De radioverbinding begon op 12 Haart 1942 Zondag doet de totalisator zijn intrede avontuur Geheimen rond het England-Spiel (2) best! Katholieken schenken de Paus 'nkorte-golf-zend er WOENSDAG 30 MAART 1949. Gedurende 20 maanden vielen enorme voorraden Engels materiaal in HET BB U4A-01M O houwekda ïiep> ar is gevaarlijk. iter, en vooral Ptijd, zijn de ves aan op- vitamines, die de zomer en opgeteerd. Ie gevoel van steloosheid en aronder thans sen zuchten, >lg van. de natuur ons groenten die, d, alle stoffen onder het vi- vatten, welke ;m thans zo t Help Uzelf ke tijd door. KA W EXTER ie smokkelboot orziet". „En dan van dit schip opetand te be ll. ENGLAND-SPIEL begon op 13 Maart 1943. Niet eerder, zoals door enkelen wordt beweerd. De ge' ruchten, dat de Duitsers reeds eerder verbinding met de geheime dienst in Londen hadden, zijn waarschijnlijk ont staan door het feit, dat de Peiltrup van de S.D. reeds veel vroeger actief was bij het opsporen van geheime zenders, die in Nederland werkten. Maar tussen het uitpeilen van zenders in Nederland en het leggen van radio contacten met Engeland is een hemels breed verschil. Het is bekend, dat op 31 Augustus 1941 de agent Hans Zo mer werd uitgepeild en gearresteerd. Het uitpeilen geschiedde met behulp van peilwagens der S.D., die door het afluisteren van de morse-zendingen steeds dichter het punt van uitzending konden naderen en ten slotte met be slistheid konden vaststellen waar de zender stond. Het was in Bilthoven, Hans Zomer werkte daar ten huize van de familie Sickinga; Jaap Sickinga hielp hem trouw. Beiden werden gearresteerd en hebben hun werk voor de vrijheid la ter voor het vuurpeloton moeten boe ten. Een andere medewerker, Tonny i Fauchy wist te vluchten en vond een schuilplaats in het rusthuis van zus ter P. C. Balk aan de Soestdijkse weg 39, waar men hem in het bed van een 5 verpleegde legde, die in een schuil plaats werd verborgen. De andere dag kwamen de Duitsers een huiszoeking doen, maar zuster Balk wist hen met een zo onschuldig gezicht om de tuin te leiden, dat zij Tonny Fauchy voor de verdwenen verpleegde aanzagen. (Deze verpleegde, de heer Wim Tuyn, heeft, zonder het zich bewust te zijn, later een belangrijke rol gespeeld in het England-Spiel; wij komen daar nog op terug). Bij de arrestatie van Hans Zomer werd door de Duitsers een zeer aan zienlijke hoeveelheid spionnagemate- riaal gevonden. Door het afluisteren had men de code reeds kunnen con strueren, maar men kende niet zijn security-check. Een security-check is een afgesproken teken (verkeerde let ter, omgekeerd getal of iets dergelijks) dat meegeseind wordt om de ontvan ger te doen weten, dat alles in orde is of om hem te doen weten, dat de zaak „besmet" is. Oberstleutnant Gis- kes, die Referatsleiter was van af- F deling III F van de Abwehrstelle, en Joseph Schreieder, die Kriminal-Di- rektor van de S.D. was en later zulk een grote rol zou spelen in het England- Spiel, deden alles wat ze konden om Hans Zomer er toe te brengen zijn security-check prijs te geven. Hij bleef echter hardnekkig zwijgen en de Duitsers konden geen radiospel spe len. In October 1941 peilde de S.D. een zender uit, die werkte in een pand aan het Bezuidenhoutte Den Haag. De agent kon nog vluchten; de S.D. moest zich tevreden stellen met alleen de antenne en een beetje onbelangrijk materiaal. Ook toen konden de Duit sers dus geen spel opzetten. OP 13 MAART 1943 kregen de Duit sers over de zender van de gear resteerde agent Lauwers voor het eerst verbinding met de Engelse ge heime dienst in Londen. En die ver binding die geleidelijk werd uitge breid tot in totaal 18 lijnen bleef bestaan tot 1 April 1944, toen Giskes, bij wijze van sinistere Aprilmop dé relatie afbrak met het seinen van het volgende telegram: „Aan de heren Blunt, Bingham en Co., Ltd. Tot onze spijt hebben wij be merkt, dat u probeert in Nederland zaken te doen zonder onze medewer king. Wij betreuren dit zeer, aange zien wij toch gedurende lange tijd tot wederzijdse tevredenheid als uw alleen-vertegenwoordiger in Holland zijn opgetreden. Wij beloven u echter, de agenten, die u verder nog zult zen den, met dezelfde welwillendheid en nauwkeurigheid in ontvangst te zullen nemen als tot dusver". De Duitsers hadden toen reeds vier maanden de indruk, dat in Engeland de ogen __waren opengegaan en dat men daar het spel „door" had. Dit was inderdaad het geval. Maar eer het zover was waren zes tig geheime agenten, die uit Engeland handen der Duitsers waren gekomen, in handen der Duit sers gevallen; niet minder dan 95 maal verscheen een vliegtuig van de R.A.F. boven Nederland om op de plaatsen, die tevoren draadloos door de Duit sers waren opgegeven, containers uit te gooien. In totaal vielen op die wijze ongeveer 600 containers (die aan pa rachutes naar beneden kwamen zwe ven) voor de voeten van Schreieder en zijn speciale „heide-eommando". Iedere container bestond uit een groot gummi-omhulsel, waarin vijf of zes blikken trommels waren verpakt. In die trommels zaten wapens, munitie, schoenen, regenjassen, bankpapier, oorlogsgeheimen, zenders en peil bakens voor de ontvangst. Wil men cijfers? Drieduizend wa pens, waaronder 150 machinegeweren, 500 stenguns, 2000 revolvers, tien duizenden handgranaten, 300.000 pa tronen, vele tonnen springstoffen en sabotagemateriaal van het nieuwste fabrikaat. Veel er van werd direct doorgezonden naar Berlijn, waar de legerleiding er haar winst mee deed. Bovendien kwam aan geld ongeveer 350.000 aan de parachutes naar be neden; het werd verdeeld tussen S.D. en Wehrmacht. Twintig maanden lang ging dit af schuwelijke spel door. Het is van be lang, te onderzoeken wie de spelers en wie de bedrogenen waren aan beide zijden van de radioverbinding. Daar over in een volgend artikel. is Supeno vermoord? Het Republikeinse bureau te Londen heeft beweerd, dat Supeno, de 28-ja- rige minister voor wederopbouw in de Republikeinse noodregering, door Ne derlandse troepen op Java is „ver moord". In de bekendmaking wordt gezegd, dat mr. Supeno werd onder vraagd. doch standvastig enigerlei in lichting weigerde. De Nederlandse troe pen schoten hem toen door het hoofd", aldus het Republikeins bureau. Republiek verzoekt doorgang De Republiek heeft verzocht om een „tijdelijke doorgang" in Indonesië, tot steun voor het herstel van de ruilhan del met het overige deel van Azie en het gebied van de Stille Oceaan. Dit verzoek werd door de Republi keinse afgevaardigde Utoyo op de bij eenkomst van de Economische Com missie voor Azie en het Verre Oosten te Bangkok naar voren gebracht. Hij zeide, dat een doorgang noodzakelijk was voor het ontvangen van de 20.000 ton rijst die de internationale nood- voedselraad voor-dit jaar heeft toege wezen. CONFERENTIE PREMIERS VAN HET GEMENEBEST Premier A'ttlee heeft in het Britse Lagerhuis bekend gemaakt, dat de eerste ministers van het Gemenebest op 21 April te Londen zullen bijeen komen. Zij zullen kwesties in over weging nemen, die niet volledig be sproken werden tijdens de in October gehouden vergaderingen van eerste ministers, o.a. zekere constitutionele vraagstukken, aldus Attlee. Franse kruideniers zijn de distributie moe De Franse kruideniers hebben besloten tegen de verordeningen der regering in van 5 April af over te gaan tot de vrije verkoop van chocolade, spek, margarine, groenten en eetbare vetten. Olie en alle melkproducten zullen zij van 1 Mei af vrij verkopen. Het besluit is bekend gemaakt na een besloten zitting, welke Maandag avond door het kruideniersver- bond was belegd. Naar, aanleiding hiervan heeft het hoge commissariaat voor de voedselvoorziening een verkla ring uitgegeven, waarin de krui deniers tegen „overhaast optre den" worden gewaarschuwd. Dit zou het vrij worden van de voed- selverkoop in gevaar brengen. Mislukte aanval op trein Dezer dagen werd op de suikeron derneming Djatibarang bij Brebes een met brandhout beladen trein ten zui den van de onderneming in de Djati- bossen tussen Srengseng en Songom door een bende van ruim 100 man aangevallen. Deze bende was bewa pend met een brengun, een Japans machine-geweer en enkele stenguns en geweren. De aanval had plaats op het ogen blik dat arbeiders bezig waren met opladen onder bescherming van zes man ondernemingswacht. Twee wach ters stonden op de locomotief en open den direct het vuur op de aanvallers. De andere vier zochten dekking en openden eveneens het vuur. Zij bleven vuren tot de arbeiders zich in veilig heid hadden kunnen stellen en de ma chinist de gelegenheid had gehad zijn machine in veiligheid te brengen door in volle vaart en onder zware beschie ting langs de smalle bosbaan naar de onderneming te rijden. Eerst daarna trokken de ondernemingswachters zich terug in het bos en kwamen met hun wapens weer op de onderneming. Aan dc leden van de ondernemingswacht en aan de machinist is een beloning toe gekend. Gaen Indonesiërs geëlectrocuieerd De Republikeinse noodregering op Sumatra heeft dezer dagen in een ra dioboodschap verklaard, dat door de Nederlanders 60 Indonesische studen ten geëlectrocuteerd zouden zijn, als représaille tegen de recetnte aanval op Djokjakarta. De vertegenwoordiger van India heeft in de Veiligheidsraad op deze mededeling gewezen en verklaard, dat zijn interventie bij de Veiligheids raad was gevraagd inzake deze wreed heid. Van officiële zijde vernemen wij thans, dat het bericht van iedere grond ontbloot en het product van Republi keinse radiopropaganda is. Z. H. Paus Pius XII herdenkt op 3 April zijn 50-jarig priesterfeest en ont vangt dan van Katholiek Nederland een 100 K.w. korte golfzender, bestemd voor de wereldomroep van Vaticaan stad, daar de tot dusver gebruikte in stallatie niet meer voldoet. Het cen traal comité voor het heilige jaar te Rome heeft een schrijven gezonden aan alle bisschoppen over de gehele wereld om medewerking aan de reor ganisatie en herhouw van radio Vati- cana. Dit moet worden uitgebreid tot een groot zendstation met verscheidene korte golfzenders van groot vermogen voor omroep in Europa. Technisch kunnen dan alle wereldstreken bereikt worden. Een groot terrein is 20 km buiten Rome voor de installatie aan gekocht. Een stichting „Radio anno Santo" is gevormd voor de levering van de door Nederlandse Katholieken te geven korte golfzender. De schen king is mede bedoeld als een concreet antwoord op de aanvallen op de ka tholieken van achter het ijzeren gor dijn. Op 3 April wordt in alle- Neder landse Katholieke kringen een collec te gehouden en op de vooravond daar van zal de actie door de radio worden ingeleid. Een groot aantal vooraan staande katholieke Nederlandse auto riteiten heeft zitting genomen in de Stichting. In het erepresidium nemen de Aartsbisschop en de vier Neder landse bisschoppen zitting. BruneelLapebie wonnen Zesdaagse De Parijse Zesdaagse is gewonnen door het Belgisch-Franse koppel Bru neelLapebie. Het eindklassement leidt: 1. BruneelLapebie (Belg.-Frankr.) 720 pnt. Op één ronde: 2. Bruylandt Adriaenssens (Belgie)) 159 pnt. Op twee ronden: 3. KintVan Steenber gen (Belgie) 341 pnt.; 4. StromAr nold (Australië) 280 pnt.; 5. Seres Pellenaers (Frankr.-Nederl.) 220 pnt. Alle overige koppels eindigden met vier of meer ronden achterstand op de leiders. Soldaten beloond De directie van de Societe Interna tionale de Plantations et de Finance betoonde haar dankbaarheid aan een peloton van 32 Nederlandse soldaten, die de ondernemingen Tobian en Per- lebian onder moeilijke omstandighe den door hun doortastend optreden hebben gevrijwaard van vernielingen, door voor ieder dezer soldaten in Holland een spaarbankboekje te ope nen met een flink geldsbedrag. Het I desbetreffende peloton bezette deze ondernemingen met grote snelheid gedurende de tweede politionele actie waardoor belangrijke vernielingen wer den voorkomen. SOWJET-KOLONEL NAAR WEST- DUITSLAND UITGEWEKEN? Het met Amerikaanse licentie wer kende blad „Abend" verklaart, dat ko lonel Brussin, commandant van een Sowjet-tankregiment in Jena (Sow- jetzone), naar de westelijke zones uit geweken is. Enige leden van zijn staf werden eveneens vermist en de ge heime Sowjet-politie en de Duitse „volkspolitie" waren niet in, staat hen op te sporen. Het officiële Sowjetrussische voor lichtingsbureau te Berlijn ontkende iets van de berichten af te weten. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanset avontuur 24' ,.Pim' Pam en Pom vinden het heerlijk, dat Pepi bij hen is gekomen en ze kunnen niet genoeg luisteren naar de verhalen van Pepi over zijn verre vaderland, Afrika. „Hè, ik zou er best eens een kijkje willen nemen", zegt Pim zuchtend. „Nou. ga dan met me mee", zegt Pepi. „Mijn vader zal je heus goed ontvangen. Hij is de baas over alle apen in ons bos". Nee, dat gaat niet", antwoord Pim. „Moeder zou het nooit goed vinden" „Zeg Pepi", roept Pam dan eensklaps. „Als jou vader baas is over alle apen, dan is hij toch een koning?" „Ja, dat is mijn vader ook!" zegt Pepi. Nu weten Pim, Pam en Pom helemaal niet hoe ze het hebben. De vader van Pepi is een koning. „Ja, maar.dan ben jij een prins?" sta melt Pim. „Ja, dat ben ik ook", ant woordt Pepi weer. „Maar waarom heb je dat dan niet gezegd?" roept Pom. Als je een prins bent, kun je toch zo maar niet ge woon met ons in een hok slagen?" Boeten wegens verkoop van prikkellectuur Het kantongerecht te Sittard begon gistermiddag met de behandeling van de zaak tegen D. en P., die ervan wor- deïf beschuldigd lectuur te hebben ver kocht, welke in staat werd geacht om de zinnelijkheid van de jeugd te prik kelen. Bij het begin der behandeling zeide de kantonrechter, mr. P. J. H. M. Hobus, het wenselijk te achten de zaak met gesloten deuren te behande len, omdat openbare behandeling de openbare zedelijkheid zou kunnen schaden. De verdediger, mr. O. G. Veenstra uit Amsterdam, had bezwaren tegen een niet openbare behandeling. Er werd evenwel toch toe overgegaan. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie eiste achtmaal f 50 boete subsi diair 25 dagen hechtenis en een voor waardelijke straf van f 100 subsidiair 50 dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Verhoging van ziekenhuis tarieven Volgens de prijzenbeschikking zie kenhuistarieven, mogen de wettelijk geoorloofde prijzen, welke voor ver pleging in ziekenhuizen en sanatoria in andere klassen dan de laagste vóór de inwerkingtreding van deze beschik king ten hoogste mochten worden be dongen of aanvaard met ingang van 1 April worden verhoogd met ten hoog ste 1.per verpleegdag. Een zelfde verhoging mag ten aan zien van de laagste klasse worden toe gepast tenzij vóór de inwerkingtreding van deze beschikking de wettelijk ge oorloofde prijs per verpleegdag: 8. of meer bedroeg, in welk geval geen enkele verhoging mag worden toege past, of meer dan 7.doch minder dan 8.— bedroeg, in ifrelk geval de verpleegprijs mag worden verhoogd tot ten hoogste 8.per verpleegdag. Duindigt heeft de primeur Vier maanden geleden is de totalisatorwet bekrachtigd. Maanden heeft het geduurd om dc regering te overtuigen dat het beter was het wedden op de paardenrennen wettelijk toe te staan, waardoor een belangrijk bedrag in 's Rijks schatkist zal vloeien, dan het publiek aan de genade van de bookmakers over te leveren. Er wordt toch gegokt, heeft men uiteindelijk in Den Haag geredeneerd en dan is het beter een en ander in normale banen te leiden, waardoor excessen worden voorkomen. Met de komst van de totalisator-wet is er echter nog meer in het Nederlandse draf- en renwezen veranderd. De „Stichting Nederlandse Draf- en Renwezen" zag het licht benevens de „Stichting Totalisator Nederland". In beide stichtingen hebben vertegenwoordigers van verschillende departementen zitting genomen, terwijl de voorwaarden waaraan de draverijen en rennen moeten voldoen, een garantie inhouden dat geknoei bij de paardensport zo niet geheel en al, tot het minimum wordt beperkt. Donkere dagen voor „bookies" Met de terugkeer van de totalisator staat men nog slechts aan het begin van de doeleinden welke worden na gestreefd. Het is namelijk zo dat de „Toto" niet alleen belangrijk is voor de paardensport. Naast de schatkist zullen ook de verschillende veefok- fondsen, de Nederlandse draf- en vol bloedfokkerij en de stichting Neder landse Draf- en Rensport er wel bij varen. Het is duidelijk dat de fokkerij nauw verband houdt met de sport en eveneens is duidelijk dat beiden een grotere bloei tegemoet gaan als een belangrijk deel van de weddenschap pen hiervoor wordt afgezonderd, het geen alleen mogelijk is bij een totali sator en niet bij de „bookies" die er alleen zelf voordeel bij hebben. Rationeel systeem. Hoe de resultaten van de totalisator zullen zijn is voor een ieder nog on duidelijk. Met geen mogelijkheid valt te berekenen hoe het publiek zal re ageren en hoe derhalve de omzetten zullen zijn. Wel is nu bekend welk systeem ge volgd zal worden en waarvan Duindigt aanstaande Zondag de primeur in Ne derland heeft. Op de Belgische renbaan Stockel heeft Henri Calomne enige tijd geleden een systeem geïntroduceerd dat als 't meest rationele en modernste op dit gebied moet worden beschouwd.. Op alle Nederlandse banen en baantjes zal ditzelfde systeem, dat voldoende waarborgen tegen fraude en bedrog waarborgt, worden gebruikt. Deze totalisator heeft zoals begrijpe lijk een reglement. De voornaamste bepalingen hiervan zijn. „Mieke" naar Indonesia Enkele bekende radiomedewerkers, te weten mej. M. Melcher (bekend als „Mieke" van de rubrifek Hersengym nastiek, van d. AVRO), mej. Hetty Ro- senfeldt, Wim de Vries en de tenor Henk Viskii, zullen door de NIWIN worden uitgezonden naar Indonesië. Op 8 April a.s„ des avonds om half tien, zullen zij per vliegtuig van Schiphol vertrekken. Ook de bekende radioreporter Dick van Rijn zal, met de welwillende mede werking van de Wereldomroep, een NIWIN-tournée door Indonesië maken. Gedurende enige "maanden zal hij daar voor de militairen causerieën houden over verschillende sportonderwerpen. Onderzoek naar gebeurde te Peniwen Van officiële zijde wordt vernomen, dat ingevolge een opdracht van de le gercommandant, om een uitvoerig on derzoek in te stellen naar het voor gevallene te Peniwen, de territoriale commandant van Oost-Java een com missie heeft ingesteld, bestaande uit officieren van de Kon. Landmacht en het KNIL. vertegenwoordigers van het Binnenlands Bestuur en een verte genwoordiger van de procureur-gene raal. Deze commissie heeft uitgebreide bevoegdheden gekregen. Haar op dracht luidt over depe zaak een uit voerig en gedocumenteerd verslag in te dienen. CHINESE TROEPEN BEZETTEN STAD IN FRANS-INDO-CHINA. Komende uit de Chinese provincie Kwantoeng zijn Chinese communisten Moncay, ten N. O. van Tonkin, binnen gedrongen. Zij hebben de stad geplun derd terwijl de Franse en inlandse troepen zich in de citadel verschansten. Versterkingen zijn op weg. ISRAELISCH-TRANS JORDAANSE OVEREENSTEMMING. De delegaties van Israel en Trans- jordanie hebben gisteren een ontwerp wapenstilstandsovereenkomst goedge keurd. De leiders der delegaties zullen dit ontwerp aan hun respectieve rege ringen voorleggen. 1. De eenheden van de weddenschap- Pen zijn f 1, f 2.50, f 5 en f 10. 2. Door een wedder mag per wed strijd niet meer worden ingezet dan f 10 winnend en plaats. 3. Personen beneden de achttien jaar mogen geen weddenschappen afsluiten. 4. De verkoop van wedbiljetten wordt gestaakt bij het geven van het startsein. Speciale recherche. De stichting Totalisator is het ernst dat het wedden bij bookmakers met kracht zal worden tegengegaan. Het zal duidelijk zijn dat men tegenover de regering en het Nederlandse volk en in het bijzonder tegenover allen die hun medewerking hebben verleend om de totalisator te doen herrijzen, zede lijk verplicht is het vertrouwen niet te beschamen. Derhalve dient er voor gewaakt te worden dat de totalisator niet ten onder gaat aan de manipula ties van de bookmakers. Er is een speciale recherche in het leven geroepen welke met vérgaande volmachten op de banen en andere operatieterreinen van de bookies werk zaam zal zijn. Het staat bij voorbaat reeds vast dat strenge straffen aan bookmaker en speler die worden be trapt gegeven zullen worden. De eige naren die zo dom zijn. om bij een book maker te gaan spelen worden levens lang van de Nederlandse banen ge weerd. Legatreraad van Joegoslavië neem? ontslag Naar wij vernemen heeft de heer Streten Stojakovic legatieraad aan het gezantschap van Joegoslavië in ons land, om persoonlijke redenen ontslag aan zijn regering aangeboden. De heer Stojakovic, die reeds geruime tijd in diplomatieke dienst is, werd in Juni 1947 aan de Joegoslavische legatie in ons land verbonden. Wij vernemen ver der. dat de heer Stojakovic in het bui tenland zal blijven. DE MOEDER DIE HAAR KIND IN DE STEEK LIET. Gistermorgen werd de 26-jarige Aag je de H. de B. die op 5 September '48 haar 2-jarig kind in de hal van het Apollotheater te 's-Gravenhage achter liet, door de Haagse rechtbank niet strafbaar verklaard, doch haar opne ming in een krankzinnigengesticht werd bevolen. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7% 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Lijdensoverdenking 8,45 Muziek 9,45 ,,De zee blijft vrij" 10,00 Peter Kreu- der speelt 10,15 Geestelijke liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Quentin Maclean, orgel HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Vara- varia 6,30 Metropole-orkest 7,00 Le zing doo'r H Suurhoff VPRO: 7,15 Nieuws ut Indonesië 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Arturo Tos- canini dirigeert 9,00 Na vijftig jaar (hoorspel) 10,00 Kwartet Jan Cordu- wener 10,25 Volksliederen 10,45 Van beek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Oklahoma VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Piuk de dag 12,33 Promenade-orkest NCRV: 6,00 Leger des Heils-kwartier G,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse orga nisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voorlichtingsdienst ant woordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Studio-Steravond 9,30 Familie-competi tie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano-duo 10,45 Avondoverdenking 11,15 Sweelinck-kwartet 11,45 Gramo- foc-nplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 10,15 Arbeidsvitaminen 12,38 Zangvaria 1,20 De Kwintetspelers 6,15 Sportpraatje 6,30 Pierre Palla, orgel 7,00 Pepi, radiostrip 7,10 Avro's avondschool 7,45 André Kostelanetz en orkest 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Radio Philharmonisch-orkest 9,00 Julius Caesar (hoorspel) 10,05 Melodie en rhythme 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Reportage biljarten 11,25 Gramofoonplaten 61 IN DE DOOR Residentie TJEERD AD EM A „I weet 't niet", zei de agent. „Waar bennen je kleren?" Steensma wendde het hoofd af. De inspanning v- het denken bezorgde hem hoofdpijn. ■•U moet morgenmiddag nog maar's terugkomen", ried de zuster. „Dan is ■e vast wel /at beter bij zijn posi- ti ven." De politieman knikte en stond op. „Misschi komt er wel iemand om 'm te herkennen", zei hij. „Als ze naar 'm vragen, moet u ze maar toelaten". ,,'k Zal het aan de nachtzuster zeg gen", beloofde de zuster. Ze schudde opnieuw het kussen op en stopte de dekens zorgzaam om het gezwachtel de hoofd. „Ga maar weer slapen, baasje". De agent groette en stapte de zaal uit. „Misschien is 't ie wel een beron", fluisterde de man in het baaien hemd. „Wie zal 't zeggen", antwoordde de zuster glimlachend. „Heeft Jansen z'n pilletjes al gehad?" ,,'k Heb geen slokkie water, zuster", piepte een mannetje, dat in een bed bii het raam lag. „Komt voor mekaar, mijnheer On geduld!" riep de zuster. „En nou stil zijn, mannen. We gaan slapen!" Ze liet de gordijnen zakken en draai de hier en daar een nachtlampje aan. „Wel te rusten, mannen!" „Wel te rusten, zuster". Toen ir. Steensma de volgende mor gen waker werd, was het daglicht nauwelijks tot het ziekenzaaltje door gedrongen, maar de zuster, geassis teerd door enkele leerling-verpleeg sters. had de mannen van haar afde ling wakker gemaakt. Er moest gewassen en getempera tuurd worden en het zaaltje was vol ieven en beweging. Steensma keek er een ogenblik naar zonder de aandacht van zijn buurman te trekken. Sommige patiënten zaten half op gericht in bed. De man in het baaien hemd was in een pyamajasje gestoken en de zuster haalde een kam door zijn haar. Ze ging twee passen achteruit en nam hem met een critische blik op. „Ziezo", zei ze tevreden, „nou kun je voor 't front komen. Je kunt nog wel zien, Govers, dat je vroeger een mooi kind bent geweest". De patiënt Govers lachte gevleid. ,,'k Heb nog een pertretje as kleine jongen zijnde met 'n matrozenkraag", legde hij uit. ,,'k Zal m'n vrouw eens vrage om 't eens mee te brenge. Dan kan u 's kijke, zuster". „Hè ja", zei de zuster zonder veel enthousiasme. „O, kijk eens, Jan zonder naam' is ook present. Goed geslapen, baasje?" Ir. Steensma knikte. Zijn hoofd deed minder pijn, zijn herinnering was te ruggekeerd. Hij was bijna in staat om de situatie min of meer komisch te vinden. „Moet ie ook gewassen worden?" in formeerde een gedienstige leerlinge. „Och, nee", zei de zuster. „Hij is zo netjes verpakt, laat 'm maar liggen, tot de dokter geweest is". „Hallo!" riep een oud mannetje in het bed naast de ingenieur. „Ben je wakker, vader?" Steensma knikte. „Dat's fijn", zei het mannetje, „dan kunnen we„ noggerus prate. Hoe kwam je nou ifi dat plantsoentje, buur?" Steensma haalde de schouders op. Wat bazelden ze nou weer over een plantsoentje? ,,'k Heb m'n poot gebroke". legde het manetje uit. „Bovc van 't kerk dak gegleë. 't Is een merakel, dat 'k nog leef". Steensma knikte. ,,'k Kwam eerst in de goot terecht. Dat is m'n geluk geweest, mot je maar rekene. Anders was ik hardstikke „Boenders!" riep de zuster waar schuwend. „Laat 'm nou nog een beet je met rust. Je kunt de hele week nog vertellen". „Jawel zuster", repliceerde Boen ders. ,,'k Zou wellerus wille wete, wie of die gabber eigenlijk is. 't Is net of ik 'm kan, maar ik ken zo weinig van z'n snuit zien. As ie een rooie sik heeft lijkent ie sprekend op 'n broer van de melkboer bij ons op 't grachie". „Wacht nou maar tot de dokter ge weest is", zei de zuster kalmerend.. Ir. Steensma zuchtte en, viel in een lichte sluimering. Toen hij ontwaakte, was er om zijn bed een kamertje van dichtgeschoven gordijnen gemaakt, dat hem deed den ken aan een poffertjeskraam, waar hij als jongen wel eens Franse wafels had gegeten. Een klein mannetje met een bolrond hoofdje keek hem door twee helder gepoetste brilleglazen aan. „Dit is de patiënt, dokter," zei een jonge vrouw, die een nonnenkap droeg. ,Ah.... juistzo zoja jazei de doketer. „Laat 'm straks maar 's op de verbandkamer brengen, dan zullen we 'm eens nakijken. Heb .ie nog pijn, ouwe heer?" Steensma schudde ontkennend het hoofd. „Mooi, mooi," zei de dokter. „Kun je je armen en benen nog bewegen?" De zuster wilde de dekens opslaan, maar de dokter wuifde elk verder weg. „Laat maar, laat maar, straks pellen we 'm d'r wel uit". Hij schoof, de gordijnen terzijde en stapte op het bed van de man in het pyamajasje af. Hij legde zijn korte armpjes op de rug en bewoog zijn rechter hand regelmatig heen en weer als een hond, die met zijn staart kwis pelt. „Wel wel," zei hij tevreden. „U ziet er goed uit. U bent aangekomen, zou ik zeggen. Wat zou u er van denken, als ik u morgenochtend eens naar huis liet gaan. Wat zal uw vrouw opkij ken". De man in het pyamajasje ging recht over eind zitten en keek de dok ter verbaasd aan. „Verrek!" zei hij, „ik kan u niet eens. 'k Ben hier gister pas gekomme, omdat ik vanmorrege van een dub bele breuk geopereerd mot worre." De dokter keerde zich haastig om cn kuchte. Wordt vervolgd. t:

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5