Veiligheidsraad aanvaardt Canadees voorstel r Kort Bestek hoger sferen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Deskundigen zijn het eens over kleine grenscorrecties Donderdag 24 Maart '49 146e Jaargang No. 70 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onderzoek naar ioesiand te Djokja t&t «ao.» U ss^s-TtSt, SA S33ESS Dr. v. Royen wilde nog niet antwoorden Republiek betaalde met opium Geen regeringscrisis Belgie vóór 4 April in B.F.O.-resolutie had ook andere aspecten Geheimen rond het England-Spiel „Mijnwerker, wij rekenen op U!" -n andere kant plichten van de voorzitter k i voornamelijk in: het leiden v erkzaamhecjen der Kamer- k"! haven van de orde bii de h«„. >8on het zorgen, dat geen ap^" n rede gestoord wordt; fiet tot ri roèpen van een spreker, die bel.8 do uitorukkingen gebruikt, tot he't liandelins van het onderwerp ,e' pptn v^n een spreker di<* i; en d^' het ,nïmwesct in ^ht Z- P van orde" V8n h0t Re8l<" is al heel wat. Maar we ztin l iet: het verlenen van het wooim en, die het verlangen, het juist i der door de Kamer te beslisser Hinten, het aankondigen van ru ist der stemmingen on het uil! dei besluiten, die door de Ka Un genomen. aantal van zijn werkzaamheden zich dus af achter de schennen openbaarheid is zijn taak in dé net moeilijk, omdat ook de Ka I en de gang van zaken dooi- uitstekend kennen en weten, wat wat met geoorloofd is. I Vreemde vertoning. oevallige, belangstellende Jeek i openbare vergadering bezoekt' mis raar te kijken, als hij de nt bezig ziet. Niet alleen in de Kamer, maar ook in de Eer- t kan hem overkomen, dat de een aantal wetsontwerpen ver wanrover alle leden het roe- »s ziln en dus niet het woord wordt, In dé Eerste Kamer het meermalen, dat prof Kra- begmt: do orde is hot wetsontwerp tot salie van E. Wolff en twintig f ik open de beraadslagingen, t iemand het woord? Zo niet rden de beraadslagingen geslo- langt iemand hoofdelijke stern- 0 met. dan is het wetsontwerp hoofdelijke stemming aangeno- n zo gaat dat, zeven, acht of 1 minuten zijn de wijze heren agenda heen en de vergade- rdt gesloten. Had men deze net kunnen uitstellen tot een bijeenkomst, waarin men naar en kon. wel enige uren door aardigden gesproken zal wov- vergadering dus, waarin ge- zaken aan de orde komen9 lenigeen zieh af. ijk kon dat. Maar als men de e voor z'n korte vergadering ijkt, ontdekt men, dat de le- tloop van de openbare bijeen- de afdelingen gaam vergade- noosten dus toch Den en dan pikt men voor zijn - I aag een graantje uit de mee. Voor de openbare ver krijgen de leden namelijk een eld van f 30. Eon vast© jaar- Kleding, zoals de Tweede Ka- ontvangen onze Senatoren ook zij komen graag aan esentiogeldvergadering", zeg- rlementaire redacteuren, als htsgetrouw toch even Serste Kamergebouw stappen présenee te geven 'adioprogramma OOR HEDENAVOND JM I, 301 m Nieuwsberichten i 11 uur NCRV: o.oo Onze koren on korpsen 6 80 ijdkrach'en 7,15 Prikkebaèn actueel geluid - 7,45 Engelse Pi ogramma-proloog 8,55 8,45 Omroep-oykest zee blijft: vrij jq.OO sans ,30 Gramofoonplaten 10 45 11,15 Westeuropeês 11,30 Populair avondeon- M II, 415 m Nieuwsberichten 11 uur VARA: 6,20 Pro- st 7,00 Drs a Jonker» k uwg uit Indonesië VPRO: jeugd 7,45 Lezen in de 8,05 Dingen van de dag ^-concert 10,13 Malando uin der poëzie 11,15 Bruce 11,33 Benny Goodman- >OR DONDERDAG VI I, 301 m Nieuwsberichten 7, 8 en li uur KRQ: 815 12,33 Septet Johnny Om- V: 6 oo Leger des Heils-kwar- NV-kwartier 0,30 Voor de 7,15 Nederlandse orga- Het actueel geluid 745 gs-Vooriichtingsdiensf. ant- 3 Programma-proloog 3,15 and 9,30 Familie-cornpcti, vaart der Volken 1025 10,4o Avondoverdenking onplaten 1 II, 415 m Nieuwsberichten en n uur AVRO: a 15 10,15 Arbeidsvitaminen reis 1,20 Metropole-orkest ■imento" o,15 Sportpraatie omancers 7,00 Radiostrip schooi 7 45 Muziek van In he, Radio-Zoeklicht kest 9,00 Het wonder der el) 10.1.5 Negro-spirituals van Neêrlands welvaart ie, schoof met de rechter gordijnen terzijde, een bijna verlaten straat rauwe maanlicnt, dat de huizen in glimmende ïn de daken verzilverde, mag ik u geleiden?" ia, haar hoffelijk een imers op de Princesse- et meisje. „Als u wilt, ota noemen." kieta oige tijd zwijgend naast n eigen gedachten ver loofden welfde een koe- r fluweel, die met on- 'tjes bestrooid was. torretjes schitterden en groepten samen tot be- °f vormden door hun afstand een transpa- t rustige licht van een een stervormig lamp oog aan de hemel te die schitterlichtjes nad Wordt vervolgd. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Het door Canada ingediende voorstel is met acht stemmen vooi™|1™ on.t" houdingen aangenomen. Frankrijk, Rusland en de Oekraïne on T De'te^van het voorstel, dat gisteren door Mac Naughton werd ingediend, behulpzaam zal ren, aanspraken cm x- in-zot#»* «If- moeten zijn bij het bereiken van oyereenstcmm.ng tussen garijn inza op de rechten, aanspraken en standpunten van de partijen, 1 moeten zijn bij het bereiken van overeenstemming tussen partij voering van de paragrafen een en twee van de resolutie in het bgzonder van de .practische maatregelen hierin voorgeschreven. wajirftn voor- Vaststelling van de voorwaarden waaronder en het tqdstip waarop de voor gestelde conferentie in Den Haag zal worden gehouden, zodat de^onderhande lingen, waarover in de resolutie wordt gesproken, zo sP°®dlg "'°Selijk ge houden zullen worden. De raad is voorts van gevoelen, dat wanneerjeen der gelijke overeenstemming is bereikt, het houden van een zodanige conferentie in deelname hieraan door de UNCI overeenkomstig de haar verleende be voegdheden in overeenstemming zal zijn met de bedoelingen en objecten van de resolutie van 28 Januari j.I. Daarom moet, alvorens punt 1 kan worden besproken, punt 2 ten uitvoer zijn gelegd". De vertegenwoordiger van Australië, kolonel John Hood, verklaarde, dat het „onwezenlijk" was van de Veiligheids raad te verwachten, dat een voorlopige conferentie, als de voorgestelde, ook maar tot enig resultaat zou kunnen leiden. Jakob Malik, vertegenwoordiger van de Sowjetunie, verklaarde sterk gekant te zijn tegen elk denkbeeld, om een voorbereidende conferentie te houden. De Amerikaanse en Chinese delega ties steunden beide het Canadese voorstel. Warren Austin, vertegen woordiger der Verenigde Staten, zeg de zijn steun toe, mits beide partijen blijk gaven van hun ernstige wil om tot overeenstemming te komen. Nadat de Veiligheidsraad het Cana dese voorstel in de hiervoor genoemde stemmenverhouding had goedgekeurd, werd de zitting van de raad verdaagd. De Veiligheidsraad besloot voorts de commissie der V. N. voor Indonesië te verzoeken de raad in te lichten over de tpestand te Djokja. Dr. Van Royen richtte zich tegen de bewering van Palar dat de Nederlan ders thans doende zouden zijn Djokja te verwoesten. Hij noemde dit „com plete onzin". Dr. van Royen verklaarde nog niet te 'willen antwoorden op de nieuwe Voorstellen door Canada gedaan. De vertegenwoordiger van India had hem echter gevraagd om een ondub belzinnig antwoord op de vraag of Nederland een preliminaire conferen tie aanvaardt. Dr. van Royen ver klaarde zich bereid dit antwoord te geven: Nederland en de Republiek zullen onder auspiciën van de UNCI bespreken of er wegen en middelen gevonden kunnen worden om te be reiken: 1) Het staken van alle militai re operaties en guerrillahandelingen: 2) Tegemoetkoming aan de bezwaren v/elke voor de Republikeinse leiders be staan tegen het deelnemen aan een Ronde Tafel-conferentie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde waar over in de resolutie van 28 Jan. wordt gesproken niet in gevaar zal worden gebracht. Dr. van Royen besloot met de hoop uit te spreken dat de Repu blikeinse leiders op een zodanige con ferentie bewijzen zouden geven van dezelfde verzoenende geest als waar van de Nederlanders bereid zijn blijk te geven. De vertegenwoordiger van India, b R. Sen, verklaarde, „dat een bespre king van punt 1. dat betrekking heeft cp het uitvaardigen van een staakt- hét-vuren-order, slechts kan geschie den, wanneer de Indonesische Repu blikeinse regering weer is hersteld. 15.000 kg. verhandeld Het Indonesische hoofdparket te Eatavia heeft het onderzoek naar de opiumsmokkel voltooid. Hieruit is gebleken, dat met zekerheid verklaard kan worden, dat „de grondoorzaak van het feit, dat grote hoeveelheden opium in de smokkelhandel zijn te rechtgekomen, terug te voeren is tot onverantwoordelijke daden van Repu blikeinse regeringspersonen". Het rapport noemt een minimumhoeveel- heid van 15.000 kg, welke door het toedoen van de Republiek in de smok kelhandel zijn terechtgekomen. „On der verantwoordelijkheid van de mi nister van financiën en de premier (toenmaals resp. Sjafrudin Prawira- negara en Sjahrir) zijn hoeveelheden opium ter beschikking gesteld van de partementshoofden ter betaling van diensten, welke door deze laatste niet tegen meer legale vergoeding konden worden verkregen".- De uit vertegenwoordigers van de katholieke en socialistische partijen sa mengestelde Belgische coalitieregering heeft besloten het parlement eerst te ontbinden, wanneer het Noordatlan- tisch verdrag zal zijn getekend. Zoals bekend, werd besloten, in verband met een geschil tussen de beide regerings partijen, vervroegde verkiezingen in Belgie te doen houden. Met betrekking tot de publicaties over de resolutie der Bijeenkomst Federaal Overleg heeft de voorzitter der b.F.O., Sultan Hamid de Tweede, verklaar-! dat door de B.F.O. met al gemene stemmen aanvaarde hoofdbe ginselen zijn: a. de B.F.O. stemt in met een terugkeer der Republikeinse regering naar Djokja en naaste om geving; b. de B.F.O. aanvaardt de bijstand van de commissie der Ver enigde Naties ter Ronde Tafel-conferen tie. Deze resolutie werd door de B.F O. aanvaard, vermits de Republikeinse leiders, in hun bespreking met de contactcommissie der B.F.O. op Bangka, de verzekering hebben gegeven en zulks is eveneens in de resolutie vast gelegd dat de Republikeinse rege ring zou deelnemen en medewerken aan de Ronde Tafel-conferentie, en na haar terugkeer in Djokja een order houden, zou uitvaardigen tot het staken van alle vijandelijkheden. De Republikeinse leiders hebben zieh hiertoe verplicht op voorwaarde, dat aan de door hen gestelde eisen zou worden voldaan. „Gezond Duitsland voor Nederland onmisbaar" Woensdagmiddag kwam Lord Be- veridge uit Hamburg op Schiphol aan. De zeventig-jarige Lord, wiens auto riteit op sociaal gebied bekend is, reis de per K.L.M.-vliegtuig door naar Brussel, waar hij spreekbeurten zal houden over zijn reis naar Duitsland. Hij verklaarde, dat volgens zijn me ning Europa, dus ook Nederland, al leen dan pas tot normale ontwikke ling kan geraken, wanneer Duitsland weer gezond is en zich vrij kan ont plooien. Lord Beveridge toonde zich enthou siast over de wederopbouw van Schip hol, dat hij ook uit 1945 kende. In September van dit jaar hoopt Lord Beveridge met zijn vrouw een bezoek aan Nederland te brengen voor het houden van enkele lezingen. „Na Brussel ga ik eerst een paar maanden rusten en dan begin ik met de voor bereidingen van mijn memoires, die waarschijnlijk het volgende jaar in druk zullen verschijnen", aldus be sloot Lord Beveridge. Talt wil verlaging Robert Taft, de leider van de Repu blikeinen in de Amerikaanse Senaat, heeft medegedeeld, dat hij een voorstel zal doen om het bedrag voor het tweede jaar van het plan-Marshall te vermin deren met 1 milliard dollars. Senator Taft zeide, dat hij geen bezwaar had tegen het bedrag van 4280 millioen dol lar, aangevraagd voor het jaar aan vangende 1 Juli a.s. en voegde er aan toe, dat hij voor het betreffende wets voorstel zou stemmen, zelfs indien de Senaat zou weigeren de verlaging te aanvaarden. TRAINER VAN HET NEDERLANDS ELFTAL BENOEMD Naar wij vernemen, is de heer J. van der Leek, th ns trainer van D.O.S., officieel benoemd tot trainer van het Nederlands elftal. Kominform-landen passen sancties tegen Joegoslavië toe De Kominform-landen hebben de prijzen van hun goederen voor Joego slavië verhoogd met twintig vijftig procent, aldus blijkt uit een door het tweede congres van metaalarbeiders te Ljoebljana aangenomen resolutie. Andere door de Kominform-landen tegen Joegoslavië genomen economische maatregelen zijn volgens de resolutie: Het niet leveren door Hongarije en Tsjechoslowakije van industriële uit rusting, die nodig is voor uitvoering van het Joegoslavische vijfjarenplan. Stopzetting van herstelbetalingen door Hongarije. Verlenging van de leverings termijn van goederen voor de Joego slavische aluminium-, ijzer- en staal- en electrotechnische industrie. Niet leve ren van uitrustingsstukken van vitaal belang voor de zware industrie, zoals pompinstallaties en ketels. DE OLYMPISCHE SPELEN 1956 President Truman heeft gisteren een resolutie van het Congres getekend waarbij het I O.C. verzocht wordt de Olympische Spelen in 1956 te Detroit Wij publiceren een serie belangrijke artikelen over hei grootste spionnagemysterie van de moderne tijd TWINTIG MAANDEN LANG hebben de S.D. en de Duitse contraspionnage in bezet Nederland over in totaal niet minder dan achttien lijnen radioverbinding gehad met de samenwerkende Britse en Nederlandse geheime diensten in Londen. Alle geheimen van geparachuteerde agenten en him codes en zendsystemen, alle adressen van belangrijke illegale groepen, alle plannen van sabotage en spionnage vielen in handen der Duitsers. Van Londen uit gaf radio-Oranje de slagzinnen door, die bü de illegaliteit vertrouwen moesten wekken in de identiteit en de bedoelingen van geraffi neerde verraders als Anton van der Waals, George Ridderhof, Poos, Breed en zovele anderen. Omstreeks zestig geheime agenten kwamen in Duitse gevangenissen; de meesten van her werden reeds bij het moment van afspringen door een overvalcommando onder de persoonlijke leiding van Joseph Schreieder opgewacht. Zesduizend containers met het beste oorlogsmateriaal, grote geld sommen en oorlogsgeheimen vielen in handen van Abwehrleider Hermann Giskes. Meer dan duizend mensen verloren als gevolg van dit grootste spionnagedrama van de moderne tijd het leven. Spionnenleider Giskes ging vorig jaar onveroordeeld naar Duitsland terug; Schreieder volgde hem ruim een half jaar later. Enige der voor naamste medespelers in dit spel van verraad en domheid zijn sinds de dagen der bevrijding onvindbaar, anderen zijn door vergif of de kogel gedood. En Anton van der Waals, de voornaamste V-mann van de af- schuwelijk-succesvolle mensenjager Schreieder, die reeds een jaar ge leden ter dood werd veroordeeld, laat kort voor de behandeling van zijn zaak in cassatie door zijn gewezen raadsman mr. J. E. van der Starp een brochure de wereld in sturen zo fantastisch en zo beschuldigend, dat zelfs in de Engelse pers wordt aangedrongen op een verklaring van officiële zijde. Een zodanige verklaring bleef totdusver ook van Nederlandse zijde nog achterwege. JNTUSSEN doet rond dit alles het kwaad gerucht zijn funeste werk. Er worden beschuldigingen geuit, er worden namen ge fluisterd, er worden constructies opgebouwd en mogelijkheden overwogen. Maar niemand weet er het rechte van., Het lijkt ons noodzakelijk, in 's lands belang, dat het gruwelijk ge heim van het England-Spiel volkomen wordt ontsluierd. Zo er ooit een affaire was, die niet in de doofpot mag en die niet langer het onderwerp mag zijn van verpestende fluistercampagnes, dan is 't toch wel deze schokkende geschië denis van de geheime zenders. ^AN DE MOGELIJKE OPLOSSING van dit mysterie mede te werken is het doei van een serie artikelen, die gedurende enige maanden in dit blad zal worden geplaatst. Deze publicaties zijn gebaseerd op vaststaande feiten. Zaterdag wordt het eerste artikel van deze belangrijke reeks in ons blad opgenomen. Nederland doet rechten gelden op Geilenkirchen Deskundigen van Engeland, de Ver enigde Staten, Frankrijk en de Bene- luxianden werden het gisteren eens over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied aan Ne derland, Belgie, Luxemburg en Frank rijk, zo verneemt men in Parijs. De aanbevelingen van de deskundi gen zullen naar de regeringen des zes landen worden gezonden ter goedkeu ring. De overeenstemming heeft alleen betrekking op de „kleine aanspraken" door Duitslands westerburen. Grotere aanspraken zullen later behandeld worden. De Britse en Amerikaanse deskundi gen, zo werd'in Parijs vernomen, ver zetten zich tegen elke grenswijziging, op grond van het feit, dat dit de Duitse publieke opinie zou verbitteren, zonder dat daarbij Nederland, Belgie en Lu xemburg enig voordgel zouden hebben. De Franse afgevaardigde, die zich minder fel verzette tegen grenswijzi ging, baseerde zijn houding op een verzet tegen elke annexatie waarbij bevolking en steden betrokken waren. De overeenkomst beoogt, zo ver neemt men, dat alle Duitsers die in de betrokken gebieden wonen, vrij zullen zjjn om het gebied te verlaten met ai hun roerende goederen. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkirchen. Er vallen enkele kolenmijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7000 zie len. Het gebied dat België wenst omvat in hoofdzaak de districten Rotgen en Mütsenich met een gezamenlijke be volking van 4500 zielen. Het voor naamste doel van deze correctie is te voorkomen, dat de Belgische spoorlij- Een zwaluw maakt nog geen zomer Het heeft er veel van weg, dat nu na 21 Maart de lenteboden met elkaar wedijveren in tijd van verschijnen. Na het eerste kievitsei, de eerste lentedag klonk Dinsdagmiddag bij de landbou wer Geraerts te Belfeld (L.) op het dak het vrolijk kwetteren van een zwa luw, veertien dagen vroeger dan vorig jaar. Prins en Prinsessen zijn enthousiast over verblijf in St. Ankton Uit Innsbruck vernemen wij, dat Prins Bernhard met de Prinsessen Bea trix en Irene met een extra trein St. Anton heeft verlaten. Zowel de Prins als de Prinsessen uitten zich enthou siast over de in St. Ankton doorge brachte wintervacantie en verklaarden het volgend jaar gaarne te zullen te rugkomen. Z.K.H. Prins Bernhard is gistermid dag met de prinsesjes Beatrix en Irene op het vliegveld Soesterberg gelanu Koningin Juliana was ter begroe ting op het vliegveld aanwezig. De Prins, die er uitstekend uitzag, is de gevolgen van zijn bronchitisaanval geheel te boven gekomen. nen zeven keer de Duitse grens pas seren. Alle voorgestelde correcties zul len eventueel vervat worden in het toekomstige vredesverdrag met Duits land, zo zeide men in welingelichte kringen. Wetsontwerp grenscorrectie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet: „Bevoegdheid tot het treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands- Duits grens". Het lijkt de regering onder de be staande omstandigheden de aangewe zen weg, zo zegt de Memorie van Toe lichting, dat de Kroon althans voor een beperkte periode, bevoegd wordt verklaard, de Raad van State gehoord, kracht van wet hebbende voorzie ningen te treffen, welke een voorlopig karakter hebben. Hierin voorziet het onderhavige wetsontwerp. Begroting Staatsmijnen goedgekeurd Woensdagmiddag werd in de Eerste Kamer de begroting van het Staats- mijnbedrijf in Limburg behandeld. Mi- nistef Van den Brink had niet veel nieuws te vertellen. Hij was verheugd, dat de kolenproductie de laatste maan den stijgende is, al wil dit nog niet zeggen, dat hij helemaal tevreden is. Klagen wilde hij evenwel ook niet. Een handicap voor de productie was het grote aantal mutaties onder de mijnwerkers. De regering wil zo wei nig mogelijk buitenlandse arbeidskrach ten aantrekken, doch de economische toestand maakt het noodzakelijk, dat zij er toch toe overgaat. Op het ogen blik werken 10 pet buitenlanders in onze mijnen. Uiteraard zal de productie opgevoerd moeten worden. Daarvoor deed prof. v. d. Brink een beroep op de mijnwer kers. „De regering rekent op u!" riep hij hen toe. Meermalen is de gedachte geopperd aan kolenwinning in de Peel, waardoor de Nederlandse productie verhoogd zou kunnen worden. De kolen liggen er echter te diep. Meer kans zou be staan bij Vlodrop, doch dit gebied is technisch te klein om er een mijnze- tel te vestigen. Aan de andere kant van de grens heeft Nederland hier nog een claim op Duitsland, daterende van 1920. Als men hier zou kunnen gaan delven, zou dit ongetwijfeld betekenis hebben. Met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voor 1949 werd een aanvang gemaakt. WET VROUWENDIENSTPLICHT IN TSJECHOSLOWAKIJE De Tsjechoslowaakse nationale ver gadering heeft eenstemmig de nieuwe wet op de dienstplicht aangenomen Mannen van 18 en 19 jaar zullen twee jaar in actieve dienst en vijf maanden in reservedienst moeten door brengen. Alle Tsjechoslowaken van 17 tot 60 jaar zullen opgeroepen kun nen worden, vrouwen in geval van nood. Zij zullen dezelfde rechten als de mannen genieten. J KIND IN TEIL VERDRONKEN Het tweejarig zoontje van de heer C. te Lottum (L.) is in een onbewaakt ogenblik in een achter het huis staande en met water gevulde teil gevallen en verdronken. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. £)EZE VREEMDE WERELD draagt heel wat rare Chinezen, vrienden! In China worden ze allemaal een beetje raar vanwege de inflatie. Het geld wordt met wagenvrachten tegelijk uit gegeven, de drukkers komen papier te kort, iedereen loopt met millioenen in zijn zak en een hol gevoel in z'n maag. Bedelaars schudden mistroostig het den afgedrukt, werden een pa ep een i -i- i m ma verblijd door de geboorte van vijf kindertjes tegelijk, althans vlak ach ter mekaar zogezegd. Vier meisjes en [ill qhili staat op z'n kop! In een dorpje, waarvan de naam bij de huidige papierschaarste niet kan wor- hoofd als hun een biljet van 10 yoean wordt geoffreerd. Een half jaar geleden was 't nog een riks waard, nu zelfs de moeite van het aanpakken niet meer. !j een eenzame jongen, allemaal gezond Uit dien hoofde (om met mijn amice het deftige Kamerlid te spreken) steken vele Chinese lieden hun handen uit naar spul van waarde: gouden klokjes, vulpenhouders en de portefeuilles van dollarbezitters. Zij rollen zakken voor hun dagelijks brood. Wee de man die gesnapt wordt! Hem worden, op bevel van schout ende schepenen, de vingers afgehakt. Om 't af te lerenDie Aziatische regenten houden niet van half werk. Trouwens: ook in de liefde kan 't in die gele contreien van dik- houtzaagtmenplanken gaan In Tokio wilde de schoolmeester Kirikwakway ten huwelijk gaan met juffrouw Wait- sui, maar die zag er niks in. Kiri nam dat niet en stak haar ouderlijk huis in brand. Hij verhuisde naar de gevange nis en daar bezocht Waitsui hem, viel hem zuchtend om de nek en zei: Ik houd van een man, die zo brandend zijn liefde toont. Volgende week gaan ze trouwen. Lekker voor de verzeke ringsmaatschappij. en welgeschapen en even blozend van levensvreugd als de moeder, die met de hele oogst in een ziekenhuis ver dween om uit te blazen van de schrik. Tegenover onze collega vaji Chili News zei de pa: „Ik dacht dat er geen eind an kwam", q En hier is de da gelijkse Russische uitvinding. We heb- Wat een vuiligheid om die soeve-reinigheld! ben al vastgesteld dat Russen uitvin ders waren van: telefoon, radio, veto, vliegtuig, electrisch licht, boekdruk kunst, warme golven, kouwe drukte en het radarapparaat, maar we zijn nog lang niet aan het end. Het jongste of ficiële bericht uit Moskou laat weten dat de heer Lomonosof in 1761 de dampkring van Venus heeft ontdekt. Leuk voor Lomono en sof voor Venus. 2uid"Afrika wordt door zó blanke zielen geregeerd, dat de gemeng de huwelijken tot het verleden gaan behoren. Blank en bruin zullen elkaar r.iet meer ontmoeten en de naturellen worden „afgerasterd", p De Prawda (zoals bekend de Russische overdruk van het Amsterdamse blad De Waar heid) heeft het haken-en-ogenbericht gebracht, dat de Amerikanen aan de Spaanse Franco materiaal leveren van Duitse fabrieken, die ontmanteld wor den. Ook richten de Amerikanen in Spanje vliegbases in en dat doen ze niet als hulp voor Sinterklaas. Ik geef het maar door, vrienden, als -ik lieg, dan lieg ik in commissie. n De Ame rikaanse atoomstad Oak Ridge (tot dusver hermetisch afgesloten) wordt thans tot open stad verklaard. Maar rondom de fabrieken waar de kern energie wordt losgepeld, worden elec- trische impulsen gelegd uit een enorme vranium-reactor en wie daarin terecht komt, kan wel uit de burgerlijke stand worden geschrapt, F.A.O.-besprekingert in ons land Het nationale comité tot samenwer king met de voedsel- en landbouwor ganisatie der Verenigde Naties, komt Vrijdag 25 Maart 1949 onder voorzit terschap van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in vergadering bijeen ter gelegenheid van de aanwezigheid van ir. A. H. Boerma, directeur van het Europese Bureau van de F. A. O., die met zijn staf een driedaags bezoek aan Neder land brengt. In deze zitting zal het comité zich een beeld kunnen vormen van de problemen, welke momenteel op voedsel- en landbouwgebied in Europees F. A. O.-verband de aan dacht vragen. Achttien doden bij mijn ongeluk in Joegoslavië Volgens te f ome uit Triest ontvangen berichten zijn in een kolenmijn bij Albona in Joegoslavië 18 mijnwerkers om het leven gekomen toen een deel van een mijngang instortte. „Ga terug Churchill" Toen Winston Churchill gisteren aan boord van de „Queen Elizabeth" te New York aankwam, werd hij opge wacht door ongeveer honderd demon stranten, vrouwen en mannen, die zich in de naburige straten hadden opge steld. De demonstranten riepen in koor: „Geen Noordatlantisch pact. Ga terug Churchill". De demonstratie, die georganiseerd was door het comité tegen oorlogspro paganda van de nationale raad van de vereniging voor Amerikaans-Sowjet- russische vriendschap, verliep ordelijk. ZWITSERLAND KOOPT 100 JAGERS De Nationale Raad van Zwitserland heeft met 90 tegen 6 stemmen een cre- diet van 108 millioen. Zwitserse francs goedgekeurd voor de aankoop van 100 jachtvliegtuigen van het type „Vam pire". Reeds eerder werden credieten goedgekeurd voor de aankoop van 75 van dia te «stellam Diplomaten uit Polen en Tsjechoslowakije uitgewezen De Amerikaanse diplomaat, Shester Opale, hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst te Warschau is door de plaatselijke overheid verzocht het Poolse grondgebied te verlaten. In een desbetreffend communiqué wordt medegedeeld, dat Opale verant woordelijk is voor de publicatie van een bulletin in de Poolse taal, dat her haalde malen de door de locale wetge ving voorgeschreven beperkingen over schreed en van 'n totaal gemis aan tact tegenover de Poolse regering getuigde. In het bulletin werd Polen een „Sowj et- satelliet" genoemd. Kapitein Philip Wildash, de Britse vice-consul te Praag, heeft bevel gekregen binnen 24 uur het land te verlaten. Lages neemt stelling tegen Ordnungspolizei Willy Lages, de voormalige chef van de S.D. in Amsterdam, die gis teren voor het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof als getuige was opge roepen in de zaak tegen de regiments commandant van de Ordnungspolizei Hans Otto Karl Bohmer, bestreed heftig diens verweer, dat hij niet van te voren geweten zou hebben aan jodenrazzia's te moeten deelnemen. „Er is een tendens aldus Lages alles wat gebeurd is op het hoofd van de Sicherheitspolizei af te wentelen. Het is verre van mij uitlatingen van een hoog Duits officier te critiseren of onhoffelijk jegens hem te zijn, doch ik moet desondanks hier zeggen, dat het volgens mij volkomen uitgeslo ten is, dat een regimentscommandant niet evenals wij wist wat de strek king van de opdrachten was, welke moesten worden uitgevoerd". Tegen Bohmer werd acht jaar geëist. Doodvonnis voltrokken Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suykerbuyk, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. Het vonnis is Woensdagmorgen voltrokken. Suykerbuyk was betrokken bij het gebeuren op de Vloeiweide te Rijsber- gen (N.-B.) FANNY BLANKERSKOEN NAAR SCHOTLAND. Fanny Blankers—Koen zal op 2 Juli a.s. te Edinburgh deelnemen aan athle- tiekwedstrüden aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1