Stad en Omgeving iden Succesvolle opvoering van Heyermans' „Schakels" AGENDA De Raad van Egmond Binnen in vergadering bijeen Debatten ro gemee UIT DE ALKMAARSE RAAD CRACKFREI Res Voor uiiverkochie zaal Obdam Warmenhuizen Heiloo Na vijf uur verg Oterleek Een losse BOORD AVONTUUR De toneelavond, gisteren in het Gul den Vlies georganiseerd door de Alk- maarse Bestuurdersbond en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, is een daverend succes geworden. En niet alleen door het feit, dat de zaal tot 't allerlaatste plaatsje was uitver kocht, maar ook door de mooie opvoe ring die het Ned. Volks Toneel gaf van Heyermans' spel: Schakels. De avond werd geopend door de heer Kohnert (I.V.A.O.) die in de eerste plaats zijn grote voldoening uitsprak over de geweldige belangstelling. Hij dankte verder voor de medewerking van verschillende zijden ondervonden, ook van de heer Mooy, die o.a. zijn be middeling verleende tot een heropvoe ring van Schakels op 13 Mei a.s. ten einde vele teleurgestelden alsnog in de gelegenheid te stellen deze opvoering van het Ned. Volkstoneel te kunnen bijwonen. Duidelijk liet spr. uitkomen wat door samenwerking is te berei ken. „Als dat slechts tot de gehele we reld doordrong". Een luid applaus klonk na deze enthousiaste toespraak. Het woord en de daad waren daar na aan het N.V.T., dat van „Schakels" het grote successtuk van wijlen Her man Heyermans (in 1903 geschreven) een uitstekende opvoering heeft gege ven. Het is de geschiedenis van de on dankbare kinderen van Pancras Duif, de man die zichzelf tot eigenaar van een grote fabriek heeft opgewerkt. Die kinderen met hun vrouwen of mannen keren zich uit hebzucht tegen da vader, als deze met zijn huishoud ster Marianne hertrouwen wil, en hun geïntrigeer gelukt. De geslagen Pan- eras Duif blijft alleen achter. Schakels is lange tijd één der grote successtukken geweest van onze grote acteur Louis Bouwmeester. Wij hebben de opvoering met de grote Louis als Pancras jaren geleden gezien, met Julia Cuypers als de huishoudster. Frits Bouwmeester als Hein en Louis Bouw meester Jr. als Toontje de student. Iets om niet te vergeten. Later hebben wij ook Louis de Vries en Hubert la Eoche in de hoofdrol gezien. Zeer mooi, maar toch niet in staat het spel van Bouw meester te evenaren. Gisteravond werd de hoofdrol ge speeld door Johan Elsensohn, die voor zich een waardige plaats mag opeisen naast zijn grote voorgangers. Zijn spel maakte diepe indruk. Gerda Ruyters „Parijs in Alkmaar" Een nieuwe lente, een nieuwe zaak Vanmiddag wordt in de Langestraat een nieuwe winkel geopend. Alweer een nieuwe winkel, jawel, maar dan een, die op het juiste moment komt. Begon niet gisteren de lente en voelt niet elke vrouw omtrent die tijd een onweerstaanbaar verlangen, zich iets nieuws te kopen, en daarmee haar charme nog te verhogen? De heer Ge rard Worm zou geen zakenman zijn, als hij dat verschijnsel niet kende, hij zou niet doorkneed zijn in zijn vak, als hij geen rekening hield met dit feit. En daarom opent hij vandaag de deuren van zijn nieuwe „paradijs der vrouw", waarmee hij voorlopig de kroon zet op een reeks verbeteringen en uitbreidingen sinds 45 jaar geleden zijn vader aan de Houttil de heren modezaak opende. In 1926 kwam de dames-afdeling op de hoek van Houttil en Langestraat, in 1930 de zaak in Den Helder, en thans, in 1949 staan de deu ren van de nieuwe, zachtglanzende winkel wijdopen. Een echt-vrouwelijke sfeer hangt in dit weelderig verblijf, dat rustig voor naam aandoet door verlichting en de coratie. De heer Piet Worm heeft het interieur ontworpen en het weten te maken tot een winkel, waarin iedere vrouw zich zal thuis gevoelen. Op waarlijk verbluffende wijze is gewerkt met ruimte-effecten. Door ter linker zijde het glas der etalages tot boven aan te doen doorlopen, lijkt het smalle pand breder, terwijl zwart-met-goud gemarmerd linoleum op de vloer waar tussen beide banen, de indruk van gro te lengte schept. De beschildering, uitgevoerd door Wim Koster, is in witte kleur gehou den, waartegen de licht-frambooskleu- rige gordijnen voor de vakken een rustige toon brengen. Toonbanken en vitrines zijn gecapitonneerd met wit satijn, waarboven een Venetiaanse kroon hangt. Het geheel geeft een voornaam cachet aan dit gedeelte van de winkel. Achterin de winkel is het kleedkamerprobleem op elegante wijze opgelost. In de vorm van een ronde „kiosk" zijn de kleedkamers inge bouwd, waarbij in het plafond ronde openingen zijn uitgespaard zodat het passen van japonnen ook voor rijzige vrouwen geen moeilijkheden oplevert en zij zich bevrijd kunnen gevoelen van het benauwende gevoel, dat een pas kamer zo vaak brengt. De firma Ran- zijn bouwde boven deze „kiosk" een parasol-achtig ornament van stucwerk, gedecoreerd met cupido's, omzweefd door gouden draperieën. In de kiosk is een verticale vitrine satijn-gecapiton neerd, uitgespaard, waarin een avond toilet rijk uitkomt. De gehele stoffering werd uitgevoerd door de firma Masee, terwijl de verlichting, met zachte effec ten en half direct, half indirect, werd verzorgd door de firma Pedrolie. Een aparte vondst is het naar voren bren gen der spiegels, die nu als het ware omspoeld worden door zacht licht, dat erachter is aangebracht. De firma Van Latum bracht de verbouwing tot stand een verzorgde de betimmering. De sierlijke ijle meubels en de smaakvolle aankleding maken deze •/aak van de heer Worm inderdaad tot een stukje „Parijs in Alkmaar", waar het voor iedere vrouw een genot zal zyn kopen. wist op bijzondere wijze te boeien als Marianne, Hans van Meerten, die ook de regie had, was een uitne mende Hein Duif. Ferd. Sterneberg als de fabrieksdirecteur Henk. trof door juiste opvatting. Tom de student was een succes voor Bob Goedhart, terwijl B. Wijsman en Jaap Hoogstra de aandacht trokken als Jan en Dirk, evenals Marie Faassen als Gerritje. Tine Medema wist ook van de ondank bare rol van Margreet nog iets te ma ken. Na elk der bedrijven wérden de uitvoerenden luide toegejuicht met een climax aan 't slot. Namens Bestuurders Bond en I.vA.O. sprak na afloop de heer Meijer harte lijke woorden van dank tot het gezel schap en de regisseur Hans v Meerten voor de prachtige voorstelling. Hij combineerde Pancras en Gijs Langsde- weg en bood aan de medewerkende da mes mooie bloemen aan (Luide bijval). Het was een zeer geslaagde toneel avond, die velen sterk heeft geboeid. G. Harmonie Theater, 8 uur: Mrs. Parking- ton (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: In het duister van de nacht (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur Gejaagd (14 jaar. Sted. Museum, 1012, 26 en 79 u.: Tentoonstelling „Maatschappelijk werk Toen en Nu". Gulden Vlies, 8 uur: „Comedia" met „Tramlijn Begeerte" (alleen voor volwassenen toegankelijk). „Wapen van Haarlem", Nieuwesloot, 8 uur: Ledenvergadering „Het Witte Kruis. Luth. kerk, Oudegracht, 7.30 uur: Maranatha-conferentie. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Mrs. Parkington (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: In het duister van de, nacht (18 jaar)Cinema Americain, 2.30 cn 8 uur: Gejaagd (14 jaar). Sted. Museum, 1012, 26 en 79 u.: Tentoonstelling „Maatschappelijk werk Toen en Nu". Lutherse kerk, Oude gracht 3 en 7.30 uur: Maranatha-confe rentie. Gebouw Limmerhoek, bijeen komst Leger des Heils, 8 uur. BONNEN HALEN, 23 MAART H.-HUGOWAARD NOORD: Alle in woners en ophaaldienst. De likeuren (o.a. onze befaamde WITTE CREME DE CACAO) kost nu nog 6.10 per fles Firma TH. KRAAKMAN ZN., oudste wijnkoperij en gedistilleerd- y^handel in Alkmaar, aan de Platte Stenenbrug 104, Telef. 2604-K 2200. „Alkmaar ziedt zout" Over dit onderwerp sprak gister avond in Hotel „Victory", voor de ver eniging „Oud-Alkmaar", de gemeente archivaris de heer Th. P. H. Wortel. Na een kort woord van welkom van de voorzitter, de heer H. Ringers, die o.a. mededeelde, dat de vereniging „Oud- Edam" binnenkort een contra-bezoek aan onze stad zal brengen, was het woord aan de spreker. Deze zette uiteen, dat zout een uitge breid onderwerp vormt, doch dat hij slechts het keukenzout (natrium chlo ride) wilde behandelen. Het artikel zout was in de grijze oudheid reeds be kend en het wordt op tal van plaatsen in de wereld in vaste of opgeloste toe stand aangetroffen. Hier te lande vindt men op 700 meter bij Winterswijk en op 300 meter diepte bij Borkulo ontgin- bare lagen van dit onmisbare artikel. De beschikbare voorraad in Nederland is zo groot, dat het minstens voor een eeuw de gehele wereldbehoefte zou kunnen dekken. Archeologisch hebben wij de zout- vondst bij Boekelo aan ir. Waterschoot Van der Gracht, de exploitatie aan de Zaankanter Jan Pieter Vis en het uit kristalliseren aan prof. van 't Hoff te danken. Men heeft hier geen zoutmij nen doch pompt water in een boorgat, de daaruit terugvloeiende pekel wordt i verdampt en vervolgens uitgekristalli seerd. Ons lichaam heeft zout nodig, an ders ontstaat zouthonger, terwijl het voor de soda en glasfabricage zowel als voor het bewaren van voedsel onmis baar is, al is het verdrongen door het diepvriessysteem. Zout is ook het zin nebeeld van trouw en het wordt even eens in de katholieke liturgie aange wend. In Alkmaar bestond reeds in 1560 de eerste zoutziederij. De ar beidskrachten waren meisjes en vrou wen, „zoutmaagden" genaamd. Gekleed in bruine broeken én blootsvoets torsten zij soms zakken van 200 pond. Het zout- meten was een privelege en er bestaat nog een vroedschapsresolutie van vóór het beleg, waarbij vergunning Wérd verleend een z.g. zoutkeet buiten de wallen op te richten. Deze werd ver woest doch in 1574 met stadssteun her bouwd. De organisatie van de zoutwinning was vrij streng gereglementeerd en ook toen was reeds een loonstop bekend. In 1624 vroeg Jan Barendsz alhier octrooi aan op een nieuwe wijze van raffine ren, doch deze is niet meer bekend. Uitvoerig beschreef spr. het interieur van een zoutkeet en de verwerking van het uit het buitenland aangevoerde ruwe zout. Bij dit laatste speelde het van Petten aangevoerde zeewater een grote rol. In 1755 waren er zelfs 4 zoutketen in Alkmaar. In 1808 begonnen voor de zoutziederij „De Eendragt" de eerste moeilijkheden. De Alkmaarse productie bedroeg toen nog 1 millioen pond. Na de Franse tijd ontstond een kortston dige opleving, doch in de „Alkmaarsche Courant" van 1830 werd „De Eendragt" te koop aangeboden in een advertentie met 2 rijen met namen van eigenaars. De firma Bosman heeft deze zoutzie derij nog tot kort vóór het uitbreken van de laatste oorlog geëxploiteerd. Na de pauze werd een serie interes sante lantaarnplaatjes van 't vinden en verwerken van zout in de diverse lan den geprojecteerd, waarna de heer Rin gers de heer Wortel voor zijn goed ge fundeerd betoog dankte. HEROPENING MODEZAAK De reeds jaren bekende dames mode zaak van mej. A. van Commenée heeft thans een gehele vernieuwing onder gaan. Alles is geheel vernieuwd en ge moderniseerd en van de nieuwste ver lichting voorzien. Een keurige collectie goederen, overzichtelijk opgesteld, zal ongetwijfeld de aandacht en de koop lust trekken. COMMANDANT NEDERLAND VAN HET „LEGER DES HEILS" KOMT SPREKEN. Naar wij vernemen zal commandant Charles Durman, leider van het Leger des Heils in Nederland (stichter Wil liam Booth) Woensdagavond om 8 uur in het gebouw Limmerhoek 40 een openbare samenkomst leiden. Bij de Politierechter Een rechterlijk vonnis moet wor den nageleefd. Voor de politierechter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. vd Wall Bake moesten gisteren weer verscheidene kleine zon daren rekening en verantwoording af leggen van door hen gepleegde mis drijven. P. uit Heiloo werd op 6 Januari in de Kerklaan aangehouden toen hij een auto bestuurde. Dit zou niet erg ge weest zijn, als hem niet door de recht bank te Haarlem het chaufferen we gens het gebruik van alcohol voor de tijd van één jaar zou zijn ontzegd. P. verklaarde dat zijn vrouw die dag in het ziekenhuis was opgenomen en dat hij er zo gauw niet aan gedacht had dat hij geen auto mocht besturen. De officier, mr. C. J. V. Meischke eiste 6 weken gevangenisstraf. Volgens de verdediger, mr. Bondam zou een voorwaardelijke straf met een lange proeftijd een veel heilzamer uit werking hebben dan een onvoorwaar delijke straf. De politierechter was ech ter van mening, dat P. moet weten dat een vonnis van de rechtbank niet voor niets wordt uitgesproken. De uitspraak was 4 weken gevangenisstraf. Duif prefereerde Nederland boven Belgie. Bij Adriaan S. in Heerhugowaard kwam in het begin van Januari een duif van iemand uit Gent aanvliegen. In plaats van direct aangifte bij de po litie te doen, behield S. het dier en verkocht het enige tijd later op de Schager markt voor f 2 aan zekere D. De politie kwam er achter en maakte proces-verbaal op. De duif werd aan de Belg teruggegeven, doch toen bleek dat het dier niet meer kon wennen en stuurde de eigenaar, die in de veron derstelling was dat S. een duivenlief- hebber was, het eigendomsbewijs over. Zo werden de lelijke praktijken van S. nog beloond. De officier had echter nog een appeltje met de „duivenlief- hebber" te schillen en eiste f 8 subs. 4 dagen wegens verduistering. Mr. vd Wall Bake vonniste conform de eis. Het is goed bouwen van ander mans planken. De bollenkweker Z. uit Limmen miste eind November van het vorig jaar enige planken, die hij op zijn land had geplaatst om zandverstuivingen te gen te gaan. Enige tijd later verrees bij zijn buurman een schuurtje. Toen Z er eens lang liep zag hij tot zijn verbazing, dat zijn planken ook in het schuurtje waren verwerkt. De eige naar van het bouwsel Bancras W„ voerde gisteren tot zijn verdediging aan, dat de planken oud waren en dat hij er inmiddels nieuwe planken voor terugegeven heeft. Hiermee hield de officier enige rekening, toen hij f 15 subs. 10 dagen eiste. De uitspraak was conform. MAANDAGSE VEEMARKT ALKMAAR, 21 Maart. 26 vette koeien, 325 nuchtere kalveren en 4 vet te schapen voor de Centrale. De verborgen zijde van zon, maan en sterren Voor dit onderwerp, waarover gis teravond in een zaal van lunchroom Valk de heer Herman Merens voor de Blavatsky-loge sprak, bestond veel be langstelling. In onze taal wordt de uit drukking „een goed (kwaad) gestern te" veel gebruikt, zonder dat men pre cies zou kunnen zeggen wat daaraan ten grondslag ligt. Dit is niet altijd zo geweest. De heer M. gaf een uitvoerig historisch overzicht van de Chaldee- sche beschaving af, toen alle priesters astrologen waren, noemde de Vier Boeken van Ptolemeüs als eerste bron c-n kwam via - de hof astrologen uit de Middeleeuwen tot Melanchton, Kepler en Tycho Brahe. Ook de astrologie volgt de materialistische richting in de natuurwetenschappen en ten slotte wordt alleen astronomie beoefend. Se dert tegen het einde van de vorige eeuw een geestelijker levensbeschou wing doorbreekt, beleeft ook de astro logie een nieuwe opbloei. De Engels man Alan Leo kan als de grondlegger der moderne astrologie genoemd wor den. Zij postuleert, dat ons Zonne stelsel een bezielde Eenheid is (vgl. het woord Universum), waarin Zon en pla neten de onderling afhankelijke orga nen zijn van een physiek geheel, waar in een Wezen zich manifesteert. Van electriciteit kennen we de verschijn selen en de aanwendingsmogelijk heden. De kracht als zodanig kennen we niet. Zo ook met de krachten die vanuit andere centra in ons stelsel ons op aarde aandoen. Een horoscoop is een tekening die aangeeft de stand dezer lichamen ten opzichte van elkaar en van de aarde op een bepaald mO' ment voor een bepaalde plaats. Een in. dividu met zijn karakteraanleg (samen stel van trillingsmogelijkheden), wordt geboren op dat ogenblik waarop zijn individuele trillingsresultante in sa menklank is met die van de kosmos. De zon doorloopt in haar schijnbare, jaarlijkse omloop de 12 tekens van de dierenriem, die elk de zonne-invloed wijzigen, als een lamp door verschil lend-gekleurde glazen. Zo ook de aard van de verschillende planeten. Tenge volge van de verschillende omloop snelheden der planeten is een oneindig aantal variaties het resultaat. Nimmer kan een bepaalde constellatie zich pre cies zo weer eens voordoen. Geen twee mensen zijn dan ook gelijk. En ieder brengt een erfenis van verstandelijke, morele en lichamelijke aard mede uit 'ang vervlogen tijden. Spr. stond stil bij karakter-, medische-, wereld- en weerkundige astrologie. Van deze laatste tak, bij de Chaldeeërs hoog ont wikkeld, is het minst tot ons gekomen. Hij behandelde dan het vraagstuk van noodlot en vrije wil. Iedere mens is op zijn eigen wijze gebonden en heeft een zekere mate van vrijheid van keuze. Hieruit volgt ondervinding en groeiend inzicht. De sterren doen neigen, zij dwingen niet. „Wat ook uw lot zij, mor er niet tegen, maar tracht immer het te verbeteren" (Plato). Na een geanimeerde gedachtenwisse- ling besloot de voorzitter deze avond met dank aan de heer Merens voor zijn boeiende voordracht. Hedenavond bedrijfs- zwemwedstrijden Vanavond om 8 uur zullen de leden van de bedrijfsvoetbalverenigingen elkaar in het water van de overdekte gaan bekampen. De Alkmaarse Reddingsbrigade zal de technische leiding voor haar reke ning nemen. Niet minder dan 150 zwemmers zullen zich in het water wagen om te proberen de wisselbeker, die de directie van de Overdekte be schikbaar stelde, in de wacht te slepen. Alleen de deelnemers aan de estafette kunnen voor deze prijs mee dingen. Het zijn niet alleen zwemwedstrij den, die hedenavond op het program ma staan. Figuurz wemmen, panto mimes, gecostumeerd en hinctemis- zwemmen staat ook op het program ma, terwijl de Postharmonie het ge heel zal opluisteren. Het belooft een genoeglijke avond te worden, waar voor wel veel belangstelling zal be staan. „ONS KOMPAS WIJST NIEUWE KOERS". De jongerenorganisatie „De nieuwe koers" afdeling Alkmaar zal Zaterdag 26 Maart a.s. in café „Tom" een bijeen komst houden, waarop o.a. "ihaert Meesters zal spreken met „Ons kom pas wijst nieuwe koers". Op de vergadering van de Raad wer den de volgende besluiten genomen: Besloten wordt de gemeenteambtena ren en de onderwijzers van openbaar en bijzonder onderwijs bij verhuizing naar hier, overeenkomstig de rijksrege ling te vergoeden: reis- en verhuiskes ten, plus installatiekosten tot een maxi mum van 5 van de jaarwedde. De aanvrage om subsidie voor de midden standscursus Kennemerland wordt aan gehouden. Verzocht zal worden om eerst een overzicht van de financiële toestand te verstrekken. Aan de Stich ting Geestelijke Volksgezondheid zal een subsidie worden toegestaan ad 5 ct. per inwoner. Gevraagd werd 10 ct. per inwoner. De heer P. Beerepoot werd met algemene stemmen gekozen tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De aansluiting van de percelen van de Nieuwe Schulpweg aan het water- leidingsnet wordt aangehouden. Wet houder Hopman wijst op de jaarlijks terugkerende kosten dier aansluiting. Nu reeds dergelijke garanties zijn ver leend ten aanzien van de niet renda bele gebieden Doelen, Visweg en St. Albertsweg, zal de gemeente jaarlijks voor te hoge kosten komen te staan. Hierna wordt met algemene stemmen besloten tot toetreding aan de gemeen schappelijke regeling tussen de gemeen ten Callantsoog, Castricum, Egmond- Binnen, Egmond aan Zee, Velsen en Zijpe tot vorming van een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam, tot taak hebbende de aangesloten gemeenten technische en administratieve bijstand te verlenen bij de uitoefening van de wederopbouwwerkzaamheden. Deze commissie is gevestigd te Zijpe. In prin cipe wordt besloten tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen betreffende lichamelijke oefening aan de r.k. school te Egmond-Binnen. B. en W. zullen met het schoolbestuur nader in overleg tre den, teneinde deze aanschaffing gelei delijk aan te doen plaats vinden. Bij monde van de V. wordt medege deeld, dat de reden, dat aan de r.k. school te Egmond a/d Hoef voor het kleuteronderwijs nog geen vergoeding was uitgekeerd, uitsluitend was gelegen in het feit, dat de vereiste goedkeuring van Haarlem daarvoor nog niet was af gekomen". 'Aangezien de begroting 1948 op dit punt geen aanmerking had ver kregen, mocht nu wel worden aangeno men dat de subsidie voor 1948 practisch wel was goedgekeurd. Deze zal dan voor 1948 alsnog, ten bedrage van f 2.50 per kind zo spoedig mogelijk worden uitbetaald. De heer Simons bepleit een hogere subsidie voor het bewaarschool. I onderwijs. Andere gemeenten a;J Schoorl (f 29), Akersloot (f io> I Castricum (resp. f 10 en f 18 per kindil betalen aanmerkelijk meer. Het fejt dat Egmond aan Zee van hogerhand to- voor kort geen vergoeding voor het kleuteronderwijs^ mocht verlenen, v/as reden, dat gemeend werd, dat tegcj dergelijke subsidieverlening algemene bezwaren bestonden. De schoolbesturen zullen worden aangeschreven een finanl ciëel overzicht betreffende de bewaar, scholen in te zenden. Aangezien van algehele vrijgevig van de duinrn vooralsnog geen sprake zal zijn, zullen de gezamenlijke meenten Bergen, De Egmonden, Cas. tricum en Heemskerk de P.W.N. ver. zoeken diverse wegen vrij te geven Voor de Egmonden zal getracht won den de Oude Schulpweg en de van 01. denborghweg tot aan het snijpunt Oud, Schulpweg vrij te krijgen. Een verheugende mededeling van de voorzitter was, dat, hoewel het bouw. volume geen vermeerdering kon on. I dergaan, toch de vooruitzichten hoop. 11 voller waren. Wat de r' olering van Hanswijk be- i-P treft, werd geoordeeld, dat dit beter «e. f I lijktijdig afgewerkt kon worden na V A aanleg van het gemeentelijke riole- L ringplan. Het „A.K.D.C." Men schrijft ons: Ja mevrouw, wij zagen het, u geeft uw woning een bijzondere beurt. U neemt ook reeds weer deel aan dat jaarlijks wederkerend festijn, de grote schoonmaak. Och, de ene is er wat vroeger mee dan de ander, maar bij de meesten moet dat dan toch nog ge beuren. Zo gaat er in deze dagen heel wat door uw handen; misschien ook wel iets, dat u eigenlijk niet meer gebruikt en niet meer nodig zult hebben. Als u dan een goede daad wilt doèn, schenk dat dan aan het „Alkmaars Kleding- en Dekking Comité". Wij zijn daar erg blij mee en dankbaar voor. Éven een seintje aan een van onder staande adressen en het wordt van huis gehaald: mevr. Halff-Dorrepaal, Tous- saintstraat 14; mevr. van Rossum du Chattel, Nassauplein 42, tel. 3202; mej. Timmer, St. Annastraat 19, tel. 3416; de heer Dekker, Piersonstraat 35; de heer Plas, Verdronkenoord 91; de heer Veenhuizen, Rozenstraat 10, tel. 5179; de heer Bergsma, Westerweg 55, teL 2019. Auto ging in vlammen op De bestelauto van de manufacturier Tromp te Obdam is Zaterdag aan Lut- kedijk, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting der motor, in brand ge raakt, De wagen met inhoud, bestaan de uit dekens, manufacturen, e.d. ging geheel in vlammen op. BIJZONDERE GEBEURTENIS In de Zondag j 1 gehouden kerkdienst der Nederlands Hervermde Gemeente al hier, waar voor de eerste maal tijdens zijn ambt door ds Post de doop werd ver- richt^ werd door hem aan nie^ minder dan tien kinderen Heilige Doop toegediend Volgens de kerkgeschiedenis van deze Nederlands Hervormde Gemeente is dit nog nimmer voorgekomen Athletiek successen Zondag j.l. heeft een viertal DOVE- leden deelgenomen aan de Nederlands; Veldloop-kampioenschappen in hc| prachtige sportpark Birkhoven Amersfoort. De heren T. Hopman P. Venneker hebben medegelopen de C en D-klasse, 3km door zand, vlakke bospaden en over steif heuvels. Het is dan ook een bijzonder; prestatie van T. Hopman, om als twee de C-klasser, uit een aantal van 80 de: beste Nederlandse lopers, de finish te bereiken. De heer Venneker eindigde als nummer 54, wat ook een prestatie! is, als men weet dat na 400 meter lei pen het gedrang nog zo groot was, da: hem een spike van zijn schoen getrapt| werd. De junioren S. Hopman en KI. Blok ker mosten 2 y. km l-open, zij eindigden resp. 18e en 32e uit een veld van 77 lo pers. Gezien het groot aantal deelne mers hebben ook zij de eer van DO VES mede hooggehouden. „DAMCLUB HEILOO". De heer Tuinman stond aanvankelijk onbedreigd aan de kop, doch uit de drie voorlaatste partijen wist hij slechte één punt te behalen. Door zijn laatste Natuurlijk, wanneer de Kat komt ook de ..grote" polltlet zich daar gewoonlijk niet by i zij niet gehandhaafd blijven zo vergadering, welke de Langed sldiuni van burgemeester Schf magere winst van besluiten ovi Het voor; Het voorgerecht ingekome ken en verkiezing commissie ring van schoolverzuim s weinig pikant. Maar sommige leden deden niettemin al in d« minuten hun oratorische t schitteren. Het enige, overigen tam, verrassinkje was, dat bedoelde commissie voor Oud een candidaat, die feitelijk als ring op de lijst pronkte, werke kozen werd, n.l. de heer J. A. i in de vacature-Hink. De hoofc was feitelijk éénpans-gerecht, de begroting nam de rest van de in beslag. Totaal der uitgav raamd op ƒ632.974.64, ontvang: f 10.000 minder, waarvoor de reserve zal worden aanges] Ten aanzien van het uitbreidir zijn in de begroting geen cijfi genomen. I De heer Volkers was de eer: de algemene beschouwingen met een lofzang op Sowet-R Voorts had Steun Wettig Geza verbazing. Spr. kon zich niet vc len wie dat wettige gezag zou bedreigen. Voorts tipte de hee kers nog aan het uitbreidingsp Het was niet te verwachten, heer Balder het met de eerste ker eens zou blijken te zijn. Dl hij ook niet. De heer Balder voorts de moeilijkheden van w splitsing in deze gemeente te b Nadat de heer Van Dijk zich eens afkeurend over het commi had uitgelaten, hield de heer F dijk een beschouwing, waarir over belastingverlaging als zeel selijk werd gehoord. Als belang punt uit de speech van de heer vis kon aangestipt, dat hij geen we candidatuur voor de raad za 'aarden. Antwoord B. Uit het antwoord van B. en V ge aangestipt worden, dat het u ingsplan dusdanige reële vorme neemt, dat in één <jer volgende zit de raad voorstellen zullen word; daan over aankoop der terreinei verklaarde zeer tevreden te zij bij de onderhandelingen over ri ha. terrein geen enkel geval va: wil is gebleken. Inderdaad achti partij te winnen is hij echter nog mei 1- W" de heer Verver gelijk geëindigd. De T Sln£ ?eer moe:'hjk heer De Graaf kon ook nog gelijk ko- Kemeente Langedijk. Voorts dee ji. i.ieen voorzichtiere toeZPPP-inP' nvt men, doch hij liet in zijn laatste parti;. zijn kans voorbijgaan. De uitslagen in poep I rijn: J| SprenkelingK. Tuinman 02, C. 4, GraafJ. de Goede afgebroken. In groep II was slechts één uit) te melden, n.l. die van P. Oud ter. A. Kroon, die door laatstgenoerr.- werd gewonnen. In groep III waren de uitslagen: I vd BlomD. Smit 20, SnelvdWeiü 02 en Jb. HelderS. Mellema 0—2. BEKNELD GERAAKT. De garagehouder Vingerling uit Hei loo, die aanwijzingen gaf bij het acl- teruit naar binnenrijden in zijn gara ge door een bestelauto, geraakte tussen de auto en muur van de garage be kneld. Op z'n geroep meende de chauf- feur terug te moeten gaan, met hel gevolg dat de garagehouder V. nog- maals bekneld raakte. Met een gebro ken bekken en gekneusde borstkas i< hij naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Commissaris der Koningin op bezoek Maandag bracht de Commissaris der Koningin in deze provincie vergezelt door diens secretaris een bezoek aan de gemeente Oterleek. Om 10.30 uur werd de Commissaris door de burgemeester alsmede de beide wethouders aan gemeentegrens bij de DrieKoningshoo!- den ontvangen, waarna men zich naar het Raadhuis begaf. De Commissaris onderhield zich gedurende een uur mei het gemeentebestuur, waarna hij zijd inspectietocht naar de gemeente Ber gen vervolgde. Geen der ingezetenen der gemeente Oterleek maakte van dig gelegenheid tot audiëntie gebruik. „Zo rust dan eind'lijk 't ruwe noor den. van hageljacht en stormgeloei" heeft Borger eens geschreven. Die rust is ook in de zaal onzer vroedschap we dergekeerd en onze stedelijke verte genwoordigers, die de hun toever trouwde belangen met zoveel enthou siasme hebben verdedigd, zijn weer aan hun dagelijkse arbeid getogen. Van hun roemrijke strijd om het recht en de gerechtigheid is niets overgeble ven dan een verslag in de krant. Het leven gaat verder alsof er niets ge beurd is. Sie transit gloria mundi. De uitver koren burger, die in onze historische raadszaal de belangen van stad en be volking op zo uitnemende wijze ge diend heeft, die om met Vondel te spreken 't ghemeen besorgt heeft als zijn eigen, heeft zich de kroon der edelachtbaarheid weer van het moede hoofd genomen en aan de kapstok ge hangen. Hij zit weer gebogen over kasboeken of kohieren, hij melkt huis jes, telt op of trekt af, hij bakt brood jes of doet ander nuttig werk, en de glorie der uitverkorenheid omstraalt hem niet meer. Hij kan alleen nog dankbaar glim lachen als zijn politieke vrienden hem bewonderend op de schouder kloppen en hem verzekeren, dat hij dit of dat toch maar 's effetjes fijn gezegd heeft en hij kan zich verdiepen in de vraag of hij zijn kiezers inderdaad zo goed vertegenwoordigd heeft, dat ze hem in Juli wederom in het gestoelte der ere zullen zetten. Ja, er zit heel wat vast aan zo'n reeks begrotingsvergaderingen ook voor journalisten en er zijn vele dikke officiële boekdelen te doorwor stelen eer men zich met hoop op suc ces in de politieke arena kan wagen. Is men goed gedocumenteerd dan waagt men zich aan de critiek op heel lange en daarom heel belangrijke cij fers. Is men bij bouwwerken geïnte resseerd dan attaqueert men voorna melijk de wethouder van volkshuis vesting, heeft men belangstelling voor scholen, sportvelden of bedrijven, dan is er altijd een lid van het college tot wie men zijn vragen kan richten of op wiens brede borst men zijn soms giftige pijlen kan afschieten. Houdt men er geen speciale hobbies op na, dan ligt het kleingoed voor het grijpen. Dan zijn er verkeersagenten, lantaarnpalen, windschermen of bijt- lustige honden waarover men gezellig kan debateren. Want op de dagen dei- gemeentebegroting zijn alle hekken van alle dammen. Dan mag men al thans in eerste instantie net zolang praten als men wil en zelfs waarover men wil als het maar iets met de ge meente heeft te maken. Dan zwerven de avontuürlijken ver van huis en vertellen ons van de ze geningen uit voor ons nog duistere ge westen, van het land der verbroede ring en van vrede vooral van vre de waar geen kapitalisten zijn en het gelukkig geworden volk zijn eigen vreugde niet óp kan. Of zij spreken van knechting en on derdrukking van bruine broeders, aan wier vrijheidszin onze eigen jongens ten offer vallen. Dan applaudisseert er een meneer op de publieke tribune wiens gemoed zo vol schiet, dat hij zich niet langer kan beheersen. Maar dan trekt de burge meester aan de touwtjes en de politie ke avonturiers komen geleidelijk we&'j op eigen terrein om zich met onze nw ziektuinonze steunnormen of wandgedierte te bemoeien. En wie zich over de sombere voor spellingen der in zijn ogen politiet verdoolden al te zeer opwindt, spree) van een geschiedenis die zich hei ,;j haalt, die met afscheiding van hi eigen volk is begonnen en voor ee ta bijzonder gerechtshof een roemlw- I einde heeft gevonden. een voorzichtige toezegging ov< eventuele verlaging der vermai heidsbelasting. De heer Weel nam vervolgen \f de heer Volkers het abc der politiek en daarmee was de ronde gesloten. De puntjes op Het begon bij de voorgestelde hoging der wethouderssalarissei 640.— tot ƒ800.—. De heer Beers vond dat hel; met in orde, hij vond niet, de zitting hebbende wethouders dat dienden. Z.i. waren ze te on-derr tisch en nog het één en ander. Di rige raadsleden waren een ander; nlng toegedaan en zodoende kwal voorstel er door. Burgemeester Schelhaas dee; raad vervolgens toezegging, dat ii vervolge jaarlijks een rapport ov werkzaamheden der brandweei verschijnen. Aangehouden wer. eventuele herziening van de jaarv der hooistekers. Na een praatje over assuranti blemen bracht de heer Duyvis de leg van een vluchtheuvel op de weg ter sprake. Veel woorden kostte het vo< tot subsidieverhoging aan 't mee zit prettiger én mooier als hij het wassen met CRACKFREE behandeld. In de volgende adv tentie schrijft Mevr. Kraak-Hel( hoe goed dat héér man beva e De L-STIJFS e maakt ALLE stoffe, als nieuw! _Fabr. N.V. „OnderOnn" n. kvi„ (0 IN DE tjeerd a d e m a Al die grote en kleine bewogen!';- ligt weer achter ons. Zij zal wein'f- invloed hebben op de komende vet' kiezingen want men kent elkaar goed en weet, dat men in elkander water niet met succes kan vissen. H(!| politieke carnaval is voorbij, de »ss'L kers zijn afgelegd, de toeters opfe'| borgen. Burgemeester Wytema, die zich o«';l het algemeen een bekwaam en la^p moedig leider heeft getoond, ziet '''E len, die twee dagen lang zijn bast® I bestormden weer als doodgewone b^T gers over straat gaan, zorgzame moe-I ders en plichtsgetrouwe huisvaders iel wier midden het goed is te mogen ver I blijven. tenr.^ze,1!^ wV^ je met elke dag danst n» Z16n' vandaan komt is S Ir qtoone™ U 1 £een danci bteensma bekende, dat er al maar een bioscoop was Dat dacht ik wel"%„; a moet maar veel komen, dan zaTik „Jassus!" schrok Annie v„ sodawater in haar whisky.glaf' er een grote teug uit en zetteLb het glas weer voor zich neer „Waar logeer je?" „Ininne Central" zei «Tjeetje wat deftig;- riep

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2