Laatste schot der Belgen maakte einde aan overwinningsillusie Nederland ac Reeds 187.000 ton groenten naar Duitsland verzonden avontuur Res Ongenaakbare Kraak was struikel blok voor de Rode Duivels Rustkwartier verrichtte wonderen Zeven bestuursvoor stellen ter sprake Spe/ers passeren de revue Kraak de uitblinker IDENTIE Palar is hei uiiersie ieri Voortgezet debat i Veiligheidsraad Na de vry tamme vertoning die het Oranje-team en de Rode Duivels de 21ste November van het vorige jaar in het Durne-stadion ten beste gaven, was de ontmoeting in het eivolle Olympisch Stadion een ware verademing. Het was weer die echte Holland—België-sfeer die ruim 63.000 bezoekers in vervoering bracht en zijn climax vond toen scheidsrechter Nilsson ongeveer 30 seconden voor tjjd floot en naar de beruchte stip voor Kraaks heiligdom wees. Het Oranje-team had op dat moment met 32 de leiding en kort te voren zag het er naar uit, dat dit Nederlands elftal een einde zou maken aan de reeks geiyke spelen. Het toekennen van de penalty bracht die zeker schijnende overwinning echter in gevaar, hoewel er natuurlijk nog een kleine kans was dat Mermans, die zich achter de bal plaatste zou falen of dat Kraak zou sla gen. Het was stil, doodstil in het Stadion. Even scheen het of ook de gierende wind tot bedaren kwam. Het was slechts kort, want spoedig verbraken de 8000 Belgen die over de Moerdijk waren getrokken deze stilte met vreugde kreten. Kraak, die de wedstrijd van zijn leven speelde, die drie of viermaal een zeker schijnend doelpunt wist te voorkomen, deze Kraak moest wel bui gen voor de keiharde kogel die Mermans koelbloedig in de touwen joeg. Weinige tellen na de aftrap floot scheidsrechter Nilsson voor de laatste maal en elf Belgen traden buiten de krijtlijnen met de wetenschap dat zij slechts ternauwernood een gelijk spel uit het vuur hadden gesleept, terwijl zij met half-time naar de kleedkamers trokken met de overtuiging dat zij voor het eerst na de oorlog een overwinning op een Nederlands elftal gingen boe- ken. Weinig hoopvolle eersie helft Het was jammer dat met de haven in 't zicht de overwinning door een pe nalty, die Steenbergen veroorzaakte door hands bij zijn poging om de bal te koppen, verloren moest gaan. Het neemt echter niet weg dat dit gelijke spel de verhouding beter weergeeft dan een overwinning zou hebben gedaan. Met het ingaan van de rust was er wel geen Nederlander meer die op een overwin ning durfde te hopen. De verdediging maakte fout op fout en ook onze aan- valslinie draaide niet op volle toeren. Wel liepen Wilkes en Lenstra om Hen riet en Gillard heen alsof deze beide Belgen soms niet bestonden, doch voor het doel werd er te peuterig gespeeld en steeds weer werden goede passes door Brandes, maar vooral door Rijvers, „om zeep" gebracht. Vermoedelijk zal het theekwartiertje in de Nederlandse kleedkamer meer met een bekende ..Karei Lotsy"-speech, dan met thee zijn gevuld geweest, want na de hervatting werd er aanmerkelijk beter en enthou siaster gespeeld. Onverbiddelijk kwa men steeds weer de Nederlandse aan vallen op de veste van de Rode Duivels aanrollen en het was duidelijk dat suc ces niet kon uitblijven. Clavan, Brandes en Lenstra vonden het net achter Meert terwijl Kraak niet meer te passeren bleek. Slechts een penalty was in slaat om de man uit IJmuiden te doen bui gen. Op het laatste moment moest de Vroet verstek laten gaan en genoot Schijvenaar de eer als aanvoerder te mogen optreden. De EDO-er verloor de toss, zodat debutant Brandes mocht af trappen. Spoedig kwamen de Belgen in het bezit van de bal en reeds in. de eerste minuten werd de gevaarlijke rechtervleugel van onze Zuiderburen, waarin vooral de geroutineerde Lembe- rechts opviel, aan het werk gezet. Möh- ring, die er niet in slaagde Terlouw te doen vergeten, kon nog op het nipper tje redding brengen. Het was slechts uitstel van executie. Nog geen vier mi nuten waren er gespeeld of Lembe- i echts kreeg een corner te nemen. De kleine gedrongen Belg deed dit uitste kend. De bal ging voorbij de grijpende handen van doelman Kraak en beland de in een kluwen van spelers. Een tam schot volgde en Möhring kreeg alle ge legenheid de bal over de lat te koppen, doch de blonde reus uit Enschede be keek de bal verkeerd en deze verdweeti ender de lat in de touwen. Een goede doorbraak van Lenstra en Wilkes bracht direct weer hoop in de Nederlandse harten, maar van de vet van Wilkes ging de bal hoog over het doel van Meert. Kort hierna bood Bran des Rijvers een kans aan. doch Aernoudt reageerde sneller dan onze kleine man en met een lange trap werd de Belgi sche aanvalslinie aan het werk gezet. Steenbergen en Schijvenaar lieten üe rappe Belgische buitenspelers Lembe- rechts en Thirifays te veel vrijheid en het was dan ook in het geheel niet ver wonderlijk, ondanks de sublieme swit ches die Wilkes en Lenstra uitvoerden, dat de Belgen na ruim twintig irhu- ten spelen hun voorsprong vergroot ten. De snelle Mermans legde Möhring in de „luren" en voordat Kraak zelfs gelegenheid kreeg om te reageren lag de bal voor de tweede maal in de Ne derlandse doelmond. Het was een bittere pil voor onze ortnjs-elf en zij konden zich hier moei lijk overheen zetten. Volkomen sy steemloos stonden de Oranjehemden te verdedigen. Er dreigde een debacle. Maar wij hadden een Kraak die als 'n leeuw zijn heiligdom verdedigde. Moe dig dook hij meerdere malen op de voeten van Mermans en Coppens en telkens weer kwam hij op tijd uitzijn doel als een Belgische aanval noodlot tig dreigde te worden. Er was nog 'n man die het hoofd koel hield en niet in de malaise van het grootste deel van de verdediging deelde. Dat was de tenc-re van Schijndel die zich met zijn debuut wel van een plaats in het Nederlands elftal heeft verzekerd. Zijn rode kuif en trapvaste benen grepen vaak tijdig in waar Steenbergen. Möhring en van Stoffe- len faalden Zeker de Nederlanders kregen ook kar- n Z»e' goede zelfs Bijvoorbeeld toen Clavan scherp voorzette en Abe zijn hoofd onder de bal wilde planten. De Fries timede, wat hij zelden of nooit doet, verkeerd en Meert kwam door deze verkeerd bekeken kopbal niet in moeilijkheden. Kort vóél de rust werd het Schijvenaar te bar en als een volleerde buitenspeler snelde hij met de bal langs het lijntje en vanaf de cornervlag gaf hij een zeer gevaarlijke voorzet die slechts met grote moeite door Gillard kon worden geliquideerd. De rollen worden omgedraaid. Het was een geheel ander Neder lands elftal dat na de rust het veld be trad. De Nederlanders in het veld dachten er anders over dan die op de tribunes. Voor Schijvenaar en de zij nen scheen het of er geen achterstand viel weg te werken. Na 10 minuten spelen kwam een doelpunt waardoor plotseling weer van alles mogelijk leek. Ergens op het middenveld pikte Faas Wilkes de bal op. passeerde Henriet en Carré of het kleine kinderen waren en plaatste de bal dwars over het veld naar de goed opgestelde Clavan die keihard inschoot. Meert kon de bal nog juist stoppen maar het schot van de Hagenaar kreeg hij niet volkomen onder controle waardoor de bal weer in het veld terugsprong, weer voor de voeten van Clavan die toen 56.000 Ne derlanders van vreugde deed op springen. Enkele minuten later deed Rijvers een van zijn weinig goede dingen van deze middag .en plaatste de bal pitste- kend voor de doelmond waar het weer Clavan was die goed stond opgesteld. Een keiharde kopbal volgde maar de katachtige sprong van Meert was juist lang genoeg om zijn doelgebied tezui- veren. Even scheen het dat de Belgen hun voorsprong weer gingen vergrootten. Lemberechts kreeg in vrije positie de bal toegespeeld en de toeschietende Nederlanders kwamen nog juist op tijd om te zien dat het harde schot van Torke door Kraak tot corner werd verwerkt.- De gelijkmaker. Een loeiend Stadion smeekte om de gelijkmaker. Die gelijkmaker zou spoe dig komen. Clavan onderschepte op het middenveld een Belgische aanval en plaatste de bal naar Brandes die tus sen twee of drie Belgen ver naar vo ren stond opgesteld. Uit de scrimmage die ontstond pikte de Feijenoord-man de bal op en uit zijn eerste goede schot van deze wedstrijd ontstond de gelijk maker, zeer onverwacht maar zeer nuttig en prettig. De Belgen raakten volkomen van de kook, terwijl de Oranjefiemden toen pas op volle toeren gingen draaien. Het werd een echt Nederlands kwartier tje dat echter niet door doelpunten tot uitdrukking kon worden gebracht. Het hielp niet dat Rijvers de taak van Lenstra ging overnemen en Wil kes de midvoorplaats ging bezetten. Doelpunten bleven uit en langzamer hand konden de Belgen zich weer her stellen. Maar nu was onze verdedi ging goed in vorm gekomen en ge beurde het slechts sporadisch dat Kraak zijn kunnen moest tonen. Even nog was het angstig toen Kraak kwam te vallen tussen Lemberechts en Mer mans in. Het doel was leeg en wij vreesden het ergste doch nog juist op tijd trapte de op de grond liggende Kraak de bal voor de voeten van zijn belagers weg. Nog vijf minuten waren er toen te spelen en een gelijkspel scheen weer het einde te moeten zijn. Brandes kreeg nog een kans, treu zelde te lang maar de overigens uit stekend spelende Henriet, gaf de bal aan Wilkes die keihard inschoot. Aernoudts bracht redding en schoot de bal weg.... voor de voeten van Lenstra die de verblufte Meert geen schijn van kans gaf. De wedstrijd was gewonnen, althans dat dachten wij en de meeste Nederlanders met ons. Het mócht niet zo zijn. want, zoals wij reeds schreven, strafte Mermans meedogenloos de fout van Van Steen bergen af. Het vijfde na-oorlogse gelijk spel dus. een resultaat waarmee bei de ploegen vrede kunnen hebben. Weer heeft het Nederlands elftal kans gezien het ongeslagen na-oorlog se record te handhaven en weer is 't de Rode Duivels niet gelukt een einde te maken aan die langdurige periode dat Nederland niet op eigen bodem v/as te verslaan. Tribune zakfe in elkaar Tijdens de tweede helft van de wed strijd NederlandBelgië zakte één van de geïmproviseerde zittribunes aan de zijde van de Marathontribune in elkaar. Naar wij vernemen, liep een aan tal personen slechts lichte verwondin gen op. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdagmiddag gespeelde wedstrijden voor de Engel se league luiden: Eerste divisie: ArsenalPreston North End 00, Aston VillaMan chester City 10, BlackpoolChelsea 21, Bolton WanderersMiddlesbo- rough 41, Derby CountyEverton 3—2, Huddersfield TownBurnley 1-0, LiverpoolBirmingham City 10. Manchester UnitedStoke City 10, Sheffield UnitedCharlton Athletic 20, Sunderland—Portsmouth 14, Wolverhampton WanderersNew Cast le United 30. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur i0. Moeder Woeffie is stomverbaasd als ze van een echo hoort, die ant woord geeft. „Lieve kinderen, ik zal jullie eens wat zeggen, die zogenaamde echo van jullie zal wel een of andere plaaggeest zijn, die zich hier verbor gen heeft! Weet jullie wat je eens moet doen?" En dan fluistert Moeder Pim Pam en Pom wat in het oor. Deze knikken verheugd van ja. Moeder heeft een goed plannetje bedacht. Pim. Pam en Pom zullen elk een kant opgaan in het bos en dan een kring beschrijven tot ze elkaar weer ontmoeten. En dan zullen ze de plaaggeest wel gevangen hebben. Tenminste dat denken ze. Vastberaden gaan ze ieder een kant uit. „Denkt er om" fluistert Pim, „we blijven met elkaar in contact door roe pen". Pom en Pam knikken. Ze hebben het begrepen. Daar gaat Pim. Hij voelt zich een hele held en zal eens aan Moeder laten zien dat hij een echte speurdershond is. EEN KRAAKJE Het was in de tweede helft, toen Torke Lemberechts een kogel afvuurde, zo scherp en hard, dat Kraak de bal slechts tot hoek schop kon verwerken. „Krak", zei toen een middenhandsbeentje van Kraak en gewond zette de doelman het spel voort. Een foto zal moeten aantonen of de ver wonding ernstig is. Het is nog niet zeker, aldus dr. Jan Thomee, dat het beentje gebroken is. Maar of Piet Kraak Zondag tegen het Gooi in de competitie zal kunnen uitkomen voor de beslissing, welkeclub degradatiewedstrijden zal moeten spelen, is nog zeer de vraag. B.V.V. en Limburgia samen aan de kop In de eerste klasse werd slechts een competitiewedstrijd gespeeld. BW moest zijn kampioenskansen tegen Ju liana verdedigen en is daar uitstekend in geslaagd. Zoals onderstaand staatje laat zien staan BW en Limburgia met een gelijk aantal punten aan de kop van district IV. BW 19 14 1 4 Limburgia 19 13 3 3 Willem 2 20 11 3 6 Belangwekkende mededelingen op vergadering van Prov. Bond van tuinbouwveilingen De Provinciale Bond van Tuinbouwveilingen in Noord-Holland heeft zich Zaterdag in het Gulden Vlies te Alkmaar beraden over de zeven bestuur.. voorstellen, welke op Donderdag 31 Maart in de jaarvergadering van het Centraal Bureau te Utrecht ter tafel komen. Voor dit doel waren de heren Prins, Remme en Kemmers van het Centraal Bureau naar Alkmaar gekomen om talrijke vragen te beantwoorden. De voor. zitter van het Bureau, de heer Prins deed daarbij verschillende belangwek- kende mededelingen. Wat de export betreft, heeft de Nederlandse tuinbouw „op rozen gezeten". Als op 1 Mei de laatste wagons de grens gepasseerd zijn, zal hieronder een streep gezet worden. Het is zelfs voorgekomen, dat door de import van Nederlandse producten, de Duitse groenten vernietigd moesten worden. In 1947 en 1948 kon men dan ook, enkele producten uitgezonderd, van bijzonder goede jaren spreken. De omzet bedroeg 340 millioen gulden, Van de 200.000 ton groente, welke in de overeenkomst met de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland was vervat is thans 187.000 ton verzonden. De resterende 13.000 ton volgt op korte termijn. Hiermede zullen alle product ten uit Noord-Holand geruimd zijn. In Mei, Juni en Juli zal voor 3 millioen gulden naar Duitsland geëxporteerd worden. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C.JCRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 37—13 48—32 42—25 NEDERLAND—BELGIE (JEUGD) 2—10. De krachtmeting tussen het Belgi sche en Nederlandse jeugdelftal, Zon dagmorgen op het terrein van „Haar lem" gespeeld, heeft een dozijn doel punten opgeleverd en niet minder dan tien daarvan kwamen van de voeten van de beweeglijke, snelle en schot- vaardige Belgische voorwaartsen, van wie vooral de binnenspelers Decorte en Huijsmans, spelers van klasse ble ken te zijn. Tijdens de besprekingen deelde de heer Prins voorts mede, dat in verband met het fust-vraagstuk zeer spoedig de oprichting van een stichting voor nationaal fust tegemoet gezien kan worden. Deze stichting zal in nauwe relatie staan met een op te richten Duitse fust-centrale onder leiding van een Nederlander. Voor dit doel zal het Centraal Bureau 500.000 kisten kopen. Daar de Nederlandse Spoorwegen niet meer over voldoende koelwagens be schikken, is het Centraal Bureau ge ïnteresseerd in de aanbouw van nieu we, speciaal voor groentenvervoer be stemde, koelwagens. Ook het transport van producten naar Engeland laat te wensen over. Dit probleem zal worden opgelost door het aanschaffen van con tainers. De bestuursvoorstellen. Wat de zeven voorstellen van het be stuur van het Centraal Bureau betreft, kon de vergadering zich verenigen met het voorstel inzake de Minimumprijs regeling. Het tweede voorstel, waarin de algemene vergadering wordt uitge nodigd haar bevrediging uit te spreken over het stelsel van heffingen en op- houd- en vergoedingsprijzen en haar goedkeuring te hechten aan het be sluit om de saldi van de tot nu toe ge vormde productiefondsen te reserve ren "ten behoeve van het betreffende product, ontlokte de heer Rustenburg (veiling Opperdoes) de vraag of even- Over doelman Kraak niets dan lof, Voortreffelijk heeft de IJmuidenaar zich geweerd. In het uitlopen bleek hij een meester te zijn en aan de drie doel punten had hij geen schuld. Debutant Steenbergen paste zich met moei te in dit milieu aan. Hoewel hij niet direct heeft gefaald. Aanvoerder Schij ven aar met zijn Anoul-allu- res, het ver naar voren lopen om op deze wijze actief druk op de Belgische verdediging uit te oefenen, dook in moeilijke situaties altijd op het juiste ogenblik op, daarbij veelvuldig steun verlenend aan Möhring (vór de rust) en aan Steenbergen. Debutant Van Schijndel kan op een goede wedstrijd terugzien. Aan zijn spel, dat geenszins mooi voor het oog is,, kan men duidelijk zien, dat deze speler in zijn vereniging van het stop- perspilsysteem wars is. Door zijn leng te krijgt men de indruk, dat hij wat traag is, maar zijn techniek is alles zins voldoende, zijn afnemen en afge ven van de bal soms voortreffelijk, in ieder geval een speler, die men zeker een tweede maal zal opstellen. Möhring begon wel heel zwak. Ge brek aan tempo, aarzelend, het dekken was niet afdoend, zodat Mermans c.s. veel vrij spel kregen. Was hij nog niet geheel hersteld van zijn griep of heeft hij nog steeds niet de goede oude vorm terug uit de periode vóór zijn been ongeval? En de derde kanthalf S t o f- f el en. die rechts speelt in Aiax. heeft zich op de linkshalfplaats flink ge weerd. Maar zijn spel werd nimmer brillant. Lenstra verhuisde een kwartier vóór het einde naar de links- binnennlaats en de voorhoede werd er gevaarliiker door. Als er een advies san d» keuzecommissie te geven is. dan is_ het dit: stel Lenstra niet meer on een buitenolaats op. gebruik de tacti sche en technische kwaliteiten van de Vries beter door hem on een plaats te waar bii 7Ïin snel kan ontplooi en. En als wij dan toch een advies ge ven, kan er nog best eentje bij. Ver vang R ij v e r s onmiddellijk, want zijn spel is de laatste wedstrijden beslist beneden de middelmaat, de Bredanaar is geheel uit vorm. Men zou kunnen zeggen: Rijvers is als een klok, dié volkomen van slag af is. Wilkes is en blijft een voortreffelijk speler, maar toch vonden wij zijn spel te individua listisch van aard. Het gaat zelfs voor een speler van een klasse als Wilkes niet aan, om te zeggen: mijn mede spelers brengen er weinig of niets van terecht, dan zal ik het maar zelf gaan proberen. Midvoor Brandes, de derde debu tant, voldeed niet. Hij is een doorzet ter, een van zijn beste eigenschappen en eigenlijk daaraan is het te danken, dat hij de gelijkmaker scoorde. Want hij werd „fijn" gedrukt tussen twee Belgen en niettemin zag hij nog een kans een gevaarlijk schot in de hoek te lossen. Van spelverdelen zagen wij weinig, van het zich onttrekken aan de verdediging van spil Carré hebben wij niets kunnen ontdekken. Ten slotte Clavan. Hij is de man. die in iedere interlandwedstrijd wel goed voor een doelpunt is.„De Hagenaar brengt het pas tot een topprestatie, als hij daar toe door een of meer medespelers ge ïnspireerd wordt. Bij de Belgen kreeg doelman Meert minder moeilijk werk dan Kraak. Aernaudts was de beste in de ach terhoede. die het in de eerste helft niet moeiliik had. maar in de tweede drie kwartier bleek wel, dat debu tant Gillard en ook spel Carre geen overkomelijke struikelblokken behoeven te zijn voor een snel en door tastend opererende aanval. Aanvoer der Henriet was de beste van de halflinie. Mees een onopvallende spe ler. In de voorhoede was Lembe rechts uitstekend op dreef. Gov ard on Connens zün snelle, handige, technisch uitstekende spelers hoewel zi' veel kansen onbenut lieten evenals midvoor Mermans en Tirifays. 47 IN DE DOOR TJEfcRD ADEM A „Ik geloof, dat je gelijk hebt, Bas tiaan", zei hij. „Ik zal me 's avonds dus alleen onder geleide buitenshuis vertonen. Weet je misschien een aar dige gezelschapsjuffrouw voor me?" „Ik vrees, dat het wel een als heer vermomde bootwerker of een gepen- sionneerde matroos of zoiets zal zijn. mijnheer", zei Bastiaan glimlachend. „Dat kan gezellig worden", ant woordde de ingenieur. „In allen ge valle, Bastiaan. spreken we dus af dat we van de diensten van meneer Don ker wat ruime'- gebruik zullen maken Ik zal hem dadelijk even schrijven". Bastiaan verliet het vertrek en Steensma zette zich aan het schrijf bureau van jhr. Van Waardenburg Binnen drie kwartier was de brief via de man van de wasserij in handen van de leider van het recher chebureau en de heer Donker ver scheen nog in de loop van de morgen in de gedaante van een slotenmaker zoals hem verzocht was die naar de geforceerde keukendeur kwam kij ken. Steen-ma '-ad 's morgens de hoorn van het telefoontoestel genomen en aan het daarin weergekeerde zoem- geluid bespeurd, dat zijn belagers dc verbinding weer hersteld hadden. Blijk baar verwachtten zij door het op nieuw afluisteren van Se-wekken voor. hen belangrijke m-d«>delingen te kun nen opvangen. Het gevolg van het onderhoud met de heer Donker was. dat er des avonds om half negen twee forse mannen aan de voordeur belden en ten aanschou wen van ieder, die het zien wilde, wer den binnengelaten, zodat ir Steensma met grote zekerheid mocht aannemen, dat zijn tegenstanders volkomen op de hoogte van de situatie waren én geen nutteloze pogingen tot inbraak meer zonden ondernemen. Het was een' geruststelling voor Steensma en vooral voor Bastiaan, dat zij zich des avonds ongestoord ter rus te konden leggen en -le zorg voor hun veiligheid konden overlaten aan twee mannetjesputters en een hond, die sa men minstens twee honderd kilo wo gen, met inbegrip van anderhalve kilo voor de pincher. Het bleef vijf dagen en alle daar tussen liggende nachten rustig. Ir. Steensma bracht zijn tijd hoofd zakelijk in de bibliotheek door. Hij was een liefhebber van prenten en vond in de laden van een daarvoor bestemd kabinet een grote collectie oude gravures, afbeeldingen uit de ze ventiende en achttiende eeuw van ve lerlei Hollandse steden, in het bijzon der van de inmiddels geheel van ka rakter veranderde residentie. Hij las een der laatst uitgekomen romans van een bekende Hollandse schrijver en verdiepte zich in de wer ken van Vondel, maar kon daarin op dc duur geen bevrediging vinden. Een week na de mislukte inbraak ging hij, zonder Bastiaan te waarschu wen. de stad in. wandelde op zijn ge mak door de drukke straten van het centrum, bekeek hier en daar de eta lages en voelde zich als herboren, nu hij aan de gevangenschap in eigenhuis was ontkomen. Hij wisselde op de bank chèques voor tienduizend gulden in en verzond op het postkantoor de helft daarvan aan de journalist Storm, met het ver zoek het geld voor hem te willen be waren, omdat de mogelijkheid bestond, dat hij er eens onverwacht om zou vragen. De rest had hij in groot bankpapier m zijn portefeuille geborgen. Op de terugweg dacht hij aan de mogelijkheid, dat hij een zi.iner vrien den zou tegenkomen. De grimeurkunst van Bastiaan had zich nog slechts tot het aanbrengen van enkele gezichtslijntjes beperkt om liet gevaar te voorkomen, dat hij door zijn tegenstanders, die met de heer Van Waardenburg zelf nimmer direct contact hadden gehad als een geca moufleerde vreemdeling zou herkend worden. Wordt vervolgd. tuele tekorten zouden worden aange vuld uit de fondsen van andere pro ducten. De heer Prins antwoordde hierop, dat deze tekorten gesuppleerd zuilen worden uit het 1 pet. Afzet- fonds. De heer Volkers (Noordermarkt- bond) was de spreekbuis van de N. Hollandse tuinders, die de voorkeur gaven aan een procentuele heffing. Spr. achtte het gewenst, dat het C. B. zich bij een mogelijke diepe inzin king van de prijzen tevoren verzekert van de hulp van de overheid. De heer Prins kon de Noordhol landse stroming begrijpen, doch het Centraal Bureau is een landelijke ver eniging. Men is echter bereid een proef te nemen in een gebied meteen speciaal product, zoals bijv. de bloem kool in Grootebroek. Daar er voor steun geen directe noodzaak bestaat, kunnen wij, momenteel geen toezeg gingen van de regering verwachten. Het moeilijke probleem om het vernie- tigen van producten tegen te gaan, noemde spr. het werkterrein van de vaktechnische en standsorganisaties. Spr. verwachtte wel iets van de op 20 April te Londen te houden conferen tie van de Marshall-landen in Europa, al zijn de verschillende belangen van de in- en exportlanden dan ook uit eenlopend. Ook de heer Dekker (Ha renkarspel) was een voorstander van procentuele heffingen, in tegenstelling tot de heer J. Slob (Langedijker Groenten Centrale) die als koolbou wer een ander geluid liet horen. Het bestuursbeleid inzake het 1 pet. Afzetfonds werd goedgekeurd. Medege deeld werd, dat voor de pruimenpulp geen verdere toeslag mogelijk is. Het besluit om in de periode van 1 April 1949 tot 31 Maart 1950 op- nieuws 1 pet. te heffen van de bruto bedragen der voor iedere aanvoerder tei veiling verkochte producten en het bedrag van deze heffing te storten in het Afzetfonds, deed de heer Rusten- brug opmerken, of niet met een pet. volstaan kon worden. De heer Prins verdedigde evenwel de 1 pet. hard nekkig. „Het kan er nu nog af, aldus spr., hetgeen misschien in komende moeilijke jaren niet gezegd kan wor den". De heer v. Es (Amsterdam) brak een lans voor het proefveldwezen in Noord-Holland en vroeg gelden be schikbaar te stellen voor de proeftui nen te Amsterdam en Heemskerk. De voorzitter van de provinciale bond, de heer J. P. Nijssen te Santpoort moest hem echter teleurstellen. Dit ligt niet in de bedoeling. Het wetenschappelijk onderzoek wordt gesubsidieerd, de ser vice van en voor kwekers niet. Hulde aan het bestuur. De heer Schreurs (Amsterdam) bracht hulde aan het bestuur van het Centraal Bureau voor het beleid in zake het handelsverdrag met de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten, dat 1(1 millioen dollar, of wel de leverinS van 200.000 ton groente omvatte. Os een vraag van de heer Volkers, naar de commissielonen van de exporteurs en het risico, dat met de gelden van de organisatie was gelopen, deelde de heer Prins mede, dat de exporteurs geen risico wensten te nemen. Er bleef voor het Centraal Bureau geen andere weg, dan de zaak zelf ter hand te nemen. De commissieloon waren zeer gering. Met een subsidie van 300.000 ten behoeve van de Stichting van de Landbouw en ten laste van het 1 pet. Afzetfonds kon men zich ver enigen. Het laatste voorstel over het deelnemen en medewerken aan de in stelling van een Hoofdafdeling Tuin bouw van genoemde stichting genoot deze instemming niet. De heer Schel haas (L.G.C.) vroeg naar de concrete voordelen van de stichting en wees op hei gevaar van ambtenarij, de "heer Volkers was niet gerust over het blan co crediet, terwijl de heer de Weycr te Beverwijk één zetel voor het C.B. te weinig vond. De heer Prins moest toegeven, dat de Stichting v. d. Landbouw voor de tuinbouw nog geen verdienstelijk werk heeft gedaan. De voordelen zijn, dat de stichting „het officieel adviesorgaan van de reg^ing is en o.m. medezeg- gingschap bezit in het samenstellen var de handelsdelegaties. Ook het in ternationaal verband tussen de kwekers is het werk van deze stichting. Alleen de gedachte een groot agrarisch blok t" vormen, wettigen medewerking en subsidie. Het C.B. zal zich echter ver zetten tegen de mogelijkheid dat de hoofdafdeling het economisch beleid in handen krijgt. Als dit de voorwaar de tot deelneming is, dan zeggen wij neen. De handelspolitiek kan beter behartigd worden door het centraal bureau. De zetelverdeling telt zes werknemers, zes werkgevers en zes vaktechnici. Volgens de werknemers bestaat laatstgenoemde groep ook uit werkgevers, zodat hierin geen veran dering verwacht kan worden. Aan het einde van de zitting debat over de Indonesische kwe klaring af. Hij maakte bekend, nemen aan een voorbereidende Commissie der Verenigde Naties zou zijn de voorwaarden voor e te Den Haag te bepalen. Dr. Vi nadruk, dat de voorgestelde ovei onvoorwaardelijk zal zijn". Deze verklaring volgde op ee uitvoerig debat over de nieuwe ten in de kwestie, dat werd g door 'n vertegenwoordiger van Pi Hij sprak de ernstige bezorgdhc rijn, regering uit over de aar: houding van de Raad. Mijn r beschouwt het houden van een Tafel-conferentie als geheel onv de. Uitgenodigde vertegenwoo van Indonesië op deze conferent den door het volk als „ja-kn van de Nederlandse regering beschouwd. De gedelegeerde schuwde de Nederlanders goed denken dat het gevaarlijk is waakte volken van Azie te wee Tenslotte eiste hij vasthouden i resolutie van 28 Januari j.l. De Republikeinse vertegenwoc Palar, uitte nogmaals de vrees, Nederlandse regering niet werke bedoeling had om de souvereinit Indonesië over te dragen. Hij ondersteunde de Canadesi gestie voor een preliminaire t king tussen Nederlanders en R« kleinen onder auspiciën van de maar was van mening, dat hi een uiterste termijn moest v vastgesteld, omdat uitstel de s zou verslechteren. Na Mahmoed bey Fawzi van te betoogde mr. B. R. Sen van dat een preliminaire conferentie tot doel kan hebben een herstel de Republikeinse regering te Djc De Rus Jacob Malik verklaard tegen elk deelnemen van de „Zoon van rijke Amerik; Jongen ging op stap een 16-jarig meisj Een jonge kerel met een gerui en een Schotse das stond Maand; een half schuldbewust gezicht verdachtenbankje van het Amstei gerechtshof. „Omdat hij op 19 Au 1948 een 16-jarig meisje uit Ni Amstei zonder de wil van haar vc doch met hare toestemming heefl gevoerd met het oogmerk om ziel bezit in of buiten echt te verzeil De president drukt het wat poi der uit: „Je hebt haar gewo; schaakt en je bent nooit van pis weest haar te trouwen. Je heb meisje gemeen bedrogen". De jongeman schudt het hoof wilde het meisje oprecht huwen, waar had hij haar niet de gehele heid verteld. Hij vertelde haar dt te zijn van een Amerikaanse indu: doch in werkelijkheid was hij no zo lang geleden uit een Rijksc dingsgesticht ontvlucht; iets wa overigens een meester in was, wa f was hem al een dozijn maal geluk' het meisje was hij via Belgie Frankrijk gereisd. De gendaémes t de geïmproviseerde huwelijksrei het jeugdige tweetal niet overma kunnen appreciëren en ze leverd' overmoedigen dan ook prompt a: Nederlandse justitie over. Acht maanden celstraf legde de bank de jeugdige avonturier op. Maandag, bij de behandeling in beroep, bleek de proc.-generaa Fabius het geheel met deze straf De thans 19-jarige jongen voel ter maar weinig voor de gevar Hij wil in een gezin worden oi men; daarom heeft hij zelfs oc brief aan de Koningin geschrever „In een gezin met meisjes merkte de procureur-fiscaal op. loop je toch weer weg" zei de dent. De verdedigster, mej. Nieboer, heftig voor de jongen op. Hij i; jongs af aan in inrichtingen groi bracht. Zijn vader is op zee. zijn der leidt een eigenaardig leven een wonder, dat deze knaap zo is groeid? „In Rotterdam is een tehuis werkende jongens, heb je daa: eens van gehoord?" vroeg een raadsheren. Dat had hij en hij voe! veel voor. Uitspraak op Maart. V/eerbericht Verwachting tot Woensdagavo: Tamelijk heldere nacht met in 1 binnenland weinig wind en vele plaatsen nachtvorst. Morf overdag: toenemende bewolki met later voornamelijk in 1 Noorden van 't land enige regi Geleidelijk aanwakkerende wi uit richtingen tussen Zuidwest Noordwest. Weinig veranderi van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6