L Stad en Omgeving Zeer goede uitvoeringen van de Matthaus-Passion AGENDA Frankrijk k Vertolking heeft aan diepte en inhoud gewonnen Woelen en Wentelen van Rheumalische pijn - Heel de lange nacht... Bergen aatste Heiloo L.T B. afd. Heer Hugowaard verwerpt voorste? tot aankoop industrieterrein Pootaardappels naar Russische zone egmond aan Zee Oudorp Groet St. Panerai De productie s het optimisme ne koedijk De overweldigende belangstelling welke er steeds voor de „Matthaus Pas sion" heeft bestaan, bleef Zaterdagavond uit. Er waren veel bezoekers in de Alk- maarse Grote Kerk, maar men zou gaar ne ook voor deze „Passion"-uitvoering de Grote Kerk stampvol hebben gezien te meer daar de Ned. Herv. Oratorium Ver. onder leiding van dirigent Jonker de ge stelde opgave weer met zoveel toewij ding wist te vervullen. Bach's Passie hebben we reeds vol doende ingeleid, zodat we ons nu uit sluitend tot de uitvoering van het werk kunnen bepalen. Allereerst zij opge merkt, dat de uitvoering van het werk in z'n geheel aan diepte van inhoud heeft gewonnen. De dirigent hield zich meer nog dan anders schijnbaar strak aan de partituur met het gevolg, dat het sensuele element verminderde en men meer pure muziek te genieten kreeg. Voor deze boeiende en aan vaardbare interpretatie kunnen we dus zeer erkentelijk zijn, Deze lofwaardige conclusie betreft voornamelijk de koor zang. Deze schare amateur zangeressen en zangers heeft zich in de loop der ja ren een koortechniek weten eigen te maken, welke op hoog peil staat Zo kregen we dan op een klein ongelukje r.a, een voortreffelijk openingskoor te horen, waarin ook het knapenkoor uit nemend bleek te zijn. De contemplatie ve choralen werden zéér mooi gezon gen, en ook het slotkoor had momen ten van grote schoonheid. Het zangkoor boekte dus in muzikaal opzicht deze keer wederom een heel groot succes. Het solisten-corps had enige veran dering ondergaan en daar behoefden we in sommige opzichten geen spijt van te hebben. De sopraan-partij werd deze keer gezongen door Dora v. Doorn Lindeman. Zij heeft een zeer fraai stemgeluid en gaf een prachtige voor dracht van Bachs muziek. Met deze zangeres was dus wel een uitstekende keuze gedaan. De alt. mevr. Bückström die onver wacht de partij van Annie Hermes overnam, heeft een zeer mooie stem. zong echter haar partij wat vlakweg. Er was van innerlijke bewogenheid niet veel te bespeuren. Wat nog te zeggen van de Evange list (Jan Schipper) tenor, en de Chris tus-partij (Laurens Bogtman) die tel ken jare ons nimmer teleurstellen aan artistieke zang en werkelijke kunstzin nige herschepping. Han le Févre bleef aan zichzelf ge lijk. De bas Piet Dalenberg zong zijn partij nog wat te schools en moet vrijer worden in de voordracht. Zijn tech niek was wel goed. Van de instrumentale soli willen we vermelden de keurige viool-solo ge speeld door Hertha Ellegiers. Er was een orgelpartij met fijn gekozen re gistratie van Piet van Egmond. Het DIRIGENT CORN. JONKER cembaal dat met haar bijzondere klankkleur als het ware een testamen- tische sfeer schept, werd muzikaal be speeld door Nico Akkerman. De Arnhemse Orkest Vereniging ver zorgde de orkestbegeleiding, zeer lof waardig en soms ook wat onevenwich tig. maar er is nu eenmaal nooit vol doende gelegenheid om met zo'n orkest te repeteren. Nog willen we een extra compliment brengen voor iets waar veel bezoekers niet zo spoedig aan denken, n.l. het or ganiseren van een dergelijke grootse onderneming. Deze organisatie was perfect! Moge de „Passion"-uitvoerin- (Ontleend aan onze advertentie rubriek). MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het lokkende leven (18 jaar). BONNEN HALEN, 14 MAAKT ALKMAAR: S van Smit tot einde S. EGMOND-BINHEN: Niet zelfverzor- gers. DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Muziektuin, 2.30 uur: Lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. BERGEN, 19.30 uur: Raadsvergadering BONNF - HALEN, 15 MAAKT ALKMAAR: Letter R. SCHOORL: Alle inwoners. Promotie-competitie Alkmaarse Boys De eerste helft van de promotie- degradatiecompetitie, waaraan Alkm. Boys deelneemt, ziet er als volgt uit: 20 MAART: Alkm. BoysHilversum; ZilvermeeuwenI.V.V. 27 MAAKT: I.V.V.—Alkm. Boys .(Vole- wijekers-terrein)ZaandijkZilver meeuwen. 3 APRIL: Hilversum—I.V.V.; Alkm. BoysZaandijk. 10 APRIL: ZaandijkI.V.V.; Zilver meeuwenHilversum. 17 of 18 APRIL: ZilvermeeuwenAlkm. Boys; HilversumZaandijk. Vlotte Snip en Snap-revue Zaterdag- en Zondagavond bracht René Sleeswijk in het Gulden Vlies de nieuwe Snip en Snap-revue „Tot ge noegen". Wij twijfelen niet of zij, die de voorstellingen bijwoonden, zullen Kunstcollectie in bruikleen De heer C. van Tijen, vroeger arts te Monnikendam, thans rustend ge neesheer te Amsterdam, heeft aan de gemeente in bruikleen afgestaan een collectie inlands (oud-Hollands) aar dewerk, welke hij in de loop der jaren heeft verzameld.Deze bestaat uit pl.m. 2000 tegels, 150 haardstenen, 100 schotels, kruikjes, kannetjes e.d., 2 tegelkasten met resp. 40 en 30 laden en 6 borden en scherven, de kast en de borden afkomstig van de verzameling dr. v. Tijen uit het Rijksmuseum te Amsterdam, benevens enige littera tuur over kunst en kunstnijverheid. De bruiklening (voorshands 5 jaren) kan daarna worden verlengd. Drs. H. B. J. Vlas zal de collectie, in overleg met de gemeente-archivaris inventariseren en verzorgen. B. en W. hebben deze collectie voor lopig aanvaard, omdat zij een grote attractie voor vreemdelingen zal zijn. Zij stellen de Raad voor de heren Van Tijen en Vlas de dank der gemeente te betuigen. Begrotingen 1949 burgerlijke instellingen van weldadigheid B. en W. stellen de Raad voor de volgende begrotingen voor 1949 goed te keuren: a. die van het Centraal Ziekenhuis, in ontvang en uitgaaf ƒ921.200 met een le suppletoire begroting van 18.445, met toekenning van een gem. subsidie van 235.315, of zoveel min der als voor het sluiten van de reke ning over dat jaar nodig zal zijn; b. die van het Burger Weeshuis, in ontvang en uitgaaf op ƒ12.996; c. die van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, in ont vang en uitgaaf op de gewone dienst 732.700 en op de kapitaaldienst van 7000.met toekenning van een gem. subsidie van ƒ451.125 of zoveel min der als voor het sluitend maken van de rekening over dat jaar nodig zal zijn. '1- i genoten hebben van deze vlotte revue, gen in de volgende jaren weer de oude g. enorme belangstelling trekken welke zij verdienen. Ms. Verdeling der gemeente in kieskringen De wet van 16 Februari 1949 bracht wijziging in de kieswet in het bijzonder t.a.v. de verdeling der gemeenten met meer dan 20 000 zielen in 3 kieskrin gen. Ann de Raad is thans de be- voeg'dheid gegeven om, onder goedkeu ring van Ged. Staten, deze verdeling op te heffen of de gemeente zo nodig in twee kieskringen te verdelen. De opheffing der kieskringen zal een belangrijke vermindering en ver eenvoudiging van de administratieve werkzaamheden ten gevolge hebben en ook de verkiezingskosten tullen veel lager zijn. De opheffing of vermin dering der kieskringen is facultatief gesteld omdat het in zeer bijzondere gevallen van belang kan zijn deze ver deling te handhaven, b.v. voor de aller grootste gemeenten of die met socio grafisch verschillende onderdelen. Voor Alkmaar kan opheffing alleen maar voordeel betekenen, waarom B. en W. voorstellen daartoe over te gaan. Aankoop gronden N.V. Nooit Gedacht" Na onderhandelingen met de N.V. „Nooit Gedacht" biedt deze de ge meente bouwrijpe grond tot een bedrag van 182.000 te koop aan, w.o. be grepen de houten brug over de Blee- kersloot tegenover de Comanstraat. Voor de verwezenlijking van de uit breidingsplannen „Overdie en Achter- meer" en Alkmaarse Hout is het ge wenst dat de gemeente bedoelde gronden in eigendom verkrijgt B. en W. achten de gevraagde prijzen bil lijk. Voor het bouwrijpe terrein zullen nog kosten moeten worden gemaakt, welke op pl.m. ƒ3.per M2 geraamd worden. De gemeente krijgt door aan koop der terreinen nog een vordering op het Rijk wegens oorlogsschade. De gem. lichtbedrijven zullen voor iedere perceel, dat een electrische aan sluiting krijgt van de Bleekersloot af een bedrag van 75 terugbetalen tot een maximum van 750.minus 375.welke reeds door verkoop ster voor 5 aangesloten percelen is ontvangen. Zolang de grond verhuurd kan. blijven kan op een huuropbrengst van 1700.per jaar worden gere kend. B. en W. stellen de Raad voor deze gronden aan te kopen en ze in het grondbedrijf te brengen. die als geheel een uitstekende indruk heeft gemaakt. Amusement, kleur en gratie waren de hoofdkenmerken. Willy Walden en Piet Muyselaar wa ren in „ouderwetse," vorm en dat zegt voor hen, die dit tweetal kennen, reeds meer dan genoeg. Zij brachten diverse nieuwe nummers, o.a. Pech en prima. Alerta het waarschuwingstoestel in de kruidenierswinkel met Hetty Ber ger en Jean Smits. De Ideale vrouw en Het Indische Avontuur waren niet onbekend, maar „De Mop" was zeer aardig gevonden (Jean Smits werkte hierin mee). Willy Wadden als de klei ne burgerman en de schets Bijgeloof, door Hetty Berger en Piet Muyselaar mogen nog genoemd. Als Snip en Snap behaalden de 'bekende artisten een da verend succes, vooral na hun kostelij ke imitatie van de Andrew-Sisters. Ook in de finales voor de pauze en aan het slot hadden de hoofdfiguren een belangrijk aandeel. Wat het ge heel een bijzondere charme verleende was het uit acht dames bestaande re vue-ballet, dat in fraaie costuums op aantrekkelijke wijze verschillende nummers tot een succes maakte. En hierbij moge dan nog direct genoemd het zeer goede danspaar Ida Hajos en Surany, benevens Rodney en Sann. die als acrobatische stepdansers optraden. Verschillende dansen van het duo HajosSurany verwireven een dave rend applaus, vooral ook in de finales. Het ballet der Lovelies trad met veel bijval op in het openingsnummer, de Week-end Express. Brazilië, Au Bon- hem des Dames (een zeer geslaagd nummer), de Show-boat, 't Was in Mei, de kostschool-idylle, Warsaw Concerto en de mooie finale. Deze nummers smaakten als geheel een bijzonder goede indruk. En dat Willy en Piet een paar uitnemende revue- artisten zijn is weer opnieuw in „Tot Genoegen" bewezen. G. Demonstratie politiehonden Zondagmorgen had op het landgoed Nijenburg te Heiloo een demonstratie plaats met politiehonden. Gastvrouwe was de Politiehondenver eniging in Heiloo, die de Amsterdamse Politiehondenvereniging had uitgeno digd, welke door de voorzitter der ont vangende vereniging, de heer F. Boxem, hartelijk werd welkom geheten. De demonstratie, welke veel belang stelling trok, stond onder leiding van de heer Fok uit Heiloo en had een vlot verloop. Als „pakwerker" („boef" in een leren pak) trad de Rijksdiensthon dengeleider wachtmeester Van den Brink op. Er was een 15-tal honden uit onze mgeving en Amsterdam aanwezig. NOORDERMARKTBOND, 14 Maart. 50000 kg Rode kool f 12.80—f 18.20; 63000 kg Witte kool f 9.40—f 10.90; 4000 kg gele kool f 16.1017.30; 12000 kg peen f 2.50—f 2.80; 600 kg Uien f 2.70—f 3.90. omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt.... Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft S® Uw pijnen het lichaam uit Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen aoet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren^ die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor millioenen lijders aan Rheumatfsche pijnen: Kruchen Salts Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededeling). Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek 102 B85 Bremond: Wijsbegeerte in wor ding 1948 104 M47 Mennicke: De achter grond van de tweede Wereldoorlog 1947 104 V55 VestdUk: Het eeuwige telaat 1948 109 J36 Joad: Filosofie voot onze tijd 1946 109 R86 Russell: Geschiedenis der westerse filosofie 1948 109 W89 Wulf, De: Wijsbegeerte en beschaving in de Middeleeuwen 1947 110 B80 Braak, Ter: Van oude en nieuwe christenen 1937 133 C16.8 Carp: Suggestie 1947 133 M15d Maeterlinck: De dood 133 P18 Parker: Astrologie 1934 133 R16 Ram: Psycho logische astrologie 1935 170 B81,8 Bran- de: Ontwaak en leef 1936 170 C22 Che valier: Ons geestelijk leven en het hier namaals 1939 170 H84 Houwink: Le- vensopbouw 1943 170 M47 Mennicke: Ons tijdsgewricht 1947 170 M84 Mounier: Een krachtige persoonlijkheid opbouwen 1941 170 R13 Radhakrlshnan: The philosophy of Rabindranath Tagore 170 Z30 Zeyl- mans van Emmichoven: Hygiëne van de ziel 1946 173 G90,5 Groskamp—Ten Have: Achter hef. masker 1948 176 M86,5 Mül- ler—Freienfels: Man en vrouw 1939 176 S641 Slater, Huddleston: „Ik hèb geen man!" 1947 178 P9o Proost: Weg en werk 1941 Geïllustreerd Den Haag en het regionalisme „De plaats van Den Haag in ons land" was ditmaal he^ onderwerp van een con ferentie op de Volkshogeschool te Bergen ,,Hoe ziet Den Haag de plaats van de gewesten?" was het onderwerp, dat drs J A Verhorst, administrateur bij het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting, inleidde Spr bestreed de opvatting dat de de- partements-ambtenaar los van het volk zou staan en wilde voorop stellen dat het door de regionalisten gehuldigd© subsi diariteitsbeginsel de opvatting dat ho gere overheidsorganen niet moeten doen wat de lagere even goed doen kunnen ook een beginsel van de centrale over heid is Een scherpe scheiding tussen wat landelijk, regionaal en plaatselijk gedaan moet worden is echter niet te maken Als overgangsstadium van centralisatie naar decentralisatie noemde hij de deconcen tratie, het stationneren van rijks-amb tenaren in de verschillende plaatsen^ zo als dit na de bevrijding bij de weder opbouw is gebeurd Deze „gedeconcen- tieèrde" rijks-ambtenaren zijn volgens spreker grote regionalisten gebleken Thans is bij wederopbouw bijna de eindfase be reikt: vóór Juni aanstaande zullen alle daarvoor In aanmerking komende werk zaamheden aan de lagere bestuursorganen zijn overgedragen Spr, die voorstander is van het regio nalisme, deed een beroep op de gewes ten om het verstandelijke niet te zeer door het sentiment te laten overheersen Men moet ook bij het regionalistisch streven aandacht besteden aan het doel matige en meer int de toekomst dan in de historie zien Spr eindigde met een beroep op meer begrip voor de geweste lijke problemen, op zijn beurt aan de gewesten mëë^r begrip te vragen voot ,de problemen der centrale overheid' V 'W»T. 3'b lisSW* f Aankoop van het Dorpshuis door de gemeente Morgenavond zal de Raad der gemeente Bergen in openbare vergadering bijeen komen De agenda van deze vergadering vermeldt onder meer een voorstel van B en W om over te gaan tot aankoop van het perceel „porpshuis'* en dit gebouw met de daarbij behorende grond voor de tftd van tien jaar te verhuren aan het „Kunstenaars-Centrum Bergen" De koop prijs voor het perceel is na taxatie vast gesteld op f 22,000, Tevens wordt voorgesteld, de kleine barak aan de Karei de Grootelaan tegen een lage vergoeding beschikbaar te stel len voor de Bergense Jeugdgemeenschap in oprichting Indien deze voorstellen worden aangenomen achten B en W zich ontslagen van het geven van subsidies aan het K C B De gehele opzet zou de gemeente op een uitgave van plm f 960,per jaar komen te staan Voorts vermeldt de agenda o m een voorstel van B en W om in het vervolg de kermis ook op Zondagmiddag open te stellen, alsmede een voorstel tot aankoop van alle wegen en enkele percelen bouw grond te Bergenr aan Zee Ongecorrigeerd.) Een Sowjefrussisch tegenpact? „De Sowjetregering bereidt een de fensief verdrag voor het Midden-Oosten voor, dat de tegenhanger zal zijn van het Atlantische Pact", zo verklaarde de Amerikaanse radio-commentator Drew Pearson, Zondagavond. Hij voegde er aan toe, dat dit verdrag o.m. Iran, Turkije, Egypte en Griekenland zou omvatten. „Indien deze vier landen weigeren over een dergelijk pact te on derhandelen", aldus Pearson, „zullen zij door het rode leger doodeenvoudig wor den bezet". Drew Pear in voorspelt anderzijds de benoeming van de waarnemende be middelaar in Palestina, Ralph Bunche, tot ambassadeur der Ver. Staten te Moskou en de vervanging van de alge mene administrateur van de ECA, Paul Hoffman, dcor de staatssecretaris van binnenlandse zaken, Julius Krug. EEN „BONTE AVOND". De zaal was ongeveer voor driekwart gevuld toen voorzitter N. Majolee de bonte avond van het Instituut voor Ar beiders-ontwikkeling Zaterdagavond in De Rustende Jager opende. Hij sprak daarover zijn teleurstelling uit. De avond is echter prachtig geslaagd. De A.J.C. uit Alkmaar onder leiding van Willem Kaagman bracht een goed uitgevoerd programma naar voren, waarin zang en muziek de boventoon voerden. Ook het lekenspel „Lachzaad" werd uitstekend ten tonele gebracht. Hierna traden voor de eerste maal op ,.De Kaloea Eilanders" met liedjes uit het zonnige Zuiden. Ook na de pauze trad deze groep nog enkele malen op verdienstelijke wijze naar voren en er is wel genoten van dit nog jonge groepje. De balletgroep onder leiding van me vrouw Majolee was weer af, zoals wij dit van deze groep gewend zijn. Op goe de wijze werd „Mondnacht Auf der Al- ster" met muziek van Oscar Fetras ten beste gegeven. Mevr. Majolee en mevr. Witte (pianiste) die de balletgroep be geleidde, hadden voor hun medewerking bloemen in ontvangst te nemen, evenals de vrouwelijke medewerksters van de groep ..De Kaloea Eilanders". Het Instituut kan weer met recht trots zijn op de organisatie van deze avond en zij heeft de aanwezigen weer enkele prettige uren bezorgd. De heer Majolee wekte na afloop op, de nog resterende avonden die door het Instituut worden georganiseerd te bezoeken. In de pauze werd een tiental boeken dat gratis ter beschikking was gesteld ver loot. »">U< Uitbreiding productie afdeling gasbedrijf Op 15 Juli 1948 besloot de Raad tot aanschaffing van een complete in bouw voor een der bestaande kamer ovens in de kologasfabriek, waarvan de kosten met bijkomende werken ƒ80.000 zouden bedragen. De prijs verhouding van kolen en de bijproduc ten daarvan is thans zodanig, dat de productie van koolgaas veel kostbaar der zou zjjn dan die van watergas als over een paar maanden het nieuwe watergastoeste: in gebruik kan wor den genomen. Bovendien zal de prjjs van het hier geproduceerde koolgas hoger zijn dan dat wat door de hoog ovens in Velsen wordt aangeboden. B. en W. achten het daarom voors hands niet verantwoord over te gaan tot een belangrijke invordering van kapitaal ten behoeve van de inbouw van een oven en stellen de Raad voor het bedoelde besluit in te trekken, Tentoonstelling „Maatschappelijk Werk" Ter geieg nheid van het 35 jarig be staan van de Sociale Raad, Districts- Armenraad U Alkmaar e.o. zal van 19 tot 26 Maart een tentoonstelling wor den gehouden onder het motto „Maat schappelijk werk toen en nu". De tentoonstelling wordt gehouden in het Stedelijk Museum aan de Breed- straat. Vrijdagavond j.I. vergaderde de LTB, afd. Heerhugowaard-Nrd. Voorzitter Oudeman zei dat het momenteel iets beter gaat aan de veiling. Dat zal de tuinbouwers weer moed geven Mede gedeeld werd nog, dat van de voorzit ter van de N. M. Bond bericht ontvan gen was, dat nog 700 wagons pootaard- appelen geplaatst kunnen worden in de Russische zone van Duitsland. Aan ingekomen stukken was o.a. binnengekomen een brief omtrent op richting van 'n eigen T.B.C.-fonds voor tuinbouwers met inkomen meer dan f 3750. De premie zal f 6 per jaar be dragen Eerst een half jaar na toetre den zal van dit fonds gebruik gemaakt kunnen worden. Vergoed wordt 50% van de liggingskosten. De Zaai-zaad en pootgoed-vereniging zal binnenkort 'n oprichtingsvergadering houden. De voorzitter wees op de grote voordelen der vereniging. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer van Woerkens te Alkmaar. De heer Kleve- ringa zal op 17 Maart a.s. een lezing houden in het Gulden Vlies, die voor alle - leden van de LTB van groot be lang is. De heer Jn. Veldman gaf eni ge nadere inlichtingen omtrent deze spreker. Voorstellen. De heer P. Bleeker zag gaarne een voorstel ingediend voor het aanschaf fen van een weegbrug bij de veiling. De voorzitter zei. dat het voorstel reeds in een vorige vergadering van de N.M.B. besproken was en afgewe zen. Niettemin ging de vergadering tot stemming over. Er waren slechts 29 vóórstemmers, zodat het voorstel werd afgestemd. De N. M. Bond stelde de aangesloten verenigingen voor om hun machtiging te verlenen tot aankoop van één ha. industrieterrein tot een bedrag van f 50.000. Dit punt der agenda leverde nogal wat stof tot spreken op. Wat men met dit terrein wil doen is nog niet vast, maar dat het in de toekomst van belang zai zijn is wel zeker. De vaarten die in dit terrein gegraven zullen worden, gaan niet van de ha. af. Het stuk grond is bezuiden de vei ling gelegen, wat een ideale plaats ge noemd mag worden. Hierna gaf de heer Jn. Veldman, bestuurslid LTB, een dui delijke en interessante lezing omtrent dit punt. Hij kwam in het kort op het volgende neer; De gem.'-secr., Specker, hield kort geleden een lezing voor de Kernclub alhier. De bevolkingsaanwas in onze gemeente is zeer groot, zodat binnenkort op een zielental van 6300 kan worden gerekend. En wat moet dat in de toekomst, met al deze mensen op 3000 ha. Wanneer toe stemming zal worden verleend tot de aankoop, hielp men a.h.w., zoals reeds jaren wordt gedaan Langedijk groot maken. Maar we moeten nu in de toe komst zorg dragen voor de positie van onze eigen jongens, er "moet hier in dustrie gevestigd worden. Deze lezing van de heer Veldman werd met luid applaus begroet. Voorzitter Oudeman zei, dat men dan niet moet overgaan tot het vestigen van een veiling alhier, want dat zal absoluut een debacle wor den. Kijk maar eens naar 'Heerhugo-' waard-Zuid, dat het afgelopen jaar niet minder dan f 200.000 veilde aan de veiling te Beverwijk. De vergadering sprak hierover haar sterke afkeuring uit. Pastoor Borsboom nam aangaande dit punt ook nog even het woord. „Een ieder moet zorgen dat zijn jongens in de toekomst geborgen zijn. Indien er dus voor hen in de landbouw geen toe komst is, moeten zij absoluut een vah leren. Want vooral onze gemeente heeft gebrek aan vaklieden. Dus een land bouwer moet nu niet meer zijn zoons tot zijn 20ste jaar op het land houden, maar, indien zij dit verkiezen, een vak laten leren". Spr. zal het ten zeerste toejuichen, als men hier enige indus trieën weet te krijgen. Tenslotte ging men tot stemming over. De uitslag was: 45 tegen 29 voor en 3 blanco. Hoewel het voorstel hier niet is aangenomen, is het nog lang niet te zeggen of dat niet door N.M.B. zal worden aange kocht. Er moeten nog 9 verenigingen over stemmen De poters. Het laatste punt der agenda was het voorstel tot het bindend stellen van de poters aan de veiling. Omtrent dit punt werd stevig gediscussiëerd. De voorzit ter zei, dat alle besturen van de Noord hollandse Verenigingen het noodzake lijk achtten, dat dit punt wordt aan genomen. Dit omvat alle pootaardap- pelen. De vergadering heeft het zelf in handen om de statuten te verande ren van de N.M.B. Bij een meerderheid van 2/3 der leden kan zulk een wijzi ging plaats vinden. Wanneer dit voor stel nu wordt aangenomen, kan men later nog overgaan tot het vormen van een coöperatie. Door de heer A. Ver- wer werd omtrent dit punt heftig ge debatteerd. Ook omtrent dit punt stel de de voorziter voor om tot stemming over te gaan. Het voorstel werd ver worpen met 35 tegen, 27 voor en diver sen blanco. Als afgevaardigden voor de a.s. N. M. Bond-vergadering werden gekozen de heren J. Groen. C. Plak Cz., A. Verwer. P. Bleeker. P. Mooy en Jb. Bleeker. Adspiranfenuitvoering van „Achilles" Vrijdagavond gaf de gymnastiekver. Achilles de 2e uitvoering in dit seizoen, De voorzitter, de heer Dekker, wees er in zijn openingswoord op, dat deze 2e uitvoering nodig was, omdat het onmo gelijk bleek de adspirant-leden ook in de eerste avond te doen optreden. Er zijn er niet minder dan 160, wat tevens verklaart, dat deze avond niet alle ouders konden worden uitgenodigd, daar de zaal van De Vergulde Valk voor 500 mensen te klein is. Hij hoopte dat men dit zou begrijpen en biUijken, De avond werd begonnen met vendel- zwaaien en het zingen van het gymnas tenlied door alle deelnemers. De uit voering deed voor de toekomst het beste verwachten. Natuurlijk waren de pres taties van de adspiranten, w.o. verschil lende van nauwelijks 6 of 7 jaar, nog bescheiden en liet de correcte uitvoe ring hier en daar wel eens iets te wen sen over. Maar het jeugdig enthousias me, waarmede gewerkt werd, deed wel dadig aan en uit deze volle ambitie zal zeker iets goeds groeien. Er was aar dige afwisseling van rhythmische oefe ningen, een kabouterspel, zang en dans, zodat de avond geen ogenblik eentonig dreigde te worden. Het was naar aller genoegen,, dat de heer P. Dekker om streeks 11 uur dank bracht aan de leid ster mej. Borjeson en de leider, de heer Schroor, voor hetgeen zij met de adspi ranten bereikt hebben en de wijze, waarop zij de orde wisten te handhaven onder zoveel jeugd. In deze dank betrok hij mede mej. de Graaff, die geheel be langeloos na vele repetities, alles aan de piano begeleidde. Als dank der ver. eniging bood hij haar een muziekwerk aan. Na eeri woord van dank, ook aan de andere medewerkenden, sloot hij deze aardige gymnastiek-avond. Nieuws van „De Hengelaar" Zondag 13 Maart hield de hengelaars club De Hengelaar haar laatste viswed strijd van dit seizoen. Deze keer was 't Westeinde als operatieterrein uitge zocht. Tijdens de busreis was de stem ming er goed ingekomen. Even vóór half 9 werden de hengels uitgeworpen en een ieder deed zijn uiterste best om de baarsjes aan de haak te slaan. Na twee uur waren er 31 baarsjes gevan gen. De buit was wel niet groot maar er waren toch mooie maatbaarsjes bij. De uitslag was: le prijs F. Nieman; 2e prijs P. Wiedijk; 3e prijs W. Corbie; 4e prijs G. Staa; 5e prijs D. Beeldman; 6e prijs H. Wester; 7e prijs N. v. d. Heide; Se prijs Jac. Staa Jr. en 9e prijs J. van Rijn. In het clubgebouw werden de prijzen door de voorzitter met een voor ieder passend woordje uitgereikt. „Elck waf wils" op de planken Het zaaltje van Jn Hakof, de Groeteï Schouwburgzaal, was Zaterdagavond weer overvol, toen een vijftal nimfen het cabaretgezelschap aankondigde met: .Hallo, hier Groet" en de aanwezigen met een vriendelijke glimlach uitnodig- r| den om zorgen en verdriet een avondje aan de kant te zetten. Het werd cen'l avond van ernst en luim, een liedje en 'j een schetsje, vol geest, vol wijsheid en onwijsheid. Vóór de pauze werden di-.g verse vrolijke nummers met succes ge- bracht. Na de pauze gaf het gezelschap een vertolking van „De Van Petten's op het oorlogspad" door J. van Alfen, die - ook de auteur van voorgaande liedjes en schetsen was. Deze première werd een succes voor auteur en spelers. Entr'acte, dansmuziek en begeleiding werden verzorgd door het trio Sieu- werts, viool. Kaal, cello en KI. Venne- ker, piano, die ook de muziek voor 6' verschillende nummers gecomponeerd had. Een goed geslaagde avond! (Van onze correspondent MET DE CANTONALE einde Maart in het komt er weer enige tck binnenlandse politieke Frankrijk. De bladen van c Force zoeken in hoeken er berichten, waaruit zou kun dat de Derde Macht met Queuille het er nog niet zo afgebracht. Dat ze daarin slagen ligt deze keer mit spreekwoordelijke handighei Parjjse collega's dan wel a dat Henri Queuille inden goede staat van dienst mag Er sprankelt optimisme in Nadat de communistisch in het mijngebied was neer waarbij deze Franse regerin ker toonde dan al haar t loopsters sedert het staken delijkheden de mijnscha nundeerd stonden, Parijs tr citeitsloze dagen kreeg en c nen moesten uitvallen weg- lend gebrek aan steenkolen, erg donker uit voor het F Het scheen alsof men op dit Ijad gewacht, alvorens men ten wilde inzetten. De eers symptomen, o.a. de stijging ductiecijfers, kwam al in 194 weinig vertrouwen men bleek wel uit de jaareind ten, die vrijwel unaniem i I moeilijk en zeer slecht 194: den. Doch het Franse volk is ii ties onberekenbaar. In Jar a men de handen aan de p werkte, dat het een liev- Langzaam maar zeker ontstc nieuw vertrouwen in Fran stel met het gevolg, dat de cijfers over Januari een bei geven, dat zelfs de grootste in hun stoutste dromen ni durven hopen. Op het indus 'werd 32 pet. meer geprestet de overeenkomstige maand v ondanks de enorme slager herfst-sabotage steeg ook c lenproductie in Januari vooi boven het vooroorlogse pe: uit de textielfabrieken kwaï alle productie-sectoren gunsti ten binnen. Het herstel va bouw in het afgelopen jaar i king nemende, begonnen d< hieruit weer enige moed te j De gevolgen van het stijge drijvigheid zijn veelbelovend de dit jaar hoopt Frankrijk verzorger te zijn voor steenko graan en vele andere produc meent men reeds een surplui producten te kunnen expoi brood kon van de bon wordi de armzalige suikerdistribi I verhoogd tot 1000 gram per p maand. Ook het boter: sprong omhoog en men re dat nog vóór de Maart-ve slechts een distributie van herinneren aan de voedsel ring. Op het meest gunstige oge ceerde de minister van fina bekende 5 pct.-leniiig, die ev nog toe de verwachtingen I troffen. Het aantal insehrijv: zo gunstig, dat het vertrou Franse valuta steeg, hetgef laatste dagen tot uitdrukking een, zij het geringe, daling va Met grote blijdschap gevi wij kennis van de geboor van onze zoon en broert FRANCISCUS. W. PIE—ROMIJN J. PIE GREETJE. Alkmaar, 13 Maart. J. v. Scorelkade 29. BEREND LEISHERS en A LID A IMMING hebben de eer U kennis geven van hun voorgr nomen huwelijk, waarvs de voltrekking zal plaa hebben op Donderdag 2 Maart a.s. des namiddag 2 uur te Oterleek. Grootschermer A 96 Stompetoren D 82 Maart 1949. R!f,eptie op de trouwda te Stompetoren van 3— WEDEROM: PAST OP UW RIJWIEI Donderdagavond j.I. is van achte' het huis van de heer v. d. Hartigh een zo goed als nieuwe damesfiets gestolen De dief is zeer zeker een laaghartK persoon geweest, om een fiets weg te gappen bij een sterfhuis. Het is echter en goede waarschuwing voor de ander' inwoners vooral geen fiets on- of hal'- beheerd te laten staan. WOENSDAG RAADSVERGADERING Woensdagavond komt de raad vfl Koedijk in openbare vergadering bijee'l Onder meer wordt behandeld een ver zoek van de Stichting Geestelijke Vol!"' gezondheid in Noord Holland om sub' sidie en een soortgelijke aanvrage de Katholieke Gezinsverzorging Oudorp. Heden overleed, na «f n 'angdurlg doch ge duldig gedragen lijdtn, onze lieve Vrouw, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mevrouw grietje schouten, geb. de grand,' In de ouderdom 76 jaar. Uit aller naam: Jb. SCHOUTEN. Alkmaar, 12 Maart 1949. Zeglis 22. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Woensdag op de Ge meente-Begraafplaats. Vertre» van het Sterf huis nam. twee uur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2