i Westeuropese ministers te New Yorlt avontuur Res identie Het geitje, dat niet grazen wilde Een lastig geval mmm 11 Haarwassen 'n genot Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur :!wfl Cvm ¥vV' maar-"m ffl&iMte&PM ZAK VOL MMy'iïi Betogers richten zich tegen Bevin Dean Acheson brengt Duitsland ter sprake De begroting van Overzeese Gebiedsdelen Het Radioprogramma Vri Verdrag in strij en overe Moskou: Geen pact van zelfverdediging Indonesië voor de Algemene Vergadering Weerbericht 't Was nog volop zomer, toen ik het geitje, waar ik je nu van ga vertellen, voor het eerst buiten ontmoette. Ik Vond het dadelijk een aardig beestje en had het zo wel willen meenemen, maar dat kon en mocht natuurlijk niet. Met een kort eind touw stond het vast gebonden aan een paaltje. Blijkbaar had het niets geen schik. Klagelijk mekkerde het. als vroeg het om hulp. Zodra ik het dier over zijn kopje aaide, maakte het de dolste sprongen. Hoe graag was ik erbij gebleven, maar ik moest weg. Dikwijls echter kwam ik terug en telkens, als het dier mij zag, hadden Wij samen pret. Totdat ik op een goede dag verhuisde. Toen ik heel veel weekjes daarna nog eens het geit je wilde zien, was het verdwenen. „Jammer", dacht ik, „dat zie je nooit meer". Maar het gaat vaak zo heel an ders dan je denkt. Vorige week moest ik voor de ophaalbrug wachten. Ter wijl ik met aandacht volgde, hoe de schipper zijn schuit handig tussen de bruggenhoofden doorboomde, hoorde ik opeens naast mij het bekende ge- Deze week mogen jullie verborgen dierennamen zoeken in de volgende zinnen: 1. Om goed te leren breien moet je vaak oefenen. 2. Broertje heeft zich onder de tafel verscholen. 3. Na appels en peren komen er weer aardbeien. 4. Je hebt die lap aardig gebor duurd. 5. Ik lach er telkens weer om wan neer ik op het ijs val. 6. Vader dacht dat Rob eerlijk de waarheid sprak. Wie kan de zes namen vinden? Schrijf ze maar onder elkaar op en zend de oplossingen vóór Zondag 10 April naar het bureau van dit blad. Wanneer je dit prijsraadsel niet dadelijk kunt inzenden, knip het dan even uit de krant en bewaar bet, want dit raadsel zal de volgende week niet herhaald worden in de Jeugdkocrler voor de oudere jongens en meisjes. Jacky en Wim, twee kleine broertjes, haalden dikwijls ondeugende streken uit. Op een morgen, toen moeder het druk had en de bengels 't haar weer zö lastig maakten, deed zij de keu kendeur open en stuurde de jongens dè tuin in. „Nu moeten jullie maar een andere mama zoeken hoor! Zulke ondeugende jongetjes wil ik niet meer hebben". Jacky nam Wim bij de hand en moeder zag haar zoontjes langzaam döor de tuinpoort verdwijnen. Een paar minuten later werd er aan de voordeur gebeld en toen moeder opendeed, zag zij Jacky en Wim staan, allebei met een vinger in de mond. „Wij zijn bij de andere mamma ge weest, maar die wil ons niet hebben", zêi Jacky. mekker. En ja hoor, het was mijn ver trouwde geitje: ik zag het dadelijk aan zijn goede snuit. Maar stel je voor; nu reed hij deftig in een auto; een geit in een auto. Ik moest er hardop om lachen. Maar niet alleen Was ze daar. Naast het dier zaten twee aardige kindereh, een jongen en èen meisje. Je Zag da delijk, dat liet broertje en zusje moes ten zijn. „Waar ga je met mijh Vriend je heen?" riep ik door het gesloten portierraampje. Direct lieten ze dit zakken. „Kent U hem?" vroegen ze nieuwsgierig. „Dat zou ik denken! Het is toch hetzelfde beestje, dat een tijd je geleden nog langs het kanaal aan een paaltje stond vastgebonden. Daar scheen het niet vêel schik te hebben". „Ja, dat is hij", antwoordde het meis je verheugd. „Hij is ook U nog niet vergeten. Hoor hem eens mekkeren. Wilt U soms eens zien, waar hij tegen woordig is? Als U éven meerijdt: het is niet zo ver hier vandaan. Vader Vindt het wel goed". Een gezicht knikte vriendelijk achter het stuur en ik stapte in. Naast twee kinderen met eén geitje in het mid den; geen alledaagse rit. Al gauw kwa men we aan een mooie boerderij, waar van alles te Zien was. Kippen en gan zen liepen aan de voorkant in het gras. Achterom ging het naar de koestal. In een keurig afgeschoten hok kwam een ander geitensnuitje om de hoek glu ren. „Hier is het veel gezelliger vöor hem, dan alleen langs het kanaal te moeten staan", zei het meisje, dat Mies heette. Daar aan het Water werd hij zo mager; hij wilde maar niet eten. Op weg naar school kwam ik er el ke dag voorbij. Eens op een avohdheb ik hem mee naar huis genomen, Wat vonden ze het allemaal een lief dier. Vader wist van Wie hij was, nog wel een kennis van hem. Nog diezelfde avond heeft hij hem voor ons gekocht. Maar tochna een paar dagen wil de het geitje weer niet eten en blaat te vaak zo verdrietig. We dachten, dat het ziek was, maar zijn vroegere baas wist wel beter. Hij moest gezelschap hebben. Zo alleen aan het water, daar kon ons geitje niét tegen. Daarom heeft vader na een paar weken een speelkameraadje er bij gekocht, die U hier ziet staan. Vanaf die tijd heeft ons beestje Weer schik. En eten doet het als de beste; dat moest U eens zien". Dat het schik had, hoefden ze me niét te vertellen; dat zag ik zo wel. Toén ik afscheid nam, moest ik be loven. ons geitje van de zomer nog vaak te komen opzoeken. HERHALING LENTE-PRIJSVRAAG. De vorige week gaf ik de jongelui van 12 tot 16 jaar een Lente-prijsvraag op. Deze week wordt die prijsvraag nog even herhaald in de Jeugdkoerier voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. De vraag was: Wie kan voor de vol gende keer een aardig lente-gedichtje van vier regels maken? Deze prijsvraag is dus alleen voor jongelui van 12 tot 16 jaar. Wij Verloten mooie boeken onder de inzenders of inzendsters van de beste gedichtjes. ONZE MEDEDELINGEN. Nu de prijsraadsels geregeld werden herhaald, raakten veel kinderen vaak in de war en zonden het verkeerde raadsel in. In het vervolg Wordt het prijsraadsel voor de kinderen van 6 tot 12 jaar dus alleen opgegeven in hun eigen Jeugdkoerier, die één keer in de veertien dagen verschijnt. Het wordt dus na een week niet meer herhaald in de Jeugdkoerier voor de oudere dus om dat het prijsraadsel wordt jongens en meisjes. Denken jullie er overgeschreven of uitgeknipt! Er waren deze week Weer twee briefjes zonder naam, Op een briefje stond een mooi plaatje van een schaap herder en het andere was van iemand die met de auto naar Heemskerk is geweest. De naam van de grote Nederlandse stad was AMSTERDAM en in de tan den van de kam kwamen de Woorden: auto, stal, egel, drie en maan. A M S T E R D A M U T G R A T A E I A 0_ _L L_ E De prijzen werden gewonnen door: Elly Wurtz, Kerkweg 6 A, Heems kerk N.-H. (9 jaar). Alic Hildering, Westerstraat 13, Enk huizen. Peetcr de Geus, Stroet B. 161, St. Maarten N.-H. Netta Ellen, Wilhelminalaan 24, Den Burg, Texel. Cees Blom, Westerweg 61, Alkmaar. Gefeliciteerd hoor! De boeken wor den toegezonden. VOOR JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN 25. Pirn, Pam en Pom zijn werke lijk een beetje geschrokken, nu ze ho ren dat Pepi een prins is! „Ja, maar als je een prins bent, dan kun je toch maar niet zo bij ons blij ven?" roept Pam weer. Wij zijn maar hele doodgewone honden en u bent.... „Doe me één genoegen Pam", valt Pe pi hem in dr rede. Begin me alsje blieft niet met u aan te spreken. Jul lie zijn mijn beste vrienden en ik zou me geen raad weten, als daar nu Ver andering in zou kómen, alléén omdat je nu gehoord hebt, dat ik een prins ben. Blijf me alsjeblieft precies zo be handelen, als jullie altijd gedaan hebt". „Goed Pepi, dat beloven we, zegt Pim plechtig en geeft hem een poot. „Mooi, dat is de rede. Hier bij jul lie wil ik alleen maar Pepi zijn en nie mand anders. Mocht ik nog ooit in Afrika terug komen bij mijn Vader dar. wil ik wel weer een prins wezen, en dat zal ik dan ook wel moeten. Maarhier bij jullie wil ik alleen maar Pepi zijn en niemand anders!" Voor jongens en meisjes van 6 tot 12 Jaar. Beste jongens en meisjes, wij gaan vandaag beginnen met het briefje van Henny Koreman, wel bedankt voor het zilverpapier, meisje. Wat heb je dat keurig verzonden! Cees Blom, jongen, wat heb jij ons geweldig veel post zegels voor de zieken gezonden. Hartelijk dank hoor! Zou je deze kam wel wil len ruilen voor jouw kam? Ik vind vijf tanden toch wel een beetje weinig. Jij ook"' Jaap Zwaan, wat fijn dat er weer bericht van Piet was. Gaat alles goed? Jij bent een eindje weg geweest zeg! Helemaal naar Zwolle. Was het prettig en heb je een mooie reis gehad? Dlnie Tijssen, ik wist niet dat er opk paarse narcissen bestonden. Misschien bedoel je hyacinten. Die ruiken zo heer lijk, weet je wel. Marianne Rijs, die eerste brief was erg gezellig, meisje. Je kunt dus al aardige stukjes op de piano spelen. Dat heb je vlug geleerd hoor! Margreet Roos, heeft je Oma eeh prettige verjaardag gehad? Ja, de Paas- vacantie is al weer in aantocht. Dan komen ook de rapporten. Wat denk je Margreet, zou 't meevallen? Rob Reyngoud, neen, je kunt nog niet meedoen met de raadsels voor jongens en meisjes boven 12 jaar. Ik wil best geloven dat je ze wel kunt oplossen, maar toch moet je nog een jaartje wachten, Rob. Rietje de Beer, ook jij zond het verkeerde raadsel in. Jammer Zeg!, want daar kun je geen prijs mee winnen. Vera v. d. Zeyden, ik bemerk dat jij trouw met ons meedoet. Fijn hoor! Houd maar vol, meisje. Annie Jonker, wel bedankt voor de postzegels. Heb je al veel plaatjes geruild? Je hoopt dat je nu ook eens gauw een boek wint. Ja, dat kan ik begrijpen, maar toch mag je nog niet mop peren, Anneke, want je hebt in Januari nog een boek gewonnen. Groeten aan Time en Willie! Peter de Geus, prettig dat je met ons mee gaat doen. Je stelt mij eên heleboel vragen, zeg! Ja, als je een boek wint dat je al hebt, dan mag je het ruilen. Iedere week worden er vijf briefjes uit de stapel_rne_t goede op lossingen getrokken. Dat zijn dan de prijswinnaars, Peter. Begrijp je nu een beetje hoe het gaat? Willy v. d. Gulik, ik dank je hartelijk voor de doos met zilverpapier, theelood en postzegels. Je hebt góed om de zieken gedacht hoor. Ja, 't is heel erg om altijd ziek te zijn. Kinderen die gezond zijn, kunnen zich dat vaak moeilijk voorstellen. „Lentekoningin", vond je het verhaal van die vogels zo leuk? Ja, ze zijn ook allemaal weer zo druk in de weer met het bouwen van nestjes, 't Is grappig om te zien. Bedankt voor de postzegels, meisje! Sia van Voorst, Winnie Rothschild en Joost Daalder, wat hadden jullie de oplossingen leuk versierd! Henk van Osch, hartelijk dank voor de postzegels, jongen. Je helpt ons trouw sparen. Truusje Schermer, het raadsel Was toch keurig in orde hoor. Vond je het erg moeilijk? - Wim Wahlers, was de film van'Roodkapje mooi? Jammer dat je zusje eventjes bang werd. Hoe oud is zij, Wim? Ik vond nog zilverpapier in je briefje. Bedankt hoor! Jan Schipper, ja, dat was een hele onderneming om zo'n tocht te maken als je voor 't eerst op een fiets zit. Het zal nog heel moeilijk zijn om het schip daar Weg té slepen. Jan. Ik ben er benieuwd naar hoe dat zal gaan, Jettie Scheüer, ja. ik vind die map erg mooi. Heeft Bep een gezellige verjaardag gehad? '!lj V Rempt. ik zie de kinderen tegenwoordig weer zoveel touwtje springen. Doe jij dat ook als je uit school komt? Helmie Koops, ik denk dat je op 29 Juli, 1938 bent geboren. Heb ik dat goed? Neen meisje, dat was geen fout, die jij had gevonden. Het meervoud wordt met ie geschreven. Coba Kramer, hartelijk dank voor de postzegels, sigarenbandjes en het zilverpapier. Ja, ik kan be grijpen dat je zin hebt in die uitvoering. Marietje Stavenuïter, ik hoop dat je weer spoedig onknapt, meisje. Wordt je al een beetje bruin onder de hoog- tezon? Sient.ie Winkel, ja, ik ken wel een paar van de meisjes die jij op noemde. Leuk dat je zoveel dieren hebt. Is het toneelstukje goed geslaagd en was jij een mooie fee? Jan de Lange, wat heb jij die bloemen prachtig ge tekend! Ik zal de tekening bewaren. Wel bedankt hoor! Greetje v. d. Veer, ja, al die dingen sparen wij voor onze zieken. Gezellig dat je bij Tini in de klas zit. Houd jij ook zo van dieren? Tini Gerritsen, wat leuk dat je jonge ko nijntjes hebt. Wie zou daar nu niet blij mee zii. Het lijkt mij erg gezellig op dat handwerk-clubje waar jij naar toe gaat. Harm Smidt, hartelijk dank voor de mooie tekening en de postzegels. Ik dacht de vorige keer werkelijk dat je een paling had getekend, omdat hij naast een man lag die stond te vissen. Heb je een fiets gekregen? Wat een pracht-cadeau zeg! Dé Veerman, fijn dat je postzegels gaat sparen. Dik Leegwater, wel bedankt voor al die postzegels, 't Is bij jullie echt lente, met al die jonge dieren. Max lijkt mij een slimmerd, Dik. Teuni Beets, ja, 't is jammer dat er een lammetje dood is gegaan. Maken de anderen het goed? 't Is wel erg goed om de verkeersregels te leren. Doe er je best maar op. Tcuni. Trijntje Sanders, Sanda Wittcbol, Corrie Stavenuiter, Kees Smit. Gei'rit Groot, Illeke Winkel. Tiny Appel, Nico Pirovano, Martha Koster. Willv Nijkamp, Marietje Kok, J. Kant, Anneke v. d. Lenden. Alie Hilde ring, Pteterhel v. d. Brink en Greetje Schuitemaker, jullie allen heet ik hartelijk welkom in onze Jeugdkoerier. Jongens en meisjes, de briefjes voor de volgende keer verwacht ik graag vóór Zondag 10 April. Denken jullie er ook ohi dat het prijsraadsel de volgende weck niet meer wordt herhaald!! Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET. Tijdens de grootste persconferentie, welke ooit aan boord van een schip is gehouden, heeft Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, onder meer verklaard, dat de ondertekening van het Atlantische Pact het culminatie punt zou zUn van de pogingen om een heid onder de vredelievende landen te brengen, aan te zetten tot saamhorig heid en voor komende generaties oor log te voorkomen, De steun van de landen alleen was niet voldoende, ook was de steun nodig van de enkeling. Het welslagen van de poging vrede en veiligheid voor de komende generaties te brengen hing er geheel van, af hoe de landen toonden te kunnen samenwerken. Op dat ogenblik vestigde een ver slaggever Bevins aandacht op een rij posters, die zich tegen zijn aankomst verzetten. Hij haalde zijn schouders op en zeide dat dit hem eraan herinnerde, dat hij zelf postte. Hij had zelf rijen posters van verschillende aard georga niseerd. Onder het wakend oog van de ge heime dienst en êeh, sterke politie afdeling liepen B00 demonstranten met borden, waarop te lezen stond: „Blijf van Israel af" en „Wij willen vrede", voor het schip heen en Weer. Zij hadden zich verspreid, voordat Bevin de Queen Mary verliet. Betogers, die post hadden gevat in de buurt van de aanlegplaats van de „Queen Mary", wierpen eieren en tomaten naar de auto, waarin Bevin had plaatsgenomen. Drie manifestanten zijn aangehouden. Minister Stikker Bij zijn aankomst te New-York ver klaarde minister Stikker tegenover ver slaggevers: „Het Noordatlantische pact zal zeker vrede en veiligheid in West- Europa bevorderen". Ook de Belgische minister, Paul Henri Spaak, liet zich optimistisch uit. Hij zeide van oordeel te zijn, dat het pact „geheel binnen het kader der V.N. valt en een versterking der V.N. zal betekenen". Op de vraag van een ver slaggever of de Sowjet-Unle het hier mee eens zou zijn, antwoordde minister Spaak lachend: „Vraag dat aan Gro. myko, hij is een autoriteit op dat ge. bied". De Luxemburgse minister van bul, tenlandse zaken, Bach, zeide, dat het pact de goedkeuring wegdroeg van de overweldigende meerderheid van het Luxemburgse volk, de communisten i uitgezonderd. De Amerikaanse minister van Bul. tenlandse Zaken, Acheson, verklaarde op een persconferentie, dat bij het vraagstuk Duitsland met de ministersi van Buitenlandse Zaken van de Noord atlantische landen, die in Washington arriveren om het Atlantisch Pact te tekenen, zou bespreken. Naar Acheson verklaarde, waren er drie voornnme j oogmerken achter iedere bespreking van het Duitse probleem:-1. Duitsland f beletten, dat het nogmaals een bedrel.i ging van de wereldvrede zou kunnen! worden. 2. Herintegratie van Duitslanj" in de gemeenschap van Europa all een constructief en vredelievend lid_ 3. Het toekennen van meer verant.j woordelijkheid aan de Duitsers bij de regeling van hun eigen zaken, Achesont zeide, dat bijeenkomsten tussen de mi.| nisters van Buitenlandse Zaken det! landen van het Atlantisch Pact steeds! vaker zouden wordgn gehouden en zij! de tenuitvoerlegging van het pact, de economische voortuitgang van West- Europa en alles, wat de wereldvrede raakte, zouden betreffen. Zaterdagoch tend zou er een vergadering zijn van ministers van Buitenlandse Zaken van de Noordatlantische landen ter bespre king en, naar hij hoopte, goedkeuring van de tekst van het peet. Op deze! vergadering zouden zij waarschijnlijk ook andere aangelegenheden, als de or ganisatie van de raad en neven-com-1 missies, die zullen worden gevormd ter uitvoering van het Noordatlantisch verdrag overwogen worden. In de Memorie van Antwoord op de begroting van Overzeese Gebiedsdelen hebben Vele leden de vraag gesteld, of binnenkort de benoeming van een nieuwe minister van Overzeese Ge biedsdelen kan worden verwacht, dan wel of de regering hèt minder gewenst acht daartoe over te gaan vóór de zo nabij geachte sóuvereiniteitsover- dracht. Tevens werd gevraagd of de regering haar beslissing, dat de Repu blikeinse leiders voorshands niet naar Djokja zullen mogen terugkeren, hand haaft. Sommige leden zouden gaarne een uitvoerig bescheid ontvangen op de vraag, in hoeverre plantages, fabrie ken en andere ondernemingen in In donesië intact warén gebleven en Welke verwachtingen er bestaan met betfekking töt het herstel Van dë pro ductie. Millioenenlegers in China Luidens een verslag van de staf te Nanking, dat aan het parlement is voor gelegd, heeft het nationalistische leger nog verscheidene honderdduizenden manschappen meer dan het communis tische leger. Het hoofd van de algemene leger staf, generaal Koe Tsjoe Toeng, heeft ter vergadering van de wetgevende Joean verklaard, dat de totale getal sterkte der communisten, de plaatse lijke militie ten Zuiden van de Jangste inbegrepen de 3.950.000 manschappen niet overtreft, terwijl de nationalisti sche strijdkrachten, die vijf millioen soldaten omvatten, tot ongeveer 4 mil lioen izijn geslonken. De generaal heeft er aan toegevoegd, dat het communistische gevechtsleger ir, totaal 2.570.000 mansbhappen telt. Vervolging tegen Amerikaans generaal Een woordvoerder van de staf clcr Amerikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat een vervolging is ingesteld trgèn de Amerikaanse geheraal Clay ton Bissell, naar aanleiding van een in Augustus 1.1. te Washington gevoerd onderzoek na ontvangst van een ano niem schrijven. Deze brief maakt ge wag van zekere transacties, die dooi de generaal zouden zijn gedaan, toen hij attaché was bij de ambassade der Verenigde Staten te Londeh. Het Engelse elftal Voor de wedstrijd tegen Schotland, I welke Zaterdag 9 April in het Wem- bley-stadion zal worden gespeeld, werd het Engelse voetbalelftal als volgt ga- mengesteld: doel Swift (Manchester City); achter: Aston (Manchester Uni- j ted) en Howe (Derby County); mid den: Wright (Wolverhampton Wande rers), Franklin (Stoke City) en Cock» I burn (Manchester United); voor: Mat- thews (Blackpool), Mortensen (Black pool), Milburn (Newcastle United), I Person (Manchester United) en Finney (Preston North End). VOOR HEDENAVOND HÏLVERSUM I. 301 lil Nieuwsberichten I om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,15 Land* en I Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten l 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het I actueel geluid 7,45 De Regerlhgs-Vcfom liehtingsdienst antwoordt 8,05 Program» ma-proloog 8,15 Studio-Steravond 9,30 Familie-competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Piano-duo 10,43 Avöndoverdenking 11,15 Sweéllflök» kwartet 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten I om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,13 Sport» praatje 6,30 Piefcre Palla, Orgel 7,00 Pepi radiostrip 7,10 Avondschool 7,45 André Kostèlanetz en orkèSf. 8,03 ïn het Radio-Zoeklicht 8,15 Radioo Phil» hatmonlsch-orkest 9,00 Julius Caesar, hoorspel 10,05 Melodie en rhythme -• 10,45 Pijlers van Neêrlandö welvaart 11,15 Reportage biljarten 11,25 Gramo- fêönplatën VOOR VRIJDAG (Zeftderwisselng) HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten j om 7, 8. 1, 6, 8 en 11 uur VARA: l.it Johan Jong, orgel 11,25 Jah Vogel èn orkest AVRO: 1^20 „Oude tableaux" j VARA: 4,00 The Ramblers 6,15 De Vara i feliciteert 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Sil- vestri-kwartet VPRO: 7^30 Nederland en zijn gewesten 7,15 Tien voor acht 8,05 Viool en piano 8,30 „Leven in een bedrijf" 8,55 !Zo juist vérschehen VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9j30 Van koe to<- gTasbOter 10,00 Buitenlands Weekoverzicht 10,15 Swing and sWeet VPRO: 10,40 .Vandaag*' - 10,45 Avond'Wij ding VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg—Ploeg 11,30 Symphonlêch- concert HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten I cm 7 8, 1. 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,20 Viool en piano 6,001 Piano en Orgel 6,20 Actualiteiten 6,30 Kinderkoor 6^45 Voor de jeugd 7,151 G H V van Oosterhout 7,30 „De drie landen" 7,45 Orgelsonates 8,05 Dè gfewOhe man 8,12 „AVontuür in Gastel- la" 9,20 G J Röoymatts 9,30 Franse lyriek 10,10 Fluitsohates 10,45 Avond gebed 11,15 Reportage biljarten 11,251 Americana 62 IN DE DOOR TJÈERD ADEM A „Uche,... uche.,.. jaja.,.. juist", zei hij, een beetje geïrriteerd in zijn notitieboekje kijkend. „Nee, nee, ik ben abuis. Jansen moet ik hebben. Waar is Jansen?" Hij keek verstoord om zich heen, als verwachtte hij, dat men Jansen spoor loos had laten verdwijnen om hem in de war te brengen. ,Waar is Jansen!?" „Daar dokter!" riep de zuster, wij zend. „Ma, ha.... jajazei de dokter op liet hem aangewezen bed afstappend. „Kerel, wat zie je d'r smalletjes uit, Daar zal nog wel een weekje bijkomen." „M'n pillen bennen op. dokter", ver- klrarde Jansen. „Prachtig.... prachtig.... dan moet dat recept nog maar 's worden klaar gemaakt, zuster". .Best, dokter". De dokter keek de bedden langs. Klaarblijkelijk had hij hier geen an dere patiënten. Hij knikte de zuster vriendelijk toe en wuifde met zijn 1 echter arm eén voor allen bestemde groet. „Hè. hèpardon. par don Bastiaan ging beleefd op zij om hem door te laten en wendde zich met de liced in de hand tot de zuster. „De portier", zei hij, „vertelde me, det hier iemand is binnengebracht, die op straat is gevonden en waarvan de identiteit, De zuster knikte en wees naar Sleensma. „Bedoelt u deze man. mijnheer?" vroeg zij vriendelijk. Bastiaan kwam op zijn tenen nader bij en bekeek de patiënt. Zijn blik en die van de ingenieur kruisten elkaar er, Bastiaan slaakte een zucht van ver lichting, ..Het is in orde, zuster," zei hij te gen de hoofdzuster, die achter hem stond. ..Meneer is toch niet erg ge wond?" „Ik geloof 't niet, meneer", zei de zuster geruststellend, toen Zij het ver schrikte gezicht van de bezoeker zag. „Is de patiënt familie vah u?" vroeg zij nieuwsgierig. Ik ben bij meneer in betrekking", legde Bastiaan uit. Hij keek rond zich en zag aan de in spannihg luisterende l-.oofden, dat alle patiënten het ge sprek Volgden. „Kan ik mijnheer even alleen spre ken?" vroeg hij. „U kunt het proberen", zei de zus ter. „maar veel zegt hij nog niet. 't Lijkt me beter, dat u hem nog even met rust laat". Bastiaan knikte. .Meneer moet een eigen kamer heb ben", zei hij. „Wie is.... eh.... meneer?" vroeg de zuster nieuwsgierig. „U kunt door al dat verband niet veel van hem "zien. Heeft u hem goed herkend?" „Het is jonker Van Waardenburg", zei Bastiaan, „attaché aan een van onze gezantschappen". De zuster liet van verbazing bijna het urinaal vallen, dat ze juist in een nachtkastje wilde zetten. „Nee, maar ik dacht Bastiaan keek eens rond zich. Hij zag in vijftien bedden even zovele hoofden, die de halzen geBtrekt hiel den en geen oog van hem af hadden. Gossiemijne, die knul, die ze daar vannacht uit een plantsoentje opge vist hadden, was een jonkheer „Maar..,." zei de zuster.... „hoe kan nou. „Ik vrees, dat meneer in handen van struikrovers is gevallen", legde Bastiaan uit. „Kan meneer vandaag nog een eigen kamer krijgen?" „Ja zeker, meneer", zei de zuster gedienstig. „Ik zou een en ander graag met de hoofdzuster willen bespreken", zei Bastiaan. „Als u zo vriendelijk wilt zijn, mij meteen even te Wijzen, waar ik de administratie kan vinden, zal ik ook de financiële kant van de zaak even regelen." „Wilt u mij maar even volgen.,, me neer?" vroeg de zuster, naar de deur gaande. Bastiaan volgde haar op de voet en de nonneli in het zaaltje begonnen na zijn vertrek van de eerste verbazing te bekomen. „Wat zei die kérel?" informeerde Jacob Bos, een man die half overeind in bed zat. „Is 't ie van de marechaus see?" „Weet ik 't?" vroeg zijn buurman, „Die krtvjl mét dat hoedje is z'n be diende. 't Is vast wel eên hoge mie ter!" De vrager strekte zijn hals en bracht zijn hoofd dicht bij het bed van zijn buurman. Hij kromde zijn rechter hand bij wijze van toeter om zijn oor schelp. „Wat zee je, buur?" ,,'t Is Vast een hoge mieter!" her haalde buurman fortissimo. „Is 't ie loodgieter?" De explicateur haalde misnoegd zijtt schouders op. Veertien dagen moest hij in 't zie kenhuis liggen. Hij l.ad ruimschoots de tijd óm alles te zeggen, wat hem op 't hart lag en hou hadden ze juist hem een dove maat gegeven. Pech had ic altijd in z'n leven gehad en dat ZOU ie wel houden. Een dokter in een Wit jasje stapt# driftig de Zaal binnen. „Biersteker!" riep hij. „Present, dokter!" „Naar de ondêrzoekkamer!" beval de dokter. De hulpzuster knikte. „Hij wordt direct gebracht, dokter' Steensma's ogen gingen het zaait!' rond. Op zijn nachtkastje stond een bord" jo met havermout, maar hij zag geen kans zijn rechter arm zover uit ta Strekken, dat hij er bij kon. Hij sloot de ogen en viel in een lichte slaan. FREULE TERVOOREN ..U kunt van geluk spreken, fnün" heer Van Waardenburg". zei een dek" ter, toen Steensma uit het verband gehaald was cn al zijn gewïichten verwondingen nauwkeurig onderzoek waren, Wordt vervolgd- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Sowjet-memor Taes, het officiële Sowjetrusslsche een memorandum van de regering dei gepubliceerd. De tekst van het mem< regeringen van de V.S., Engeland, F ra Canada. Ta het memorandum wordt o.m. ge zegd, dat de tekst van het Noordatlan tisch verdrag ten volle bevestigt het geen gezegd werd in de verklaring var het ministerie van Buitenlandse Zaker der Sowjetunie van 29 Januari 1949 zowel met betrekking tot de aggressie ve doeleinden van dit verdrag als tot feit, dat het Noordatlantisch verdraf ln strijd met de beginselen en doel pinden van de organisatie der V.N. ei met de verplichtingen, die de regerin gen van de V.S., Engeland en Frank rijk op zich hebben genomen onde: andere verdragen en overeenkomsten Grote mogendheden als de V.S„ En geland en Frankrijk zijn deelgenote] in iet Noordatlantisch verdrag. He verdrag is dus niet gericht tegen d< V.S., Engeland of Frankrijk. Van di grote mogendheden is alleen de Sow jetunie uitgesloten van de deelnemer: aan dit verdrag, hegeen alleen ver klaard kan worden door het feit, da dit verdrag tegen de Sowjetunie 1 gericht. In onderscheid met de verdragen dl de Sowjet-Unie sloot is het Noordat lantisch verdrag niet een bilateraal doch een multilateraal verdrag, da een afgesloten groepering van statei schept en, hetgeen bijzonder belangrij! is, de mogelijkheid van een herhalin: van Duitse aggressie volkomen negeert Het verdrag heeft dientengevolge nie tot doel het voorkomen van een nieu we Duitse aggressie. Deelnemers aan het Noordatlantisc! verdrag nemen uitgebreide militair maatregelen, die in genen dele gerecht vaardigd kunnen worden door de be langen van zelfverdediging dezer lan den. „Het Noordatlantisch verdrag, aldu het memorandum wil de landen angs aanjagen, die niet besluiten te gehoor zamen aan het bevel van de Engels Amerikaanse groep van mogendheder die aanspraak maakt op wereldheer schappij, hoewel de onhoudbaarhei van dergelijke aanspraken opniem werd bevestigd door de tweede werelc oorlog, die uitliep op de ineenstortin Australië en India hebben Dondei dag verzocht om voorlegging van d Indonesische kwestie aan de Algemen Vergadering van de V.N. De Indonesische kwestie staat no steeds op de agenda van de Veiligheid: raad doch het Handvest verzet er zie niet tegen, dat de Algeméne Vergadf ring ook de kwestie bespreekt, ofschoo er geen aanbevelingen mogen worde uitgebracht. De verzoeken werden gedaan aan d, secretaris-generaal van de V. N Trygve Lie, in vrijwel gelijkgesteld, brieven van John Hood, de Austral! sche vertegenwoordiger, en Gopal Menon, eerste secretaris van de In dische delegatie. Palar tevreden, Ver. Statei verrast Omtrent het voorstel van Australii en India tot behandeling van Indonesi sche kwestie in de essemblée der Ver enigde Naties verklaarde de Australi sche gedelegeerde J. D. L. Hood dat dl verzoek is ingediend gezien het in ge breke blijven door Nederlan'd om t voldoen aan de resoluties van de Vei ligheidsraad. Dat dit verzoek wordt gedaan aa de assemblée betekent niet, dat d indieners critiek willen uitoefenen o de Veiligheidsraad. Hun bedoeling i alleen, de vrienden van de Republie in de gelegenheid te stellen, in de as femblée hun zienswijze kenbaar 1 maken. In de Amerikaanse pers te Ne- York wordt deze stap gekenschetst a! het resultaat van besprekingen tusse de landen van de Nieuw-Delhi-conf< rentie. Palar verklaarde, dat deze stap he: welkom is. Een woordvoerder van d delegatie der Verenigde Staten zeid er door te zijn verrast. Verwachting tot Zaterdag avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en plaatselijk ochtendmist. Matige later vrije krachtige wind tus sen Oost en Zuidoost. Vannacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van-

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6