Stad en Omgeving Vivienne Bennett, gebenedijd kunstenares Vijf Alkmaarders werden neergeschoten AGENDA Gemeente- en Rijkspolitie in felle kamp OOS Meervoudige Kamer installeerde rechter-plaatsvervanger V.V.V. „Gro 170 lede Medici als musici Kunst-avond in de Aula De ruitertjes én het carillon in reparatie Stedelijke ploeg overwinnaar DEGROOTSTE KEUS-DE LAAGSTE PR'JS Shakespeare's werk ir volmaakte vertolking Men moet over uitzonderlijke gaven beschikken, om alléén, met slechts summiere technische hulpmiddelen, een vertolking te geven van drie Shakespeare-karakters en daarmede 'n zaal vol mensen enkele uren lang doodstil aan hun stoel gekluisterd te houden, zoals miss Vivienne Bennett dat gisteravond in het Victory-hotel heeft gedaan voor het Genootschap NederlandEngeland. Shakespeare heeft in zjjn Hamlet gezegd: „Fraily, thy name is woman" „zwakheid, uw naam is vrouw" maar zo ergens, dan is deze uitspraak hier niet van toepassing. Want deze vrouw met haar grote talent kan gee» zwak heid in haar persoonlijkheid dragen. Zó Shakespeare brengen, betekent naast een grote vaardigheid een inleven in de rol, totdat deze schier lijfelijk één wordt met de vertolkster. Zó en niet anders moet Engelands grootste looneelschrijver zich zijn karakters hebben gedacht* zó sierlijk moet Ti- tania in Midsummernight's dream door het woud hebben gezweefd, zó harts- lochtelijk-eerzuchtig moet Lady Mae beth haar man tot moord hebben aan gezet in het geestesoog van Shake speare, zó diep-rampzalig moet zij in haar slaapwandeling haar handen van bloed hebben willen zuiveren. Maar ook, zó speels en seductief moet Rosa lind in haar pagekleding Orlando heb ben bekoord, tot zijn bekentenis, dat zij het was, die hij liefhad. Miss Bennett's voordrachtkunst laat voor de beschouwer geen ruimte voor critiek, omdat zij het volmaakte in alle opzichten evenaart. Het is slechts zeer enkelen gegeven het oude Engels van Shakespeare's tijd zó tot bloeiend leven te brengen, als miss Bennett dat kan, waarbij 't proza tot poëzie wordt, de poëzie tot een muzikaal gedicht. Met zeer eenvoudige hulpmiddelen wist zij Titania gestalte te geven, een masker, met sierlijk gebaar, geheven, le'dde Oberon ter£ tonelé, een nijgen van het lichaam, een nieuwe altijd maar weer een nieuwe nuance van stem personifieerde de verbaasde Bot tom in zijn ezelsfiguur, het hof ge maakt door de ontwakende Titania. Het toch al zo verrukkelijke Midsum mernight's dream werd hier door miss Bennett's talent tot muziek, tot een on onderbroken manifestatie van groot kunnen. 4» Adembeklemmend was zij als Lady Macbeth, geholpen door een rood en een groen floodlight, haar waardigheid geaccentueerd door een los omgewor pen koningsmantel. Gespannen stond haar gelaat- bij het lezen van de brief, die haar gemaal haar deed toekomen, haat en eerzucht weerspiegelden zich in datzelfde gezicht, als zij hem aan- Zeer veel belangstelling was er voor deze kunstavond, georganiseerd door de Alkmaarse Vereniging ter bestrij ding van de t.b.c. De medewerkenden die deze avond verzorgden deden dit geheel belangeloos, om zoveel mogelijk nuttig effect voor het edele doel de lijdende mensheid te helpen te sor teren. Dr. v. Gilse bracht hiervoor in zijn openingswoord oprechte dank, en bracht nog eens extra in herinnering de Emmabloemcollecte. Hierna werd met het concert begonnen, waarover zeer veel lofwaardigs valt te vermel den. De muzikale amateurs welke deze avond concerteerden bleken het sterkst te zijn op het gebied van ka mermuziek. en daarom vormden twee trio's van Haydn uitgevoerd in bezet ting voor twee fluiten en cello het hoogtepunt van de avond. Deze wer ken werden gespeeld door mevr. Pot- v. Regteren Altena en dr. Bolkestein (fluit) en dr. Steinz (cello). Voor deze muzikale prestatie onze grote waar dering. Mevr. Steinz-Drost speelde weer zeer muzikaal de klavierbegelei dingen. Dr. v. Oppen zong verscheide ne liederen, maar in het Arioso van Handel had hij wel zijn beste momen ten. Mej. Mea Coppens trad voor het voetlicht als declamatrice en had hier mede veel succes. O.m. werd Kinder- sproke van Boddaert voortreffelijk ge declameerd. De meer serieuze werken van Alb. Verwey hadden meer dra matische spanning kunnen hebben. Het programma was te uitvoerig om in details te bespreken, maar er ligt in tussen een sterke stimulans in voor amateurs om het ensemblespel te gaan beoefenen. Voor de dames waren er bloemen. Het aanwezige publiek heeft met grote aandacht de prestaties gevolgd en liet het aan welverdiende waardering niet. ontbreken. Mog' in het belang van de t.b.c.-bestrijding meerdere musici zich geroepen gevoelen op een of andere wijze een concert te organiseren. Ms. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus E.. z. v. A. Broersen en P. K. Koomen. Marie L. E. d. v. H. J. Vermeulen en G A. Apel doorn. Trijntje, d. v. A Schoonhoven en L. van Dijk. Franciscus A. J., z. v. A. C.Commandeur en E. A. Smit. Koenraad J., z. v. J. J. van Lee en J. J. Leur. Adriaan P. en Ansje E. z. en d. van A. A. Gast en E. J. Bönker. Laurentius J. M., z. v. J. M. Vertelman en A. Vlugt Jan W., z. v. H. J. van Essen en C. H. de J-ong. Jacoba L. J. F. M., d. v. H. P. Janssen en G. Lan- genhuizen. Gehuwd: Nicolaas J. Kuijper en Hendrika Visser. Overleden: Trijntje Nauta, 60 ja ren, geh. met W. Nauta. zet, zijn rivaal te vermoorden, angst werd het, wurgende angst, als zij moet ingrijpen en de dolken terugbrengen. Maar de eerzucht beheerst ook die, angstgevoelens en de daad wordt toch volbracht. Ieder gebaar, elke gelaatsuitdruk king, elke minieme aarzeling om een woord te spreken zijn verantwoord. Ieder vezel van haar lichaam, van een kleine hoofdbeweging tot de spreiding der slanke vingers, heeft miss Bennett onder controle. Zij speelt haar rol niet, zij vereenzelvigt zich met haar karak ters. Daarom is zij een gebenedijd kunstenares. Ongetwijfeld was Lady Macbeth het hoogtepunt van haar optreden, vooral, als de waanzin aan haar verstand be gint te knagen en zij met een gebro ken, klagelijke stem en een diep-tra- gisch masker in haar slaap haar leed uitjammert, om te eindigen in een stil gefluister, dat bij de toehoorders een brok in de keel brengt en hen diep on der de indruk achterlaat. Luchtig en als een gelukkig tegen wicht voor een zware tragiek van Macbeth was miss Bennett's Rosalind, waarmede zij haar programma besloot. De speelse zinnen, het frivool gebaar, de wat uitdagende, vrolijke houding en bewegingen maakten het zien en horen van fragmenten uit „As you like it" tot een genoegen. Tot een genoegen als wü nog slechts zelden eerder mochten beleven. En zoals wij wellicht niet gemakkelijk weer zullen medemaken. Daarom zullen wij het optreden van miss Bennett in ons geheugen moeten opbergen, om er nog lang van te kun nen genieten. W. O. Had dii niet anders gekund? Aan de vooravond van het seizoen heeft de gemeente opdracht gegeven tot restauratie van het carillon en de ruitertjes in de Waagtoren. Is deze gemeentelijke zorg .voor een van Alk- maars grootste bezienswaardigheden op zichzelf verheugend, er is reden tot ontstemming als men bedenkt, dat het eerst eind Juni zal wórden alvorens de ruitertjes weer onder de torentrans zullen verschijnen en het klokkenspel zijn vrolijke klanken over de stad zal beieren. Men kan voor een dergelijke gang van zaken moeilijk bewondering koes teren. De ruitertjes en het carillon be horen bij de Kaasmarkt en 's zomers verdringen zich duizenden op de Voordam en het Waagplein om dit kijkspelletje niet te missen. Als op Vrijdag 29 April de Kaasmarkt begint, zullen de ruitertjes op stal staan en eerst eind Juni, als het seizoen voor een belangrijk deel voorbij is, zal de „veearts" zijn patiënten weer vrij ge ven. Wij vragen ons af of deze repara tie niet in de wintermaanden had kun nen geschieden en geven de gemeente alsnog in overweging er bij de restau rateurs met de meeste klem op aan te dringen, het herstel te bespoedigen. Alkmaar zou de vroede vaderen daar voor dankbaar zijn. Bakfiets door winkelruit Gistermiddag omstreeks vier uur reed een jongen op een bakfiets, die geladen was met kistjes, tegen een winkelruit van de zaak in lederwaren van de heer De M. in de Zilverstraat. De ruit, die een grootte had van 2,50 x 2.75 m, werd verbrijzeld. De politie stelt een onderzoek in naar de identi teit van de jongen, die er direct na de botsing vandoor ging. Dader voor het Bijzonder Gerechtshof De ontzettende gebeurtenis, 11.I. het neerschieten van vijf Alkmaarders, t.w. G. H. Cevat, A. J. v. d. Kamer. J. P. J. Roon, R. Rempt en IV. Zwart, op 10 Maart 1945 in de Oostzijde bij de Prins Bernhardbrug te Zaandam, leefde gisteren weer op, toen één der leden van het executie-peleton, de 52-jarige Duitser G e o r g Richards Senst zich voor 't Amsterdamse Gerechtshof moest verant woorden. Zes jaar gevangenisstraf eiste de Proc. Fiscaal, mr. J. C. Louet Fersser gistermiddag, nadat het Hof zich vrijwel het grootste deel van de dag met de behandeling van deze zaak had bezig gehouden. Een onbetekenend, sullig mannetje, leek Senst, zoals hij gisteren in de verdachte-bank zat. Een gezellige opa, die geen vlieg, laat staan een mens kwaad zou doen. Maar ook weer een „hang manneke" zoals de verbalisant de opperwachtmeester Verduin uit Wieringen vertelde. Hollandse gastvrijheid. Sinds 1921 genoot Senst gastvrijheid in Nederland en verdiende hij er een behoorlijke boterham, maar hij bezat niet de moed te protesteren tegen het feit, dat hij „de bloem van Neder land" zonder vorm van proces neer schoot. Ook hier Was weer het „Befehl ist befehl". Wanneer hij vijf jaren in Nederland werkt, huwt hij in 1926 een Hollandse vrouw. In 1936 wordt hij lid van de Nationalistische organisaties, waarbij het hoogtepunt bereikt wordt in 1941 wanneer hij een belangrijke rol gaat spelen in de N.S.D.A.P. Tijdens de oorlogsjaren komt hij zon der werk en door bemiddeling van de Duitse afdeling van het Gew. Arbeids bureau wordt hij portier bij de Deut sche Ein- und Ausreis-stelle. Na Dol le Dinsdag worden de Duitse instellin gen „grundlich reorganisiert" en komt Senst bij de Wachzug. Tussen de S.D.'er Viermann, de com mandant van het vuurpeloton Stöver en de president mr. dr. Hamel ont spint zich een gesprek of het mogelijk zou zijn geweest, dat Senst ontheffing had kunnen krijgen om deel te nemen aan de fusillering. „Ja, hij heeft het mij vijf maal ge vraagd", vertelt Stöver, die nog niets verloren blijkt te hebben van zijn Pruisische mentaliteit. „Maar dat ging niet. Het was een bevel van Rauter. dat de mannen van de Sicherheitspo- lizei de executie moesten uitvoeren." Uit een potje. Wanneer de SD'er Viermann ver telt heeft hoe men te werk ging bij het uitzoeken van de „Totes-kandidaton" vult prof. mr. dr. Hamel aan. „Ja jullie maakte een potje van „Totes- kandidaten" en als jullie mensen voor vergeldingsmaatregelen nodig hadden, haalden jullie ze er maar uit, om ze zonder proces neer te schieten". „Het is een fout geweest Herr Prezi- dent", zegt Viermann. „We dachten de illegaliteit op de knieën te krijg-n. maar het is niet gelukt". De Duitse lotgenoten komen geboeid de zaal binnen en getuigen stuk voor stuk. „Ein tadeloze Kamerad" is hun oordeel over Senst. Luwe Muusse getuigt. Als laatste getuige a charge komt Luwe Muusse naar voren. Gekleed in de bruine gevangeniskleren neemt hij plaats voor het hekje. Zijn handen, los van de boeien, op de rug. Het is als of hij doof begint te worden, want wan neer de president of de procureur- fiscaal hem iets vraagt, buigt hij zich diep over het hekje. „Senst is een heel zacht, administratief gemoedelijk man- nitje" is het oordeel van deze Zaan dammer, die doordat hij gratie gekre gen heeft, levenslang in de cel zal moe- t-1 blijven. Marktberichten LANGEDIJK. 8200 kg rode kool 17—17.10, 22000 kg gele kool 14.80— 16.70, 8800 kg witte 12.40, 3500 kg wit lof 27—31, witlof 2 18—21, 1400 uien 9.60—10. NOORDERMARKTBOND, Aanvoer 6 April. 21000 kg rode kool 17—17.90, 5500 kg gele kool 14.80—16.20, 19000 kg witte kool 12.4012.50. 21000 kg uien 5.20—10.60. 6500 kg bieten 1 4.80, 2 3.60. 2500 kg witlof 1 28—33, 2 24—29, 3 17—26. „Hoe ging dat met de executies?" wil de president weten. „Ik heb zelf een korte opleiding in Avegoor gehad", vertelt Muusse. „Daar heb ik twee schiet-oefeningen meege maakt" vult hij nog aan. „En toen werden jullie losgelaten op een mensenhart", zegt de president. „Weet u er van, dat Senst meïtsen heeft doodgeschoten in Zaandam, Am sterdam, Haarlem, Halfweg „Fantastisch meneer de president", roept Muusse. „U behoeft hem niet té sparen, ^ant hij heeft zelf al bekend", licht prof. dr. van Hamel Muusse in. Luwe Muusse kan het niet geloyen, dat Senst, dat „zachte mannetje" _ook deelnam aan executies. „Hij Muusse is toch zelf bij die schietpartijen.' ge weest De verdediger heeft nog' 8 getuigen h décharge opgeroepen, die 'komen vertellen, dat de Duitser Sepst hen wel eens geholpen heeft. „Destijds werd ons voorgehouden, dat wij als Duitsers de plicht hadden de bevelen op te volgen en eerlijk en trouw te zijn. „Und heute ist es nicht gut" mompelde verdachte, die enigs zins van streek geraakte door al het tegen hem ingébrachte bewijsmateriaal. Uitspraak op 19 April. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Met twee Jantjes op stap (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het huis in het moeras (16 jaar);. Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: George verovert de vloot (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: 4e abonnements- voorstelling Covoto. Rott. Toneel met „Montserrat". DONDERDAG Bioscopen, zonder matinée. als Woens dag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: R.A.O.-avond voor militairen. Nieuwe aanwinsten voor de bibliotheek OORSPRONKELIJKE NEDERLANDSE ROMANS B70,5b Bomans: Buitelingen B92,l BrusseVan Huizen: Het stenen ventje B92,8 Bruyn—Ouwehand: De Rhijnmon- ders— D65,50 Doolaard, A den <ps van C Spoelstra): Orient express D69,2m Dor- iiont: De Maren E12,4 Eckmar (ps van De Hartog): Een linkerbeen gezocht G84,7 Groenhout (Viruly—Groenhout): Gijsje (J) H89.7 Huizinga, L: Hierony- mus K37,7a Keuning: Asoka, 2 dln K81,5 Korthuys: In de ban van de tropen R75,5s Rossum, Van: Het scheepje naar Arcadia (J) S31vo Schendel, Van: Voor bijgaande schaduwen S34,6 Schierbeek: Terreur tegen terreur V9ld Vr.es, Th d§: Doctor José droomt vergeefs V9lf Vries, Th de: De Friese postkoets IN HET NEDERLANDS VERTAALDE ROMANS B29g Baum: De grote zelfverloochening G18,6 Gat.: De zonneventer H49,5g iHémingway: De groene heuvelen van Afrika H49,7 Hemon: Maria Chapdelaine 024,6 O'Malley: Stewardess (J) R42 Reymont: De boeren, 4 dln S20,6m Sayers: Een moordenaar adverteer^ ♦S97,7 Sullivan: Naar Villa Marie is historisch; (J) is ook voor jongeren OPENINGSDRAVERIJEN TE ALKMAAR Zondag 10 April zal de Paardensport vereniging „Vooruit" in het Gemeente lijk Sportpark te Alkmaar, het Course- seizoen openen. Het openings-program- ma is dusdanig samengesteld dat er bij hh. eigenaren van paarden grote be langstelling bestaat en er dus veel paarden aan deze courses zullen deel nemen. Het programma omvat 4 lange- baandraverijen, 2 rennen en een dra verij over 800 m in series. Liefhebbers van paardensport en van de totalisator komen Zondag naar Alkmaar. De Post- harmonie zal voor de nodige muzikale afwisseling zorgen. W ARMENHUIZEN, 5 April 1949. 109900 kg Rode kool 17—21.90; 5300 kg Gele kool 17—20.70; 19900 kg D. witte kool 12.40—13.50; 5500 kg Peen 6—7; 500 kg Witlof: I 31 en II 23. Burger commandeerde tientallen politieambtenaren De gemeentelijke politiemannen, die na een 10 zege op hun collega's van de Rijkspolitie kampioen werden Gistermiddag, het was ongeveer half drie, stroomden 'n aantal politie ambtenaren samen in de buurt van de Alkmaarder Hout. Eindelijk moest nu maar eens uitgemaakt worden welk corps, de gemeentepolitie van Alkmaar of de in en rond Alkmaar gestation- neerde Rijkspolitie, het sterkste was. Tweemaal was het reeds tot een tref fen gekomen en daar driemaal scheepsrecht is, moest deze keer de oplossing brengen. Met fiets, twee- en vierwielige motorrijtuigen (dit is de omschrijving die in processen-verhaal voor motorfietsen en auto's wordt ge bruikt) en sommige met de benenwa gen, trokken zü naar de plaats waarde slag zou plaats vinden. Nu, de ge meentepolitie van Alkmaar kwam als overwinnaar uit de strijd, een strijd die slechts de onschuldige inzet had van het kampioenschap in de 2e klas se B van de politie voetbalcompetitie. Gemeentepolitie overwinnaar De elftallen van Gemeente- en Rijkspolitie hadden de competitie met een gelijk aantal punten beëindigd zodat een beslissingswedstrijd noodza kelijk was geworden. Deze ontmoeting vond gistermiddag op het Sportpark plaats. Begrijpelijk trok deze kampioenswedstrijd ■Jeel po litieambtenaren naar het Sportpark. Commissaris Dreeuws keek oplet tend toe, hoe zijn manschappen zich weerden. Hij zal zich in stilte ge lukkig hebben geprezen dat de, overi gens, goed leidende scheidsrechter, Het elftal van de Rijkspolitie zag zijn illusies teniet gaan. (Ingez. med.) Alvorens de strafzitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar gister morgen een aanvang nam, werd mr. J. A. Markus, substituut-griffier in het arrondissement Alkmaar, geïnstalleerd als rechter-plaatsvervanger. Mr. Mar kus werd door de waarnemend president, mr. Krabbe, en door de officier van Justitie, mr. Holsteijn, toegesproken en van harte met'zijn installatie geluk gewenst. Na deze plechtigheid nam de strafzitting een aanvang. Weg, noemde mr. Holsteijn de chauf- „Moordenaars van de weg" Geen alcohol bij snelverkeer. De Alkinaarder Jan R. was op 6 Augustus van het vorig jaar niet in die conditie, die van een autobestuur der mag worden vereist. Twee politie agenten hadden hem op de Kennemer- singel aangehouden, omdat hij een overdadig gebruik van het wegdek maakte. Na aanhouding bleek, dat de man een enigszins slingerende gang en een belemmerde spraak had, ter wijl hij bovendien naar alcoholhouden de drank riekte. In gewoon Hollands' betekend dat dus, dat Jan K. dronken was. Slechts" zes borrels. De president wilde weten of ver dachte „wat" op had. Het waren slechts zes borrels bekende verdachte, hetgeen mr. Krabbe nogal veel vond. „Heeft u al eens eerder terecht ge staan?" vroeg de president. „Edelachtbare, ik ben ongeveer een kleine veertig jaar bezoeker van dit gebouw, maar het waren allemaal wissewassies", antwoordde Jan. die blijkbaar in het geheel niet onder de indruk was. Het requisitoir van de officier zal hem echter wel tot andere gedachten hebben gebracht- Moordenaar» van de feurs, die dronken achter het stuur zitten. Herhaaldelijk komt 't de laat ste tijd voor, dat autobestuurders, die met een geldboete werden gestraft wegens alcoholmisbruik, in herhaling traden. „Een geldboete schijnt bij deze heren geen indruk te maken," zei de officier „en daarom komt het mij voor, dat in deze gevallen slechts hechte- nisstraffen op haar plaats zijn". De eis van mr. Holsteijn luidde: Een maand hechtenis en intrekking van 't rijbewijs voor de tijd van achttien maanden. In conflict met de fiscus. Cornells B. te Bergen had de fiscus valselijk voorgelicht. Na de bevrijding had deze verdachte een formulier ont vangen, waarop verschillende vragen stonden gesteld. Eén van die vragen was of hij in de oorlogsjaren onroe rende goederen had gekocht voor een hogere waarde dan wettelijk was ge oorloofd. De boekhouder had achter deze vraag resoluut „Neen" geschre ven en Cornells had het formulier met zijn handtekening versierd. Enige jaren later kwam uit, dat •dat neen ja had moeten zijn weshalve die handtekening aanleiding was om B. ter verantwoording te roepen. Een boerderij, in de omgeving van Den Helder was door- verdachte voor 95.000.— gekocht en voor een per ceel in Bergen betaalde hij ƒ15000. De koopacten vermeldden bedragen van resp. 45.000.en 7000. Verdachte, die veehouder was, deel de de rechtbank mede, dat hij in de oor logsjaren veel welland door inunda tie en vordering kwijt was geraakt. Het gevolg was geweest, dat hij een groot deel van zijn vee had moeten verkopen, hetgeen in die dagen een belangrijk bedrag opleverde. Daar hij dit geld wilde beleggen en voor de vastgestelde prijzen bovengenoemde percelen niet kon kopen had verdach te er geen bezwaar tegen gehad meer te betalen dan geoorloofd was. Verdachte had dit niet op het belas tingformulier ingevuld in de hoop, dat de ambtenaren van minister Lief- tinck niets in de gaten zouden heben. Mr. Holsteijn kon begrijpen, dat dit in de oorlogsjaren kon gebeuren, hoe wel hij die handelingen uiteraad niet goed kon praten. Dat verdachte ech ter na de oorlog de gelegenheid niet had aangegrepen om zijn misstappen op te biechten en een belastingformu lier willens en wetens opzettelijk val selijk had Ingevuld was volgens de of ficier een ernstig vergrijp. Daar de belasting nu ongetwijfeld nog een navordering zou doen, wilde mr. Holsteijn niet het onderste uit de kan hebben en h\j volstond met het eisen van een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden en een geldboete ad ƒ5000.— subs. 90 dagen. De verdediger vestigde de aandacht op het feit, dat zijn cliënt geen zwarte handelaar was geweest. Noodgedwon gen had deze een groot deel van zijn veestand moeten opruimen en de op brengst hiervan was gebruikt om als geldbelegging de percelen aan te ko pen. De rechtbank zal op Donderdag 14 April in beide zaken vonnis wijzen. niet zag dat een van de agenten de hand uitstak, niet om richting aan te geven, maar om de bal van richting té doen veranderen. De commandant van de Rijkspoli tie, mr. Steur, zal die overtreding wellicht anders hebben beoordeeld. Wat ook deze heren en de andere sup porters van de overtredingen of ver meende overtredingen dachten was nu eens niet van invloed. Het was de scheidsrechter die ver maningen en straffen kon uitdelen. Wat moet het voor deze referee een gelukkige dag zijn geweest. Twee-en- twintig politieambtenaren twee maal drie kwartier commanderen, straffen uitdelen en tot voorzichtigheid manen zonder het risico van een proces-ver baal te lopen. En dan te weten dat die politieagenten maar moesten gehoor zamen ook, anders werden zij van het veld gestuurd. Ja, scheidsrechter v. d. Schilden beleefde gisteren wel zijn grootste dag. Niet alleen gaf hij zijn bevelen binnen de krijtlijnen, ook daar buiten kon hij zijn gezag doen gelden. Het was namelijk zo dat geen politieman kans had gezien op regle mentaire wijze in de normale speeltijd een doelpunt te maken. Er moest dus verlengd worden. Alles wat supporter was stroomde naar de lijnen om zo dicht mogelijk die sensationele ver lenging te kunnen meemaken. Het risico van de scheids rechter en Het was er niet bij, een schril fluit je klonk, het spel lag stil en een enkele schreeuw, onderstreept met een hand gebaar was voldoende om tientallen naar achteren te drijven. Scheidsrech ter dat was resoluut optreden. Zorg er echter voor dat in de komende da gen uw fietsbel niet weigert, uw achterlicht brand en u uw hand uit steekt.als u de bocht, omgaat. Uw ver slaggever vreest het-ergste. Het is daarom dat die verslaggever met enige angst als zijn mening weer geeft dat de gemeentepolitie wel iets meer kreeg dan zij verdiende toen inspecteur Haverlag het winnende doelpunt scoorde en daardoor zorg droeg voor het kampioenschap van zijn elftal. Overigens wensen wij de gemeente politie van harte geluk met dit kam pioenschap waarvoor wekenlang met enthousiasme is gestreden. Het Ned. Leger des Heils Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Ned. Leger des Heils vestigt de aandacht van het onderstaande n.a.1. van de waarschuwing welke dezer da gen in verschillende bladen gepubli ceerd is. Het Ned. Leger des Heils heeft niet» uit te staan met het Leger des Heils (stichting William Booth), doch is een Nederlandse stichting (in 1921 gesticht door nu wijlen kom. Maste) en heeft ten*doel het Evangelie te verspreiden in geheel Nederland door huls aan huis verkoop van lectuur. „Er wordt niet gecollecteerd met lijsten of bussen. Wij bieden gnaatschappelijke hulp, daar waar het nodig is aan mensen, van alle rang en stand en van alle gezindten. Waar mogelijk worden samenkomsten gehouden. Onze uniformen bestaan uit blauw of rode pet én z-6- padvindsters hoeden met paarse band met als opschrift Ned. Leger des Heils. t Stille omgang in Alkmaar De Stille Omgang in Alkmaar wordt gehouden in de nacht van 8 op 9 Mei. In de drie parochiekerken zal om 12 uur des nachts een kort lof worden gehouden waarna om ongev. 1 'uur de Ommegang langs de bekende route zal plaats hebben. De St. Lauréntiuskerk op het Ver- dronkenoord zal worden gereserveerd voor de wielrijders, de St. Josefkerk op de Singel voor de buitengemeenten en de Sint Dominicuskerk op de Laat voor. de deelnemers uit de stad. DE TENTOONSTELLING VAN MAATSCHAPPELIJK WERK De Commissie voor de Tentoonstel ling „Maatschappelijk werk toen en nu" deelt mede, dat het merendeel der deelnemers aan de prijsvraag 1: „Welke afdeling der tentoonstelling vindt u het mooist", hebben geantwoord met V: „Zorg voor de verwaarloosde jeugd" en vraag 2: „Welke afdeling geeft, naar Uw oordeel de duidelijkste uitbeelding van het vooorgestelde maatschappelijk werk met IV: „Zorg voor lichamelijk cn geestelijk gebrekkigen". Onder degenen wier antwoord met dit oordeel der meerderheid overeen stemde, zijn twee boekwerken verloot, daartoe welwillend door de firma Ter Burg ter beschikking gesteld. De gelukkige prijswinnaars tón-' Riet Borst, Westerweg 91 te Alkmaar en R. Verhagen, Ruïnelaan 30 te Ber gen, aan wie een bon voor een boek naar keuze werd toegezonden. Jaarvergadering Klop VVV „Groet—Camperduin" voorjaarsvergadering in café voorzitterschap van de heer D Met het bestuur van de zi ging te Schoon was overeeng in het vervölg vóór elke leder besprekingen te houden Met het redldngswezen zal een one den ingesteld naar het weri reddingsbrigdare te Egmohd j B en W hadden gunstig besc verzoek tweemaal per *week doen ophalen Op het aan het gemeentebes de polderbesturen gerichte verbetering van de weigen wa W een bevredigend antwoord Hét antwoord van het polderb zeer onbevredigend geacht Van PTT was de toezeggin tot het plaatsen van een pr fooncel te Camperduin Aan de brug te Zijpersluis 5 worden aangebracht voor de ten en aanohet Noordhollandü de Breelaan en bij de molen zullen verkeersborden wordei Te Groet en Camperduin plakborden, waarop o m de h< waterstanden worden vermei keerscourant wordt na 1 Mei gratig verspreid onder de led Aan de Herenweg, hoek Ac een nieuwe brievenbus ver PTT is een adres verzonden i zoek het kantoor te Groet mi open te stellen en de bestel! regelen En last but not least, dat reeds meer dan 500 aanvragi nen tgekomen en het merenc verhuurd en besproken Het uitgebreide jaarverslag het ledental was gestegen toj nanciën waren gezond Wand feestelijkheden waren in '48 pen 300 toeristen hadden te stempelen voor de stempeltoc De samensteller van het vers! goedkeuren, dat enkele led< misnoegen hadden laten blijl neringdoende eens een gast voorgaan en keurde ten zeers1 verhuurder de kijkers iets mc en dat vervangt door iets n tegen de tijd dat gasten kc Rekening penr De rekening sloot in ontvan gaven met f3988,61 en een bat li 1651,55 Na rapport van de financië) en nadat verschillende poster waren toegelicht, werd de pi ter gedéchargeerd onder dank zijn accuraat beheer Als nieuwe leden van de k werden aangewezen de here; vorst en P Koomen Voor de diverse commissie! loting, tuin wedstrijd, strandf wandelingen enz werden voor nieuwe leden aangewezen De zegde ruimte toe voor het u prijzen voc/r de verloting De vergadering besloot de i prijzen van de vorige verlo stemmen voor de nieuwe vei Heer-Hugo wa Succesvolle tentoon: Zaterdag, Zondag en M; hield de stichting „Maal Werk ten Plattelande" een toonstelling in de zaal var Heiligenberg, alhier. Zulkt stelling kan alleen georgan den in die plaatsen, waar schappelijk werkster is aai Direct bij de entree viel i rige afwerking op. In vier stonden de stands opgestel was zeer practisch ingerich len we opmerken de stan Huishoudelijke voorlichting, bouwvoorlichtingsdienst, d< briek Excelsior enz. Bij iedere afdeling werd volledige toelichting gegevt diverse lagere scholen, VG scholen en kruisvereniging hun medewerking aan dez stelling verleend. Op onze ook belangstelling bestond lopen dagen, antwoordde d trice, mej. Cath. van Lan „Buiten mijn verwachting, is stelling abnormaal groot. N er ruim 500 bezoekers gewi tevens nog 250 schoolkindf leiding van het onderwijzen Ik ontmoette reeds bij de deze tentoonstelling veel m van alle ingezetenen. Als voorbeeld zou ik U kunnen de heer Heiligenberg ziin za voor niets afstond". Het ve: ook in onze gemeente zulk kende samenwerking aan te wij mogen een oproepen vervolg meer aandacht te sc de stichting maatschappeliil plattelande. Akersloot Candidaatsteliing de gemeentera Voor d e a.s. gemeenter zingen hebben de drie best RK kiesverenigingen beslote lijk met één lijst uit te kor de sterke groei van het F der bevolking is het te verv or ditmaal slechts twee nie in de raad zullen komen, deeldheid de protestantse b schaden, hebben Plaatselijk P. vd Arbeid en de Overkc een gecombineerde candidal dienen, waarbij de even nui den ingenomen door candid Overkant (Schermer, De W meer, enz.) en de oneven nu candidaten van het dorp er Maandag werd in een ve: café Komen door vrije ste volgende lijst samengesteld: 2 P. Helder, 3 G. Kuiper. Jo Koppes, 6 M. Slooten, 7 en 8 P. Poppen. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2