Brandende kwesties in Bergens raad Modeshow B. W. G. LIENESCH langrijke tentoonstelling in Alkmaars Stedelijk Museum Tabak werd in de strafgevangenis binnengesmokkeld Vrijheid en gebondenheid in het leven der vrouw Tweede Kamt wetsontwerp Ri Felle critiek op college van B en W. Discussies rond Oude Hof en Dorpshuis AGENDA Alkmaar „Zo plat als 'n dubbeltje" Sociale Raad bestaat 20 Maart 35 jaar Het scharminkelt Minister Maarsse Tweede Kameraanv tijdelijke bijsla AVONTUUR Naast een groot aantal kleinere punten heeft de raad der gemeente Bergen, die gisteravond bijeenkwam onder voorzitterschap van burgemeester dr. W. Huy- gens, ook twee kwesties besproken, die momenteel in het middelpunt van de belangstelling staan. In de eerste plaats is namelijk opnieuw de kwestie van het „Oude Hof" ter tafel gekomen, naar aanleiding van ingekomen adressen van de Vrije Vereniging van Iloreca-bedrijven en van de Bergense V.V.V. en voorts •/Ün uitvoerige discussies gewijd aan de uiteindelijke bestemming van het Dorps huis omtrent de aankoop waarvan B. en W. voorstellen hebben gedaan, zoals w|j reeds uitvoerig berichtten. Ten aanzien van het laatste punt de aankoop van het Dorpshuis werd besloten dit vraagstuk in de volgende raadsvergade ring, die dan heel spoedig zal moeten plaats hebben, opnieuw te bezien. Een en ander geschiedde naar aanleiding van een voorstel van de heer Hemelrijk (Arb.) die vreesde, dat de kwestie overijld zou worden behandeld, een standpunt, waar mede de overige raadsleden zich bleken te verenigen. Het besluit viel echter niet eerder dan nadat uitvoerig van gedachten was gewisseld, op welke discussies wij morgen nader terug komen. Wat het Oude Hof betreft, hoewel B. en W. voorstelden, de adressen voor kennisgeving aan te nemen, geschiedde dit eerst 11a ampele discussie. Onder de ingekomen stukken be vond zich een brief van E. Jimmink betreffende het aanleggen van centrale verwarming in de barakken aan de Karei de Grootelaan. B. en W. achtten deze zaak afgehandeld na overleg met de commissie van bijstand voor ge meentewerken. Hier was het de heer Broersma (comm.) die het woord vroeg. Spr. wist niets van afhandelen en maakte aanmerking op 't verschijn sel, dat sommige aannemers nooit de kans krijgen op gemeentewerkzaam heden. De heer Jimmink heeft dezelf de rechten als ieder ander en moet be hoorlijk antwoord hebben. Ook mr. Sluis sloot zich bij de heer Broersma aan evenals de heer Den Das (Arb.), die zeide, dat als de voorzitter een ver gadering sluit, "ok de discussies afge lopen behoren te zijn en hij had de indruk dat na zijn vertrek uit de be treffende bijeenkomst nog besluiten zijn genomen. Dit werd door de burge meester ontkend met de mededeling, dat de commissie het formeel met hem eens was, zoals uit woorden en blikken bleek. Overigens zegde de burgemees ter toe, dat de heer Jimmink vanzelf sprekend behoorlijk antwoord zal krij gen. Hamerstukken Voor kennisgeving werden aangeno men een brief van de heren Den Das en Zwakman, dat zij hun benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aannemen; de rekening en verantwoor ding van 't Wit-Gele Kruis over 1948; het jaarverslag van de WV en enkele andere mededelingen. Bij de behande ling van een adres van de heer Broers ma over de te verstrekken vestigings vergunning aan de tandarts Van Beers uit Purmerend lichtte de burgemeester de zaak toe, waarop de heer Broersma zijn misnoegen uitte over de wet, die z.i. verkeerd in elkaar zit. Voorts wer den vastgesteld het voorschot op de vergoeding aan de Bijzondere Scholen voor G.L.O. en U.L.O., het aantal les uren voor vak-onderwijs aan de Open bare school voor U.L.O. Een Voorstel van B. en W. om'over té gaan tot aan koop van alle wegen en enkele per celen bouwterrein te Bergen aan Zee werd z.h.s. goedgekeurd, evenals een voorstel tot het maken van een duiker onder de Nesdijk en tot aankoop van een strook grond aan de Breelaan van de heer N. Volkers. Eveneens z. h. st. werd vastgesteld, dat het uitbreidings plan der gemeente in herziening is en werd aangenomen een voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de niet- rendabele aanlegkosten van waterlei ding naar de Baakmeerdijk. De heer Broersma achtte de bestaande regeling onrechtvaardig. Bij het voorstel van B. en W. inzake het vaststellen van de vergoeding der verplaatsingskosten achtte de heer Min (KVP) de basis van de jaarwedde onrechtvaardig. Zijn zienswijze bleek echter in het voorstel tot uiting te komen. Bij het punt: In trekking van straatbelasting en het op nieuw vaststellen van eenzelfde veror dening maake d„ heer Sluis de .opmer king, dat dit bij de begroting thuis hoort, die echter nog steeds niet is verschenen. Zonder hoofdelijke stem ming werd de leges-verordening gewij zigd. De kermis Enige discussie ontstond naar aan leiding van een voorstel van B. en VV., om voortaan de kermis ook op Zondag middag van 25 open te stellen, het geen later is gewijzigd in 24.39 om dan om 7.30 uur weer te beginnen. J\Ir. Sluis verklaarde zich tegen, omdat men hier gaat knabbelen aan een compro mis, dat destijds werd gesloten. Men dient rekening te houden met de bc- Als eerste spreker nam de heer He melrijk het woord, die constateerde, dat zonder reserve kan worden ver klaard, dat thans B. en W. hun uiterste best doen, om wat er nog over is v>n bet natuurschoon rond het Oude Hof, ongeschonden te bewaren. Daardoor is het gevaar voor het behoud echter niet minder geworden en spr. voelde zich gedrongen, de alarmklok te luiden en een beroep op de publieke opinie te doen. De raad is slechts dan verant woord, als hij alle krachten mobiliseert aldus dr. Hemelrijk. De hoop op een minnelijke schikking tussen gemeente en eigenaar, zoals die gekoesterd werd o.a. door de WV, is finaal de bodem ingeslagen, zo zeide spr. De eisen van de eigenaar zijn zo buitensporig, dat het een ieder verbijstert. Nu onderhandelen niet meer deugde lijk blijkt, wil de heer Hemelrijk een oplossing aan de hand doen, om bij Gedeputeerde Staten met een eenzij dig vastgestelde garantiesom te komen, die redelijk is en voorts om bij Gede puteerde Staten en de Kroon druk uit te oefenen en hen ervan te doordrin gen dat het lot van heel Bergen met deze kwestie samenhangt. Geheim of openbaar? Burgemeester Huygens wilde de dis cussie sluiten, toen de heer Ellis (KVP) erop wees, dat deze zaak niet en bagatelle behandeld dient te wor den. Spreker maakte de heer Hemel rijk een verwijt van het feit, dat deze van een besloten kwestie een openbare zaak had gemaakt, waarmede het be lang der gemeente niet was gediend. Zulks zou namelijk oorzaak worden, dat de eisen van de eigenaar nog hoger zouden worden. Ook mr. Sluis (AR) achtte het wel noodzakelijk, dat de kwestie in comité behandeld werd, Want als de gemeente te Vroeg prijs geeft wat zij van plan is, maakt de eigenaar daar gebruik van. Volgens mr. Sluis vraagt de eigenaar terecht zoveel hij kan, hij is niet verplicht, het Oude Hof voor een appel en een ei te ver kopen aan de gemeente. De voorzitter zeide, niet van plan te zijn, verdere mededelingen te doen, en de voorstellen niet eerder openbaar te maken, alvorens alle raadsleden er terdege in zijn gekend. De heer Swaag (Middenblok)„B. en W. hebben in de hele zaak verkeerd gehandeld." De voorzitter zette uiteen, dat de bedoeling slechts was, de raad te pol sen want er zijn nog alle mogelijke perspectieven. Als er een verkeerde indruk is gewekt, aldus spr.. spijt mij dat, maar het was niet de bedoeling. De heer Hemelrijk zeide, slechts openbaarheid te hebben verlangd, toen hem duidelijk werd, dat B. en W. naar een beslissing streefden. Als ik niet bad aangedrongen op publicatie, aldus de heer Hemelrijk, zou het publiek nu nog steeds niets weten en dit kunt u voor de kiezers van Bergen niet ver antwoorden. En al zegt de heer Sluis nu, dat het niet om een beslissing ging, dat was wel het geval. De onderhande lingen werden al negen maanden ge voerd. Als Gedeputeerde Staten door drongen worden van het grote belang, komt dat niet door uw comiié-verga- dering, zo voegde de heer Hemelrijk de burgemeester toe, en ook niet door onze openbare bijeenkomsten, doch al leen door de publieke opinie, i.c. de pers. De onderhandelingen zijn in een slop geraakt, omdat er geen aanneme'ijk bod is. Niemand kan ontkennen, dat het betreffende Kon. Besluit een heel andere toon heeft, dan die men er nu van wenst te maken De heer Hemel rijk was van mening, dat men in het uiterste geval in beroep kon gaan bij de Kroon. De grootte van het bedrag, dat aan Ged. Staten kan worden voor gelegd zou desnoods iets zijn, om ge heim te behandelen. Inderdaad heeft de eigenaar, zo zeide spr., het recht te vragen wat hij kan, doch ik betwist hem het morele recht, om de ge meente het vel over de oren te halen. Nadat baron Taets van Amerongen (Middenblok) erop had gewezen, dat blijkens de Alkmaarse Courant van 22 Maart 1940 reeds door de heer Voüte was voorgesteld, onderhandelingen te openen, zeide de burgemeester dank baar te zijn, dat de heer Hemelrijk nieuwe ideeën aan de hand heeft ge daan, waarop deze nog zeide. dat hij de tijd voor openbaarmaking gekomen achtte, toen bij de geheime zitting van 11 Januari precies hetzelfde advies werd uitgebracht als op 22 November van het vorig jaar. De verwarring is ontstaan volgens de heer Hemelrijk doordat het betrokken advies niet aan de pers werd verstrekt. Dit is zelfs nog steeds niet het geval en dat is de grondfout. Tenslotte werd besloten, de stukken te voegen bij de correspondentie en de kwestie verder te behandelen, indien het voorstel inzake het Oude Hof bij het uitbreidingsplan ter sprake zal ko men. Begirt van brand aan hef h'ofp'eirt De Alkmar.tse brandweer heeft gis termiddag een vergeefse „bliksem- tochl" gemaakt naar het Hofplein, al waar een uitslaande brand werd ge meld. In de keuken van het café De Jong was mevr. de J. bezig met het reinigen van een japon met behulp van wasbenzine.' Toen de benzine ont brandde, vatte de japon vlam en sloe gen in een oogwenk de vlammen uit ot keuken. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, doch toen deze binnen enkele minuten op het Hofplein verscheen, bleek een toeval lig in het café aanwezige gast de brand reeds met tafel- en vloerkleden geblust te hebben. Mevr. de Jong liep slechts lichte brandwonden op. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus J. J., zoon van J. G. Baars en M. J. Rozenbroek. Elsje, dochter van J. G. van der Wissel en P. P. Hoorn. Gehuwd: Johannes Schoonhoven en lansje de Wit. Overleden: Geertje Kooij, oud 71 jaar, geh. met E. J. van de Vis. Aagje Paarlberg, oud 77 jaar, wed. v. A. Pijper. langen Van een minderheid. („Juist" aldus interrumpeerde de heer Broers ma). Spreker wilde de kermis dit jaar ongewijzigd laten en het vermaak het volgend jaar afschaffen. Ook de heer Den Das is een tegenstander, zij het dan ook op andere gronden. De heer Broersma wil van de zijde der V.V.V. meer argumenten zién. Het adres van deze vereniging is té zWak. De heer Swaag (Middenblok) vond, dat de kermis in een behoefte voor ziet. Als er in Alkmaar kermis is, trekt half Bergen derwaarts. Ook de heer Onrust (Arb.) voerde het woord, waar na de burgemeester zeide, dat de ker mis dit jaar 400 gulden meer zal op leveren, hoewel er 13 inrichtingen min- d< r komen dan in 19.48. De heer Sluis nam daarop zijn tegenvoorstel terug, waarna het voorstel in stemming kwam en aangenomen werd met vier stemmen tegen, n.l. van de heren Ellis (KVP); Sluis (AR), Onrust en Den Das (Arb.) Eveneens moest worden" ge stemd over het voorstel van B. en W. om de nieuwe verbindingsweg tussen Kogendijk en Oude Bergerweg Jaap Weijandweg te noemen, daar enkele leden meer voelden voor de naam Mil- tenburgweg. Nadat de heer Hemelrijk erop had gewezen, dat biertoe zeker nog wel 'n kans komt, evenals met de naam van Dirk Klomp het geval zal zijn, werd het voorstel aangenomen met de stemmen van de KVP en die van mr. Sluis tegen. Alvorens over te gaan tot de 1-.ves tte van het Dorpshuis werd besloten een wijziging van de legger der we gen terug te verwijzen naar gemeente werken, daar in.het ontwerp verschil lende onjuistheden voorkomen. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Kot geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Het lokkende leven (18 jaar) Consistorie Baangracht 25 uur: Lu therse Handwerkkring, verkoop hand werken. WARMENHUIZEN, 15 uur: Raads vergadering. KOEDIJK, 19.30 uur: Raadsvergade ring. BONNEN HALEN, 16 MAART ALKMAAR: Letters U en V. EGM. BINNEN: Zelfverzorgers. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheime commando (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het verloren spel (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het lokkende leven (18 jaar). BONNEN HALEN, 17 MAART ALKMAAR: letter W. EGMOND AAN ZEE: Alle inwoners. VARA-VERGADERING IN CAFé CENTRAAL! De tegen morgenavond in café Tom aan het Waagplein aangekondigde jaar vergadering van de afd. Alkmaar van de VARA zal niet, zoals gemeld in bo vengenoemd café plaats vinden, maar in café Centraal, Hofplein. MAG IK DEZE DANS VAN U? Over bovenstaand onderwerp hoopt ds. H. S. J. Kalf uit Rotterdam Don derdagavond 17 Maart om acht uur een bespreking te houden in de Geref. Kerk alhier. 'GESLAAGD Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde de heer C W de Vries, alhier, voor het doctoraal .examen in dé Econo mische Wetenschappen Het is ons een bijzonder genoegen, een door de oorlog onderbroken traditie voort te kun nen zetten. ij stellen ons voor U de nieuwe Voorjaars- en Zomermodellen te tonen, tijdens een door ons aangeboden Thé-eomplet, in de kleine zaal van de „Harmonie" op Donderdag 24 Muih.i Maatt a-s, 's namiddags van 3—5- uur en 's avonds van 7,30—9.30 uür. Kaarten a fl. 3.50 vanaf Vrijdag 18 Maart a.s. aan onze zaak verkrijgbaar. „Maatschappelijk Werk ioen en nu" De Sociale Raad, meer bekend als de Districts-Armenraad te Alkmaar, u aaronder thans niet minder dan 34 Noordhollandse gemeenten ressorteren, zal 20 Maart a.s. de dag herdenken, dat voor 35 jaar tot zijn oprichting werd besloten. Aan dit feit is een tentoonstelling verbonden, ingericht op een wijze zoals tot nu toe in ons land nog niet voorkwam, onder het motto: „Maat schappelijk werk toen en nu". Deze expositie, die in het daartoe welwillend afgestane Stedelijke Museum te Alkmaar wordt gehouden, zal a.s. Zaterdag 19 Maart in de trouwzaal van het raadhuis te Alkmaar door mr. H. M. de Vries, hoofd van de afdeling Maatsrhappelijke Zorg van het Ministerie van' Buitenlandse Zaken om 15.15 uur Worden geopend. De voor een ieder zeer interessante tentoonstelling, zal een uitstekend beeld geven van het uitgebreide tér- rein, dat door de Sociale Raad wordt hestreken. Over de tentoonstelling en haar inrichting komen wij in een uit voeriger artikel nader terug. Hoe het groeide. De drang tot hulpyerlening aan de mens in nood, welke door de eeuwen heen gekend werd (men denke aan de kloosters, aan het diakenenwerk der kerken) werd uitgangspunt voor een algemene georganiseerde hulpverle ning. In het begin van deze eeuw ont stonden hulporganisaties, welke uit gingen van de verschillende richtingen. Het gevolg was echter, dat dikwijls naast elkaar werd gewerkt. Hier moest een oplossing komen. In Alkmaar zocht men toenadering en samenwer king. Dit leidde omstreeks 1910 tot in stelling van dé z.g. Kamer van Na vraag. Het werd een centrum gesticht van overleg, dat opdrachten kreeg om over zekere objecten rapport uit té brengen. Daarvan werd een centraal regis ter gevormd. De nieuwe Armenwet van 1912 gaf hieraan een wettelijke grondslag. Daarna werd op verzoek door de overheid de Armenraad opge richt. De instellingen namen er op ba sis van vrijwilligheid aan deel, In Alk maar traden twaalf instellingen toe. Het bestuur van de Raad werd door die instellingen gekozen. Een door de Kroon benoemd en bezoldigd secre taris werd daaraan toegevoegd. Het gemeentelijke Maatschappelijk Hulp betoon was verplicht deel te nemen In de loop der jaren breidde het werk zich zeer uit. Vele omliggende gemeen ten sloten zich aan bij de Raad. wiens werk nu een belangrijk deel van onze provincie omvat. Men kreeg te maken met arbeidsbe middeling, betere ouderdomsvoorzie ningen, het stichten van tehuizen voor ouden van dagen een lighallenpro- bleem, beter regels voor de armenver zorging, controle van ziekenhuisvér- pleging, bestrijding van woeker, het regelen van de z.g. onderhoudsplicht van de ouders voor de kinderen en vele andere zaken. Dit uitgebreide so ciale werk leidde na de oorlog tot een naamsverandering. De Armenraad werd Sociale Raad, welke naam een betere betiteling bleek voor de arbeid die thans wordt verricht. Arbeid, die veel ellende helpt verlichten, veel armoe de en verwaarlozing uit de wereld helpt en voor honderden mensen red ding betekent van een anders niet te stuiten maatschappelijke en dienten gevolge dikwijls morele en zedelijke ondergang. De tentoonstelling zal zeker ook voor ons nog gelegenheid geven, op de vel schillende takken van arbeid van de Sociale Raad iets uitvoeriger in te gaan. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gistermorgen terecht de 56-jarige Alkmaarse gevangenisbewaar der Arie K. De officier van Justitie legde deze be waker van de strafgevangenis, ten laste, dat hij zich had laten bewegen om ta bak de gevangenis binnen te smokkelen ten behoeve van gedetineerden. Bo vendien zou verdachte hiervoor een gift hebben aangenomen] Verdachte ontkende pertinent dat hij tabak de gevangenis zou hebben bin nengesmokkeld. Hij gaf wel toe zo nu en dan eens een plukje tabak aan deze of,gene gevangene te hebben gegeven. Overigens berustte de ten laste legging vólgens verdachte, alleen maar op ge ruchten. De president, mr. van Regteren Al- tena ,wees verdachte er op, dat getui gen anders verklaarden, waarop het getuigeverhoor een aanvang nam. De meeste getuigen, voornamelijk ex-ge detineerden. verklaarden echter wei nig positiefs. Bij geruchten hadden zij wel eens gehoord dat verdachte K. zo plat was als een dubbeltje, hetgeen wil zeg gen dat hij zich wel leende om met een en ander gevangenen terwille te zijn. „Maar", zei één der getuigen, „er gaan in de bak zoveel geruchten. De één weet zus en de ander zo en er werd zelfs gezegd dat ik een keer een portie van de 100.000 had". Getuige J. H. van B. verklaarde dat hij verdachte eens twee pakjes tabak en f 7,50 had afgegeven. Verdachte zei echter, dat deze getuige bij hem thuis was gekomen met 't verzoek, om die 2 pakjes de gevangenis binnen te smok kelen. „Ik had haast", vertelde ver dachte" en toen ik zei dat ik er niet aan begon, heeft die man de twee pak jes tabak op het gaskastje bij mij in de gang neergelegd." De stiefvader van de vorige getuige vertelde positief dat hij door bemidde ling van verdachte enkel malen tabak ontving. Als er tabak onderweg was ontving deze getuige een brief waar in van verkoop van konijnen sprake was. Het aantal konijnen moest in overeenstemming zijn met het aantal binnengesmokkelde pakjes tabak. Dit nu was volgens getuige een keer niet het geval, waardoor strubbelingen ont stonden. „Nu wat zegt u daarop", vroeg <Je president aan verdachte. „Het is een grote voddenzak, die kerel", meende verdachte. „Ik héb hem anderhalf jaar lang iedere dag een pannetje eten gematst en nou staat ie me daar zo'n verklaring af te geven. Er is niet van waar". Er kwamen nog meer getuigendoèh evenals de anderen uitgezonderd de twee" laatstgenoemden, verklaarden ?ij dat het geruchten waren die zij had den gehoord. Vast kwam in ieder geval te staan, dat er tabak in de strafgevangenis te Alkmaar werd binnengesmokkeld. Vast staat dat gedetineerden voor 'n pakje tabak tien guld'eh moestén betalen waarmee dus tevens vast staat dat èr f aast tabak ook geld werd binnenge. smokkeld. De zaak moest wegens afwezigheid van twee getuigen voor onbepaalde tijd worden aangehouden. Benoeming bij de rechterlijke macht Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de ar- rondissements-rechtbank te Alkmaar, mr. J. A. Markus, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, wonende alhier. DE KAMPIOENSWEDSTRIJDEN VAN DE ALKM. KEGELBOND Na de spannende wedstrijd van Zon dagavond zijn Maandagavond de wed strijden begonnen om het clubkam- pioensehap. Deze wedstrijden worden de gehele week voortgezet. Hieraan zijn tevens verbonden de wedstrijden om de Johan Diepen-wisselprijzen. De stand tot en met gisteravond luidt: Korps: Super: K. C. Schagen 870;f Senioren: de Unie 882; Junioren: Hout- halers 839; Dames: W.I.K. 911. Wisselprijzen Alkm. Kegelbond: Super; K. C. Schagen 576; Sneioren: de Unie 621; Junioren: Houthalers 565; Dames: W.I.K. 603. Vrije baan: Super: M. de Haas, Scha gen 45 2x44; C. de Lange 45 2x44; J. Eickholt 45 2x. Senioren: Winder 45; Nieuwveen 44 42; Lagas 44; E. Brink 43. Junioren: Zwart 43; J. Brink 42: Uitert 41. Dames: Mevr. v. Spanje 44; roej. Nelis 43; mevr. Eickholt 40. Gistermidag hield de afdeling Alk maar.. van de Nederlandse. Vereniging va;ti .Huisvrouwen een, druk bezochte bijeenkomst £n dé mbziektum, waar mevr. Scholten-van Itterson een inlei ding hield over1 het onderwerp .„Vrij heid en gebondenheid in het leven der Vrouw". Mevrouw Scholten ging in haar rede uit van Goethe's woord .Naar vrijheid streeft de 'man, de vrouw naar vaste zeden" en zeide, dat de man meer aggressief is en strijdt met het leven. De vrouw wil van nature iets of iemand hebben om voor te zorgen. Zij heeft meer afschuw van de oorlog dan de man, omdat daar alle vaste zeden te gronde gaan en allt leven wordt vernietigd. Toch wa ren in de oorlog vrouwen bereid zich zelf of die hen lief waren, te offeren voor een hoger goed, en om het leven in diepere zin te dienen. De vrouw kent over het algemeen een veel gro tere verbondenheid, niet alleen ais moeder, maar ook mèt het ouderlijk huis en met haar gezin. Toch kent ook de vrouw het verlan gen naar vrijheid evenals de man. Zij W'l vrijheid uit natuurlijke banden en niet uit gebondenheid van buitenaf. Zij wil mens worden, en verlangt naar geestelijke vrijheid met het volle be houd van haar vrouw-zijn. Dit is niet egoïstisch want het streven, een vol waardiger mens te jvorden is de be stemming van het leven. UitvoeTig ging mevrouw Seholten de historische lijnen na, waarlangs het proces zich bewoog. Zij sprak over de tijd van het matriarchaat, over ver schillende Bijbelse figuren, over de feministen en kwam na de pauze op de moderne tijd, waarin o.a. bet vraag stuk van de gehuwde ambtenares en hel vrouwenkiesrecht de aandacht viagen. Met klem bond spr. haar toe hoorders op het hart het kiesrecht toch vooral niet en bagatelle te behandelen Werkende gehuwde vrouwen tonen LIGPLAATS WOONSCHEPEN Het aantal woonschepen, thans lig gende in Alkmaar, is dermate toegeno men. dat het, met het oog op de be schikbare ruimte, niet mogelijk is nog meer plaatsen beschikbaar te stellen voor permanente1 ligging. Van heden af zullen dan ook geen vergunningen meer verleend worden aan eigenaars of bewoners van deze schepen, om een ligplaats in te nemen in gemeentewater. MACHINAAL DROGEN. Bij de wasserij van de gebr. Schoen aan de Visserslaan heeft een nieuwe machine haar intrede gedaan, die een grote verbetering betekent en het werk zeer bespoedigt. In een droog- machine wordt het wasgoed thans ge droogd. in hoeveelheden van 12 kg te gelijk. Niet alleen is deze werkwijze sneller, maar bovendien komt het goed beter gedroogd tot zijn recht dan bij de methode van het mangelen. In het bedrijf van de gebrs. Schoen, dat dit jaar 30 jaar bestaat, zijn in de loop der jaren tal van verbeteringen en vernieuwingen aangebracht, waarvan deze droogmachine voorlopig de jong ste aanwinst is. zich vaak de meest verantwoordelijks, zo zeide mevr. Scholten. Een ideale oplossing zou zijn, voor gehuwde vróu wen een halve werkdag in te voeren. Van verwaarlozing van, hef. gezin is géén sprake (uitzonderingen daarge laten), wat de gehuwde vrouw VfoAf- vooral in de grote steden des middags toch ook tijd om te tea-en en te win kelen? Nadat mevr. Scholten gewezen had op de vele feilen van onze verouderde huwelijkswetgeving, kwam zij tot de conclusie, dat de geestelijke vrijheid (die overigens de taak der vrouw veel zwaarder maakt) de sociale en econo mische gelijkheid ver vooruit is. Als viij het net zo goed willen als de man, kan er een andere geest in de wereld komen, want dan verdwijnt het harde en het aggressieve, Met citaten uit het werk van mevrouw Roland-Holst en een aanhaling uit Willem de Mérode; „Het genezen van de wereld is de roe ping van de vrouw" besloot mevrouw Scholten haar boeiende inleiding. Zor gen en helpen zit de vrouw in het bloed, de vrouw is gebonden aan de natuurlijke vormen, maar in die ge bondenheid moet zij vrij zijn. Dit laat ste deelt zij met de man, want ook hij is een schepping van God. Heiloo BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Volgende week Woensdag zal de Bond voor Staatspensionnering, af,d, Heiloo haar ledenvergadering houden in de Oude Herberg. Buiten de gebrui kelijke agendapunten zal er een uit breiding plaats hebben van het be stuur tot zeven leden, zal eventueel een bespreking geopend worden over huisjes voor bejaarden en zal de nog te voeren propaganda eveneens de aandacht vragen. ER WORDT OP GELET Naar wij vernemen heeft de politie reeds enkele malen proces-verbaal op gemaakt, omdat de oude huisnum mers nog zichtbaar op de woonhuizen waren. Men zij dus gewaarschuwd! Stompetoren Aangereden Toen Dinsdagmorgen de heer I Vérha gen, werkzaam bij de heer A Jansen bij het z g „Witte bruggetje'* de rijweg van de Noodervaart wilde oversteken, werd hij aangereden door een luxe auto Me1 een hersenschudding en enkele verwondin- gen is hij per ziekenauto naar het -Zie kenhuis in Alkmaar vervoerd Zijn toe-, stand is redelijk wel De minister van Binnenlan mr. H. J. van Maarseveen, 1 scharminkelt je, zijn mager b diertje van vel over been, ho het ook bij de teugel leidde, de Tweede Kamer kunnen loo kwalificaties zijn niet van van de socialistische afgeval van Sleen, die daarmede eer gend oordeel uitsprak over ontwerp tot verhoging van d nen met een toeslag. Op 29 September 1948 di Stapelkamp (AR) herinnerde Is uitvoerig over de verbeter de pensioenen gesproken, van de heer van Sleen, die noeg algemene stemmen werd men, spoorde de minister aan ontwerp in te dienen, dat aar langen van de afgevaardigden kwam. Mr. Van Maarseveen toog werk met tegenzin blijkbaar resultaat? Er gebeurt vrijwel leen de onderwijzers, die th jaar zijn, zullen er wat pen: krijgen. Achtereenvolgens sp heren H. van Sleen (PvdA) pelkamp (AR), G. Ritmeeste H. Gortzak (CPN) en H. M. (KVP) hun diepe teleurstel] het wetsontwerp uit. Minister van Maarseveen st een zwakke verdediging t Hij was tegen verhoging van aioenen alleen omdat de ar houdingen thans beter zijn da ogenblik van de toekenning pensioen. Dat mag geen re< vond hij. Hoogstens was hij be plooien glad te atrijken, al te lijke verhoudingen te verbete Do Tweede Kamer heeft zonder beraadslaging of s goedgekeurd de wetsontwerpei verlenen van een tijdelijke bi de uitkeringen ingevolge de ouderdomsvoorziening en tot van de kinderbijslagwet voor telts-, ouderdoms- en wezenn kers. Wat het eerste ontwerp beti de regering in haar memorie lichting van oordeel te zijn, da keringen aan ouden van dag hoogd dienen te worden, nu in met haar gewijzigde subsidii inmiddels een regeling is getrc zake het verlenen van een 'l bijslag op lonen en salarissen naast een voorstel wat ar is tot verhoging van de kind ingevolge de kinderbijslagwet, steld wordt het bedrag van d< te bepalen op f 2.50 per maa gehuwden en op f 150 voor o: den. De kosten zullen naar ran bedrag van rond 6y, millioen per jaar bedragen. De vooi verhoging zal ingaan op 1 N< 1948. De kinderbijslag voor inval ouderdoms- en wezenrentet thans bedragende f 10 per kind maand voor de eerste drie kinc f 12,50 per kind per maand, te van het vierde kind wordt het tweede ontwerp verhoogd per maand. De kosten van de hoging zullen naar raming f lioen per jaar bedragen, de voc de verhoging zal ingaan op 1 1948. Moeder ontoerekenin vatbaar verklaard Op 5 September 1948 werd in van het Apollotheater te 's-Gra- een 2jarig kind achtergelate ouders waren aanvankelijk onv doch later werd in Rotterdam c der van het kind, de 26jarige A H.de B., aangehouden. Deze vrouw stond gistermorgen vo tweede maal terecht voor de Arrondissements-rechtbank. Bij ste behandeling was 1 jaar en 2 den gevangenisstraf geëist. De opstellers van het ondertus gebrachte psychiatrisch rapport •ie conclusie gekomen, dat het i verlaten van haar kind a Vrouw niet als een strafbaar dei worden aangewreven. Door h: brekkige ontwikkeling en zii stoornissen is zij-niet toerekeni baar. Aan de hand van dit Vroeg de officier van justitie c ontslag van alle rechtsvervolj J?"®"llnf..in eer> krankzinnigen; voor de tijd van één jaar. IN DE Schoort BARAKKEN WORDEN OPGERUIM® Het barakkenkamp aan de Oor- sprongweg te Schoorl houdt -opruiming Bij inschrijving zullen voor afbraak worden verkocht een houten barak twee stenen toiletgebouwen met PrI' I vnatgebouwtjes, stenen waslokaal stenen lijkenhuisjes. Een en ander zaI 1 vóór 25 April a.s. moeten worden weg gevoerd, terwijl het terrein vrij van funderingen egaal dient te worden op- geleverd. DOOR r\ESIDEI> TJEERD ADEM A Hier wandelde hij weer me menselijk wezen van abnormaal afmetingen. Hij zag bij het over van een plein, dat het maanlicht zijn begeleider een donkere pl, het asfalt maakte en stapte ot keurig in de schaduw van de Dubbelman voort. Het enige verschil met vroege dat hij nu onder het lopen geen je had te geven. Overigens was het verschil u voor zijn gevoel nihil. Weer bekroop hem, evenals toe gevoel van gevangenschap, var waakt te worden door een gro onontkoombaar menselijk weze gesprekken met hem voerde, niet interesseerden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2