Alkmaars Raad behandelt de begroting BERICHT Radio draagt Alle raadsleden hebben hun wensen kenbaar gemaakt Communisten werden scherp aangevallen Gemeentebegroting '49 Algemene beschouwingen T Tct gelegenheid vin de opening van ons nieuwe Modehuis, Lmgestmt <42, op Dinsdag 22 Maart organiseren wij op Donderdag 31 Maart een VOORJAARS-MODESHOW Avondvergadering Het college antwoordt „V Gistermiddag begon onze gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemees ter Wytema met het grote jaarlijkse steekspel, waarin de dames ep heren raads leden nu eens precies kunnen zeggen wathun op het hart ligt. De spreektijd is, althans in den beginne, niet gerantsoeneerd en verscheidene raadsleden maken dan ook jaarlijks gaarne gebruik van de gelegenheid zich op zijweggetjes te begeven waarop zij in andere vergaderingen der vroedschap door de oplettend heid van de voorzitter tijdig worden gewaarschuwd, dat zij op het verkeerde pad zijn en weer in het rechte spoor moeten terugkeren. Bij begrotingsbijeenkomsten in Alkmaar en zo zal het wel overal zijn wordt veel gepraat en ook veel gezegd, dat practisch bekeken evengoed achter wege had kunnen blijven, maar waarvan het betrokken raadslid toch gaarne een en ander ziet opgenomen. Het resultaat van dat alles is gewoonlijk, dat de begroting na lange discussie onveranderd of zo goed als onveranderd wordt goed gekeurd. Wij zouden er ditmaal in het bijzonder op willen wijzen, dat onze plaatsruimte het nog niet mogelijk maakt alles in extenso op te nemen en dat na al hetgeen er de laatste dagen reeds over de begroting in onze courant is verschenen de verslagen van het daarnaast nog gesprokene zo beknopt moge lijk zijn. Na opening en vaststelling der notu len en nadat de burgemeester het feit herdacht had, dat de heer Groot 50 jaar tie belangen der gemeenschap heeft ge diend, werd mededeling gedaan van de ingekomen stukken. Daartoe behoorden een jaarverslag van de Com. van Toezicht op het La ger Onderwijs, dat voor kennisgeving werd aangenomen, een brief van het bestuur der Chr. woningbouwver. „De Voorzorg" met verzoek een bedrag van f 92.364.19 als voorschot te mogen ont vangen voor de aankoop van grond voor de bouw van een complex wo- ringen, welke brief in handen van B. en W. werd gesteld en een schrijven van de muziekvereniging Excelsior met het verzoek voor 1949 een gem. subsidie te mogen ontvangen, wat naar de begro tingsbehandeling werd verwezen. Ingekomen was nog een verzoek van de Athletiekver. Alkmaar om een sub sidie van f 160 resp. een verlaging van de huur voor het gem. sportpark. (In handen van B. en W. ter afdoening ge steld). Het bestuur van Alcmaria V. V. V. verzocht op Zondag 31 Juli e.k. motor races te mogen houden als het rijver bod op Zondag op dat tijdstip is opge heven. Dit werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Uitbreiding productieafdeling gasbedrijf. B. en W. stelden voor het besluit tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f 80.000 voor inbouw van een der bestaande kamerovens in de koolgasfa briek in te trekken, daar deze overbo dig is gebleken. De raad besloot daartoe. Geen verdeling in drie kies kringen. Op voorstel van het college werd be sloten tot opheffing van de verdeling onzer gemeente in drie kieskringen. Aanvaarding van een collectie in bruikleen. De kunstcollectie van oud Hollands aardewerk, waarvan wij in ons num mer van Maandag uitvoerig mededeling hi bben gedaan, werd door de raad aanvaard met dank aan de eigenaar de heer C. van. Tijen en aan dr. Vlas, die de collectie zal inventariseren en ver zorgen. Aankoop van gronden. Besloten werd tot aankoop voor een bedrag van f 182.000 van bouwrijpe gronden van de N. V. „Nooit Gedacht" en het brengen van deze gronden in, 't Grondbedrijf. De heer Kirpenstein (Arb.) zou niet steeds dezelfde notaris willen zien aangewezen. Wethouder Coerts zeide dat de we derpartij op deze notaris prijs stelt. Spr. komt daarop bij de begroting terug. De heer S i e t s m a waardeerde 't dat deze begroting sluitend is. Spreker wilde niet pessimistisch zijn t.a. van de cijfers en memoreerde de gunstige uit keringen van het Gemeentefonds. Van verlaging is z.i. geen sprake. De com missie-Oud werkt nog voort. Er is geen reden tot pessimisme. Spr. fractie vrees de aanvankelijk voor ongewenste con currentie bij de fondsvorming van f 50.000 voor de industrieterreinen. Na het antwoord van het college is dit an ders. Een industrieflat zal te hoge bouwkosten vragen. Men moet zich met grote bedrijven over industrieves tiging verstaan. Het schoolbouwplan had spr. waardering. Kan de B. L. O. school een districtsschool worden? Wel licht kan men een nieuwe ULO-school stichten en de Handelsschool in het ge bouw der tegenwoordige ULO-school onderbrengen. Spr. fractie staat nog steeds op het standpunt, dat de communisten niet in gem. commissies kunnen worden opge nomen en verduidelijkte dit standpunt. Het Kominform-systeem is ook doorge drongen tot de in Nederland wonende communisten. Sprekers fractie is niet enthousiast over de loon- en salarispolitiek. De middelbare en hogere technische amb tenaren kunnen in het raam der Rijks voorschriften hogere salarissen krijgen. Laat de regering in samenwerking met de Ver. v. Ned. Gemeenten pogingen doen hogere lonen voor het lagere per soneel te krijgen. Men kan ook trach ten iets te bereiken door het opschui ven van loongroepen. Er zal een apar te instelling voor personeelszaken moe ten komen. Spr. verzocht een hogere huur van het open zwembad. Zijn fractie onder steunt het begrotingsbeleid van dit col lege. De heer Venniker (R. K.) haal de een artikel van de schrijver Ouden dijk aan. Sportberichten hebben meer aandacht dan wat er in de raad ge beurt. De aanbiedingsbrief der begro ting getuigt van durf en geloof in Alk maars toekomst. Hoewel de verkie zingen in zicht zijn heeft spr. geen be hoefte aan politieke debatten. Ieder kan de gemeentebelangen op eigen wij ze zien. Waarschijnlijk zou spreker wan neer hij toen aanwezig was geweest zich verzet hebben tegen de uitsluiting der communisten uit de raadsfractie. Sindsdien is er door het proces-Minds- zenty en andere gebeurtenissen geble ken, dat er iets veranderd is, vooral nu door Nederlandse communisten ook medegedeeld is, dat zij zich in geval van oorlog aan de zijde van Rusland zullen stellen. Dat maakt het noodzake lijk hun invloed tegen te gaan. Van gemeentelijke autonomie is nog geen sprake. De ondernemersbelasting zal verlaagd moeten worden. Als de nood-voorziening-Oud afloopt moet de gemeente op eigen benen kunnen staan. Spr. citeerde een deel van de jongste vastenbrief der bisschoppen. Alles moet in het werk gesteld om aan de behoef ten der gemeente te voldoen. Wij moeten trachten, ons gem. radio distributiebedrijf te herkrijgen en indu strievestiging hier zoveel mogelijk be vorderen. Steeds weer moet de aan dacht op Alkmaar gevestigd worden. Spr. waardeert de reservering van de f 50.000 voor de grondprijs. Welke nieuwe bronnen van inkomen kunnen nog worden aangeboord? Hoe denkt men over het inschakelen van particuliere bouw-spaarkasseh? Aan de dure Muziektuin kunnen we op het ogenblik weinig veranderen, nu deze ook als vergaderplaats wordt ge bruikt. Wellicht kan de huur worden opgevoerd. Bij het Centraal Ziekenhuis wordt 2/3 van de verpleegdagen door niet Alkmaarders gebruikt. De subsidies moeten daarmee in overeenstemming zijn. Wellicht kan men grote gezinnen in de kosten van licht en gas tegemoet komen. Spr. bracht de gemeente en haar ambtenaren, dank voor het gevoerde beleid en verheugde zich over de te rugkeer van wethouder Bakker. Ten slotte las hij opnieuw een bis- schappelijke boodschap voor, en wen ste het college en de gemeente het beste toe. De heer Kuistingh Neven (Comm.), herinnerde aan een uitspraak van minister in 't Veld, die gezegd heeft dat de gem. politiek niet 'is los te ma ken van de landspolitiek. Spr. ging na hoe deze begroting door offers van ar beiderszijde sluitend was gemaakt. Amerika heeft daarop invloed gehad door ons politiek en economisch afhan kelijk te maken. Ook het dure militai re apparaat heeft ons afhankelijk ge maakt. Spr. wees daarbij op het Indo nesische probleem. De burgemeester zou de de batten gaarne tot de gebeurtenissen in, ons land beperkt zien. De buitenlandse politiek heeft niets met de gemeente begroting te maken. De heer Knuisting Neven herinnerde aan de uitsluiting der communisten uit de raadsfractie. Wij aldus spr. zijn Nederlanders, ai juichten wij toe wat er in Tsjecho Slowakije gebeurd is. Van de communisten moet de eerste daad van aantasting der democratie hier rog bewezen worden. De Alkm. Comm. Partij weet, dat Amerika een aanvals oorlog tegen de Sowjet-Unie voorbe reidt en daarvan moet het volk bewust worden gemaakt. Spr. haalde daarbij een verklaring van Stalin aan en wees op de alom groeiende werkloosheid. De Scwjet-Unie heeft zeker geen agressie ve bedoelingen. De voorzitter vroeg niet te veel van de gemeentebegroting af te wijken. De heer T o r e nv 1 i e d: Wat wij naar voren brengen is afkomstig van onze Paus. De heer Knuist in gh Neven legde ten slotte voor zijn partij dezelfde verklaring af als door communisten el ders is geschied. De heer K i r p e n s t e in: Hou zee! De heer Knuist in gh Neven drong op uitbreiding van een kramen- markt bij de veemarkt aan. Ook op de Laat moet men dan kramen kunnen plaatsen. Hij verdedigde hoger steun- normen bij M. H. De steun moet reeds nu belangrijk verhoogd worden. Spr. critiseerde de uitvoering der sport velden in D. U. W.-verband met te la ge lonen. Wat was het effect van de plaatsing van a-sociale gezinnen in de zg.n „nettere buurten?" De heer H o ij t i n k (A. R.) vond het jaarlijks begrotingsdebat van gro te betekenis, als het in het belang der gemeente gaat. Spr. was het die in het algemeen verslag de vraag over de communisten stelde. Het communisme is nog verderfelijker dan het nat. socia lisme en zijn aanhangers moeten uit de publieke colleges worden geweerd. Hoe is de houding van de Partij van de Arbeid? Deze is op een zandweg terecht gekomen. Op de bok van het wagentje zit een S. D. A. P.-er, in de brik de oude V. D. en op de treeplank de heer Kirpenstein. In vele gemeenten werkte zij destijds aan de verkiezing der communisten mee en later sloeg hun de schrik om het hart. Spr. herin nerde aan de vergadering der Prov. Staten waar de leden van de P. vd A. de communisten handhaafden. Spr. wilde de positieve uitspraak dat men in Alkmaar geen samenwerking met de communisten wenst. Is onze begroting wel sluitend? Kun nen we niet voor teleurstellingen ko men te staan? We zullen uiterst zuinig moeten zijn. De werkloosheid stijgt en de belastingen zullen daarvan de ge volgen ondervinden. De post van f 160.000 voor onvoorzien is al bijna ge bruikt. Wij teren op een nood-wet en zijn niet zover van de noodlijdendheid af. Spr. juichte de maatregelen in ver band met de industrialisatie toe. Wij moeten streven naar de laagste kost prijs van gas en electra met behoud van eigen distributiemogelijkheid. Het re gent circulaires van de ministers en wij zullen daar met kracht tegen in moeten. Het college heeft het gat in de begroting gestopt met maatregelen waarvan de raad onkundig is gebleven. De raad dient ook gekend te worden in de financiële regeling t.a.v. het Cen traal Ziekenhuis. Wij hebben nu een eigen financiële controledienst maar men zegt dat de verhouding der amb tenaren niet deugt. Spr. zou de bijla gen graag laten drukken, al is dit ook duurder. De samenstelling van het ver slag bevredigt spr. niet. Niet de amb tenaren maar de raad moet het maken. De reservering van f 50.000 voor in dustrie is een gevaarlijk experiment. Alkmaar is bovenal een handelsstad. Soms staat er op de markt maar één Kunnen we niet twee jaar laten ver vallen? Kan het college het vermenig- vuldigingscijfer niet verlagen? De heer Kirpenstein (Arb.) vroeg hoe ver men is met een Alkm. gemeenschap. Waarom geeft men daaraan geen ver dere uitvoering? Men stuit hier op de terughoudendheid der Alkmaarse con fessionelen. Spr. hekelde de critiek van de heer Hoytink op zijn lidmaatschap van de P. vd A. Hij zit niet op de treeplank maar op de bok. Het belangrijkste is, dat er nu een doorbraak-idee is. Spr. haalde daarover met instemming een artikel uit „Trouw" aan. Wij komen er niet met de communisten uit de com missies te weren. Spr. heeft waardering voor het finan ciële beleid van B. en W. Een goed be lastingstelsel is noodzakelijk, een stel sel dat een gelijke druk geeft. De on dernemingsbelasting is onbillijk. Men moet huiseigenaren in, hun lasten tege moet komen. Het kruispunt aan de Geesterweg verdient betere maatrege len, desnoods opheffing van de voor- rangsweg en het plaatsen van een ver- keersspiegel. Op de honden moet beter worden toegezien. De heer De Boer (R. K.) roemde de aangename sfeer der besprekingen. Spr. wilde bij de salaris-politiek 6 on geschoolde werklieden in groep II plaatsen en groep I opheffen. De Rei nigingsarbeiders doen goed werk. Laat men 4 mensen hier een vaste aanstel- l'ng geven. In Bloemwijk is een be hoorlijk stuk terrein om er een speel tuin te maken. De heer Asjes (Comm.) besprak de toeneming van het aantal woning zoekenden. Er is een groter tekort dan 1500 woningen zoals B. en W. opgeven. Er zijn meer woningen die zich voor samenwoning lenen. Hoeveel gevallen waren er in 1948 van vrijwillige samen woning? Zij die op medisch advies geen samenwoning mogen hebben moeten rnaar kleiner gaan wonen. Het vrij staande „Huize Voorhout" kan de Rijks- en gem. bureaux wel opvangen. Spr. las een artikeltje uit het tijdschrift hing zijn vrijgesteld. Is dit wel te ver antwoorden? Soms bewonen één of meer personen een groot pand en zijn niet bereid tot samenwoning. Spr. zag gaarne meerdere gegevens tegemoet. De heer De Kort (R. K.) infor meerde naar het bouwvolume. Komen er dit jaar nog woningen voor de ouden van dagen? Hoe staat het met de duplexwoningen? Zij moeten nood maatregel blijven. Ook moeten er mid denstandswoningen worden gebouwd. Kantoorruimte moet voor woningen worden vrijgemaakt. Spr. bepleitte ver betering van de Lindenlaan en het Varnebroek. Zijn de aangewezen ter reinen groot genoeg voor alle te bou wen scholen. De heer W i e s (Arb.) besprak de schade welke door honden wordt ver oorzaakt. De hondenbelasting moet op gevoerd worden. In Den Haag betaalt men f 25 voor één hond en f 75 voor twee. Waar blijft het prae-advies over de huisvesting van de ouden, van da gen? Kan men het voorbeeld van Ber gen niet volgen? Duplex-woningen zijn nodig met het oog op de tijd. Men kan. zo vele woningen voor twee gezinnen geschikt maken. De heer Torenvlied (Comm.) heeft hier een sfeer van geestelijke hoogmoed aangetroffen. Het proleta riaat marcheert en niets zal het tegen houden, In deze raadszaal wordt een tragische politieke comedie opgevoerd. Enig financieel optimisme is niet ge rechtvaardigd en aan de gem. autono mie ontbreekt alles. De raad wikt, maar Den Haag beschikt. Men leze in Het Vrije Volk eens het verslag van plaat selijke autoriteiten uit de P. vd A. Hoe is daar de goede woning geprezen! De minister van Wederopbouw leidde de ze vergadering en liet niet na er de W. Europese kwestie bij te halen. De katholieken en christeljjken zijn met hetzelfde sop overgoten. De com munisten hebben grote idealen. Als wij de noden van stad en bevolking be spreken hebben wij rekenschap af te leggen aan onze kiezers, ook wat het Indonesische probleem betreft. Zwaar- I"! 9*—TN" in de feestelijk versierde zalen van Hotel Victory te Alkmaar. Nagenoeg alle modellen van de te tonen collectie komen terstond in ons Modehuis in verkoop. Wij stellen Uw bezoek aan deze be langrijke en interessante modeshow op hoge prijs. Entree incl. Thé-complet f j.;o Aanvang middagshow t.jo uur Aanvang avondshow. 8 uur Reservering Hoek Houttiltel. 294j, Langestr. 42, tel. f220. Kaarten afhalen vóór Zaterdagavond 6 uur Langestr. 42 ALKMAAR Lingcitrut 42 koe aan de Hjn. Wat doen wij voor onze markten? Spr. zag de secretaris gaarne in een hogere klasse. Laten B. en W. een commissie benoemen om te trach ten Alkmaar in een hogere loonklasse te plaatsen. Spr. benijdt geenszins de man die over de woningdistributie moet beslissen. De dienst is evenwel te duur. Spr. zou de Reinigingsdienst een eigen directeur willen geven om de di recteur van O. W. te ontlasten. Hij voelt veel voor het Dudok-plan, dat zo mogelijk ongewijzigd moet blij ven. Hoe denkt het college over een psy chotechnisch onderzoek op de scholen? Een verkeerde keuze benadeelt het le vensgeluk. Het vastrechttarief voor electra en gas is gespeend van elk so ciaal inzicht. Wat is een volkscrediet- bank nu voor een ding en hoe staan de buitengemeenten er tegenover? Spr. is een man van de oppositie, maar steeds tot samenwerking bereid. Hij laat zich door niemand indelen in de groep der conservatieven en hoopte dat de verkiezingen 25 bekwame raads leden zullen brengen en een krachtig college van B. en W. God zal ons werk moeten zegenen. De heer Groot (WD) dankte voor de tot hem in de aanvang gerich te vriendelijke woorden. Hij bracht het college en de ambtena ren dank voor het enorme werk van deze begroting. Spreker meende, dat het volksinko men een daling tegemoet zal gaan. Zui nigheid blijft geboden. Spr. bepleitte de stichting van een flat voor ouden van dagen. De Muziek tuin heeft over 10 jaar een nadelig sal do van f 2200 per jaar, het plantsoenbe- cirjjf kost per jaar f 2.50 per inwoner. Ook hier is bezuiniging geboden. De heer Woldendorp zag de belangen van Alkmaar bovenal in de stad als handelscentrum. Met industrie moet men voorzichtig zijn. Spr. bepleitte het aanbrengen van stoplichten bij de Bergerbrug. Ook de hoek LaatKoorstraat is gevaarlijk. Kan men ook toestemming kgijgett voor het bouwen van panden door be drijfsleiders voor hun personeel? Hoe lang is de gemeente aan de Nood- schouwburg gebonden? Spr. bepleitte voorlopige aanslagen niet bij het schoolgeld. Men moet het de gezinnen niet ta moeilijk maken. „Bouw" voor. De begroting van oor log is verhoogd en die van nieuwbouw verlaagd. De kapitalisten saboteren de bouw van nieuwe woningen. Laat men niet overgaan tot verhoging van de huur van gemeentewoningen. De vergadering werd vervolgens ge schorst tot half acht. De heer Van der Borden (CH) zal zijn stem aan deze begroting geven, maar is deze nu al dan niet sluitend? De ondernemirigsbelasting is zeer onbillijk maar kan niet gemist worden. Industrie is nuttig maar f 50.000 voor grondverlaging is te wei nig. Beter kan men arbeiderswoningen, ter beschikking stellen. In de Zeehel denbuurt is geen rekening gehouden met de centrale riolering. Er moet ook een betere drainering komen. De brief over het Steijnstraat-kwartier van wet houder Coerts ziet er zo uit, dat men ook over 10 jaar nog antwoord kan ge ven. Spr. critiseerde de inhoud van de ze brief. Er zijn grote fouten in het rap port. Laat men de zaak nog eens rustig be kijken. Het Zeehelden-kwartier móet een windscherm hebben- Er is daar gebrek aan een speelter rein. Er moet ook vandaar een verbin ding zijn met de Heilooërdijk. De tij den veranderen en spr. is nu wel voor uitsluiting der communisten. De Lindengracht dient gedempt te worden, zoals het ook hjj het Hof van Sonooy gebeurde. Het verkeer eist dit offer en de Lindengracht is lelijk. Onze straatverlichting is slecht. Het particulier initiatief moet bij de wo ningbouw bevorderd worden. Ouden van dagen mogen in vele gevallen nog niet in hun. woning terugkeren. Laat men dan desnoods woningruil toepas sen De lasten van de eigenaren van onroerend goed behoren verlaagd te worden. De Muziektuin is de likdoorn van. de raad. Is dat niet iets voor kleu teronderwijs? Wat zal een volkscrediet- bank kosten? Laat men de schuur aan het gebouw van O.W. laten staan en daar het rommel-materiaal wegnemen. Spr. is tevreden over het godsdienston derwijs. Moge U, mijnheer de voorzit ter, de kracht gegeven worden te rege ren naar de Goddelijke ordening. De heer Klaasen Bos (Arb.) wees er op, dat zieken van samenwo- der dan de financiën weegt de kolo niale overheersing. De voorzitter verzocht terug te komen op de gemeentebegroting. De heer Torenvlied wilde het noodzakelijk verband aantonen tus sen het geld verknoeien en het ge brek aan gem.financiën. De heer Torenvlied is geen landverrader. De rente voor de Indi sche ondernemingen wordt betaald met het onderdrukken van het Indo nesische volk en de dood van onze soldaten. De burgemeester verzocht geen applaus van de publieke tribune. Burgemeester: Wat U zegt heeft niets te maken met de gemeen te-begroting. De heer Torenvlied is door an deren in enkele minuten aangevallen. Hij heeft tijd voor verweer nodig. De socialisten zitten hier niet voor de flauwe kul. Burgemeester: U moet een ander woord gebruiken. De heer To r e n v 1 i e ddat is niet gemakkelijk. Spr. hekelde verder de Ned. politiek in Indonesië. Er is een tekort van 1500 woningen en wat er komt staat niet in verhouding van wat er nodig is. Het woningbureau moet een vraagbaak voor woningzoe kenden worden. Als de wethouder geen spreekuur heeft moet een ander hem vervangen. Spr. uitte nog diverse wen sen op het gebied van woningbouw en volksgezondheid, o.a. ten aanzien van de bestrijding van wandgedierte. Laat men hiernaar een onderzoek in stellen. Spr. hekelde de loonpolitiek. De spreuk „Wanneer 't ghemeen u roept besorgt het als uw eigen" wordt in Den Haag niet begrepen en de ar beiders komen op de tweede plaats. Burgemeester: Dit kan niet in de notulen. De heer Torenvlied: Dat kan mij niet schelen. Het komt op woorden niet aan als men mij maar begrijpt. Er is een verstrengeling van persoon lijke en politieke belangen. Bevredi gend is de loonpolitiek in Alkmaar allerminst. Alkmaar heeft te veel halve vaklieden. De tonnenmannen moeten van groep II naar groep III. De schoolschoOnmaakster Van de Vondelschool moet extra loon krijgen voor extra arbeid. De regenkleding- voorziening is beneden peil. De vrijwil lige gemeentepolitie is een sof. Spr. behandelde aan het eind van zijn zeer uitvoerige rede, welke anderhalf im, 9 in beslag nam, ten slotte de muziek. I tuin, de noodschouwburg en de ver. I makelijkheirsbelasting. (Onze ruimte I laat niet toe op alles verder in te I gaan. Wij verwijzen daarvoor ook J naar de opmerkingen, die wij dezer da- gen publiceerden van het algemeen I verslag.) Spr. gaf ten slotte een ver- 1 klaring van de democratie. De heer Vleugel (R.K.) was te- I vreden over de loonpolitiek van het I college. Zo mogelijk moeten de 6 ar- beiders worden opgeschoven. Het G O. doet goed werk. Wellicht kan een bu- H reau van personeelszaken nuttig werk doen. Laat de regenkleding voor het regenseizoen in orde maken. De ta< rieven voor de kleine middenstand moeten voor het electriciteitsgebruik worden herzien. Het speet spr., dat de sportvelden onder een D.U.W.-rege- ling worden gemaakt. De arbeider was gebaat met een civiel-technische uit- voering. De heer De Wilde (Arb.) wild» in de gem. politiek rekening houden met de scheiding van democratie en volksdemocratie. Spr. wilde zoveel mogelijk de landspolitiek buiten be« schouwing laten. Democratie is een parlementair stelsel met drukpersvrij. heid en vrijheid van gedachte. Spr. laakte het belachelijk maken door de communisten van een congres van de Partij van de Arbeid. De heer Torenvlied heeft veel ge ïnsinueerd. Wjj kennen de sfeer der communisten nog uit de tijd van liet nat. socialisme. Wat zij zeggen is in strjjd met de christelijke beschaving. Spr. ging hierop nader in. De socia listische maatschappij kan alleen door overreding tot stand komen. Er i» geen sprake van besmeuring van de rode vlag door de P. v. d. A. De ge meentelijke autonomie komt wel te rug. Spr. betreurde, dat er nog nieta aan de Alkmaarse gemeenschap is gedaan. Wellicht is de tijd van belang stelling daarvoor reeds voorbij. Neem' het onderwijspersoneel deel aan de- cursussen der Volkshogeschool over onderwijsvertiieuwing Psychotech nisch onderzoek op de scholen is nut tig. Heeft de gemeente geen taak met het avondschoolonderwijs De school bibliotheken verdienen grotere aan dacht. De school voor buitengewoon L.O. moet gesteund worden. Ook het drankmisbruik verdient aandacht. Het Alkmaars drankweercomité komt een subsidie toe. Het reigend drankweer- museum moet ook hier lessen kunnen geven. Spr. behandelde ten slotte de ontwikkeling der armenzorg en beval het systeem der vrijwillige armbezoe kers aan. De naam van het M.H. kan beter gewijzigd worden in Ver. voor Maatschappelijke belangen. Mej. Kamphuis (R.K.) wild» wijziging brengen in de wijze van rap porteren en juichte het beschikbaar stellen van nieuwe vuilnisemmers toe. Het tonnenstelsel moet spoedig ver dwijnen. 96% der Nederlandse bevol king lijdt aan tandbederf. Een tand- artsenschooldienst kan niet op een wettelijke regeling wachten. Mevr. K o m m e r—v. d. Zwaar: (Arb.) bepleitte de heroprichting va een Ver. voor Kindervoeding. Melk- verstrekking op de scholen is nood zakelijk en het speeltuinwerk moet uitgebreid worden, b.v. in het Victorie park. De heer Sten is (Arb.) zag het gras voor zijn voeten weggemaaid. Spr. bepleitte een intensievere t.b.c.- bestrijding, zoals in Delft, waar men een doorlichtingsapparaat aankocht De bevolking betaalt 0.75 per per soon. Laten B. en W. overwegen zo iets ook in Alkmaar in het leven te roepen. Op deze wijze is het niet zo kostbaar. De gemeente betaalt alleen voor de armlastingen. De steun van M. H. dient verhoogd te worden. De voorzitter deelde mede, dat ie heer De Zeeuw niet aanwezig kan zijn. Het verheugde spr., dat wet houder Bakker deze vergadering weer kan bijwonen. Wethouder Bakker (P. v. d. A.) dankte voor de belangstelling. De steunnormen zijn in Alkmaar z.i. niet te laag. Men kan ze niet altijd met andere gemeenten vergelijken. De steun dient individueel te zijn en daarmede wordt rekening gehouden. M.H. zelf zal de normen moeten on derzoeken en deze zullen wellicht spoe dig een verhoging ondergaan. De D.U.W.-voorwaarden bij de Sportpark- werken moesten aanvaard worden op straffe van uitstel. Nu kon men te vens werk voor diverse werklozen vin den. Welke maatschappij de werken uitvoert is thans van weinig belang. Het werk geschiedt tot tevredenheid. De civiel-technische werken zijn aan besteed. De Alkmaarse gemeenschap vraagt veel tijd van voorbereiding. De jeugdgemeenschap kan hier nog wel tot stand komen. De bevolking moet hieraan medewerken. Er zijn 83 ver enigingen, welke hier moeten samen werken. Het speeltuinwerk is zeer kostbaar. Er moet particuliere be langstelling voor zijn. Spr. ging uit voerig het verloop der opgerichte speeltuinen na. In Alkmaar is voor speeltuinterrein meer voetbal- en graafgrond nodig dan een terrein met speelwerktuigen. Laat men in Bloem wijk zelf een initiatief nemen. Het Victoriepark is voor speeltuinwerk minder geschikt. Het totaal steunbe drag is gedaald. De sociale werksters voldoen goed. Vrijwillige armbezoekers zullen welkom zijn. Een volkscrediet- bank is een belang voor de bevolking. De gemeente komt hiermede tegemoet aan een bestaande behoefte. Men neemt reeds contact op met de bui tengemeenten. De kosten zullen voor de gemeente nihil zijn. De vergadering werd gisteravond half twaalf geschorst tot hedenmid dag half twee. VA Hou je goed, /'i „Dag Pappie. daa-ag.Het is maar 'n heel klein en benauwd stem metje, dat van de nog geen vier jaar oude Dicky Vei*- wey en hij vindt die microfoon, waar zijn moeder en die vreemde meneer hem zo akelig dichtbij hou den, maar bar grie zelig. Maar aan de andere kant van dat kabeltje, dat onder de vloermat wèg- loopt, zit ergens vader en je vader moet je toch dui delijk en flink goeiendag zeggen, zei al ben je maar een dreumes van ei turf hoog. Daarom klinkt Dickj stemmetje door de grote zaal van h Wapen van Heemskerk. „Dag papp Even maar, dan is het weer voo bij en menige aanwezige pinkte ei traan weg, toen Dicky en vader elka; door de onzichtbare aethergolven dicht nabij waren. „Jij bent een flinï kerel, Dick, en dat zal ik je vader oc vertellen..." de stem van de omroep Maaswinkel spreekt alweer naar jongen in Indonesië, even maar, wai de moeder van de seiner Dick A: wacht al vol ongeduld, tot zij een pai woorden tot haar zoon zal mogen zei gen. Zo ging het gistermiddag in h Wapen van Heemskerk, toen honde den Alkmaarders daar bijeen ware cm gezamenlijk een radio-reportage maken voor hun zoons, mannen, v; ders, broers en verloofden, die in h groene land onder de koperen zon bi plicht doen, vaak lange jaren achte een. Enkelen werd de aandoening 1 machtig, begrijpelijk, want zo'n mieri foon mag dan maar een dood ding zij: maar Anne en Rens en Henk en al hl kameraden zijn toch even hèèl dich bij. Toch was van zenuwen niet zo èi veel te merken. Er waren wel eei vaders en moeders, die een beet; schuw opkeken naar die onaandoer lijke, koude cirkel met de gummikabi eraan en die hun papiertje met de, mi zoveel doorhalingen samengesteld' tekst in hun hand voelden trille: maar dan zagen zij in het oog van c microfoon het beeld van hun jonge daarginds en de woorden kwamen mi vaste stem, om via de telefoonlijn na? de studio te Hilversum te reizen, dat gegrift te worden in de zwarte pla; en op Woensdag 23 Maart en de Vri dagen 8 en 15 April weggedragen 1 worden op een bliksemsnelle reis ovc landen en zeeën, over bergen en dalei naar de „gordel van smaragd", wa? de jongens in een onstilbaar verlange gebogen zullen zitten bij hun ontvar gers, als in het duister van de' troper avond de vuurvliegjes lichten en c tjitjak roept. Dan zal daar in de nact telijke stilte de stem klinken van hei die hun lief zijn en die hen hier. i het koude land aan de Noordzee wacl ten. Niet alleen de stemmen van hu verwanten zullen het zijn, cue op ou: tenposten en in hospitalen, in cantin* en militaire tehuizen zullen klinkei een compleet streekprogramma zal d mannen worden voorgezet. De Alk maarders hebben gistermiddag late horen, dat zij zingen kunnen, want - Johan Jong. die het klavier bestuurd! heeft het duidelijk laten uitkomen - zingen is gezond, of het nu het „Alk maars stedelied" is, of „De Redding boot" of „Onze Duinen" of „Het lie van de Bergenaar". En fors klonke: de stemmen in de slotpotpourri van d Wij leven mee Driehonderd Alkmaarse jon gens doen in Indonesië hun plicht. Maar een strijdkrachten programma duurt slechts enkele kwartieren. En dus was het on mogelijk alle 300 een groet te zen den. De leiding nam het wijze besluit, de gelegenheid te geven aan verwanten van die jongens, die het langst weg zijn en die in hospitalen worden verpleegd. Een wijs besluit, waar ieder, die even nadenkt, het volkomen mee eens zal zijn. Ruim veertig jongens werden gistermiddag in het Wa- pen van Heemskerk toegespro ken. Voor hen komt volgende week een ogenblik, waarnaar zij gespannen hebben uitgezien. Hun namen zijn: De soldaten Wijnand Rolie, Ti- huis' Benard Wester, Ab Pool, George Schot, Ko Dalen- SGr?rd v' d- Vlugt, Wim Bertus van Zanten, Klaas Dekker, Freek van Kooten, Cor 1" ,Thijm' Henk Pieman, Geert Bakker, Jan Holties, Arie Jongejans, Cor Lambreehts, Rens PeeTl' Henk Bruin, Jo Schouw, Jan Sambeek, Klaas Witsius, de korporaals Joop Brandjes, Jan Strijder, Gerard Wester, Anton v. Zanten, Jacob Molenkamp, Leen van Ginkel Carel Fuhrman, Dick Veerman Anton v. d. Broek. TWt Bruin Ep Overdijk, de sergeant Eef Verwey, de sergeant-majoor Jan Kameraad, de opperwachtmeester Anne v. Houten, de vaandrigs Leo Snijders en Joop Schaap, de le luitenant der mariniers Nol Middelhof, de spin^r r>ick Aay, de huzaar Jan Kroon, de para chutist Piet de Vries.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2