Economische Unie op 1 Juli 1950 een feit D BANK Grote brand te Aartswoud VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN mm Vanaf 1 Juli a s. een „voor-Unie" DRIE TEVREDEN PREMIERS Maandag 14 Maart 1949 146e Jaargang No. 61 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN v is tveer erwetse Hatie Bank Uw ten! uw Piano of en billijk! Belgie en Luxemburg verlenen Nederland credieten Gen. Sudirman weer bij zijn troepen Lewis roept zijn mijnwerkers op tot staken gezinnen Ter verdediging van het Brits Imperium Een „Stille Oceaan"-pact op komst I BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Victorientje! iselse kermis :je is maar biscuitje kan en rijk met ie het thee- bbel gezellig lan Victoria! i te Brussel. t thans zaak ezitter, op orden voor- <ken onzen inzake het upons, het i van stuk ons eens Gr. Noord 13 son 4183 (K2290) ÏNTENHANDEL, 117/19. TEL. 3483 E OVER? EN ZIJN! /AN EXTER -* v !v v .v - i electrischvoor rop". Er staan aan de nog enkele tekens ii- dat ook al bij de kok waar die tekens aan- Indien er geen onverhoopte gebeurtenissen tussenbeide komen, zal de Eco- nomisohe Unie van de drie Benelux-landen op 1 Juli 1950 tot stand komen. Het jaar daaraan voorafgaande, van 1 Juli 1949 af, zal een voorloper dezer Unie zijn. Men zal van dat ogenblik af een voor-Unié voeren, welke aam het goederenverkeer veel grotere vrijheden zal geven en waarin een reeks van maatregelen zal worden voorbereid om tot de Economische Unie te ko men. i anzien van de deelreming der Unie- landen aan deze hulp. Zij zijn daaren boven van mening, dat de door de O E. E C. bepaalde oogmerken zullen worden verwezenlijkt. Ingeval deze verwach ting zou worden gelogenstraft, zouden de drie regeringen met elkaar overleg d enen te plegen om het gehele pro- lleem opnieuw in beschouwing te ne men. Landbouwpolitiek De drie regeringen aanvaarden de volgende richtlijnen voor een geleide lijke harmonisering van de in de drie landen te volgen landbouwpolitiek. De landbouwpolitiek dient er naar te streven aan de landbouwers en land arbeiders in de drie landen een be staanszekerheid te verzekeren in goed geleide bedrijven, welke uit sociaal en economisch oogpunt zijn gerechtvaar digd; de landbouwpolitiek dient er naar te streven de productiviteit en de land bouw in de drie landen zoveel mogelijk te verhogen. Ter verwezenlijking van deze doel stellingen nemen de drie landen zich voor: de landbouwproductie in de drie landen aan te moedigen, op te voeren en in gewenste banen te leiden; maat regelen te ontwerpen, welke het moge lijk maken de productie en afzet der landbouwproducten met elkaar in over eenstemming te brengen. Door de re geeringen wordt aan de commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorzie ning opgedragen voor het in werking treden van de economische unie voor stellen te doen, gebaseerd op genoemde richtlijnen. De drie regeringen hebben met vol doening kennis genomen van de goede resultaten vanaf het in werking treden van het protocol van 9 Mei 1947 dat de harmonisering van de landbouwpolitiek in de drie landen zal'vergemakkelijken. Zij zullen de te voeren loonpolitiek en politiek van sociale zekerheid voor zover noodzakelijk coördineren en zul len hun investeringen coördineren, Om het beoogde doel te bereiken en om te bereiken, dat op 't ogenblik van. inwerkingtreding der Unie de best mo gelijke integratie van de economieën der drie landen zal zijn verzekerd, heb ben de drie regeringen de navolgende Resoluties aangenomen: Zij zullen de politiek van opheffing van maatregelen betreffende de produc tie, distributie en consumptie van goe deren, alsmede die van vermindering der subsidies, op gecoördineerde wijze woortzetten, teneinde de belemmerin gen, die deze maatregelen betekenen voor het vrije goederenverkeer tussen de beide economiën, op te heffen. J Ter verzekering van de systematische coördinatie der buitenlandse handels- en monetaire politiek, zal een ministe riële commissie worden ingesteld. Teneinde Nederland in staat te stellen het stelsel van de „voor-Unie" in te voe ren, zijn de regeringen van de B.L.E.U. bereid om ten behoeve van de Neder landse regering toereikende credieten te verlenen, met dien verstande, dat het bedrag hiervan geleidelijk zal moe ten worden aangepast aan de betekenis van de maatregelen, welke door Neder land onder wederzijdse instemming met de Belgische en Luxemburgse regerin gen ter vrijmaking van het handelsver keer zullen worden genomen. Bij de keuze der prioriteiten, welke aan de verschillende categorieën der Vrijgegeven goederen moeten worden verleend, zal enerzijds bijzondere aan dacht moeten worden gewijd aan die producten, welke van belang zijn voor de politiek van werkloosheidbestrijding, Welke in de B.L.E.U. wordt gevoerd en anderzijds aan de noodzakelijke voor- Waarden voor het opheffen van de dis tributiebepalingen en van de beperkin gen op de Nederlandse markt. Ten aanzien van de wijze waarop de Unie op monetair gebied zal function- neren, zullen nadere voorstellen moeten Worden gedaan. Bij het tot overeenstemming komen omtrent het voorafgaande, hebben de drie regeringen zich gebaseerd op de verwachtingen, welke thans bestaan ten aanzien van de uitvoering van de hulp der Verenigde Staten alsook ten zulks teneinde de handhaving van de werkgelegenheid in de drie landen1 op een zo hoog en evenwichtig mogelijk peil te verzekeren en tevens de maxi male productie te verwezenlijken. Fiscale vraagstukken: Zij zullen de unificatie der accijnzen voltooien en, voor zover noodzakelijk, de unificatie van de wegenbelasting op motorvoertuigen tot stand brengen. Voor wat betreft de „taxe de trans mission" (omzetbelasting overdrachts taxe), aanvaarden zij de door de admi nistratieve raad van de douaneregelin gen gedane voorstellen ter unificatie der heffingssystemen. Zij zullen trach ten de fiscale stelsels volledig aan el kaar aan te passen voor zover deze ver schillen mochten vertonen, welke ge acht kunnen worden de concurrentie verhoudingen op aanzienlijke wijze te beïnvloeden. Douaneformaliteiten. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen welke ten doel hebben de grenscontrole op het personenverkeer tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie te vereenvoudigen. Vraagstukken met betrekking tot wa terwegen en havens zullen aan een spe ciale commissie worden toevertrouwd, bestaande uit vertegenwoordigers der betrokken landen. Deze commissie zal haar werkzaamheden onmiddellijk aan vangen. Inschakeling van het beroeps- en bedrijfsleven. In elk der drie landen zal een com missie van advies samengesteld uit die «ringen van het beroeps- en bedrijfs leven betrokken bij de voorbereiding en de werking van de economische unie, in het leven worden geroepen. Bijzon dere problemen zullen naar de verga dering van de voorzitters der raden worden verwezen, in die gevallen, waar in de bestaande 'toestand de goede eco nomische betrekkingen tussen de drie landen zou kunnen verstoren. Uitvoeringsbepalingen. Teneinde dit program te verwerke lijken, geven de drie regeringen op dracht aan de vergadering van de voor zitters om vóór 1 Juli 1949 een gedetail leerd plan van uitvoering over te leg gen, dat gedurende de periode van de „voor-Unie" (1 Juli 19491 Juli 1950) op systematische wijze in werking kan worden gesteld. Nadat Zaterdagmiddag in de vergader aal der Eerste Kamer de plenaire zit ting van de ministers der drie Benelux- landen weer was gehouden, hebben de eerste ministers der drie landen aan de vertegenwoordigers van de pers in de rolzaal iets over de resultaten der conferentie meegedeeld. Minister-president dr. W. Drees be gon zijn beknopte uiteenzetting met de opmerking: „U zult me veroorloven dat ik Nederlands spreek", hetgeen 'n algemeen gelach ontlokte. Hij verbond daaraan de opmerking, dat hij bij de Opening der conferentie zijn rede in het Frans had gehouden uit hoffelijk heid tegenover de buitenlandse gasten die geen Nederlands verstaan. jSIij merkte op. dat de conferentie zo gunstig geweest is als kon verwacht of gehoopt worden. Men is veel verder gekomen dan op de conferentie in Chateau d'Ardennes. "oemde het een groot resultaat, Bn huxemburg, die daarbij vin bJmC°u Hebbenin het nanvnnl i w'de regelin9 hebben 1 iitisrh h hebben de materie rea- zHNedertZlea naar B^ken hoe MniZl c te9emoet hunnen komen. «erf merkte op, dat er Deze cnZ °°v 9°ed Werk gedaan is' Deze conferentie noemde hij de be- jangrykste gebeurtenis voor de Bene- Re?indS het beg™ Be- nelux. „Benelux is in feite gevormd ÜTJal"™ geest De minister-president van Luxem burg, de heer Dupong, merkte op dat de Benelux straks een factor van voor uitgang zal betekenen voor de econo mie van de drie landen. Wat de we rcld nu verwacht is een grotere toena dering onder de volkeren. Wij geven daarvoor een voorbeeld. Benelux is niet alleen belangrijk voor de drie landenmaar ook voor de Westeurope- se Unie, voor de Europa-gedachte er. voor het Atlantisch pact. Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdag- avond. Meest krachtige, langs de kust nu en dan harde of storm achtige Westelijke wind. Wisse lend bewolkt met enkele buien. Iets lagere temperaturen. Guerrilla's achter de noodregering Generaal Sudirman, die ontvlucht is, toen de Nederlanders Djokja bezetten, heeft Zaterdag via een Republikeinse bron verklaard, dat hij naar zijn „strijd krachten in de bossen is teruggekeerd en de strijd zal voortzetten" Generaal Sudirman heeft in een pro clamatie het volgende verklaard: „Alle commandanten van het leger zijn reeds met mij overeengekomen om de nood- regering te steunen. Ik groet alle leden van onze strijdkrachten en ieder, die in Indonesië woont. Strijdt voort, het ge bied dat onder onze controle staat is nog steeds uitgestrekt. Wij moeten on ze strijd intensiveren. Geloof in onze kracht. Geloof in onze rechten. God is niet ons"! Onmiddellijk na de bezetting van Djokja werd van Nederlandse zijde be kend gemaakt, dat generaal Sudirman ziek was. Men voegde hieraan toe, dat hij niet in Nederlandse handen was, maar dat zijn verblijfplaats bekend was. Volgens niet officiële berichten zou hij zich bevinden in de kraton van de sultan van Djokja, die niet door de Nederlandse troepen was betreden. Mijnheer Anton 75 jaar Dr. Anton Frederik Philips, mijn heer Anton zoals hij in het be drijf heet, de President-Commissa ris van de Philips Fabrieken in Eindhoven, wordt heden 75 jaar. Hij is 54 jaar in dit wereldbedrüf werkzaam. Samen met zijn broer Gerard, de stichter van de onder neming, bouwde hij een concern °P, dat in 1891 met 26 man perso neel begon en thans in 26 landen over de gehele wereld ongeveer 80.000 personen werkgelegenheid verschaft. Na de hevige guerrilla-aanval op Djokja, die op 1 Maart j.l. plaats vond, zijn Nederlandse troepen een gedeelte van de kraton binnengegaan, omdat, naar men van Nederlandse zijde meen de te weten, vanuit de Kraton op hen was gevuurd. In een radioboodschap van de leider der Republikeinse noodregering Sja- fruddin Prawiranegara, verklaarde de- •ze. dat de Nederlandse troepen in Djok- jc wreedheden hadden gepleegd als re- préssaille voor de guerilla-aanval op de stad De boodschap van Sjafruddin is naar de voorzitter van de Republi keinse delegatie, Mohammed Rum, ge zonden. De boodschap werd eveneens verstrekt aan Republikeinse leiders in Patavia. Mohammed Rum heeft de com missie van de V.N. van de berichten over Nederlandse wreedheden in Djok ja op de hoogte gesteld en hiervoor de aandacht van de commissie gevraagd. Bewaart de Brandstoffen- kaart T.A. 806 Het C.D.K. verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te willen vestigen, dat de brandstoffenkaart TA 806 zorgvuldig bewaard moet blijven. De mogelijkheid bestaat, dat van deze kaart nog gebruik zal worden gemaakt. Zij, die niet meer in het bezit van de kaart zijn, moeten hiervan vóór 25 Maart a.s. bij de plaat selijke distributiedienst opgave doen Het vragen van deze opgave heeft uitsluitend ten doel, het centraal distri butiekantoor gelegenheid te geven, het aantal vermiste kaarten vast te stel len Aan het verstrekken van een op gave kan derhalve geen recht op ver goeding worden ontleend. Met een vliegende uitval weet de Nederlandse doelman Kraak een Belgische aanval in de tweede helft van de interlandwedstrijd NederlandBelgie on schadelijk te maken. De Nederlandse rechtshalf Van Schijndel brengt zijn hoofd in de strijd. Kraak en onze rechtsback Steenbergen (v.l.n.r.) Vader sprong met zoontje uit bovenverdieping Vier qezinnen dakloos John Lewis, de leider van de Ameri kaanse mijnwerkersunie, heeft een op roep tot alle mijnwerkers ten Oosten van, de Missisippi gericht het werk van 14 Maart tot 28 Maart neer te leggen. Lewis zeide, dat de staking bedoeld was om nadruk te leggen op de „oppo sitie" tegen de benoeming van James Boyd tot directeur van het Federale Mijnbouwbureau. Boyd had namelijk nooit in de mijnen gewerkt. John Marchaido, voorzitter van de onafhankelijke Mijnwerkersbond waar bij 17.000 leden zijn aangesloten, heeft verklaard de staking van twee weken waartoe de voorzitter van de mijnwer- wersbond John Lewis heeft besloten, niet in acht te nemen, „omdat de sta king de voorstanders der wet Taft- Hartley, op het ogenblik dat de af schaffing van die wet in het Congres wordt besproken, in de kaart speelt." Andere grote stakingen dreigen. In de Ford-fabrieken te Detroit en bij de spoorwegen te Chicago. In de stad New York heeft het.„Railway Express Agen cy" zijn werkzaamheden bijna stopge zet en 9.000 employé's worden met ont slag bedreigd. Een felle brand heeft Zaterdag ge woed in Aartswoud, tengevolge waar van de kruidenierszaak van de heer Bakker en een dubbel woonhuis ver woest zijn. Vier gezinnen zijn dakloos geworden. Het was ongeveer tien uur toen de heer Bakker zijn vrouw was naar de avond van „Ontwikkeling" in café Bakker het driejarig zoontje in de slaapkamer op de bovenverdieping hoorde huilen. Hij ging naai het jon getje toe en zag, dat er boven een dichte rook hing terwijl bij de schoor steen de zolder brandde. De heer Bak ker greep het kind, maar het was on mogelijk om langs de trap naar bene den te gaan. daar de vlammen door de toevoer van verse lucht door de trap opening opeens fel uitsloegen. De vader heeft toen het raam aan de voorzijde van het huis geopend en is met het kind naar beneden gespron gen. Het huis was niet hoog, zodat va der en kind zich niet verwondden. De heer Bakker is daarna weer het huis ingerend en heeft het tweede kind een dochtertje van enige maanden uit de kamer gehaald. Aan bergen van inboedel of kleren viel echter niet meer te denken, daar het pand toen geheel in lichterlaaie stond. Naast de kruidenierszaak, aan de Noordzijde, stond een dubbel woon huis, bewoond door de heer Van der Eel en het echtpaar Landman, die al len afwezig waren. In een minimum van tijd was de brand ook op dit pand overgeslagen. Wel konden de buren een gedeelte van de inboedels redden De brandweer was inmiddels door de si rene gealarmeerd, maar brandmeester Modder van Hoogwoud stond voor de moeiliikheid. dat een belangrijk deel van ziin manschappen niet ter plaatse was of de genoemde uitvoering be zochten. Met sléchts een paar brand weerlieden rukte de Ford-trekker met dc spuit uit om binnen enkele minuten na het alarm bii de brand te zijn. Aan behouden van de brandende percelen viel niet meer te denken, zo dat men zich bepaalde tot het nathou den van de huizen, bewoond door de (••-.i-v-ip'ce. py, Vpr) rlnyi OnflpTlpnr- de. wat handen vol werk gaf omdat de brand een ontzaglijke hitte ver spreidde. Inmiddels waren diverse brandweerlieden uit Aartswoud ge arriveerd en men mocht het genoegen smaken, dat het vuur zich niet meer uitbreidde. Ook het aan de overkant gelegen huis van de heer Bruin had het door de met de Zuidwesteliike wind meewaaiende vonken het enige Geen herziening in de zaak-Rauter Naar wij vernemen heeft de Bijzon dere Raad van cassatie de aanvrage van de gewezen commissaris-generaal Rau- ter, die door die Raad tot de doodstraf is veroordeeld, niet ontvankelijk ver klaard. Conferentie met de Dom mions Het voornaamste doel van de bespre kingen tussen afgezanten van de Britse legering en de Dominions in de komen de weken zal de instelling zijn van ver- dedigingszones van het imperium, al dus verneemt Reuter van gezaghebben de zijde te Melbourne. De gezaghebbende zegsman verklaar de, dat men als volgt te werk zou gaan: Tussen de landen van het imperium zouden zones van strategische verant woordelijkheid worden verdeeld. Elk land zou de voornaamste verant woordelijkheid hebben voor de defen sie-problemen van zijn eigen zone. De samenwerking van andere landen met territoriale of strategische belangen in elk gebied zou worden gezocht. De V S. «ouden bijvoorbeeld worden uitgeno digd om deel te nemen in de zone van de Stille Oceaan en Frankrijk en Ne derland in de zone ten Noorden van Australië. De zegsman verklaarde voorts dat Britse deskundigen, die deze Week naar Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Canaoa, Pakistan, India en Ceylon zijn vertrok ken zouden spreken over andere gebie den van strategische verantwoordelijk- beid. Canada en Engeland zouden ver antwoordelijk zijn voor de Noordat- lantische zone. Zuid-Afrika en Enge land zouden verantwoordelijk zijn voor het midden-Oosten en de ontwik keling van midden-Afrika, Rhodesia en de Soedan. De zegsman verklaarde, dat na deze besprekingen een conferentie van pre miers te Londen zou worden gehouden om de uiteindelijke goedkeuring te ver lenen aan de bijzonderheden, die tijdens voorbereidende besprekingen waren u^werkt. tijd zwaar te verduren, maar ook hier wist de brandweer erger te voorkomen. Een zware handicap bij het blus- singswerk was de dichte rook. Om twee uur konden echter de meeste manschappen naar huis gaan. De naast de weg gelegen sloot was toen geheel leeggepompt. Paniek voorkomen. Zoals gezegd was er bij het uitbre ken van de brand een uitvoering in café Bakker, onder auspiciën van .Ont wikkeling" trad hier het cabaretgezel schap van Jan Buisman op. Wegens het onklaar raken van het bovengrondse electriciteitsnet door de brand ging in de zaal, waarin circa tweehonderdvijftig mensen dicht op elkaar zaten, het licht uit. Iemand die de brand kwam melden bad de goede gedachte om eerst bur gemeester Breebaart te roepen, die na het vernemen van het bericht de aan wezigen verzocht rustig de duistere zaal te verlaten, wat ook geschiedde. Men kan zich voorstellen wat er zou gebeurd zijn als in dit mensenpakhuis plotseling de kreet: „brand" had ge klonken! Door de verwoesting van de twee huizen zijn vier gezinnen dakloos ge worden ook de ouders van de heer Bakker woonden in het pand waarin de kruidenierswinkel gevestigd was maar een geluk is, dat van gemeente wege momenteel in Aartswoud vier nieuwe woningen worden gebouwd en de wftonrTriTntecKmmk"'1 1 e<>„!-„1 Uk deze huizen wel toewijzen aan de ge troffen gezinnen. Over de omvang van de schade 'en de oorzaak van de brand valt momenteel nog weinig te zeggen. We vernamen nog. dat de geldlade. waarin zich een belangrijk bedrag bevond, uit de krui denierswinkel is gered. Prins Bernhard nog niet hersteld Van verschillende zijden zijn aan het secretariaat van Prins Bernhard inlich tingen gevraagd omtrent de gezond heidstoestand van Z.K.H. Naar aanlei ding daarvan kan de mededeling wor den gedaan, dat de prins nog niet geheel is hersteld van de bronchitis-aanval, welke hem gedurende ruim twee weken noopte het bed te houden. Overdag mag de prins zich in de buitenlucht begeven, maar 's avonds treedt nog temperatuur verhoging op. Voor volledig herstel dient Z.K.H. nog korte tijd in de ber gen te vertoeven. Ben „schaf" in een stopfles Toen de jachtopziener J. de Jong te Schiermonnikoog bij het konijnen „del ven" met z'n schop op iets hards stoot te. dacht hij aanvankelijk, dat het een landmijn was. Bij nader onderzoek bleek echter,, dat in de grond bij de eendenkooi een stopfles was verborgen met een wel zeer ongewone inhoud. De fles bevatte o.m. voor f 30.000 aan effecten en voor 'n waarde van f 10.000 aan Nederlandse bankbiljetten. Voorts zaten er enige gouden voorwerpen in. Men vermoedt dat de fles afkomstig is van Duitsers, die in 1945. na de val van Groningen, op het eiland aankwa men. Zij staken over met vijf beladen schepen, 175 man, hoofdzakelijk S.D.- ers en S.S.-ers afkomstig uit 't beruch te Scholtenshuis te Groningen. Zij kregen onderdak in de boerderij bi.i de eendenkooi en bleven daar onge veer 6 weken na de bevrijding. TRANSFORMATOR BIJ LILLE ONTPLOFT Een transformator van 45.000 volt is te Beautor (Aisne) ontploft, 'n Paar ogen blikken later stonden de transformato ren van 15.000 volt eveneens in lichter laaie. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade is aanzienlijk en wordt op tien tallen millioen francs geschat „Er worden thans besprekingen ge voerd over het sluiten van een verdedi gend regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Zowel Britse, als niet-Britse landen zullen zich bjj dit verdrag kunnen aansluiten", verklaarde de Australische minister van defensie, John Dedman, vandaag tijdens een pers conferentie. Minister Dedman verklaarde verder, dat Groot Brittannie een „daadwerke lijk aandeel" had gehad in de bespre kingen voor een verdrag, „dat overeen zal komen met het Atlantische Ver dedigingsverdrag". Landen, die aan beide zijden van de Stille Oceaan zijn gelegen, zijn uitgenodigd om tot het verdrag toe te treden", zeide hij. Hond veroorzaakte dood van twee mannen Een melkboer ging Zaterdagochtend een woning aan het Clermont-plein te Vaals binnen, om zijn melk af te le veren. Hij nam een scherpe gaslucht waar en ontdekte, dat in een der kamers de 59-jarige W. J. en diens 26-jarige zoon bewusteloos te bed lagen. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat een der drie zich in de kamer bevindende hon den de gasslang had losgetrokken, als gevolg waarvan de mannen in hun slaap door het uitstromende gas wer den bedwelmd. Uiteindelijk zijn zij de verstikkingsdood gestorven. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. Duits tegenvoorstel inzake grenscorrecties Naar verluidt zou de regering van Noord-Rijn-Westfalen een tegenvoor stel ten aanzien van de Nederlandse aanspraken op grenscorrecties bestude ren, dat aan Nederland economische voordelen zou bieden, waardoor de verlangde grenscorrecties overbodig zouden worden. O.a. zou worden voor gesteld aan Nederland rechten te ver lenen tot exploitatie van bossen in de betrokken streken, alsmede aanleg door de Duitsers van een autoweg met extcrritoritale rechten, waarvan de kosten zouden worden verrekend on der de herstelbetalingen. Wanneer de bezettingsautoriteiten met dit voorstel instemmen, aldus wordt bericht, zal de regering te Düsseldorf de tekst ervan aan de Nederlandse regering doen toe komen. Gaaf Tsjiang Kai Sjek in afzondering leven? Van gezaghebbende zijde verluidt, dat maarschalk Tsjiang Kai Sjek op het eiland Koelarigsoe, ter hoogte van de Zuidchinese haven Amoy, is aange komen om daar in afzondering te leven. Premier Ho Ying Tsjin is te Sjang hai aangekomen op weg naar Nanking voor de formatie van een kabinet. Hij zou trachten alle politieke schakerin gen in z'n nieuwe regering op te nemen. De premier is voornemens een kern kabinet van tenminste negen ministers zonder portefeuille te vormen, die me rendeels voorstander zijn van „vrede tot elke prijs". TREINONGELUK EISTE VIER DODEN Bij een botsing tussen een personen trein en een locomotief nabij Gorach- poer (Voor-Indie) zijn vier personen om het leven gekomen en 37 gewonden. Koning George geopereerd Koning George van Engeland is Za terdagmorgen in het Buckingham Pala ce geopereerd teneinde de verstopping van de aderen in het rechterbeen weg te nemen. In een officiële mededeling van het Buckingham Palace wordt gezegd, dat de operatie geslaagd is. De toestand van de koning, aldus het bulletin, is bevredigend. FRANS VLIEGEND FORT VERONGELUKT. Vrijdag is een Frans vliegend fort bij Joenda in Frans-Cameroen brandend neergestort. Vijf inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op een YSfkenningsvlucht.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1