITMUNTENDE WASBEHAN DELING Pro juventute vergaderde „Pro Juventute" in het arrondisse ment Alkmaar hield op 2 Maart haar jaarlijkse ledenvergadering onder lei ding van haan voorzitter, mr. A. W. Holsteijn. Uit de jaarverslagen bleek duidelijk dat ten gevolge van de oor logsomstandigheden de criminaliteit der jeugd zeer is toegenomen. In het jaar 1948 is door de Ambtenaar van de Kinderwetten, in dienst van „Pro Ju ventute", in 190 gevallen een voorlich tingsrapport opgemaakt, ten dienste van de justitiële autoriteiten, terwijl 13 kinderen onder toezicht van „Pro Ju ventute" stonden. „Pro Juventute" heeft zich grote uitgaven moeien getroosten bij haar pogingen om de jeugd, die het rechte spoor bijster dreigde te raken of het reeds was. weer in het gareel te krijgen. Het stemde tot vreugde dat vele gemeenten in de vorm van subsidie dit zo belangrijke werk steunden, ter wijl ook het ledenaantal, dat de laatste jaren sterk teruggelopen was, langza merhand begint toe te nemen. De ver gadering toonde grote waardering voor het nauwgezette werk van de ambte naar der kinderwetten, de heer Wig- gers en zijn medewerkers. De wens werd uitgesproken dat het werk van .Pro Juventute" zich" in de toekomst meer in de algemene belangstelling van het publiek zal mogen verheugen, wat dit werk belangriik ten goede zal komen. Hoewel de financiële positie nog moeilijk bleek, was men hoopvol gestemd voor de toekomst en zal met medewerking van de bevolking in het arrondissement Alkmaar zeker nog veel te hereiken zijn. Pro Juventute" hoopt in de loop van 3949 o.a. door het doen geven van een eoneert de kring van be langstellenden te vergroten en de kas- positie te verstevigen. Mocht zulks naar wens van het bestuur verlopen dan kan nog veel braakliggend terrein ontgon nen worden tot heil van de jeugd van Nederland. AANRIJDING. Gistermiddag vond op het Hofplein een aanrijding plaats tussen een be stelauto en een personenauto. De be stelauto reed op het Hofplein en wil de linkaf de Nieuwesloot oprijden. De bestuurder zag niet dat van de rich ting van het Kanaal een personen auto naderde. Bij de botsing werden beide wagens beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het proefbedrijf Geestmer- ambaeht Het voorstel inzake de reorganisatie en vprgroting van bet proefbedrijf in het Geestmerambacbt en de oprichting van een tweetal voorbeeldbedrijven, onderscheidenlijk in bet Geestmeram bacbt en in de Zmd-Scharwonderpol der, dat in beginsel al,gemene iristerh*- ming heeft, geeft meerdere leden van de Prov. Staten aanleiding tot het stel len van vragen. Het lid van Gedeputeerde Staten wijst er in een uitvoerige beschouwing op, dat de stichtingsvorm is gekozen om zoveel mogelijk de practiik in het beheer te betrekken. De tuinders moe ten het geheel als iets van zich zelf beschouwen. De leden van de Provinciale Staten en van Gedebuteerde Staten, die met het stichtingsbesuur zullen samenwer ken, zijn niet te beschouwen als on volwaardige bestuursleden. Het gehele plan moet worden ge zien als een aanloop voor de verdere ruilverkaveling. Elk jaar zal aan de provincie een overzicht van de toestand en de ex- loloitatieuitkomsten moeten worden verstrekt. Het verstrekken van een si- tuatiekaart en het organiseren van een excursie kan nader door Gedeputeer de Staten worden overwogen. SCHOORSTEENBRANDJE. Gistermorgen brak in de Boterstraat, tengevolge van een vuile schoorsteen, brand uit. Pe politie, die voor deze gelegenheid gewapend was met een brandblusapparaat, wist het vuur spoe dig te bedwingen. Een film waarin Ingrad Bergman de hoofdrol vervult, is meestentijds alles zins een gang naar de bioscoop waard. Zo is het ook met „Noodlot", dat deze week in de Harmonie draait. Ook nu weer komt men onder de bekoring van uitstekend spel en een charmante ver schijning. Ditmaal speelt zij de vrouw van een abnormaal jaloerse echtgenoot. Deze is bovendien nog erfelijk belast en loopt met zelfmoordplannen rond. Als hij tenslotte inderdaad zelfmoord pleegt, zet hij alles zo in scène, dat zijn vriend, waarmee hij denkt dat zijn vrouw een verhouding heeft, van moord wordt verdacht. Het zou geen Amerikaanse rolprent zijn als aan deze tragedie niet een happy end werd geplakt dat vele be zoekers wel, doch ons maar zeer matig kan bevredigen. De tegenspelers van Ingrid Bergman zijn Robert Montgomery en Oscar Hornolka. Vooral Montgomery 'speelt een uitstekende jaloerse echtgenoot. Het voorprogramma is van prima ge halte. Naast twee alleraardigste teken films zagen wij een imposante natuur film. Als held uit tal van romantische films geniet de sympathieke acteur Errol Flynn een bijzondere reputatie. Ln volkomen verdiend! Dat kan men deze week weei constateren in net Victoria-Theater, waar hij met veel succes de hootdrol vertolkt in de kleu renfilm: San Antonio. Dit is de plaajs die in de veediefstallen tussen Texas en Mexico zo'n belangrijke rol speelt. Clay Hardin (Flynn) heeft op reis naai S Antonio een interessante ontmoeting met de zangeres Jeanne Starr en haar begeleiders, waarbij de welbekende Hongaarse acteur Szöke Szakall als manager optreedt. Jeanne zal in S. An tonio in het etablissement van Roy Stuart zingen. Maar dan komt tevens een heel complot aan de dag. waar door zeer vele moeilijkheden ontstaan, doch na veel spannende avonturen de overwinning aan Clay Hardin blijft met als beloning de charmante zange- ïes Alexis Smith, die in deze film bij zonder de aandacht trekt ook door haar zang. Tal van kleurrijke scènes vol leven en sensatie geven het geheei een sfeer van spanning, waarin men geïnteresseerd meeleeft en tevens luis tert naar goede muziek. Een film, die zeker velen een paar uren van prettige entspanning zai bezorgen. Het hoofdnummer wordt voorafge gaan door twee journaals (Wereld- en Holl. Nieuws), die beide mooie opna men brengen van tal van actualiteiten Een vlot programma. Dat de Nederlandse titel-vertalingen van Amerikaanse films meestal kant noch wal raken, is voldoende bekend. Men schijnt deze kunst nu eenmaal niet machtig te zijn. Waarom evenwel Dangerous Moonlight" vertaald moet worden in „Warschau Concerto" overigens nog volkomen foutief gaat de verstandelijke vermogens van uw berichtgever te boven. Het Warsaw Concerto werd niet door 'n Pool, maar aoor de Engelsman Richard Addinsell gecomponeerd en men kan zich dan ook bij het zien van deze film niet los maken van de gedachte, dat het popu laire muziekwerk er met de haren is bijgesleept, een handelwijze, waartoe ae Nederlandse titel-vertaling nog in belangrijke mate bijdraagt. Behalve dat de film historisch onjuist is, neemt de regisseur filmische vrijheden, die de grens van het geloofwaardige over- "chrijden. Dat een vlieger in de lucht 'n volle vaart een vijandelijk toestel ramt, is in de laatste oorlog voorge komen, maar dat deze piloot van de zelfmoord-aanval slechts een geheugen stoornis overhoudt en daarna rustig achter zijn vleugel zit, is teveel ge vergd. Het goede in deze film schuilt in het voortreffelijke spel van Anton Wal- brook, die de zielestrijd van de Poolse pianist aannemelijk maakt. In de jceuze tussen het geven van concerten in het veilige Amerika, en het als oor logsvlieger deelnemen aan de daad werkelijke strijd om Polens bevrijding overwint laatstgenoemd streven, het geen door het publiek met instemming wordt aanvaardt. Voeg daarbij de char mante verschijning van Sally Gray, de goede muziek, w.o. inderdaad het War saw Concerto en Chopins begeesterende Polonaise, alsmede een goed verzorgd voorprogramma, dan mag Cinema Ame ricain in deze filmweek weer op een behoorlijke recette rekenen. Morgen zal het de laatste maal in de competitie 1948-'49 zijn dat de heer B. Kaandorp nevenstaande han deling zal verrichten. Hij is hier na melijk bezig de Alcmaria-vlag aan de vlaggestok op het torentje te hijsen. Van de jongste adspirant tot de oudste veteraan bij Alcmaria is de heer Kaandorp een goede bekende. Doch niet alleen bij deze vereniging geniet deze sympathieke opzichter van het gemeentelijke sportpark een goede bekendheid. Ieder die iets met sport heeft te maken en daardoor meerdere malen zijn schreden naar het sportpark richt, weet wie en wat de heer Kaandorp is. De motorren ner en de pikeur, de hardloper en de scheidsrechter, de tennisspeler en de schooljongen die met zijn klas een partijtje gaat voetballen, zij allen kennen de opzichter die overal aan wezig is om de helpende hand te bie den of soms een vermanende vinger op te steken. Het is niet altijd even eenvoudig het steeds ieder naar de zin te ma ken. Iedere dag wordt er op het sportpark hard gewerkt met een aan tal werklieden die stuk voor stuk sportliefhebbers zijn en wanneer 'zulks noodzakelijk is, ziet men er DE HEER B. KAANDORP Opzichter Sportpark niet tegen op langer dan de normale arbeidsdag te werken. Het is wel gebeurd bij langdurige droogte dat ep 's nachts gesproeid werd en ook na een hevige sneeuwval ging men 's avonds en 's nachts aan het werk om het veld weer bespeelbaar te maken. Alle werkzaamheden op en rond het sportpark worden onder de beste verstandhouding uitgevoerd, waar aan de tact van opzichter Kaandorp niet vreemd zal zijn. Donderdagavond was een bijzondere avond voor de duivenliefhebbers. De lezing, die weid gehouden voor leden van de Alkmaarse Concourscommissie, waarbij alle postduivenhouders in Alkmaar en omgeving zijn aangesloten, door de heer Louis Donders uit Til burg, voorzitter van de Brabantse Kampioenendag, was dermate uitvoe rig en verhelderend, dat de toehoor ders ruim 3 y, uur lang gespannen heb ben zitten te luisteren en zich geen ogenblik hebben verveeld. Spr. begon met het ontstaan van de postduif. Deze werd ongeveer een eeuw geleden gekweekt in Belgie met regeringssteun, om. het mogelijk te maken betrouw baar berichten door deze nieuwe vogelsoort te kunnen laten overbren gen. Hierna weidde spr. uit over de bouw n.l. het beenderstelsel, de rug, stuit en spieren. Over de pluim werd medegedeeld, dat deze zacht en vol moet zijn, zodat ze tegen elke tempe ratuur bestand is. Hierna besprak- de heer Donders de vleugel, onderver- dreld in binnenvleugel, bovenarm, broekpennen en slagpennen. Ee.n spe ciale studie hnd spr. ook gemaakt van het oog, de kleuren ervan en hoe deze reageren bii het in conditie komen van de postduif en hoe het als regel werkt voor Vitesse- en fondvliegers, door het aanpassingsvermogen van de pupil. Na deze materie behandeld te hebben, hield spr. een praatje over het nu urgente vraagstuk van koppe len, kweken, de kruising, inteelt en lijnenteelt. Dat het kweken een be langrijk onderdeel is, bleek nader. Spr. sprak over de voeding en papvorniing. Uitvoerig werd de anatomie van de vogels nagegaan, o.a. dat de krop be staat uit lagen, dat deze uitbreiding ondergaat, dat de cellen groeien door meer bloedvorming en hoe deze cellen afsterven op het einde van de kweek- ti.jd. Deze napvorming en -voeding duurt ongeveer tot de jongen 20 dagen zijn. De pap bestaat uit cellen en phosphorzure kalk. Interessant waren ook de mededelingen, die spr. deed over de forme en het vliegen der dui ven. Spr. besprak het natuurlijke, ja- Propaganda-avond ANWB Donderaagavond werd in café Blok dijk een propaganda-avond gehouden, georganiseerd door de ANWB. De heer T. Palstra weidde in een viotie rede uit, over de resultaten die bereikt zijn en het doel dat bereikt moet worden, spoorde vooral de jeugd aan belangstelling te tonen voor het werk van de ANWB en behalve van de voorlichting door de onderwijzers ook gebruik te maken van de voorlichting die de ANWB gratis verstrekt inzake verkeersregelen enz. Met enkele cijfers toende de heer Palstra aan, dat er heel wat moet gebeuren, om de bestaande wegwijzers 4300 ongeveer en pl.m. 2000 paddestoelen in stand te houden en het aantal zo mogelijk uit te breiden. Een wegwijzer kost thans nieuw f 250.(voor de oorlog f 78.en het opschilderen f 68.(voor de oorlog f 23.—). Naast de service die geboden wordt, stelt de ANWB zich ook tot doel het bevorderen van meer veiligheid op de v/eg door middel van alle mogelijke voorlichting, want juist gebrek aan kennis van verkeersregelen veroorzaakt de meeste ongevallen. Door de heer L. Vrieling werden twee aardige filmpjes gedraaid. Het eerste toonde ons het land van onbe grensde mogelijkheden. We zagen de jeep na oorlogstijd, in gebruik voor landbouw en sleperswerk, de nieuwste in gebruik zijnde gestroomlijnde Die- seltreinen, bussen e.d. Na de pauze bracht men ons in vacantie-stemming. We zagen de ANWB als trouwe metge zel op vacjntie, als goede raadgever, als wegwijzer, als hulp in nood of bij pech, kortom als een onmisbare vriend. Toch zagen wij weinig nieuws daar al les eigenlijk zo gewoon geworden is en men daardoor het vele wat door de ANWB tot stand gekomen is niet meer ziet lousie- en het weduwschapspel. Dat de vliegduiven bijzondere zorg eisen, werd uitvoerig uiteengezet en spr. ad viseerde na elke vlucht van impor tantie de duiven een warm bad met lichte massage te geven en vooral te zorgen, dat de reserve-cellen met glu- cose-brandstof o.a. druivensuiker gevuld blijven. Na een korte pauze sprak de heer Donders nog over de ziekten der dui ven en over hun huisvesting. Spr. toonde door zijn betoog aan, hoe door jarenlange ervaring vooral de Bogena- preparaten veel ziekten e.d. kunnen voorkomen. Pl.m. half twaalf was deze lezing ten einde en de heer J. v. d. Elskatnp, voorz. van de Alkm. Cor.v courscommissie, kon met recht dank brengen voor de prettige en leerzame lezing, die door vele duivenhouders werd bijgewoond en die ongetwijfeld veel belangrijke en nieuwe gezichts punten voor de liefhebbers heeft ge opend. Ledenvergadering Volks tuinhouders Vrijdagavond hield deze vereniging haar druk bezochte jaarvergadering te Alkmaar, onder voorzitterschap van de heer C. Roeper. In zijn openingswoord wees deze er op, dat de vereniging nog steeds te kampen heeft met een te kort aan tuingronden. Vele inwoners uit onze gemeente, die zich, hetzij uit liefhebberij, hetzij uit noodzaak (en dit laatste is veelal het geval) voor het huren van tuinen opgeven, m-oeten nog worden teleurgesteld. De voorzit ter constateerde echter met genoegen, dat ook de overheid blijk geeft van de sociale betekenis van het volkstuin wezen doordrongen te zijn, zodat hij de wens uitsprak, dat ook in Alkmaar in de naaste toekomst de mogelijkheid zou worden geschapen, één of meer permanente volkstuincomplexen in te richten. Hierna bracht de secretaris-pëhning- meester, de heer N. E. Wennink zijn jaarverslag uit over 1948. Hieruit stip pen wij aan, dat de vereniging 216 le den telde, die gezamenlijk bijna 8,5 ha tuingrond in gebruik hadden. De op brengsten der tuinen waren over het geheel genomen zeer bevredigend, mede dank zij de kunstmestvoorzie- ning, die de vereniging ter hand had genomen. In 1948 werd, ter vervanging van het terrein aan de Bergerweg, het welk ingevolge de uitbreidingsplannen der gemeente voor bebouwing moest worden gereed gemaakt, een nieuw terrein in gebruik genomen tegenover de Rozenstraat. Ook dit is echter te klein, om aan alle aanvragen te kun nen voldoen. De tuinwedstrijd, die in 1948 werd gehouden, was een groot succes en aan de jury werd dank ge bracht voor de nauwgezette uitvoering van haar moeilijke taak. De financiële positie der vereniging is zeer gezond. Ondanks de hogere kosten van terrein- onderhoud en de inrichtingskosten van het nieuwe terrein, kan de exploitatie rekening toch nog met een klein ba tig saldo worden afgesloten. De kas- commissie had de boekhouding in orde bevonden, zodat de secretaris-penning meester werd gedechargeerd, onder dankzegging voor de vele werkzaam heden, die hij in 1948 voor de vereni ging had verricht. Na de pauze hield de heer Wennink een inleiding over de reorganisatie plannen van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Ne derland. Het bestuur van „Alkmaar en Omstreken" heeft tegen deze reorga nisatie ernstige bezwaren, omdat de zelfstandigheid der plaatselijke vereni gingen in het gedrang komt, terwijl voorts een contributieverhoging wordt voorgesteld, waa-aan het bestuur zijn medewerking niet wil verlenen. Het bestuur heeft er steeds naar gestreefd de tuinen zo goedkoop mogelijk aan de leden te verhuren, doch indien de voorstellen op het a.s. congres zouden worden aangenomen, zal dit een pacht- verhoging voor de leden tot gevolg hebben. De vergadering verklaarde zich tegen de voorgenomen reorganisa tie en besloot het lidmaatschap van het Algemeen Verbond op te zeggen, als in de voorgestelde reorganisatieplannen geen wijziging wordt aangebracht. Op voorstel van het bestuur zal de voor zitter van het Algemeen Verbond wor den uitgenodigd, om in een volgende ledenvergadering de reorganisatie na der toe te lichte». Het was een goed id omstreken om in dit vo middag te beleggen, wa de mensen van het wi gelegenheid was voor rium en akker. Zal de „Warmenhu erwt" weer terii Het is een geslaagde 1 worden, die in het V toneelzaaltje werd geo voorzitter van het vei heer Hopman. Deze vei korte verwelkoming he eerst aan een man van de heer P. J. Mink, die wijd aan het zeer bela werp „peulvruchten" wierp op de tijd, dat m« van Warmenhuizen v schonk aan de teelt van behandelde in het bij» van de groene en de i en liet daarbij zijn hei ruggaan naar de jaren i Men hield zich nog vooi met de teelt van kool, r de wisselbouw de erwt, bruikte men veelal bagg vijanden waren ratten koolduiven. Een erwt i zei men, doch later hee gezien, dat een normal beter is. De heer Mini schillende fasen in de t dagen nog eens na. He de hand. Het dorsen daarna met de handm later met behulp van de prijs van twee guldei 100 kg erwten lezen. De de in Alkmaar, waar to rijke markt voor gra vruchten was. De erwte huizen en omstreken h: de naam. Zal het eens den? Mocht de teelt wi dan zal men goede aa besteden aan afzet en ding. Over die ziektenbestri vruchten kreeg daarop mers, Rijkslandbouwcon kundige van de Peulv: Combinatie, het woord, de de verschillende soo delijke insecten, schimir nier waarop zij kunnei streden. De bladrandkei tere vijand dan aanvanl dacht. De larven vrete knolletjes leeg. en deze die -de stikstofvoeding verzorgen. Het gewas v werk van de larven ooi ger voor de voetziekte, schiedt met DDT, zodra zichtbaar wordt. De wordt veroorzaakt doo bladroller. Het donkerl tje verschijnt in Juni, men letten. Men kere vlinder, die de eieren bestrijdingsmiddelen k DDT of een HCH-midi methode is de beste, o ook met het bestrijdini de bladeren komt, waar zitten. Twee weken na stuiving, dient deze he: den. Zeer ernstige schade b made van de erwtengi gewas toe. Met zacht we schijnt de mug en leg eerste dag de eieren. 1 dient direct bestreden 1 DDT (1 kg technisch-D HCH-houdende midde jaar zal op het juiste ment een radiosein geg De groene-erwten-blai VOLKSVOORSTELL1N Reeds tweemaal is „I grote successtuk van J in welk stuk Johan Ka van een creatie brengt sublieme wijze wordt 1 Magda Janssens en Mat den en vele anderen, me siasme door de Alkmaar Om nu iedereen in de stellen deze voorstelling bijwonen, wordt er op Maart des avonds 8 uur Vlies een volksvoorstélli laire prijzen georganisec ONEERLIJKE 5 Door de politie is pr gemaakt tegen een 45-js die een portemonnaie, i vond en daarvan geen De man gebruikte het de portemonnaie in he oneerlijkheid zal hem komen. Marktberic ALKMAAR, 4 Maart Exportveiling). Andijvie zie 7577; Worteltjes kool 10.5026; Spruitkoc I 50—59 en II 30—46; 1 13.50; Gele kool 7—12; I afw. 1.801.30, midb. 6 Witlof: I 54—65, II 40- Rabarber 4652; Kno' 2.50; Selderie 11—15.50; 5270; Stoofperen (Wii BROEK OP LANGEN 33000 kg rode kool 12 8 kg gele kool 10.8013 witte kool 9.409.90; 16 s. 54 en 2e s. 42. NOORDERMAKTBON 86000 kg rode kool 12.8 gele kool 10.8013.70; kool 9.40; 25000 kg peei 3000 kg uien 2.60—4.10. WARMENHUIZEN, 4 123300 kg Rode kool 12 kg Gele kool 113013.5 witte kool 9.409.90.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2