Alkmaars Raad keurde de begroting goed WAT DE THEATERS BRENGEN Alkm. Boys gaat pogen verloren terrein te herwinnen Rantsoenering van spreektijd voorkwam uit gebreide politieke debatten Burgemeester V/yiema heeft het stadsscheepje langs vele klippen in veilige haven gekoerst Wethouder Leesberg spreekt Het woord is aan de burgemeester De tweede ronde AVOND VERGADERING Zal Randers Zondag slagen „Mrs. Parkington" B. en W. antwoorden De begroting goedgekeurd Gistermiddag half twee werden de besprekingen over de gemeentebegroting 1949 voortgezet. De raadsleden hadden wel een korte maar blijkbaar toch goede nacht gehad want de stemming was prima en men zag algemeen met belang stelling uit naar de antwoorden welke B. en W. op alle Donderdag gehouden vragen en opmerkingen zouden geven. Wethouder Coerts aan het woord Wethouder Cherts (Arb.) wees er op, dat het college vrijheid nodig heeft om niet aan, de kostprijs van de grond voor industrie vast te houden. Er kan niet voorspeld worden of het reservefonds groter dan 50.000 zal worden. Wellicht kan later een ambte naar voor reclame voor industrieves tiging ingeschakeld worden. Te weinig arbeiderswoningen remt de industrie vestiging. De commissie voor het Grondbedrijf adviseert mede over de grondverkoop. Centrale riolering is reeds in een vergevorderd plan. Het moet in etappes tot stand gebracht worden. Een industrieflat kost 12 tot 14.50 per M2 aan huurprijs, wat hier nog te duur is. Een tweede onderzoek is in bespreking. Het rioleringsplan in de Zeeheldenbuurt kan op de centrale riolering worden aangesloten. Alkmaar kan dit jaar op de bouw van 127 wo ningen (inclusief 10 industriewonin gen) rekenen. Spr. gaf een exposé van het bouwplan. Er wordt met spoed aan gewerkt. B. en W. hebben wat dit betreft niets te verbergen. De duplex- woning versnelt het opheffen der wo ningnood voornamelijk voor jongge huwden. De verhouding zal 30 procent duplexwoningen moeten zijn. Wij kun nen rekenen op 50 montagewoningen. Een goed terrein moet daarvoor nog gezocht worden. Het onderhoud aan montagewoningen is niet groter dan aan andere. De bouw van diidden- standswoningen is door particulier initiatief begonnen, maar het toege stane aantal is bereikt Men kan nog geen woningen beschikbaar stellen voor wie hier nog niet voor hun werk moeten wonen. De industrie moet ge holpen worden door het toegestane bouwvolume. De Muziektuin is de likdoorn van de Raad waarop vaak getrapt wordt. Hij is niet rendabel, maar het college wil er zeggenschap over houden. De tuin voorziet nog in een bestaande behoefte aan vergaderruimte. Er komt een aanvraag om crediet voor de nood zakelijkste verbeteringen. Een cultu reel centrum kan men daar niet ves tigen. Maken we er een kleuterschool van dan verminderen we de verga derruimte en de schoolreisjes. De uit gaven aan de tuin zijn voor Alkmaar verantwoord. De registratie der woon ruimte was noodzakelijk en wordt bij gehouden. Met aller omstandigheden wordt rekening gehouden. Urgente ge vallen gaan steeds voor. Er zijn 3 wo ningen gesplitst en 22 verbeterd. 193 percelen zijn nog bewoond door 2 per sonen waarvan vele van samenwoning moeten worden vrijgesteld, in totaal 90. Van de 100 overblijvenden kunnen er nog 90 worden bekeken. Spr. gaf vele cijfers over de woningdistributie in 1947 en later. Er is een zekere sta biliteit. Er hebben 104 gevallen van rechtsherstel plaats gevonden. De uit gaven van het woningbureau kunnen niet verminderd worden. Met de be- drijfsurgentie wordt rekening gehou den. Er wordt gestreefd naar het ont ruimen van de kantoorhuizen om in de i woningnood te voorzien. Huiseigenaren exploiteren de wo ningbouw niet. Zo voordelig is wo- ningbezit nog lang niet. De gemeente bouwt wat er gebouwd mag worden. De Zeeheldenbuurt krijgt een windscherm. De verplaatsing aan O.W. is niet nodig. Het plantsoenbe- drijf is duur, maar de stad moet er goed uitzien. Het plan-Varnebroek is nog niet gereed. Met de bouwgrond voor scholen is rekening gehouden. Het aantal woningen besmet met wandge dierte Is plm. 1 procent of 90 wonin gen. Zo nodig wordt de woning ontsmet op gem. kosten. Er wordt overleg ge pleegd inzake een verblijf voor ouden van dagen. 168 woningen zijn nog door één persoon meestal een oude man of vrouw bewoond. De a-sociale ge zinnen zijn in 24 gevallen verplaatst. Men tracht steeds ze op hoger plan te brengen. Diverse notarissen, worden bij verkoop ingeschakeld. Spr. ging ver der het bouwplan van minister In 't Veld na. In 1960 i iedereen een plaats hebben gevonden We leven op 't ogen blik van de financiële hulp. Wil de C.P.N. de Marshall-hulp niet ,dan gaan we bankroet. Audite et alteram partem: „Hoor ook de wederpartij" staat er boven het ge rechtsgebouw. Zo moet het ook hier gaan, aldus wethouder Leesberg. De bedrijven hebben alles met het gem.- fcuishouden te maken. Het slachthuis wordt niet omstreden en gat bij de op heffing der vleesdistributie nieuwe bloei tegemoet. Spr. hoopt, dat Alkmaar zijn eleetriciteitsbedrijf zal kunnen be houden, vooral nu wij de kop van N.H. beheersen. Kunnen we ergens goedko per gas krijgen dan blijven we toch voor de distributie ijveren. Het radio-distri butiebedrijf is hier onrechtmatig opge ven. Er is overleg gaande en we ver dedigen Alkmaars belangen. De staat kocht het voor 260.000. Is het bedrijf exploitabel als we dat terugbetalen? Het brengt dan jaarlijks f 28.850 winst. Het is de moeite waard om daarvoor te strijden. De prijzen voor electra en gas moeten zo mogelijk verlaagd voor ge zinstarieven. Bij grotere gezinnen geeft wen elders 1 tot 2 pet. van de gehele opbrengst. De kosten zouten hier plm 25.000 bedragen. Aan het eleetrici teitsbedrijf kunnen we niets doen en de gasprijs is zo scherp mogelijk gesteld. In Alkmaar is de reserve vrijwel op. Wat de kleine middenstand betreft heb ben we een verouderd vastrecht, maar wij zitten nog met rantsoenering en die zal eerst moeten verdwijnen. We kunnen alleen de grootgebruikers reductie geven. Spr. gaf een plaatje over de verlichting van het Rembrandt- kwartier dat wemelt van lichtpunten. Wethouder Van Slingerland verdedigt zijn beleid Weth. Van Slingerland is geen dictator en heeft voor het stoppen van het gat in de begroting niet buiten de Raad gehandeld. De begroting van 1948 zullen we wel sluitend kunnen krijgen. Er is 80.000 op de Openbare Werken bezuinigd, maar de regering schreef dit voor. De begroting 1949 sluit en we kunnen op die 511.200 voor de gemeen te rekenen. We moeten evenwel zuinig heid blijven betrachten. Hoe het na 1950 zal gaan is in onderzoek bij de com missie. Aan een eigen 'belastingheffing kle ven veel moeilijkheden en men verjaagt er de beter gesitueerden mee. Inkom sten- en loonbelasting zullen in de toe komst verlaagd worden en er is oppo sitie iegen dc onderneraersbelasting. Er moet dus eigenlijk een reserve zijn om tegenvallers in de toekomst op te van gen. Onze loonpolitiek is aan onze financiën gebonden. De post onvoorzien is reeds gedaald tot plm. 27.090. Er kan niets meer af. De afd. personeelszaken ressorteert onder de afd. financiën en de ambtenaar kan daar niet gemist worden. Het rap port der commissie-Ubink is het college bekend. De Knik-verbetering zal grote offers vragen en uiterste zuinigheid blijft geboden. Autonomie hebben we helaas nog niet volledig. Nieuwe belas tingbronnen moeten zo mogelijk in deze tijd niet worden aangeboord om de zor gen der gemeentenaren niet te verzwa ren. De heer Wiese wil een hoge-e hondenbelasting, maar dan zullen vele honden sneuvelen en schieten we nog niet op. De heer Wiese is tegen de hon den. Hij is eens door een bouvier gebe ten, maar de beet was zo groot, dat het wel een bouvijf zal geweest zijn. Marktkramen moeten onmiddellijk bij de veemarkt staan. Wij doen alle po gingen om onze markten te verleven digen. De kaasmarkt blijft van overwegen de betekenis. Dat zal de middenstand ook moeten begri'pen. Zij is bovenal propagandamiddel voor ons product. Het is te betwijfelen of we zullen krij ger wat we vroegen, maar B. en W. zit ten niet stil en zuilen alles doen om de kaasmarkt te behouden. Wij streven naar hogere classificatie der gemeente. Het schoolgeldkohier 19421943 was 39.000 voor het gewo ne en 12.000 voor het ULO-onderwijs. Het zal nu wel meer zijn maar wij mogen dat niet kwijtschelden. We zul len wel soepel zijn. Laten we de op brengst van het laatste kohier eerst be kijken. Daarna kan misschien het ver- menigvuldigings-cijfer verlaagd wor den. Geruchten over een minder goede verhouding tussen de ambtenaren ko men niet meer naar voren. Een confe rentie heeft de kwestie opgelost en er is geen wrijving tu-scn de bedrijfs directeuren en dc verficateur. Klach ten tegen deze laatste behoren bij B. en W. thuis die hem een taak opdroe gen. De verificateur heeft 350 rappor ten uitgebracht waarvan een honderd tal over de doelmatigheid der bedrijfs voering. Hierin is zeer veel verbeterd. Er blijft controle bij de gemeentebe drijven nodig. De technische zaken moeten aan de directeuren worden overgelaten. Ook B. en W. hebben bezwaren te gen de ondernemingsbelasting. De re genkleding is normaal afgewerkt. Waarom blijft de heer Torenvlied daarover doorkaarten? Zijn er klach ten laat men dan namen noemen. Er is met spr. te praten over vermindering der vermakelijkheidsbelasting voor culturele films. Maar welke zijn dat? Er wordt aan een nieuwe salarisrege ling gewerkt. Het voorbeeld van Vel- sen zou f 25.000 kosten maar waar moet het geld vandaan komen? Het steneillen van het raadsverslaa kostte 3168 en drukwerk zou het dub bele kosten. Het Alkm. drankweercomité heeft maar een contributie van f 20 per jaar en houdt een bloemendag die f 25 op brengt. Men vraagt daarvoor thans f 250 subsidie, maar dit is niet goed mogelijk in deze omstandigheden. Het overbrengen van arbeiders van groep I naar groep II is niet nodig doordat deze groep steeds kleiner wordt Men kan niet alle groepen opschuiven. Dan is het hek van de dam. De burgemeester was bereid de overgebleven kruimeltjes bijeen te vegen. Een oud Hollands spreekwoord zegt ,3ewaar mij voor mijn vrienden". Communisten die over onze autono mie klagen brachten o.a. in Beerta de autonomie in gevaar en de heer To renvlied moet daar maar niet over spreken. Aan autonomie moeten grenzen' ge steld worden al is de circulaire-poli tiek der regering wel een aantasting onzer zelfstandigheid. Wij zullen ons zo nodig daar tegen verzetten al vangt men soms meer vliegen met honing dan met azijn. ,De gang van zaken met het voorlo pig verslag heeft ook sprekers instem ming niet en kan verbeterd worden b.V. zo, dat de raad zelf het verslag samenstelt, desnoods met behulp van ambtenaren. Ook de begrotingsbehan deling moet nader beken worden. De heer Hoytink besprak de onderhande lingen over het Centraal Ziekenhuis, maar zolang deze niet vast staan is het betc-r er over te zwijgen. Men kan de raad vertrouwelijk polsen maar men moet B. en W. ook vertrouwen geven. Een kostbare automatische verkeers- installatie is bjj de Bergerbrug is na een verkeerstelling niet nodig ge bleken. De KNAC en de ANWB waren het daar mee eens. Zo nodig staat er een verkeersagent. Voorrang opheffen is niet gewenst en een verkeersspiegei is voor auto's onbruikbaar. Dat alles geldt ook voor het Kerkplein en de hoek op de Laat. Wielrijders houden hier nog te veel de linkerzijde van de weg. Bij de vrijwillige hulppolitie meldt men zich slechts aan als het nodig is. De aanmelding is tamelijk bevredigend. De Bergerweg-tunnel zal een paar millioen kosten en de N. Spoorwegen zullen daaraan moeten deelnemen al is er nog geen antwoord. Controle op de honden is moeilijk, maar bijtende honden kunnen desnoods gedood wor den. De mogelijkheid van volksdoor lichting volgens het Delftse systeem is niet groot. Men kan beter het rapport der regering afwachen. Twee op de 2600 doorgelichte kinderen bleken slechts besmet volgens het rapport van de schoolarts. B. en W. vergoeden de helft van de kosten voor het bezoe ken van de cursus over onderwijsver nieuwing aan de Volkshogeschool. Ook anderzijds wordt daaraan gewerkt. Het initiatief moet van het onderwijs zelf uitgaan. De Kroon moet nog antwoorden op het verzoek de centrale schooi te mo gen beginnen met minder dan 78 leer lingen. Desnoods zal er een 3-klassige school met 80 leerlingen in de Finse school begonnen worden welks daar voor nog ruimte biedt. Er komt een voorstel om de perso neelsvoorziening in vaste vorm te gie ten. De Stichting voor geestelijke volksgezondheid kan t.z.t. de dubleuse kinderen psychotechnisch onderzoeken. Verder kunnen we niet gaan. Spreker wees op het Indisch jeugdcentrum en diverse colecties voor het kweken van belangstelling der jeugd voor onze overzeese gew -ten. Een schoolparle- ment is voor de juiste verhoudingen niet gewenst, wellicht op de middel bare scholen. Do schoolbibliotheken bekijkt spr, optimistisch. De school voor buitengewoon l.o. kan geen dis trictsschool worden. 49 kinderen van de 100 komen hier uit buitengemeen ten. Onwil van de ouders verhindert meermalen het plaatsen van kinderen. De leiding van deze school is in goede handen. De avondschool U.L. school moet in de tegenwoordige vorm ge handhaafd blijven. Het zomerbad is minder geschikt voor het schoolzwem men. De U.L.-school moet geen han delsschool worden als deze wellicht spoedig een nieuw gebouw krijgt. De schooltandartsendienst lijkt volgens de schoolarts niet direct nodig. School- melk wordt op diverse scholen nodig geoordeeld. Het is wenselijk als er een comité voor komt met medewerking van de onderwijzers. Wie dat kan moet zelf de kosten betalen. Er is nog een overblijfsel van de Ver. „Kindervoe ding" maar men is niet enthousiast over de herleving. De vaste school- schoonmaakster krijgt een nieuwe in structie. jEr wordt door de Ver. v. Ned. gemeenten voor Noord-Holland aan een bouwspaarkas gewerkt. Ook parti culiere kassen hebben bestaansrecht. De huur van dc Korenbeurs loopt over 10 jaar maar begint pas na de verbouwing die nog niet toegestaan is. Er komt spoedig een bespreking met het bestuur van noodschouwbur- gen en de heer Mooy. Het plan Dudok krijgt wettelijke voorschriften. Niet alle industriëlen kunnen zich hier vestigen. Velen heb ben bijzondere eisen. Er moet een ver antwoord uitbreidingsplan komen Alkmaar blijft bovenal handelsstad maar heeft ook de taak het bevol kingsoverschot uit de omgeving hier te binden, waarvoor industrie noodza kelijk is. De burgemeester zou de voor zitters der fracties 10 minuten en de leden 5 minuten spreektijd willen ge ven. De vergadering werd enige ogen blikken voor overleg geschorst. De heer S i e t s m a meende in het alg. verslag een zeker pessimisme te bespeuren. Aan politieke beschouwing t.o.v. de communistische fractie heeft spr. geen behoefte. In de Prov. Staten lagen de zaken geheel anders wat de uitsluiting betrof dan hier. Spr. uitte zijn voldoening over mogelijk verder gaande maatregelen voor de industria lisatie. Spreker verduidelijkte vele zijner bedoelingen in eerste instantie naar voren gebracht. Het moet niet moeilijk zijn de selectieschool te be volken. Is het niet mogelijk de huur van het zomerbad te verhogen? Een volkscredietbank acht spr. noodzake lijk. De heer Venneker was groten deels bevredigd. Onze autonomie moet zoveel .mogelijk gehandhaafd worden. Spreker was dankbaar voor de over weging der gezinstarieven en hoopte dat bij teruggave van het radiodistri butieapparaat ook met de gederfde rente rekening wordt gehouden. Spr. las een artikel voor over de Baltische Staten om de Sowjetrussische politiek te kenschetsen. Als wij beraadslagen over de belangen der gemeente noemt de heer Torenvlied dat comedie. Wat in Indonesië geschiedt is niet aan ons land te wijten. Als er in ons land geen ondernemende kapitalisten waren gin gen wij .te gronde. Een dr. Philips is voor ons land meer waard dan duizend Gerben Wagenaars. De heer Knuistingh Neven (Com.) haalde de woorden van Chur- chil aan, die de Russen in oorlogstijd roemde. Rusland had geen agressieve bedoelingen. De DUW-arbeiders wor den met 35 in de hoogste groep naar huis gestuurd. In Zaandam zijn de steunnormen hoger dan hier. Spreker diende een motie in waarin maatrege len. worden gevraagd de steunnormen met 1.50 te verhogen. De heer Ho y t i n k had vertrouwen in het college. Is de wethouder er voor garant dat wij 436.000 voor 1948 en 511.000 voor 1949 van de regering zullen ontvangen? Zo niet, dan staat onze begroting op losse schroeven. De raad moest erkend worden in de dek king van het financieel tekort. Spreker is doör het antwoord van B. en W. bevredigd wat de verstandhouding der ambtenaren betreft. Zo mogelijk die nen de raadsstukken gedrukt te wor den. Het woningdistributiebureau moet zo mogelijk beperkt worden. De volks credietbank moet er niet alleen komen om het program van de PvdA te vol maken. Spreker is het met de opvat tingen van de burgemeester over het alijpeen eens en wil medewerken dpjt Alkmaarse gemeenschap. De is helaas niet van de ^Walingen zijn weegs terug te bren gen, maar spreker zal hem niet met rust laten. De speech die de heer To renvlied hield verdient geen ernstige bespreking. De circulaire die de heer Torenvlied spreker gaf is één stuk communisme. In de worsteling tegen het communisme moeten we de han den ineenslaan. De raad werd om half zes geschorst tot half acht. De heer Groot besprak de Mu ziektuin, die hy als gemeente-instelling niet noodzakelijk achtte. De heer Woldendorp was er niet van overtuigd, dat het Rem- brandtkwartier goed verlicht is. Spr. hoopte op vermindering van de schoolgelddruk. De heer Kirpenstein achtte een verkeersagent alleen bij de Berger- brug niet voldoende. Beter is ophef fing van de voorrangsweg. Er zit nog wel muziek in de Alkm. Gemeenschap. Spr. blijft in volle gemoedsgerustheid in de P. v. d. A. De heer De Boer las een stukje uit een blad der Kath. arbeidersbewe ging voor. De heer Asjes vroeg nadere in lichtingen over het woningtekort. De invloed der kapitalisten op de regering is weer van invloed op het bouwvolu me. De communisten zijn tegen de po- De Alkmaarse voetballiefhebbers hebben Zondag volop de gelegenheid om van hun sport te gaan genieten. Aan de Sportparklaan speelt Alkmaarse Boys haar eerste promotiewedstrijd. Randers gaat proberen om minstens één puntje op Nieuwe Niedorp te ver.overen en RK-AFC speelt haar eerste bekerwedstrijd tegen GVO. Ook in de omgeving van Alkmaar zijn verschillende interessante wedstrijden, o.a. in Bergen, waar Berdos als gastheer voor Watergraafsmeer optreedt. Alcmaria speelt haar eerste bekerwedstrijd tegen Westfriezen. De indeling die de KNVB dit jaar voor de bekerwedstrijden heeft geprojecteerd lijkt ons minder gelukkig. De eerste klassers blijven in de voorronden volkomen buiten schot, lopen geen enkel risico en kunnen zich dus rustig voorbereiden op de wedstrijden tegen de 2e, 3e of 4e klassers, die de voorronden zullen over leven. Een bevoordeling dus van de eerste klassers, die ons onbillijk voorkomt. Alkmaarse Boys speelt Zondag dus haar eerste wedstrijd voor de promo tie-competitie. Hilversum komt naar Alkmaar en wij zijn werkelijk be nieuwd wat onze derde klasse kam pioen tegen de aegradatie-candidaat uit de tweede klasse zal presteren. Wij hebben Hilversum dit jaar nog niet zien spelen en het is dus wel moeilijk een verwachting uit te spreken. Zeker is dat het Boys-elftal zich met alle macht tot de laatste minuut zal inspan nen zoals wij dat van deze ploeg ge wend zijn en wij wensen de geblokten veel succes bij him pogingen om het verloren terrein te herwinnen. Randers dat veertien dagen geleden in Zeevogels een struikelblok vond gaat Zondag proberen om via een ge lijk spel of overwinning op Nieuwe Nie dorp het kampioenschap in 4 A te ver overen, Ook deze pogingen gaan ver gezeld van onze beste wensen. De wedstrijd OSVde Kennemers moet de beslissing brengen wie van deze clubs SDW in de degradatiecom petitie gezelschap zal houden. Overi gens worden er in ops district geen competitiewedstrijden van belang ge speeld en wordt er verder lustig ge bekerd. HARMONIE-THEATER Wanneer een film twee uur lang de aandacht geboeid houdt, door het spel van de hoofdfiguur, dan is dat zeker een compliment voor de vertolkster van die hoofdrol. Greer Garson, de Engelse filmactrice heeft als Susie in „Mrs. Par kington" een groot succes aan haar vorige rollen toegevoegd. Haar spel was in de vele verschillende situaties van een grote kracht en vol fijne distinctie. Zowel als Susie Graham in Leaping Rock, waar zij Majoor Gus Parkington leerde kennen, als in de diverse tafere len als Mrs Parkington in New York en later in Sussex in Engeland waar zij Lady Nora Ebbsworth (gespeeld door Tala Bireil) en ook Edward, de Prins van Wales ontmoet, speelde zij uitste kend En hoe fijn was haar optreden als de oude Mrs Parkington, die de eer der familie Stilham redt. Waarschijnlijk zal men haar niet direct herkend hebben in het begin van de film als de oude mevrouw Parkington. De film had tal van verrassende wen dingen. Zoals het grote feestdiner met tientallen bedienden, een operazanger en slechts enkele gasten. Vele uitste kende krachten stonden Greer Garson in dit filmwerk ter zijde. Wij noemen gaarne Waiter Pidgeon als majoor Parkington, Agnes Moorehead als As- pasia, Cecil Kellaway als de Prins van Wales en Gladys Cooper als Alice, ter wijl ook de buitenopnamen en de inte rieurs zeer goed waren verzorgd. Alleen al om Greer Garson's spel mag men deze film zeker niet verzui men. Wat het voorprogramma betreft vestigen wij bijzonder de aandacht op de goede reportage in het Holl. journaal van de j.l. Zondag gespeelde interland wedstrijd HollandBelgie. VICTORIA-THEATER „In 't duister van de nacht" De N.V. Columbia Booking Office heeft het verhaal van Richard Wash burn Child verfilmd met in de hoofd rollen de goed spelende Brian Donle- vy, de charmante Miriam Hopkins en Preston Foster als 'n goede detective. Het is een spannend verhaal van ten „uitgekookte" juwelendief die ech ter tenslotte door de liefde voor zijn dochter in de gevangenis terecht komt Na enige jaren in de cel verblijf te hebben gehouden weet Juwelen-Harry te ontvluchten. Hij hoorde namelijk dat zijn dochter in moeilijkheden ver keerde waarvoor hij op zijn manier een oplossing vindt. Geen film die een diepe indruk na laat doch zeker een, die tot de betere detective-films moet worden gerekend litieke leningsvoorwaarden van Ame rika. De heer Van der Borden wilde de brutalen niet de beste woonruimte afstaan. De afscheiding van de stads- timmerwerf is lelijk. Onzuivere wonin gen moeten verboden worden. Spr. had gaarne nog een antwoord over de algemene lichtverslechtering. In de verificateur heeft men een schaap met 5 poten gekregen. De Berger- brug blijft gevaarlijk. Spr. wilde een woord van vlammend protest laten horen tegen wat over onze jongens in Indie gezegd is en eindigde met een „Leve de Koningin!" De heer Klaasse Bos wilde gaarne een rapport over hen, die zich aan samenwoning onttrokken. Spr. bepleitte de noodzaak van een school tandartsendienst. De heer De Kort vroeg nadere inlichtingen over woningbouw en bouwvolume. Duplexwoningen moeten 2 ingangen hebben. Wanneer komt het uitbreidingsplan De heer Wiese vroeg hoe het staat met de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. Spr. had graag nadere inlichtingen over de honden belasting. Hij weet niet door welk soort hond hij destijds gebeten is. De heer Torenvlied zeide, dat t er alleen om gaat wat er gebeurt, De geschiedenis der wereld is in bloed geschreven en er zijn nog maar 32 jaar communisten. Deze zijn misschien de gesel. Wij hunkeren naar samenwer king. Wij willen ook mens zijn. God schiep de wereld, maar de mens ver deelde haar. Er wordt dorst en hon ger geleden in de wereld. Spr. hekelde de bisschoppelijke brief. De directeur van Hoogovens had 82.000 aan extratjes en de arbeiders kwamen niet toe. Zo gaat het overal. Dr. Philips is een goed man, maar de verpersoonlijking van een concern. De volksdemocratie leert, dat voor de be langen der arbeidersklasse alles moet wijken. Spr. drong aan op betere bestrij ding van wandgedierte. We moeten de salarispolitiek der regering doorbre ken. Culturele films zijn zeker te her kennen. Laat men ook erkennen, dat wij communisten het beste wensen. De burgemeester wenste geen applaus van de publieke tribune. De heer Vleugel zette de ar- beids- en loonsverhoudingen bij de sportvelden uiteen. ï^ier is een van de beste werken uit de omtrek. fDe heer De Wilde had gaarne illen horen, welke gem. werkman be- loeld was, die voor zijn politieke over- mging ter verantwoording was ge roepen. Spr. had gaarne de heer To renvlied willen doen verklaren, dat zjjn volksdemocratie geen concentra tiekampen e.d. kent. Langs de weg der overreding moeten wjj tot elkaar ko men om een betere maatschappij te vormen. Men moet trouw blijven aan de grote waarden van ons volksleven. Spr. hoopt op een schoolparlement bij het M.O. Het Alkm. Drankweer comité verdient een subsidie. Billijk is het een bedrag van ƒ100 te geven. Spr. legde dit neer in een motie. Mej. Kamphuis bepleitte opnieuw een schooltandartsendienst. Een arts kan minder goed over de gebitten der kinderen oordelen. De heer S t e e n i s bracht dank voor de hem verstrekte gegevens. De burgemeester schorste de vergadering om zich over de moties te kunnen beraden. Wethouder Bakker achtte de in schakeling van de sociale werkster geen bezwaar. Spr. was ook geen be wondering voor de D. U. W.-insehake- ling bij de sportvelden. De geest is er goed. De steunnormen worden nader bekeken en waarschijnlijk verhoogd wat sprekers instemming heeft. De heer Knuistingh Neven was bereid zijn motie in te trekken. Wethouder Bakker bleef voorstan der van een volkscredietbank. Wethouder C o e r t s wees er op dat er onder zijn wethouderschap nog geen besprekingen zjjn gevoerd met groot industriëlen. Het bureau voor huisves ting zal niet nodeloos worden uitge breid Een tehuis voor ouden van da gen wacht op een rapport der ambte lijke commissie. De Muziektuin is een gem. bedrijf waarbij geen winst be oogd Wordt. Het woningtekort is niet groter dan 1500 woningen. Als er mo gelijkheden van dubbele bewoning zijn wil spr. wat door de vingers zien. Wie last van wandgedierte heeft kan zich tot gemeente wenden. Een overzicht over de beweningen zal geregeld ge geven worden. 53 woningen zullen 1 waarschijn! dit jaar gereed komen. Spr. las hel rapport van 15 Maart j.L voor over het stichten van een tehuis van ouden van dagen. Men wil daar eerst het bouwvolume kennen. Fier wordt geen tragische politieke comedie opgevoerd. Wanneer zjj er an ders over denken, waarom gaan do communisten dan niet heen? Zij voe ren hier zuiver verkiezingspropagan da. De CPN voldoet niet aan artikel 9 van de grondwet. Zjj handelt in strjjd met de goede zeden en de goede orde. Een partijverbod zou gewettigd zijn, maar we zullen geen martelaren van de heren maken. Geen communis ten in functies waar ze kwaad kun nen stichten. Wethouder Leesberg was blij dat hij de raad achter zich heeft bij de strijd om de bedrijven. De goodwill bij de verkoop van het radiodistribu tiebedrijf omvatte reeds de komende winst, maar spr. zal oplettend blijven. Spr. stelde zich voor de verlichting nog eens te zullen bekijken. Wethouder Van Slinger land beoordeelt alleen wat er wordt gevraagd. Laat de heer De Boer eens inzage nemen welk werk de ar beiders in Groep I verrichten. De heer Hoytink heeft gezegd: da zaak komt op losse schroeven te staan, maar hij vergeet, dat ook onze begro ting te bevoegder plaatse is nagegaan. Burgemeester en wethouders hebben bezwaren te kennen gegeven, die ech ter niet alle zijn gaccepteerd. Echter mogen wij voor het jaar 1949 op 511.200 gulden rekenen, blijkens een ingekomen brief van het departement.. Tot de heer Torenvlied zeide de wet houder, dat wat de culturele filing aan gaat een vergelijking met Amsterdam zonder meer niet op gaat. Men zal de zaak te zijner tijd nader bezien, B. en W. nemen de motie-De Wilde inzake de subsidie aan het drankweer comité over, op voorwaarde echter, dat aan het eind van het jaar rekening en verantwoording zal worden afgelegd. De burgemeester, als laatste het woord voerend, wees er op, dat de gemeente zeker niet van plan is, met het industrieterrein „de boer op te gaan". Deze zaak zal zeer elegant moe ten worden aangevat, wil de uitwer king niet verkeerd zijn. De heer Siets- ma beantwoordend, zeide de burge meester: Waar de centrale opleidings school bedoeld is als algemene voor opleiding moet men de gelegenheid scheppen, zoveel mogelijk leerlingen te kunnen toelaten. Over het zieken huis zeide spr. de vrees van de heer Hoyting te begrijpen, doch de gemeen te zal trachten een basis te vinden, waarop men de overige deelnemers kan ontmoeten Daarom is overleg met de representanten nodig. Hierin kan spreker zich niet laten binden. Het is een kwestie van hoor en wederhoor. De heer Kirpenstein heeft gezegd, dat de tijden waarop de verkeersagent op de Bergerbrug dienst doet, niet vol doende zijn. Overleg met de commissa ris kan hier veel bereiken. De heer v. d. Borden moet niet willen, dat wij ons stedenschoon prijs geven aan het moderne verkeer. Het verkeer kan ons nooit de schoonheid van de oude steden teruggeven. Het offer van een (gedempte) Lindengracht zou te groot zijn (Applaus). Behandeling der volg nummers. De heer Torenvlied brak een lans voor het vervroegd openstellen van de kermis en wilde het openings uur van 8 op 2 uur brengen. De heer vd Borden wilde de vroe gere verordening terug die regelde de zuiverheid van woningen, zelfs als de ze verordening uit de Duitse tijd stamt, want het was een goede regeling. Wethouder C o e r t s zette uiteen, dat de huidige gang van zaken uitste kend voldoet, doch de heer vd Bor den, persisteerde, daarbij gesteund door de heer Torenvlied. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens de begroting 1949 goedge keurd alsmede die der burgerlijke in stellingen van weldadigheid en de voor gestelde subsidies met aantekening dat de heer Knuisingh Neven op het punt der salarispolitiek tegen was. Woorden van dank. Burgemeester Wytema sprak tot slot een dankwoord aan het adres van de ambtenaren der afdeling financiën en maakte van de gelegenheid gebruik een speciaal woord van hulde te brengen aan wethouder Coerts, die de swaarste portefeuille, n.l. die van Volkshuisvesting beheert. Het oudste raadslid de heer Groot sloot zich bij de dank aan college en ambtenaren aan en bracht de burge meester een woord van dank voor diens leiding.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2