L^N Vriesman Zn. BAL Fabrieksgebouw Huis met Tuin Zondag 6 Maait a.s. LGEMEEN De bestrijding van ziekten bij peulvruchten Zilveren jubileum aan de N.V. Neerlandia te Stompetoren Rariders heeft aan gelijkspel voldoende om kampioen van 4 A te worden Douwe Tot, redder van 218 levens WRIJF.WiS te Noord-Scharwoude Woonark DE HYPOTHEEKBANK tg mond aan Zee Vervolg Stadsnieuws Huldiging P. de Geus Bergen Alcmaria speelt laatste competitiewedstrijd Beemsier Burgerlijke Stand Heiloo IJmuiden teuws Gigantische tocht van de Brandaris Voor verwarming met Gas Adverteert in dit blad in Concordia Aanvang 7 uur TE KOOP H. J. HARTEVELC werken. Het is wel jeid werd en ook na ts aan het werk om mheden op en rond ig uitgevoerd, waar zijn. weduwschapspel. Dat bijzondere zorg eisen, uiteengezet en spr. ad- :e vlucht van impor- i een warm bad met e geven en vooral te reserve-cellen met glu- - o.a. druivensuiker pauze sprak de heer er de ziekten der dui- ïun huisvesting. Spr. i betoog aan, hoe door •ing vooral de Bogena- ziekten e.d. kunnen i. half twaalf was deze en de heer J. v. d. van de Alkm. Corv kon met recht dank i prettige en leerzame vele duivenhouders d en die ongetwijfeld en nieuwe gezichts liefhebbers heeft ge ndering Volks- ïhouders hield deze vereniging hte jaarvergadering te voorzitterschap van de In zijn openingswoord dat de vereniging nog in heeft met een te- onden. Vele inwoners te, die zich, hetzij uit zij uit noodzaak (en lelal het geval) voor linen opgeven, moeten urgesteld. De voorzit- echter met genoegen, rheid blijk geeft van nis van het volkstuin en te zijn, zodat hij dat ook in Alkmaar romst de mogelijkheid chapen, één of meer ;stuincomplexen in te de secretaris-pénning- N. E. Wennink zijn ver 1948. Hieruit stip- de vereniging 216 le- zamenlijk bijna 8,5 ha iruik hadden. De op- inen waren over het zeer bevredigend, de kunstmestvoorzie- eniging ter hand had werd, ter vervanging in de Bergerweg, het- ,e uitbreidingsplannen ior bebouwing moest gemaakt, een nieuw k genomen tegenover Ook dit is echter te le aanvragen te kun- tuinwedstrijd, die in den, was een groot jury werd dank ge- luwgezette uitvoering :e taak. De financiële iging is zeer gezond, e kosten van terrein inrichtingskosten van a, kan de exploitatie- g met een klein ba- afgesloten. De kas boekhouding in orde le secretaris-penning- edechargeerd, onder de vele werkzaam- 1948 voor de vereni- eld de heer Wennink er de reorganisatie- Algemeen Verbond iverenigingen in Ne- lur van „Alkmaar en tegen deze reorga- bezwaren, omdat de r plaatselijke vereni- drang komt, terwijl lutieverhoging wordt aan het bestuur zijn wil verlenen. Het steeds naar gestreefd dkoop mogelijk aan iren, doch indien de a.s. congres zouden an, zal dit een pacht- le leden tot gevolg gadering verklaarde "genomen reorganisa- lidmaatschap van het i op te zeggen, als in reorganisatieplannen irdt aangebracht. Op bestuur zal de voor- emeen Verbond wor- om in een volgende de reorganisatie na- Het was een goed idee van het bestuur van de Veiling Warmenhuizen en omstreken om in dit voor de tuinders nog niet te drukke jaargetijde eens een middag te beleggen, waarop de mannen van de praktijk konden luisteren naar de mensen van het wetenschappelijk onderzoek, een middag waarop tevens gelegenheid was voor uitwisseling van gedachten en ervaringen van laborato rium en akker. Zal de „Warmenhuizer grauwe erwt" weer terugkeren Het is een geslaagde bijeenkomst ge worden, die in het Warmenhuizense toneelzaaltje werd geopend door de voorzitter van het veilingbestuur de heer Hopman. Deze verleende na een korte verwelkoming het woord aller eerst aan een man van de eigen streek de heer P. J. Mink, die op dit uur ge wijd aan het zeer belangrijke onder werp „peulvruchten" een terugblik wierp op de tijd, dat men in de streek van Warmenhuizen veel aandacht schonk aan de teelt van dit gewas. Hij behandelde in het bijzonder de teelt van de groene en de grauwe erwten en liet daarbij zijn herinneringen te ruggaan naar de jaren omstreeks 1905. Men hield zich nog voornamelijk bezig met de teelt van kool, maar koos voor de wisselbouw de erwt. Als mest ge bruikte men veelal bagger. De grootste vijanden waren ratten, kraaien en koolduiven. Een erwt moest „straien" zei men, doch later heeft men wel in gezien, dat een normale ontwikkeling beter 'is. De heer Mink ging de ver schillende fasen in de teelt tijdens die dagen nog eens na. Het plukken met de hand. Het dorsen met de vlegel, daarna met de handmachine en nog later met behulp van de motor. Voor de prijs van twee gulden liet men toen 100 kg erwten lezen. De afzet geschied de in Alkmaar, waar toen een belang rijke markt voor granen en peul vruchten was. De erwten uit Warmen huizen en omstreken hadden een goe de naam. Zal het eens weer zo wor den? Mocht de teelt weer lonend zijp dan zal men goede aandacht moeten besteden aan afzet en ziektenbestrij- ding. Vele vijanden. Over die ziektenbestrijding bij peul vruchten kreeg daarop Ir. R. P. Lam- mers, Rijkslandbouweonsulent en des kundige van de Peulvruchten Studie Combinatie, het woord. Hij behandel de de verschillende soorten van scha delijke insecten, schimmels en de ma nier waarop zij kunnen worden be streden. De bladrandkever is een gro tere vijand dan aanvankelijk werd ge dacht. De larven vreten de wortel knolletjes leeg. en deze zijn het juist, die de stikstofvoeding van de plant verzorgen. Het gewas wordt door het werk van de larven ook veel gevoeli ger voor de voetziekte. Bestrijding ge schiedt met DDT, zodra het vraatbeeld zichtbaar wordt. De wormstekigheid wordt veroorzaakt door de erwten bladroller. Het donkerbruine vlinder tje verschijnt in Juni, daarop moet men letten. Men kere zich tegen deze vlinder, die de eieren produceert. Als bestrijdingsmiddelen kunnen dienen DDT of een HCH-middel. De stuif- methode is de beste, omdat men dan ook met het bestrijdingsmiddel onder de bladeren komt, waar juist de eieren zitten. Twee weken na de eerste be stuiving, dient deze herhaald te wor den. Zeer ernstige schade brengt de knop- made van de erwtengalmug aan het gewas toe. Met zacht weer in Juni ver schijnt de mug en legt reeds op de eerste dag de eieren. Het insect zelf dient direct bestreden te worden met DDT (1 kg technisch-DDT per ha) of HCH-houdende middelen. Volgend jaar zal op het juiste bestrijdingsmo- ment een radiosein gegeven worden. De groene-erwten-bladluis bracht in de droge zomer van 1947 veel schade teweeg. Reeds als men zes of tien lui zen op een plant constateert, dient de bestrijding te beginnen. Dit zijn dan de levendbarende moederluizen. Een anti-middel is DDT-emulsie. Tenslotte besprak Ir. Lammers de schimmels (voetziekten veroorzaakt door de schimmel fusari). Beperking van de gewone voetziekte is mogelijk door een ruime vruchtwisseling, min stens twee procent kalk in de grond en organische bemesting, waardoor mede een goede bodemstructuur ont staat. Het euvel van de z.g. „kwade har ten", de pitten in de erwten, kan te gengegaan worden door bestrijding in de bloeitijd met mangaansulfaat of een oplossing Het peulvruchtenbesluit, dat o.a. zegt dat erwten met meer dan 1 procent kwade harten niet mogen worden ver kocht, zal zeker in 1950 volledig van kracht worden. Na de met grote aandacht gevolgde rede van Ir. Lammers hield de heer H. F. Huizinga, directeur van C. Kegs Groothandel te Zaandam een beschou wing over het kwaliteitsvraagstuk van fijne peulvruchten, terwijl de heer G. F. Dekker nog een en ander over de groenbemesting naar voren bracht. Een middag als deze zal door vele aanwezigen ten zeerste zijn gewaar deerd. Nog meer bijeenkomsten in deze lijn zouden ongetwijfeld deze waarde ring delen. Wat onze voorouders schreven Wij lezen in de Alkmaarsche Courant van 5 Maart 1849 het volgende: Gebr. Vedcour hebben door deze de eer hunne begunstigers mede te delen, dat zij wederom zijn gearriveerd met een groot assor timent besle stroohoeden, alsook boerinnehoeden en wasschen op Nieuw, alles tot een civiele prijs. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Het Departement van het Nut hield V/oensdagavond in de zaal van „Het Witte Huis" aan de Voorstraat te Egmond aan Zee haar derde Nutsavond tijdens dit sei zoen De voorzitter, ds Plug, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de spreker van deze avond, de heer C F B Kohnert, die tot onderwerp had: „Radar, hetj moderne Radiowonder" Aanvankelijk gaf spreker een uiteenzet ting van de bouw van het Heelal vol gens de theorie van Newton Volgens Huijgens is de ruimte gevuld met een stof, die hij aet'her noemde De zon zendt warmte-trillingen uit, die voortgeplant worden door de aether Met behulp van electriciteit zijn de zenders in staat een zelfde soort trililngen uit te zenden Hier na zette spreker het beginsel van de Ra dio uiteen Vervolgens kwam de heer Kohnert te recht bij de Radar Dit woord dat een afkorting is van „Radio detection and ranging" betekent: „Afstand en richting bepalen met behulp van radiogolven" Na de pauze ging spreker dieper in op het begrip Radar Wat met grote belang stelling doccr de aanwezigen werd aan gehoord VOLKSVOORSTELLING „DE MOF". Reeds tweemaal is „De Mof", het grote successtuk van Jaap v. d. Poll in welk stuk Johan Kaart een juweel van een creatie brengt en daarin op sublieme wijze wordt bijgestaan door Magda Janssens en Matthieu van Eijs- den en vele anderen, met groot enthou siasme door de Alkmaarders ontvangen Om nu iedereen in de gelegenheid te stellen deze voorstelling nog te kunnen bijwonen, wordt er op Donderdag 10 Maart des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies een volksvoorstelling tegen popu laire prijzen georganiseerd. ONEERLIJKE VINDER. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een 45-jarige ingezetene die een portemonnaie, inhoudende f 45 vond en daarvan geen aangifte deed. De man gebruikte het geld en gooide de portemonnaie in het Kanaal. Deze oneerlijkheid zal hem duur te staan komen. Marktberichten ALKMAAR, 4 Maart 1949. (Alkm Exportveiling). Andijvie 65—67; Spina zie 75—77; Worteltjes 10—19; Groene kool 10.50—26; Spruitkool: extra 60—73, I 50 59 en II 3046; Rode kool 7 13.50; Gele kool 7—12; Prei 713; Uien afw. 1.80—1.30, midb. 6; Bieten 6—9; Witlof; I 54—65, II 40—50, Hl 30—38; Rabarber 46—52; Knolselderie 0 50-^ 2.50; Selderie 11—15.50; Goudreinetten 52—70; Stoofperen (Winterjan) 65—82. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Maart. 33000 kg rode kool 12 80—15.20: 102000 kg gele kool 10.80—13.70; 100000 kg witte kool 9.40—9 90; 160 kg witlof, le s. 54 en 2e s. 42. NOORDERMAKTBOND. 5 Maart '49. 86000 kg rode kool 12 80—16; 85000 kg gele kool 10.8013.70; 23000 kg witte kool 9.40; 25000 kg peen 2 50—2.70 en 3000 kg uien 2.604.10. WARMENHUIZEN, 4 Maart 1949. 123300 kg Rode kool 12.80—14.20; 16000 kg Gele kool 11 30—13.20; 130500 kg D. witte kool 9.40—9.90. Eén van de meest bekende personen uit de Schermeer en wijde omgeving is wel de heer De Geus, de contro leur van de zuivelfabriek „Neerlandia" en stamboekhouder van Schermeer's rundveefokvereniging. Op de meest afgelegen plekjes en wegen van Scher mers omgeving kan men hem ontmoe ten. Jarenlang trappend op zijn hoge fiets in weer en wind trok hij van boerderij tot boerderij. Voor een ieder had hij steeds een vriendelijk woord en was steeds werkzaam in opbouwen de zin en met een scherp oog voor het gehele boerenbedrijf heeft hij vele mensen aan zich verplicht. Was het wonder, dat toen bekend werd, dat hij op 3 Maart zijn 25-jarig jubileum bij de zuivelfabriek „Neerlandia" zou vie ren zich uit de boeren spontaan een huldigingscomité vormde met als voor zitter de heer E. Dzn. Govers. Door het bestuur van de zuivelfa briek werd de jubilaris met zijn vrouw en familie ontvangen in het laborato rium van de fabriek, waarbij het ge hele personeel aanwezig was. De voor zitter, de heer C. Groot Wz„ huldigde de heer De Geus voor de enthousiaste wijze van werken voor „Neerlandia" in al zijn geledingen. Begonnen als stalcontroleur was hij geworden de schakel tussen boer en fabriek. Het bestuur van „Neerlandia" is voor dit werk zeer erkentelijk. Hierna werd de jubilaris een enve loppe met inhoud aangeboden. Namens het personeel sprak de heer Karseboom, die de heer De Geus schetste als de intermediair tussen di rectie en personeel. De onderdirecteur van „Neerlandia", de heer S. F. Akker man, schetste het wel en wee van de jubilaris en deed dat op rijm. Huldiging in café Zwart. Gezamenlijk met het bestuur ging thans de familie De Geus naar café Zwart, waar reeds vele leden en leve ranciers van „Neerlandia" verenigd waren. Hier werd de jubilaris ontvan gen door de voorzitter van het huldi gingscomité, de heer E. Dzn. Govers. waarbij het muziekgezelschap, be staande uit het vroegere door de heer De Geus geleide gezelschap „Onder Ons" het muzikale gedeelte verzorgde. De zaal was geheel vol, toen de voor zitter Govers het woord nam om na mens leden en leveranciers de jubila ris te complimenteren. Spr. schetste 't vele werk van de heer De Geus gedu rende de kwart eeuw, dat hij zijn krachten aan „Neerlandia" heeft gege ven. daarbij latende uitkomen, hoe hij van controleur over stal en melkgerij uitgegroeid is tot vertrouwensman van alle leveranciers. Daarnaast heeft hij de opbouw van de veestapels bevor derd, zowel in productie als wat de gezondheid betreft. Door de heer Go vers werd de jubilaris een tweetal al bums aangeboden bevattende 353 naamkaartjes, allen van leden, mensen, die hem op deze dag wilden huldigen. Daarnaast ontving de jubilaris als ca deau van leden en leveranciers een fraai radiotoestel, geplaatst op een bij passend tafeltje, aangeboden door het personeel. Meerdere bloemstukken sierden de tafel. Gewezen werd op de grote invloed welke door de heer De Geus op de le den en hun personeel werd uitgeoefend ten opzichte van het verzorgen van het vee en dat hij daarnaast in zijn zin voor muziek de animo daarvoor in zijn omgeving sterk bevorderde. De heer M. Blaauw uit Heerhugo- waard sprak namens het gezelschap Onder Ons" waarvoor de heer De Geus zoveel heeft gedaan. De heer P. Bruin uit Noordeinde van Graft dankte de jubilaris voor de hulp verleend bij het oprichten van de rundveefokvereniging t« De Rijp. Ten slotte sprak de heer De Geus een zeer gevoelig woord. Veel lief en leed heeft hij op de vele boerderijen, die hij in deze 25 jaren heeft bezocht, meegemaakt. Grote dank bracht hij aan zijn vrouw, die hem in zijn moei lijke ogenblikken steeds gesteund heeft. In deze 25 jaren is ook bij hem een verandering gekomen, ook door de levenswijsheid, die hij van vele vrienden had ontvangen, waarvan er helaas al velen niet meer tot de leven den behoren. Al zijn krachten zal hij voor de goede zaak inzetten. Dank bracht hij voor de hem betoonde hulp, de aanwezigen uitnodigend met hem te werken voor de grote coöperatieve ge dachte. Deze fijngevoelige rede werd onder grote stilte aangehoord. Hierna bleef men onder de vrolijke muziek van Onder Ons" nog enige tijd gezellig bijeen. POLITIENIEUWS Gedurende het tijdvak van 25 Febr. tot en met 4 Maart werden aan' het politie bureau te Bergen de navolgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: kinderwantje; rijzweep; glacé handschoen; dameswant; enve loppe inh. geld; kettingarmbandje; bruine ceintuur. Verloren: rechter dameshand schoen; grijs-bruin kinderjasje; zilveren schakelarmband; gouden schakelarm band; zwarte jongens gym.schoenen; zwart met grijs gevoerde lederen mo torkap; zilvervos (bont). Inlichtingen te bekomen aan het groepsbureau der rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 6 Maart, wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Poot, tel. 2423. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Onmacht in Bergen? Amice Van der Wal, Ik heb je critiek over de bonte-avond in Bergen gelezen en ik sta paf. De wijze waarop jij je hebt uitgesproken zou voor mij volkomen een raadsel zijn ware he1; niet, dat ik tussen de regels door sterk gevoelde dat gekrenkte ij del heid je parten heeft gespeeld Dacht jijt dat jouw voorstel in de commissie van voorbereiding (werd mij verteld) muizen in de zaal los te laten en niespoeder te gebruiken het succes ver hoogd zou hebben? Jij schijnt niet te begrijpen, dat heti voor schilders, die hun leven in de ateliers, leven, een vreemd gebeuren is, op 'n po dium te verschijnen Critiek is goed, maar dan moet ze op bouwend zijn Aan sarcasme hebben we niets Toen wij Zaterdagvond naar „De Rus" gingen, wisten we geen Buziau op het podium te zullen zien Welnu in mijn herinnering zie ik nog steeds een zeer mooie poppenkas^ met prachtige mo gelijkheden Dit alleen reeds geeft vreug de er mee door te gaan en om het een volgende keer beter te doen En wanneer jij dan zo alwetend bent kom dan met ie plannen, maar dan moeten zij aanslui ten bij veel wat reeds gebracht werd Maar ik verwacht er niet veel van, Van der Wal Muizen vindt men griezelig Vergeet ook niet, dat de verloting (10 cent per lot) voor velen aardig was Het waren toch de werkende leden, die daar voor een werk afstonden? Kortom, de goede wil werd bewezen, en ik betwijfel of jouw uitspraak „De Bergense schilders vertonen hun on macht*' juist gezien is JAC J KOEMAN Bergen Evenals Alkraaarse Boys drie weken geleden, heeft Randers morgen aan een gelijk spel voldoende om kampioen te worden. Bovendien lrceft Randers nog het voordeel dat op eigen terrein wordt gespeeld en bij een eventuele nederlaag de kans nog lang niet verkeken is. Wij willen niet zeggen dat hier mee rekening moet worden gehouden, integendeel, doch het is wel zo dat deze wedstrijd voor Randers niet betekent to be or not to be hetgeen een voordeel is daar de zenuwen dus geen baas over de spelers behoeven te worden. Hoewel Randers dus wel enkele voordelen heeft boven het bezoekende Zeevogels mogen de Ooievaarsnestbewoners niet denken dat de ploeg uit Egmond, die voor haar laatste kans vecht, bij voorbaat reeds is geslagen. Hoe het zij, het zal een spannende wedstrijd worden aan de overkant van de Friese brug, waar voor veel belangstelling zal bestaan. Alcmaria speelt laatste wedstrijd. I lox weten te winnen en Vrienden- Op het Sportpark speelt Alcmaria schaar een nederlaag van Elinkwijk haar laatste competitiewedstrijd en i ^rUêt te incasseren. Een kans dus wel tegen Watergraafsmeer. i waarvoor zelfs de optimisten m Hil- -i- weinig Een overwinning zal Alcmaria en kele plaatsen op de ranglijst omhoog brengen en tevens krijgen de withem- den nog de gelegenheid hun negatief doelgemiddclde in een positief om te zetten. Het is een zeer merkwaardig doel- gemiddelde dat Alcmaria heeft. Slechts een elftal, West Frisia, heeft in deze competitie meer doelpunten weten te verzamelen dan de kaasste delingen, terwijl het aantal doelpunten tegen slechts door Kennemers en OSV word overtroffen. Zal OSV SDW gezelschap houden. De Kennemers ontvangen Zondag Ra- piditas. Een overwinning op de ploeg uit Weesp, waarvan de Wiikers in 'de eerste ontmoeting ook hadden gewon nen, betekend dat OSV met SDW de kampioenen uit de derde klasse moet trachten te weerstaan. Bovendien heeft OSV nog nibt van Hercules uit ge wonnen, zodat een gelijk spel mis schien al voldoende voor de Kenne mers zal zijn. ADO moet winnen. In den Helder spelen ADO en Suc ces een beslissingswedstrijd die door de_ Heemskerkers gewonnen moet worden daar zij anders degradatie wedstrijden moeten spelen. Als ADO wint zullen BKC en Succes dit matige genoegen smaken, daar het doelge- middelde in de competitie gemaakt zal beslissen. DWV maakt een goede kans. Er is grote kans dat 2 A Zondag uitgespeeld raakt. In ieder geval ge ven wij niet veel meer voor de kans van AFC om DWV in {e lopen. Dat DWV aan HVC een punt zal verspelen lijkt ons niet waarschijnlijk evenmin als een nederlaag of gelijk spel van AFC tegen Volendam. Zaandijk en Hilversum zouden een kansje hebben om de degradtiewed- strijden te ontlopen als de clubs hun wedstrijden van de Spartaan en Ve- Geboren: Jacobus C. M., z. van A. J. Koopman en C. A. Bakker. Ondertrouwd: Hendrik Koning en Femmetje Prins. Getrouwd: Johannes C. Droog en Theodora F. M. Maane. Theodorus A. L. Bosland en Johanna H. Sproet. Jacob B. Engel en Aafje Ossebaar. Petrus J. de Graaf en Elisabeth M. Beeker. Overleden: Klaas Schouten 74 j. DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de voor de onderlinge coïhpetitie gespeelde wedstrijden waren: Groep I: K Tuinman—J Geuzebroek 0—2; C de Graaf—H Verver 1—1; C Adri- chem—A Dekker 0—2; J de Goede—A Dekker 2—0; J de GoedeJ Sprenkeling 1—1 Groep II: P BeukersP Oud 20; D Langedijk—A Krom 0—2; C de Jong—W Hoogeboom 0—2 Groep III: B Hofman—Jb Helder 0—2; v d Blom—S Hottentot 20; v d Werf— Mellema 1—1 .Stand Kopgroep: H Verver 25 uit 18; IC Tuinman 23 uit *6; C de Graaf 19 uit 15; J Geuzebroek 18 uit 15 VIS SERIJ-BESOMMINGEN Gisteren bestond de aanvoer aan de Pijksvisaislag uit 350 kisten makreel, 100 schelvis, 110 koolvis, 110 haring 75 wij ting, 10 poon, 10 haai, 35 kabeljauw en 50 kisten met diverse vissoorten Dit alles was de aanvoer van één trawler, wier aanvoer f 20,200,bedroeg en de Zaan zullen versum geven. Als Grasshoppers de winstmogelijk heden tegen Andijk uitbuit is ook de strijd in 4 B gestreden. VERGADERING B.F.O. Een vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg, welke Donderdag te 20 uur begon na de aankomst van de contactcommissie der B.F.O. uit Ban- ka, werd tot middernacht voortgezet. Naar verluidt zouden de leden der contactcommissie zich heden Zaterdag wederom naar Bangka begeven. De delegatie van Oost-Indonesie der B.F.O., waaronder zich ook Anak Agung bevond, is gistermorgen met een extra vliegtuig van Batavia naar Makassar vertrokken. Ongecorrigeerd Grote brand in Amsterdamse meubelfabriek Hedenmorgen om circa kwart voor elf is een grote brand uitgebroken in een meubelfabriek aan het Prinsen eiland te Amsterdam. De brandweer is met groot materiaal uitgerukt. Dr. v. Royen is gereed De Nederlandse ambassadeur in Ca nada, dr. van Royen, is in New York aangekomen om, indien nodig, de Ne derlandse regering te vertegenwoordi gen bij de behandeling van de Indo nesische kwestie in de Veiligheids raad. Het is nog onzeker wanneer dit zal geschieden. De raad zal op Maan dag a.s. het vraagstuk van de strate gisch belangrijke eilanden in de Paci fic bespreken. Indien er nog tijd over blijft komt wellicht Indonesië ter spra ke, maar het lijkt meer waarschijnlijk, dat dit eerst Dinsdag zal geschieden. HET NOORD-ATLANTISCHE PACT BINNEN TIEN DAGEN GEREED? De diplomatieke correspondent van de „Times" verklaart, dat er redelijke hoop bestaat, dat het Noord-Atlantische Pact binnen tien dagen voor onderte kening gereed zal komen. De tekst van het verdrag zou dan enkele da gen later gepubliceerd worden. De gigantische redding der 26 Poolse zeelieden van de „Katowice" was de 130ste keer, dat schipper Douwe Tot met de „Brandaris" uitvoer. Het aan tal schipbreukelingen, dat deze 62-jari- ge Terschellinger heeft helpen redden, sedert hij in 1923 als stuurman bi) de NZHRM kwam, is hierdoor gestegen tot 218. Nimmer tevoren had hij een redding van formaat meegemaakt, maar deze tocht met zijn 35-jarige zoon Klaas, Jacob en E. de Beer, eveneens 62 jaar, zal hem zijn hele leven bij blijven. Toen de reddingboot het schip, dat reeds in tweeën was gebroken, nader de en Douwe de 26 Polen reeds tot hun middel in het water op de voor plecht zag staan, waren er weinig woorden nodig: zij moesten er af en kwamen er af. Het duurde drie kwar- teir, de eerste man die sprong wachtte te lang, zodat de reddingboot circa 8 meter lager lag dan het dek van de „Katowice", doch hij kwam behouden in het net. Eerst voer de „Brandaris" aan bakboord langszij, maar later aan stuurboord, waardoor het overspringen iets gunstiger kon geschieden. Tijdens deze manoeuvres werd de Brandaris tegen het schip aangeslingerd en bleef enkele seconden aan een van zijn an kers aan de verschansing hangen. De ankerketting brak en de „Brandaris" smakte op de golven. Verstandige woorden van Engels blad De onafhankelijke „Time and Tide" schrijft inzake Indonesië, dat „het een beetje moeilijk voor de Nederlandse regering moet zijn om de ijver van hetgeen thans niet zonder ironie genoemd wordt de Commissie van Goede Diensten der Verenigde Naties in Indonesië bij te houden". De Veiligheidsraad, aldus het arti kel, heeft de commissie de bevoegd heid gegeven 'een positie aan te ne men, wgarin zij in werkelijkheid de voornaamste Wettige factor in het lang durige geschil zou kunnen oproepen de souvereiniteit van Nederland in Ne- derlands-Indie. Terwijl de Nederlanders de souvereine rechten uitoefenen, zijn zij tot het uiterste gegaan door met de commissie samen te werken. Door de critiek van de commissie op de Ne derlanders in Indonesië, stelde zij zich aan de kant van hen, die de voorge stelde Ronde-Tafelconferentie wensen te doen mislukken en die het slechter worden yan de situatie blijven wen sen. Het blad noemt dit „een ideale toestand om destructieve bedoelingen uit te voeren". Sedert Zondag j.l. voeren zeven red dingboten totaal dertien maal uit. „Als het bericht komt, wordt er niet gepraat, maar oliegoed en zuidwester aangetrokken en de reddingboot vaart uit er zijn mensen in nood". Als de „Katowice", die tijdens de oorlog voor de Engelsen voer en deel nam aan de invasie bij Normandie, met zijn lading wordt prijsgegeven, be tekent dit een schadepost van 1 mil- lioen dollar. De schade aan het mate riaal van de NZHRM bedraagt enkele duizenden guldens. Griepepidemie voorbij! Nadat in de laatste weken een ver mindering van het aantal griepgevallen werd vastgesteld, kan thans gezegd worden, dat de griepepidemie in ons land nagenoeg over is. Vrijwel over het gehele land komt .nfluenza nog sléchts voor in de mate als vóór het uitbreken der griep epidemie het geval was, alleen in en kele plaatsen komt de griep nog vrij veel voor en is er nog van het bestaan van een kleine haard sprake. Min«ili Europees kampioen welfergewiehf Op advies van de geneesheer moest Giel de Roode Vrijdagavond te Den Haag zijn gevecht met de Italiaan Ll- vio Minelli (waarbij de titel van Euro pees kampioen in het weltergewicht op het spel stond) na de elfde ronde staken wegens een ernstige oogbles sure. Na zijn overwinning op Giel de Roode bood de Italiaan zijn tegen stander een revanche aan, mits dit titelgevecht binnen drie maanden zou kunnen plaats vinden, wederom te Den Haag. Ook Finse communisten onbetrouwbaar „Wij delen het standpunt van de communistische leiders der andere lan den. Ingeval van een aanval op de Sowjetunie moeten alle communisten en vredesgezinden de Sowjetunie hel pen om de aggressie de kop in te druk ken", zo verklaarde gisteren Ville Pessi, de algemene secretaris van de Finse communistische partij, tijdens een interview met het centraal or gaan van de partij. DE „RAPID 2" De sleepboot „Stortemelk" van de rederij Doeksen op_ Terstelling is giste ren even vóór de middag aangekomen bij de „Rapid 2", die op het strand van Schiermonnikoog is vastgelopen. Een verbinding tussen de Rapid en Je sleepboot wordt tot stand gebracht. Men zal echter moeten wachten op Noord-Westenwind, vóór getracht kan v/orden het Noorse schip vlot te slepen. Gezin met 2 jonge kin deren zoekt van 6 tot 27 Augustus gemeubileerde kamers of pension te Cam perduin, Groet of Schoorl of omgeving. Brieven met prijsopgave aan J. Janssen Marnixkade 5, Amsterdam. MOOIE WONING te Bergen op le stand rui len voor woning liefst Cen trum. Br. onder no. A 113 bureau van dit blad. Te koop of te huur gevraagd groot (i of 1 hectare, Alkmaar of Heiloo. In woning geen bezwaar. Br. onder No. A 107 bureau van dit blad. Te koop wegens omst. NOTENH. PIANO, pracht instrument, dito muz.kast en tambouret voor 950. Nesdtjk 11, Bergen. het minste werk de meeste glans. naar Verdronkenoord 85 Telefoon 2469 GEZOCHT voor direct voor perm. bew. bev. keuken, gr. kamer, 2 kl. kamers, W.C. Opbouw pl.m. 15 M. lang en 3% a 4 M. br. Uiterste prijs f 3500.Geen tussenhan delaren. Br. no. A 112 bu reau van dit blad. staande in een welvarend dorp tussen Hoorn en Medemblik. Te bevragen bij: C. KOEMAN Pz„ Twisk K 56. Telef. 13. OOOOOOOOOOOOOOOOOO voor Nederland N.V. Amsterdam heeft GELDEN op eerste hypotheek beschikbaar op voordelige conditii Agent: Varnebroek 15, Alkmar.. i/*x>oo<x>oooooooóo<>c

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3