Ook BFO wenst herstel van Republiek Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 56 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maar Nederland denkt er niet over Als de Republikeinen komen 1656 man in Indonesië gesneuveld Ook de C. P. N. solidair met Thorez en Togliatti Vrachtauto in hinderlaag gelokt Weerbericht Talrijke ministers op Benelux-conferentie Tussentijdse vSeesbon Nieuwe wervingsactie voor onze Nationale Reserve Verbintenis tevens een mobilisatiebestemming Lagere school-vacanties op drie data? Verrader en echtgenote voor 't Bijzondere Hof Chinese redering afgetreden BUREAU administratie Voordam 9, Tel 3320 Postgiro ..87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Hinsdag 8 Maart 1949 ALKMAARSCHICOÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De V.N.-commissie voor Indonesië heeft aan de Veiligheidsraad een rap port gezonden, dat o.m. de brief van Sukarno aan Dr. Beel bevat, waarvan wij gisteren reeds melding maakten. Voorts is hierin opgenomen het rap port van de Republikeinse delegatie betreffende de besprekingen met de Republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcommissie van de Bijeenkomst Federaal Overleg. Dit Republikeinse rapport geeft een overzicht van de besprekingen met ge noemde personen en zegt, dat dr. Koets in de verduidelijkingen op de Neder landse uitnodiging o.m. de verklaring gaf, dat het Nederlandse leger gerepa trieerd zal worden al naar gelang transport beschikbaar is. Dr. Koets verklaarde volgens het rapport, dat herstel van de Republiek en terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja thans onmogelijk is. Het Republikeinse rapport zegt be treffende de bespreking op Bangka met de contactcommissie van de BFO, dat deze bespreking tot gevolg had, dat de BFO de noodzakelijkheid inzag van herstel van de Republiek en haar regering, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad, als conditio sine qua non voor het nemen van competente beslissingen als een Republikeinse regering met betrek king tot het deelnemen aan de Ronde- Tafel-conferentie. Ook werd ingezien dat eventuele deelneming van de Re publiek Indonesia aan de Ronde Tafel conferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de V.N.-commissie in over eenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad. Aan de vooravond van de nieuwe discussies over do Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad verneemt de diplomatieke correspondent van Aneta in Washington, dat de Verenigde Sta ten, hoewel vasthoudend aan de begin selen van de Raadsresolutie van 28 Ja nuari, gedurende het aanstaande debat toch wel uiting zullen geven aan hun bereidheid om het Nederlandse plan voor de Ronde Tafel-conferentie te er kennen als duidelijk bewijs voor het Nederlandse streven om tot een rede lijke oplossing van' het Indonesische probleem te komen. De feitelijke aanvaarding als basis voor de onderhandelingen zal echter Naar de Volkskrant meldt zijn met inbegrip van de verliezen welke op 5 Maart werden gepubliceerd in Indo nesië in totaal 1656 man gesneuveld. De grootste verliezen leden onze strijd krachten in de perioden tussen de twee politionele acties. De verliezen zijn als volgt verdeeld: landmacht 1021, marine 149 en Kon. Ned. Ind. leger 486. In de periode tus sen de politionele acties (lopende van 5 Aug. 1947 tot en met 18 Dec. 1948) waren de verliezen resp. 496, 38 en 118 man. ook i n de Veiligheidsraad door de Ver- i enigde Staten afhankelijk worden ge- steld van het aanvaarden van de Ne- derlandse uitnodiging door de Republi- j keinse leiders. Volgens de inlichtingen j van Aneta heeft het Statedepartment de hoop op die aanvaarding nog niet opgegeven. Het Amerikaanse standpunt in de Veiligheidsraad inzake de aan vaarding of afwijzing der Nederlandse uitnodiging aan de V.N.-commissie voor Indonesië om de Ronde Tafel conferentie bij te wonen, zal eveneens afhangen van de aanwezigheid der Re publikeinen. In verband met geruchten dat som mige Raadsleden in de a.s. debatten op economische sancties tegen Nederland zullen aandringen, verneemt de corres pondent van Aneta, dat in Amerikaan se kringen weinig geneigdheid bestaat extreme maatregelen tegen een be vriend land te steunen. Er zijn duide lijke aanwijzingen, dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad alles zul len doen om verscherping van de si tuatie te vermijden en in tegendeel zullen blijven aandringen op vreed zame regeling van het geschil. TSJIANG BLIJFT IN CHINA Tsjang Kai Sjek heeft het „beleefd ultimatumvan de Chinese regering om China te verlaten afgewezen, al dus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Nanking verklaard. De gevel van het in het genele land bekende Secretarishuisje in de Murenhuizen te Amersfoort zal binnenkort worden gerestaureerd. Rijk, Provincie, Gemeente en Mo numentenzorg dragen bij in de kosten der restauratie, die op 50.000 gulden zijn begroot. Het huisje, dat dateert uit d,e 16e eeuw, is gebouwd in een stijl welke een overgang vormt van barok naar rococo en vormt een unicum in Nederland. Nederlandse communisten achter de Sowjetunie In een ziting van het partij bestuur der CPN (De Waarheid), die gisteren werd gehouden, is een resolutie aange nomen, waarin het communistische partijbestuur vaststelt, dat de Ameri kaanse oorlogsvoorbereidingen tegen de Sowjetunie de volksdemocratische landen en het werkende volk in ver sneld tempo plaats hebben. Het stelt tevens de toenemende geest van avontuur en radeloosheid bij de imperialisten vast, die het gevolg is van de naderende economische Wereld crisis en de groeiende inwendige moei lijkheden in het kamp van de Marshall- staten. Het partijbestuur deed 'n oproep om geen enkel oorlogspact, als 't Westelijk Pact van Brussel en 't thans voorbereide Atlantische Pact, geen buitenlands op perbevel over het Nederlands leger en de Nederlandse vloot, geen enkel be vel van buitenlandse instellingen of machthebbers als geldig voor het Ne derlandse volk te erkennen. Het verklaart zich solidair met de rede voeringen van Thorez in Parijs en Togli atti in Rome verklaart zich solidair met alle strijders voor de vrede, in het bij- Twaalf Indonesiërs gedood Toen een vrachtauto van de gouver- nements-rubberonderneming Buaran Blimbing nabij Karanganjar in een •hinderlaag reed, werden 12 Indonesiërs gedood door een bende, die de auto uit alle richtingen beschoot. Onder de gedoden waren zeven leden van de ondernemingswacht en 5 ondernemings arbeiders. Een employé slaagde er in te ontkomen en waarschuwde een mi litaire post, die twee brencarriers uit zond. De bende bleek evenwel verdwe nen te zijn. De truck ging verloren. Sol Bloom overleden Sol Bloom, democratisch afgevaardig de voor New York en voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken Van Atnerikaanse Huis van Afge vaardigden, is Maandagavond tengevol ge van een hartaanval te Washington overleden. Hij bereikte de leeftijd van 79 jaar. Inde es ^chekwestieWoensdag in de Veiligheidsraad Woensdagavond, 21 uur Nederlandse tijd, zal in de Veiligheidsraad een be gin gemaakt worden met de behande ling van de Indonesische kwestie Weersverwachting tot heden avond: Matige, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Enkele overdrijven de wolkenbanken met plaatse lijk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot ma tige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Dr. Drees - Spaak - Dupong Naar wij vernemen, zal de ministe- •iële Benelux-conferentie te 's-Gra- venhage, welke Donderdagmorgen a.s. om 10 uur v.m. wordt geopend, worden gehouden in het gebouw van de Eer ste Kamer. Deze conferentie zal door de volgen de Nederlandse ministers worden bij gewoond: de minister-president, dr. W. Drees; de ministers voor Economische Zaken, prof. dr. J. R. v. d. Brink; de minister van Sociale Zaken mr A. M Joekes; de minister van Financien, prof. mr. P. Lieftinck; de minister van Landbouw, S. L. Mansholt; de minister voor Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen; de minister voor Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, en de minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. Aan de conferentie zullen voorts ver schillende deskundigen deelnemen. België zal vertegenwoordigd worden door premier Spaak en de ministers Moens de Fernig, Eyskens, Orban, Duvieusart, de Groote, Trocht, v. Acker en Behogne. Luxemburg zendt o.a. zijn eerste minister Dupong en Joseph Bech. zonder met de volken van de Sowjet unie, die nooit enig volk hebben aan gevallen of zullen aanvallen en die de beschaving van het fascisme hebben gered. Mochten, ondanks de strijd der vre- deskrachten, de Amerikaanse oorlogs drijvers en hun handlangers in Duits land, Nederland en in andere landen, toch de aanvalsoorlog ontketenen, dan zullen ook de Nederlandse arbeiders en alle vooruitstrevende krachten, sa men met de Sowjetunie en haar bond genoten, naar het woord van Domela Nieuwenhuis reeds in 1891 gesproken, strijden voor het herstel van de we reldvrede door de overwinning van het proletariaat. West-Europa moet dollars sparen en verdienen Men verwacht, dat de Westeuropese Economische Kabinetsraad zijn reeks bijeenkomsten zal besluiten met een plan voor het economische herstel, dat de volgende punten zal omvatten: 1. Financiële stabiliteit in West-Euro pa in 1949; 2. Projecten tot het besparen en verdienen van dollars, in het bij zonder door een 'rotere uitvoer naar de Ver. Staten; 3. Een vergrote landbouw productie en ontwikkeling van de toe risten-industrie; 4. Coördinatie van de Nationale investeringspolitiek. Mr. Averell Harriman. de speciale gezant voor het plan Marshall in Euro pa, zal aan de besprekingen gaan deel- nemen, voordat de economische „kabi netsraad" uiteengaat. Zal Kenneth Royall aftreden? Volgens mededeling uit kringen, die in nauw contact staan met president Truman, zou Kenneth Royall, de mi nister van het leger der V.S., binnen de komende tien a twintig dagen af treden. Een opvolger voor Royall zou nog niet gekozen zijn. De iets ruimere ganvoer van slacht vee maakt het mogelijk tussentijds oen aanvullende bon voor vlees aan te wij zen. Dienovereenkomstig geeft bon 024 algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschuivin gen in de aanvoer bevatten de slagers- voorraden naar verhouding grote hoe veelheden spek -en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bcvengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op het moment van aankoop ;n voorraad hecfc. Onafhankelijk van deze tussentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijds groepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leef tijdsgroepen a en b weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijds groepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. Eind Maart begint de Tienlandenconferenfüe De vijf landen van de Westerse Unie hebben gisteren uitnodigingen gezon den aan Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire tot bijwoning van een tienlandenconferentie te Londen over de oprichting van een Raad van Europa. Als datum voor de conferentie is 28 Maart voorgesteld. Finland houdt zich afzijdig De Finse premier, Karl Fagerholm, heeft in een rede, die door radio Stock holm werd uitgezonden verklaard, dat „Finland niet het voornemen heeft zich hetzij bij bet Atlantisch pact, hetzij bij een Scandinavisch pact aan te sluiten. De radio voegde er aan toe, dat Fa gerholm de jongste beschuldigingen in de Sowjet-pers, dat Finland in onder handeling was getreden met de Weste lijke mogendheden heeft tegengespro ken. 4IEUWE FABRIEK VOOR EXPERIMENTEN MET ATOOMENERGIE IN V.S. De V.S. beroiden de bouw voor van „een geweldige fabriek, bestemd voor nieuwe experimenten met atoomenergie aldus de ..News Chronicle" in een be richt uit Washington. „Dit station zal „ergens in het Mid den-Westen" worden gebouwd en het is waarschijnlijk, dat het 300 000 tot 400 000 acres zal beslaan". Nu de besprekingen van de generale staven van de West-Europese Landen beëindigd zijn, heeft de generale staf van het Nederlandse leger nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de wer ving van de manschappen voor de Na tionale Reserve. In de eerste plaats kunnen alle man nen van de lichting 1935 en ouder toe treden soldaten zowel als dienstplich tig kader en reserve-officieren. Verder soldaten van de lichtingen 1936 tot en met 1940. Officieren en onderofficie ren zullen, behoudens een nader te be oordelen bijzonder geval, niet opge nomen kunnen worden. Behoorden deze mensen echter tot de luchtdoeï- artilleria of tot het 3e reg. Genietroe pen (zoeklichten), dan is toetreden wel mogelijk. In ieder geval hebben allen, die zich verbinden aan de Nationale Reserve, hier tevens hun mobilisatiebestemming. Dat houdt dus in dat zij niet opgeroe pen zullen worden ais gewoon dienst plichtige. Dit geldt ook voor de lichtingen 1941 tot en met 1944(de buitengewoon dienstplichtigen) waarvan er sommigen thans opgeroepen worden. Ten spoe digste dienen de gemeentebesturen voor hen vrijstelling aan te vragen. Over deze aangelegenheid zullen, naar wij vernemen, binnenkort aan vullende bepalingen vanwege het in stituut wettig gezag bekend gemaakt worden. Tot de reserve kunnen verder toe treden alle verdere buitengewoon dienstplichtigen en alle niet dienst plichtigen, zoals de afgekeurden en zij die wegens broederdienst vrijstelling kregen. Ook zij dienen er rekening Nederlands lunapark in Egypte draait weer De Verenigde Amusementsbedrijven zijn hun exploitatie in Egypte weer be gonnen. Op het ogenblik is een deel der inrichtingen in bedrijf als lunapark bij een tentoonstelling, die in Kairo wordt gehouden. Ongeveer 15 Maart zullen de andere bedrijven in werking komen op een tweede, eveneens te Kairo te hou den lunapark. De moeilijkheden, die de oorzaak waren van het stilleggen der exploitatie, zouden thans volkomen zijn opgelost. De Nederlandse Amusements bedrijven mogen zich in een grote be langstelling verheugen. Bouwbedrijven nemen in tweede week van Augustus vacantle Het centraal werkcomité vacantie onder welks leiding eind 1948 het con gres inzake vacantiespreiding werd ge houden, deelt mede, dat thans de in stemming is verworven van de voor naamste bij het lager onderwijs betrok ken organisaties en instellingen om met hun steun in 1949 tot een spreiding te komen. Naar bekend is, is de vacan- tietijd der kinderen een maatstaf voor die der ouders. Een oproep aan de ge meente- en schoolbesturen der grotere gemeenten is verzonden, waarin een indeling is aanbevolen waarbij in een deel dier gemeenten de lagere school- vacanties op 16 Juli, in een ander deel op 23 Juli en in een derde deel op 30 Juli beginnen. Daarbij aansluitend hebben door be middeling van de Stichting van de Arbeid de bij de bouwvakken betrok ken groepen besloten om, in voorberei ding van een nadere vaste regeling, dit jaar reeds de traditionele eerste week van Augustus als collectieve vacantieweek op te heffen, deze naar de tweede week van Augustus te ver leggen, doch dispensatie te verlenen voor de bedrijven die zich bjT de schoolspreiding wensen aan te passen. De metaalnijverheid verwacht een overeenkomstige spreiding eveneens toe te passen. Er zal verder een campagne gevoerd worden om ertoe bij te dragen dat zij, diè^geen schoolgaande kinderen heb ben, hun vacantie vóór half Juli of na half Agustus vast stellen. Overeenstemming over economische samenwerking Gisteravond is minister Stikker per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd na een verblijf van enige dagen in Parijs, waar hij besprekingen heeft bijge woond van. de Consultatieve Raad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. De besprekin gen hebbennaar de minister ver klaarde een gunstig verloop gehad. Er is een volledige overeenstemming bereikt. Minister Stikker noemde de conferentie een goede voorbereiding voor de besprekingen van de Benelux- landen, die deze week worden gehou den. Naar aanleiding van het plan-Cripps deelde hij nog mede, dat op de bijeen komst te Parijs een resolutie is aan genomen, die voor Nederland zeer gunstig is te noemen. Over enkele da gen zal het resultaat der besprekingen bekend worden gemaakt. Mu het proces-Kravchenko ten ein de loopt spreken de journalisten in Parijs al een aardig mondje Rus sisch. Het is helaas nogal eenzijdig. Want de Russen zijn niet vleiend voor 'lil1111111111111111(1111IIIIIIIIIIIIIIMIIIiaillllllllllllllillllllllllllll! j£r zwerft een blonde man met springerig haar door Nederland, die diamanten te koop heeft. Hij s; kt Engels, vraagt 2800 gulden voor een edelsteen en.maakte ze elkaar! De gebruikelijke aanspreektitel zame boerderij gevonden. Bij zijn be- zelf. Spiegelglas. Dit jaar bestaat der heren is Pridatil oftewel verrader. grafenis, 48 uur later, richtte hij zich Rhoon 750 jaar; het hele dorp gaat mee Deze bezigen zij wanneer ze elkaar in jn de doodkist op en viel flauw bij het in de optocht. De Goethevereniging alle rust toeknikken. Wordt de toon 2ien Van doodkist en kaarsen. Sommi- is gesowjetiseerd; Duitse vereerders enigermate heftig, dan begroeten ze ge treurenden vluchtten in paniek. La- hebben geprotesteerd. Voor de eer hun tegenstander met Pianitza: dron- ter op de dag zat hij met flinke honger ste keer sinds het bestaan van de kenlap. President Durkheim heeft er aan zijn begrafenismaal. Filoteo zei luchtbrug hebben de Russen (na Wes- raaar van afgezien voor deze bejege- gedroomd te hebben, dat hij door een telijk protest) een voorgenomen lucht- ningen waarschuwingen uit te delen mooie tuin naar het paradijs ging doch oefening in de corridors afgelast. Intre- Zelfs voor Canalia (canaille) hamert (jat een onbekende hem de toegang de van het soepele tijdperk. Dit jaar hij niet meer. Hij trekt alleen^ even ontzegde. De schepper van de Volks- gaat een groep Europese brouwers op met de neus. Maar Nigodiai. Gadina en wagen, ir. Porsche, heeft een luxe bezoek in Amerika. Om ze daar de Svolotch maakt hem kwaad. Hij kan sportwagen ontworpen, welke te Salz- kunst af te kijken, niet toelaten, dat men zwerver zegt, of burg zal worden gefabriceerd. De kar smeerlap of stuk vuil. Er toen hij van zal 140 km per uur lopen en slechts zijn tolk vernam, dat de titel Soukins- 7,2 liter benzine gebruiken op 100 km sin „zoon van een hond" betekent, (één op dertien). Het is een twoseater, dwong hij de getuige, die zich dit had de carosserie wordt gebouwd van een laten ontvallen, tot een correctie. „Laat aluminium-alliage. Alles stroomlijn, ik mijn geachte tegenstander dan maar gewoon een vieze kikker noe men" was het antwoord. Een dokter in Paterson (New York) heeft twee vrouwelijke cliënten. Beiden heten Victoria Mongiardo, wonen in dezelf de straat, gingen op dezelfde dag naar het hospitaal, waar zij in dezelfde zaal terecht kwamen. Ze kregen op dezelf de dag een baby. De dokter kreeg grij ze haren. Be Congresbibliotheek in Washing ton heeft, behalve 1500 andere boeken ook de Bijbel op gramofoonpla- ten doen vastleggen. Het werden 135 dubbelzijdige platen en wie ze horen wil moet er 64 uur voor gaan zitten. Te Pescara (Italië) werd de 49-jari- ge Vencenzo Filoteo dood op een een- Mijn vriend de krijgsman Duymaer van Twist zal zich persoonlijk belasten met het com mando over de sectie-priksleeën van de Nationale Reserve. Gij lieden kunt rustig gaan slapen. JJonderdag komen de 1000 leden van de opperste Sowjet in het Kremlin bijeen om de begroting aan te nemen. In Eindhoven komt een standbeeld van dr. Philips; de gemeen te voteerde een kwart ton; de rest wordt gecollecteerd. Engelse matro zen oefenen zich in het zwemmen tus sen de ijsschotsen van de Poolzee. Maar ze hebben warme badpakken aan. Frankrijk heeft voor 500 mil- lioen francs 62 reusachtige legertrans- portvliegtuigen gebouwd. Nu worden ze weer afgebroken. Want als ze in de lucht zijn barsten ze uit elkaar. En da's onpractisch. In October komt Jeanne d' Are getechnicolord in de Nederlandse bioscopen; 2 uur en 25 mi nuten Ingrid Bergmann. De Amerika nen breken de zalen af. Jeremia1 Blom heeft door inspuitingen met roze- bottelsap een nieuw soort bunzings ge fokt. Zijn uitvinding betekent een ca tastrophe voor de parfumindustrie. mee te houden, dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broederdienst niet altijd meer gegeven zal kunnen worden. De Na tionale Reserve biedt ook hun de kans om zich hieraan te onttrekken. De manschappen van de reserve zul len in de regel dicht bij huis blijven zodat zij hun dagelijkse werk kunnen blijven verrichten. Zij moeten slechts enkele uren oefenen, In totaal 200 uur per jaar. Zij, die toetreden tot de Na tionale Reserve kunnen opklimmen in rang. Oorlogsvrijwilligers kunnen dienst doen als instructeur, waarvoor zij 3 gulden per uur ontvangen. Ove rigens zullen oorlogsvrijwilligers geen verbintenis kunnen aangaan, omdat de regering hen beschikbaar wil hou den voor een ander doel. Voorts is nog medegedeeld, dat er oefenverbanden opgericht zullen wor den voor luchtdoelartillerie. Om zowel infanterie als luchtdoelartillerie mo biel te maken, wil men auto's en mo toren huren van burgers, bij voorkeur met de eigenaars als chauffeur. Het Bijzonder Hof te Amsterdam heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van de zaak tegen de letterkundige F. K. Hem worden talrijke verraadzaken ten laste gelegd. Verdachte, nu tengevolge van enkele hersenbloedingen een menselijk wrak, werd op een brancard de rechts zaal binnengedragen. Hij wist zich tij dens de oorlogsjaren van een door een gevluchte Jood opengekomen plaats in de directie van de uitgeverij Streng- holt te verzekeren. Hij heeft via de NSB bij de Duitsers erop aangedron gen om door een bombardement van de Beerse Overlaat een deel van Brabant onder water te laten lopen. Een Duits Joodse emigrant, die hem f 25.000 had geleend, liet hij door de SD arresteren. Optreden tegen andere Joden, had waar schijnlijk hun ondergang tot gevolg. Een poging om de uitgever Giltay in de val te lokken mislukte. De advocaat-fiscaal, mr. Keune, achtte verraad volledig bewezen, noemde de verdachte een buitengewoon gevaar voor de maatschappij en eiste tegen hem 20 jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de rechten. De verdediger, dr. mr. W. Schuur- mans, verzocht een nader geestelijk en lichamelijk onderzoek bij verdachte. Daarna stond ook de echtgenote van K. terecht. Zij pleegde op aandringen van haar man het eigenlijke verraad. Dit werd door haar niet ontkend. Zij had de indruk dat het was voor een goed doel. De zaak is voor verder getuigenver hoor voor onbepaalde tijd uitgesteld. De regering van dr. Soen Fo is afge treden. President Li Tsoeng Jen heeft het ontslag aanvaard. Dr. Soen Fo stelde 20 December een regering samen, waarvan men meende, dat zij het sterkste oorlogskabinet zou zijn, dat China tot dusverre had gehad. Het parlement had veel critiek op de regering. Weer room verkrijgbaar Tot dusverre bestaat in ons land een algemeen verbod tot het bereiden en afleveren van room. Thans zijn even wel de beperkende bepalingen inge trokken, zodat room bereid uit volle melk (koffieroom met ten minste 20 vet en slagroom met ten minste 40 evenals voor de oorlog weer vrij ver krijgbaar zal zijn. Ook het verbod tot verwerking van room in ijs, z.g. ijs- compositie of ijsmix is ingetrokken. De beschikbaarstelling van room is mogelijk geworden door de gunstige melkpositie. Door deze maatregel kan een einde komen aan het ongewenste verwerken van boter tot „room". Per auto naar Holland— Belgie De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat ontheffing van het Zondags rijverbod voor Zondag 13 Maart, niet, zoals vele automobilisten schijnen te denken, door de verkeersbonden kan worden verleend. Deze ontheffing wordt door de R.V.I.'s in de verschillende provincies na mondelinge of schriftelijke aanvrage verleend op vertoon van een plaatsbe wijs voor de wedstrijd Holland-Belgie. De vrijstelling geldt uitdrukkelijk slechts voor de route van de woonplaats naar het Olympisch Stadion en terug. BONDSELFTAL—ENGELAND B (PROFS) VOOR LIEFDADIGHEIDS INSTELLINGEN Op Woensdag 18 Mei a.s., te zeven uur wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam de wedstrijd Bondselftal— Engeland B (profs) gespeeld. De opbrengst komt geheel ten bate van de Niwin en enkele andere lief dadigheidsinstellingen, w.o. het Neder landse Rode Kruis. De toegangsprijzen zijn gelijk aan die, welke voor inter landwedstrijden gelden. DR. VAN MOOK IN NEW YORK Dr. Van Mook is Maandag per vlieg tuig uit Londen in New York aangeko men. Hij zal ongeveer 5 weken in de Verenigde Staten verblijven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1