HILDERS CITROËN f n cafébedrijf mm ilosïiik Brandende kwesties in Bergen en een via dolorosa Stad m AGENDA si»'*»*" myi ide, Alkmaar ïaahcmA ÜT,JD \LKMAAR AN EXTER Ledenvergadering Vereniging voor Ziekenhuisverpieging „Alkmaar Cezondheid voor zes kinderen ™ïrn5ES1."js^-<M-,,3 Veilig bij alle snelheden Zuinig in gebruik Drie jaar geëist tegen Revolver Henkie Oost is Oost Nabeschouwing over de jongste Raadszitting SscialeZorg in Nederland op hoog pei| J N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 igen mooier, ge- ilmoliveSchoon- t met Palmolive chte Palmolive- Jw huid. Spoel ag. Twee weken de 36 bekende :aanse vrouwen nheidskuur ook liere huid. if dan IT 1949. (met dekbericht) Hi op te bevorderen ng en m r beren. m an 1NINGEN, royaal van opzet, n garage. gustus 1949 een huis t 13.500.—. gen te koop voor a verstrekt bij de LAMING, AMSTERDAM. - 83717). OUDT U RSPILLEN - TELEFOON 7312 wij voor één onzer onderhouden uitge- rot. dorp, omgeving .arden. hypotheek besehikb. 3or B. C. v. MEEL, :525. ctheid vast werk. 4, Haarlem. Collectieve verzekering sanatoriumkosten wordt individueel Gisteravond had in de Dancing van de Harmonie de algemene ledenverga dering plaats van de Alg. Ver. v. Zie kenhuisverpieging onder voorzitter schap van de heer A. v. d. Elburg. Na vaststelling van de notulen en verslag van de kascommissie werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Wij ont lenen daaraan, dat op 1 Januari 1948 een samenvoeging plaats vond met de leden en kassen der verenigingen m Bergen. Castricum, Koedijk en St. Pancras. De naam der vereniging za gewijzigd worden in „Alg. vereniging voor ziekenfondsverpleging in Noord- Holland-Noord". Er is thans samen werking met het A.A.Z.A., dat met in gang van 1 Juli j.l. de premie-admi nistratie en -inning verzorgt. Opge merkt werd, dat er nog steeds geen Ziekenfondswet is en dat er een grote groep personen is. welke geen lid van een alg. ziekenfonds kan zijn, omdat zij niet valt onder loondienst ingevolge de ziektewet ofwel de loongrens van 3750 heeft overschreden. De positie der Ver. voor ziekenhuisverpieging staat nog geenszins vast. De aandacht zal worden gevraagd voor het feit. dat de samenstelling der portefeuille zich verschoven heeft naar ouderen, zelfstandigen en beter gesitu eerden, dat de Kon. goedkeuring op de gewijzigde statuten wel zal afkomen maar het niet onwaarschijnlijk is dat dei Ver. voor ziekenhuisverpieging zich zullen moeten formeren tot onder linge verzekerings- of waarborgmaat schappijen. Tevens wordt de aandacht gevraagd voor de actie van de Ver. van Direc teuren en Administrateitrs van Zieken fondsen in Nederland gevestigd te Utrecht tot het in het leven roepen van Stichtingen gebundeld in Fed. verband met een landelijke vcreve- ningskas. Er zijn reeds tarieven en voorwaarden voor het gehele land entworpen voor verzekering tegen verpleeggelden, klinische specialisfen- hulp, bijkomende kosten, medisch noodzakelijk ziekenvervoer, vergoe ding voor gezinshulp en sanatorium verzekering. De tarieven hebben veel aantrekkelijks, maar zijn hoger dan die onzer verzekering. In principe zijn ze leeds door het bestuur aanvaard ter vervanging van het huishoudelijk reglement. Aandacht verdient de vraag of sana toriumverzekering collectief dan wel individueel moet zijn en in samenwer king met de fondsen te Hoorn en Den Helder. Op 31 December was het ledental in de fondsen A.B. en C 5945 en van de operatie afd 2429. In 1948 werden 1758 nieuwe leden ingeschre ven. Het aantal Ver. waarin leden wo nen breidt zich door de samenwerking met het A.A Z A voortdurend uit. riet totaal der verpleegd, was 4378 en dat der verpleeggelden 17.657.05. De ex- Vdoitatie-rekening over 1948 geeft een bedrag aan ontvangsten van 50.295.37 en aan uitgaven van 51.020.43. De middelen der Ver. op 31 Dec. bedroe gen 40.697.31. Tot leden van de Ver- Dank zij „Bathfonds 1947" Ter bestemming van het bedrag dat na de oorlog door de ingezetenen van de stad Bath voor de stad Alkmaar werd bijeengebracht is op 30 Januari 1948 door burgemeester prof. A. Koelma een stichting in het leven geroepen, welke ten doel heeft de kosten te dragen van het verblijf van zwakke Alkmaarse kinderen in vacantiekolonies. Deze stichting draagt de naam Bathfonds 1947; en wordt bestuurd door een Commissie. Tijdens een vergadering van deze Commissie tezamen met afgevaar digden van de vijf verschillende vereni gingen tot uitzending van kinderen naar gezondheid- en vacantiekolonies werd besloten dat in het jaar 1949 zes kinderen op rekening van het „Bath fonds '47" uitgezonden kunnen worden. Door deze 5 verenigingen n.l. afd Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies, Afd. Alkmaar van de R.K. kinderuitzending. Afd. Alkmaar van de Vereniging van Chr. gezond heids- en vacantiekolonies, de Vereni ging van de leerlingen en oud leerlin gen der school van B.L.O. te Alkmaar en de Afd Alkmaar van de Vereniging ter uitzending van lichamelijk gdtit- k'Een, worden ieder jaar kinderen naar buiten gezonden, maar helaas is vaak weinig beschikbaar om alle kinderen voor wie dit nodig is. uit te zenden. Zes kinderen zullen dus dit jaar van z°n en buitenlucht kunnen genieten, "J*" ^un namen anders op de wacht- Waren blijven staan. woordt niet. Over glijdt een glimlach, rozen op het achter- klaarstaan om de i. Hij stoot de Lan- dat jullie ook van ert hij. „Net als 1 de lijst Het. doel van (je stichting ..Bath- fonds 1947" is zo sympathiek dat wij fcafu1 ?t meer gelden toevloeien aan e. '^bare bedrag b.v. door tcsta- derer? -rej ^schikking. zodat meer kin ",947" ,^fer 'aar door het „Bathfonds Tinn 11 Eezonden kunnen worden. ■ia-irliikso u-v?athfoTlds 1947" met een kort mèn j age gedenken, ver meer aio P ,vachtliisten en zullen zee „.et.„maars? hinderen gedurende heide! van zee. duin en n,R ADRn Horf WYTEMA. voorz. f h' RTKrimS100' seci'etaresse. GERS, penningmeester, (giro 61341) trouwensraad werden herkozen de he ren Hoytink en Mr. Scholten. Nieuw huishoudelijk reglement. Besproken werd de vervanging van het huidige huishoudelijk reglement door een nieuw. De positie der Ver. v. Ziekenfondsverpleging is gewijzigd, doordat het grootste deel van de leden overgeheveld werd naar de verplichte en vrijwillige verzekeringen bij ue Alg. Ziekenfondsen. Het overblijvende deel bracht groter risico's met zich mee, vooral t.a.v. de operatie-kosten, terwijl bovendien de sanatoriumver zekering contributieverhoging nood zakelijk maakte. Er zijn in 't gehele land stichtingen in 't leven geroepen met gelijke premieën, rechten en ver plichtingen voor leden die niet bij een algemeen ziekenfonds Jcunnen of Wil len zijn. Het bestuur stelde daarom voor de verzekeringsvoorwaarden van die stich tingen over te nemen als huishoude lijke reglement ter wille van groter ontplooiingsmogelijkheden. Met algemene stemmen werden de plannen van het bestuur goedgekeurd. Dc nieuwe tarieven en verzekerings voorwaarden zullen met ingang van 1 Juli 19'J) in werking treden. Alsdan zal de collectieve verzeke ring tegen sanatoriumverpleging ver vangen moeten worden door indivi duele verzekeringen. Op advies van Dr. Lourens zal gestimuleerd worden, dat alle leden der vereniging, die nu collectief verzekerd zijn, zich indivi dueel zullen verzekeren, aangezien de zeer hoge kosten aan sanatoriumver- pleging verbonden, vrijwel voor elk gezin, dat getroffen wordt, ruïnes zijn. Markt voor drachtige zeugen te Alkmaar Het verhandelen van drachtige zeu gen op de veemarkten was tijdens en na de oorlog niet toegestaan. Dit ver bod bestond hoofdzakelijk om onge oorloofde handelingen tegen te gaan. Nu deze bezwaren zijn komen te vervallen, wordt regelmatig de vraag gesteld wanneer er weer eens gelegen heid zal zijn, dusdanige dieren op een centraal punt te verhandelen. Het Noordhollands Groot Yorkshire Var kensstamboek heeft naar een oplossing gezocht en hiervoor overleg gepleegd met de PVC, van wie toestemming werd verkregen om een z.g. keuring te houden voor ingeschreven drachtige zeugen (waarvan een dekkaart getoond moet worden), met het doel de aan- en verkoop wederom mogelijk te maken. Hiermede wordt een wens van vele varkenshouders vervuld! Men tone be grip te hebben voor dit streven en make gebruik van de, in samenwer king met het Marktwezen te Alkmaar entworpen regeling. De prachtige vee markt in deze gemeente is op Maandag 28 Maart 1949 de eerste en enige gele genheid in de provincie Noord-Holland alwaar men de voor verkoop bestemde zeugen kan aanbieden. Wanneer deze pogingen succes af werpen, dan kan er op worden gere kend, dat eenzelfde markt zal plaats vinden, en wel op 30 Mei a.s. AANRIJDING Donderdag werd een dame aangere den door een auto uit een militaire co lonne, die ter hoogte van de Friesebrug over de Frieseweg reed. De vrouw moest worden overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis, waar men con stateerde dat zij twee ribben gebroken had. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur; Mrs Parkington (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: In het duister van de nacht (18 jaar); Cinema Amerieain, 7 en 9.30 uur: Gejaagd (14 jaar). Steil. Museum, 56 uur en 79 uur: Ten toonstelling „Maatschappelijk Werk Toen en Nu". Gulden Vlies. 8 uur: Laatste Toneelavond Middelbare School verenigingen. Gulden Vlies, 1.30 uur n.m.: Jaarvergadering Alkmaarse Ex portveiling. ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4 30, 7 en 9.30 uur: Mrs. Parkington (14 jaar); Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur In het duister van de nacht (18 jaar); Cinema Amerieain, 2. 4 30, 7 en 9.30 uur: Ge jaagd (14 jaar). Gulden Vlies, 2.30 uur: „Roodkapje en de Wolf": 8 uur: „De Haghespelers" met „Blonde Greet". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Mrs. Parking ton (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: In het duister van de nacht (18 jaar); Cinema Amerieain, 8 uur Gejaagd (14 jaar). Hotel Victory, 8 uur: Lezing voor „Oud-Alkmaar". BONNEN HALEN, 21 MAART AKERSLOOT: Alle inwoners. H. HUGOWAARD: Letters L t/m z ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dit weekeind hebben dienst de artsen dr. Degenaar, Emmastraat 95, telefoon 2310 (bij geen gehoor 3393 of 2244) en dr. Gransbergen, Geesterweg 11, tele foon 2294 (bij geen gehoor 2244) APOTHEKEN De Zondagdienst en de nachtdienst in de a.s. week wordt waargenomen door apotheek B. H. J. Schouten, Emma straat 64. Bergen N H. Tei. 2456 Uitbraak in Hoorn, inbraak in Bergen Gisteren heeft voor de rechtbank in Assen terecht gestaan „Revolver- Henkie". j. Achter deze naam verschuiU rich de 24-jarige Naardense monteur Heriricus Ostermann, die ondanks zijn jeugdige leeftijd kans heeft gezien de volle aan dacht van de internationale recherche op zich te vestigen door inbraak, dief stal, het smokkelen van diamanten, verdovende middelen enz. Eens werd hij gearresteerd maar zijn opsluiting in de strafgevangenis te Hoorn was niet van lange duur. Hij wist te ont snappen en stal na die tijd voor meer dan f 100.000 bij elkaar. Tegen „Revolver-Henkie" eiste de officier van Justitie een gevangenis straf van drie jaren. Henkie zal nog vijfmaal moeten te rechtstaan, in Zwolle voor auto- en textieldiefstal, in Utrecht voor zwarte handel, in Alkmaar voor zijn inbraak in een wasserij te Bergen, in Amster dam wegens diefstal van een auto en voor allerlei andere delicten en in Den Ilaag voor zijn inbraak in een juwe lierszaak te Katwijk. Oost is Oost en West is West. Woor den, die in een kernachtige uitdrukking 't contrast tussen de volkeren van het Oosten, waarbij men vooral denkt aan de Oostaziatische wereld en die van het Westen, welke hun beschaving grondvesten op de Christelijke, Griekse en Romeinse ideeënwereld, willen aan duiden. Dat er echter tussen de West- europese en de Oostaziatische mens ve le punten van overeenkomst zijn, heeft men gisteravond in het Gulden Vlies kunnen ervaren. En dan wijzen wij op de overeen komsten van geestelijk gehalte, die toch uiteindelijk bij elk mens waar ook ter wereld dezelfde zijn en dezelfde re acties hebben: deugd en ondeugd, het verkeren in een schone illusie, opoffe ringsgezindheid en liefde. Dit maakte, dat de inhoud ook voor het jeugdige publiek zo goed te begrijpen viel en de spelers telkenmale van de geheel gevulde zaal een daverend applaus in ontvangst hadden te nemen. Wat daar door leden van de geza menlijke Middelbare Schoolverenigin gen van Alkmaar en Bergen op de planken werd gebracht, mag dan ook ons grootste respect hebben. In de eerste plaats óm het feit, dat men het er toe heeft kunnen brengen om deze keuze te maken waarbij men het onlangs door de Kweekschoolvereniging met De Vrek" van Molière goed inge slagen pad verder betreedt in de tweede plaats om de opvoering zelf, die zeer goed was. Vóór de pauze werden door „De spe lers van de Kersenboomgaard" opge voerd „Appelbloesem" (een spel van de liefde door Tao Li Ma), een Chinese Dans (ingestudeerd door mevr. Jon ker-Jonker) en De Gouden Pantoffel (een spel van de deugd en de ondeugd door Tao Li Ma). Met de beperkte middelen van het Chinese toneel, ge steund door zachte muziek en een sfeervol decor wist men de juiste toon te treffen en iets te brengen, wat men niet al te dikwijls kan aanschouwen. Na de pauze volgde nog de uitbeelding van een Japanse legende „De Schat van het Zilveren Bergmeer". Ook vanavond zal men nog in de ge legenheid zijn om deze voorstelling, die behalve door het werk van de spelers ook door de regie van de heer J. C. Frevel zo'n groot succes werd, te gaan zien. Wij kunnen ieder aanraden zich in het Gulden Vlies eens enkele uren terug te trekken uit het razende en gemechaniseerde leven van deze dagen om zich een ogenblik terugge plaatst te vinden in die tere, vol wijs heid zijnde Oosterse sfeer, die zovele eeuwen achter ons ligt. DE BOTERBLOM BLOEIT Nog slaat de hagel tegen de ruiten, duiken we diep in de kraag van onze winterjas en porren we thuis de kachel eens flink op. Het lijkt dan of we nog hartje winter beleven, terwijl we toch vandaag al 19 Maart schrijven. Dat men echter optimistisch kan zijn werd ons echter vanmorgen nog bewe zen. Twee jongens, Machiel Tollenaars en Jaap van Engelenhoven, brachten ons een bloeiende boterbloem, die zij vonden groeien aan de kant van het Noordholands kanaal bij het Victorie- park. Het bewees tevens dat juist kleine dingen een mens tot goede en optimistisch gestemde gedachten kun nen brengen. Bedankt jongens! Portret van de wazk De stad krijgt, evenals de meeste woningen, iedere dag haar dage lijkse schoonmaakbeurt. Thuis is hst moeder de vrouw die deze werkzaamheden verricht of er op toeziet dat zij worden uitgevoerd, terwijl de reinheid van onze goede oude stad wordt gecontroleerd dooi de heer D. Slinger. Op zijn „Puch" doorkruist hij dag in dag uit de stad en het was op één van die tochten dat onze foto graaf hem „snapte". Het is een be langrijke functie, die van opzichter bij de Gemeente-reiniging. Schone straten, pleinen en grachten zijn een eerste vereiste voor de volks gezondheid. De vreemdeling die de stad bezoekt zal bij zijn vertrek steeds een gunstige indruk van onze stad meenemen. Het is dan ook vol ambitie dat de heer Slinger zijn taak uitvoert en uiteraard heeft hij hierbij de steun nodig van de burgerij. De heer Slinger vertrouwde ons toe dat die medewerking zeer behoor lijk is, doch er is één punt dat hem steeds weer een steen des aan stoots is. Als Vrijdag- en Zaterdag morgen de stad haar Zondagse beurt heeft gehad, gebeurt het ste'eds weer dat kleinere en grotere bedrijven aan het opruimen slaan. Dat zou geen bezwaar zijn als men dan de grachten maar niet als vuilnisemmer gebruikte. Overigens had de heer Slinger niets dan lof over de medewerking van de burgerij. De gemeente doet van haar kant alles om het stadsschoon te bevorderen en er zijn ook uitgebreide plannen waardoor de tonnenbaas tot het verleden zal behoren. Ook op ander gebied dan de Reiniging is de heer Slinger geen onbeken de. Het amateurtoneel was eertijds een van zijn hobby's en thans regisseert hij non-stop-revue's van een Alkmaarse gymnastiekvereniging. De licha melijke opvoeding ligt hem na aan het hart en dat is de reden waarom het amateur-toneel de heer Slinger niet meer onder zijn leden telt. DE HEER D. SLINGER .Opzichter gem.-reiniging V. DE ADVOCAAT KOST NU NOG 4.05 EN 4.25 PER FLES Firma TH. KRAAKMAN ZN., oudste wijnkoprrij en gedistilleerd- handel in Alkmaar, aan de Platte Stenenbrug 104, Telef. 2604-K 2200. het schouwspel dat de gemeenteraad van Bergen deze week heeft gebo den, moge dan voor een deel van 't in groten getale opgekomen publiek een vette kluif zijn geweest, het valt niet te ontkennen, dat die vergadering van Bergens bestuurders eigenlijk maar een trieste aangelegenheid is geweest; zeer pijnlijk voor het college van B ;n W„ en in het bijzonder voor de voorzitter van dat college. Het was te verwachten, dat alle hoof den van alle raadsleden deze avond nièi gedwee en instemmend zouden knikken. Het was te verwachten, na alle oppositie die de laatste tijd aan de dag trad, na alle onrust die er in zo vele Bergense kringen heerste over zovele kwesties, dat er felle critiek uitgeoefend zou worden en die ver wachting is ten volle in vervulling ge gaan. Het enige positief vernuugende is daarbij, dat de raad duidelijk bewees er niets voor te voelen zich te laten misbruiken voer „faits accomplis", en dat hij er evenmin mee accoord gaar. dat er zonder hem en over hem be sluiten worden genomen. Dat is, wij verhalen het, verheugend Lopen wij het krantenverslag door. dar blijkt dat er thans over de Oude Hof-kwestie in dit stadium weinig meer gezegd behoeft te worden. Men weet thans waar het om gaat en we moeten vertrouwen op het beleid van ben, die het Oude Hof 2ullen pogen te redden. Bij de behandeling van dit onderwerp is nogal critiek geuit op Dr Hemelrijk en op diens methode van te werkgaan. Wij weten dat het college j het Dr. Hemelrijk kwalijk neemt, dat hij deze zaak in het publiek heeft ge bracht op een moment dat dit te vroeg zou zijn geweest. Het is mogelijk. Wij blijven echter Dr. Hemelrijk dankbaar voor het luiden van de alarmklok, ook al is zijn methode dan wellicht niet elegant geweest. Er zijn overigens wel minder elegante dingen gebeurd JTr is gesproken over een Jaap Weijandweg en een Miltenburgweg. Geen Bergenaar zal er iets tegen heb ben, dat deze twee figuren op deze wijze in de historie zullen voortleven. Maar men zou tóch ook wel graag zien, dat in het bijzonder de naam van Dirk Klomp aan een der weger of straten werd gegeven. Zo er één Bergenaar is geweest, die daarop het volle recht heeft, dan wel Dirk Klomp. Wat Klomp voor Bergen deed behoeft hier niet meer naar voren te worden gebracht. In elk geval was het enorm veel, en als Bergen thans er«a welvarend touristencentrum is, dan is dat mede te danken aan het prachtige ontbaatzuehtige werk van de man wiens verscheiden, dat blijkt iedere dag opnieuw, een onherstelbare klap voor Bergen is geweest. Het lijkt ons een cre-kwestie voor Bergen op de kortst mogelijke termijn -de naam van Dirk '.lomp voorgoed te verbinden aan eei. van zijn voornaamste lanen of straten Hij heeft de hoogste prioriteit! £)at het voorstel van B. en W. tot aankoop en verhuur van t' Dorps huis aan het Kunstenaarscentrum op verweer van de raad zou stuiten, lag voor de hand. Wij hopen van harte, dat het KCB, dat ons zeer sympathiek is, nog in dit seizoen de beschikking zal hebben over een behoorlijke expo sitieruimte. Het heeft er recht op. Maar men wrijft zich de ogen uit als de voorzitter van de raad beweert, dat de gehéle bevolking hier achter staatDe burgemeester werkte hier op een open doekje van het KCB, het welk wij hem, bij zovele gesloten doekjes, graag gunnen, maar een iets nuchterder weergave van de werke lijke feiten ware toch wel beter ge weest. Natuurlijk is het thans eerst nodig dal de binnengekomen adressen ampel besproken worden. Even natuurlijk is het, dat met alle instanties thans ern stig overleg wordt gepleegd. Oók met de Gereformeerden en óók met de KJVO. Mr. Sluis sloeg de spijker op z'n kop, toen hij zei, dat ook hier weer gepoogd wordt overijld te hande len En hij sloeg opnieuw precies raak bij de opmerking, dat de heer Schuil, de leider van de KJVO, al eerder zeer pijnlijke ervaringen met B. en W. had, met een verwijzing naar het Badhuis. Een pijnlijke ervaring? Wij achten dit nog maar een uiterst milde kwalifica tie voor de gestes die er ten opzichte van de heer Schuil zijn gepleegd. Hpt moge hier dan oud-zeer zijn dat wordt opgerakeld, het blijft toch maar erge- lijk, dat het mogelijk is iemand als de heer Schuil het werken met zijn jeugdgroep zo niet onmogelijk, dan toch wel uiterst moeilijk te maken Het college van B. en W. heeft hier iets goed te maken. Het heeft een schuld aan de KJVO en een schuld aan de heer Schuil. Het heeft er niets mee te maken of de heer Schuil communistische sympathieën heeft en het getuigt van weinig beleid dit thans zijdelings nog eens te berde te brengen. Wij voelen slechts voor een eerlijke politiek tegenover mensen, Het interieur van het Stedelijk Museum van Alkmaar heeft een grondige ver andering ondergaan. In de prettige zaal is een tentoonstelling ingericht op het gebied van Sociale Zorg, zoals Nederland in deze samenstelling niet eerder heeft aanschouwd; een tentoonstelling, die duidelijke taal spreekt en een uitstekend overzicht geeft van de vele takken van arbeid, waarin het sociale werk in zijn vele geledingen is ondergebracht. Een expositie tenslotte, die de Nederlander met een zekere trots zal kunnen vervullen als hij ziet op welk een hoog niveau de zorg in ons land voor de aan de zelfkant der maatschappij levende, voor de door ziekte of onvermogen of de door andere oorzaken in moeilijkheden ge raakte mens, staat. de heer G. Figee. die ons rondleidde, waren wij reeds Vrijdagmiddag in de gelegenheid om een beeld te krijgen van de expositie, die, zoals wij reeds schreven, wordt gehouden ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan, van de Raad. In de entree van het Museum treft men een stand aan van de Raad zelf met een duidelijke kaart van het rayon (34 gemeenten), dat door de Raad be streken wordt. De tentoonstelling zelf is onderver deeld in een achttal afdelingen. De eerste geeft een beeld van de primitie ve armenzorg, zoals die in vroeger tij den plaats had: de hulpverlening door kloosters, kerkelijke armbesturen en andere instellingen van weldadigheid. Merkwaardig is het bootsgezellenboek van Venhuizen uit het jaar 1700. De zeelieden, die ter visserij of koopvaar dij uitvoeren, schreven in voor een be drag en ontvingen dan eventueel zelf of hun nagelaten betrekkingen een uit kering uit de pot bij schipbreuk of een verloren reis. Een soort onderlinge ri sicoverzekering dus. Ook zien we in deze afdeling de „Armenrekening van 17791793 der heerlijkheid Oudorp". De tweede afdeling geeft in beeld en cijfers een goed overzicht van de verschillende takken van sociale wet geving. Daarna treffen we in de sec tor armenhuizen, weeshuizen etc. een rij aardige panelen aan van een onbe kende meester uit het begin der zeven tiende eeuw. Zij beelden het werk uit van de verzorging der wezen. Vooral het stadsgezicht van het oude Alkmaar is zeer belangwekkend. In de afdeling zorg voor lichamelijke en geestelijke gebrekkigen" is aandacht besteed aan het werk voor de blinden. Een kantoor employé, die het licht in de ogen mist, zal tijdens de tentoonstelling een dic taat in stenobraille opnemen en op de schrijfmachine uitwerken. Het werk in de krankzinnigengestichten heeft hier tevens de aandacht. Interessant is dat, wat men ziet over de zorg voor de ver waarloosde en misdadige jeugd. Onder het motto: „Van boefje tot vakman" maakt men o.a. kennis met het werk van het gesticht Valkenheide. De zorg voor zieken en zwakken is onderge bracht in afdeling zes. Een aardig tafe reeltje geeft een denkbeeld van vroe gere» toestanden, beeldstatistieken la ten een en ander zien van moderne wijkverpleging en gezinszorg. Het werk van de bekende Heldringgestichten te Zetten moet een ieders bewondering afdwingen. Wij zijn er ons van bewust, zeker niet volledig te zijn geweest in dit be knopte overzicht, doch hopen dat het er u toe zal mogen brengen deze goed opgezette en ongemeen boeiende expo sitie zelf te gaan zien. De openingsuren zijn gesteld van 1012 uur v.m., 26 uur n.m. en 79 uur n.m. Tentoonstelling in Alkmaar getuigt er van Wat weet de gemiddelde burger af van het vele werk, dat wordt verricht in de weeshuizen, de rusthuizen, de kindertehuizen, de blindenscholen, in richtingen voor .geesteszieken het bij zonder lager onderwijs met het prach tige nazorgwerk? Hoe 'weinig is men nog op de hoogte van hetgeen er ook door directe hulp van de overheid in deze verricht wordt? Hoe hét ook zij, na een bezoek aan de expositie, die onder de naam .Maatschappelijk Werk Toen en Nu" te Alkmaar in het gebouw aan de Breedstraat tot en met Zaterdag 26 Maart wordt gehouden, zal men zijn kennis (en noodzakelijke kennis!) van al deze zaken, welke niet alleen het welzijn van het individu maar dat van onze gehele maatschappij betreffen, ten zeerste hebben verruimd. Wat er te zien is. Dank zij de welwillende medewer king van de secretaris van de Sociale Raad (Districtsarmenraad) te Alkmaar, die zich uiterst verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Het was zeker niet de slechtste taze in deze vergadering, toen de raad in deze zijn mening duidelijk naar voren bracht. De heer Swaag, die men bezwaarlijk communistisch geïnfecteerd kan noe men, zei in dit opzicht woorden, die men alleen maar kan onderschrijven. Hij begreep het volkomen. De burgemeester wees erop, dat hij had gepoogd de heer Schuil „op de meest elegante wijze in te schakelen". Het zou voor alle raadsleden leerzaam zijn alle stukken nog eens door te lezen, die de heer Schuil bezit inzake deze geschiedenis. Het woord „elegant" kan men dan beter thuislaten. Ter elf der ure nog iets goedmaken benadert dichter de waarheid. Nogmaals echter: hier past alleen een breed gebaar ten aanzien van de KJVO, die nu toch zeker lang genoeg aan de lijn is gehouden. J)eze raadsvergadering was voor de voorzitter, Dr. Huygens, geen pret tige. Het beleid van B. en W. werd heftig geattaqueerd en niet ten on- t echte. In dit opzicht zouden wij graag zien. dat de burgemeeser van Bergen in de toekomst meer tact kan tonen. Bergen is een gemoedelijk dorp, met gemoedelijke mensen. Het voelt er echter niets voor van boven af ge regeerd te worden. En dan nog dit: Bergen is een dorp met een goede toekomst. Het heeft prachtige perspectieven. Maar om deze tot gelding te brengen is het nodig, dat er een bundeling komt van de beste krachten, die aanwezig zijn. Wij zien die bundeling op het ogenblik niet. Integendeel, er is on rust, er is critiek, er is teleurstelling bij velen. En het spijtige daarbij is, dat de eerste man van Bergen, de bur gemeester, nog niet heeft bewezen de gave te bezitten dit alles met wijs be leid en tact te voor^""»"" Moge het daartoe op de kortst mogelijke termijn komen! UITMUNTENDE WASflEHAN DELING DUITSE MUNITIE GEVONDEN Bij de bouwwerken aan de Uiten- boschstraat is bij opgravingen een hoe veelheid munitie, bestaande uit mi trailleurpatronen en een Duitse hand granaat gevonden. De politie hoeft zich over de munitie ontfermd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5