Een nuttig corps met 'n eigen sfeer etrbcinr HOENEN én week Geen nieuwe oorlog in Palestina B. en W. krijgen machtiging tot afwerking sportterrein ÉÉN DAG MARVA MEUBELEN Van recruut tot Geheime Dienst De jongste incidenten blijven zonder gevolgen West - Graftdijk Het werk in de kleine tuin Groot-Schermer Raad van St. Pancras bijeen ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN De Rijp Warmenhuizen VRIJDAG 18 MAART 1948 i Rinso ddeel, geeft igekende I en R 1-0!»" ten zonder vest In en CHEVIOT, in voorradig. rd ln de kleuren grijs, iv, voor leeftijden van ode-afdeling beschikt en GROTE KEUS. daar aan overhemd v nieuw costuum tot ken. ALKMAAR LAAT 123 j /onaf heden 30 - 15.70 etc. 9" EESTIAAA AAR '.RTROUWP tn BILLUK ADRLS.I KOW tn U2CRWAQ1N ■~a. MtUBELMAKtRU F'J N HOUT HAND EU fcbIN Uftvy riMivTn (Van onze verslaggeefster) matrozen, hoofdzakelijk bedienen zij de (Van onze verslaggeefster) Nu het corps Marva's al ruim vier Jaar bestaat, zijn er toch nog veel mensen, die niet goed weten, wat ze er aan hebben. Maar dank zij de ouderdagen op het opleidingscentrum Leydam, en de Marinevoorlichtingsdienst, die excursies naar de Marvacentra organiseert, raken ook de Nederlanders wat meer bekend met bet Marine-Vrouwencorps. Wat doen dan de Marva s en is die taak ook nuttig, hoe doen ze alles en hoe is de opleiding, wie zijn ze eigenlijk? i Maandelijks komen ongeveer 800 aanvragen om inlichtingen over de Marva binnen, en daarvan leiden er gemiddeld 150 tot sollicitaties. Van die 150 sollicitanten worden door een zeer strenge medische en psychologi sche keuring, door een wèl en een niet uit Marinemensen bestaande commis sie, ongeveer 20 meisjes uitgekozen om aan de opleiding deel te nemen. Be halve deze twee keuringen wordt er natuurlijk een milieu-onderzoek toe gepast en worden de meisjes zelf nauw keurig geobserveerd. Dan volgt de op leiding op het centrum Leydam, een mooi ruim huis in de bossen bij Heem stede, waar elke drie weken een twin tigtal meisjes wordt klaargestoomd voor haai- taak als Marva. Ze krijgen daarna haar dienstvakken, zoals koks, hofmeesters, schrijvers, speciale dien sten. Haar taak is het nu de werkjes te doen, die door burgers niet kunnen worden gedaan en dus anders door dienstplichtigen zouden moeten wor den verricht. De meisjes doen het vrij willig. maar ze zijn militair en vallen dus onder de krijgstucht, waardoor ze op Ideale manier het personeelsvraag stuk, dat ook bij de Marine heerst, hel pen oplossen. Dat zijn nu de Marva's, en we kunnen niet anders dan waar dering hebben voor alles wat ze doen en hoe ze het doen. Een dag Marva waren we, en we volgden kort de op leiding op Leydam en daarna de op leiding op de verbindingsschool in Amsterdam. De staf van Sinterklaas in de naaikamer in 't Kraaiennest, Met de bus gingen we langs een kron kelend weggetje naar het grote huis in het mooie park. Voor het huis wapper de de vlag, die elke morgen bij het appèl gehesen wordt door de „vlagge jongens", onder het blazen van de vaandelmars. De hoornblazers, evenals de vlaggejongens, zijn natuurlijk meis jes, recruten zijn het dan nog. De re cruten zijn druk aan het excerceren voor het huis, en vooral nu ze voor het eerst ln uniform lopen, zien ze er keu rig en „nieuw" uit. We gaan het huis binnen on bekijken het van onder tot boven. De benedenverdieping, het Piet Hein-dek, bevat de recreatie-zalen voor de vaste staf en de recruten, de long- room voor de officieren en de eetzaal; ook de keuken, waar een mannelijke Stoker de rij fornuizen naloopt. Boven is het Van Speyk-dek, waar de zieken boeg en de slaapzalen zijn. Heel in de top van het huis, in het Kraaiennest, zijn de naaikamer en het magazijn, waar de meisjes haar klerenrantsoentje kunnen halen. In de naaikamer, waar de grote reparaties gedaan worden de rest moeten de meisjes zelf doen staat achter een kast de staf van Sin terklaas. Want die komt in Leydam na tuurlijk ook. Overal door het huis lopen de recruten rond te springen, ze heb ben haar overal-jurken aan, waarin al het huiswerk wordt verricht. Want ze moeten, ongeacht uit welk milieu ze Ambacht wereedxh&pDen MUOVUT-MA6A2UH Senatrice gaf antwoord Men zal zich herinneren, dat onlangs een bericht in onze courant heeft gestaan betreffende een adres, dat door Miss Margaret Chase Smith, lid van de Senaat der Verenigde Staten, zou wor den gezonden aan H.M. Konin gin Juliana der Nederlanden. Daarin zou worden geprotesteerd tegen de houding van de Neder landse regering en het Neder landse Volk ten aanzien van de Republiek Indonesia". Eén onzer abonné's, de heer J. Groenendijk, heeft daarin aanleiding gevon den, om aan Miss Smith een uit voerige brief te sturen, waarin hij zijn gedachten over het In donesische vraagstuk heeft uit ééngezet. Het in de Nederlandse taal geschreven opstel behelsde o.m. de klacht, dat de Verenigde Staten al of niet te goeder trouw economische motieven laten pre- i raleren boven rechtsoverwegin gen. Een begeleidend briefje in bet Engels vervatte het advies, om de hulp van een vertaler of I vertaalster in te roepen. De brief schrijver zag namelijk geen kans, I om dl rijn gedachten in de En- I geïse taal weer te geven. De heer Groenendijk heeft thans I ®on miss Smith een antwoord ''"'rangen, dat vertaald als volgt uidt: Geachte heer Groenendijk. K Ik dank U zeer voor Uw brief over de toestand in Indonesië en ik ben bly dat U mij dat alles eef willen schrijven. Ik heb I B.r. r,waardering voor de moeite u. nch getroost heeft om mij ju i z!enswPze uitéén te zetten. de inhoud van Uw brief met verscheidene Hollandse vrou- wen besproken. Door dat alles is tn mij de overtuiging sterker geworden, dat het uitwisselen van gedachten kan strekken *ot een duidelijker inzicht in de grote problemen die thans door de wereld moeten worden opgelost. Met de allerbeste wensen teken ik, hoogachtend, (w.g.) Margaret Chase Smith, lid van de Senaat der Verenigde Staten". komen, de handen uit de mouwen ste ken en zelf haar huis schoon houden. Later, als ze in vakdiensten zijn, zorgen daar de hofmeesters voor, al hebben de Marva's om de beurt een hut-week, waarin ze zelf haar hut moeten schoon maken. De recruten brengen het kommalie- want naar de eetzaal en uit de keuken komen lekkere hapjes aan, op grote bladen gedragen. Ons maal, we eten natuurlijk ook daar, deels om de deug delijkheid van de Marineschotel eens te beproeven en deels om de bekende Marinegastvrijheid andermaal te leren waarderen. Dit „theewater", zoals zij haar lunch noemen, valt enorm in de smaak. Onderv.-ijl babbelen we wat met officieren en recruten. Iedereen is even enthousiast en nog even vol vuur als vlak na de oorlog. Het valt niet mee om opeens van vrij burgeres onder de strenge discipline te staan, en voor sommigen spreekt er wel eens een woordje heimwee ook mee. Maar alles went en na de opleiding zijn ze inge lijfd in het corps, ze dragen het mooie uniform en gaan op weg naar haar streepjes. Ze hebben dezelfde onder scheidingstekens als haar mannelijke collega's, evenals de salarisregeling en de vrije tijd. Ze zijn op en top militair, hoewel er toch grote verschillen zijn met de Jantjes. Als een Marva op een .echt" schip wil gaan varen, met name de huwelijksboot, moet ze de dienst uit! Verder kunnen ze na de twee jaren, die vastgesteld is, weer in 't burgerleven terugkeren, maar er zijn steeds meer meisjes, die bijtekenen. Naar Indonesië mogen ze ook, als ze dat willen. Ze gaan dan voor ruim twee jaar en ook voor de tropen bestaat grote animo, zo dat er verscheidene meisjes ook daar voor bijtekenen. Zij zijn er enthousiast van; haar ouders, als ze al erg „anti" naar Leydam gingen, komen erg „pro", dus ook enthousiast, terug! Na onze lunch gaat de bel, sloep naar de wal, of liever, autobus naar de trein, betekent dat. We gaan naar het Mar- vahuis in Amsterdam. In een sloep door de regen naar het „Paleis". We stijgen met z'n allen, in de sloep en dan varen we naar het „Paleis", de Marinekazerne, het Marvahuis en de gebouwen van de verbindingsdienst. Trap op trap af, overal Marva's en matrozen, hoofdzakelijk bedienen zij de in,- en uitgaande poststukken. Het is waarlijk indrukwekkend, zoveel ver trekken en zoveel mensen en zoveel verschillende taken. Maar de opleiding, speciaal die van de Marva's interesseert ons op dat ogenblik het meest, dus gaan we even de lessen verstoren, die in de tikkamers gegeven worden. Een rij Jantjes zit daar, en een viertal Mar va's, die allemaal star op de papiertjes voor zich kijken, en die op de maat zit ten te tikken. Ook de opleiding telexis- te en codeuse is in die gebouwen ge vestigd. maar we zien alleen de resultaten van die opleiding. Meis jes achter telexmachines, een ratelend geluid uit de typekamer en een wirwar van tekens en letters op de briefjes van de codeuses. De telefooncentrale is één en al knop, feilloos vinden de meisjes daar orde in, dat leerden ze ln Den Hel der. De telefoonopleidingsdienst is in Nieuwediep gevestigd, in Amsterdam was daarvoor geen plaats meer. Mis schien, als er nog veel aanvragen ko men om de opleiding van de verbin dingsdienst te volgen, worden de ma trozen en Marva's gesplitst en dan komt de hele opleiding in Den Helder. Maar voorlopig zijn dat nog maar plannen. Alles wat we daar zagen, was 'twerk van de Marva's van speciale diensten. Na het werk gaan ze naar haar eigen Marvahuis, dat wij, omdat we alies weten wilden, ook hebben beke ken. Heerlijk ruim en met veel gezel lige kleine kamers voor de meisjes. Hier en daar een bloem, een vrolijk kleedje en een paar gezellige dingen van thuis. Dat ze zich daar op haar gi- mak voelen, is best te begrjjpen. In de heel ruime recreatiezaal zit een groep je Marva's dat net van het werk is thuisgekomen. We strijken er even bij neer in fijne diepe stoelen en laten ons voorzien van thee en koek. Dat de meisjes niet altijd haar vrije tijd in de stad of buiten doorbrengen, kunnen we ons indenken. Hier zitten ze plesant te redeneren of studeren er nog wat bij, luisteren naar de radio of schrijven naar huis. Ze voelen zich hier thuis, net als wij in dat korte tijdje. En zo zal het ieder vergaan, die van dicht bij met de Marva kennis maakt. Door het praten met de commandant van de Marva's, overste H. van Slooten, en diverse Marva-officieren en Marineof ficieren zijn we heel wat wijzer ge worden over het doen en laten, de taak en het leven van het Marvacorps. Er is veel meer van te vertellen, maar hoe kort is een dag, en wat klein is een krantenkolom, en daarom gaan we ge hoorzaam met de sloep naar de wal. In dit geval is het een bootje, dat ons r.aar het Centraal Station brengt. Het regent hard en het waait en het bootje wiegelt een beetje, maar we to nen ons manmoedig, al zijn we pas één dag Marva! (Van onze diplomatieke medewerker) JJE NIET BEPAALD overduidelijke rapporten uit het zuidelijke deel van de Negeb, waar de woestijn de Rode Zee raakt en het gebied, waarop de Joden aanspraak maken, practisch grenst aan de Transjordaanse haven stad Akaba, bewaakt door een Brits garnizoen, zijn typerend voor de ver warring, welke de Palestijnse kwestie nog steeds beheerst. Transjordanie heeft met veel ophef gewag gemaakt van een botsing tussen het Arabische Legioen en de Israeli's, maar is zeer vaag geweest omtrent de plaats, waar dit gevecht heeft plaats gehad. Israel beweert, dat het inderdaad een „opera tie Koning Salomo" heeft uitgevoerd, maar dat deze zich geheel afspeelde binnen de grenzen van het gebied, dat het ten rechte als het zijne beschouwt. Gedurende die operatie is twee minu ten lang geschoten op een vooruitge schoven Arabische patrouille. Doden zouden daarbij niet gevallen zijn en volgens de Joodse commandant is het zojuist bezette, aan de kust van de Golf van Akaba gelegen dorp Oem Rasjrasj de rustigste plaats van geheel Palestina. De Britten hebben opnieuw teruggegrepen op een oude resolutie van de Veiligheidsraad en eisen terug trekking van de Israeli's uit de Negeb. Deze resolutie echter is reeds lang ach terhaald door de JoodsEgyptische wapenstilstand, gesloten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Dr. Ralph Bunche, de bekwame be middelaar van de V.N. heeft beide par tijen genaamd, het gezonde verstand te bewaren en gedaan gekregen, dat on danks de nieuwe moeilijkheden, een formeel bestand tussen Israel en Trans jordanie op zijn hoofdkwartier in Rhodos gesloten is. Dit laatste schijnt er op te wijzen, dat het recente :nci- dent in de Negeb van bepaalde zijde is aangegrepen, om de lopende onderhan delingen op Rhodos tussen Israel en Transjordanie te beïnvloeden, maar geenszins beschouwd mag worden als het begin van een nieuwe oorlog. Eisen der realiteit. Deze opvatting vindt in hoge mate steun in de realiteit. De Arabieren heo- ben de kracht van de Joodse legers tot hun nadeel leren kennen en koning Ab doeliah van Transjordanie is een veel te goed diplomaat om zijn Arabische Legioen, dat hem onder de Arabische vorsten een plaats van groot aanzien schenkt, in een strijd met de Israeli's te wagen. Aan de andere zijde ziet Israel zich gesteld tegenover de dringend noodzakelijke uitvoering van een eco nomisch programma, dat zeker de ge hele energie van het land zal opeisen en het is hoogst onwaarschijnlijk, dat het het welslagen van dit programma door een militair avontuur in gevaar -ou willen brengen. Het eerste verantwoordelijke kabi net van de nieuwe staat heeft zojuist de steun van de Consituerende Ver gadering met een meerderheid van 73 tegen 45 stemmen gekregen. Dit geeft de coalitie, geleid door premier David ben Goerions Mapai en verder be staande uit het religieuze bloc, de pro gressieven en de Separim-partij een uitstekende start. Ongetwijfeld mag de macht van de oppositie, samengesteld uit de links-socialisten (Mapam)de communisten en de extreem rechtse Heroeth, niet onderschat worden. Maar daar zij twee uiterste vertegenwoor digt, zal zij bijna nooit als een eenheid kunnen optreden, zodat de regring ge makkelijk in staat zal zijn, een gema tigde koers te volgen. Moeilijke taak. Toch is de taak van de Israëlische regering een zeer moeilijke. Na een kostbare oorlog en onder het blijvende gevaar van nieuwe strijd, moet Israel zich opmaken., tienduizenden verdere immigranten op te nemen en zijn be volking binnen vier jaren te verdub belen. Premier David ben Goerion schijnt bereid, zich manmoedig van deze taak te kwijten. Onder een regiem van de strengste zuinigheid zal zijn regering Israels bronnen van welvaart tot ont wikkeling brengen. Voor het volk be tekent dit, dat het dezelfde moed zal moeten tonen en zich dezelfde offers zal moeten getroosten als tijdens de ge vechten tegen de Arabieren. LEERLINGENAVOND GER HOP Na zijn succes in de Rijp is de toon kunstenaar Gerbrand Hop met zijn leerlingen in de zaal van de heer J. Schoen te West-Graftdijk opgetreden. Voor deze avond had men een concert vleugel uit Alkmaar laten komen. Wij kunnen natuurlijk niet de prestaties Van alle leerlingen afzonderlijk ver melden. Zowel die der kleinere als die der meer gevorderden getuigden van een goede leiding en een ernstige stu die en werden door de talrijk opge- komenen met grote belangstelling aan gehoord. De begeleiding geschiedde zo wel op de vleugel als op de accordeon. De heer Hop zette zich na de presta ties zijner leerlingen achter de vleugel en speelde met grote waardering der aanwezigen de sonate Pathétique van Beethoven en het Scherzo in bes mi neur van Chopin. De netto-opbrengst van deze avond wordt ter beschikking gesteld van het comité voor Ouden van dagen, afd. West-Graftdijk. f\ver het algemeen treft men in kleine tuintjes weinig groenblijvende heesters aan, terwijl zij het toch zijn, die voor de vrolijke nooit in de som bere, lange wintermaanden zorgen. Na tuurlijk mag men het aanplanten van zulke heesters niet overdrijven, im mers, anders zou 's zomers wat al te groen worden, doch met mate en met overleg kan men er een mooi geheel mee samenstellen. Nu is het de beste tijd voor het* plan ten van groenblijvende heesters, im mers, zij kunnen nog laat gepoot wor den, daar ze een vaste wortelkluit be zitten. Wanneer we aan groenblijven de heesters denken, wel, dan zijn het natuurlijk ook Rhododendrons. Ze zijn niet alleen groenblijvend, doch ver rassen ons over enkele weken nog met een keur van grote bloemen. Men be hoeft bij het aanplanten nlei bevreesd te zijn, dat de grote knoppen niet meer tot ontwikkeling zouden komen, daar van komt elke bloemknop nog tot zijn recht. Rhododendrons stellen echter bepaalde eisen. Op de normale zand gronden behoeft men ze zonder grond verbetering niet aan te planten, er komt dan weinig of niets van terecht. Wie veengrond kan bemachtigen, zal er zijn Rhodo's een genoegen mee doen, doch U kunt zich ook behelpen met turfmolm en oude koemest. Wanneer ruime plantgaten worden gemaakt, en die met gelijke delen van dit mengsel worden gevuld, zal men daarmee prachtige resultaten bereiken. Hulsten kunnen nu ook nog met suc ces worden aangeplant, terwijl conife ren eveneens gepoot kunnen worden. Plant coniferen nooit op de tocht of op de volle wind, ze worden dan van onderen kaal en dat staat lelijk en is niet meer te herstellen. -AHet gazon zal nu spoedig een beurt moeten hebben, oude bladresten of verdroogde mestresten worlen netjes afgeharkt, waarna de kantjes zo reclit mogelijk worden bijgestoken. Wanneer er onkruid in het gras voorkomt, zal men de paardenbloemen en vooral ook madeliefjes moeten wegsteken; in een goed gazon behoren ze niet thuis, dat mag alleen maar groen zijn. Hier en daar hebben de graskanten allicht ge leden, zulke kanten kunnen opgeknapt worden, door nieuwe graszoden te leg gen. Het leggen van zulke zoden eist enige oefening, immers, het is de be doeling ze zo vlak en zo gelijk moge lijk te leggen. Na het leggen worden ze met de achterkant van de schop plat geslagen; men bereikt er dan in ieder geval mee dat ze netjes gelijk komen te liggen. Hier en daar zal de maaima- chine er al aan te pas moeten komen, overigens, daarmee behoeft men zich nog niet te haasten. Reorganisatie van de brandweer In de zaal van de heer Schoen had een bijeenkomst plaats om te komen tot een reorganisatie van de brandweer, onder leiding van de heer De Jong uit De Rijp. Het doel is om met De Rijp Graft, Oost- en West-Graftdijk en Starnmeer een vaste brandweer op te richten. West-Graftdijk bezit reeds de spuit van De Rijp, Oost-Graftdijk moet een ploeg hebben voor de brandkranen en de Starnmeer kan met de oude handspuit daar de eerste hulp verle nen. Voor al deze groepen is een kern nodig onder leiding van de heer Schoen of de heer M. C. van Voorde uit De Rijp. Er moet veel geoefend worden opdat men met zo weinig mogelijk water een zo groot mogelijk resultaat kan bereiken. De hoofdpost in De Rijp moet bij brand direct gewaarschuwd worden. Het alarmsysteem is een bei- systeem. De brandweer werkt belange loos, maar iedere brandweerman is tot een bedrag van hoogstens f 10 verze kerd. Na de beantwoording van vra gen gaven alle aanwezigen zich als als brandweerman op. OUDERAVOND Woensdagavond kwamen in de o.l. school de ouders der schoolkinderen bijeen. Het hoofd der school, de heer P. Cornielje, heette allen welkom en deelde mede, dat mej. M. Boekei, on derwijzeres, door familie-omstandig heden afwezig was. Spr. gaf daarna het woord aan burgemeester Dries- sen, die met wethouder F. Wiedjjk aanwezig was, om een besluit van B. en W. toe te lichten, n.l. om de aan vang van het schooljaar van 1 April op 1 Sept. te verplaatsen. Burgemees ter bracht allereerst een woord van hulde aan de leerkrachten der school, die op buitengewone wijze hun taak volbrengen, waardoor het onderwijs de laatste jaren is verbeterd. Spr. bracht naar voren, dat bijna overal het leerjaar 1 Sept. begint. Wanneer dit nu hier ingevoerd wordt, komen er meer kinderen op school, wat ge zien het geringe aantal leerlingen zeer noodzakelijk is, teneinde onze onder wijzeres, die een prima leerkracht is, te kunnen behouden. Hierna deed het hoofd der school nog verschillende mededelingen, o.a. over de tandver- zorging, een reisje naar de jeugdher berg Assumburg op 18 Juli a.s. De kinderen gaan nu nog gewoon op 1 April over. Onder het genieten van een heerlijk kopje thee werd gestemd over een lid van de oudercommissie. Gekozen werd de heer Rietsma. De heer Cornielje las vervolgens nog een aardig schetsje Het voorstel van de heer Burger (CPN), tot uitkering van f 2.50 per week aan de arbeiders, die meegewerkt hebben tot het hernieuwen van het ge meentelijk sportterrein, werd terug gezonden en verwezen naar de Ned. Heide Maatschappij, daar deze 't werk ln opbracht van de gemeente heeft uit gevoerd. Woensdagavond vergaderde de vol tallige raad o.l.v. burgemeester Kroo- nenburg. Ingekomen stukken en mede delingen. De begroting 1949 was met enkele administratieve opmerkingen terugge komen. Ze werd bij suppletoire begro ting gewijzigd. Een ingekomen brief van de heer Burger gaf veel stof tot gedachtenwisseling. Nadat het raads lid Burger zijn brief verdedigd had, zei de voorzitter, dat deze beter aan de Ned. Heide Mij. gericht had kun nen zijn, daar de gemeente het werk aan haar heeft opgedragen. Het voor stel van B. en W. was dan ook, om deze brief aan afzender te retourneren. Wet houder de Vries stelde Burger de vraag, waarom deze werklui nimmer bij het uitbetalen der lonen gemord hadden en zich niet tot de andere raadsleden hadden gewend. „Hieruit mag ik wel de conclusie trekken, dat ik bij de arbeiders het algemeen ver trouwen geniet". Wethouder de Vries was er van overtuigd, dat het volle loon was uitbetaald, want geen der ar beiders had ook maar één klacht ten gemeentehuize ingediend. Niettemin gunde hij de arbeiders best een toeslag maar dit was overbodig. Hij wist niet, hoe dit bij Ged. Staten te moeten ver antwoorden. Derde Nutsavond Dezer dagen sprak de heer Kohnert uit Alkmaar in hotel De Eendracht van de Wed. v. d. Vliet voor leden en belangstellenden van het Dep. tot Nut van het Algemeen, over „Vrijmaking van atoomenergie". Het was jammer, dat zo weinige deze uiterst interessante avond bezoch ten en dat daardoor velen een leerzame avond hebben gemist. Nadat door Ds. Kastein was geopend, werd het woord gegeven aan de heer Kohnert, die een uiteenzetting gaf over datgene wat tot nu toe over atoom energie is bekend gemaakt. Veel wordt momenteel over atoom bommen gepraat, gedacht en geschre ven. Toch onthulde spreker veje mo gelijkheden, cijfers en eigenschappen van atomen. Met de grootste aandacht werd geluisterd naar de ingewikkelde procedures, welke plaats hebben al vorens de krachten der atomen kun nen worden benut voor het doel waar voor zij gebruikt moeten worden. Al hoewel men eerst enigszins hang was gebruik te maken van atoomenergie, daar de kans groot was, dat ongeluk ken van ver ingrijpende en niet te stuiten omvang zouden worden veroor zaakt, is men er toch, gedwongen door de omstandigheid, dat ons aller vijand tijdens de laatste wereldoorlog, er ge bruik van zou maken, toe overgegaan, atoomenergie te exploiteren en in de vorm van hommen te gebruiken als wapen om de vijand tot capitulatie te dwingen. Wij kennen allen de gewel dige uitwerking. Op de plaats b.v. waar een bom was neergeworpen, was het zand over een oppervlakte van een kilometer tot glas gesmolten door de geweldige hitte. Gelukkig is het gebruik van atoom energie niet bedoeld voor dergelijke vernietigingsdoeleinden, daar dit tot vernietiging van onze beschaving zou leiden. Met sprekende voorbeelden en op buitengewoon bevattelijke wijze werd door de heer Kohnert uiteengezet, waar atoomenergie nog meer voor ge bruikt kan worden, waardoor het levenspeil in belangrijke mate ver hoogd kan worden. Na afloop sloot Ds. Kastein deze avond en dankte de heer Kohnert voor zijn niet alleen leerzame en interes sante maar ook gezellige lezing. Jaarvergadering „Floralia" Woensdag 16 Maart hield Floralia ln Hotel „Den Eendracht" haar jaarver gadering. De voorzitster, mw. Sas- Klinkenberg, heette de aanwezigen welkom. De secretaris, de heer C Ak kerman, las het jaarverslag voor en bij afwezigheid van de penningmeester tevens het financiële verslag. Hieruit bleek, dat er nog een kassaldo is van f 25.36. De aftredende bestuursleden, t.w. mw. van Braam-Altman, en de heren Akkerman en Brouwer werden herkozen. Dit jaar zullen aan de leden de volgende stekken worden uitge reikt: geranium (rood), fuchsia (ge mengd), begonia (wit) en salvia (rood). Kinderplanten; lobelia en Afri kaan. Als dahliastek werd gekozen Gerri Hoek, zacht rose. Er werd besloten de feestavond te houden op 29 Januari 1950 ter herden king van het 60-jarig bestaan der ver eniging. Het bestuur zal plannen voor dit jubileum nog nader bespreken. VERLOREN VOORWERPEN Bij de politie werd als verloren aan gegeven: 1 paar kinderwanten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Eduard, z. van E. Vil ten en C W v Voorst. Teunis J. z. van A J Jansen en G Beets. Hermance N, d. van C de Ruiter en H A Hoek. Her- manus J, x. van H Boers en E M Siero. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. Afwerking van het Gemeente lijk Sportterrein. B. en W. wilden graag de mening van de raad horen, omtrent de "afwerking van het sportterrein. Opzichter Lap en zijn mensen kregen woorden van lof voor hun keurige en nette afwerking. De opbrengst van het aan de gem. Lan- gedijk verkochte zand was 1600. maar aan. loon voor opzichter en arbei ders is uitbetaald 1750.Volgens B. en W. was een goede afscheiding nood zakelijk. Het stuk land, waarop momen teel het noodvoetbalveld ligt, kan waar schijnlijk van de heer Wit gehuurd worden, zodat een afscheiding aan do noordzijde tijdelijk vervalt. Wanneer de heer Wit echter de huur zou opzeggen, is de gemeente verplicht om hier alsnog een hek te plaatsen. De Ned. Heide Mij. had nog een ontwerp omtrent afschei ding, beplanting enz. ingezonden. De be groting van alle kosten bedroeg 3862.50. Hekwerk is in dit bedrag niet inbegre pen. Na enige bespreking stelde de heer Groen voor, de afwerking van het sport terrein aan B. en W. over te laten en dan alleen de nodigste werkzaamheden te verrichten. De raad ging met dit voorstel accoord, Aanschafifng en plaatsen van verkeersborden. De max. snelheid in het dorp werd gesteld op 40 km. Door het gehele dorp zullen verkeersborden geplaatst wor den en dan zal men uitsluitend aan de Westzijde mogen parkeren. De kosten zullen ongeveer ƒ300.— bedragen, daar er ook nog nieuwe palen aangeschaft moeten worden. De heer KI. Klooster boer stelde voor om bij de A.N.W.B. advies in te winnen en hij stelde tevens ae vraag of, nu de gemeente lid is van de A.N.W.B. dit lichaam ook de horden niet voor zijn rekening kon plaatsen. Voorzitter antwoordde, dat zij alleen de zorg dragen voor de wegwijzers. De raad ging accoord met het plaatsen van deze borden, tevens zullen de borden bij de scholen meer in 't zicht worden gesteld. Het hek bij de o.l. school zal verbe terd worden. De schoolschoonmaakster krijgt met ingang van I Januari 600.— per jaar. Haar loon was momenteel ƒ500.—. De suppl. begroting dienst 1948 werd goedgekeurd. De geldlening btf de gasfabriek ad ƒ3052.— zal met in gang van 30 Juni a.s. in haar geheel worden afgelost. Tot deze buitengewo ne aflossing nam de raad het besluit. Bij de rondvraag vroeg de heer De Waal bij het Daalmeerpad een bord te plaatsen met de naam er op, daar vele toeristen 's zomers nooit de weg naar Koedijk kunnen vinden. Jn. Kloosterboer vroeg de voorzitter zijn aandacht nog eens te schenken aan de honden. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. Dr. Woldendorp, predikant der Ned. Herv. Kerk. .heeft bedankt voor het beroep uitgebracht door de Ned. Herv. Gemeente der gemeente Sint- Pancras. „ONS GENOEGEN" VERLOOR. Maandagavond speelde „Ons Genoe gen" voor' de 8-talIencompetitie van de Ned. Biljartvereniging in het dis trict Schagen, in café A. de Groot een wedstrijd tegen „De Carambole" 2 van St. Maartensvlotbrug. Slechts de heer J. de Nijs wist zijn partij te winnen. Alle andere partijen werden verloren, zodat de gasten ver trokken met 14 van de 16 matchpun- ten. De uitslagen waren als volgt: (de kolommen vermelden resp.: te maken caramboles, gemaakte caramboles, aantal beurten, hoogste serie, gemid delde en aantal matchpunten) J. de Nijs 46 46 32 6 1,44 C. Brouwer 32 T. Quant 94 A. Witte 43 A. P. Hoogeboom 42 C. Wey 30 T. Hoogeboom 83 A. Witte K. Ruiter H. Homan Th. Groot J. Molenaar C. Roozendaal 63 J. Bood 41 B. Duin 55 C. Brouwer 32 28 66 43 27 30 41 43 50 31 32 4 21 15 21 11 18 18 43 68 31 130 128 56 56 61 41 49 32 20 11 20 22 22 21 38 21 14 30 30 32 32 0.88 3.14 2.05 1.50 1.67 2.05 2.15 2.27 1.41 6.10 2.67 2.03 1.37 1.53 1.00 2 Marktberichten Uien 1.60— Savoye kool ZWAAG. Spinazie 61—81- 3.50; Bieten 8; Prei 7—13; L„,„vC K„ol Witte kool 9,40; Gele bew. kool 13,5019.4" Rode kool 14.20—20 40- Spruitkool 53—84; Witlof 35—71; Breek- een 4 1.50; Radii- 13; Knolselderij A 10 13 en B 38; Goudreinetten 5597; Presr" van Engeland 45—1,17; Zoete Ermgaard 68; Jonathan 501.12; Con ference 5592; Doyenne du Cornice 1 old Labour'-'ir 51; Winterjan 76' St. Remy 6672. GROOTEBROEK, 15 Maart 1949. „De Tuinbouw". 11000 kg Aardappelen: Be velanders 4.104.30, Noorderlingen 4 Souvenir 3.20, BI. Eigenheimers 3.60- 3.80, Koopmans Blauwe 3.70; 200 kg 150 kg Gele kool Spruiten 57—67 en 15.20 WOGNUM, 16 Maart 1949. Bevelan ders 3.80; Witlof I 61—66, II 50—58 en III 3347; Spruitkool (afw.) 4056- Rode kool 17.40, afw. 10.70; Gele kool 16.30—17.20, afw. 14.30—14.40; Uien 1— 10; Breekpeen 4.30—7; Prei I 17—19 en II 12—15. "ENHO 15 Maart 1949. 850 Eigenheimr 4.20—4.50; 260 kg Spruit kool 45—65; 3000 kg Witte kool 9.40 9.70; 5250 kg Rode kool 18.20—20; Gele kool 14.4016.80; 2000 kg Bieten: grote I 6—6.20; 4120 kg Witlof I 56—63 en II 49—60; 84290 kg Peen II 2.50—7, III Ï.B0 —6; Veevoeder 1.80—1.70. kg

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5