Halve Punten DORRESTEIJN Stad en Omgeving, AGENDA Politierechter Hensbroeker Raad verlaagt de vermakelijkheidsbelasting Rumoer rond een aanbesteding Komedianten brengen De Mof Natuurlijk St Pancras Heibo er Raad over scholenbouw De onveiligheid in het bos Bergen Ir. Tuyriman over het Landbouw-economisch Instituut Gisteravond vond in het Gulden Vlies de heropvoering plaats door de Komedianten van Jaap van der Polls blijspel in drie bedrijven „De Mof". Johan Kaart, brillant in zijn creatie als De Mof. is een tragisch-komische fi guur geworden, voorgesteld door de schrijver als het standaardtype Duit ser. De rasbewuste, Deutschland-lie- bende Mof, die, ondanks zijn martiale houding en zijn pathetische Übermensch illusies, het niet verder wist te brengen dan geëxploiteerd te worden ten be hoeve van het illegale werk, door de familie waarbij hij ingekwartierd is. Van der Poll trachtte deze toneel figuur onbemind te maken bij het pu bliek en of hij daarin geslaagd is meen ik te moeten betwijfelen. Waarschijnlijk heeft de schrijver dit ingezien, want in het laatste bedrijf doet hij een conces sie aan 't publiek door de Mof, tijdens zijn arrestatie door de B.S., en passant verraad te laten bekennen tegenover de familie vanwege diefstal van zijn re volver. Hoewel dit niet de enige onvolko- mendheid is wil ik hem gaarne de an dere vergeven omdat een zo rijk ge varieerd thema als vijf bezettingsjaren in een tijdsbestek van 2 y, uur accepta bel te behandelen al 'n "kunst op zich zelf is. Na de eerste opvoering in Alk maar van dit blijspel heeft u in deze kolommen een gedetailleerd verslag kunnen vinden over de spelers indivi dueel. Wij willen dus volstaan met Matthieu van Eijsden als de gave pen dant van De Mof en de ongekunstelde figuur van Magda Janssens als zijn vrouw, de heerlijke moeder en flap-uit, te bevestigen. Mijn bewondering voor Mimi Lintvelt die na enkele repetities de geposeerde „vlam" van De Mof zo uitstekend wist te spelen. De overige rollen vonden in hun spelers wederom de juiste brengers. B. DAMWEDSTRIJD W.D.O.—-D.D.D. De twee Alkmaarse damclubs W.D.O. en D.D.D. hebben gisteravond in het clublokaal van W.D.O. een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld aan 20 borden, een wedstrijd die een mooi succes voo<r W.D.O. opleverde al was de overwinning dan ook gering, n.l. 21 tegen 19 punten. De eerste tientallen speelden gelijk (de eerste 5 borden 8—2 voor D.D.D., de laatste vijf 8—2 voor W.D.O.), terwijl het tweede tien tal van W.D.O. met 11—9 won. De wed strijd had een zeser geanimeerd verloop. De gedetailleerde uitslag was als volgt: (de spelens van de thuisclub W.D.O. zijn eerst genoemd). I, H. Kruider—L. Ravestijn 1—1, 2. A. BurgertJ, Schuyt 02, 3. J. V. Beekum—N. Oud 0—2, 4. H. J. Toepoel- M. Hemels 0—2, 5. C. Booy—L. Verver 1—1, 6. P. Veer—C. A. de Bree 2—0. 7. C DammerG. Woonijk 02, 8. E. Hof man—J. J. Jorna 2—0, 9. Jb. Hartog— C. Helder 2—0, 10. J. Kaal—D. Peerde- rr an 20. II. C. Fok—D. Stam 1—1, 12. A. Bos man—M. Langras Jr. 2—0, 13. P. Noom- A. v. Leeuwen 02, 14. D. Davelaar C Bijwaard 1—1, 15. G. v. d. Kuyt—J. Miedema 0—2, 16. A. F. Deichmann—A. de Wijn 1—1, 17. Jb. Strijbis—A. Veen 1—1, 18. W. Weely—T. Korn 1—1, 19. J. Veerman—D. Bruggeman 2—0, 20. R. W. Zaadnoordijk—D. Klinkhamer 2—0. HERVORMDE JEUGDRAAD Men schrijft ons: Er bestaat veel be langstelling voor de jeugddiensten van de Hervormde Jeugdraad. Vele jonge ren en ook buitenkerkelijken zijn trou we bezoekers geworden. Doch wij zou den gaarne nog vele niet geregelde be zoekers tot geregelde bezoekers zien worden. In de jeugddienst van a.s. Zondag zal ds. J. Dikboom van Alk maar voorgaan. Van ds. Dikboom is bekend dat de problemen van deze tijd en de moeilijkheden vooral voor de jongeren zijn volle belangstelling heb ben. Zondagavond zal hij daarover in zijn onderwerp „Jezus of Barabas" wel iets te zeggen hebben. De Herv. Jeugd raad nodigt u uit te komen. Houdt uw Zondagavond eens vrij voor de Her vormde Jeugddienst. KANTONGERECHT GAAT SPOEDIG VERHUIZEN. Het kantongerecht, dat, zoals wij en kele weken geleden berichtten, zal ver huizen naar het gebouw De Unie aan de Koorstraat, zal niet lang meer aan de Geestersingel gevestigd zijn. Naar wij van de kantonrechter, mr. F. G. G. Boerrigter vernamen, ligt het in de bedoeling, op 23 Maart a.s. de eerste zitting in het nieuwe tehuis te houden. Volstrekt zeker is dit echter nog niet, daar een en ander nog slechts proviso risch is ingericht. ïnterl. damescamisoles 8 p. 219 Woll. gebr. ds camisoles 3 p. 292 Wollen gebr. ds. directoires 3 p. 292 Interl. damesdirectoires 3 p. 162 Gepl. ds. onderjurken 2 p. 365 Extra grote ds. onderjurken 2 p. 408 Dameskousen, fijn weefsel p. 116 Wollen herensokken 2 p. 251 215 Wollen werksokken 2 p. 259 Zuiver wollen herenondergoed, halve punten. Wollen meisjesrokken,, alle maten 143 ANNELIE, HET KOUSENWONDER! Geen ladders meer! Per flacon 180 VERENIGING „STILLE STRAND" Al ligt het ijs nog in de grachten toch heeft het bestuur van de vereni ging „Stille Strand" Woensdagavond op de Jaarvergadering de plannen be kend gemaakt voor het komende sei zoen. Het Bestuur onder voorzitterschap van de heer Th. Schouten onderging slechts één wijziging n.l. de heer A. Oosterlee, die ruim 15 jaar secretaris is, trad af, doch bleef als adviseur zit ting houden. Het is de bedoeling Zondag 15 Mei a.s. de bekende loods aan het strand te Bergen aan Zee te openen en vanaf Pinksteren zal badman Smiers weer iedere dag aan het strand aanwezig zijn. De vereniging die dit jaar haar 25- jarig bestaan herdenkt zal dit aan het strand vieren o.a. staat op 't program ma een kinderfeest. Na enkele uren in gedachten in een stralende zon aan het strand te hebben vertoefd bracht de snerpende Oosten wind de leden bij het naar huis gaan weer in de werkelijkheid terug. ALKMAAR, Stenenbrug. EUMOND AAN ZEE. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Harmonie Theater, 8 uur: Het geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het lokkende leven (18 jaar). Gulden Vlies, 8 u.: Voor altijd Pilatus (ab.voorstelling). BONNEN HALEN, 11 MAART ALKMAAR: Letters P en Q. OUDORP: Alle inwoners. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Het geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Het lokkende leven (18 jaar). Grote Kerk, 7 uur: Matthaus-Passlon BONNEN HALEN, 12 MAART ALKMAAR: Letter S. tot Smit. GESLAAGD. Bij de door de CMW gehouden examens te Den Haag slaagde voor lerares in het lingerievak, mevr. A. Wonder-v. d. Oord uit Alkmaar en te Haarlem slaagden voor costumière de dames Tinie Hartog en Corrie Stuve- ling uit Heiloo en Afra Beentjes uit Castricum. Bij het in Den Haag gehouden examen slaagden voor onderwijzeres costuum- en mantelvak de dames T. Kauw, Warmenhuizen, D. Jansen en T. Lust, Alkmaar. Voor onderwijzeres lingerie en kin- derconfectie mej. A. Jol, Alkmaar. Voor coupeuse costuum- en mantelvak de dames A. Vader Oudkarspel, R. Moejes Obdam, A. Smit St. Pancras, N. Hey- nis en A. Hoogewerf Alkmaar, I. Boersma Bergen aan Zee. Voor costu mière de dames R. Stikvoort en G. Heyman, Alkmaar en J. Veldt, Castri cum. DE KAASMARKT Aangevoerd werden drie stapels boe renkaas met een totaal gewicht van 1000 kg. Prijs 78.per 50 kg. De handel was vlug. WARMENHUIZEN, 10 Maart 108,800 kg rode kool 12,80—20,30; 22,400 kg gele kool 11,3017,70; 37,200 kg Deense witte kool 9,40; 12,100 kg uien 9,80; 3700 kg peen 2.50—3: 500 kg bieten 6,60 BROEK OP LANGENDIJK 11 Maart 80,000 kg rode kool 12,90—18; 67,000 kg gele kool 13—19,20; 57,000 kg witte kool 9 40—10,40 300 kg witlof: I 62 en II 51 Geert vooruitgang De West-Graftdijker Th. v. d. B. be heerder van de werf „De vooruitgang" zag de toekomst van zijn onderneming zo rooskleurig, dat hij er geen bezwaar tegen had zijn arbeiders meer te beta len dan hun toekwam. Hij legde de politierechter breedvoerig uit, dat zijn mannen anders in de Zaanstreek gin gen werken, waar zij meer konden ver dienen. Hij werd naar de Rijksbemid delaar verwezen maar verklaarde, dat hij daar bij de duivel te biecht kwam, maar de politierechter, mr. Peereboom haalde diverse voorbeelden aan waar uit bleek, dat deze bemiddelaars zich allesbehalve duivelachtig hadden ge dragen. De officier vroeg 500 boete of 3 maanden hechtenis en de politie rechter maakte er 400 of 1 maand van. Wederopbouw Petten De uitslag van de op Woensdag 9 Maart gehouden aanbesteding van het maken van plm. 950 m2 klinkerweg met riolering, plm. 2425 m2 parkeer terrein op puinfundering, alsmede aan leg van een sportterrein met bijko mende werken op een terrein, gelegen te Petten, volgens bestek Z 9 (Weder opbouw „Petten"), luidde als volgt: Ingeschreven werd: P Daalder, Alk maar f 23.444; J Faus, Nieuwe Niedorp f 24.980; D P Kuiper, Petten f 28.460; Gortemuller. Diemen f 31.130; Zijlstra aannemers mij. Leeuwarden f 31.500; Th Polman, HeiloO f 32.000; G W Mel- chers, Amsterdam f 32.976; J vd Heide en 'D Bos te Amsterdam f 33.160; Th Veul, 't Zand f 33.500; Huiberts en Punt, Alkmaar f 34.900; C Zutt, St. Maarten f 35.000; C Nieuwenhuis, Hei loo f 37.400; N V. Geruisloze Weg, Heemstede f 37.785; H van Dijk, Edam f 49.359; fa. P Broeken, Breda f 58.000. Begroting f 30.4000. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, de fa Daalder. DIRK SLUIS VERLAAT HET DORP Donderdag 10 Maart ia de in het hele dorp bekende Dirk Sluia vertrokken Dirk waa een rag echte Pancrasser Op 7 No vember 1879 werd hij te Sint Pancras ge boren en hij heeft nadien het dorp noöit meer verlaten De stap in het huwelijks bootje heeft Dirk nooit aangedurfd Met ingang van bovengenoemde datum is hij in ,,Het Hof van sonoy" te Alkmaar op genomen Onder voorzitterschap van burgemees ter Kooiman kwam de Raad der gemeente Hensbroek Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen De voorzitter brachtt mede namens zijn echtgenote, dank voor'de vele blijken van sympathie bij zijn dertigjarig ambtsjubi leum ontvangen Besloten werd het aanplakbord, dat het tegen de orkaan van de vorige week heeft moeten opgeven, niet meer °P te richten Het Sportterrein Er zijn pogingen in het werk gesteld om het gemeentelijke sportterrein te vergro ten Deze pogingen zijn echter op nieta uitgelopen, daar een grondeigenaar, wiens perceel bij het gen\£entelijke terrein ge voegd zou moeten worden, voorlopig niet tot verkoop genegen is De heer Den Dag stelde vocfr om elders een terrein, dat aan aU® eisen voldoet, in te richten De voorzitter zegde zijn medewerking toe Het zal moeilijk zijn elders een gun stig gelegen terrein te vinden De Stichting Geestelijke Volksgezond heid in Noord-Holland kreeg een subsi die-verhoging van 6Vt op lo ct per in- woner De plaatselijke voetbalvereniging „Land vogels" verzocht een voorschot, ad f750, ten behoeve van het aanschaffen van ma teriaal en terrein-werkzaamheden Dit verzoek werd afgewezen, onder de moti vering dat de Raad bij inwilliging meer dere dergelijke verzoeken dacht te ont vangen van andere plaatselijke verenigin gen Landvogels" had dimaal wel met pech te kampen, daar een verzoek om voor het lopende jaar f 100,— subsidie te mogen ontvangen, eveneens althans voor- lcpig werd afgewezen De aanvrage was voor 1949 te laat ingediend Laat de ge meentelijke kas over ongeveer een half jaar een gunstig beeld zien, dan bestaat er voor de vereniging nog een kansje Destructorverlies wordt groter Koesterde men aanvankelijk het ver trouwen dat het verlies van het Destruc tor Bedrijf West-Friesland langzamerhand minder zou gaan bedragen, dit vertrou wen werd thans beschaamd De begroting 1949 geeft een verlies te zien van f 5,500 (vorig jaar f 4,000,—), welk bedrag over de vier kringen zal worden omgeslagen Do kring Spanbroek, wo Hensbroek res sorteert, en die acht gemeenten omvat staat zijn portie voor f 1,500,— De Raad had overigens geen bezwaren tegen de begroting De heer K de Hart werd met algemene stemmen herbenoemd als lid van de com missie van toezicht op het Lager On derwijs Vastgesteld werd een gewijzigde ver ordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden Eveneens een regeling t a v de vergoeding van verplaatsingskosten voor gemeente secretaris, ontvanger en onderwijzers la ger onderwijs, onder de nadrukkelijke be paling dat alleen vergoeding zal worden toegekend Indien het dienstbelang ver plaatsing vordert Vermakelijkheidsbelasting omlaag De verhoging der Vermakelijkheidsbe lasting is geën denderend succèg gewor den In navolging van talloze gemeenten besloot ook Hensbroek niet met verlaging der normen achter te blijven, temeer daar plaatselijke verenigingen gróte moeilijk heden ondervinden van de thans zeer hoge tarieven Uitvoeringen met of zonder bal worden voortaan met 20 pet belast (voorheen met bai 35 pet); idem voor films, waarbij Ne derlands journaal ed (was 45 pet); an dere filmvoorstellingen 35 pet; bai met entrée 45 pet, e d De goedkeuring moet Den Haag nu nog verschaffen Gisteravond kwam de raad der ge meente Heiloo in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Kalff. De heer Ver meulen was bij deze vergadering af wezig. Het laatste agendapunt, n.l. de gunning van de bouw van drie lokalen aan de ULO-school en de verplaatsing van het tijdelijk gebouwtje van Open bare Werken, gaf aanleiding tot de meeste discussie. Bij de inschrijving bleek de firma Hoedjes degene, die voor het laagste bedrag het werk meende te kunnen uitvoeren. Toch werd deze firma het werk niet gegund. De voorzitter heeft een exposé gegeven van deze gang van zaken, waarmede na woord en wederwoord de leden van de raad zich konden verenigen. De firma Hoedjes schreef in als Hoedjes en Co„ doch ten tijde van de aanbesteding bestond de firma Hoedjes en Co. niet. Deze vennootschap werd veertien dagen later opgericht. Burge meester Kalff gaf als zijn mening te kennen, dat de heren van de BSB (Bond van samenwerkende bouwpa- troons) het plan koesterden, de firma Hoedjes te boycotten, om redenen, die ter vergadering niet verder naar vo ren kwamen. Indien de BSB had ge wild, aldus de heer Kalff. zou men de firma Hoedjes gemakkelijk op de lijst der erkende aannemers hebben kunnen zetten. De burgemeester stond op het standpunt, dat iemand, die probeert er weer bovenop te komen geholpen diént te worden en zou daarom voorgesteld hebben, de firma Hoedjes de bouw te gunnen. Echter is nog een andere fac tor in het geding. De BSB heeft een circulaire verzonden aan de leveran ciers van bouwmaterialen met de op dracht, de firma Hoedjes niet te le veren. Deze leveranciers wensen aan deze circulaire gevolg te geven, daar zij anders zelf moeilijkheden onder vinden. Ondanks het feit, dat de firma Hoedjes alle mogelijke zekerheid bood ten aanzien van levering en betalingen, moest de voorzitter in deze toch ad viseren, de op één-na-laagste inschrij ver, de firma R. Bot en Zonen te Alk maar, de bouw te gunnen, daar men anders onvermijdelijk vast zou gera ken. Op een opmerking van de heer Heine (KVP), dat een en ander een verschil van duizenden guldens zal maken, antwoordde de voorzitter, dat ook de inschrijving van de firma Bot 33147) nog enkele honderden gul dens onder het door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde bedrag blijft. Het Heilooër bos Enige discussie ontstond voorts naar aanleiding van vragen, gesteld door de heer Olivier namens de PvdA-fractie over de onveiligheid in het Heilooër bos. De ouders van kinderen worden in toenemende mate ongerust over wat de heer Olivier noemde de veelvuldig voorkomende ongelukken. Niet alleen de verpleegden uit de St. Willibrordus- stichting wilde spr. verantwoordelijk stellen, doch hij had de overtuiging, dat ook anderen hieraan schuldig wa ren. Hoewel de heer Olivier de over tuiging had, dat het zeer moeilijk zou zijn, maatregelen te nemen, achtte hij het toch gewenst dat deze kwestie in het openbaar werd behandeld. De voorzitter zeide, reeds bij de po litie aangedrongen te hebben op sur veillance te voet. Per fiets gaat dit te vlug. Toch deed spr. een dringend be roep op de ouders, voorzichtig te zijn, omdat afdoende maatregelen in een zo groot gebied bezwaarlijk zijn te tref fen. Wel heeft spreker zich in ver binding gesteld met de officier van Justitie, die toezicht heeft op de in richtingen voor geesteszieken en in derdaad zijn sindsdien (ongeveer drie weken geleden) geen gevallen meer in het politierapport gesignaleerd. Hamerstukken De overige agenda-punten werden in vlot tempo afgewikkeld. Behoudens een opmerking van de heer Th. Groot (Comm.) over de redactie der notulen, werden deze onveranderd goedge keurd, waarbij de heer Majolee (Arb.) de wens naar voren bracht, de stuk ken eerder te mogen ontvangen. Naai- aanleiding van een eerder gestelde vraag van de heer Kraakman (KVP) omtrent de leesbibliotheken kon de voorzitter mededelen, dat de daar aan wezige boeken van onschuldige aard waren (Wild West, Courths Mahler, e. d.) Overigens diende men het betref fende wetsontwerp af te wachten. Omtrent het bouwvolume deelde de voorzitter mede, dat 57.2 ten goede komt aan de bouwverenigingen en 42.8 proc. aan particulieren. Van het be schikbare volume zouden 14 woningen voor de Katholieke verenigingen kun nen worden gebouwd en acht voor de andere. De heer K. Roeda, tijdelijk onder wijzer aan de ULO school, werd met algemene stemmen in vaste dienst be noemd en. nadat de raad zich in comi té nader had beraden, werd mej. I. Vreem te Haarlem benoemd met 9 stemmen vóór en drie blanco tot on derwijzeres aan de Openbare Lagere school in de vacature mej. Teer. Bij de bespreking van het punt, waar medewerking van de gemeente werd gevraagd voor het in bouw-exploitatie brengen van het Zuidelijk gedeelte van het Blockhove park, eigendom van mevr. De Lange-van Foreest, toonde de heer Senff (Arb.) zich een tegen stander, omdat daar in de toekomst huizen van groot volume gebouwd zul len worden, die echter niet geschikt zullen zijn voor dubbele bewoning. De heer Senff achtte het beter, ergens an ders te bouwen. Wethouder Rus zeide als antwoord, dat het voordeel hierin is gelegen, dat het wegenplan in orde komt, zelfs al wordt er niet gebouwd. Het voorstel werd daarop aangeno men. Hetzelfde was het geval met het voorstel om de vergoeding der ver plaatsingskosten voor personeel der bijzondere scholen in de gemeente-ver- ordening op te nemen. Tenslotte werd een voorstel om een perceel grond aan Nicolaas Beetsweg en Burenweg in te brengen in het gemeentelijk grondbe drijf, zonder discussie aanvaard. Burgerlijke Stand Geboren: Neeltje Jacoba, d. v. Mattheus Rijnberg en Neeltje E. van Vliet. Martinus Johannes Maria z. v. Johannes M. Sengers en Cornelia Schoorl. Johan z. v. Gerrit S. Blokker en Maartje Balder. Guurtruida Johan na d. v. Pietei- Beers en Guurtruida Heijne. Karei z. v. Willem Ch. Graas en Wilhelmina Gijzelaar. Janny d. v. Cornells Spaans en Adriana Hogen- stijn. Anna Maria d. v. Johannis J. Kroon en Veronica Dirkson. Gehuwd: Nicolaas Kleijn en Trijn tje G. Breider DE VEILINGMEESTER GAAT HEEN De heer J. J. Gerritse, veiling- en keurmeester aan de veiling St. Willi- brordus, heeft zijn ontslag ingediend wegens vertrek naar elders. INBRAAK Bij het levensmiddelenbedrijf van de heer J. v. S. aan de Kennemerstraat- weg is ingebroken. Er werd 200 en een damesmantel buitgemaakt. Ook de winkellade is aan een onderzoek on derworpen en geledigd. Do heer Den Das informeerde naar de mogelijkheden voor subsidie-verstrekkin gen uit de opbrengsten van deze belas. ting De voorzitter antwoordde dat dit mogelijk is De recognitie aan de Ned Herv Kerk voor het gebruik der algemene begraaf plaats werd van f40,— (reeds sinds 1845 op dit bedrag vaststaande) verhoogd tot f 100,— per jaar, onder de bepaling van tot wederopzegging toe Het vermenigvuldigingscljfer voor de heffing van schoolgeld werd wederom op 2 bepaald Voorts werden nog enkele administra tieve punten nader vastgesteld Bij de rondvraag informeerde de heer Hoogewerf nare de reorganisatie-plannen voor de brandweer, waarop de voorzitter mededeelde, dat in de eerstvolgende raadsvergadering een en ander ter tafel zal komen De afd. Bergen van de Holl. Mij. van Landbouw hield onder voorzitterschap van de heer H. Bruin een ledenver gadering. De voorzitter heette naast de aan wezigen In het bijzonder de spreker voor deze avond, ir. D. S. Tuynman, secretaris van de Holl. Mij. van Land bouw en de heer Olivier, adj.-secre- taris van de H. M. v. L. afd. Veehou derij, welkom. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan en o.m. de causerie van de heer Rempt, dir. prov. gezond heidsdienst voor dieren in Noord-Hol land, over de t.b.c.-bestrijding, op 30 Maart was aangekondigd, kreeg !r. Tuynman het woord. Uitvoerig en duidelijk zette hij uiteen, wat het L.E.Ï., het landbouw economisch insti tuut, waarover indertijd nog al wat te doen is geweest, doet en..., wat het niet doet. Dit instituut is belast met de „kostprijsberekening"; de „prijs vaststelling behoort echter niet tot zijn terrein, maar is het domein van de overheid. Werden vroeger de prijzen in de regel beheerst door vraag en aanbod. Na de eerste wereldoorlog, tijdens de internationale crisis, toen ook de graanprijs instortte en daarmee de hele internationale economie, be gon de overheid zich er mee te be moeien. Een reeks crisiswetten ver scheen om een debficle te voorkomen, die echter toch kwam. De landbouw werd gesteund om totale ondergang te voorkomen. Hoe? Vaak volgens het on aangename z.g. „gilsysteêm": als een groep kwam klagen, een noodkreet liet horen, dan kwam er weer wat hulp log Coüte que coüte, de landbouw moest in stand gehouden worden. De vruch ten bleven nipt uit: de kosten, aldus een uitlating van de heer Louwes, zijn in de oorlogstijd duizendvoudig terug gekomen, zonder deze steun zou al in '42 de honger overal voor de deur heb ben gestaan. Intussen, het crisisappa raat mocht nog goed zijn, de prijsvor ming werd steeds moeilijker, de boe renstand, één der peilers van ons volks bestaan, ging achteruit. De Holl. Mij. van Landbouw trachtte een apparaat op te bouwen, dat belast zou zijn met de kostprijsberekening. De pogingen van dr. J. Horring, de te genwoordige directeur van het L.E.L, strandden op financiële bezwaren. Het L.E.I. Toen kwam door samenwerking van overheid en landbouworganisaties het I .E.I. tot stand. In oorlogstijd heeft het al veel werk verzet, maar onder de druk van de bezetting werden vooral de akkerbouwproducten gesteund en niet de z.g. dierlijke passage. Om de aanwezigen een indruk te ge ver. van de wijze, waarop zo'n kost prijsberekening plaats vindt, schetste spr., wat er zo al komt kijken bij 't berekenen van de kostprijs van melk. Het L.E.I. kiest voor zijn onderzoek een aantal geschikte bedrijven uit in verschillende streken. Alles wat in vloed heeft op de productieprijs pas seert de revue: loon, sociale lasten, voer, mest, pacht, werktuigen, ziekte bestrijding, etc. Kent het L.E.I. hierbij de productie van het bedrijf, dan zal het de kostprijs van melk kunnen be rekenen voor dat bedrijf. Dat de zo verkregen uitkomsten niet helemaal juist zijn en nog al verschillen bij de veelsoortigheid, de verscheidenheid van de bedrijven, is niet te ondervan gen. Men dient nu eenmaal te werken met gemiddelden. En de prijsvaststelling? Dit behoort tot het domein van de overheid. Zij kan zich laten leiden door de verkre gen resultaten van het L.E.I., haar eigen gegevens, en.... haar gevoel. Dat de prijzen de boeren niet overal bevredigen? Men bedenke, dat er naast het agrarische deel van onze be volking, dat is 28 pct„ nog een groter deel is, op wier belangen ook dient gelet en dat beider belangen vaan tegenstrijdig zijn: hogere prijzen voor producten van land- en tuinbouw en veehouderij betekent hogere kosten van levensonderhoud voor het niet- agrarische deel, eisen om loonsver hoging enz. Nadat spreker nog vele vragen had beantwoord en de heer Bruin als zijn mening had uitgesproken, dat de wijze van kostprijsberekening nu juist niet in het voordeel was van de boeren op de lichte zandgrond langs de duin kant, sloot de voorzitter de vergade ring met ir. Tuynman hartelijk dank te zeggen voor zijn duidelijk betoog. Predikbeurten VOOR ZONDAG 13 MAART ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Van Wijk; Woensdagav. van half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Den Oudsten; 5 uur ds. Wesseldljk. 7 uur jeugdd. ds. Dikboom. - Rem. ger. gem., 10.30 ds. Rappold. - Luth. kerk (Oude gracht), half elf, da. Stol van Groede. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur dr. Pol man; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Extra coll. diaconie. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preek- lezen; half 6 ds. Van der' Lingen. Coll. kerkbouw. Baptisten gem. (in Nieu we Doele), 10 uur evangelist Hofhuis. Oud-kath. kerk, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., Zaterdagavond half 8, "onda,; half 4 en half 7 jeugd- samenkomsten gebouw De Nieuwe Doele, sprekers ds. Den Oudsten en de heren v/d Brink en Dedecker. Dinsdag avond half 8 bijbelkring Houtweg 14; Donderdagavond half 8 evangenisatie- samenkomst in Waakt en Bidt, spreker evangelist Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 u. heiliging?— dienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeenkomst. Ned. Leger des Heils. Hekelstraat. 10 uur wijdings- dienst; 8 uur openb. samenkomst. Kerk vaij Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen <ln Valk's lunch room), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekruizers- genootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, de heer A. van Vessem. Vereniging van spiritisten Harmonia, half elf, hotel Centraal, morgenwijding, de heer v. d. Laan van Haarlem. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds. Appel van Nieuwe Niedorp. BERGEN, Ruïnekerk, half elf, dr. Bekius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE, nam. 4.15 uur ds. Bekius. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, ds. Bijlsma; half 4 ds. Gravemeijer van Amsterdam. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 3 uur Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doops gez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein. Doopsgez. gem. av. 7 uur ds. Keuning. Luth. kerk geen dienst. Geref. kerk 10 en 3 uur dienst. DIRKSHORN, Geref. kerk, half 10 (H. Avondmaal) en half 3 (nabetrach ting) ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijènfeldt; half 5 dr. Polman. Extra coll. diaconie. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 u., dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, herv. gem., geen dienst. Doopsgez. gem., Noordelnde, geen dienst. GROET, 10 uur, ds. De Jong. GROOT-SCHERMER, 10 uur, de heer Albertz. HEILOO. Herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Boerma van Amsterdam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijen feldt; 4 uur leesdienst. Extra coll. diaconie. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., av. half 8, gemeente-avond. Geref. kerk half 10 leesdienst; half 8 ds. Haitsma. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 9 uur ds. Bekius van Ber gen. NOORD-SCHARWOUDE, herv. gem., 10 uur ds. Schmidt (H.Doop; extra col lecte). Geref. kerk, 10 uur (bidstond voor arbeid en gewas) en 4 uur ds. Haitsma. OOST GRAFTDIJK, herv. kerk 10 U. dienst. Doopsgez. gem. geen dienst. OUDKARSPEL, av. 17 u„ ds. Schmidt. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja. Evangelisatie, 10 uur de heer Göebels van Amsterdam. URSEM, half 3 ds. Scholte. VEENHUIZEN, 2 uur, ds. Den Oud sten van Alkmaar. WEST GRAFTDIJK, herv. kerk geen dienst. ZUID-SCHERMER, av. half 8, de heer Albertz. Europees kampioenschap 71-2 Gisteren zijn te Parijs de wedstrijden begonnen on bovengenoemd kampioen schap. Er zijn 10 deelnemers waaronder onze landgenoten v. d. Pol en Metz. Na twee ronden hebben zich reeds twee groepen afgetekend. Vijf spelers die beide partijen hebben gewonnen en vijf die beide partijen hebben verloren. Van de Pol won van. Kocian met 300 66 en van Metz met 30099 (wel een versqhil met de laatste partij in Den Haag). 1 De Spanjaar Domingo en Chassereau, van Hassel en Dufettelle wonnen ook twee partijen. Van de Pol heeft tot nu toe de hoog ste serie gemaakt (90) en het hoogste algemeen gemiddelde, n.l. 19,35. De stand na de tweede ronde Is: 1. Van de Pol 4m.p. 19,35 gem. 2. Domingo 4 17,14 3. Chassereau 4 15.38 4. Van Hassel 4 11.76 5. Dufettelle 4 10.71 Nussberger 0 8,75 7. Galmiche 0 8.07 8. Metz 0 6.78 9. Vingerhoedt 0 5.68 10. Kocian 0 4,55

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2