^u<Uko#/er Hferde oplossing; avontuur Residentie Joseph Schreied weergekeerd Hoe Josje zijn presentje misliep ÜH i 1 Herhaling Prijsraadsel En hier hei Prijsraadsel ■■fog* 0£ ZAK VOt Instructieve Ouderavond te Stompetoren Egmond aan Zee Egmondbinnen Het Radioprogramma Pirn, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Mei vrijsprekend v Ksssr* - "««wand Weerbericht y$ "r~i Josje was een allerliefste baby, dat vonden natuur lijk zijn vader en moeder in de eerste plaats. Maar ook de schare van tantes, nichtjes en de oma's niet te vergeten! Zijn gewone naam Josje liet echter niet uitkomen, zo vonden zij, welk een engelachtig we zen hiermede werd aange duid, dus werd hij zelden zo genoemd. „Snoesje, schatje, honkeponkie, dod- derijntje, bambijntje" om maar enkele van de vele benamingen op te som men. waarmee dit lieve kindje werd bestempeld. „Noem dat kind toch Ja nus. of hoe heet hij ook weer", kon oom Frank brommend zeggen, „jullie verwennen hem tot in de grond. Je zult eens zien, wat een lieve leeuwerik het zo zal worden". „Hoe kan je zoiets zeggen", klonk dan tante Dorothea's verwijtende stem, want zij was Josje's peettante, moetje weten en bijgevolg nog een beetje doller op hem dan de rest. Gelukkig waren zijn vader en moe der verstandig; zij vonden Josje aller liefst, maar verwennen deden ze hem niet. „Als dat soms weer zo'n duur cadeau is, waarmee ze ons kleintje willen ver rassen", begon Josje's vader op een morgen, toen hij de post doorlas, „moes ten wij maar zo wijs zijn het nog een paar jaar voor hem te bewaren. Al die dure dingen voor zo'n kleine aap, het is zonde. Enfin, vanmiddag komt tante Gerrie met Lieselot. Je moet maar eens kijken, wat het is. Benieuwd ben ik wel. Zoiets als zij vandaag voor Josje meebrengen heeft hij nog nooit gehad, schrijft tante. Om vier uur kun nen ze hier zijn. Een hele reis voor die kleine Lieselot. ze is nog geen drie jaar. En dan helemaal uit Heerlen en eerst nog naar de dierentuin. Och ja, dat is voor zo'n kleintje een enig uit stapje". Terwijl er zo gesproken werd In de kamer, waar Josje in de kinderstoel troonde, stoomde een lange trein van uit het zuiden en bracht Lieselotje en haar moeder dichter en dichter bij het doel van hun reis. „Vind je het niet enig, schat, dat we nu naar dat lieve aapje gaan, en naar Josje?" hoorde het kleintje voor de zoveelste keer. Ja, naar een aapje in de dierentuin, dat vond ze leuk, maar naar Josje, hè neen. Een kindje dat nooit stout was, al tijd zoet at en gehoorzaam was, waar aan Lieselotje een voorbeeld miSest ne men, zoals moeder altijd zei, daar vond zij niets aan. „Waarvan houden apen eigenlijk, mama?" vroeg ze plot seling. „Van allerlei. Tomaten, bis- kwietjes, pinda's, bananen. Maar ja, die zijn nu niet voor de apen. Heb je dat zakje met brood goed in je tasje bewaard? Dat mag je straks zelf aan Flip, de aap, voeren, je hoeft niet bang te zijn voor hem. Hij doet kinderen geen kwaad". „Ik vind hem veel liever dan Jos je", zei Lieselot, „die is nu nooit eens stout. Is dat nu aardig?" Eerder dan ze gedacht hadden reed de trein het eindstation binnen en na een ritje met de tram gingen ze door het draaihek de grote dierentuin bin- Onze mededelingen Arie Leyen, Hoflanderweg 236. Be verwijk, wil graag corresponderen met een jongen in een andere plaats. Arie is tien jaar oud en hij houdt veel van sport, speciaal voetballen en zwem men. Op school zit hij in de vierde klas Kees de Wit, Kaasmarkt 4, Hoorn, verzamelt foto's en platen van sche pen. Wie kan hem daarmee helpen? Het adres van Jan Vrouwe, Burgem. van Nienestraat 4, Uitgeest, bleek niet juist te zijn. Het boek, dat aan hem werd gezonden, was onbestelbaar. Wil Jan nog even duidelijk zijn adres op geven? Nol Beezemer, Basstraat 57. Den Helder, wil postzegels van alle landen ruilen tegen postzegels van Nederland en Koloniën. nen. Dra stond Lieselotje vol bewonde ring voor de kooi van Flip, de grote Chimpansee. Jammer, dat hij geen brood scheen te lusten. „Zeker je buik je al vol", dacht het meisje. „Ik zal iets lekkers voor je halen". De tas van mama stond onbewaakt op een bank, terwijl mama zelf met 'n oppasser praatte. Verleidelijk puilde de grote papieren zak uit, waarin ze wist, dat een prachtige tros bananen voor Josje zat. Haar besluit was gauw genomen. Bananen? Maar daar hielden echte apen zo van. Nog één blik op moeder. Die zag niets. Daar stond Lie selotje al bij de kooi. „Ik vind jou veel liever, Flippie. Eet jij maar lek ker de bananen van die akelige Josje op, die altijd zo braaf is. Wat een gro te hè?" Flip had geen enkel bezwaar tegen die zeldzame versnapering en het duurde niet lang of de laatste van de prachtige bananen verdween in zijn grote mond. Het had best ge smaakt. Maar dat 's middags een huilende Lieselotje bij Josjes stoel stond, kun je begrijpen, toen moeder in plaats van een mooie tros bananen een lege fruitzak als presentje uit haar tas haalde! De post bracht deze week een gro te stapel oplossingen. Grote vellen pa pier waren vol geschreven en de ran den vaak vrolijk versierd met fleurige en grappige tekeningetjes. Het raadsel bleek gelukkig niet moeilijk te zijn. Zelfs de allerkleinsten van zes jaar konden meedoen. Hier volgt het verhaaltje, met de ingevulde woorden: Twee jongens waren in de grote stad verdwaald. Zij kwamen langs de werk plaats van een smid en zagen er een groot paard. Een knecht nam een poot van het paard tussen zijn knieën en maakte er een hoefijzer onder. De jongens keken er naar en liepen weer verder. Zij hadden honger gekregen en zagen in een winkel van een bakker allerlei heerlijke dingen liggen. Er wa ren zelfs broodjes bij met krenten er in, maar die kosten tien cent en zóveel hadden de jongens niet bij zich. Toen zagen zij plotseling het paard dat voor de kar van een groentenman was gespannen, die irf hun straat woon de. Zij mochten op de bok zitten en kwamen zo gemakkelijk weer thuis. Hun vader was erg boos en stuurde ze naar bed omdat zij van huis waren weggelopen. En nu zijn jullie er natuurlijk nieuwsgierig naar door wie de prijzen werden gewonnen. Hier komen dan de namen: Nelly Hiehlc, Blaeustraat 3, Alkmaar (9 jaar). Jacob Doornbos, Kuikensweg 61, Beverwijk (8 jaar). Herman Slort, Ceramstraat 2, Den Helder (11 jaar). Dientje Briars, Krugerstraat 21 I, Amsterdam (O). Coba Kramer, Ged. Turfhaven 22, Hoorn (11 jaar). Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld, elk van vier letters. Op de bovenste rij, van links naar rechts: een in zee vooruitstekend ge bergte. Op de tweede rij: de naam van een bekende, Nederlandse radio-omroep vereniging. Op de derde rij: een ander woord voor geneesheer. Tenslotte op de vierde rij: een open bare instelling voor het vervoer van brieven, briefkaarten, drukwerken, enz. Wanneer de hokjes goed zijn inge vuld, kun je dezelfde woorden ook van boven naar beneden lezen. De oplossingen kunnen vóór Zon dag, 19 Maart worden gezonden naar het bureau van dit blad. Deze week krijgen jullie eens een Kamraadsel op. In de bovenste hokjes, van links naar rechts, komt de naam van een grote, Nederlandse stad te staan. In de eerste tand van de kam, van boven naar beneden: een vervoermid del op vier wielen. In de tweede tand: een verblijf voor dieren. In de derde tand. een andere naam voor stekelvarken. In de vierde tand: een getal. En tenslotte in de vijfde tand. iets dat 's nachts vaak aan de hemel te zien is. De oplossingen kunnen vóór Zondag 26 Maart, worden gezonden naar het bureau van dit blad. Er worden weer mooie boeken ver loot onder de goede oplossers. Voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Beste jongens en meisjes, wij gaan eerst een paar nieuwelingen welkom heten. Het zijn: Margreet Roos, Yvonne Doesburg, Jantje Kooy, Jeltje Juckers, en I. v. d. Schinkel. Wij hopen maar dat zij het prettig zullen vinden om met ons mee te doen. Frits Sipkema, bedankt voor je aardige rijmpje. Heb je dat zelf ge maakt? Jan Schipper, wat een onderneming dat je met vijf jongens naar het strand in Bloemendaal bent gegaan. Als je de volgende keer weer schrijft, wil je dan eens vertellen over je tocht en over het Zweedse schip? Jantje en Lientje Scheffers, een hartelijke groet voor jullie beidjes. Annie Nijman, ik kon je oplossing best lezen hoor! Het was keurig geschreven. Ja Annie, er doen heel veel kinderen mee met de „Jeugdkoerier". Dat is altijd erg gezellig. Hans Kool, je deed het best hoor! Aardig was dat tekeningtje van Moeder Woeffie. Piet van den Burg, welbedankt voor de tekeningetjes. Ik vind ze leuk. Piet. Arie Leyen, bedankt voor je briefje. Nu kan ik een correspon dentie-vriendje voor je gaan zoeken. Kijk maar eens onder de mededelingen. Grappig is dat raadseltje dat in je brief stond. Ja, ik begrijp het best hoor! Gerda Schouten, de oplossing was zo best in orde. Gelukkig dat je de datum hebt begrepen. Dat portret lijkt wel een beetje hoor! Leuk getekend. Grieta v. d. Waal, welbedankt voor de aardige tekeningetjes, meisje. Jetty Scheuer, hartelijk gefeiliciteerd met je verjaardag, meisje. Was het gisteren een gezel lige dag? Gelukkig dat de foto goed is overgekomen. Het tekeningetje lijkt aardig. Jetty. Alleen heb ik geen blond haar. zoals je tekende, maar donker haar. 3e en 4e klas L.O. van de Berger Schoolvereniging, wat waren er weer veel aardige tekeningen bij de oplossingen. Ik heb ze allemaal bewonderd. Willy van der Gulik, heb ie het boek ontvangen en vind je het mooi? Neen, Willy. Je behoeft de postzegels niet af te weken hoor. Je mag ze gerust uitge knipt sturen. Heeft Opa een prettige verjaardag gehad? Rietje de Vries, heb je Zondag met je zusje gereden? Jammer dat het niet zulk mooi weer was om met het kindje naar buiten te gaan. Je tekeningetje is leuk. Ik zie daar Rietje met de kinderwagen wandelen, langs de kinderen die op straat spelen. Tineke van Leeuwen, natuurlijk mag je een schuilnaam hebben, meisje! Schrijf mij. maar eens welke naam je mooi vind. Geri Ney, ja, de capsules van fles sen hebben ook waarde. Ik geloof dat het dun bladlood is, Geri. Wim en Donny Scheepmaker hartelijk dank voor de leuke tekeningetjes. Dinie Tijssen, heb je in Lisse al velden met bloeiende crocusjes gezien? Corrie Koeleman, wat gezellig dat jij ook mee gaat doen. Lief van Moeder dat zij het raadsel voor je heeft opgeschreven. Anton Mol, wat akelig voor jullie dat moeder naar het ziekenhuis moet. Drie maanden is wel een lange tijd. Help maar goed thuis, Anton. Van harte beterschap gewenst voor Moeder. Jóanne Langebaerd, je hebt keurig geschreven, zeg! Heb je de plaatjes al uitgeknipt? Wim Wahlers, welbedankt voor het zilverpapier. Ja. alle kleine beetjes hel pen. Wim. Doe maar geregeld met ons mee, dan zul jij ook vast wel eens een boek winnen. Soms moet je wel eens een poosje geduld hebben want er zo zijn zoveel kinderen die goede oplossingen inzenden. Rob Reyngoud, jij had de vorige keer het verkeerde prijsraadsel in gezonden. Dat is jammer, want daar kun je geen prijs mee winnen, Rob. „Sarina", wat kun jij al keurig typen zeg! Wie „Zonnestraaltje" en „Zonneschijn" zijn mag ik niet verklappen, want dat zijn schuilnamen. Fijn dat ik zoveel zilverpapier van je krijg. Bennie Smit. jij bent dus ook bij „De Randers". Je houdt zeker erg veel van voetbal len, hé! Vera v. d. Zeyden, je mag het raadsel van de oudere jongens en meisjes ook wel oplossen, maar daar kun je geen prijs mee winnen, omdat je nog geen 12 jaar bent. Dan is het jammer van het mooie postpapier, vind je niet? Dick Wit, heb je het boek nu ontvangen? Het is verzonden hoor! Wat leuk dat je zoveel lammeren hebt. Het is dus al echt voorjaar bij jullie. Dolf Kison, hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wat toevallig dat je deze feli citatie net op je verjaardag zult lezen. Ja, nu mag je met de oudere jongens en meisjes meedoen. Dolf. Ik wens je een heel plezierige en gelukkige dag toe. Corrie Visser, dat briefje zonder naam was dus van jou. Heb je veel plezier gehad op het feest? Hoe gaat het met Cora? Is het een aardig diertje? Klaas en Bartje Schipper, zo is het ook goed hoor. Doen jullie maar samen. Hoe oud is kleine Hansje nu geworden? Jullie zullen hem wel flink verwend hebben, denk ik. Dat mag ook wel, als het zo'n lief kereltje is. Kees van Engelen hoven, bedankt voor de aardige tekeningetjes. Leuk gedaan hoor! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag voor Zondag, 26 Maart. Dag allemaal! Hartelijk gegroet door TANTE IET. Dinsdag 16 Maart vond in de O.L. School een drukbezochte ouderavond plaats. De voorzitter der oudercommissie, dc heer K. Muntjewerff, opende deze steeds weer belangrijke avond, waarna de heer D. Tijdeman, secretaris der cudercommissie, de notulen voorlas. Na enkele mededelingen door de heer Van Dok, hoofd der school, waarbij hij nogmaals de aandacht ves tigde op het schoolsparen en de tand- verzorging, volgde verkiezing van een nieuw lid der oudercommissie, nodig door het aftreden van mevr. A. C. GrootGroenewoud Kramer. Geko zen werd mevr. SlootenBoekei. De voorzitter richtte enkele woorden van dank tot mevr. Groot voor het belang rijke werk door haar in de oudercom missie verricht en bood haar een boek werk aan. In welgekozen bewoordin gen dankte mevr. Groot en sprak de wens uit, dat haar opvolgster dezelfde voldoening in haar werk mocht vin den, die zij steeds had gehad. In aansluiting hierop volgde een in teressante causerie door het hoofd der school over: „Goede en slechte kinder lectuur". Spreker ging uit van de uit vinding der boekdrukkunst en de ont zaglijke betekenis hiervan voor onze gehele cultuur. Het feit, dat thans vrij wel iedereen kan lezen, vergroot de verantwoordelijkheid van de maker van het boek, hierbij inbegrepen uit gever en boekhandelaar. Voor het kind moeten wij, volwassenen, bepalen wat goed en geschikt is en we dienen daarbij te letten op vorm (uiterlijk van het boek) en inhoud. In het ver dere verloop van z'n causerie, die met grote belangstelling gevolgd werd. hekelde spr. op felle wijze de z.g. beeldromans en andere verderfelijke lectuur en besprak tevens boeken, die wel goed en geschikt zijn voor onze kinderen. Uit het stellen van vragen bleek wel, dat terdege belangstelling gewekt was. De Oudercommissie zorg de voor een aantal bundels met beoor delingen van de Commissie voor Kin derlectuur. Hierna volgde de pauze met ge legenheid tot het bezichtingen van twee tentoonstellingen. „Het moderne en goede boek voor het kind" ver zorgd docr de firma Zwaan uit Alk maar en een serie schoolboekjes van 100 jaar en meer geleden, ter beschik king gesteld door burgemeester Posch. Tijdens de pauze werden alle aanwe zigen onthaald op een kop chocolade met koekjes, verzorgd door de fam. HopZijlstra. Film over schoolzwemmen. Na de pauze werd een film ver toond over schoolzwemmen, die werd toegelicht door de heren J. van Dru- nen, consulent voor l.o. te Alkmaar en Van der Griend, directeur van dc „Overdekte" te Alkmaar. De eerste, belichtte de psychologisch-paedogogi- sche kant, waarna de tweede spreker meer de practische zijde naar voren bracht. Beiden werden met grote aan dacht gevolgd. Burgemeester Posch dankte de Oudercommissie voor de uitnodiging, waarbij hij alle medewerking van de zijde van het gemeentebestuur toezeg de. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de heren Van Dok en Woud man weer geheel hersteld waren en hun functie weer volledig konden uit oefenen. Met een dankwoord aan allen cn een opwekking tot de ouders sloot het hoofd der school, de heer Van Dok, deze goedgeslaagde avond. BRIDGECLUB „DE EGMONDEN" A klasse: 1. de GoedeNieuwenhui- zen 45,5; 2. DekkerSmit 45; 3. Gebr. Hopman 45; 4. HopmanRuiter 42,5; 5. Kareisde Waard 4-1; 6. Gebr. v. d. Molen 41,5; 7. Huibertsde Raadt 41; 8. ApeldoornLiefting 34. B klasse: 1. GoudaBas 47; 2. Hop manZwaan 46,5; 3. BurgerRozing 43; 4. HartgrinkBurger 42,5; 5. ScholtenLeijen 41,5; 6. Dames Hart- rinkDekker 40; 7. Goudav. Eg- mon 39; 8. Admiraalde Raadt 36.5. C klasse: 1. KareisKleij 54; 2. Groötde Waard 49,5; 3. Hopman Verver 46; 4. ZwartDuin 45,5; 5. Pep pingGroot 42; 6. Gebr. Dekker 34; 7. Jonker—Groen 33,5; 8. Huiberts— Baltus 31,5. AFD. EGMOND VAN DE VARA VERGADERDE 'Dinsdagavond vergaderde de afde. ling van de VARA in de zaal van „De Vergulde Valk". De voorzitter, de heer K. Wijker, heette de aanwezigen wel kom en betreurde het, dat niet meer leden deze vergadering bezochten. Verder wees spreker op het toene- mende ledental. Bij de oprichting wa ren er 60 leden ingeschreven, nu 140, Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de deelname van de af deling Egmond aan De Oké-avond op 20 November alleszins geslaagd mag heten. De penningmeester, de heer Prins, gaf een financieel verslag. De heer Kaagman van da afdeling Alkmaar verzocht aan de heer de Jong, do secretaris, om het verslag voortaan schriftelijk vast te leggen. Spreker vervolgde met een uiteen, zetting van de voordelen van het lid maatschap van de VARA, vooral op het gebied van het doen van voorstel len voor programmawijzigingen. Binnenkort zal er een Oké-avond worden georganiseerd in Utrecht, waarvoor de afdelingen Alkmaar, Eg- mond en Heiloo worden uitgenodigd. Hierna kwam het jaarverslag van de Vara en het omroeprapport ter sprake. Na enige discussie over enkele pro gramma-onderdelen werd besloten op de districtsvergadering geen voorstel len tot wijziging naar voren te bren gen. Tot afgevaardigden voor deze districtsvergadering werd het dage lijks bestuur van de afd. gekozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren E. Visser en de Vries. HET LANDGOED „WIMMENUM". Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Finan ciën is een gedeelte van het landgoed „Wimmenum", gelegen in de gemeente Egmond-Binnen ter grootte van 378.44.20 ha aangemerkt als landgoed in de zin van art. I der Natuurschoon- wet 1928. Elf jaar voor Voorhoeve Het Bijzonder Hof te Arnhem be handelde op 2 en 3 Maart de zaak te gen Ernst Voorhoeve, in bezettingstijd leider van de NSB-propaganda, in het bijzonder voor de werving van recru- ten voor het Oostront. De procureur- fircaal mr. Huber eiste in zijn requi sitoir een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. Het Bijzonder Hof heeft gisteren uitspraak gedaan en Ernst Voorhoeve veroordeeld tot 11 jaar ge vangenisstraf met aftrek. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt - 8,Of Programma-proloog 8,15 Daar zit pi. 3 in! 9,30 Familie-competitie 10,00 Gra. mofoonplaten 10,05 De vaart der Vol. ken 10,25 Piano-duo 10,45 Avond overdenking 11,15 Beroemde concerten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport, praatje 6,30 „Les Gars de Paris" - 7,00 Radiostrip 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gramofoonplaten 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Concertgebouw orkest 10,00 Pijlers van Neêrlands wel vaart 10,15 „Dixie-land" 10,45 Gra mofoonplaten 11,15 Victor Slvester en zijn orkest 11,45 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7t 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,25 Promenade-orkest 6,00 Metropole-orkest 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 „Sint Josef en de jeugd" 7,30 „Uit het land van hertog Jan'» 8,05 De gewone man 8,12 Fran se lyriek 8,40 „De tien geboden" 9,30 Omroep-orkest 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Oude melodieën met nieuwe harmonieën 11,35 Gramo foonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, lt 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Opera-programma AVRO: 12,00 Het Ly- ra-trio 1,15 Ensemble Jo Bos VARA: 4,00 Cor Steyn, orgel 6,15 The Ramblers 6,45 Silvestri-kwartet 7,00 Denk om de bocht 7,15 N M Blink spreekt VPRO: 7,30 „Nederland en zijn gewesten" 7,50 Tien voor acht 8,05 Clavecimbel- en piano-voordracht 8,30 „Leven in een bedrijf" 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt- en wij draalen 9,30 Het mysterie van de Prinsengracht (hoorspel) 10,00 Buitenlands weekover zicht VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg- Ploeg 11,30, „Vijf-en-veertig jaren in de woelige baren" 50 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Het gevolg van haar bezwaren aras geweest, dat meneer Dobuelman van de nachtdienst in de dagdienst was overgegaan. Hij was er trots op, dat hem heel wat gevaarlijke karweitjes waren toevertrouwd, maar 's avonds trad nij meer als begeleider op de voorgrond Er waren bureaux, waar men aan de grond geraakte edellieden en vastge lopen academici tegen een vast tarief ran deftige dames verhuurde, die zich met hun in rok of smoking geklede begeleiders zonder opzien te baren in een loge van schouwburg of opera konden vertonen. Zover had meneer Dobbelman het rog niet gebracht en zover zou hij het ook wel niet brengen, omdat hij be halve de aangeboren of aangeleerde beschaving nog de normale lichame lijke proporties miste waarmee men zich, zonder dadelijk ieders aandacht te trekken, in het openbaar kan ver tonen. Zijn diensten werden dan ook hoofd zakelijk gebruikt voor begeleiding van oude dames, die na een bezoek aan schouwburg of concertzaal, liever lo pen dan rijden wilden. Hij wachtte ze op bij de garderobe on onderhield ze op de terugweg op de zijns inziens meest gepaste wijze, voornamelijk door een uitvoerig ex posé van zijn droevige ervaringen als groentenhandelaar zonder klanten. Er waren dames geweest, die zich over zijn wat al te familiair optreden beklaagd hadden en de heer Donker had hem daarom in reserve gehouden voor gevaarlijke bewakingsdiensten en als lijfwacht voor heren die zich min der aan zijn conversatie stootten, dan dat met deftige en vaak kieskeurige dames het geval was. Dobbelman had zo vertelde hij bij het accepteren van de opdracht de heer Van Waardenburg te begeleiden van zijn chef de indruk gekregen, dat het een bijzonder gevaarlijk karweitje en dus een kolfje naar zijn hand zou zijn en hij was zichtbaar teleurgesteld, dat de avond al half om was, zonder dat hij gelegenheid had gekregen een kleine demonstratie van zijn lichame lijke capaciteiten te geven. Hij keek herhaaldelijk achterom in de hoop, dat er iemand hinderlijk zou volgen, maar hij zag geen enkel ver dacht individu en durfde er niet naar vragen, omdat zijn chef hem, wat de gard der bewaking betrof, de grootste discretie had opgedragen. „Heeft u.... ehnog andere plannen, meneer?" informeerde hij en Steensma zuchtte. Hij zou in 's hemelsnaam maar pro beren deze reus in Hotel Central bin nen te loodsen, zonder te zeer de al gemene aandacht te trekken. „Heeft u zin in een borrel?" vroeg hij, „of misschien in een glaasje bier?" Er verscheen iets roods buiten de tanden van de heer Dobbelman, waar mee hij de onderkant van zijn snor af likte. „Nou, asjeblieft, meneer", zei hij content. Steensma wandelde naar het Hotel, passeerde met zijn -begeleider de por tier, wiens aandacht gelukkig juist c'.oor een dame in beslag werd ge nomen en slaagde er in een vrij tafel tje in een hoek te vinden, vanwaar hij, half verscholen achter de bladeren van een palm, veel kon zien en horen, zonder direct in het oog te vallen. Hij bestelde twee biertjes en daar na, met tussenpozen van hoogstens tien minuten, een biertje voor meneer Dobbelman, die zijn glas steeds ad fundum ledigde en daarna met een zucht van welbehagen een zakdoek van gigantische afmetingen uit de achterzak van zijn jaquet te voorschijn haalde om er zijn schuimsnor mee af te poetsen. Hij was zo getroffen door de onver wachte traetatie, dat hij een ogenblik zweeg over zijn persoonlijke ervarin gen en Steensma begon langzamerhand weer wat op zijn gemak te komen. Het was hier als altijd druk en ge zellig. Een beschaafd strijkje zorgde voor goede muziek en aan de tafeltjes zaten keurig geklede dames en heren, die merendeels in een vrolijk gesprek wa ren gewikkeld. Aan de leestafel zat een heertje diep over zijn courant gebogen, een vrouw met karmijnrode lippen bladerde ver veeld in een geïllustreerd tijdschrift en aan de overkant maakte een jonge man aantekeningen in een notitieboekje, waarbij hij telkens even pauseerde en met het potlood tegen zijn tanden tik kend, nadenkend voor zich uitstaarde. Plotseling zag Steensma een zijner vrienden. Van Veeren, de jonge bioloog, zat aan een tafeltje bij het raam en boog zich in een zeer vriendschappelijk onderhoud telkens tot een jonge, knappe vrouw over. Zij lachte hem vrolijk toe en toonde hem dan een dubbele rij hagelwitte tanden. Zij dronken een fles witte wijn en ir. Steensma, die zijn vrienden maai' al te goed kende, zag, dat Van Veeren meer gedronken had, dan hij kon ver dragen. Wordt vervolgd. 13. Pirn, Pam en Pom zijn een beet je moe geworden van al het zoeken, en rusten even uit op een boomtak. Ze 2ijn een beetje teleurgesteld, dat ze nie mand gevonden hebben. Ze weten niet dat een paar nieuwsgierige ogen al hun bewegingen volgen. Pim denkt nog steeds diep na. Heeft hij die stem nu werkelijk gehoord of is het ver beelding geweest? Daar komt Moeder Woeffie ook al aan. Ze is benieuwd of Pim, Pam en Pom wat ontdekt heb ben. Maar ze ziet al aan de gezichten dat er geen succes te vermelden valt. „Kom kinderen, ga maar mee naar huis. Ik heb weer nieuwe boterham men klaar gemaakt. „Jullie zult wel rammelen van de honger". „Ik ook!" horen ze een stemmetje vlak boven lien. Wat is dat? Ja, nu hebben ze het alle vier duidelijk gehoord. Een vreemde stem gaf het antwoord! BUREAU AFGIFTE RIJBEWIJZEN'' Vanwege de Provinciale Griffie van Noord-Holland wordt bekend gemaakt, dat het Bureau, hetwelk belast is met de afgifte van de rijbewijzen en num- merbewijzen volgens de Motor- en Rijwielwet, met ingang van 21 Maart a.s. gevestigd is: Wilhelminapark 29> Haarlem. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Als ongewenst vreemdelint over de grens gezet De voormalige „Kriminal-Direktor Joseph Schreieder, de beruchte lelde: van het England-Spiel, dat zovelei der besten van ons volk het level heeft gekost, is Donderdagmiddag hl Kaldenklrchen over de grens gezet al ongewenst vreemdeling. Aan de grens waarheen hij door de Rijksvreemde lingendienst per auto was vervoerd werd de spionnenleider opgewacht doo autoriteiten van de Britse bezettings macht. Schreieder had, als kostbaa bezit, in de binnenzak van zijn bruin colbertcostuum het vrijsprekende von nis van het Bijzonder Gerechtshof t Leeuwarden en een enorme voorraa krantenknipsels, verklaringen en aan tekeningen. Hij had tot gistermorgen maar moei lijk kunnen geloven, dat de Neder landse autoriteiten hem inderdaa over de grens zouden zetten. Immers de behandeling van zijn zaak voor d Bijzondere Raad van Cassatie moet no plaats vinden en bovendien komt op Mei zijn beruchte V-Mann Anthoniu van der Waals in cassatie. Hoewe Schreieder feitelijk niet meer gedeti neerd was, achtte hij het zelf toch vr: onaannemelijk, dat men hem op kort termijn naar Duitsland zou laten gaar Toen het Woensdagmorgen vast stonc dat dit toch zou gebeuren, leefde hi in angst, dat het transport bekend zoi worden en dat leden van de voorma lige illegalieit op het laatste ogenblil zijn levenslicht zouden doven. De Duitser, die zulk een treurig Vermaardheid kreeg, heeft de laatst: weken bijna dag en nacht gewerkt aai een samenvattend rapport ten behoevi Van de ParlementaireEnquêtecommissii Hij zal vermoedelijk door de Engel gen direct worden doorgegeven aan di Amerikanen en, gezien het vrijspre kend vonnis, zullen die hem waar schijnlijk geen moeilijkheden meer b de weg leggen. Zijn vrouw woont me hun beide kinderen in München. Op de vraag van het lid der Eerst Kamer, de heer Schalker, of de ministe van Justitie bereid is maatregelen t treffen, opdat de uitwijzing van Schreie der niet zal geschieden vóór dat de be handeling van het beroep in cassatie za zijn gevoerd, heeft de minister het na volgende geantwoord: Nu het Bijzonder Gerechtshof t Leeuwarden deels Schreieder heet vrijgesproken, deels de procureur-fis caal in zijn vordering niet ontvankelij beeft verklaard en daarbij de onmid dellijke invrijheidstelling van de vei dcchte heeft gelast, blijft er geen an dere grond over om hem in bewarm te houden dan de omstandigheid, ds bij als ongewenste vreemdeling naa Duitsland behoort te worden terugge voerd. Het is duidelijk, dat daarto behoort te worden overgegaan, zodr de feitelijke mogelijkheid hiervoo aanwezig is. Men kan de verdacht niet ingesloten houden op grond va de vreemdelingenvoorschriften totda de Bijzondere Raad van Cassatie uil spraak heeft gedaan. Dit zou neerko men op een negatie van de beslissin van de onafhankelijke rechter en ee: misbruik van de aan de vreemdelin genvoorschriften ontleende bevoegd heden, welke strijdig zouden kunnei v/orden geacht met beginselen van d rechtsstaat. De terugkeer van Schreie der naar Duitsland dient dus op nor male wijze voortgang te vinden. Amerikaanse wapens voor West-Europa Michael Mc. Dermott, woordvoerde Pan het Amerikaanse ministerie va buitenlandse Zaken, heeft op een pers Conferentie meegedeeld: De v.s. zul len trachten tussen 1 Juli 1949 en 3 Juni 1950 tekort aan wapens in de be staande militaire formaties van West Europa aan te vullen". Volgens McDermott betekent dez verklaring niet, dat andere lande worden uitgesloten. Hij zeide in zij verklaring te doelen op de landen, di het Noordatlantiseh verdrag zullen on dertekenen. naar een fins coalitie- kabinet? De Finse premier, Karl Fagerholrr heeft besloten zijn sociaal-democra tische minderheidskabinet te vervan gen door een coalitiekabinet. D volksdemocraten zullen minder be nT^r+H P°sten worden aangebodei J V° tsdem°craten is ee: fusie van communisten en het huidig kabinet is door de uiterst linkse Fins pers en door de Sowjet bladen" al Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige tijdens buien af en toe krachtige wind tussen Noord en West. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst vooral op tegen de wind beschutte plekken. Overdag weinig veran dering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6