Problemen rond genezing van kanker Andrews-sisters zingen in Poolnacht Voorstander van représaille-maatregelen tegen het Nederlandse volk Ivakzalvers kunnen veel schade aanrichten S^^SSJI^S. Het is een hard leven op Decepfion-lsland Goed lopen een moeilijke kunsi Gesprekken mei gekooide Rauter Hij vond Mussert een slappe figuur „Neerschieten!" Cultureel Nieuws Deze dag nooit weei Probeer c Recepten van de radio-kook! (Van een medische medewerker). J NKEB treedt voornameiyk op by 40- tot 60-jarigen, mensen die moeiiyk te missen zyn In maatschappy en gezin. De directeur van het Nederlandse i inkerlnstituut schat het aantal kankerdragers in ons land op 80.000, de sterfgevallen op 15.000 per Jaar. Nu er deze zomer ter gelegenheid van het regeringsjubileum een fonds tot georganiseerde bestrydlng van kanker werd gesticht, Is het goed, dat we er ons rekenschap van geven, waar het by deze sociaal zo belangryke ziekte om gaat. Van een kwaadaardige woekering spreekt men, wanneer op een of andere plaats in het lichaam de harmonie tussen de cellen verbroken Is en enkel weefselelementen uitbundig gaan groeien. By kanker gaat de primaire woe kering uit van huid of siymvliescellen. Er bestaan echter ook kwaadaardige j,c7wellen, die bun oorsprong nemen in andere weefsels. Kanker Is gevaar lijk, doordat het gezwel zich Infiltrerend uitbreidt in de omgeving zonder eerbiediging van anatomische grenzen, verder doordat loslatende gezwel propjes ln andere delen van het lichaam kunnen worden uitgezaaid en ten slotte doordat van het kankerproces een algemeen vergiftigende Invloed kan uitgaan. |n gunstige omstandigheden reeds goede kansen .VN DE OORZAKEN is langzamer hand wel een en ander bekend ge- - orden. Reeds lang wist men, dat 1. vaadaardlge woekeringen kunnen ontstaan door herhaalde Inwerking Van chemische of andere prikkels. Kanker van het mondslijmvlies na ja renlang durend misbruik van alcohol of tabak is een voorbeeld hiervan Blootstelling aan ultraviolette stralen kan bij mens en dier kanker doen ontstaan. Huidkanker ontwikkelt zich bij schippers, tuinlieden en anderen nogal eens aan de oorschelpen als ge volg van de invloed van snijdende Wind en fel licht. Ook vallen hieronder de kankers, die veroorzaakt worden door de prikkeling van chronische ont stekingen ofandere ziekteprocessen. Ten slotte moeteu genoemd worden, de blaaskanker by arbeiders In de anl- linefabricage, beenmerggezwellen by meisjes, die ln de radiumindustrie werkzaam zijn en nog enkele soort gelijke beroepsziekten. In 1914 gelukte het aan twee Ja panners by proefdieren kanicer te ver wekken door de huid te bestrijken met een prikkelende stof. Dit betekende 'n belangrijke stap vooruit ln het kan keronderzoek, want van toen af aan konden de gegevens, die door het be- Btuderen van ziekelijke afwijkingen ty mensen verkregen waren, door proef nemingen bij dieren worden aangevuld. In Nederland heeft vooral Deelman met deze methode gewerkt. Een tweede oorzaak van kanker ligt ongetwijfeld in de erfelijkheid. Veel onderzoekingen op dit gebied worden hier te lande door Korteweg ge daan. In het verslag, dat deze onder zoeker in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde over zyn recente reis naar Amerika heeft gepubliceerd, deelt hij allerlei bijzonderheden omtrent het kankeronderzoek in U.S A. mee en bericht hij o.a. ook over de grote mui- Zenfarms, die contracten afsluiten voor de levering van honderdduizenden er- felyk zuivere dieren, zoals die nodig zyn by het onderzoek naar erfelijke Invloeden. Wat de voeding vertelt. Nieuwe opvattingen houden reke ning met de mogelijkheid, dat ook in de voeding een factor voor kanker vorming kan gelegen zijn. Sommige voedingsmiddelen schijnen gezwelrem- mend, andere gezwelbevorderend te werken. Verschil ln voeding is mogeiyk mee aansprakelijk voor het onder scheid tussen gezwelvormen by per sonen van verschillende maatschappe- lyke stand, ras en woonplaats. De Ne derlandse onderzoeker Waterman, evenals de bovengenoemden verbon den aan het Antonie van Leeuwenhoek huis te Amsterdam, heeft proeven ge nomen met verwekken van kanker langs de weg van de voeding. Tegenwoordig wordt eveneens ver band gezocht tussen kankervorming en de werking van hormonen Het is gebleken, dat bepaalde hormonen het ontstaan van kanker kunnen bevor deren. Het biochemisch onderzoek naar de kwaadaardige gezwellen, waartoe o a. de Utrechtse hoogleraar Kögl be langrijke bydragen heeft geleverd, verkrijgt meer en meer betekenis voor de bestudering van het wezen dezer afwijkingen, niet alleen by het speu ren naar de oorzaken maar ook naar de mogelijkheid van het vroegtydig stellen der diagnose. Zelfs bestaat de hoop, dat het mogelijk zal zijn in de toekomst met biochemische middelen onvatbaar te maken tegen kanker. De beheerders van het fonds voor kankerbestrijding zullen stellig gelden beschikbaar stellen voor het stimuleren van verder onderzoek, waarby het Antonie van Leeuwenhoekhuis (offi cieel genaamd „Laboratoria en Kli nieken van de Vereeniglng Het Ne derlands Kankerinstituut") met zijn voorbeeldig groepswerk de kern van een groot wetenschappelyk centrum zal kunnen vormen. Kwakzalverspraktyken. Ten opzichte van de behandeling van kwaadaardige gezwellen heerst ten on rechte veelal de opvatting, dat hier van niet veel heil kan worden ver wacht. Dat de kwakzalvery daar wel bij vaart en onnoemelijke schade aan richt, staat vast. De Franse vrouwe- lyke arts Simone Laborde heeft er onla-.gs de aandacht op gevestigd, hoe geraffineerd de tegenwoordige kwakzalvers te werk gaan door te schermen met modewoorden als vita minen, stralentherapie, enzovoorts; zij haalt ook op hoe verontwaardigd Mme Curie kon zijn, als haar bleek, dat zwendelaars voorgaven ,,radium"-ap- paraten te gebruiken. By een goed ge organiseerde kankerbestryding be hoort ook het verbreiden van beter be grip omtrent kwaadaardige gezwellen en hun behandeling. Verbeterde techniek by operatie en narcose, toediening van penicilline, bloedtransfusie en nog andere maat regelen geven steeds grotere succes sen by chirurgisch ingrypen. Ook röntgenbestrallng, eventueel by ultra- hoge spanning, bestraling met radium en radioactieve isotopen doen voort durend fraaiere resultaten zien. By juiste behandeling bestaat voor en- zingskans van honderd procent. In de laatste jaren doen ook behan- delwyzen van geheel andere aard van zich spreken. Zo gaat het Russische echtpaar KliuyewaRoskin uit van de ontdekking, dat kankercellen ge voelig zyn voor de toxinen van ver schillende micro-organismen. Anderen weer pogen door het voorschrijven van bepaalde diëeten de groei van kwaad aardige gezwellen tegen te gaan. De meeste nieuwe therapieën verkeren nog in het stadium van de proefne ming. Dankbaar mogen we echter reeds zijn voor het resultaat, dat by niet te opereren kanker van de pros taat (voorstanderklier van de man) nog kan worden verkregen door hor monale beïnvloeding. Terwyi het de taak van het weten schappelyk onderzoek Is, zich met het bestuderen van verdere mogelijkheden bezig te houden, moet de practische kankerbehandeling er op gericht zyn de beproefde operatieve en radiologi sche behandeling voor leder bereikbaar te maken. In Nederland bevinden zich enkele instituten, die volledig toegerust zyn met de nodige, zeer kostbare hulp middelen, en die over ervaren kanker- specialisten beschikken. Het aantal de zer instellingen is echter nog te ge ring. Opdat aan Iedere kankeriyder de best mogelyke behandeling zal zyn ge waarborgd, zullen er, verspreid over het land, meer van dergeiyke centra dienen te verryzen. Wetenschapsmensen in de eeuwige sneeuw YERWIJL de eerste oranjebloe sems het naderend voorjaar in West-Europa aankondigen, houdt de felle en zonloze Poolwinter en kele eenzame, kleine groepjes nan weerkundigen en wetenschappe lijke onderzoekers gevangen, die de zeven Britse stations bezetten, welke verspreid liggen langs de uiterste rand van het Zuidelijk Continent. In dit artikel beschrijft Vernon Brown van de News Chro nicle het leven van de mannen op een van deze „40-graden-onder- nul-statlons". £)e morgen breekt aan op Deception Island. Een rookkolommetje krin kelt uit de schoorsteen van een klein houten huis, dat aan een baai staat. In dat huis ratelt een wekker. Een ge prikkelde man, die tot taak heeft het keukenwerk te doen, laat zich uit zijn kooi glijden en gooit brandstof in het uitdovende fornuis. Vijf andere man nen kyken uit hun slaapsteden naar de man, die keukendienst heeft. Rillend staart hy naar bulten door de ramen, waarvoor geen gordynen hangen.... Overal ziet hy dezelfde muur van wit te sneeuw. Zes van deze beukenman nen zyn in de zes andere kampen op de Zuidatlantische eilanden op hetzelf de ogenblik bezig met precies hetzelf de werk. Want in dit land, waar nooit iets groeit, is het bestaan van de mannen in de 40-graden-onder-nul-observatie- posten gebaseerd op eer vast schema, dat wil zeggen.vast, totdat ongewo ne gebeurtenissen zich voordoen en de stryd met de natuur in heftigheid toe neemt. Er zijn geen byzondere voorvallen op deze morgen. De mannen drinken him morgenthee; op de achtergrond klinkt gramofoonmuziek van de zin gende Andrews-sisters. Thee en de Andrews-sisters zyn de beste middelen om slaperige mannen uit hun kooien te lokken! Na het doeltreffend ontbyt is John Knox, de radioman, de eerste, die opstaat. Hy gaat werken aan zyn och tendschema's voor de weer- en ysrap- porten van de andere stations. Die rap porten moeten doorgegeven worden naar Port Stanley. Daarna verlaat Daniel Borman, de oudste weerkundige, de hut en Worstelt door de snee"w Hy gaat naar de schermen, die buiten opgesteld staan ten behoeve van de waarnemingen. In de keuken beslist de kok wat er des middag op tafel zal komen. Wat eten deze mannen binnen de Poolcir kel? In de afgelopen week stonden op het menu verschillende soepen, kaas, ulengerechten, vis, cake, pap, hutspot, rozijnen, kalkoen, appels, jam, rijst, enz. Major K. S. Pierce-Butler, die van Londen uit de toevoer naar de stations verzorgt, vertelde my, dat, wat er ook zou gebeuren, de mannen nooit tekort aan voedsel zouden hebben. Ook als de bases wekenlang door het ys zijn afgesloten, zal er voldoende voedsel zijn zelfs voor een jaar. Tweemaal per week wordt er op de basis zelf brood gebakken en soms worden daar bij avontuurlijke nieuwigheden toege past! Het huishoudwerk in de hut Wordt des morgens vlug afgedaan. Men smelt sneeuw voor drinkwater en voert ko len aan uit bevro. en zakken, die soms met een pikhouweel losgehakt moeten worden. Een enkele maal komt daar zelfs een hamer en een brandlamp aan te pas. Terwijl men met dit werk bezig is, zit John Knox in zyn radiokamertje naast de keuken te seinen en te ont vangen. Dat doet hy driemaal per dag, het gaat om mededelingen en om rap porten over het weer en de ystoestand Radioman op de Falklaridseilanden is geen gemakkelyke baan. De grond be staat uit vulkanische as en lynen, die de radiomast vasthouden, zijn moei iyk in de bodem te bevestigen, uit gezonderd dan in de tyd, dat de vorst de as keihard maakt. IJs en ryp zetten zich af op draden en yzerwerk. Toch heeft John Knox het bestaan gedurende de winter contact te krijgen met 30 verschillende landen op de amateur-golflengten. Eens werkte hy zelfs met een eigengemaakte zender, die minder stroom verbruikte dan het achterlicht van een auto! Terwyi John Knox de radio-wacht, maakt Borman in het weerkunde- kamertje een weerkaart. Met behulp van zyn kaarten kan hy onmiddellyk zeggen wat de luchttemperaturen zyn, de windsnelheid en alle andere din gen, die voor weervoorspelling nodig zyn. Dikwyis laat hy kleine ballons op, die hem vertellen hoe de wind richting en snelheid op 10.000 of zelfs tot 50 000 voet hoogte zynwanneer althans de ballons by het da'en niet stukspringen op de hard bevroren heu vels. Charles Gutteridge is de man, die al het reparatiewerk op de bases verricht. Zyn werk strekt zich uit van repara ties aan de electrische uitrusting tot aan het herstellen van een vals gebitl Denk niet, dat deze mannen zich ver velen. Nooit of te nimmer! Zelfs niet in de winter, als ze drie vierde deel van een etmaal in het duister leven. Er is genoeg te doen. Hebben de mannen een ogenblik vry, dan houden ze zich onledig met kaartspelletjes. Er is ook altijd een Zaterdagavond om naar uit te kyken, een avond met vertellingen om de kachel, met het drinken van een enkel glas, met bezorgdheid over de vraag, hoe de rest van de wereld het zou stellen, en met de dromerige zan gen van de Andrews-sisters op de gra- mofoonplaat.totdat de lamp ge doofd wordt en een nieuwe. Poolnacht begint! De dokter aan het woord J^OPEN is een kunst, die slechts door weinigen in onze beschaafde maat schappy volkomen wordt beheerst. Wel lopen we allemaal, maar mooi lopen Mooi lopen is goed lopen, gemakkelyk en veerkrachtig. By de meeste van ons ontbreekt er nogal wat aan. We hebben platvoeten of krakende knieën, stijve heupen of spierpyn in de rug Zolang we jong zyn, gaat het ondanks lichte afwijkingen van de juiste stand nog wel goed, maar zo omstreeks het vijf tigste jaar komen de klachten en dan zegt men, dat het de jaren zyn Welke factoren spelen een rol by het lopen? Het beenderstelsel moet normaal ont wikkeld zijn, de gewrichten gaaf en in goede stand, de pezen sterk, de spieren krachtig en elastisch, de zenuwen in tact en de geest vrij. Hapert er iets aan een der genoemde punten, dan wor den alle andere daardoor beïn vloed. Loopt men op platvoeten rond, dan komen de klachten over kramp in de kuiten, pijn in de rug, moeheid, zelfs algehele depressie en lusteloosheid. Omgekeerd, is iemand in de put. dan spiegelt zich dit af in het gemis aan veerkracht b'j het lopen. De houding wordt gebogen, de voeten worden wat schuiner en verder uit elkaar neerge zet en de platvoetgang wordt geïmi teerd. Om van onderen af te beginnen, daar is dus eerst de beruchte hamer teen, een vaak erfelyke afwyking. De tweede teen is soms iets langer dan de zogenaamde „grote". Hierop wordt by het kopen van schoentjes niet genoeg gelet en de tweede teen gaat een beetje krom staan. Het gewrichtje wordt op de duur pijnlijk en styf en het lichaams gewicht bij het lopen wordt van de tweede teen overgebracht op de vol gende, terwijl ook de pees- en spier werking een weinig wordt gewijzigd, tot op den duur de hele gang er onder lijdt. De reeds genoemde Platvoet geeft een eindeloze reeks moeilijkheden en be hoorlijke correctie is dan ook steeds aangewezen. Dubbelzydlge knieklachten zyn meestal een gevolg van een verkeerde stand van voeten of heupen, eenzydige daar entegen zien we meestal na een val of stoot. gIJ VROUWEN zien we nogal eens de aangeboren dubbelzijdige afwijking van de heupen, waarby de kop van het dybeen niet goed in de bekkenkom past. Op den duur, voóral als de patiën ten zwaarder worden, zakt het gewricht dan verder in en slijtage en ver eroeiïng treden op. Dit is een aandoe ning. graarln reeds op zeer jeugdige leeftijd verbetering kan worden ge bracht. En dan naderen we de rugklachten, een kruis voor elke dokter, daar er vrijwel geen ziekte is. die niet ook rugpyn kan geven. Een volledig on derzoek van rugwervels, spieren, bek ken. maar bovenal ook van borst- en buikorganen, tenslotte van het zenuw stelsel, zal veelal de oorzaak aantonen, waarmee het echter nog niet altijd mo- is. de kwaal te verhelpen. Tot nu toe bespraken we voorname lijk afwijkingen in stand en gewrich ten. de zogenaamde statische klachten Elk gewricht kan natuurlijk ook ortt- v.eken, waarbij vooral tuberculose, tv- nhus en roodvonk, ja relfs de onschul dige rode hond. de gewrichten kunnen uitkiezen voor hun ziek-makende wer king. De meest beruchte gewrichtsontste king treedt echter meestal na angina of zelfs na een gevoelige keel op. Deze aandoeningen komen echter door het algemeen ziek zijn in de regel sneller onder de aandacht van de arts dan de „IK HEB ME er ontzettend over opgewonden, dat Schöcgartb als représaille voor de aanslag op my 170 Nederlanders heeft laten fusilleren," beweerde Rauter verleden jaar tydens de persoonlijke gesprekken, die prof. mr. N. W. Fosthumus en drs. L. de Jong van het Ryksinstituut voor oorlogsdocumentatie met hem in zyn cel te Arnhem voerden. „Ten eerste leefde ik nog en ten tweede heb ik nooit een straf tegen de bevolking gewild". Nooit een straf tegen de bevolking gewild? Zelfs niet als de Höhere SS- und rolizeifiihrer door ondergrondse stryders door een regen van kogels werd neer geknald? Hieronder volgen enkele gedeelten van twee brieven, die Rauter in 1943 en 1944 aan zyn chef Himmler zond. Uit het eerste excerpt komt sterk de na-Uver naar voren, die tussen Rauter en enkele andere Duitsers in ons land bestond. TN EEN BRIEF, die hij op 13 Januari 1944 aan Himn.ler zond, schreef Rau ter: „In Amersfoort en in Soest zyn 50 opruiers gearresteerd, waarby er vyf op de vlucht en bij het bieden van weerstand zyn doodgeschoten. Met 'e chef van de staf van de Wehrmachts- befehlshaber General-Leutnant Von Wühlisch had ik de laatste twee dagen tweemaal een uitvoerig gesprek over de boete voor de overval op de leden van de weermacht in Almelo. Von Wühlisch wil niet meedoen. Hy is slap en zwak, een van degenen, die een schoon frontje willen houden Ten eer ste, zei hy, was de onderofficier nog niet dood (buikschot met 12 darmper foraties! En ten tweede verlangt de Wehrmachtsbefehlshaber dat onder alle omstandigheden een nauwe relatie met de dader tot stand moet worden gebracht. Ik antwoordde hem daarop, dat het politioneel onderzoek afgesloten was, en dat voorlopig geen vooruit zicht bestond, de dader door middel van de politie te grijpen. Ik stelde voor, van de 50 ophitsers, die ik uit Almelo en omgeving in dezelfde nacht liet arresteren, er 10 te laten dood schieten, omdat ik bang ben dat, als er niets gebeurt, de aanslagen op leden van de weermacht zullen toenemen. De Rijkscommissaris is ontsteld en geschokt door de houding van Von Wühlisch, Hy heeft de Führer al by zyn laatste mondelinge rapport attent gemaakt op Von Wühlisch, die steeds maar weer probeert, de Haagse Con ventie by alle mogelijke kwesties er by te slepen". statische, welke juist daardoor dan zo moeiiyk herstelbaar zijn geworden. £)AN IS ER NOG EEN GROEP loop- storingen tengevolge van ziekten van het zenuwstelsel. Daarby kan de afwyking zet len in de zenuwen, die de spieren innerveren of in die, welke de gevoelsindrukken van buiten opnemen. Ir het ierste geval staat meer de ver lamming, in het tweede de pijn op de voorgrond, in beide gevallen perifeer. De afwijking kan echter ook centraal zitten, in tu ruggemerg of hoger nog, in de hersenen. Deze loopstoornissen gaan gepaard met onzekere gang, slappe op stijve Verlammingen, ge- vo :lsstoornic-en. Vaak kunnen ze zeer lange tijd onduidelijk blijven, terwijl ze by hersenbloeding byvoorbeeld acuut optreden om langzamerhand groten deels weer te genezen. Reeds in het begin noemden we even de wyze, waarop de stemming in het lopen tot uitdrukking kan komen. De stemming is een functie van de ziel, van de psyche, riet is niet alleen de stemming, maar de hele persoonlijkheid die zich in het lopen afspiegelt. Men kan iemand sympathiek of antipathiek vinden als men achter hem lóópt, zon der ooit zyn gezicht te hebben gezien Zo kan men langs de weg een onein dige reeks waarnemingen doen aan zijn medemensen, indien men hen slechts van top tot teen gadeslaat. Nuttiger is nog, wanneer een ieder by zichzelf eerst eens kijkt, wat er te zien en zo nodig, wat er te verbeteren valt. J-jOE LANG REEDS LIGT de glorie tijd van het oude Wenen achter ons Nog even werd men er dezer da gen in de stad aan de „schone blaüe Donau" aan herinnerd, toen een der nog laatst levende operettecomponiS- ter, uit die tyd, Edmund Eysler, zyn vyf en zeventigste verjaardag vierde Wenen heeft het feest van zijn be minde componist met grote luister ge vierd. Uit handen van den burge meester ontving de schepper van „Die goldene Meisterin", „Mein Mutterl wai a Wienerin" en „Küssen ist kein Sund dr verering van de stad. Veel doet men in Oostenryk om de herinnering aan zyn grote componis ten te bewaren. De geboortehuizen van Josef Haydn en Frans Liszt zijn aan gekocht om tot musea voor deze kun stenaars te worden ingericht. De afdeling muziek vraagt ditmaal meer dan ooit onze belangstelling. De beroemde tenor van de Metropolitan Opera te New York; Laurits Melehicr neeft het nuttlee met het nnnpnugw- verenigd. Nadat hy enige tyd in Oöst- At rika aan het lagen is geweest, geeft ny nu enige recitals in de steden van nd van Smuts. Onder dp clrikaanse jeugd is overigens een merkwaardig grote belangstelling voor de muziek te bespeuren. Musici van het Stedelyk Orkest van Johannesburg concerteerden op een tournee van 65Ü mijlen door een deel van Transvaal vpot 5000 volwasR°nen °n niet mlndpr dan 16.000 kinderen. De ouderen hoor den het liefst Beethoven, de kinderen prefereerden Tsjaikowsky. Men had zo'n succes, dat de bewoners van net ene dorp die van het andere opbelden, om hen te wijzen op het komende concert Na een concert in de „Caribbean Club" te Londen, waarby meer dan honderd negerartisteh tegenwoord'g waren, besloot de Westindische zanger Edrlc Connor in de Engelse hoofdstad een negertheater op te richten. Paul Robeson, die ook aanwezig was, zegde zijr, steun toe. Nog even naar het eigen land Op 1 en 6 April wordt >n de Stadsschouwburg te Amsterdam eer. voorstelling gegeven van Wagners .Tristan und Isolde". De muzikale lei ding berust by Erich Kleiber, de regie bij Prof. Wallerstein, terwyl prof. Ëmll Pretorius uit München nieuwe déco'S voOr deze voorstellingen ontwierp. J)AT HET AVONTUUR IN deze ge mechaniseerde wereld nog niet dood Is, blijkt uit het volgende ver haal. Sinds 1948 worden er in Frank rijk beurzen voor .studiereizen uitge reikt aan leerlingen van de hoogste 'dassen van de Franse lycea. De leer lingen worden door hun eigen kame raden gekozen, welke keuze door dr 'e»areft Wordt bevestigd. De beurzen bieden de jongelui vah vyftlen jaar geleg-rheid om de droom tot zwerven lie in hun jonge hart schuilt, te t'°r. wezenlijken. De jongen, die de beurs lu-ygt, moet er alleen op uitgaan naar een min of meer verafgelegen streek Na terugkomst moet hy van zijn tocht verslag uitbrengen. Met een klein be drag dient hij zich dertig dagen *e onderhouden. De reis moet gemaakt worden te voet, per fiets of per kano Hij is vrij om zyn route in eigen land of daarbuiten te bepalen. De jon gens bezochten niet alieer. eigen land, maar ook Holland, Zwitserland, Italië en Noord-Afrika. Ja één wist zelfs tot de Niger door te dringen, terwyl twee anderen Zweeds Lapland bereikten. De tochten verrijken niet alleen de geest der jongelui^ maar maken hen sterk in moeilyke ogenblikken en bè- voi deren de karaktervastheid. Is d't jók niet iets voor onze Nederlandse Middelbare scholen? ,;Ik zal het gebeurde voorts dat deelde ik hem mee rapporteren aan de Reichsführer-SS met het verzoek, te beslissen of zulke aanslagen op le den van de weermacht ongewroken moeten en kunnen bUjven, als het niet onmiddellyk lukt, de dader te grypen. Hy verzocht my dan tenslotte, om het politiebericht met de namen van de ophitsers, die ik voorstel om dood te schieten, schriftelijk in te dienen by do Wehrmaehtbefehlshaber. Dat gebeurt vandaag, maar de Wahrmachtbefehls- haber zal er zich toch niet toe opwer ken, iets te doen." (Inderdaad is er in Almelo niemand doodgeschoten, hoewel Rauter er sterk op aandrong. Van Nederlandse illegale zijde is destijds via de perschef Ditmar een zodanige voorstelling van zdkeri gegeven, dat de Rijkscommissaris ten slotte de représaillemaatregel afge lastte. Red.) „Mussert is slap" Op 23 September 1943, nadat kort tevoren Nederlandse gyzelaars waren doodgeschoten als représaille voor aan slagen op Duitsers, vaardigde Mussert een proclamatie uit, waarin hy zich in bedekte vorm tegen deze Duitse maat regel kantte. Rauter schreef 4 dagen later over deze proclamatie het vol gende commentaar aan Himmler: „Mussert heeft kort geleden een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij uiteenzette, dat hy tegen het dood schieten van gijzelaars gekant is, of- schooi de bezettende macht zich meer malen te zijner beschikking heeft ge steld naar aanleiding van moorden op zyn partygenoten. Om politieke re denen was hij er tegen, zei hy, want hy had de taak om onafgebroken te trachten, de zieltjes van zyn landge noten te winnen. Ik heb de Rykscom- missaris, Dienstleitér Ritterbusch, cn ook Mussert gewaarschuwd tegen deze proclamatie. Ik ken uit myn eigen ac tiviteit in Stiermarken de gevolgen Van zulke zachtzinnige proclamaties. De proclamatie heeft een effect te onzen gunste, omdat de Nederlandse natio- naal-socialisten zeggen, dat wy wel willen, maar 'at Mussert niet wil. Hy heeft het dan ook helemaal verkorven. De NSB-ers in het hele land schelden razend op hun chef, die hett als sSh*-- pen zou laten afslachten, en nu komen ze allemaal by mij. Mussert is daarom nu erg timide". TN DE CEL te Arnhem gingen de twee vertegenwoordigers van het Ryksinstituut door op het gezegde van Rauter, dat hij nooit straf tegen de be volking had gewild als représaille voor de aanslag. Zyn hele verhaal over het in het openbaar neerschieten van „Todeskandidaten" maakte een on sympathieke indruk. Voor het eerst eigenlyk trachtte hy zich ergens Uit te draaien. De représailles waren, zei hij, van zyn plaatsvervanger Schön- garth uitgegaan, en die was geheel ge vormd door de oorlog in het Oosten. Telkens en telkens weer werd Rauter gevraagd hoe het toch mogelyk was dat Schöngarth (die inmiddels in Duitsland door een tribunaal is ter dood veroordeeld en opgehangen) een politiek kon doordryven, waarmee hy het niet eens was geweest. Hij kon geen bevredigend antwoord geven, maar beweerde na enig zoeken dat hy sinds Juni 1944 niets meer over de executies te zeggen had. Er is ech ter een bewys van het tegendeel: Zytt brief aan Himmler over de fusffletltt- gen in Augustus 1944. De Silbertannemoorden kwalificeer de Rauter als „schmutzige Sachèn", aan de uitvoering waarvan hy zich niet had kunnen onttrokken, Omdat hij generaal was, beëdigd generaal'. De tendenz van zyn verhaal over de Sll- bertanne, zo schrijft drs. De Jong, was een poging om de Sicherheitspolizel te ontlasten. Voor Mussert, Geelker ken en Feldmeyer waren zijn Verkla ringen zeer bezwarend. In andère gesprekken nam Rauter wel Vaker de schuld op zich. Zo byv. voor de bloedige onderdrukking van de Mei-staking. Op de vraag wie ér nu wel verantwoordelyk' was voor dié onderdrukking, antwoordde Rauter: „ïch. Ja, ich decke mèine Manschaft ab". Volgens de raadsheer-commissaria mr. Zaayer en de procureur-fiscaa» mr. Des Tombé te Arnhem heeft hy tydens het vooronderzoek in sommige gevallen meer schuld op zich genomen dan nodig is, om ondergeschikten te dekken. f)E TENTOONSTELLING VAN HET Zwitserse boek, welke ongeveer drieduizend werken omvat, en genou- den wordt in het Stedelyk Museum te Amsterdam, trekt zeer grote belang stelling. In verband daarmee zal de tentoonstelling ook Zaterdagavond ge opend zijn van 19 tot 22 uur. De ex- Dositie duurt tot 28 Maart a.S. Dit jaar herdenkt Frankrijk de bon derdvijftisste geboortedag van de grote schryver Balzac Deze dag zal in brede kring worden herdacht De feestelijk heden beginnen met vierdaagse ten toonstellingen. In Parijs zal op 21 Me) •ondom het standbeeld van Balzac een —•anïfeqt-j-ie worden gehn"d„n Onk n Algiers, Marokko, Brussel en Spanje zullen herdenkingen plaats hebben. Koninklijke hulde voor dappere redders Per telegram uit St. Anton heeft H. M. Koningin Juliana aan de direc tie van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappy haan grote be wondering uitgedrukt voor de moed en de prachtige successen, die de red ders langs onze kust in de stormen van de laatste weken hebben getoond. Ook in een brief, waarin Prinses Wilhelmina herinnert aan de belang stelling die wijlen Prins Hendrik voor het reddingwezen had, wordt uit drukking gegeven aan de bewondering, die HKH bezielt. De directie van de NZHRM heeft d» b"nn'ngen van de hoge belangstel' ling op de hoogte gebracht. riE eerste zomerse dag 1 dat is elk jaar opniei Verwachte en opwindende vertrouwt het eerst nog ms zon schynt en het ziet er de wind zich verslapen h goed en wel, maar gisteren bloemen nog dik op de ruit er een straffe Noordooster, gtap Je het plat op en verg* Ujke voornemen om een pa •wasgoed op te hangen de zo warm op je handen! Er is en fleurigs in. de lucht. D* van de spelende kinderen 1 ders. Kijk, zowaar, de Jai maakt knoppen, en als dat jonge lijster is die zit te c eerste zomerse dag in Maai luxe. En dan te bedenken, volgens de overlevering goed hebben. Ik moet ze i toch heus eens gaan tellen. Ik weet niet, wat zo'n o lentedag doet maar mi; balsturig. Ik krijg plotseling ging. dat er buiten iets pr gloednieuws te beleven va vooral niet missen mag. En Voornemens ten spijt: de s moeten het maar stellen mei slag, de afwas gaat in Dies en dan de mantel aan en n Buiten dat is het kleine p myn buurt, zo echte een pril Ik weet zelf wel dat ik no( kom kyken, maar ik dóe Goed, goed, we nemen de i daad, als je niet 61 te snel It wel een kwartier ln deze nat formaat rondwandelen. Wer vyver spiegelt rimpelloos e* lucht, er hangt een geur var te aarde, en over het winters iets als een eerste vleug gri ken. Ik passeer de laatste 1 bekend geluid doet my op: ik het niet? Boven mij, op een balco matrassen rood en grys g luchten op een zorgzame one oude lakens. En een nyvere zo een van het slag die zie niet van. het brood laat eten, wyding aan het kloppen. W Met saamgeknepen lippen en is zy bezig die luie gestreepl ten zo fanatiek met een mal te meppen, dat ik onwillekei trottoir een meter uitwijk. is iemand in een blykbaa leeggehaalde kamer bezig di zemen. JK vlucht het stille park sering draagt al groene k elzekatjes schetsen hun trills tegen de opalen lucht. In ee zyn wel honderd crocusj* atrooid, paarse en witte en achter my ranselt die mat ^Onverstoord Ik kan het me zo levend! len, hoe dat vanmorgen in zi gegaan. „Hè, hè, eindelijk es zon. Kunnen we mooi de bc buiten brengen en dan n hele kamer MAKREEL CROQUi Een grote pf 2 kleine makreel, 2 dl. melk, 20 gi 25 gram boter, zout, pep* peterselie, 1 eetlepel tom: up, 1 mespunt mosterd, 1 fyne beschuit of paneerm of vet om te bakken. Maak de makreel schoon der zorgvuldig alle grat zuiver visvlees overblijft, aan kleine stukjes. Kook van boter, melk en mooi klontvry melksaus; wat gehakte peterselie breng het goed op smaak Peper en tomaten ketel door het sausje de gehakt laat het mengsel heel ev* ken en stort dit dan uit oj tel om koud en stijf te oen. Maak er vervolgens van, haal deze door het en daarna door paneerm* Schuit. Laat de cruquetten n koele plaats liggen en 1 volgens nogmaals door ei, en d°°r het paneerme schuit. Bak ze daarna m en croquant in vet of oh ïen de croquetten voora £r00d en boter, evei gehakte peterselie er ova Vlfe-COMBINATIE (Rad Een pond witte bonen, IV vroren kabeljauwfilets, ïf Prei (ongevi V. liter vlskookvocht, zou klem stukje ui, laurier! gram bloem, 4 eetlepels a veer 50 gram boter, l eid, hakte peterselie, sap van Laat de witte bonen 'n da in ruim koud water weke ui en de peterselie zeer fi Breng de witte bonen met water aan de kook onder 1 Van het stukje prei en laat zachtjes gaar koken. Doe

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6